Over harde Kirgiezen een knaap die de handrem vervangt en een moslim die aan één vrouw meer dan genoeg heeft Gen plezierige vakantie, en prettige thuiskomst PLEZIERIGE PRIJZEN BIJ PANDER. Pander Stadskabei werkt goed 2ÜÜTAD/REGIO ÉisJKiSËI %Ê^mêÈIÊMM ^AT HET HUIS NIET „IN DE STEEK" Schuttersveld blank LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 5 fT" - ■-'/ 'k-*»;-*-* - ,r v De beschilderde vrachtwagen aan het begin van een uiterst ongemakkelijk reis. Je mag elkaar dan gerust „hals- en beenbreuk" wensen. Rechts, met wit te tulband, een keurig heer, de chauffeur ofwel „motarwan"; links z'n hulp, de „cleaner" die als handrem fungeert. IN DE FILMREEKS OVER AFGHANISTAN IN VOLKENKUNDE" De vertoning van een filmreeks, in het voetspoor van de tentoonstelling „Bazaar, marktsteden in Noord-Afghanistan" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, Leiden, wordt donderdag voortgezet met een rolprent over de Kirgiezen van Afghanistan (aanvang half twaalf, duur 50 minuten) en een over De Beschilderde Vrachtwagen (om half drie, duur ongeveer een half uur). Opschikken graag, want het wordt druk. Op de Afghaanse Pamir, een geïsoleerd bergplateau op 4500 meter hoogte, in de uiterste noord-oosthoek van Afghanistan, ingeklemd tussen de Sowjet-Unie, China en Pakistan, leeft een groep van ongeveer drieduizend Kirgiezen. Althans, dat was de situatie vöör de Russische inval in het land. Het klimaat op dit hooggelegen plateau is uitzonderlijk streng; negen maanden in het jaar ligt er sneeuw en zelfs midden in de zomer zijn temperaturen van 5 tot 15 graden Celsius onder nul in de ochtend geen zeldzaamheid. Dan kun je nog beter op IJsland zitten, maar een mens heeft vaak geen keus. De film geeft een pakkend beeld van de traditionele levenswijze van de Kirgiezen. Woeste Kirgiezen, zeiden we vroeger wel. Wat daarbij in het oog springt zijn behalve de keiharde strijd om het bestaan in een erg vijandige natuurlijke omgeving (en daar moet je nou helemaal om komen, met die rode gevechtshelikopters boven je hoofd) ook nog de grote verschillen in veebezit, met alles wat daar verder aan vastzit Vanzelfsprekend zijn het films in „Volkenkunde" die aan de politieke en actuele werkelijkheid van vandaag in Afghanistan voorbijgaan. De gesprekken met de Khan de traditionele leider die de grootste bezitter van vee is, en met een van zijn knechten geven van dat leven een eigenlijk onverwacht indringend en menselijk beeld. De Kirgiezen die tegenwoordig permanent In een ommuurde ruimte in oud-Kabul wordt een aftandse vrachtwagen opnieuw beschilderd. gehard maar kleumend, op de Pamir wonen, plachten vroeger alleen gedurende de zomermaanden met hun kuddes naar dit hoge plateau te trekken om in het najaar weer af te dalen naar de warmere weidegronden in nabije delen van Rusland en China. Dat kleine genoegen is hen thans ontzegd. Sinds de tweede wereldoorlog namelijk hebben deze twee landen hun grenzen hermetisch gesloten en zijn de Afghaanse Kirgiezen gedwongen in dit gebied te overwinteren. Ze zitten nu het hele jaar door „gevangen" op die barre hoogvlakte, waar ze hun „yurts" (ronde tenten met koepeldaken) nog slechts over een beperkt aantal kilometers kunnen verplaatsen. Als je nog niet agressief was, word je het dan wel, dunkt me. Rahman Kul (Ragman Koel, is de uitspraak) is de „khan", de onbetwiste leider van de groep. Hij heeft, met z'n langgerekt dun snorretje, een bijna totale economische, politieke en juridische macht over zijn mensen. Zelf ziet hij zich als een soort well done patriarch die waakt over de Kirgiezencultuur en die probeert de traditionele waarden en normen binnen zijn groep te handhaven; taren geleden reeds tegen iet communisme dat toen al dreigend nabij was. Het leven van zo'n twee miljoen Kirgiezen in de Sowjet- Unie en China is hierdoor immers bereids drastisch veranderd. Enfin, eens per jaar, in het najaar, als de dagen op het plateau gaan korten, doet de machtige khan zijn praktische boekhouding. Hij telt dan al zijn vee en dat is nogal wat bij elkaar en hij schenkt als goed moslim bij die gelegenheid enkele dieren aan de armen. Daar komt hij ook rond