Commit Weer in heel Europa uitzonderlijk slecht Jeruzalem tevreden over straf Menten Prins Charles trouwt niet met prinses Astrid ZOETEMELK WILGEEL EERST VERDIENEN Bernard Hinault verlaat de Tour WINTER IN ZWITSERSE ALPEN ANWB waarschuwt M -I voor wegen BLARICUMMER BLUFT VOORLOPIG IN ZIEKENHUIS Premie afbreken kassen fors hoger Ihekersdijk 34 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas nntSfen-ïwTrtaal 1e,n,5? In*?' BTW> °'52 P®r mm- Teletoont|es 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen. kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 10 Juli 1980, 70e Jaargang na 21703 DAGBLAD x/rvSR ZUID HOLLAND Anekdoten Anekdotisch programma „Sterke verhalen" om 19.50 uur op Ned. I en om 21.55 uur herhaling van „Pedofilie, wat Op Ned. II om 20.27 western „De Sacketts" en om 22.30 uur film „De Moordmachine". Iets beter Hier en daar opklaringen en mogelijk een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 17 graden. Matige tot krachtige noord westenwind. Morgen zon op: 5.30. Zon on der: 21.56. Schev. hoogw.: 2.55 en 15.31. Laagw.: 11.09 en 23.37. jgezette tenkrakers stolen TTERDAM Uit natuurhistorisch :eum van de Rotter- ïse Diergaarde Blij- zijn de afgelopen 85 opgezette vo- en zoogdieren ge en. Onder de vogels inden zich zeldzame nplaren, zoals no- crakers, een schar- ir, een haasbek en kuif koekoek. Die ste twee zijn vol- de Diergaarde on- rangbaar. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Buckingham Palace heeft gisteren formeel ont kend, dat kroonprins Charles van Groot-Brittannië en prinses Astrid van Luxemburg trouwplannen zouden koesteren. Vol gens de woordvoerder van Buckingham Palace is daar trouwens nooit sprake van geweest. Een mogelijke echtverbintenis tussen de protestantse Britse kloonprins en de katholieke prinses Astrid is drie jaar geleden voor het eerst ter sprake gekomen. Er deden ook geruchten de ronde over gesprekken tussen Buckingham Palace en bisschop pen van de rooms-katholieke en de anglikaanse kerk om een oplossing te vinden voor het godsdienstige probleem dat tegelijk een politiek vraagstuk is. Een gemengd huwelijk zou de Britse kroonprins immers beroven van zijn recht op de troon. Dat de wet van 1701, die het huwelijk van een anglikaanse troonopvol ger met een rooms-katholieke prinses in de weg staat, niet ge wijzigd wordt, is deze week formeel bevestigd in het Lagerhuis. Dode bij rijwiel - vierdaagse ASSEN Een deelne mer aan de Drentse rij wiel vierdaagse, de 57-jarige G. Grootveld uit Bussum, is giste ren op het aankoms tterrein in Assen ge troffen door een hart infarct. De man over leed kort na aan komst in het zieken huis. Op weg naar de startplaats in Emmen werd een 62-jarige vrouw door een motor aangereden. Zij liep daarbij een dubbele beenbreuk op. PAU Bernard Hinault heelt de Tour de ren. Gertie Knetemann won namelijk de France verlaten. Na een medisch onder- twaalfde etappe, uitgerekend op de ver zoek besloot de Franse vedette en groot- jaardag van zijn moeder. z!in ,akmeblesV.Te "oVtê^enS 0m V' fliateravond meldde het voor de zware bergetappe van Pau naar ^ri^d'ShUu'lt^TouVtuI Fw I nrhnn n«nr hot vortrolr won Minaiil* la bOmSffl HlfUlUlt uO TOUT M rfflH- moest afstaan. Luchon. Door het vertrek van Hinault is Joop Zoetemelk mocht vanochtend In de J' gele trui eterten. Hij deed hel echter niet, SEÏÏÏFlL'd,n'a,T omdat hij de gele trui eerst wil verdie- ""UJ,"JSSl Gistermiddag kreeg Bernard Hinault nog een nieuwe De Tour wordt momenteel wlledig "MJ"«J™"«Jfcw gele trui, die hij in de loop van de avond definitief beheert» door de ploeg van Postdie gie- 2"" dor»'nu de» «aren opmeuw een overw.nn.ng kon v,e- SÏSlïïdÏÏÏÏiW proces van mijn rechterknie, die oog ateeda ontstoken is, vertraagd. Ik had gshoopl dat, wanneer het warmer aou zijn geworden, de ontateking met moer succes bestreden had kunnen worden. Helaas ie dit niet het geval geweest begrijp dal dit voor alle Franse sportlief hebbers een zware slag te. Ala troost voor hen kan ik meedelen dat ook mijn wereld is Ingestort Ala de man dia vol gens iedereen niet Is verslaan zoe zkn, ben ik in Frankfurt van start gegaan. Hal noodlot heelt mij achterhaald". Van da deelnemen aan onze dagelijks tourprijsvraag voorzag sleckta een deel