'0e Clown van Slagharen Bisschoppen VS willen Korea steunen n strijd voor rechten van de mens De adembenemende ambachtelijkheid van Sart-lez-Spa f ïEROEPEN IN HET MASSATOERISME cheveningen gaat reer te paard Solidaridad blijft vragen om wapenstop El Salvador kerk wereld 1NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 7 /eer -k nk de Vries (29) fietst, bui en sloft op zijn zeven- Istaerzen door het Pony- Ie Slagharen, als clown |t een volledige dagtaak, dt hij ergens ter wereld i gelijke? Dank zij dit kte dienstrooster kan hij sen de paas- en kerstva- itie optreden voor zeker lerhalf miljoen mensen, se, soms drie keer per I besluit deze Enrico zijn cadenummer in het cir- theater met een duize- iwekkende val. De lang in ikel evenwicht gehouden iconstructie valt om en er een oorverdovend üich op, als de clown vijf ter lager op de bakfiets >cht komt. ico en zijn beeldschoene tner/echtgenote Leila (van aansen bloede, doopnaam ihaella Vassallo) tillen de gharense kermis der ijdel- 1 naar een hoger plan. Zij iben in de pistes van_A!t- Nederlands grootste pretpark ligt In de gemeente Hardenberg. Vanuit het westen gemakkelijk te bereiken via de autoweg Amersfoort-Zwolle-Meppel, afslag Dedemsvaart. Ook te berei ken met dagtocht 35 van de NS. Geopend tot 14 september a.s., daarna alleen 's zondags en In de herfstvakantie (van 18 tot 25 oktober) 9-18 uur. Toegangsprijs 7.50. Het biljet geeft recht op het gebruik van alle attracties en het bijwonen van voorstellingen, zoals die van Enrico en Leila In het circusthea ter. hoff en Boltini en op de tv hun triomfen gevierd, werden uit genodigd voor familiefeestjes op Soestdijk, maakten wereld tournees en schaatsten in de Wiener IJsrevu. Nu stelt de uit Friesland af komstige clown zijn talenten 's zomers In dienst van het massatoerisme. Tezamen met zijn Italiaanse schoonvader, 71 jaar, maar met nog vol doende rek in zijn elastieken benen, mengt hij zich reeds 's morgens om elf uur tussen de menigte. Als van 12 tot 12.40 uur, de attracties geslo ten zijn, berijden zij velocipè- des en fietsen met één wiel of ovalen velgen. Balonnen in de vorm van olifanten en giraffen ontstijgen aan hun lippen, en in de onafzienbare spijshallen dansen zij rond de tafels. Tus sen de voorstellingen door be klimt Enrico zijn podium in één van de amusementskwar tieren. De oproep „Laat je hier schminken als clown" heeft het pretpark een nieuwe kick gegeven. Voor spiegel en kap tafel beklimmen kinderen, maar ook wel uitgelaten vol wassenen de kruk, om zich zonnetjes op de wagen te la ten toveren en rimpels om de ogen. Soms lopen er in Slag haren meer clowns rond dan pony's en van die paardjes houdt directeur J. H. Be- mboom er toch 800 in reser ve. Plpo, pipol Slechts vier gulden voor een veelkleurige beschil dering van het gelaat en drie rijksdaalders met een instant foto er bij, strik om de nek en hoedje op het hoofd. Even la chen. als Enrico aan een on zichtbaar koordje trekt, zodat twee vlerken van zijn rode pruik opwippen als duivelso- ren. in afwachting van de winterse tournees, kerstcircussen, mo deshows, het optreden In theaters, danst de Paljas uit Wolvega voor zijn massapu bliek. „Enrico en Leila Lo- renty", soms vergezeld van de zoontjes Mischa en Sascha, die het ook al niet laten kun nen, zijn zeer populair gewor den. In juni 1980, was de moeder enige tijd uitgescha keld. omdat zij haar derde kind ter wereld moest bren- Enrico vermaakt de kinde ren In het ponypark. gen. Maar Ce show ging door. De oude clown verving zijn dochter als ballerina, aan de voet van de ladder, werkte mee aan de slapstick-en ko mische goochelnummers, de kinderkwis. Een waardige va der van de dochter, die als antipodiste al veel lauweren heeft