Gérard Philipe: Tv-spel „Diane rebel met een doel moeizame vrijmaking dochter van vader l TERUGBLIK JJ Documentaire over lijkverbanding op Bali TELEVISIE VANAVONE TELEVISIE DONDERDAt 5/ RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG h ÜP» RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGII BT Gèrard Philipe (1922-1959), vandaag in onze serie „Idolen sterven jong", was enorm populair. Maar in plaats van zich in die populariteit te koesteren, gebruikte hij haar. Philipe buitte zijn bekendheid uit bij demonstraties voor de vrede, tegen de atoombom, tegen de Franse acties in Indo-China, kortom, om de wereld te verbeteren. Een nogal omvangrijke taak waar voor hij zich had gesteld, maar hij wanhoopte vrijwel nooit. Met een eeuwig optimisme bleef hij proberen een steentje bij te dragen aan een betere wereld. Zowel in het echte le ven als in zijn rollen was Gérard Philipe een rebel met een doel. Als dit doel nut teloos was, zocht hij een ander uit dat be ter was om te verde digen. Hij was erg op timistisch. Niet om dat hij de schaduwzij de van het leven niet zag, maar omdat hij voelde dat die over wonnen moest wor den; omdat het on juist was daar aan toe te geven. Tijdelij ke wanhoop oké, maar het moest niet ontaarden in neuro sen en verslagenheid. Zowel in zijn rollen als in zijn leven verkon digde Gérard Philipe het idee dat alles nog mogelijk is in een we reld die zelf op het ver keerde pad is. Dit ba- sisgeloof in de mense lijke natuur dat door drong in de uiterlijke wanhoop van zijn ka rakters, was een weer gave van Philipe's ei gen fundamentele opti- Gérard Philipe werd op 4 december 1922 in Cannes geboren. Zijn familie was welgesteld en politiek rechts. Zo rechts, dat toen Frank rijk in 1944 werd bevrijd zijn vader bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers. De jongen Gérard werd in een re ligieuze privé-school opgevoed en was in zijn jeugd zeer vroom. Dat weerhield hem er echter niet van te ge nieten van het leven aan de Rivièra. Hij had duidelijk artis tieke aanleg, maar zijn vader wilde dat hij rechten ging studeren. Dat gaf Gérard al gauw op en hij ging toneel lessen nemen; eerst in Nice, daarna in Cannes zelf. In 1943 reisde hij naar Parijs en daar be gon zijn carrière. Na een paar kleine filmrollen kreeg hij zijn eerste grote kans in een toneelstuk van Giraudoux. Philipe speelde daarin een en gel. Het stuk ging over de verwoesting van So dom en Gomorra en de engel gaf een verkla ring van hoe de wereld er uit zag. Dat kwam behoorlijk met de wer kelijkheid overeen, want de jonge Fransen leefden nog onder het i'uk van de Duitse over- ïeersing. Internationale held Philipe, als engel, ver geleek de aarde met een lichaam waarvan alle dingen die kunnen vluchten, gevlucht zijn. Maar juist de lelijkheid en afschuw van de din gen die hij gezien had, maakten de engel zelf onbedorven. In deze rol was Philipe iemand die de mensen verte genwoordigde, die hen een reden gaf de hoop niet te verliezen. Ze identificeerden zich met deze nieuweling die onbesmet, puur en vurig was als een zwaard. De Engel ver telde hen dat liefde al tijd mogelijk is, dat er meer hoop in één gras sprietje schuilt dan in alle decadentie van een volwassen maatschap pij. In één nacht werd Phi lipe de uitverkoren broer, de man die je niet bedroog, degene die alles begreep en die ieders waarheid uit drukte. Zijn ster schoot als een meteoor om hoog. De film maakte van Philipe een inter nationale held van de jeugd. Toch trok hij niet alleen de jeugd aan. In tegenstelling tot vele andere jonge hel den was zijn image niet gegrond op een totale afwijzing van de geves tigde waarden. Hij be kritiseerde de maat schappij die door de ouderen was gemaakt, maar bleef aan de kant staan van degenen die het goed bedoelden en die van de wereld een betere plek wilden ma ken, ongeacht hun leeftijd. Tien jaar lang was Phi lipe één van de be kendste Fransen.