voor uit. Maar eveneens een opiumschuiver, die hij in de film vermanend toespreekt, wordt niet overgeslagen. En dan de dubbelgeharde vrouwen van de Kirgiezen. „Wij doen het meeste werk; onze taken zijn zwaar. Het enige wat de mannen doen is het vee verzorgen en het hooi verzamelen. En ohaën. Voor de rest ho maar Iets dergelijks ongeveer zegt vrijwel geëmancipeerde Orunbibi, de eerste vrouw van de oudste zoon van de khan. Zij geeft hiermee weer een andere treffende kijk op deze samenleving. Ze vertelt ook over de relaties tussen haar en de twee andere vrouwen van haar man, over de hoge zuigelingensterfte (50 pet), over de angst van de vrouwen om bij de bevalling te sterven (hetgeen met 30 pet. van de vrouwen gebeurt). De film besluit met een buzkashi- wedstrijd, een agressief ruiterspel waarin veel onderlinge rivaliteit kan worden uitgevochten. En het mag bekend zijn: de Kirgiezen beschikken over een bijzonder ontwikkelde en woeste ruiterkunst. Een heel andere film is die over „de beschilderde vrachtwagen". Daar hangt veel van af, van zo'n wagen. In Afghanistan zijn namelijk geen spoorwegen. Het meeste vervoer gaat daarom met vrachtwagens. Er wordt met deze fantasierijk en kleurig beschilderde wagens letterlijk van alles door dit ruige bergachtige land vervoerd. In de achterbak worden vaak enorme ladingen gestouwd. Passagiers die mee willen rijden moeten bovenop de enorme vracht een onzeker plaatsje zoeken. Alles draait om zo'n beschilderde vrachtwagen in deze film, op een tocht van de hoofdstad Kabul naar de vallei van Bamiyan. De vrachtwagens van Afghanistan werden voor een deel uit Amerika en Engeland geïmporteerd. We hebben het nu over de periode van vóór december 1979 uiteraard. Die wagens bestonden bij aankomst in Kabul slechts uit een motorblok op een chassis. Het eerste wat men er daarna mee deed, was ze versterken en „aangepast" afbouwen. In elk geval werd de handrem verwijderd. Zonder meer. Aangezien de vrachtwagens in dit land doorgaans zwaar overbeladen worden, kan men er op de steile bergwegen toch niet op vertrouwen, zo meent men aangaande de handrem, waarvan de functie wordt overgenomen door het potige hulpje, „cleaner" genaamd, van de chauffeur. Een soort opruimer dus. Deze knaap hangt als een ware atleet achter aan de vrachtwagen, met een grote houten wig aan een steel binnen handbereik. Deze wig plaatst hij op het juiste moment achter net achterwiel om zo te verhinderen dat de wagen op de helling van de weg terugrolt Op het chassis wordt een redelijk stevige laadbak gebouwd en dan komt de schilder eraan te pas. Die zorgt voor de meest opvallende „afghanisatie" van de wagen: bij beschildert" het geval met felle kleuren en brengt allerlei taferelen nauwgezet aan. Favoriet zijn onder andere religieuze islamitische voorstellingen, landschappen, treinen (die ze niet kennen daar) en vliegtuigen. En dan de handtekening van de artiest eronder. O ja, de „cleaner" verdient 25 gulden per maand en de chauffeur de „motarwan" maar liefst 70. Twee dagen rijden over een afstand van 180 kilometer, en maar „cleanen". Een fascinerende reis in een beschilderde vrachtwagen. Ook de kennismaking met de ongemakkelijk zittende passagiers draagt daartoe bij. Eentje geeft zelfs een lesje aan zijn mede muzelmannen. Hij heeft zo z'n eigen opvatting over polygamie; veelwijverij vindt in zijn ogén geen genade, al hebben Allah en de profeet er volgens de goed moslimse trant nog zo weinig op tegen. Zijn afwijzende houding verklaart hij als volgt: „Ik heb één vrouw. Meer dan genoeg, genoeg, genoeg. Eén vrouw is genoeg, twee vrouwen is niet goed. No good. Een rijke man heeft verscheidene vrouwen, maar als je twee vrouwen hebt, zijn er altijd een hoop problemen omdat ze eeuwig ruzie hebben...!" Een wijze en praktische Afghaan op een beschilderde vrachtwagen. Maar laat hem maar schuiven. Ook dat is Afghaanse realiteit Donderdagmiddag te zien in „Volkenkunde". Vrijdag kunt u naar de „Afghaanse vrouwen" gaan en 's middags komen weer (binnen de filmcyclus) de Nomaden van Badakhshan om de hoek kijken, foto: Jaarlijks verkoopt de Kirgiezen-khan grote aantallen schapen. Een