geoogst. Liggend op de rug houdt zij allerlei voorwer pen met haar voeten In even wicht. laat ze rondtollen, werpt ze omhoog en vangt ze weer op. Dit beroemde echt paar bewoont 's zomers een caravan in Slagharen. Tour nees zouden het gezinsleven .al te zeer ontwrichten. En dus schminkt Enrico zijn klantjes in het Ponypark en geeft zijn voorstellingen om 2 en 4 uur. Intussen blijft hij lachen, met dezelfde uitstraling van blij moedigheid en warmte, die vorige winter in Noorwegen en Portugal het circuspubliek aan zijn voeten bracht. LEO J. LEEUWIS Vierdagen Veluwe per fiets Nog even, en het grootste fietsgebeuren van de Veluwe gaat van start, namelijk de Veluwse Fietsvierdaagse. Vier dagen fietsen langs de mooiste routes die op de Veluwe te vinden zijn, door bossen, over heide en door de landelijke Veluwse Vallei. De organisa toren rekenen dit jaar, gezien de voorinschrijvingen, op een record-opkomst en deze deel nemers komen uit geheel Ne derland. Misschien een leuk idee voor een korte vakantie van 29 juli een bepaalde faam verkregen, niet door de mas sale deelname, maar door de rust. Niet in files fietsen, maar in eigen tempo genieten van de sport en het land schap. Bovendien kent deze vierdaagse een zogenaamde nood-camping, waar deelne mers gratis hun tent of cara van kunnen plaatsen. Nadere inlichtingen en een fietspro- leveningen wil een traditie uit de vorige eeuw in ere her ten. In die tijd was de badplaats een grote renbaan rijk. De ibaanstraat in het vissersdorp herinnert nog aan de we nnen die rond 1864 in het bijzijn van koning Willem II en schillende prinsen werd gehouden. Scheveningen te Paard leeft op vrijdag, zaterdag en zondag aanstaande. taf 12.00 die drie dagen kan men op de boulevard genieten onder meer: concert van de Koninklijke Militaire Kapel, demonstraties >r de bereden politie van Den Haag, dressuurdemonstraties, westernshow, kortebaan-draverijen (op vrijdag); grijden, paardenmarktmarathon, concours hippique, carous- rassendefilè en een internationale polowedstrijd (zaterdag); tenslotte op zondag: concours hippique, dressuurdemonstra- koetsen- en rijtuigenparade en opnieuw een polowedstrijd, te polowedstrijden beginnen zowel zaterdag als zondag om 30 uur. ).000 rozen in Westbroekpark de Kapetweg in Scheveningen ligt het inmiddels beroemde arium, behorend tot het Westbroekpark. Ruim 20.000 rozen londerden variëteiten zijn er te zien. rosarium is open tot september, elke dag vanaf-9.00 uur tot uur voor zonsondergang. Alleen aanstaande vrijdag is het tot )0 uur gesloten. Dit omdat die ochtend de keurmeesters de nte moeten hebben om de rozen te keuren voor de uitreiking de „Gouden Roos van 's Gravenhage". De inzendingen voor rozenconcours zijn afkomstig uit binnen- en buitenland. Deristische Goudse kaasmarkt jda heeft elke donderdag een toeristische kaasmarkt, waar Goudse kaas wordt aangevoerd per door paarden getrokken ;ken. gebeuren speelt zich af tussen het In 1450 gebouwde stad- 5 en de Waag, die van 1668 dateert. Tegelijkertijd met deze smarkt worden een warenmarkt en een historische ambach- markt gehouden. Te zien zijn onder anderen een klompenma- bijenkorfvlechter, orgelboekennoter. mandenvlechter, kera- kdraaier, houtsnijder, tindraaier en een kantklosser. Inlichtingen over het ambachtelijk jaar zijn te verkrijgen bij het in dit artikel ge noemde Belgische Verkeersbureau. Andere brochures dan die betreffende het Ambachtsjaar zijn daar eveneens verkrijgbaar. Uitga ven van belang voor dag- en weekend- tochten; „België Uit en Thuis 1980" (kor te vakanties en weekends) „Toeris tische Evenemen tenkalender 1980" en „België, buiten land binnen handbe reik". Da bewieroking van oude ambachten en kunstambach ten neemt vormen aan die een