i John Garfield: Ouders praten over ongeluk van zoon TERUGBLIK de eerste echte verliezer TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE ZATERDA RADIO VANAVOND RADIO ZATERDAG kent Ton van Duinhoven weer op tv VRIJDAG 11 JULI 1980 PAG NEDERLAND 1 NOS TROS 21.55 Ten voeten uit: Dave Allen 22.30 Hallo Peter Krau9 IKON 23.00 Je hebt hem Immers nog NEDERLAND2 NOS 18.30 Tour de France 18.55 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo zoon 19.25 De vondeling NCRV 20.27 James Herriot 21.20 World's largest indoor Country Music Show 22.10 The streets of San Francisco 23.00 Kerkepad 80 DUITSLAND 2 18.20 Der Jodetjunge vom wald, speelfilm. 19.00 Journ,I Buitenl. report. 20.15 Maigret rle. 21.37 Slapstick. 22.00* 22.20 Cultureel magaz. 23.0, Hausfreunden wlrd gewarni) grass Is greener), spëelfilmj Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kinderserie. 18.30 Tv natuurkundige techniek. 19.00 -Stucke zum nach machen, 19.30 Inform, progr. 20.00 :20.15 Gesprek. 21.00 Inform. 21.45 Licht muz. progr. BELGIE NED 1 18.40 Tekenfilmserie. 18.45 K progr. 19.00 Documentair 19.35 Meded. en Morgen. Journ. met verslag Teur de 20.10 Weerber. 20.15 Volksl 21.15 Angela (Loves comes speelfilm. 22.55 Journ. met Tour de France. BELGIE FRANS 18.00 Meded. 18.15 Gevar. progr. 18.30 Festivals. 19.00 progr.,19.15 Reg. progr. 19.29 ber. 19.30 Journ. 19.55 Tour d< ce. 20.05 Spelprogr. 20.30 S«|, port. 21.30 Het festival Aansl.: Journ. NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Journaal 15.32 AVRO's Kinderfilm festival NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.05 Akutal. 10.25 Rau- chende Colts, westernserie. 11.10 Na tuurserie. 11.35 Buitenlandse reporta ges. 12.20 (S) Aktueel magazine. 12.50 Persoverz. 13.00 Journ. 13.40 Progr.overz. 14.10 Journ. 14.15 Kleu- terprogr. 14.45 Stedenspel. 16.15 In- form, progr. 17.00 Fllmreport gion. progr.: NDR: 17.30 ProgrJ 17.31-18.00 Die unsterbllchen M den des Franz Josef Wand» tv-serie. WDR: 17.30 K 17.55-18.00 Intermezzo.). DUITSLAND 2 12.00 Progr. oveix 12.30 InfoiL amus. 14.45 Journ. 14.47 DB Klumberger, tv-serle. 15.10 Flif 121 SP, tv-serle. 15.35 Inform.® 16.10 Tekenfilmserie. 16.35 Died ren sind los, tv-serle. 17.05 T 17.10 Aktueel magaz. I DUITSLAND WDR 3 16.30 Tv-kursus scheikunde. L Tv-kursus wiskunde. 17.30 Joif magazine. BELGIE NED. 16.00-17.00 Tour de Franco. HILVERSUM 2 OVERHEIDSVOORLICHTING: 18.40 Neder landse Antillen. VOO: 18.50 (S) Veronica HILVERSUM 3 NOS: leder heel uur nws. 18.03 Avondspils met de Nationale 19.02 (S) De Rock en Roll Methode. AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S)l tijdelijk gesloten. 8.00 slek met Caroline. 9.00 (S) Plano-an. 10.00 S0 Cc mattlnale. 12.00 Nws. 12 Liever luchtig. 13.15 (S) schellinkje: Operamuz. 14.00 Nws. 1' Klass. muz. H De VARA volgde Elton John, voor het arbeidersparadijs ge kleed met grote pet a la Sulli van, op een toernee in de Sov- jet Unie. Voor de liefhebbers van zijn inmiddels in het wes ten al enigszins verbleekte songs, een mooie gelegenheid zijn repertoire weer eens te horen. Voor de Russen was het, gezien de reacties, in hoofdzaak een nieuw geluid, al bleken ze niet onbekend met Westerse muziek en sommigen zelfs in het bezit van Elton's elpees. De toernee vond vorig jaar mei plaats, dus voor de grootste moeilijkheden rond de Olympische Spelen een aanvang namen. Elton's be doeling was niet in de eerste plaats hier geld te verdienen, daarvoor moet je hier niet zijn, maar de weg te banen voor andere groepen. Of van die ge dachte inmiddels in de boy cotsfeer iets is terechtgekomen mag worden betwijfeld. Ge zien de opgetogenheid van het Russische publiek zou het wel een manier kunnen zijn voor een betere verstandhouding tussen Oost en