- Hij werd op zijn reizen door mensen bestormd. Of het nu in een Mos- kouse bus was, wande lend op Broadway of liftend naar een klein dorpje in Japan. Maar hij vermeed alle val strikken van het ster rendom. Hij bleef een voudig en bescheiden. Hij stond altijd klaar om met mensen te pra ten die buiten bij de theaters op hem ston den te wachten. Phili pe gaf zijn toneelcar- nooit op, zelfs Gelukkig Zijn privé-leven be schermde hij zoveel mogelijk. Hij trouwde in 1951. Zijn vrouw had de tocht van Marco Polo van China naar India te voet overge daan en was daarna be kend geworden als schrijfster onder de naam Anne Philipe. kon zijn achter r het plat- Het was karakteristiek voor Philipe dat hij trouwde met een vrouw buiten zijn be roep en met een vrouw die zelf al zoveel had bereikt. De Philipe's waren buitengewoon gelukkig en hadden twee kinderen die ze zorgvuldig buiten de publiciteit hielden. Philipe hield van het buitenleven i dra hij maai acteursleven zich door naa teland te vluchten. Op zijn tractor in zijn tuin voelde hij zich geluk- kig. Philipe maakte gebruik van zijn bekendheid. Hij nam regelmatig deel aan vredesmarsen tegen de atoombom. Hij wilde beslist de wereld verbeteren. Hoewel hij zeer vaderlandslievend was liet hij in het open baar toch merken dat hij het niet eens was met de oorlog die de Fransen in Indo-China voerden. Hij tekende altijd petities en hield redevoeringen om zijn idealen uit te dragen. Uiteindelijk werd hij leider van de Acteurs Vakbond. Zijn linkse ideeën brachten hem ertoe in 1955 de Sovjet-Unie te bezoeken, in 1957 Chi na en in 1959 Cuba. Philipe's kijk op de we reld was echter eerder humaan dan marxis tisch en hij was een na tuurlijk voorvechter voor welke zaak van de vrijheid dan ook. Warmte en begrip Op allerlei manieren vond je bij hem de warmte en het begrip terug van zijn film- en toneelrollen: het en thousiasme en idealis me van de verdediger van zwakken en mis- deelden, de hersteller van onrechtvaardighe den, de criticus van elke vervolging. Zowel in het echte leven als in zijn rollen kende Philipe momenten van ontmoediging en wan hoop als hij dacht aan de omvang van zijn taak, maar het was geen uitzinnige wan hoop die voortkwam uit hopeloosheid of een gevoel van nutteloos heid. Dat soort wan hoop legt de drang om iets te doen lam. Phili pe wilde juist nog meer doen op zulke momen ten. Gérard Philipe's ge zondheid had altijd te wensen overgelaten, toch kwam zijn einde nogal onverwacht. Hij was bijzonder moe ge weest tijdens de opna men van zijn laatste film in Mexico. Bij een medisch onderzoek in Frankrijk ontdekte men dat hij een zeld zaam soort kanker had, maar hem werd niets verteld. Een paar we ken later stierf hij in zijn slaap, zevenender tig jaar oud. In een boek dat ze over hun laatste dagen sa men schreef zei zijn vrouw: „Ik wist dat je nooit geaarzeld zou hebben te kiezen voor een mooi kort leven in plaats van een lang en middelmatig bestaan. Maar waarom moest deze keuze worden ge maakt? Zijn er twee soorten mannen en be hoorde jij tot het soort dat pijlsnel door het le ven