spoedige crisis doen vrezen. Kan het voortduren, deze eindeloze demonstratie van vlechten en pikken op welke braderie dan ook, het klossen en weven, klompen- maken en netten boeten? Niet alleen in Nederland is dit langzamerhand adembe nemend schouwspel gewor den. Vóór het te laat is heeft het Belgische commissariaat voor Toerisme 1980 uitgeroe pen tot het jaar van de (kun stambachten. Wat in dit buurland gepres teerd wordt, grenst helemaal aan het ongelooflijke. Elk weekend struikelt men er over de poppensnijders en leder bewerkers. Wie zich daarvan wil overtuigen vrage met spoed de brochure over het ambachtenjaar aan bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5 te Amsterdam, 020-251251. Er wordt verwezen naar zeker 150 ateliers, die tot eind okto ber op zaterdag en zondag bezichtigd kunnen worden (uitgezonderd 28 en 19 juni en 30 en 31 augustus). Er wordt gedemonstreerd dat het een lust is, compleet met toelich ting ert (vaak) verkoopexposi ties. In aansluiting op deze ambachtelijkheid-aan-huis worden tal van tentoonstellin gen en manifestaties gehou den. Het arrangement „Een mooie dag in Mechelen" omvat bijv. een bezichtiging van de histo rische gebouwen, maar ook kantschool, tapijtweverij, stad- spoppentheater enz. Gelet op wat deze stad te bieden heeft (St. Rombouts-kathedraal, meubelkunst, tapijten) zeer de moeite waard. Reductie-aan biedingen tot en met 30 sep tember a.s., inlichtingen Bel gisch Verkeersbureau. Het moet een verademing zijn om dit woelige jaar te beslui ten met een driedaagse in Sart-lez-Spa. Dit schilderach tige dorpje in de vallei van de Hoëgne, ligt 6 kilometer ten noordoosten van Spa. Het laat zich er niet op voorstaan, dat prins Karei van België hier in 1944 een veilig onderduika dres heeft gevonden. Sart-lez-Spa is het domein van de ware ambachtelijkheid. Voor de derde keer (op 15, 16 en 17 augustus a.s.) keert de hele dorpsgemeenschap terug tot het verleden, onder het motto „Nos R'Prindans récé- ne". Gehuld in oude kleder drachten wijden de inwoners zich aan een authentieke re constructie van het platte landsleven. Tweehonderd (kunst)am- bachtslieden doen er aan mee, niet op de krampachtige wijze echter die zoveel winkel weekdemonstraties ontsiert Op 30 oude hoeven en bin nenplaatsen laten de boeren zien, hoe zij vroeger hun graan dorsten en paarden roskamden, koeien molken, kaas maakten enz. De hoefs mid beslaat er zijn paarden, er zijn kuipers aan het werk, stratenmakers leggen hun kin derhoofdjes in het gelid. In 1978 hebben bijna 20.000 bezoekers ervaren, dat zij vrij overal in en uit konden lopen en overal ontvangen werden door gastvrije boerinnen, met locale spijs en drank. Aange paste muziek (koren, fanfare, trompetters) op het grote marktplein plaatste deze te rugkeer tot het verleden in het juiste kader. Sart-lez-Spa heft geen entree voor dit verbazingwekkende spektakel, houdt het hele dorp autovrij en zorgt voor vol doende parkeerplaatsen. In de omgeving kunnen prachtige wandelingen worden gemaakt, o.m. naar de Maria-Hendrika- bron, de grootste Spawater leverancier en langs de Hoëg ne, met haar onstuimige wa tervalletjes. Het dorp biedt veel gelegen heid tot recreatie, waaronder zelfs een golfterrein met 18 holes (kuilen zeggen de Bel gen) en startplaatsen voor de zeilvliegerij. Maar de grootste attractie blijft deze driedaagse van een allesoverheersende ambachtelijkheid. LEO J. LEEUWIS k ben me bewust van de invloed, die e buitenlandse politiek van de Vere- igde Staten op het Koreaanse volk eeft. De bisschoppenconferentie van e Verenigde Staten zal alles doen at in haar macht ligt om op te ko- ïen voor de rechten van de mens in 'orea. it schrijft de aartsbisschop van San rancisco, mgr. John