West. Maar Brezjnev hebben we niet in de zaal gezien. De VARA begon voorts met een serie zogenaamde anekdo tische programma's. Dat zijn programma's, waarin bekende mensen anekdotes ophalen uit hun loopbaan. Dit keer deden" dat Bernhard Droog, Elly van Stekelenburg en Henny de Leeuwe, geboren acteprs die zoiets aardigs over het voet licht kunnen brengen. Piet Romer die erbij zit om de anekdotes aan te zwengelen zei dat het goede verhaal de hoofdzaak is. Maar als je1 kunt vertellen en v t points te laat of te vroeg1 opduiken, zit je er natui toch naast. Elly van Sl burg bouwde rond een o] toernee in Indonesië koran, waarop een vloek te, een aardige anti-clima Het was het meest sterke haal. Van de andere, h< niet onaardig, vlieg je nielfi n je stoel. TROS-aktua vroeg een vj tieganger op Schiphol wa ze zo laat hadden geboekt trappen natuurlijk van it ki geki'lil oTm ukl a ds) naar buiten te kijken en de reden in al haar grauw t iterd «tien !t ide iep de zaak Menten. Wie dat met de uitspraak de nu bekeken is, kan zich or gissen. Theoretisch kan iee een ongelimiteerd aantal ids tingen volgen. Te begi met de eerstvolgende ci Prof. Belinfante dacht procesgang tot heden wel riekte naar Chicanes, i wat in elk geval hele beantwoordt aan de mei rechten is dat het hoor en derhoor zo volledig mogel rnig ,v llijd Voorts werd gesproken de jongste bezuiningsschol rijkspolitie moet, instede r met twee miljoen geholpf Ps worden zoals Wiegel had loofd, 16 miljoen inle1 Minister De Ruyter aai gebruind voorkomen te ji niet in eigen land gebleve legde uit wat dat precies HAN JONK chts In al zijn films speelde John Garfield (1913-1952), die vandaag centraal staat in onze serie „Idolen sterven jong", een geboren verliezer. Ook in het gewone leven was hij dat. Garfield werd het slachtoffer van zijn ima go, dat hem volledig vastlegde en waaraan hij niet kon ontsnappen. Hoewel slechts weinig van zijn films klas siek zijn geworden is hij een legendarische figuur in de wereld van de serieuze filmbezoekers en zijn mythe - hoewel sluimerend- is nooit verloren gegaan. RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT Republikeinse Conventie op tv. HILVERSUM De NOS-televisie brengt volgende week elke avond van 18.30 tot 18.50 uur via Nederland I verslag uit van de Republikeinse Conventie, die in de week van 14 tot en met 18 juli in Detroit wordt gehouden. Hebben de Republikeinen weer een kans óp het Witte Huis na er uit te zijn verjaagd door Nixons Watergate-schandaal? Dat kan blijken op deze grote partijvergadering van de Republikein se partij. Daar kunnen de Amerikanen inzicht krijgen in de kracht van de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Rea gan, die het straks in november zal moeten opnemen tegen de Democratische kandidaat Jimmy Carter. Vraag is verder ook wie de Republikeinse vice-president wordt en hoe sterk de Re publikeinse politiek afwijkt van die van de huidige president Carter. KRO-Popprogramma Roxène voorlopig uitgesteld HILVERSUM Het KRO- popprogramma „Roxène", waarvan de eerste afleve ring op zondag 1 juni op het scherm verscheen, wordt voorlopig niet meer uitge zonden. Aldus heeft een woordvoerder van de KRO- persdienst verklaard. Als re den gaf hij op de moeilijkhe den die zijn ontstaan met de BBC, de omroep die voor Roxène het materiaal zou le veren. Aanvankelijk lag het in de be- -doeling vier afleveringen van Roxène uit te zenden. De KRO moet echter van dit plan af zien, omdat nu blijkt dat het BBC-programma „The Old grey whistle test" naast zelfge maakte opnamen nogal wat materiaal van platenmaat schappijen bevat en daar wil deze omroep niets mee te ma ken hebben. De KRO meent evenwel in in oktober of no vember de uitzending van Roxène te kunnen voortzetten. HILVERSUM