jffBBA-groep: xéLreloofwaardigheid DA opnieuw erminderd' Schedel van Geert Groote gestolen uit Deventer kerk Milieuregels moeten bodem beschermen Geen vervolging havenstakers weer 'li ^JNENLAND V Ginjaar: Veel bezwaar tegen kern energienota ^dden- ven oireniging Z°]\ gesprek _jAVO over fcten F16 Soepeler regeling geschiedenis-examen Geen/1,7 miljoen voor Eindhovense röntgenologen "De zenuwen" voor datexamen? De zegeningen van het reclamewezen LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1980 PAGINA 13 DA-VOORZITTER STEENKAMP WAARSCHUWT EGEN DICTAAT over ijf pla, ie geh heid k uitgek a-aktiv sroorri(Van onze parlementaire redactie) HAAG „De rol van de CDA-fractie is het Kamerdebat over de olieboycot Zuid-Afrika laat een bittere nasmaak aldus het bestuur van de CDA- ep „Niet bij brood alleen" aan de in- :ls duizend lelden van de werkgroep, h blijft het CDA maar verwachten kiezer wel zal blijven geloven in de aardigheid van het CDA-beleid en iet CDA opkomt voor de verdrukten, imme^t bij het CDA gaat om de zaak, om ge- igheid en solidariteit en niet om het oesteiet". jestuur van de werkgroep toont zich ook gesteld over het feit, dat de CDA-fractie elegerj kwestie rond de aftrekbaarheid van hy- I te re#krente voor hypotheken boven vier ton, Drokere hij haar wens tot aftopping van de 1 en afhjhe en politieke topsalarissen per 1 juli gen heeft genomen met vage toezeggin- an het kabinet. jet kabinet betreft stelt de brief, dat het ^Tacht wat minder moet zoeken in het uit en van een „onaanvaardbaar" in zaken n olieboycot, maar meer ernst moeten ma an zen :s algi ken met het richten van zijn geschut op de so ciaal-economische problemen waarvoor Neder land staat. Nadrukkelijk distantieert het NBBA-bestuur zich van berichten als zou de Werkgroep zich zo snel mogelijk van het CDA willen losmaken. „Je haakt af, als duidelijk is, dat het totale be leid geen rekening of onvoldoende rekening houdt met de evangelische uitgangspunten voor een politiek beleid. Het gaat om het scheppen van kansen voor een evangelische politiek. Kan dat binnen het CDA, dan graag. Blijkt dat niet te kunnen, dan zullen we niet schromen, andere wegen te gaan". CDA-voorzitter professor P. Steenkamp vraagt zich af, wat de groep aan invloed denkt over te houden, wanneer zij buiten het CDA gaat staan. In een interview in het weekblad De Tijd van deze week zegt hij hierover: „dan kun je wel een apart partijtje oprichteh, maar daar hebben we in Nederland een aantal voorbeelden van.... Daarom vind ik dat die mensen moeten blijven proberen mede richting te geven aan het beleid van het CDA". Tegelijkertijd waarschuwt hij echter dat de groep „natuurlijk niet de partij kan dicteren wat ze vindt". Pater Gemmeke toont de vitrine met de achtergebleven schedel van Geert Grootes leerling Floris Radewijnsz. DEVENTER Uit de Broederenkerk in De venter is afgelopen week de schedel van de godgeleerde en boeteprediker Geert Groote (1340-1384) gestolen. De inbrekers hebben de houten vitrine geforceerd en zo de schedel eruit genomen. De diefstal werd gisteren ontdekt. Volgens pater E. Gemmeke, bewjner van het naast de kerk gelegen Carmelietenklooster, die de verdwijning gis teren ontdekte, is de waarde van de schedel niet in geld uit te drukken. „Maar de historische waarde is van onschatba re betekenis, temeer daar er over enkele ja^ren in Deventer een grote Geert-Grooteherdenking wordt georganiseerd". Sinds de vorige eeuw rustte deze bijna 600 jaar oude sche del met die van Grootes leerling Florens Radewijnsz. in een houten schrijn in de Deventer kerk. Geert Groote was de grondlegger van de Moderne Devotie. Deze beweging van godsdienstig réveil, die in de 14e en 15e eeuw opkwam en waartoe ook Thomas a Kempis („De Navolging van Christus") behoorde, legde zich toe op een ■praktische en persoonlijke vroomheid. In 1383 staakte Groote zijn preken nadat de bisschop (juist vanwege de scherpe sermoenen van Geert Groote) preken door niet- priesters had verboden. Het jaar daarop stierf hij in Deven ter aan de pest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) heeft bij het ka binet een veertig pagina's omvattend stuk ingediend met bezwaren tegen de der de Energienota van zijn col lega Van Aardenne (econo mische zaken). In die nota kiest Van Aarden ne voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales in ons land die volgens hem noodza kelijk zijn om de energievoor ziening van ons land in de toe komst veilig te stellen. Ginjaar is hier tegen omdat er volgens hem nog geen oplossing voor handen is voor de berging van het radioactieve afval dat bij het proces vrijkomt. De bezwaren van Ginjaar zijn binnen het kabinet reeds in een eerste ronde besproken. Vandaag zou het kabinet de gesprekken voortzetten. Inge wijden verwachten overigens niet dat de bezwaren van Gin jaar zullen leiden tot een ern stige vertraging in het uitko men van de nota. Men ver wacht dat hij ongeveer over een week openbaar gemaakt worden. ter" in ima tmai in onze parlementaire redactie) HAAG Het testpro- dat de Nederlandse lacht in opdracht van (AVO met de nieuwe tljager boven de lenzee uitvoert, is strij- iet het overheidsbeleid- nzien van de Wadden- »it beleid wil juist de ire activiteiten stabili- en verminderen. |hrijft de Vereniging tot fud van de Waddenzee in frief aan mr. J. Luns, se- ris-generaal van de zen?- %ns de Vereniging is mi- r Scholten van defensie, ieder^r Interdepartementale t her-*enzee Commissie te Druq/>legen' akk°ord gegaan i ziUet Programma- 'hereniging wil zo gauw elijk een onderhoud met 'men.^vo-raad om een derge- imfnilf miljoen loog- p 1 uren.FOOld j overval Amsterdam STERDAM Drie ge- ende overvallers van geldauto van Van Gend .oos hebben gisteren in it de terdam vermoedelijk half miljoen gulden gemaakt. geldloopster werd door Van de overvallers met pistool bedreigd toen zij kist met geld op een kar- van de auto naar het oor van de Gemeentegiro et Surinameplein bracht, (wee anderen pakten de met karretje en al op en )|en het achterin de atauto. De overvallers ir er daarna als de weer- vandoor. I vagen van Van Gend en kon niet pal voor de in- 1 van het kantoor komen, lt daar een bagagewagen- I geparkeerd stond. Nage- wordt of dat toeval was, It de overvallers het wa- e er met opzet hadden gezet. \atis concerten orthsea tz Festival I HAAG Evenals vorig jZijn er ook nu weer vrij fyikelijke concerten onder u ïifel voor het Nederlands [resgebouw, in het kader ,het Northsea Jazz Festival pet programma: Pjdag 11 juli 17.00 u. Ted ^>n Jazz Band en de 23 I sterke Jan Molenaar Big Angeles, Menlo-Ather- High School Jazz Ensem- jit Atherton, Californië en knfare Jeugd Doet Leven proek in Waterland met I Dulfer als gastsolist. f dag 13 juli 13.30 Tweede [den van de Amerikaanse rsiteitsgroepen uit Los en Atherton. EXPLOSIE IN FLAT Door een gasontploffing In een flatwoning in Zeist is gisteravond de 40-jarige be woonster van die flat, zwaargewond geraakt. Ze moest met ernstige brandwonden worden opgenomen in het ziekenhuis. De voor- en achterpui van de flat, aan het Nijenheim 80, werden grotendeels verwoest. De flats naast boven en onder de getrof fen woning, op de derde etage, liepen glas- en waterschade op. DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (onderwijs) wil de bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs vrijstellen van de verplichting om met ingang van het schooljaar '82 - '83 het vak geschiedenis aan de hand van een landelijk, schriftelijk