Tien iaar voor Menten VIJFTIG WINKELS VAN JAMIN DICHT Spreiding PTT gaat 1,5 miljard kosten Bouwmarkt stort in Onmiddellijke gevangenneming Verregend riacio Makelaar in moeilijkheden Brandweer blust brood .W Zeid&e<2owa/nt hokersdljk 31. 2312 DD Lelden, postbus 11.2300 AA. lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wlm Buljteweg. Advertenties (exd. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: kwartaal 46.30; jaar f 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 10 juli 1980, 70e jaargang no. 21702 Tv-spel Tv-spel „Diane" om 19.50 uur op Ned I en om 22.45 uur do cumentaire „Bali verbrandt een vorst". Op Ned. II om 20.32 uur „Her oes of Rock Roll" en om 22.25 uur „Remmers ontmoet Rudy Koopmans". Nat en koud Veel bewolking en buien. Mi nimum temp. 12 graden. Mid- dagtemp. ongeveer 17 graden. Matige tot krachtige noord westen wind Morgen ton op: 5.28. Zon on der 21.57. Schev. hoogw.: 2.05 en 14.40. Laagw.: 10.11 en 22.46. '.xico: VS hebben ':aan gestolen Van onze correspondent Dick Toet) 'iHINGTON In de toch al vrij breekbare ie tussen de Verenigde Staten en zuider- Mexico is een nieuw probleem gerezen. Ie officiële Mexicaanse instanties en kran- u Mexico beschuldigen de rijke buur in het ien van niet meer en niet minder dan bet i van een orkaan. ms de Mexicanen zouden Amerikaanse tuigen in oktober vorig jaar voor de Mexi- e kust de orkaan Ignacio hebben onder- tt en van koers hebben veranderd. De ste droogte in 20 jaar in grote delen van co zou volgens de Mexicaanse lezing mede veroorzaakt door de verdwijning van Igna- ens de Amerikanen zijn bij Ignacio alleen igen verricht Half miljoen Nederlanders woont samen DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft uitgevogeld dat in Neder land ruim een half milioen mensen samenwonen. Dit „bui tenhuwelijks verband" maakt zeven procent uit van het totaal aantal gezinnen. De staatssecre taris zegt dit in antwoord op een van de meer dan honderd vra gen uit de Kamer, over het nieuwe belastingstelsel voor de (werkende) gehuwde vrouw en haar man, en voor deelgenoten in een andere vorm van samen leven en -wonen. Reclameraad tikt Beo op de vingers HAARLEM De Reclame raad heeft de ontwikkelcen trale Beo op de vingers ge tikt vanwege een Ster-spot Volgens de spot kostte een afgedrukte kleurenfoto maar zestig cent. Dat klop te, maar daar kwamen nog de kosten voor ontwikke len, porto en administratie bij. Als het totaalbedrag wordt omgerekend komt de prijs per toto hoger uit dan de genoemde zestig cent Beo heeft daarmee de voor schriften voor het noemen van echte prijzen overtre den en mag de spot niet meer uitzenden, aldus de Raad. Leven Sacharov voortdurend in gevaar MOSKOU Het leven van de Sovjetrussische dissident Andrej Sacharov is, volgens rijn vrouw Elena, voortdu rend in gevaar. De Russische geheime dienst (KGB) laat haar man geen moment met rust Zij laten geen kans voor bij gaan om iets door zijn eten te mengen of hem in zijn eigen kussen te verstikken als hij slaapt Voorts worden geregeld bij huiszoekingen bandrecorder en schrijfma chine stuk gemaakt Eens, bij een bezoek aan haar man, be trapte zij twee KGB-agenten in huis, die ijlings via een raam verdwenen, toen zij zich ontdekt wisten. Hinaultinhetgeel Nog 21 seconden scheiden Joop Zoetemelk ran de „maillot jaune" en Hennle Kuiper volgt Joop in het wiel. De deelnemer, aan onze tourprijsvraag moesten de juiste tijd voorspellen van de winnaar van de tijdrit. Natuurlijk waren er verschillen in tijd van zówet 48 seconden tot 2 uur en 22 min. Er Is zelfs een deelnemer die de SI km eerst zalf ge- fietst heeft om te weten te komen waar hij aan toe was. Zeventig minuten dus deed „onze" Joop ero ver en slechts zes deelnemers hadden dit goed. T- ehirts gaan naar C.Y.v.d.K!ink uit Roetofarends- veen; C.G.Kerkvliet uit Zoeterwoude en Jeroen v. Rooden uit Leiderdorp. De oplossing san vraag 13 (Welke renner komt net eerat boven op de Tour- malet?) moet morgenochtend 10.00 uur in ons ba- zit zijn. Op pagina 15 naast het gebruikelijke toumieuws ook een tussenklasaement van onze tourprijs vraag. WMMHNSB Rotterdam De Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 81- jarige Pieter Nico laas Menten veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf en honderdduizend gul- den boete. Tevens werd de onmid dellijke gevangenneming van Menten gelast De rechtbank acht te bewezen, dat hij begin juli 1941 heeft deelgenomen aan de execu tie van ruim twintig burgers in het toen nog Poolse