belangrijk deel van deze dieren wordt te voet naar de hoofdstad Kabul gedreven en daar geslacht Een opname van de belangrijkste straat in het oude deel van Kabul get ir w nve1tEEK De politiekorpsen schen- inde *n deze vakantiemaanden weer jenl aandacht aan voorkoming van van'ldrijven, met name aan inbraken. er jaar weer blijken talloze gezin- gr| te vertrekken naar hun vakantie- ;ht fi met de uitnodiging voor het inbre- iriojfsgilde als het ware op de voordeur; bezj&te melkman, ben tot 23 augustus e Jvakantie in Mallorca, tot die tijd 4jerl geen bestellingen". Dergelijke chap pen' zijn weer schering en in deze tijd en dan maar denken aan werkelijk 'alles' is gedacht, dat een onbezorgde vakantie kan wor- ,rgJ genoten. De politie heeft een aan- "dafHps opgesteld onder het ironische gen|tto "Dat zal mij niet gebeuren, hier irwiiiets te halen". Navolging van die vingen is het overwegen zeker indien er spullen in huis zijn die rer zelf houdt. Niet iedereen heeft een Vermeer of een Rembrandt aan de muur hangen, toch is het goede zaak om schilderijen, etsen en dergelijke niet te etaleren. Het dievengil de dat zich specialiseert in vakantiewerk is niet het meest geslepen volk en onder scheidt soms nauwelijks de 'Keuken is Moeders trots-poster' van de Nachtwacht. Volgens de politie blijkt in de praktijk dat de meeste inbraken worden gepleegd door de gelegenheidsdief, de amateur. Er moet dus zo min mogelijk gelegenheid worden geboden aan deze luitjes. Een woordvoer der van de politie: "Sluit ramen en deuren goed af en laat geen sleutel in het slot aan de binnenzijde zitten. Denk ook aan het tijdig vervangen van hang en sluitwerk. Eveneens is het raadzaam om binnendeu ren en kostbaar meubilair niet af te slui ten. Er wordt daarmee extra schade voor komen als het dan toch nog uitdraait op een strooptocht door het huis". Overigens is het behalve uit het oogpunt van moge lijke brand, in verband met de kans op in braak zeker aan te raden om geld en sie raden niet in huis achter te laten. Is er de mogelijkheid om iemand de dagelijkse zaken in het huis te laten verrichten, die de aanwezigheid van be woners sterk laat vermoeden, is dat na tuurlijk een zeer goede zaak. Dagelijkse zaken zijn bijvoorbeeld het le gen van de brievenbus, de verzorging van de plantjes voor het raam en het 's avonds laten branden van een schemerlampje oftewel net alsof u thuis bent. Voor verdere informatie over inbraak- Sreventie ligt er een folder klaar op et politiebureau. Hier kunnen ook in lichtingen worden ingewonnen over eventuele speciale surveillances of an dere activiteiten van de politie tijdens de vakantieperiode. ADVERTENTIE Wees er tijdig bij als u wilt profiteren van de interessante aanbiedingen tegen zéér speciale prijzen. DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 De zware regenval van gisteren heeft ervoor gezorgd dat de water een hoogte van 15 centimeter. Mensen van de afdellnq rioleringen In Leiden de hoeveelheid regenwater niet meer rioleringen van Gemeentewerken waren gisteravond rond half konden verwerken. Op verschillende plaatsen In de stad ont- negen nog ongeveer drie kwartier in touw om het water weq stonden er flinke plassen. Vrij hoog kwam het water op het te pompen. Schutterveld. Op dit. toch al laag gelegen terrein, bereikte het LEIDEN In tegenstelling tot bij voorbeeld Den Haag en Voorburg is de binnenkomst van de kabeltelevisie in de gemeente Leiden zonder, toch ge bruikelijke, kinderziektes, net op zich neemt, komt het wel eens voor dat er een tijdelijke storing optreedt en daarover placht de Leidenaar dan wel te bellen, maar deze klachten komen dan ook slechts binnen tijdens zo'n storing. komen zijn minimaal. ontvangst nemen, hoeven bij Stadskabei niet overspannen naar huis. Eén keer heeft de klachtentelefoon bij Stadskabei niet stilgestaan. Dat was vlak voor de aan vang van een belangrijke voetbalwedstrijd op de tv. De zender viel toen korte tijd uit en dat was voor voetbalminnend Leiden reden de hoorn te vatten. De storing was echter weer snel verholpen zodat de wed strijd toch nog te volgen was.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5