R. Quinn, voorzit ter van genoemde bisschoppenconferen tie, in een dezer dagen vrijgegeven brief aan de aartsbisschop van Seoul, kardi naal Stephen Kim en de aartsbisschop van Kwangju, Victorius Kong-Hi Voun. De laatste, aartsbisschop van de stad waar in mei bloedige gevechten tussen bevolking en leger uitbraken, is tevens voorzitter van de Koreaanse bisschop penconferentie. Mgr. Quinn noemt de overname van de macht door de militairen in Zuid-Korea een „ongelukkige ontwikkeling", waar van de gevolgen maar al te duidelijk zijn: een bezorgdheid, die slechts uitgaat naar veiligheid en stabiliteit en een ge brek aan erkenning van datgene, waar voor de kerkelijke leiders in Zuid-Korea altijd hebben pal gestaan, namelijk dat echte orde slechts kan wortelen in ge rechtigheid en erkenning van de rechten van de mens. Het overnemen van de macht door „mi litaire leiders, die zichzelf hebben be noemd" volgde op een „periode van wel verdiende rust en ontwikkeling, waarin het Koreaanse volk zijn talenten kon to nen en een beter leven voor allen kon bewerkstelligen". Gelijktijdig met de brief van bisschop Quinn kwam er een verklaring van de secretaris-generaal van de bisschoppen conferentie, mgr. Thomas C. Kelly, waarin onder meer werd gezegd, dat de Amerikaanse burgers er recht op hebben te verwachten, dat ook de Verenigde Staten hun onmiskenbare invloed op de militaire leiders van Korea zullen ge bruiken om duidelijk te maken, dat de Verenigde Staten even grote waarde hechten aan gerechtigheid en mensen rechten als aan veiligheid en stabiliteit voor het Koreaanse volk. Korte metten )e 47-jarige hoogleraar In e theologie Paul van den lerghe is benoemd tot bis- chop van Antwerpen. Hij olgt mgr. Godfried Dan- leels op, die vorig jaar verd benoemd tot aartsbis- chop van Mechelen-Brus- el in de plaats van kardi- taal Suenens. De nieuwe isschoj lan de I eit van Leuven en heeft alrijke theologische publi caties op zijn naam staan. Jinds 1961 is hij docent bij- >else exegese aan het pries- erseminarie te Gent. )e Chinese autoriteiten zijn cennelijk bereid de vóór de ommunistische machtsover- ïame in 1949 door de paus >enoemde katholieke bis- choppen toe te staan het and te verlaten en naar het /aticaan te verhuizen. Dit 'olgens de Australische eco- omische deskundige, Au- lrey Donnithorne, die een bezoek aan Rood-China heeft gebracht. De directeur van et bureau voor religieuze zaken. Xiao Xianfa, had hem de verzekering gegeven, dat de Chinese autoriteiten de bisschoppen niets in de weg zouden leggen, met uitzonde ring van de bisschop van Sjanghai, Ignatius Kung Ping Mei, die sinds 1955 gevangen zit. Xiao nam echter aan, dat de acht of negen bisschoppen om wie het gaat, er niet voor zouden voelen het land te verlaten. Donnithorne even wel had tijdens zijn zeven weken durende verblijf in China het tegendeel noren vertellen. Paus Johannes Paulus II zal van 16 tot 23 juli 1981 het internationaal eucha ristisch congres voorzitten, dat dan in Lourdes zal wor den gehouden. Volgens de prefect van het departe ment Hautes-Pvrenées zal het congres zich groten deels afspelen op het vlieg veld van Tarbes-Lourdes. De voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferen tie, kardinaal Joseph Höffner heeft in verband met zijn drukke werkzaamheden het voorzitterschap neergelegd van de bisschoppelijke hul porganisatie Misereor. Totdat een nieuwe voorzitter is ge kozen zal de bisschop van Es sen, mgr. dr. Franz Hengs- bach het voorzitterschap waarnemen. De Raad voor de Zending en de Generale Diakonale Raad van de Nederlandse hervormde kerk gaan de mogelijkheden onderzoe ken voor verdere samen werking van deze raden binnen de bestaande struc turen op het gebied van zending, ontwikkelingssa