dorp Podho- rodce. Menten was zelf niet aan wezig bij de uitspraak van de Bij zondere strafkamer. De president mr. C. Schipper achtte Men ten gezond genoeg om te worden gedeti neerd. Dat heeft, aldus de president, de rechtbank tijdens het proces kunnen vast stellen. Voor voortzetting van het huisar rest ziet de rechtbank geen reden. Wel is beslist dat de in beslag genomen goederen aan de veroordeelde moet worden terug gegeven. Öp 12 juni had de officier van Justitie mr. L. C. M. Meijers twintig jaar gevangenis straf geëist. De officier achttte toen bewe zen, dit op grond van schriftelijk bewijs materiaal en van getuigenverklaringen, dat Menten als Sonderftlhrer bij een spe ciaal kommando van de Duitse SS de exe cutie in Podhorodce had uitgevoerd. Men- tens advocaat had daarna om vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Men ten zelf heeft steeds volgehouden niet bij bedoelde executie aanwezig te zijn ge weest „Slecht" Is gewoon een te zachte bewoording voor I het weer deze zomer. Het Is bar en boos. Veel kampeerders hebben de hoop op goed weer maar i opgegeven en zijn verkleumd en met kleren die niet meer droog te krijgen waren, naar huis teruggekeerd. Dat gold zeker voor de tijdelijk bewoners van deze camping in Veessen, langs de j IJssel. Door de aanhoudende regen en de daardoor veroorzaakte hoge waterstand kwam deze camping helemaal blank te staan. OOSTERHOUT De snoep» fabrikant Jamin wil vijftig van de minder rendabele winkels sluiten. Andere snoepwinkels, die beter lo pen en een betere ligging hebben, zullen worden uitge breid. Omdat er niet voor alle betrokken personeelsle den een andere baan binnen het bedrijf te vinden is, zal ongeveer zestig man moeten worden ontslagen. Een en ander is een uitvloeisel van een studie binnen het be drijf, waarbij onderzocht werd welke winkels ook in de toe komst winstgevend zouden zijn. Bovendien wil men in die filialen meer te koop gaan aanbieden dan snoep alleen. Er wordt gedacht aan de ver koop van bijvoorbeeld brood, gebak en noten. Jamin is overigens nog in overleg met de vakbonden over deze mogelijke reorgani satie. Voorlopig gaan de bon den en de ondernemingsraad niet met de plannen akkoord. Zij vinden dat eerst moet wor den onderzocht waarom be paalde winkels niet zo goed lo pen en wat daaraan kan wor den gedaan. Vrijdag staat er opnieuw een onderhoud met de directie op het programma. C.Jamin heeft in ons land 325 filialen. Ontsnapping uit Bijlmerbajes AMSTERDAM/SCHEVE- N1NGEN Een 26-jarige Marokkaanse gedetineerde, die sinds kort vast zat we gens diefstal, is gisteroch tend ontsnapt uit de Amster damse Bijlmerbajes. De man is tijdens het luch ten over de muur gevlucht Een uitgebreide zoekactie van de Amsterdamse politie in de wijde omgeving van het ge- vangeniscomlex leverde niets op. Dit heeft een woordvoer ster van het ministerie van justitie bekend gemaakt In het weekend van 28 en 29 juni heeft de gestichtswacht van de Scheveningse strafge vangenis na geruchten over een op handen zijn de uit- braakpoging van enkele lang gestraften, de cellen van alle gedetineerden van die afde ling, uitgebreid onderzocht Daarbij werd een zaag en en kele haken gevonden. Sinds de geslaagde uitbraak van drie Zuideuropeanen in het begin van dit jaar, is het onrustig op de afdeling langgestraften, „waar de moeilijkste mensen zitten, voor de zwaarste delic ten" aldus een woordvoerster van Justitie. i krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 lummer 122248 en per :iale koerier wordt de t alsnog bezorgd. Mexicanen beschuldigen de migde Staten van het ste- Ivan de orkaan van die Ignacio van koers te ver eren, kampt Mexico nu met droogte. ierikanen overigens ook. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Berichten als zouden alle kosten van de PTT-spreiding naar het noor den (naar schatting 1,5 miljard) in de PTT tarieven zouden moeten worden verwerkt zijn slechts „ten dele juist", aldus staatsse- cretaris'Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) in antwoord op vragen van de PvdA Kamer leden Castricum en Hartmeijer. De PTT zal alleen behoeven te betalen voor de kosten van de nieuwbouw voor dit bedrijf in Groningen. De kosten hiervan, noodzakelijk voor het over te plaatsen personeel van de Cen trale Directie uit Den Haag, bedragen volgens schattingen 500 miljoen. De staatssecretaris noemt de eerder gegeven raming over de kos ten van de spreiding van 3400 functies van de Centrale Directie „nog steeds een redelijke in