Wettelijke regeling moet leiden tot Leidse Schooladviesdienst met regionale functie iiiaNJcSD0Mig® 99 Leidse kennel houder start Actie Huis dier in Nood REGIOGEMEENTEN RAKEN ZELFSTANDIGHEID KWUT Valpartij ^eidse cholier Leidenaar drie jaar voor roof overval op postauto KENNELS EN PENSIONS ZITTEN TJOKVOL LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 3 LEIDEN De Leidse Schooladvies» dienst bracht dezer dagen haar werk* plan voor het jaar 1980-1981 uit. In het rapport is ondermeer de wens neerge* Subsidie Leidse schooladviesdienst is met de Stichting Diogenes in nderhandeling over een mogelijke huisvesting van deze snst in de Latijnse School aan de Lokhorststraat. De Latijn- School werd onlangs door de gemeente Leiden aan de lichting (die het gebouw wil restaureren) verkocht. De iooladviesdienst is momenteel gehuisvest in het pand aan i Stationsweg 26/28 die zij tot voor kort deelde met de Wel- fajnsraad. De Welzijnsraad verhuisde in maart van dit jaar ar een pand aan de Breestraat. De huidige huisvesting van S.A.D. zal echter een tijdelijke zaak zijn. Verwacht wordt [lat in augustus met de restauratie van de Latijnse School worden begonnen. De S.A.D. zou na anderhalf jaar deze ifinitieve huisvesting in gebruik kunnen nemen". schillende regiogemeenten zouden oj moeten gaan in de Leidse Schoolad viesdienst Dit streven is afgeleid van de concept Rijksregeling Subsidiëring Schoolbegeleiding waarin is bepaald dat een S.A.D. minimaal 20.000 leerlin gen als 'draagvlak' moet hebben. De re giogemeenten, uitgezonderd Oegst- geest hebben zich tot op heden niet erg welwillend getoond om tot een derge lijke regionalisatie te komen. Met een wettelijke regeling in het vooruitzicht wordt toch verwacht dat de regioge meenten hun zelfstandige positie in deze op moeten geven. Uit het werkplan: 'uit zowel onderwijs kundig als financiëel oogpunt is het ge wenst, dat een schooladviesdienst een werkterrein bestrijkt, dat een zeker mini mum draagvlak van leerlingen heeft en tevens een onderwijskundige samenhang vertoont'. Dit zogenaamde draagvlak be draagt in Leiden 15.000 leerlingen terwijl dit aantal volgens het concept Rijksrege ling subsidiëring schoolbegeleiding mini maal 20.000 moet zijn. Volgens drs. J.L. De Bil, directeur van de Leidse Schoolad viesdienst, zal dit geen consequenties heb ben voor zijn dienst: „20.000 is een aantal dat bij oprichting vast moet staan. Dit aantal mag langzaam teruglopen. Voor Toch lijkt het getal 20.000 één van de achtergronden van het streven naar een regionale schooladviesdienst te zijn. Hierbij wordt gedacht aan ge meenten als Voorschoten, Leiderdorp, Zoeterwoude en verschillende bollenge- meenten. Het zogenaamde draagvlak zou dan een ruime 20.000 leerlingen om vatten. gaande over een regionale scl dienst maar uitgezonderd Oegstgeest voe len de regiogemeenten er niet veel voor hun zelfstandigheid op te geven. Leider dorp en Voorschoten beschikken over een eigen S.A.D. en in Zoeterwoude en in de Bollenstreek zijn S.A.D.'s in oprichting. Voor deze diensten ontvangen de gemeen ten geen rijkssubsidie. Het ministerie heeft inmiddels meegedeeld dat de regio gemeenten niet voor subsidie in aanmer king komen wanneer zij hun zelfstandig heid niet prijs geven. De directeur van de S.A.D. Leiden, de heer De Bil, is van me ning dat het lage subsidiebedrag per leer ling in belangrijke mate de starre houding van de regiogemeenten bepaald: „het rijk betaalt ons momenteel 21.50 per leerling, een bedrag wat de regiogemeenten kenne lijk te laag vinden om hun zelfstandigheid er aan te geven. Wanneer deze subsidie verhoogd zou worden geloof ik dat het en thousiasme heel wat groter zou zijn". De directeur van de schooladviesdienst verwacht dat het bestaan van zelfstandige S.A.D.'s in de kleinere gemeenten nog slechts een kwestie van jaren zal zijn. Drs. De Bil: „In 1981 treedt er vermoedelijk een wettelijke regeling in werking waar bij de regionalisatie een verplichting wordt. Dan zullen de kleine gemeenten hun zelfstandigheid wel moeten opgeven voor een regionale