Republikeins partijprogram jtaat bol van bewapening Mensensmokkel lucratief in grensgebied VS Paus eist erkenning van recht op eigen grond voor indianen Ontwerp EG-begroting 1981 oogst weinig lof onferentie over positie van vrouw in Kopenhagen GOEDKOPE ARBEIDSKRACHTEN VOOR AMERIKAANSE BOEREN V^root-Brittannië op e vingers getikt OESO verwacht omvangrijke jeugd werkloosheid juliUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1980 PAGINA 11 »HOENIX Al weken- ang schommelt de tempe ratuur in het zuiden van de herenigde Staten rond de [0 graden Celsius. Voor de letrokkenen moet het in- niddels een eeuwigheid lij ten. In Texas zijn al meer [an 190 mensen als gevolg ran de hittegolf gestorven o met de 13 illegale immi granten uit El Salvador die inlangs werden gevonden n de woestijn van Arizona tan de Mexicaanse grens raar ze aan de hitte waren bezweken, is het dodencij fer opgelopen tot boven de 200. Het is in dit geval niet duide lijk of de Salvadoranen in de steek zijn gelaten of dat hier sprake is van een zeer onge lukkige samenloop van om standigheden. In ieder geval zijn twee mensen wegens mensensmokkel in staat van de beschuldiging gesteld. In het gebied waar de slachtof fers gevonden zijn kan de temperatuur overdag tot on geveer 72 graden oplopen. Als men bedenkt dat ze nau welijks water bij zich hadden en absoluut niet wisten waar ze waren en hoe ze aan de si tuatie het hoofd moesten bie den, mag het een wonder he ten dat er nog zoveel overle venden zijn. Alles wijst erop dat het gegoede Salvadoraan se middenstanders waren die hoopten in de Verenigde Sta ten een beter leven op te kunnen bouwen. De woestijn van Arizona kan niet ontgonnen worden en is zeer onherbergzaam. Hier en daar staan wat miezerige planten en bomen en er wo nen enkele dieren, maar zelfs die schuilen op het heetst van de dag voor de branden de zon. De meeste doden werden gevonden in de scha duw van de bomen, waar schijnlijk omdat ze dachten daar wat verkoeling te vin den. Het was echter het dom ste wat ze hadden kunnen doen. Vlak bij de grond is de temperatuur namelijk het hoogst en zodoende verloren ze alleen maar meer vocht. De hagedissen en andere die ren klimmen juist in de bo men en op de rotsen omdat het daar wat koeler is. De Salvadoranen zijn de laat ste slachtoffers van de zoge naamde piraten, die het ille gale grensverkeer organise ren. Ondanks huizenhoge schuttingen, opgesteld langs de Rio Grande, de grensri vier, is de Amerikaans-Mexi caanse grens zo lek als een zeef. Dit komt vooral omdat een aantal Amerikanen, voornamelijk boeren, belang heeft bij de komst van illega le immigranten, goedkope ar beidskrachten die niet bij een vakbond zijn aangesloten en die dus ontslagen kunne wor den wanneer het hen uit komt. De slachtoffers hebben meestal veel geld betaald voor hun overtocht, ongeveer 2.400 gulden per persoon. Dat sommigen het er niet lévend hebben afgebracht, is waar schijnlijk te wijten aan de da tum die ze hadden uitgeko zen. Waarschijnlijk ging hun voorkeur uit naar de Ameri kaanse nationale feestdag, 4 juli, omdat ze hoopten dat de veiligheidsdiensten dan on derbezet zouden zijn. Ze ver gaten echter dat datzelfde natuurlijk ook opging voor de reddingsploegen. Zoals al zovele ongelukkigen in de loop der jaren hebben ont dekt, is de trieste conclusie dat op de markt voor illegale immigratie geen garantie wordt gegeven dat men in derdaad veilig het land van bestemming bereikt. Boycot Nestlé ook in Europa AMSTERDAM De Engel- se Babymilk Action Coali tion heeft gisteren aange kondigd een consumenten* boycot van het Zwitserse concern Nestlé te starten om het voedselconcern ertoe te bewegen zijn aggressieve verkoopbeleid inzake baby voeding in de derde wereld te wijzigen. Deze boycot begon al in 1977 in de Verenigde