onnig Italië verstroomd 5or toeristen Angst voor herhaling van 1830, Belgische revolutie afgelast Paus op bezoek bij melaatsen Thatcher: geen wijziging koninklijke huwelijkswet GuyLaroche kleedt echtpaar Borg „Als lieve huismoeder achter de kookpotten' Thorn bezoekt landen van Midden-Oosten YS-actie tegen nazi's krijgt resultaten Vijfdaagse reis naar Scandinavië ^TENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 9 onze correspondent Roger Simons) IDEtf De Britse conservatieve pre- Margareth Thatcher heeft in het La pis bevestigd, dat haar regering niet plan is de controversiële wet van 1701 Effende koninklijke huwelijken te la- wijzigen of in te trekken. De wet van 1701, uit de tijd van de Neder landse koning Willem III, maakt het voor prins Charles als troonopvolger onmogelijk een katholiek huwelijk aan te gaan. In dit verband wordt vooral gedacht aan prinses Astrid van Luxemburg. Als hij met haar zou trouwen, verliest hij zijn recht op de Britse troon. Een groep Labour-afgevaardigden heeft nu een wetsvoorstel ingediend om de Britse sche voorstel zal op 29 juli in het Lagerhuis gedebatteerd worden. De duur van het debat blijft echter beperkt tot tien minuten, wat in dergelijke omstandigheden gebruikelijk is. Het Labourvoorstel heeft geen schijn van kans om in die korte tijd goedgekeurd te worden. De wet van 1701, die een historische politieke achtergrond heeft, zal dus inder daad ongewijzigd blijven. TAURANTS KUNNEN TOEVLOED ANTIEGANGERS NIET AAN onze correspondent ÏA Terwijl in vrij- leel West-Europa, tot Franse Middellandse- t toe, de voortduren- nval, het wegblijven zon en de lage tempe- een domper op de va- vreugde zet, kan het i zon overgoten Italië rheugen in een was- toeristcn-stroom. De ikantieoorden die er i week nog stil en n bijlagen, waar lege loeien wachtten op die niet kwamen op- barsten momenteel i toeristische voegen. :n sprinkhanenwolk izenden door regen en geplaagde Nederlan- luitsers en Oostenrij- de uitbundig door de chenen Italiaanse va- :entra neergestreken. irede zandstranden aan [atische kust ligt men rug, de hotels aan het leer, het Iseomeer, het eer en het Lago Mag- tten eivol en de bordjes immer frei" zijn langs en verdwenen. Itselinge drukte heeft tok voor de nodige pro- gezorgd, zoals in som- estaurants, waar men moet verkopen omdat en bakkers de snel le vraag naar hun pro- niet in een-twee-drie i beantwoorden. 1 adequaat hebben ge il, zijn de leden van de iseerde en ongeorgani- misdaad. Bij het ver- i van de eerste toeris- ren ook zij weer ter de scippatori (tasjes- op hun ronkende mo toren, de lokkende prostituees die hun klanten niet zelden naar doodgewone rovers lok ken, de leurders met „gouden" nephorloges en de honderden zakkenrollers. Sommige Italiaanse steden echter, zoals Rome, Venetië en Florence, hebben de afgelopen weken nauwelijks te lijden ge had van het slechte weer; de toeristen komen daar altijd, met name naar Rome. Want al regent, vriest, ijzelt, hagelt, en onweert het tegelijkertijd, men wil de paus, wanneer hij niet op reis is, zien. Het stadsbe stuur van Rome heeft overi gens een forse maatregel geno men ter bescherming van de toeristen. Vier zones in de stad zijn verkeersvrij gemaakt, zo dat de voetgangers niet langer door het voorbij razende ver keer tegen,de gevels worden gedrukt. Hierdoor hebben de tasjesdieven het heel wat moeilijk gekregen. Ze moeten nu te voet opereren in plaats van met hun snelle en wend bare bromfietsjes. Volgens het Italiaans Natio naal Bureau