schooladviesdienst. Ik stel me voor dat we een soortgelijke wer kwijze zouden krijgen als nu al tussen Leiden en Oegstgeest bestaat Een concen tratie van bestuurlijke aangelegenheden in Leiden en wijkteams in de verschillen de gemeenten. In een dergelijke construc tie blijft er aandacht bestaan voor de spe cifieke aspecten van elke gemeenten". In het werkplan wordt verder uitge breid ingegaan op de middelen die de schooladviesdienst ter beschikking staan ten einde haar doelstelling het optimaliseren van de ontplooingskan sen van de mogelijkheden van iedere leerling- waar te maken. Aan de schooladviesdiensten wordt met name een taak toegedacht bij het begeleiden van de leerkrachten bij de naderende integratie van het kleuter en basison derwijs. De medewerkers van de schoolbegeleidingsdienst willen met elk scholenkoppel samenwerken om te komen tot de vorming van hun eigen basisschool en de invulling van hun ei gen scholenwerkplan. s maanden oor ien inbraken )EN HAAG De Haagse iechtbank heeft een 38-jarige nwoner van Leiden veroor- leeld tot zes maanden gevan- enisstraf waarvan drie oaanden voorwaardelijk met roeftijd van twee jaar, we ens gepleegde inbraken en iefstallen. lit een winkel aan de Molen- traat werden ongeveer dui- ;nd pakjes sigaretten en geld sstolen, uit een school aan de abriel Metsustraat onder leer geld en radiotoestel, en lit de kantine van het zwem- ad De Zijl sigaretten, drop en eld. In totaal pleegde ver achte tien inbraken. De offi- ier van justitie had tegen hem cht maanden gevangenisstraf raarvan vijf voorwaardelijk eëist. REIDEN Een 16-jarige «eidse scholier heeft giste- en een bravourestukje moe- en bekopen met een gebro- en been en snij-en schaaf- ronden. )e jongen beklom gisteravond )m omstreeks kwart voor tien Ie buitenkant van een flat aan e Spaarnestraat. Hij kwam ot de derde verdieping. Hij krloor zijn evenwicht en viel. Pe jongen is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Bandenpech brengt Zweden op bureau LEIDEN Drie sportieve die op de fiets van- Bit hun land in Nederland Bp doortocht waren, hebben Mannacht de nacht doorge in een wachtkamer het Leidse politiebureau. Zweden kwamen door ban- jenpech pas laat aan in de Er waren toen Sn hotels meer open en de sers vroegen onderdak bij 'e politie. De heren zijn van- norgen weer op hun rijwiel 'ertrokken. Leedewijk De op 7 Jaotari ran dit Jaar opgerichte baurdenven- niging Leedewijk beeft sinds kort een eigen periodiek. Onlangs rolde bet eerste nummer van 'De Leedebinder' van de persen. De redactie beeft zich voorgenomen bet blad tenminste drie maal per jaar te laten verschijnen. Het eerste nummer is verspreid onder alle buurtbewo ners» de andere twee uitgaven zijn bedoeld voor leden van de huurdersvereniging. De vereniging telt momen teel 258 leden, bijna 50van alle huurders. Agressieve affiche Stomme trut, klootzak, waarom doe jij niks tegen apart heid in Zuid-Afrika" is de agressieve tekst in opvallend zwart en wit op bet nieuwe BOA-affiche. De Boycot Out- span Aktie heeft dit affiche gemaakt om mensen, die anno 1980 voor het apartheidssysteem in Zuid-Afrika zijn of nog nooit iets tegen dat systeem hebben ondernomen, te berei ken. De BOA hoopt met dit affiche te bereiken dat deze ca tegorie mensen zich direct aangesproken weten. Het affi che is te verkrijgen bij BOA, Oude Vest 79, 2312 XT Lei den, tel. 071-142124. Het affiche kost één gulden, exclusief porto. Lezing Mevrouw Klrschbaum-Zur Kleinsmlede uit Heemstede boudt op dinsdag 15 juli in de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Brabmslaan 2 in Leiden een lezing over Israël. Zij geeft haar impressie over bet land aan de band van dia's. De lezing gaai over Israël, Jtet land waar elke voetstap geschiedenis is, geschiedenis van de volkeren, die in het land thans ABP-vakantie Het spreekuur in het Leidse Stadhuis van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is tot 15 augustus met vakantie. Het eerstvolgende spreekuur in Leiden wordt gehouden op maandag 18 augustus van 14.30 - 16.30 uur. Voor dringende zaken kan