Staten, waar hij werd gesteund door kerke lijke instellingen, politici, vakr bonden, medici en andere in stellingen en heeft zich inmid dels uitgebreid tot Canada, Australië en Japan. Het ge bruik van babyvoeding heeft op vele plaatsen in de derde wereld nadelige gevolgen voor de gezondheid van zuigelin gen. loewel minder conservatief van toon dan verwacht: De lijn op de foto geeft de te ruggang aan in de grootte van de Amerikaanse vloot sinds 1973. Als de Republi keinen (Ronald Reagan) het de komende vier Jaar in de VS voor het zeggen krijgen, zal deze neergaande lijn tot een stijgende worden omge bogen. ITROIT De Republikein- ^^artij belooft Amerika een e opbouw van de nucleai- >1 en de conventionele wa- s, zowel in eigen land als ■'en/Europa. Deze opbouw is L.__bens de Republikeinen ^dzakelijk om het hoofd te km len aan wat zij zien als een :iend o.verwicht van de fa. isische strijdkrachten. Dit kt uit het partijprogram ilatform" van de Repübli- :n, dat gisteren in Detroit ipubliceerd. Het program worden voorgelegd aan de ionale Conventie van de lij, die volgende week frdt gehouden. het programma onder- eept men dat de besnoeiiin- 1 die de regering Carter in bewapening heeft aange- :ht, moeten worden her- dat de defensie-uitga- moeten worden verhoogd iverbrugging van de kloof, iet de Sowjet-Unie is ont- >t partijprogram verplich- de Republikeinen zich er- de bouw van een nieuwe itegische bommenwerper te len versnellen en dat zij seraketten zullen ont- )ien op land, in vliegtuigen, pen en onderzeeboten, irnaast zullen de taktische nwapens, vooral die in Eu- worden gemoderniseerd, overleg met onze Europese idgcnoten zullen wij over- n tot de ontplooiing in Eu- ■a van cruise-raketten voor middellange afstand, ballis tic raketten en kernraket- met verhoogde straling utronenbom), benevens de dernisering van nucleaire l illerie het partijprogram roepen Republikeinen verder op het versterken van de lerikaanse marine" met er vliegdekschepen, onder- Republikeinse conventie begin t maan dag Maandag begint in de Ameri kaanse industriestad Detroit de conventie van de Republi keinse partij. Deze conventie, die bijna een week gaat duren, luidt het tweede deel in van de vierjaarlijkse Amerikaanse verkiezingsstrijd: de officiële kandidaatstelling van zowel de Republikeinse als de Democra tische presidentskandidaat (in augustus). In november volgen dan de echte verkiezingen. Op die Republikeinse conventie, net als bij de Democraten een kermisachtig gebeuren, zal het er-in elk geval niet spannend aan toegaan; Ronald Reagan is zeker van zijn kandidatuur. Hierdoor vormt ook de opstel ling van het partijprogramma („Platform") geen strijdpunt meer. Reden voor de partijlei ding om dat programma al vóór het begin van de conven tie vast te stellen en te presen teren (zie bijgaand artikel Onze Amerikaanse correspon dent, Dick Toet, bevindt zich inmiddels in Detroit en zal de komende week uitgebreid ver slag doen van de „"kroning" van Ronald Reagan. zeeboten en amfibieboten, en het verschaffen van meer vliegtuigen aan vloot en mari ne. Ook uit de partij kritiek op „de huidige neiging naar neu tralisme in West-Europa", maar ze vindt dat daarvan grotendeels de schuld ligt bij de regering Carter, omdat haar beleid het vertrouwen van Westeuropese regeringen heeft doen wegvloeien. Een Republikeinse regering zal er daarom voor zorgen dat „de THE DECLINE OF .U.S. NAVAL Verenigde Staten leiding ge ven aan een gezamenlijke in spanning om een sterk en overtuigd bondgenootschap te herbouwen dat volledig gereed is de' dreiging en de uitdagin gen van de jaren tachtig het hoofd te bieden". De Republikeinen roepen op tot het stationeren van een permanente Amerikaanse vloot in de Indische Oceaan en tot betere plannen voor het militaire gebruik van koop