schiet?" Net als zijn privé-leven was Philipe's begrafe nis een besloten zaak. Zijn lichaam werd be graven in Ramatuelle, in Zuid-Frankrijk. Zijn dood veroorzaakte ech- Micheline au Corps Pre9le, Frankrijks grootste vrouwelijke ster van dat moment, koos voor de film Le Diablo Gérard Philipe als haar tegenspeler. artikelen, lofzangen en huldeblijken over de hele wereld. In al die artikelen werd meer de nadruk gelegd op het feit dat Philipe een groot acteur was ge weest, dan dat hij zo'n groot politiek bewust zijn had gehad. Alleen de Franse communis- tisten maakten duide lijke, dat hij een sym pathisant van hen was geweest. Maar Philipe was boven alles acteur en idealist in plaats van partijlid. En om die artiest werd in de wereld gerouwd. Serieus en creatief Gérard Philipe was zo wel méér als minder dan andere wereldster ren. Meer, omdat hij een serieus en creatief acteur en regisseur was. Minder, omdat hij op het grote publiek nooit zori grote aan trekkingskracht heeft uitgeoefend. Zijn imago was te subtiel. Hij was niet erg commercieel en daardoor niet de lie veling van het grote publiek. Gérard Philipe verte genwoordigde het ideaal van de romanti sche held, maar zonder de cliché's en het senti ment die veelal samen gaan met dat romanti sche beeld. Hij symbo liseerde de eeuwige jeugd en stierf voordat ouderdom beeld ei maakte. (Gegevens ontleend aan het boek Idolen sterven jong, door Marianne Sinclair, een uitgave van Ro strum te Haarlem). leugen Het televisiespel „Diane" dat Alan Clarke in 1975 voor de BBC regisseerde, ver haalt over de bijzondere re latie tussen het jonge meisje Diane en haar vader en over de manier waarop de maat schappij op zo'n verhouding reageert. De moeder is ge storven en Diana, enig kind, blij ft'thuis om voor haar va der te zorgen. Door sociale omstandigheden zijn zij ge heel op elkaar aangewezen, wat de buren stof geeft tot roddels: tussen hen zou er meer zijn dan een gewone vader/dochter-relatie. Voor al Diane's vriendje is niet opgewassen tegen de specia le band die zij met haar va der heeft. Als de relatie tenslotte niet zonder gevolgen blijft, wordt de vader gearresteerd. Diane begint nu langzaam te besef fen, wat er werkelijk aan de hand is. De gesprekken die zij met begeleiders en een pries ter heeft, overtuigen haar niet direct. Pas als zij een tijd in een tehuis heeft doorgebracht, besluit zij zich ook geestelijk los te maken van haar vader. Zij gaat bij een jong gezin wo nen en hecht zich erg aan deze mensen. Als dit gezin uit el kaar valt, moet Diane opnieuw beginnen. Na een tijd van zelf standig leven ontmoet zij haar vader en heeft een lang ge sprek met hem. Zij blijkt dan een zelfstandige vrouw te zijn. Ned. I, 19.50 uur. Van gewest tot gewest De romantische parken van Arnhem, de stoomhoutzagerij in Groenlo, de grindgaten van Limburg en de plateelbakkerij in Bleiswijk zijn de onderwer pen van deze aflevering. Ned. 1,18.59 uur. Panoramiek Op 1 januari 1981 zal Grieken land als nummer tien deel gaan uitmaken van de EG. Over de gevolgen daarvan voor Griekenland zelf, voor Europa en ook voor Nederland heeft Panoramiek-Europa een special gemaakt. Ned. I, 21.55 uur. Het paard van Troje Naar aanleiding van het be zoek van paus Johannes Pau- lus II aan Brazilië wordt dit keer gepraat over de betekenis van de kerk in Midden- en Zuid-Amerika. Ned. II. 18.59 uur. Countdown De tweede aflevering van „Heroes of Rock Rollheeft als ondertiteling: Van Elvis tot de Beatles. Naast buitenlandse artiesten als