men terecht op het kantoor in Den Haag, Neuhuyskade 40, iedere maandag van 9.00 - 11.30 uur en van 13.30 - 16.00 uur. Ook telefonisch kan contact worden gezocht Nummer: 070-264211. LEIDEN/REGÏO De zomervakantie is voor tienduizenden Nederlanders weer begonnen of staat vlak voor de deur. Of de vakantie voor ons nationale huisdier, de kat en de hond, dit jaar net zo'n pretje zal worden als verleden jaar moet hier en daar nog maar worden afgewacht. In sommige gevallen blijkt alle twijfel hieromtrent inmiddels al achterhaald door de fei ten. Feiten die er niet om liegen. Tientallen katten en honden vonden dezer dagen reeds een definitief onderkomen in par ken, bossen of langs de kant van de weg, waar zij door hun baasjes uit hun auto waren gezet. Sommige honden vastgebon den aan bomen, andere zonder pardon overgeleverd aan alle gevaren van de verkeersjungle om hen heen. Vakantie was er in ieder geval dit keer voor deze beesten niet bij. Sommige houders van dieren ontpoppen zich kennelijk ineens als gewe tenloze egoïsten, als hun hoogbejubelde vakantie in de knel dreigt te komen. Zoek het maar uit verder! Fikkie eu Felix... Please fasten your seatbelt... J.Vermeulen, commissaris van de Leidse Kynologenvereni- ging, herinnert zich zijn reisje verleden jaar zomer naar Duits land. waar hij een honden-snow ging bezoeken, nog erg goed. „Tussen Leiden en Osnabrück kwamen we meer dan 20 dode katten langs de weg tegen. Voor het merendeel dieren die uit een auto waren gegooid en ten prooi waren gevallen aan het verkeer. Dat kopden nooit uitsluitend boerderijkatten zijn ge weest. Daar waren het er te veel voor." De heer Vermeulen, uit de Lombokstraat, is in Leiden al zo zes weken geleden gestart met het op poten zetten van de „Actie Huisdier in Nood." Vermeulen heeft hiervoor de fakkel over genomen van de Leidse dierenbescherming, waarvan het be stuur onlangs in een nogal vaag, maar niettemin hevig conflict is geraakt met het Nieuwe Leids Dierenasiel en dat zichzelf zo doende tijdelijk op non-actief heeft gesteld. De actie „Vakantie Pleegdier" werd niettemin aan deze controverse opgeofferd. De heer Vermeulen echter nam de failliete boedel van de die renbescherming met toestemming van het bestuur over en lan ceerde op eigen houtje de voortzetting van de verleden jaar ge starte actie, zij het onder een andere naam... Ruimtegebrek „Actie Huisdier in Nood" beoogt de opvang van dieren in de gehele Leidse regio. Een regio die in totaal negen door de die renbescherming gelegaliseerde asiels en dierenpensions telt Al deze tehuizen voor vakantiedieren of zwervers zitten op dit moment tjokvol gasten. Er kan geen hond of kat meer bij. De V fc n-K V v Een helaas maar al te vertrouwd beeld in de vakantie periode. Hond raakt huis kwijt... situatie is zorgelijk te noemen. Men moet noodgedwongen zijn toevlucht nemen tot andere oplossingen. Een daarvan is het betreffende huisdier onder te brengen in een asiel of kennel ver buiten de regio. De Veluwe en de provincie Noord-Holland zijn de afgelopen weken drukbezochte gebiedsdelen geweest, waar men vanuit deze contreien met zijn huisdier kwam aan zetten. Maar ook op de Veluwe en met name in 's lands groot ste dierenopvangverblijf in de Flevopolder wordt de situatie met de dag problematischer. De pensions aldaar kampen in middels eveneens met ruimtegebrek. Het aantal aan de dijk ge zette huisdieren is namelijk opvallend groot in de nabijheid van deze dierverblijven. De vakantieganger weet zijn geweten kennelijk enigszins te sussen in het besef, dat hij zijn kat of hond zo dicht mogelijk in de buurt van een pension of kennel heeft gedropped. Gevolg hiervan is, dat de dierenverzorger al daar derhalve zoveel zorgen meer aan zijn hoofd heeft dan al leen maar gastheer te spelen voor alle wél legaal genoteerde lo geetjes, die zijn kennel rijk is... Pleeggezin De heer Vermeulen: „We kampen inderdaad met grote proble men. In de kennels en pensions is nauwelijk nog aan plaats te komen. Ze zitten barstensvol. Ons enige redmiddel is nog het vakantiepleeggezin. Dat zijn