vaardijschepen en burger- vliegtuigen. Volgens de Repu blikeinen is het niet goed mo gelijk dat Amerika een grote, permanente grondstrijdmacht stationeert in het gebied van de Perzische Golf om de olie- bevoorrading van het Westen te beschermen. Ze vinden ech ter wel dat de Verenigde Sta ten een beperkte strijdmacht in het gebied moet hebben, die snel kan worden versterkt. Het partijprogram van de Re publikeinen is opgesteld con form de conservatieve ideeën van Ronald Reagan, maar het is veel minder conservatief van toon dan was verwacht. Zo ontbreekt een veroordeling van de overdracht van het Pa nama-kanaal als een „wegge vertje", een veroordeling die in eerdere ontwerpen wel voorkwam. „Wel spreekt men zich duidelijk uit tegen hulp verlening aan de linkse rege ring van Nicaragua, zoals de regering Carter onlangs door het Congres sleepte. Volgens het document komt er geen wijziging in de betrek kingen met China. Er wordt ook niet verwezen naar het herstellen van relaties op rege ringsniveau met Taiwan, een ontwikkeling die Reagan blij kens een recente uitlating wel voorstaat. alangisten willen rest van banon „bevrijden" IROET Een woordvoerder van de militie van Christe- te Falangisten heeft gisteren in Beiroet de vorming aan- tondigd van een eigen „leger ter bescherming van het va- land" dat „de rest van Libanon moet bevrijden". De Fa- ige is voorstander van zelfbestuur voor christenen en slims. Libanese premier Salim El-Hos noemde de situatie „zeer stig", omdat de Falange volgens hem maatregelen voorbe- dt die gericht zijn „tegen de autoriteit van de legitieme rege- g". In een verklaring van de.linkse islamitische organisaties rdt de verwachting uitgesproken dat de Falangisten in de istel.ijke gebieden autonomie zullen uitroepen, ar wordt vernomen zullen de Christelijke Nationaal-Libera- van Chamoun, aan wie de afgelopen dagen door de Falangis- een vernietigende slag is toegebracht het overgebleven deel hun milities ontbinden. IIXEMBURG - Het Hof van Justitie van de Europese Gemeen- lappen heeft gisteren bepaald dat Groot-Brittannië in 1977 en 8 eenzijdig maatrëgelen heeft genomen ter beperking van de f vangst. De Europese Commissie had de zaak aanhangig ge- akt Uit protest tegen de Britse maatregelen inzake de haring- ngst bij Noord-Ierland, het eiland Man en op de Noordzee, vissers van Noord-Ierland werden te veel bevoordeeld, zo 1de het Hof vast. 5 uitspraak van het Hof betekent niet dat er concrete maatre en tegen Engeland genomen kunnen worden, maar vormt 1 een basis voor politieke druk door de overige EG-partners. PARIJS De toeneming van de werkloosheid, vooral onder jongeren, als gevolg van de economische terug gang in de industrielanden, kan een ernstig sociaal probleem worden. Deze waarschuwing laat de OESO (de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) horen in haar halfjaarlijks rapport over de economische vooruitzichten in de 24 aangeslo ten landen. Als de verwachtingen van de organisatie uitkomen, zullen er tot het midden van 1981 bijna tienduizend man bij ko men. De totale werkloosheid zal daarmee oplopen van 20 tot 23 miljoen ofwel 7 procent van de beroepsbevolking. De Parijse deskundigen spreken vooral hun bezorgdheid uit over de stijging van de jeugdwerkloosheid. Die zal in de westerse wereld op rond de 16 procent komen te liggen. De OESO vreest voor ernstige sociale gevolgen. De grootste rem op de economische bedrijvigheid in de westerse industrielanden vormt de stijging van de import- prijzen van ruwe olie met 130 procent sindfs eind 1978, zo zeggen de economische deskundigen in hun rapport. Het stagneren van de bestedingen samen met het in de hand houden van de geldhoeveelheid zal overigens wel tot gevolg hebben dat de inflatie komende tijd zal afnemen. MANAUS Paus Johannes Paulus