voor Toerisme slaat voor verschillende stre ken de toeristische belangstel ling van dit jaar alle records. Men zoekt de oorzaak onder meer bij traditionele Spanje- gangers, die in verband met het optreden van de ETA an dere reisdoelen opzoeken. Niet dat Italië geheel van aanslag smetten vrij is. Ook hier wil wel eens een bom ontploffen of een revolverschot vallen, maar die zijn niet primair te gen het toerisme gericht. Bo vendien zijn de Italiaanse ter roristen de laatste tijd opval lend rustig geworden, mede door de jongste arrestatiegolf die hen bij honderden tegelijk achter de tralies heeft ge bracht. RS' r miljoen r zische eld- :hiedenis )EN— Voor 850.000 sterling (ongeveer niljoen gulden) is ?n op de kunstvei- an Sotheby in Lon- i Verzameling der tken" van de Perzi- iistoricus en staats- Kasjid Al-Din van nd gegaan. Het is ogste prijs die ooit ien handschrift be is. Sotheby had on- r een derde van het \de bedrag ver- kst van deze eerste Igeschiedenis (tot is gesteld in de Ara- taal en rijk geillu- 1 en versierd. In het 114 had de Mongool- frser in Perzië, UI- aanf Rasjid Al-Din, irsf lijfarts was, op- gegeven een ge- |le/ï;s van de islam, Ifen, China en Indië rijven. Hij werd later intriges ten val ge- t en in 1318 terecht- tf. •Jjn wereldgeschiede- Ie werd samengesteld t hand van originele n, bestaan Hechts exemplaren. Een an bevindt zich in de ïheek van de uni ver van Edinburgh. Het ±n geveilde exem- was in 1813 door een 1 officier in India lsgen. Het werd later le Royal Asiatic So- in Londen vermaakt. on wil PLO rkennen IftLEM De onafhan- Amerikaanse presi- indidaat John Ander- rondreis door het Mid- Sten en West-Europa, izegd dat als hij in no- tot president wordt de Verenigde Staten stijnse bevrijdingsorga- PLO, niet zullen er- zolang de PLO de aël niet erkent. Betoging tegen dumpen In het Britse Glou cester hebben gis teren zeven beto gers op ingenieuze wijze betoogd te gen het dumpen van radioactief af val in de Atlanti sche Oceaan. De trein, die het ra dioactieve spul naar de haven bracht werd tot staan gebracht door middel van een wankele toren, waarop het zeven tal had plaats ge nomen. Een eind- weegs terug waar schuwden medebe togers met vlaggen e.d., dat er hinder nissen op de baan waren. De politie was spoedig ter plaatse en dreigde de toren omver te gooien, als de be togers niet naar beneden kwamen. De zeven vluchtten tenslotte op het dak van de trein, vanwaar zij met enige moeite ver wijderd werden. Alle zeven zijn gearresteerd. Giscard prijst samenwerking met Bonn BADEN-BADEN Op een soort van kruistocht voor een krachtiger en onafhankelijker Europa heeft de Franse presi dent Giscard d'Estaing giste ren in West-Duitsland de nau we militaire samenwerking geprezen tussen Bonn en Pa rijs. Na het afnemen van een geza menlijke Frans-Westduitse mi litaire parade in de garni zoensstad Baden-Baden zei Giscard: „Mijn aanwezigheid hier, tezamen met de federale kanselier (Helmut Schmidt) getuigt van de overtuigde en vriendschappelijke samenwer king die is opgebouwd tussen onze twee opperbevelen en onze twee legers". Grootscheepse arrestaties in Assam (India) GAUHATI In de Indiase deelstaat Assam zijn meer dan tienduizend mensen gear resteerd. Voorts zijn bijna alle 106.000 ambtenaren in staking nadat de studenten twee da gen geleden hadden opgeroe pen tot een algemene staking. (Van onze corres pondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een groots spektakel waarin honder den „soldaten burgers en buiten lui" in