dicatie van de totale kosten" Zij beroept zich bij haar antwoorden op het verslag van een overleg dat zij eind februari over de zaak met de PTT-raad heeft gehad. In praktische zin heeft de PTT beslist, dat tele foon-abonnees, die hun rekening niet op tijd betalen, voorlopig wat soepeler behandeld zul- lenworden. Zo zullen wel binnenkomende te lefoontjes gewoon doorgaan, maar de abonnee zal niet zelf kunnen bellen, totdat de rekening vereffend is. Leiden in „waterlast" LEIDEN Hevige regenval heeft gisteren in Leiden voor grote overlast gezorgd. Delen van het Schutterveld, de omgeving rond het via duct over de Oegstgeester- weg, een gedeelte van de Boerhaavelaan, de Willem de Zwijgerlaan en de Mariën- poelstraat kwamen onder water te staan. Verder liep een kelder in een woning aan de Rijnsburgerweg geheel onder water. Een keu ken in een woning aan de Poelgeeststraat stond blank. Er liep water tussen het plafond van een woning aan de Sta tionsweg. Aan de Boerhave- laan liep een eerste verdieping onder water. De gehele Lop- senstraat in Leiden heeft enige tijd onder water gestaan en verder brokkelden de kade muren van het Galgewater af. Zie verder pag. 5. Fietser botst op vrachtauto OEGSTGEEST Een 18-ja- rige fietser uit Oegstgeest, liep vanmorgen omstreeks half negen ernstige hoofd wonden op bij een botsing met een vrachtauto op de Laan van Oud Poelgeest. De jongen is overgebracht naar het Diaconessen Ziekenhuis in Leiden. De vrachtauto, bestuurd door een 36-jarige Katwijker, stond bij de verkeerslichten links voorgesorteerd, maar bij het op groen springen van de lich ten reed hij rechtdoor. Voor de fietser .sprong het licht ook op groen en hij raakte de achter kant van de vrachtauto waar door hij viel. Buswijzer voor naast spoorboekje UTRECHT De Neder landse Spoorwegen hebben, als aanvulling op het spooorboekje de nationale buswijzer het licht doen zien. Het werkje is handig voor degenen die met de trein aankomen en per open baar vervoer naar hun eind bestemming moeten. Het boekje laat niet alleen we ten welke maatschappij de aansluiting verzorgt, ook vertrektijden, lijnnummer en reisduur zijn vermeld. In het boek staan achttien landkaartjes en voor wie de strippenkaart gebruikt, is het aantal zones vermeld. De buswijzer, verkrijgbaar op de stations, kost drie gul den. De stijl van Capitol meubelen is van een verbijsterende schoonheid ROTTERDAM/UTRECHT Door het instorten van de woningmarkt zijn er op het ogenblik al 40.000 bouwvak kers werkloos. Dit wijzen de laatste cijfers van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid uit Dit aantal kan in de ko mende herfst stijgen tot 60.000, of zelfs meer, zo heeft L. van de Bos, voorzitter van de bouwwerkgevers (AVBB) meegedeeld. De bouwwerkgevers hebben de regering in een brief ge waarschuwd voor verdere ver slechtering van de werkgele genheidssituatie in de bouw, wanneer de overheid blijft be zuinigen in de grond-, water-, en wegenbouw. De bouwbond van de FNV zal morgen aan minister Beelaerts van Blok land een brief overhandigen, waarin om een beter bouwbe leid gevraagd wordt. Vanwege de slechte financiële situatie als gevolg van het in storten van de bouwmarkt en het hoge rentepeil, heeft Stok- groep Nederland b.v. (make laardij, woningbeheer en pro jectontwikkeling), voor 85 van de 240 personeelsleden een ontslagaanvraag ingediend. Daarbij zullen tien van de achttien kantoren gesloten worden. De dienstenbonden FNV en de Unie BHLP zijn akkoord gegaan met de reor ganisatie en met een sociaal plan voor de 85 werknemers. Volgens een woordvoerder van de FNV wordt de bond op het ogenblik in de hele make laarssector geconfronteerd met reorganisaties en ontslagen. LISSE De Lissese brand weer moest er gistermiddag rond half twee aan te pas komen om brood te blussen in de oven van een bakkerij aan de Lisser Grevelingen- straat. De schade aan de oven bedraagt 1000 gulden. De bakker was klaar met het bakken van het verse brood en had nog wat oud brood over van de dagen daarvoor. Dit wordt, gebruik makend van de nawarmte van de oven, b^nut voor het maken van pa neermeel. Het oude brood werd dit keer echter te vroeg in de oven gedaan en de ge volgen bleven niet uit. Het oude brood begon te bran den, dit ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. De snel ter plekke zijnde brand weer kon de bakkerij slechts met persluchtmaskers betre den. Het brood was overigens niet geschikt meer voor paneer meel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1