nemer, dat Johan van de Velde op de Me plaats zou eindigen. Een T-eMrt gaat dit maal naar Hans Boa uil Zoeterwoude. De oplossing voer vraag IS (Welke Neder lander arriveert in de 14e etappe alt eer ste in MontpelUer?) moet morgenoch tend 104)0 uur in ons bezit zRn. HELLENDOORN drie degen per week Het slechte romer- stop te zetten. Omdat weer heeft niet alleen ongeveer de helft van gevolgen voor de na- de tachtig personeels- tionale toeristenindu- leden op vakantie is. strie, maar ook voor behoeft volgens de dl- de bedrijven die fris- rectie van bet bedrijf dranken en ijs verko- vooralsnog aan pen. De directie van slechtsveertig de ijsfabriek „De werknemers gedaren- Valk" in Hellendoorn de drie dagen in de beeft besloten de pro- week „ijsvrij" te wor- duktie gedurende den gegeven. DE BILT Niet alleen Nederland Ijeleeft een barre zo mer, ook in de rest van Europa vertoont het weer een herfstig, soms zelfs winters aanzien. Het ziet er naar uit dat, althans in onze streken, het komend weekeinde enige verbetering zal brengen. Maar de temperatuur blijft ver beneden het zomerse peil. In Nederland zijn de afgelopen dagen buien van tropisch allure gevallen. In Flevoland en Gro ningen viel al meer dan tachtig millimeter regen. Dat is meer dan de normale juli-portie". Tij dens een wolkbreuk in het Frie se Beetsterzwaag (45 millimeter in één uur) zag een wa^tuvueer viif hozen: Drie onheilspellend zware en twee kleinere. In het gebied van de Zwitserse Alpen lijkt het winter te zijn ge worden. Bij een sterke daling van de temperatuur in het kan ton Graubünden is de staag neervallende regen daar boven een hoogte van duizend meter overgegaan in sneeuw. Het sneeuwde in Davos, Arosa, in het Rheinwald en in het Albula- dal, zoals het daar slechts hartje winter sneeuwt. De passen zijn weliswaar (nog) open, maar het verkeer ondervindt wel veel hinder. Het Beierse „hoogheemraad-- schap" maakt zich zorgen om de aanhoudende regen en het smeltwater van de nog altijd met sneeuw bedekte Alpen daar. Als dit weertype blijft, kunnen de ri vieren de watertoevloed niet meer aan en volgen er forse overstromingen. In hetzelfde ge bied heeft een storm met hevige - DEN HAAG - Het komende weekeinde, wanneer de bouwvakkers hun nationale feestdag „Quatorze Juillet", een lang weekeinde heb- en de lagere scholen van Zuid-Nederland vakantie krijgen, zal het ben, er massaal op uittrekken. op de Nederlandse en vooral ook op de Franse wegen een drukke Automobilisten moeten rekening houden met lange wachttijden bij. boel worden. de grote grensovergangen naar België, Frankrijk, Italië en Spanje en met grote drukte rond Parijs. In verband met „Quatorze Juillet" zul- Volgens de ANWB zullen ongeveer 200.000 automobilisten de grens len alleen langs de grote wegen enkele garages geopend zijn. Hotels overgaan, terwijl ook zo'n 1,8 miljoen Fransen, die in verband met in Zuid-Frankrijk (Tour de France) zijn alle vol. regenbuien aan twee mensen het gedood. die is vrijgekomen na de uitbar- mosfeer een „sluier" hebben ge leven gekost. In het aangreznede Enkele Britse geleerden zijn van sting van de vulkaan St. Helens vormd, die over het noordelijk deel van Oostenrijk werden oordeel dat het barre weer in de Verenigde Staten, afgelo- gedeelte van het westelijk hal twee mensen door de bliksem wordt veroorzaakt door de stof pen mei. Dit stof zou in de at- frond hangt. Een weertype zoals Moeder Knetemann heeft alle reden tot la chen. Uitgerekend op haar verjaardag won zoon Gerrie de twaalfde etappe in de Ron de van Frankrijk. Zes doden bij bezoek paus aan Fortaleza FORTALEZA Zes mensen hebben gisteren het leven verloren en ruim honderd raakten gewond toen duizen den mensen het voetbalstadion van Fortaleza in Brazilië probeerden bin nen te komen, waar paus Johannes Paulus II het eucharistisch congres zon openen. Vijf werden onder de voet ge lopen, de zesde overleed aan een hart aanval. Volgens regeringsfunctionarissen ontstond de noodlottige stormloop toen twee uur voor de aankomst van de paus onver wacht een toegangspoort naar het stadion werd geopend. Het stadion heeft een capa citeit van rond 150.000 plaatsen, maar en kele duizenden mensen konden niet wor den toegelaten. slechte zomerweer... t nadelige