De acteur Ton van Duinhoven zal in het ko mende najaarseizoen weer regelmatig op de beeldbuis verschij nen. Hij zal dan de hoofdrol vertolken in „Het gat in de muur een zesdelige serie waarvoor regisseur Dimitri Frenkel Frank momenteel al de opnamen maakt, onder andere in het Zuidfran se plaatsje Antibes. Dimitri Frenkel Frank schreef overigens ook de tekst voor deze reeks, die voornamelijk zal verhalen over de ontsnappingspogingen uit de doolhof van de hedendaagse maatschappij. voor acteren. Garfinkle won uiteindelijk een voordrachtsprijs en van de ene dag op de andere veranderde de jonge delinquent in een jongeman met een doel in het leven. Op zijn zestiende jaar kwam hij bij het Ame rikaans Laboratory Theater terecht, vast besloten van acteren zijn vak te maken. Hier ontmoette hij zijn toekomstige vrouw, Roberta Seidman. Julie had dan wel de reputa tie van rokkenjager, maar bij haar vond hij alles wat hij wenste. Haar familie kon hem de rust geven die hij bij zijn vader en stiefmoe der had gemist. Rober ta moedigde Julie in zijn carrière aan en bracht hem ook een politiek bewustzijn bij. Zij trouwden in 1934. Nieuw soort held Julie's eerste grote te genslag kwam toen hij niet de hoofdrol in het toneelstuk Golden Boy kreeg, een rol die hem op het lijf was geschre ven. Roberta werd zwanger en Julie be gon in te zien dat een vast inkomen - een noodzaak werd. Hij ac cepteerde een aanbod van de filmmaatschap pij Warner Bros. Warner vond hem wel talentvol, maar men wist niet zo goed wat men met hem aan moest. Na lang aarze len kreeg hij de rol van Mickey Borden, een verbitterd musicus in de film Four Daugh ters. Garfield speelde die rol zo overtuigend dat hij vanaf dat mo ment Mickey Borden was en bleef: de gebo ren verliezer, de knap pe jongen achter de piano met een sigaret in zijn mond, die tegen het meisje dat hem uit modelijden zal trouwen zegt: „Ik heb het nood lot tegen. Ze hebben ooit eens een muntstuk opgegooid. Kop, het werd armoede; munt, het werd rijkdom. Nou, die munt had aan beide kanten een kop". Toen de studio ontdek te dat dit nieuwe soort held bij het publiek in sloeg, mocht Garfield wat hen betreft Mickey Borden blijven in al hun volgende films. Door de algehele de pressie wilden de men sen maar al te graag kijken naar een verlie zer zoals hij. Iemand met wie ze zich konden identificeren, die geen kans had gekregen om te bewijzen wat hij waard was. Een figuur die net als Borden in de film uiteindelijk zelfmoord moest ple gen omdat het geluk voor hem te laat kwam. Hartaanval Garfield genoot van het succes, maar leed onder het stereotyp, waardoor hij zich als acteur niet verder kon ontwikkelen. Hij had graag een komedie wil len doen, maar Warner wilde er niets van we ten. Hun ster had een imago hoog te houden. Het publiek hield niet op Garfield te adore ren. De Tweede We reldoorlog gaf hem rui me mogelijkheden om de standaardrol te spe len van de jongen die van wanten wist. Gar field bleef populair en hij was één van de eer sten die voor de troe pen optrad. Diep van binnen was hij echter teleurgesteld dat hij was afgekeurd voor militaire dienst. Hij Er is één categorie helden die het talent had om de verper soonlijking te zijn van de twijfels en het scepticisme van de twintigste. eeuwse mens: van zijn desil lusies, zijn bitterheid, zijn wanhoop en toch zijn verlangen naar een ideaal. Deze hel den zijn de geboren verliezers. De opstan dige held, de ruwe bolster met de blanke pit was een bekend type in de films van de vroege jaren der tig. Het was de voor loper van het verlie-, zerstype. Het kon een gangster zijn, een ver oordeelde, of een ge wone man die een misdaad had begaan. Aan het eind van de film werd hij meestal neergeschoten of te rechtgesteld. Het