september aanstaande in Brussel de Belgi sche revolutie van 1830 tegen de Hollanders zou den naspelen, is afgelast. De re den: Angst voor even grote troebe len als anderhal ve eeuw geleden. Het herdenkings- spel was georgani seerd door het Brussels comité voor de viering van 150 jaar België. Voor het paleis van de koning in Brus sel zouden de on verschrokken Bel gische patriotten opnieuw de Noord- -Nederlandse troe pen van Willem I op de vlucht jagen en de Vlaamse en Waalse provincies tot de onafhanke lijke staat België uitroepen. De figuranten zou den worden gere- cruteerd uit de mi litaire school en de gendarmerie, de kostuums waren e- venals de barrica den al in de maak en de tribunes reeds besteld bij een firma uit...Ne derland en er zou den zes uitvoerin gen van de „revo lutie" worden ge geven (van 23 tot 28 september). Revolutionaire Vlamingen anno 1980 echter gooi den roet in het eten. Zij beloofden de organisatoren een massale be langstelling van flamiganten uit het Antwerpse, die be reid waren een zeer realistisch tin tje te geven aan het krijgshaftig schouwspel. Het Brusselse feestco mité heeft daarom definitief besloten het hele evene ment te schrappen, in de overtuiging dat anders de rege ring zich korte tijd voor de eerste op voering tot eenzelf de besluit gedwon gen zou zien. De fi nanciële schade blijft nu tenminste beperkt. Vlaamse extremis tische groeperin gen boycotten de talrijke 150 jaar België-evenemen- ten, die dit jaar worden gehouden. Zij menen dat de Belgische opstand tegen Nederland een samenzwering was van Franstali ge militairen en rijkaards tegen Vlaanderen. Met de leuze :„België barst" onderstre pen ze hun oog merk van een on afhankelijke staat Vlaanderen, dan wel aansluiting bij Nederland. jÉf -A 'i:' m Bijzonder hartelijk was de ontmoeting, die paus Johannes Paulus II had met de kleine, bewegelijke aartsbisschop van Olinda en Recife, Dom Helder Camara (71). Via de televisie kon heel Brazilië er getuige van zijn, dat de paus anders over deze man denkt, dan het regime, dat Helder Camara vele jaren- lang zijn inzet voor gerechtigheid niet in dank heeft afgenomen. BELEM Paus Johannes Paulus II is begonnen aan het laatste deel van zijn tiendaagse reis door Brazilië. Geschat wordt, dat het aantal mensen, dat tijdens de eerste week van zijn bezoek op de been is geweest rond de acht miljoen ligt. Een opmerkelijk element in zijn optreden de afgelopen dagen was de hartelijke bejegening, die ten deel viel aan Dom Helder Camara, die in Brazilië zelf al jarenlang door het regime wordt doodgezwegen. Vandaag heeft hij in Fortaleza het tiende nationale eucharisti sche congres van Brazilië geopend. Gisteren heeft de paus in Marituba, nabij Belem, een lepracentrum bezocht. Hij vroeg de melaatsen zich niet van de gemeenschap af te zonderen. De ge zonden droeg hij op bewust en steeds weer het gezelschap van zieken te zoeken: „Blijft hen na, neemt hen op, werk met hen samen". Wanneer gezonden en zieken in christelijke broeder schap naast elkaar leven krijgt het lijden van de een een missio naire betekenis voor de ander, aldus de paus. De melaatsen had den een aanzienlijke som gelds verzameld en aan de paus over handigd met het verzoek het geld aan de armen in Rome te ge ven. Na Fortaleza zal de paus nog een bezoek brengen aan Manaus, een stad in het Amazonegebied. Vrijdag vliegt hij terug naar Rome. Het echtpaar Borg, gekleed voor het huwelijk. (Van onze moderedactrice) DEN HAAG Voor het huwelijk van de tennismeester