II is in een oproep aan de Braziliaanse autoriteiten opgekomen voor de rechten van de indianen. Na aankomst gisteren in Manaus, het cen trum van het Amazonegebied, eiste hij onvoorwaardelijke erkenning van het recht van de indianen op eigen grondbe zit. Dat moet hen niet alleen in staat stellen te overleven, maar moet ook de verwezenlijking van hun identiteit moge lijk maken. Negentig indiaanse stamhoofden overhandigden de paus een brief, waarin de uitroeiing van de indianen in Brazilië wordt vergeleken met de massamoord op de joden en een deel van de Poolse bevolking in de tweede wereldoorlog. Sinds de ver overing van Brazilië is het aantal indianen teruggelopen van vijf miljoen tot 210.000. Ook het regeringsprogramma voor gezins planning werd gehekeld. Indianenvrouwen zouden worden ge bruikt voor het uitproberen van anti-conceptiemiddelen door een farmaceutische Japanse onderneming. Eerder op de dag had de paus in Fortaleza met de Braziliaanse bisschoppen gesproken over de houding, die(de kerk voortaan moet aannemen tegenover de groeiende sociale problemen in het land. De ontmoeting geschiedde achter gesloten deuren en over de resultaten is niets bekend gemaakt. De paus zou aanvan kelijk een in het Vaticaan voorbereide redevoering houden voor de Braziliaanse bisschoppen, maar hij heeft dat niet gedaan. Ge zegd werd, dat hij de rede niet zou houden, omdat hij zijn erva ringen gedurende de reis bij zijn toespraak wilde betrekken. In kringen rondom de bisschoppen werd vóór het gesprek gezegd, dat de paus zijn goedkeuring zou uitspreken voor het pastorale beleid en de sociale bewogenheid van de Braziliaanse katholieke kerk. Gehuwde Braziliaanse priesters hebben de paus en de in Forta leza vergaderende bisschoppen gevraagd hun diensten in de kerk volledig te erkennen. In een brief, die gisteren werd gepu bliceerd, maken zij gewag van hun gewetensnood. Zoals bekend heeft de paus echter in Rio de Janeiro al indirect laten weten niets te voelen voor gehuwde priesters. Het bezoek aan Manaus sluit de reis van paus Johannes Paulus II aan Brazilië af. Vana vond elf uur Europese tijd zou hij weer naar Rome vertrekken, waar hij morgen omstreeks het middaguur zou aankomen. STRAATSBURG Nog geen 24 uur nadat het Europees Parlement had ingestemd met de ge wijzigde begroting voor 1980, heeft de Euro pese commissaris voor financiële zaken, Tu- gendhat, de ontwerpbe groting voor 1981 bij het parlement ingediend. Uit dit ontwerp blijkt, dat de EG volgend jaar de grenzen van haar fi nanciële mogelijkheden bereikt en een nieuwe stijging van de land bouwprijzen met de voor dit jaar overeengekomen vijf procent onmogelijk zal zijn. Uit de cijfers van commissaris Tugendhat bleek, dat er vol gend jaar nog maar een reser ve van 1,5 miljard zal zijn voor onvoorziene uitgeven. De eerste reacties vanuit het parlement waren niet erg gun stig. Verschillende parlemen tariërs wezen erop, dat de cij fers op het eerste gezicht mis schien reden tot optimisme ge ven, maar dat zij in werkleijk- heid een uiterst somber per- pectief bieden. Met name de reserve van 1,5 miljard gulden vindt men te klein. De parle mentariërs vroegen Tugendhat verder haast te maken met een verandering van het land bouwbeleid, en dan met name met voorstellen om iets te doen aan de voortdurend groeiende overschotten in de zuivel. Verder werd gisteren bekend dat de Nederlandse leden van het Europees Parlement heb ben afgezien van de jaarlijkse reiskostenvergoeding van 4.500 gulden, die zij van Ne derland krijgen. Het gaat om een bedrag van in totaal 112.000 gulden. Als reden voe ren de Nederlanders aan, dat de Europarlementariërs met ingang van 1 januari vanuit de EG-pot een vast bedrag zullen krijgen voor bezoeken aan het eigen kiesdistrict. Dit is vooral voor de Engelsen en