gevolgen voor 'risdrank- en ijsfabrieken. Ijsfabriek heeft zelfs al be en de productie drie dagen week stop te zetten. r zover het personeel niet vakantie is, krijgt het ijs-' Moeder van 9 jaar De Zuidafri- kaanse krant Rand Daily Mail heeft gisteren ge meld, dat een ne genjarig meisje van de stam der Damara's moeder is geworden van een zoon. De ge boorte geschied de verleden week, na een chirurgi sche ingreep, In een ziekenhuis in de plaats Otjiwa- rongo. Voor zover de krant heeft kun nen nagaan, is de negenjarige, Ve- nesia Aoagus. de jongste vrouw in Zuid-Afrika die moeder is gewor den. Volgens het ziekenhuis maken moeder en zoon het goed. GEBOORTEVERLOF OOK VOOR VADER DEN HAAG Rond de geboorte van een kind moet de vader enkele weken vrij krijgen. En ingeval van ziekte van een kind zouden beide ouders in de gelegenheid moeten worden gesteld het te verzorgen. Voorstellen van die strekking zal Nederland verdedigen op een conferentie van de Verenigde Naties over de positie van de vrouw die volgende week in Kopenhagen wordt gehouden. Beide voorstellen passen in de stelling dat ouders in staat moeten zijn alle taken bij de verzorging van hun kinderen samen te vervullen. De Nederlandse delegatie, in de Deense hoofdstad zal bij toerbeurt worden geleid door de staatssecreta rissen Kraaijeveld-Wouters (CRM) en De Koning (Ontwikke lingssamenwerking). Bij overeenstemming verplichten de deel nemende landen zich, elk binnen hun eigen grenzen, de ge maakte plannen waar te maken. (Van onze correspondent Rob Simons) JERUZALEM De Israëli sche minister van justitie Shmuel Tamir heeft gisteren zijn waardering geuit over de wijze waarop het proces tegen Pieter Menten m Ne- redelijk tevre den met de veroordeling tot tien jaar celstraf, die vol gens hem „beter laat dan nooit" is gekomen. Weliswaar noemde de minister tien jaar niet veel, maar hij voegde daaraan toe dat reke ning houdend met de hoge leeftijd van Menten de veroor deling in de praktijk neerkomt op een levenslange gevange nisstraf. Tamir zei dat de rege ring de Israëlische journalist Haviv Kanaan steeds had aan- berechten. Ook zelf heeft de Israëlische regering met 'dit doel druk uitgeoefend op de Nederlandse autoriteiten. De Israëlische media besteedden veel aandacht aan Mentens veroordeling. De staf van het Mqjella-zie- kenhuis in Bussum, waar de veroordeelde gisteren in coma werd opgenomen, heeft laten doorschemeren dat zijn ver pleging voorlopig zal moeten worden voortgezet Zodra zijn toestand dit toelaat, zal hij naar het ziekenhuis bij de ge vangenis 'in Scheveningen worden overgebracht, zo heeft het ministerie van justitie la ten weten. (zie verder pagina 9). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Huisvredebreuk in eigen huis: proces-verbaal EINDHOVEN Een huisei genaar uit Noord-Holland heeft gisterochtend vier kra kers uit een pand in Eindho ven gezet en daarvoor van de politie een proces-verbaal ge kregen wegens huisvrede breuk. Het pand, dat zijn ei- fendom was, stond al ander- alf jaar leeg en werd dinsdag morgen door de vier gekraakt. De politie heeft ervoor ge zorgd dat de krakers weer van de woning gebruik konden maken. DEN HAAG Tuinders die oude glasopstanden afbre ken en tegelijk met hun be drijf ophouden kunnen van af vandaag 24 per vierkan te meter glas krijgen. Deze premie is tweemaal zo hoog als de tot nu toe geldende, zo blijkt uit een mededeling van de stichting Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Aanvragen die al door tuin ders voor de tot nu toe gelden de regeling waren ingediend, maar waarover nog geen be slissing is genomen, en aan vragen die vanaf vandaag tot 1 oktober 1981 worden inge diend, komen voor de ver hoogde premie in aanmerking. De premie wordt per vierkan te meter op te ruimen glas nog hoger als dit ook gaat in het kader van de reconstructie van oude glastuinbouwgebie den. De premie wordt dan 28 per vierkante meter glas. Automobilist slipt tuin in DE ZILK Een 26-jarige automobilist uit Capelle aan de IJssel raakte gisteravond omstreeks half acht in een slip op de Zilkerduinweg en reed vervolgens een tuin In. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De tuin liep forse schade op.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1