eindexamen te toetsen. Op het ministerie van onderwijs is een circulaire in de maak waarin dit voorstel is vervat. De bedoeling is dat deze circulaire over enkele maanden voor advies aan de betrokken onderwijs organisaties wordt voorgelegd. Een centraal schriftelijk eindexa men gesehiedenis voor de bijzondere scholen, is volgens De Jong niet wenselijk omdat het onderwijs in dit vak kan variëren naar gelang de levensbeschouwing van de school. Bom in Maastricht snel gedemonteerd MAASTRICHT Het demonteren van de in Maastricht ge vonden bom uit de Tweede Wereldoorlog is gisteren goed verlopen. Acht uur eerder dan verwacht was het karwei ge klaard. Toch had men te kampen met twee tegenslagen. Allereerst moest er erg veel water worden gepompt uit de kuil waarin de bom was gevonden; bovendien bleek het projectiel niet één, maar twee ontstekingen te hebben. Maar kort na twee uur gis termiddag konden de sirenes het sein „veilig" geven, waarna het treinverkeer meteen werd hervat. Aanvankelijk had men aangenomen met een Engelse bom van doen te hebben. Hij bleek echter van Amerikaanse makelij te zijn, woog vijfhonderd kilo en was een van de zwaarste bommen uit de Tweede We reldoorlog. KABINET AKKOORD MET NIEUWE WET: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle handelingen die de bodem bedreigen zullen in de toe-, komst op htm gevolgen voor het mi lieu worden getoetst. Voor dergelij ke handelingen, zoals het dumpen van chemicaliën, grondbemaling, af gravingen, boringen naar delfstof fen, wegenaanleg en bemesting van grond, zullen regels worden ontwor pen. Bovendien zal er een regeling komen in geval van dreigende cala miteiten zoals gifvondsten als in Lekkerkerk. Daarbij zal er ook een regeling komen voor het opruimen van reeds geconstateerde bodemver vuilingen. Dit is de strekking van de Wet bodem bescherming van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) waarover het kabinet overeenstemming heeft be reikt. De wet-tekst is nu voor advies naar de Raad van State. Ondanks eer dere berichten zal de wet waarschijn lijk niet meer voor Prinsjesdag bij de Kamer zijn. In het kader van de sane ringsregeling blijft Ginjaar vasthouden aan zijn eerdere standpunt dat de lage- -re overheden in principe zelf voor de kosten van het opruimen van de bo demvervuiling zullen moeten op draaien. ROTTERDAM De vier havenstakers, die vorig jaar tij dens de ongeregeldheden in de Rotterdamse haven werden gearresteerd, worden niet strafrechtelijk vervolgd. De Rot terdamse raadkamer heeft deze beslissing genomen na een verzoek van de verdediging van de stakers. Deze wilde een eind maken aan de onzekerheid waarin het viertal bijna tien maanden heeft verkeerd. De verdediging vond dat de officier van jusititie na zo lange tijd moest weten of hij voldoende bewijzen tegen de stakers had. Het Rotterdamse o- penbaar ministerie heeft gisteren nog niet meegedeeld waarom van vervolging is afgezien. Voor mr. W. Bekenkamp, advocaat van de stakers, blijft het een vraag of het viertal bij een proces veroordeeld zou zijn. Volgens hem had de politie opdracht de leiders van de staking te arreste ren en niet verdachten van strafbare feiten. De arrestatie vond plaats op 19 september vorig jaar. Een grote groep havenstakers was naar de poorten van het bedrijf ECT ge trokken om werkwilligen daar over te halen tot staken. Voor de poort stond een afdeling van de Mobiele Eenheid, waarmee men slaags raakte. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de voi> dering van de röntgenologen P.K. en J. van Z. van 1,7 mil joen op het Eindhovense St. Josephziekenhuis afgewezen. In de periode 1974 tot 1976 waren de röntgenologen in vaste dienst van het ziekenhuis. Dat was nodig omdat de Brabantse ziekenfondsen niet langer met hen wilden samenwerken. De specialisten werden ervan verdacht te hoge declaraties te heb ben ingediend. Om de continuitiet van het röntgenologisch werk in het ziekenhuis niet in gevaar te brengen, werden beide spe cialisten tegen een vast salaris door het ziekenhuis in dienst ge nomen. Het bedrag van 1,7 miljoen is het verschil tussen dat vaste salaris en het inkomen dat de medici genoten zouden heb ben als vrij gevestigd specialist. Dit bedrag komt nu ten goede aan de exploitatie van het St Joseph. Aparte studie naar korter werken bij DSM-Limburg HEERLEN Het reeds door de Industriebond FNV afgewezen voorstel van DSM-Limburg b.v. tot ar beidstijdverkorting is giste ren bij de CAObesprekin- gen uit het totale pakket ge licht en tot onderwerp van studie verklaard. Wel werden de partijen het eens over de voorstellen tot verbetering van de materiële arbeidsvoorwaarden voor de periode 1 april 1980 tot 1 april 1982. Deze behelzen onder meer een prijscompensatie van 26 per 1 oktober van dit jaar; daarna prijscompensatie vol gens de gebruikelijke methode in procenten. Het plan voor korter werken houdt in dat een gezonde werknemer, zon der inkomen in te leveren en afhankelijk van zijn leeftijd, in 1986 26 extra vrije dagen per jaar kan verdienen. advertentie Veel mensen hebben voor of tij dens school- en rijexamen wat ze noemen ..de zenuwen". Zij kun nen zich minder goed concentre ren en maken daardoor vaak on nodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert, dat ook zonder be zwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan- wortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkdijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiks voorschriften. NU EN DAN OPKLARIN GEN DE BILT-KNMI In Enge land, de Benelux en Frankrijk is nu enige weersverbetering ingetreden. De depressie, die ons dagenlang slecht weer be zorgde, is boven Noordwe- st^Rusland aangekomen en veroorzaakt nog steeds koel en buiig weer in Midden-Europa. Ook Finland krijgt nu met deze depressie te maken. Zwe den en Noorwegen zijn groten deels aan zijn invloed onts napt. Ten zuiden van de Alpen en in Spanje houdt het zomer weer nog aan en erg warm is het vooral in Griekenland. De kleine weersverbetering in onze omgeving luidt nog geen warm zomerweer in. Een niet zo aktieve depressie trekt uit de omgeving van IJsland naar de Noordzee. Een regenzone ervan zal vannacht passeren, daarna worden in het week einde naast opklaringen ook* nu en dan buien verwacht met een middagtemperatuur van ongeveer 18 graden. Vooruitzichten voor zondag: Enkele opklaringen, ook af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noord-Scandinavië: Zonnige perioden, ook buien, 16-22 gra den. Zuid-Scandinavië: Eerst nog enkele buien, later vrij goed, 15-20 graden. Benelux, Noord-Frankrijk: Eerst zonnige perioden, 17-24 graden, later weer kans op re gen, 15-20 graden. Duitsland: Weersverbetering, 17-23 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Wisselvallig, 16-21 graden. Portugal, Spanje, Zuid-Frank rijk: Goed zomerweer, 20-30 graden. Zuid-Italië, Joegoslavië en Griekenland: Zonnig en warm, 27t33 graden. Noord-Italië, Zwitserland, Oostenrijk: Eerst nog enkele buien, later meer zon, 18-27 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Dee?'" Eindhoven geh.bew. motregen 17 Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Kopenhagen I bew. Luxemburg s regen notregen 14 3 wbow. 24 0 jnbew. In ons land neemt het reclamewezen een geheel aparte plaats in. Dit komt voornamelijk door het feit, dat het reclamewezen immer een boodschap heeft. Het wil het verdoolde volk als het effe kan vanavond vóór het eerste journaal voorgoed opheffen uit het moeras