mensen die een dier van een an der tijdens de vakantie in huis nemen. Bij de opvang van honden levert dat nog de minste moeilijkhe den op, maar wat de katten betreft wordt het een stuk lastiger. Een kat laat zich doorgaans niet zo makkelijk in een vreemd huis verzorgen. Die beesten gaan op de loop en zoeken hun ei gen vertrouwde woonomgeving op. Het beste is dan ook dat die beesten gewoon thuis bliiven en daar worden verzorgd. Vooral bejaarden trekken zich het lot van de huispoes erg aan. Van alle mensen, die zich heben angemeld als pleeggezin gedurende de vakantie, is 80% bejaard. Dat is toch grandioos: twee of drie keer per dag aan een wildvreemde kat eten geven en zijn kat- tebak schoonmaken... Veel meer mensen zouden dat goede voorbeeld echter moeten volgen. Dan waren we zo uit de pro blemen." Roodgloeiend Het doorgeven van en het zoeken naar adressen van pleegge zinnen is op dit moment wel het voornaamste onderdeel van de „Actie Huisdier in Nood." Jan Vermeulen en zijn vrouw zijn er dagelijks onafgebroken mee in de weer. De telefoon (nr. 071 - 121760) in huize Ver meulen aan de Leidse Lombokstraat 23 staat soms rood gloeiend. Rond de bouwvakvakantie is de drukte het grootst. Toch kan dierenliefhebber Vermeulen het vaak niet goed zet ten hoe dom sommige mensen zijn als het om het regelen van hun vakantie gaat. Hij zegt hierover: Het is soms onbegrijpe lijk. Laatst had ik weer zo'n iemand aan de deur. Die vrouw had alle koffers al in haar auto zitten en kwam er toen pas achter, dat zij nog geen vakantieadres voor haar twee Deense doggen had. Dan vraag je toch om moeilijkheden. Waar vind ie nou zo gauw een adres voor twee Deense doggen? Een zo n hond neemt al een halve kamer in beslag, laat staan twee. En zoiets ziet men dan pas als alle bagage al is ingepakt...?!" PETER VIERING DEN HAAG Na een eis van zes jaar, heeft de Haagse rechtbank de 31-jarige ver dachte C.H.V. uit Amsterdam veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en de 28-jarige HJ.M. uit Leiden na een eis van vier jaar tot drie jaar ge vangenisstraf, voor beiden met aftrek van het voorarrest, wegens hun activiteiten bij plegen van een roofoverval op een postauto te Leiden en overval op een juwelier te Bo degraven, benevens inbraak en diefstal in andere winkels en woonhuizen. Twee verdachten in deze af faire zullen nog op een later tijdstip zich moeten verant woorden. De overval te Leiden werd uitgevoerd op 7 maart, toen de bestuurder van een PTT-be- stelauto bezig was een zak, waarin ongeveer honderddui zend gulden uit te laden bij een postkantoor. Onder be dreiging werd de zak met geld afgenomen en verdwenen de overvallers met het geld, dat onvindbaar is gebleven. De overval op een juwelier in de Kerkstraat te Bodegraven op 7 februari leverde voor een waarde van honderdduizend gulden aan sieraden op. De verdachten pleegden nog diverse andere grote diefstal len bij inbraken en ook enkele andere overvallen, onder meer in Utrecht, Kortenhoef, Was senaar en Zoetermeer. Meestal werd gebruik gemaakt van ge stolen snelle auto's, die na ge bruik in het water werden ge reden of in brand gestoken. Economisch wel en wee Van de Uiterstegracht 35 is per 21 april 1980 het bedrijf „Indal-Holland b.v." (fabr. van - en handel in elektr. prod.) verplaatst naar de Adm. Banc- kertweg 26. De postzegel kiosk van de heer J. Spijker is per 23 april 1980 verplaatst van de Stationsweg- /hoek Morssingel naar Leven daal 25 (hoek Korevaarstraat). Aan de Surinamestraat 10 is per 5 april 1980 het bedrijf van J. de Wolf, verhuren van voorgespeelde videobanden, muziekcassettes, speelfilms, vi deorecorders en projecten, ge vestigd. Op 25 april 1980 is aan de Breestraat 69 het uitzendbu reau „Content" gevestigd. De brood- en banketwinkel van Rijnswou in het winkel centrum in de Merenwijk Ros molen 36 is per 1 mei 1980 overgenomen door Wannink- hof Bakkerijen. Het café „De drie haringen" aan de Middelstegracht 61 is per 17 april 1980 overgenomen door M. Ramondt en W. A. Mulder.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3