Pat Boone, Chubby Checker, Cliff Ri chard komen aan bod: Trea Dobbs, Johnny Lion, Anneke Grönloh en Ria Valk. Ned. II, 20.32 uur. scherm in het oog Taxi De taxichauffeurs proberen dominee Jim tot een van hen te maken. Het lukt hun om hem door de theorietest te krijgen. Maar dan moet Jim de rijtest nog afleggen. Ned. II, 21.00 uur. Vakantie in Nederland Amusementsprogramma, waarin dit keer aandacht wordt besteed aan de vakan tie-activiteiten in de omgeving van Heusden en waarin on dermeer optreden: Albert West, Bonnie St. Claire, Champagne en Babe. Ned. fl, 21.25 uur. Remmers ontmoet Rudy Koopmans In verband met het Europese kampioenschap boksen in Brussel op 11 juli aanstaande heeft Remmers een ontmoe ting met titelverdediger Koop- mans. Ned. II, 22.25 uur. De Nederlandse zangeres Trea Dobbs, bekend uit de ja ren zestig, is te zien in „Heroes of Rock Roll". HILVERSUM De NOS-televisie zendt vanavond (om 22.45 uur via Ned. I) de documentaire „Bali verbrandt een vorst" uit, waarin een beeld wordt gegeven van de lijkver branding op dit eiland. Het NOS-team maakte daarvoor op 31 januari 1979 de opnamen, de dag waarop voor de laatste keer een grote ceremoniële lijkverbranding op Bali zou plaatsvinden. Een lijkverbranding betekent voor de Hindoe-Balinees de ver lossing van de ziel van alle aardse bindingen en is daarom geen droevige, maar een vreugdevolle gebeurtenis. Door de verbran ding van het lichaam van de overledene en de daarbij behoren de ceremoniën, wordt voor de ziel de weg vrijgemaakt om onder de meest gunstige omstandigheden naar de hemel op te stijgen. Daarna kan de gestorvene eventueel weer naar de aarde terug keren voor een nieuw en beter leven. Een goede uitvaart van de ziel via een rijke lijkverbrandingsce remonie is daarom de levensambitie van elke Balinees. Hij kijkt ernaar uit en treft er voorzieningen voor, vooral door te sparen. Ook draagt een kostbare crematie in hoge mate bij tot het presti ge van de familie. Dergelijke crematies zijn echter zo kostbaar, dat een familie met beperkte middelen soms jaren moeten wach ten en sparen, voordat zij haar doden kan verbranden. De dokumentaire van vanvond laat de verbrandingsceremonie zien van Tjokorde Gédé Agung Sukawati, die op 20 juli 1978 aan een leverkwaal stierf. Omdat hij van vorstelijke afkomst is, wordt zijn lichaam volgens de bepalingen van zijn geloof niet eerst begraven, maar opgebaard voor zijn slaapvertrek in zijn paleis in het schildersdorp Ubud. De familie raadpleegt de hoge priester en deze bepaalt als meest gunstige dag voor de verbran dingsceremoniën de 31ste januari 1979, meer dan een half jaar NEDERLAND 1 18.40 18.50 18.55 18.59 19.50 21.37 21.55 22.45 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden Toeristische tips Emilie Journaal Van Gewest tot Gewest Diana, tv-spel Journaal Panoramiek Ball verbrandt een vorst, documentaire Journaal progr. 22.30 Aktual. (Reg p NDR: 18.00 Inform, progr. 18.3 tual. 18.45 Kleuterserie. 18.51 Magermllchbande, tv-serie. Reg. mag. 19.59 Progr.over 18.00 Amus.progr. 18.10 zauber. 19.15 Aktual. DUITSLAND 2 3.10 Son 19.45 4t^^ NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Tour de France 18.55 Journaal SOCUTERA 20.27 Stichting Nederlandse Vrijwilligers VOO 20.32 Countdown Special - Heroes of Rock en Roll 21.00 Taxi 21.25 Vakantie in Nederland, amusementsprogramma 22.25 Remmers ontmoet Rudy Koopmans 22.55 Veronica's Agenda 18.20 Licht muzlekprogr. 19.00 J 19.30 gegen den Wind, tv-serle. Aktueel mag. 21.00 Aktual. Dame, Konig, As, Spion, tv- 22.05 Consumententlps. 