publiek kon mee voelen met zijn toe stand en meegaan met zijn tragedie. De rebel lerende boèf had onze sympathie. De maat schappij moest meestal van hem af omdat hij een gevaar was, maar hij was ook het slacht offer van de omstan digheden of van mis verstanden en hij was meestal aantrekkelijk. Wat hem op het foute spoor had gezet was een wrede vader, een sadistische cipier in de gevangenis of een vriendin die hem be droog. Zijn begrijpelij ke verontwaardiging en de wens om eerher stel was de oorzaak van zijn bewandeling van het pad van de misdaad en de wraak. John Garfield speelde de rol van zo'n on maatschappelijke man die in zijn hart een verbitterde idealist was. Hij speelde harde cynische politieman nen, journalisten of privé-detectives die wisten wat voor rotte plek de wereld was. Hij speelde de man die niet paste in het voorge schreven patroon van een normaal bestaan. John Garfield was de eerste echte verliezer van de filmwereld. Fatalistisch Hij werd op 14 maart 1913 geboren als Jacob Julius Garfinkle. Bij zijn intieme kennissen stond hij bekend als Julie. Zijn moeder stierf toen hij nog een kind was, waardoor de enige positieve invloed op zijn leven ver dween. De zeven jaar oude Julie en zijn twee jaar oudere broer wer den opgevoed door hun sombere en fatalisti sche vader. Zijn stief moeder, met wie z'n vader drie jaar later trouwde, accepteerde Julie nooit. Over haar zei John Garfield al tijd: „Zij was de vrouw waar mijn oude heer mee leefde". Politiek bewustzijn Julie Garfinkle was een rusteloze jongen die meer tijd op straat doorbracht dan thuis. Onvermijdelijk kwam hij daardoor in aanra king met de justitie. Zijn kans kwam, toen hij op de school van Dr. Angelo Patri te recht kwam, die zich had gespecialiseerd in de rehabilitatie van moeilijk opvoedbare kinderen. Patri ont- dekte Julie's aanleg Joh" Garfield met Geraldine Fitzgerald in Nobody Lives Forever. probeerde de uitslag verborgen te houden. De doktoren hadden een hartruis gevonden en hij was pas negen entwintig. Twee jaar later kreeg hij dan ook een lichte hartaanval. Dat hield hij ook ge heim. De nadering van de koude oorlog tussen Amerika en Rusland had in de Verenigde Staten een atmosfeer geschapen van afkeer tegen en wantrouwen voor alles wat met links te maken had. Garfield werd vanzelf sprekend slachtoffer van deze ontwikkeling. Zijn filmpersoonlijk heid immers was een belichaming van de ja ren dertig; de man die de beschuldigende vin ger richt nav inhalig heid en hardheid van de heersende klasse. Öp de zwarte lijst Toen het Huis van On Amerikaanse Activitei ten werd opgericht, was Garfield een van de eerste acteurs die als mogelijk communist werden aangeklaagd. Hij weerlegde heftig de aanklacht. Voor het Comité deed de intelli gente acteur alsof hij zeer naief was. Hij be greep niets van poli tiek. Hij haatte het communisme. Hij ken de geen communisten in Hollywood. Maar het Huis was niet over tuigd. Het werd moeilijk voor Garfield om nog werk te krijgen. Hij stond op de zwarte lijst. Het zet te bovendien een on- zettende druk op ziin huwelijk met de poli tiek bewuste Roberta. Garfield bood weer stand tegen de onder zoekingen van het Cd- mité, maar het ging ten koste van zijn carrière. Ook het einde van zijn huwelijk kwam in zicht. Garfield had in de len te van 1952 Iris Whit ney ontmoet. Het werd niet zomaar een vluch tige relatie. Hij verliet echter het huis van zijn vrouw pas een paar weken voor zijn dood. De reden daarvoor leek meer de politieke ombuiging te zijn dan die andere vrouw. Gar field had slapeloze nachten en zwierf van vriend naar vriend tot hij bij Iris tot rust kwam. Toen plotseling werd hij door een hart aanval getroffen, nege nendertig jaar oud. Schuldig jochie Toen