van de onwetendheid. En om dat té bereiken, spaart het kosten noch moeite. Deze kosten worden uiteraard achteraf weer volledig op het volk verhaald. Want voor niets gaat in de reclamewereld ook,alleen maar de zon op. Het Is trouwens redelijk, dat het volk moet bloeden, want wat voor kostelijke zaken krijgt het er niet voor terug? Neem me niet kwalijk. Wat denkt u van uw wasje, dat witter is dan dat van buurvrouw Pillemans, omdat ze ze in de supermarkt toevallig allemaal op een rijtje had en Bixie Blauw kocht, dat niet kleddert en niet klontert, dat schuimt, maar niet krast en ook nog rinzig opklopt en zo flitterdun opdroogt. Nee, wie eenmaal Bixie Blauw ontdekt heeft, zit er voor de rest van zijn leven aan vast. Die droomt er van en geeft het met gulle hand weg aan de kinderen van de dokter. Maar wel op één ding goed letten. Gooi de lege gezinsverpakking niet weg, maar knip eerst de waarborgzegel uit, die door de ontwerper listig is weggewerkt achter het lipje van de onderklep. En zeg nou niet: „zulke dingen vergeet ik gegarandeerd. Ik knip die waarborgzegel er gelijk al in de supermarkt uit", want dan heeft de onderklep nergens meer houvast en dondert al dat kostelijke Bixie Blauw op de grond. Toch heeft u die zegel nodig, want daarmee zit u geheid op fluweel (dat uiteraard ook stukken witter is dan dat van juffrouw Klobbemeyer aan de overkant). En hoe komt dat? Dat komt, omdat alle andere wasmiddelen weliswaar ook niet kledderen of klontereh, ook schuimen maar niet kraêsen, ook rinzig opkloppen en flinterdun opdrogen, maar helaas niet vervaardigd worden door de bekende zeepfabriek van Bretelmans en Zoon. En daar zit hem nou net de kneep. Want wat die maken is ongeëvenaard. En opdat wij toch vooral maar niet zullen vergeten, welk zegenrijk werk Bretelmans en Zoon ten bate van het volk verricht, wordt het reclamewezen alsmaar om een boodschap gestuurd. Het reclamewezen lacht ons guitig toe met de handige set hagelwitte tanden, waarvan negen van de tien filmsterren in Hollywood de mond vol hebben. (Ook los verkrijgbaar en in geschenkverpakking). En hoe lappen deze vedetten van het witte doek dit: juist, dankzij het regenererend mondwater van Bretelmans, dat in Hollywood volkomen onbekend is. Het reclamewezen roept ons ook vanaf de reclamezuilen in de binnenstad toe:- „mensen met verstand roken Mannen Baai, Mannen Baai is een goudeérlijke shag, vervaardigd van hoogwaardige tabakssoorten, die de jonge Bretelmans toevallig in zijn achtertuin verbouwt. En in elk pak Mannen Baal zijn wat spaghetti-slierten bijgevoegd en als men veertien sliertjes op de bestelkaart plakt en naar Bretelmans en Zoon stuurt, krijgt men per omgaande een pak Mannen Baal zonder spaghetti. Men mag zoveel kaarten insturen als men wil, mits het er niet meer dan drie zijn. Nee, het reclamewezen rust niet, voordat Nederland vol zit met leuke, blije gezinnetjes, die de vlaflippen en Jogy-drink best in hun ijskast zouden willen bewaren, als ze na de maandelijkse afbetalingen van de diepvriezer, de klopboor en de videoset nog geld voor die dingen zouden hebben. Maar helaas komen ze nu al een halve salaris te kort. Apropos: als u vandaag nog de bon instuurt en aan de adreszijde drie wikkels plakt van de geurige jasmijnzeep, die u onmiddellijk herkent aan de doordringende- rozegeur, krijgt u per omgaande een geheel bijgewerkte routekaart naar een onbezorgde levensavond. En het is u hoop toch, dat u elk 345e pak smeuiige Limburgse Joffer-margarine voor de halve prijs krijgt. Doen hoor. Als u straks die 345 pakken in uw slaapkamer hebt opgestapeld en zelf op een veldbed in de keuken ligt, zult u pas merken, dat Limburgse Joffer nooit weg is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13