menwerking en werelddia- conaat Zo nodig zullen de Raad voor de Zending en de GDR structuurwijzigin gen voorstellen aan de sy node. Verder acht zowel de raad als de GDR het wen selijk. dat op provinciaal niveau zending, werelddia- konaat en ontwikkelings samenwerking in één ver band met elkaar samen werken. Dit geldt evenzeer voor de classes. Het Nederlands Beauraing Comité, dat sinds zijn oprich ting in 1946 meer dan zeven honderd bedevaarten naar Beauraing heeft gehouden, organiseert ook dit jaar weer een bedevaart naar dit Belgi sche Maria-oord en wel van 20 tot en met 23 september. Aan deze bedevaart kunnen ook deelnemen zieken, ge handicapten en ouderen die een bepaalde verzorging no dig hebben. Op zondag 21 september zal de bisschop van Haarlem, mgr. dr. Th. Zwartkruis met de pelgrims de eucharistie vieren. Hij zal ook het lof met ziekenzegen verzorgen. Het secretariaat sadres van het Nederlands Beauraing Comité is Drape- niersgaarde 102, 2542 VT Den Haag. Ongeveer honderd plaatselijke paro chies en gemeenten hebben tot nu toe gehoor gegeven aan een oproep van de hulpactie voor Latijns-Amerika „Soli daridad" om handtekeningen te stu ren aan president Carter van de Vere nigde Staten. „Solidaridad" verzamelt de handtekeningen om aan Carter te vragen het zenden van wapens aan £1 Salvador stop te zetten. De actie kwam op gang, nadat de ver moorde bisschop Óscar Arnulfo Romero in een brief Carter had gevraagd niet tussenbeide te komen in de Middename- rikaanse staat. Romero, die werd ver moord na zijn oproep tot de soldaten niet langer de eigen bevolking te vermoor den, was van mening, dat de rol van Amerika negatief is. „De Verenigde Sta ten houden een regering in stand die niet van het volk is", zo stelde hij. In een reactie op de Nederlandse hand tekeningenlijsten, heeft de stafmedewer ker voor informatie van de Amerikaanse ambassade, Frederic Mabbatt, gezegd, dat er in Nederland sprake is van een „aanzienlijk misverstand over de poli tiek van de Verenigde Staten met be trekking tot El Salvador". Volgens hem wordt een regering gesteund van pro gressieve burgers en militairen. De volksbeweging noemt hij „extreem links". „Solidaridad" gaat door met de handte keningenactie, omdat het doden van vele onschuldigen door het Salvadoriaanse le ger ook doorgaat Solidaridad heeft bo vendien een extra bijdrage van 200.000 gulden aan organisaties in El Salvador gedaan voor de noodlijdende bevolking. Sociaal-economische vragen op studiedag kerk en samenleving De bisschoppelijke vastenbrief 1980 over de mens in de arbeid zal het uitgangspunt zijn voor een studiedag op zaterdag 20 sep tember over sociaal-economische vragen. De dag, georganiseerd door de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, heeft tot doel vanuit de levensbeschou wing na te gaan welke verant woordelijkheid katholieken heb ben op bet sociaal-economisch vlak. De KRKS wil voor deze bijeenkomst waarvoor de plaats nog moet worden vastgesteld, in het bijzonder alle katho lieken uitnodigen die beroepsmatig bezig zijn met sociaal-economische vragen. Voor de deelnemers zijn er twee moge lijkheden: men kan drie lezingen bijwo nen, waarin het thema arbeid wordt be keken vanuit drie vakgebieden (sociaal- economisch, theologisch en cultuur-psy chologisch), óf men kan gebruik maken van de mogelijkheid rond het thema ar beid aan het werk te gaan in negen „workshops". In de middag is er een fo rum, waarin de resultaten van beide richtingen samenkomen. Naast de bisschoppelijke brief over de arbeid zal ook de nota van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving van 1979 over de jeugdwerkloosheid een rol spelen tijdens de studiedag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7