hij stierf was hij een verbitterd man ge worden, die door de maatschappij voortdu rend was gekweld. Op het eind van zijn leven was hij terug bij zijn uitgangspunt. Hij was weer de sociale banne ling, een schuldig jo chie dat door zijn ar moede en achtergrond was losgesneden van de belangrijkste Ame rikaanse ontwikkelin gen. Hij stierf zonder te beseffen, dat hij de profeet van een nieuwe acteur in Amerika was geweest: de eerste van de rebellen. (Gegevens ontleend aan het boek Idolen sterven jong, door Marianne Sinclair, een uitgave van Ro strum te Haarlem). Mike Stone en Steve Keller gaan dit keer op zoek naar onbekende schutter. John Garfield stierf zonder te weten dat hij de profeet van een nieuw soort acteur in Amerika was geweest. Hij was de eerste van de rebellen. De 12-jarige Mark Sandifort heeft vier en een half jaar geleden een ernstig auto-on geluk gehad. Hij liep daar bij een hersenletsel op en is nu lichamelijk gehandicapt In de aflevering van het woensdagavond-magazine van de IKON „Het paard van Troje" op 2 juli kwam Mark zelf uitgebreid aan het woord. Marks ouders. Jan en Connie Sandifort, vertel len vanavond wat het onge luk voor hen heeft betekend. Over de hulp die zij van an deren kregen en die in wer kelijkheid geen hulp bleek te zijn. Verder vertellen Jan en Con nie over hun relatie, over het verwerkingsproces, hoe Jan keihard ging werken, maar tweeënhalf jaar later volko men instortte en een half jaar lang thuis moest zitten. Connie probeerde haar problemen te verbergen door zich stoer op te stellen. Tenslotte gingen zij in therapie en daar bleek dat ze allebei met precies dezelfde problemen te kampen hadden. Ned. I, 23.00 uur. Bassie en Adriaan Bassie en Adriaan zijn in Spanje gearriveerd. Na wat misverstanden bij de receptie kunnen zij eindelijk hun kof fers uit pakken. Ned. 1.18.59 uur. Bearheart De herdershond Bearheart heeft een nieuw thuis bij een gezin waarvan het zoontje Sprout heet. Tijdens een spel letje met een geweer valt Bearheart Sprout aan, omdat hij een hekel aan wapens heeft. Bearheart wordt nu ge dwongen de bergen in te trek ken. Ned. 1,19.20 uur. Hawaii Five O Detective Steve McGarrett wordt confronteerd met jour nalist Klaus Marburg, die de opdracht heeft de Griekse banneling, dr. Lemira, te do den. Ned. I, 20.40 uur. Ten voeten uit: Dave Allen. Eerste aflevering uit de Engel se BBC serie met en rond de Ierse komiek Dave Allen. Ned. I, 21.55 uur. Hallo Peter Kraus Duits showprogramma mét de acteur, zanger en filmster Pe ter Kraus. Ned. I, 22.30 uur. Zo vader, zo zoon Dit keer moet het panel uit zien te vinden bij welke vader de dochter hoort. Ned. II. 18.59 uur. De vondeling Margaret is te vondeling ge legd op de stoep van een kerk. Elf jaar lang wordt zij opge voed door twee lieve oude da mes, die echter te oud worden om haar nog verder te kunnen verzorgen. Margaret wordt naar het strenge Lukaswees- huis gestuurd. Ned. II, 19.25 uur. James Herriot Andrew Vine krijgt van Ja mes slecht nieuws te horen: zijn hond lijdt aan een ernstige oogziekte. Siegfried daarente gen ontvangt beter nieuws: Margery Egerton is terug in Darrowby. Ned. II, 20.27 uur. World's Largest indoor country music show Gastheer Kenny Rodgers en gastvrouw Dotty West ontvan gen in de Amerikaanse stad Pontiac een keur van solisten en groepen. Ned. II, 21.20 uur. The streets of San Francisco Een onbekende schiet op een pasgebouwde wolkenkrabber. Hierbij valt een dode. Mike Stone en Steve Keller speuren naar de dader. Ned. II, 22.10 uur. Zaterdagmiddag Kinderfilmfestival van 15.32 tot 17.15 uur, waarin: „De Astronautjes", „Doctor Snug gles", „De drie biggetjes", „De strijd der planeten' en „Marco de hond". l

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2