Duitsers van belang, aangezien zij hun verkiezing in het Europees Parlement te danken hebben aan stemmen uit één bepaald kiesdistrict. De Nederlanders waren van mening dat zij wat de onkostenvergoedingen be treft niet van twee walletjes zouden mogen eten. Rechts Bolivia betwist verkiezingen LA PAZ Terwijl het tellen van de stemmen in de op 29 juni gehouden Boliviaanse presidentsverkiezingen bijna is voltooid de linkse kandi daat Hernan Siles Zuazo lijkt zeker van de overwinning hebben verscheidene rechtse groeperingen geëist dat de verkiezingen ongeldig wordep verklaard en gedreigd met eep staatsgreep. Tussentijds presi dent Lidiua Gueiller en de Na tionale Kiesraad hebben ver klaard dat de verkiezingen zonder onregelmatigheden zijn verlopen. Op 6 augustus moet de nieuwe president in functie treden. Sieraden uit auto gestolen RIJSWIJK Terwijl een 25-jarige vertegenwoordiger gistermiddag een juwelier aan de Steenvoordelaan in Rijswijk bezocht, werd zijn auto opengebroken. Bij te rugkomst bleek een koffer met sieraden ter waarde van 30.000 gulden gestolen te zijn. GROTE BELANGSTELLING UIT DERDE WERELD a>N HAAG Volgende week begint Kopenhagen de tweede VN-wereld- iferentie over de positie van de 'uw. Zo'n 150 landen zullen aan de ïferentie deelnemen. De secretaris- meraal van deze VN-conferentie, me- Jouw Mair, heeft enige tijd geleden in land besprekingen gevoerd met be- L ndslieden van CRM en Buitenlandse ten. Nederland is een van de landen 1 zich uitvoerig heeft beziggehouden het op poten zetten van de confe- Zo heeft de Nederlandse regering 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor reis- en verblijfkosten van vrouwen uit ontwikke lingslanden, die de VN-conferentie in Ko penhagen willen bijwonen. Ook wordt zes vrouwen uit Indonesië de gelegenheid ge geven de conferentie, waarvoor ongekend grote belangstelling bestaat, bij te wonen. De thema's van de besprekingen zijn werk, gezondheid en onderwijs. Op de vo rige conferentie, in Mexico, werd gespro ken over gelijkheid, ontwikkeling en vre de. De besprekingen van de komende we ken moeten daarom als een voortzetting worden beschouwd van wat in Mexico, in 1975, ter sprake is geweest. „Kopenhagen zal een evaluatie worden van de verande ringen die zich in de afgelopen vijf jaar hebben voorgedaan in de positie van de vrouw in alle delen van de wereld", aldus de organisatoren. Aan de voorbereidingen voor de VN-con- ferentie in Kopenhagen is heel wat meer werk besteed dan in 1975 mogelijk was. Er is dit keer door de VN een speciaal se cretariaat ingesteld, dat wordt voorgeze ten door een vrouw uit een ontwikke lingsland (Mevrouw Mair komt uit Jamai ca). Men heeft met opzet voor een voorzit ster uit een ontwikkelingsland gekozen, omdat de positie van de vrouw in de Der de Wereld duidelijk verschilt met die van de vrouw in de westerse samenleving. Verder heeft men als voorbereiding de mogelijkheid gehad om in de verschillen de werelddelen te bekijken hoe het veran deringsproces rond de positie van dse vrouw i:s verlopen, waardoor men een be ter inzich in de problematiek heeft ver kregen. Het is de bedoeling dat in Kopenhagen opnieuw een Actieprogramma wordt vast gesteld, dat moet dienen als aanvulling op het Wereldactieplan van Mexico in 1975. Ook zaJ worden gepraat over de apart- heidsproblematiek voor vrouwen in Zuid- Afrika en de positie van de Palestijnse vrouwen binnen en buiten de bezette ge bieden. Ook wordt aandacht besteed aan de situatie van vrouwelijke vluchtelingen. De Nederlandse delegatie staat onder lei ding van staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters van CRM. In verband met de Derde Wereld-problematiek zal ook mi nister De Koning een gedeelte van de conferentie bijwonen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11