Björn Borg en Mariana Simonescu op 26 juli heeft het Huis Guy Laroche in Parijs de feestelijke kleding ontworpen. In plaats van een short en een shirt zal Björn (zonder de befaamde band tot op zijn ogen) bij het burgerlijk huwelijk in Monte Carlo een wit wollen tweeknoops jasje dragen op een pantalon met omgeslagen pijpen. De bruid heeft een witte tafzijden robe aan met gedrapeerde boothals en een gedrapeerd heuplang lijfje aan een wijde geplooide rok. Op de linkerheup prijkt een corsage. Tijdens de daarop volgende receptie, 27 juli, In het be roemde Chez Hegine in Marbella draagt Borg een shan tung smoking. Mariana heeft voor die gelegenheid een diep gedecolleteerd lang gewaad met borduursel op de schouders en op de bijpassende ceintuur. ...en voor de receptie. PARAMARIBO Het ideaal beeld van de vrouw in onze sa menleving is haar als lieve huismoe der in huis achter de kookpotten te zien. Dit zei de Surinaamse on derminister van volkshuisvesting, mevrouw Sieg- man Power-Stap* horst, gisteren op de conferentie van vrouwelijke werknemers in Paramaribo. Zij voegde er aan toe: „die vrouw, over de wasmachi ne gebogen, een zuigeling in de ge bogen armen aan de goedgevulde borst of het eten uitscheppend voor de man en kinde ren die'juist, liefst vermoeid, uit de verre en vreemde Ideaal voor Surinaamse vrouw: maatschappij naar huis terugkeren, dat is ons ideaal". Van dat ideaal komt volgens me vrouw Power- Staphorst weinig terecht. „Twintig procent van de Su rinaamse vrouwen is kostwinner voor meer dan een kind. De meeste vrou wen werken voor minder loon dan mannen". De ideeën van de on derminister wijken af van de opvatting die onder de mees te vrouwen leeft In Suriname blijkt 51 procent van de vrouwen te willen werken. Minder dan de helft van de mannen, 49 pro cent, is daartoe be reid. (Van onze correspondent Mare DeKoninck) STRAATSBURG De Luxemburgse minister van buiten landse zaken. Gaston Thorn, zal namens de negen EEG-lid- staten alle landen in het Midden-Oosten bezoeken om te be zien of een Europees initiatief het vredesproces in het ge bied weer op gang kan brengen. 'Thorn reist in zijn functie van voorzitter van de Europese raad van ministers. Het wisselende voorzittersschap van de Raad ligt thans bij Luxemburg. Thorn is ook de toekomstige voorzitter (per 1 jan. a.s.) van de Europese Commissie, het dagelijkse be stuur van de EEG in Brussel. In een verklaring voor het Europees Parlement in Straatsburg zei de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken gisteren dat zijn recente bezoeken aan Irak en Jordanië hem gunstig hebben gestemd over de kansen voor een succesvol Europees vredesplan in het Midden-Oosten. De EEG-landen hebben vorige maand in Venetië besloten tot een politieke missie naar alle bij het Arabisch-Israelisch geschil betrokken landen. Mijnwerkers contra Thatcher LONDEN Britse mijnwer kers hebben gisteren de rege ring van premier Thatcher ge tart door een loonsverhoging te eisen van 35 pet. Zij dreigen met acties als aan hun wens geen gehoor wordt gegeven. Op de jaarvergadering van de nationale mijnwerkersbond werd een resolutie met de eis van 35 pet. met algemene stemmen aanvaard. In kringen van de door de staat beheerde mijnindustrie werd deze eis echter als niet te verwezenlij ken van de hand gewezen, zo dat een confrontatie tussen de regering en de mijnwerkers dreigt. VS-gegijzelden tot november in Iran gevangen TEHERAN De 53 Amerika nen, die in Iran gegijzeld zijn, zullen tenminste tot 4 novem ber, de dag van de verkiezin gen in de VS, gevangen blij ven, zo meldt de pers in Iran. Dat is een jaar nadat jonge is lamieten de ambassade in de VS bezet hebben, toen Was hington de ex-sjah toestem ming had gegeven voor een medische behandeling in New York. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De hernieuwde Amerikaanse pogingen om alsnog af te rekenen met in de Verenigde Staten wonen de oorlogsmisdadigers beginnen resultaat op te leveren. Het vorig jaar mei opgerichte speciale onderzoekbureau van het Ministerie van Justitie heeft inmiddels zeventien zaken aangespannnen tegen oud-Nazi's. Het verst gevorderd zijn de zaken tegen Mike Pesker (79), be schuldigd van deelneming aan de executie van 100 Joden in Li- tauen, Arnold Trucis (70) wegens het als SS-officier vervolgen van Litause Joden, Michael Dercacz (71) die als politieman in de Oekraine bij duizenden executies van Joden betrokken zou zijn geweest, en Feodor Fedorenenko, een voormalige bewaarder van het beruchte Treblinka-kamp in Polen. Alle vier zijn ze kort na de oorlog temidden van de enorme stroom Europese vluchtelingen de Verenigde Staten binnenge komen. Behalve Pesker, zijn ze allen Amerikaans staatsburger geworden. ADVERTENTIE Speciale tour van uw krant en TORLINE Vijfdaagse reis naar Scandinavië. Een gecombineerde toe- ringcar/boot-tocht naar Zweden en Noorwegen. Geheel ver zorgd en voor een speciale prijs. Mogelijk gemaakt door sa menwerking van uw krant met TORLINE. Van zaterdag 9 au gustus tot en met woensdag 13 augustus 1980. De trip start in Den Haag/Rotterdam op zaterdagmiddag. De bus rijdt naar het Scandia-terminal in Amsterdam en vaart om half vier mee met de Tor Brittania naar Göteborg. Aan boord van dit luxe schip is niet alleen volop 'amusement, ook de kok staat klaar om zijn gasten culinair te ontvangen. Het diner 's avonds en het ontbijt en de lunch de volgende dag zijn rijkelijk verzorgd. De bus met zijn Nederlandse chauffeur brengt u in de mid dag via een schitterende rit langs de Zweedse westkust met grillige fjorden naar Noorwegen, waar in Oslo twee nachten wordt gelogeerd in het Esso Motor-hotel, waar alle kamers zijn voorzien van bad/douche, toilet en telefoon. Het diner is 's avonds in het hotel. Maandag na het ontbijt wordt een uitgebreide stadstour door Oslo gemaakt met o.m. bezoek aan het Vigeland park. De lunch wordt onderweg gebruikt, het diner is weer in het hotel. Dinsdag 12 augustus rijdt de bus terug naar Zweden. Na te hebben geluncht in Jörlande is het eindpunt het centrum in Göteborg, waar gelegenheid is om te winkelen. In de late na middag rijdt de bus naar het terminal, waar de Tor Brittania klaar ligt voor de thuisreis naar Amsterdam. Het diner, alsmede het ontbijt de volgende ochtend zijn weer aan boord. Woensdagmiddag eindigt deze Scandinavië-tour, maar niet nadat de bus de passagiers naar Den Haag/Rot terdam heeft teruggebracht. De prijs van deze unieke, geheel verzorgde tour (die niet wordt herhaald) is 560 p.p. op basis van een vier-persoons hut aan boord en twee-persoons kamer in het hotel. Toeslag een-persoons kamer 40. Voor een luxe drie-persoons hut betaalt u 600 p.p. Voor een luxe twee-persoons hut is de prijs 620 p.p. Voor een een-persoons hut en een een-persoons kamer is de totale prijs 790. Minimum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch, na 9 uur en niet op zaterdag, bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag: 070—635918.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9