22.1f sprek. 22.55 Renaldo und speelfilm. 1.05 Journ. DUITSLAND WDR 3 GEZAM. PROGR. NDR-WDR 3 BELGIE NEDERLANDS 1 de France. 20.10 V Loterij. 20.20 Mork en Mlndy, t rie. 21.05 Spelprogr. 22.20 J< met verslag Tour cf '(State of 'the Union), speelfilm. BELGIE FRANS NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TROS 14.00 Pinokkio, tv-musical 15.18 Het dal der duizend toppen, natuurfilm NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 Tour de France 10.00 Journ. 10.05 Aktual. Filmportret. 11.35 Aktueel mag. Aktueel mag. 12.50 Persoverz. Journ. 15.55 Journ. 16.00 ln^ t progr. 16.45 Kinderprogr. Sport. 17.50 Journ. DUITSLAND 2 16.30 Inform, serie. 17.00 Jounho i 17.10 Tekenfilmserie. 17.35 rJp3 mag. BELGIE NED 1 G ndei lens 16.00 Tour de France. 17.00 Touie Sl ticht icho Ie St ijnsr 16.00-18.00 Zie Net 1. BELGIE FRANS 14.45 Tour de France. tiek In de Sovjet L NOS: 23.55 Nwa. HILVERSUM 3 iei nieuws. NCRV: ide Woord. 7.10 Jonderdag. (8.03 Lawaaipapegaal. I6.1i Mlddagje-AVRO-tema. 16.00 -- 16.10 Jaarlallen 1 .30 De Slag om 17.24 Meded. 17.30 Nws. 17.36 AVF dlojoum. 17.55 Per Saldo. uur iSteuws. jaar !:- Brandpunt besteedde gistera vond zijn hele uitzending aan de figuur van Dimitri Doedko; de orthodoxe priester, die in januari van dit jaar in Rusland werd gearresteerd wegens zo geheten staatsvijandige activi teiten en die in juni daaraan volgend voor de Russische te levisie ineens een openbare schuldbekentenis aflegde die er niet om loog. Wij zagen en hoorden gedeelten uit een in terview,'waarin dat gebeurde, zijn zelfbeschuldigingen maak ten zo'n potsierlijke indruk dat er alleen op grond daarvan al een tamelijk penetrant luchtje aan zat: hij had er diep berouw over en hij zou het nooit meer doen. Ook verklaarde hij dat de Sovjet autoriteiten „ons door God gegeven zijn" en men moet zich, gezien de apert atheistische instelling van die jongens, afvragen of zij met dat statement wel zo blij zijn geweest. Hoe dan ook, het was een pijnlijk absurde taal die de „bekeerling" uitsloeg. Ten overvloede projecteerde de ac- tualitietenrubriek van de KRO echter ook nog enkele inter views met mensen, die Doedko nog in zijn goede, protesteren de dagen hadden gekend on der wie ene Piatygorsky wel te onderscheiden van de befaamde cellist van die naam een gewezen buur man van de priester, die hem allicht niet meer terugkende. En verder was er Christopher Wren, een gewezen correspon dent van de New York Times in Moskou, die in die dagen een interview met Doedko had gehad en die nu waarachtig door hem beschuldigd werd „belastend materiaal van hem te hebben losgepeuterd", zin natuurlijk allemaal. En hele vertoning bij de Russis< televisie was werkelijk te om los te lopen. Maar nog i primerend ook, daar niet v Voor de rest: De Sullivi krijgen het steeds moeilij en het mooie „leven op aari speelde zich dit keer diep der de zeespiegel af. HERMAN HOFHUIZ .q, d ,EII iiv f Karen Carpenter gaat trouwen LONDEN De 30-jarige geres Karen Carpenter, met haar broer Richard men sinds 1969 talloze gra mofoonplaten heeft gemai waarvan meer dan 55 exemplaren zijn v gaat trouwen aldus is door de agent van de ters te Londen bekt kengemai Haar aanstaande is de 39-, Amerikaanse industrieel"T Burris, uit Newport Beach Californië. Het wordt Karens eerste welijk en Burris' tweede, huwelijk zal worden voltfl ken tegen het einde vai zomer, in Beverly Hills.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2