ScottLipton in alle opzichten gegroeid Jan van Rossem nog in vorm Omstreden geneesmiddel wacht al jaren op erkenninj la OPNIEUW MOEILIJKHEDEN ROND VASOLASTINE mm Uitslagen Hilversum llMteVOOS.3 £ddóe0ou/ta/rii M SPORT" LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGii ;p SOESTERBERG „Vasolastine is een kwakzalversmiddel". Tot die con clusie kwam prof. E.H. Vogelzang, di recteur van het Rijksinstituut voor Pharmaco-therapeutisch Onderzoek, in 1949 nadat hij Vasolastine, het wondermiddel tegen allerlei ouder domskwalen, had onderzocht Afgelo pen week kwam het middel opnieuw in opspraak, nadat de firma Enzyp- harm te Soesterberg bekend maakte dat een aantal ampullen met het mid del Vasolastine besmet was. Het zou hier gaan om een bacteriële besmet ting. Het bedrijf heeft er bij alle Ne derlandse apothekers op aangedron gen de ampullen van de betreffende serie terug te sturen. Een woordvoer der van het ministerie van volksge zondheid heeft meegedeeld dat de In spectie voor Geneesmiddelen een on derzoek instelt. Enzypharm heeft op advies van de Inspectie besloten ook de aflevering van later geproduceerde ampullen te stoppen, totdat onomsto telijk vaststaat dat die steriel zijn. In de jaren veertig ontwikkelde de nu 69-jarige biochemicus G.H. van Leeu wen, directeur van het pharmaceutisch bedrijf Enzypharm, Vasolastine, een ge neesmiddel op basis van enzymen. Dat zijn eiwitten die specifieke reacties in het lichaam versnellen of vertragen. Omdat veel reacties bij een temperatuur van 37 graden Celsius (de temperatuur van het menselijk lichaam) niet of nau welijks op gang komen, zijn enzymen voor het menselijk leven van vitaal be lang. Volgens veel „enzymologen" wor den tal van ziektes veroorzaakt door on voldoende aanwezigheid van de noodza-. kelijke enzymen. Vasolastine zou een aantal ziektes gene zen, als aderverkalking, vaatvernau- wing, impotentie en dementie. Volgens Van Leeuwen neemt het aantal patiën ten dat met succes met dit geneesmiddel behandeld wordt ieder jaar toe. Vaak zijn het mensen die door andere artsen al zijn „afgeschreven" wanneer ze met het nieuwe middel behandeld worden. Ook komen er steeds meer artsen, die de heilzame werking van Vasolastine on derkennen. In 1949 wordt het geneesmiddel voor het eerst onderzocht door prof. E.H. Vogel zang, directeur van het Rijksinstituut voor Pharmaco-therapeutisch Onder zoek. Hij komt tot de conclusie dat het enzympreparaat een „kwakzalversmid del' is. Ondanks het feit dat deze conclu sie in Nederland door veel wetenschap pers wordt gedeeld maakt Van Leeuwen met zijn Vasolastine furore. Steeds meer mensen vinden baat bij zijn vinding en de export naar landen als Frankrijk, Ita lië. West-Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk stijgt met de dag. In 1963 wordt het middel nogmaals on derzocht: dit keer door dr.F.A. Nele mans, hoofd van de afdeling Klinisch Geneesmiddelenonderzoek. Ook hij komt tot de conclusie dat aan het middel geen geneeskrachtige werking mag wor den toegeschreven. In datzelfde jaar wordt de Wet op Geneesmiddelen inge steld. Een College ter Beoordeling van Verpakte Geneesmiddelen moet medicij nen onderzoeken voordat ze op de offi ciële lijst van erkende geneesmiddelen geplaatst kunnen worden. Dat college geeft het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid opdracht Vasolastine opnieuw te onderzoeken. Ditmaal maakt men ge bruik van een „placebo"; een stof. die ui terlijk lijkt op het te onderzoeken mid del. De helft van een aantal patiënten wordt ingespoten met Vasolastine, de an dere helft met het placebo. Het blijkt dat in beide gevallen 50 van de patiënten geneest en het College besluit het middel niet in te schrijven op de liist van erken de geneesmiddelen. Dr. C.A. Teijgeler, hoofdinspecteur van Volksgezondheid en voorzitter van het College stelt dat een geneesmiddel pas als zodanig kan worden geaccepteerd, wanneer aange toond is dat de genezing redelijkerwijs aan het middel kan worden toegeschre ven (met volledige zekerheid kan dat uiteraard nooit). Het feit dat veel men sen blijkbaar baat vinden bij het middel is geen bewijs voor de werking ervan. Volgens de Commissie is bij die genezin gen veelal sprake van zelfsuggestie. Bo vendien is Van Leeuwen bij het ontwik kelen van zijn preparaat niet erg weten schappelijk te werk gegaan en verder ligt daar ook nog steeds het TNO-rapport uit 1963. Van Leeuwen gaat onmiddellijk tegen die beslissing van het College ter Beoor deling van Verpakte Geneesmiddelen in beroep bij de Raad van State, het hoogste rechtsorgaan van ons land. In afwach ting van de beslissing van de Raad van State staat het middel op de B-lijst, een lijst van toegelaten, maar niet erkende geneesmiddelen. Het gevolg daarvan is dat veel artsen in Nederland het middel niet willen voorschrijven met in hun achterhoofd het advies aan het ministe rie van volksgezondheid om het middel uit de handel te nemen. Toch stijgt het aantal patiënten en artsen die overtuigd zijn van de heilzame werking van Vaso lastine. In april 1971 wordt een kliniek in Haarzuilen geopend, waarin patiënten met enzymtherapieën worden behan deld. Proces Het duurt tot eind 1978 voordat de Raad van State met een uitspraak komt en in tussen worden er nog een aantal onder zoeken gedaan naar de werking en sa menstelling van Vasolastine. Een daar van wordt verricht door de Wageningse hoogleraar prof. dr. C. Veeger. Deze on derzoekt het middel en komt tot de con clusie dat er helemaal geen enzymen voorkomen in Vasolastine. Wanneer er wel enzymen in de stof zouden zitten, zou deze hevige bijverschijnselen moeten vertonen en dat is niet het geval. Hij stuurt zijn rapport naar de Raad van Sta te en naar de ambassades van die lan den, waar Vasolastine wél als genees middel wordt geaccepteerd. Van Leeu wen spant een proces aan tegen Veeger om hem te dwingen zijn rapport in te trekken. Het beroep van Van Leeuwen wordt door de rechtbank verworpen. De uitslag van de rechtbank, alsmede de conclusies van Veeger en andere onder zoekers, doen de Raad van State beslui ten staatssecretaris van volksgezondheid, mevrouw Veder-Smit, te adviseren het middel te verbieden. Eind 1978 wordt het middel Vasolastine verboden: vanaf 1 februari 1979 zal het niet meer in Ne derland verkocht mogen worden. Een golf van reacties volgt op dat besluit. Enzypharm vraagt onmiddellijk of de produktie ervan in Nederland nog wel is toegestaan. De uitvoer naar het buiten land is immers zo groot dat het bedrijf bang is, dat ook die in gevaar komt. Te gelijkertijd wordt de staatsecretaris over stelpt met brieven en telefoontjes van patiënten die baat hebben gevonden bij Vasolastine. Er worden haar zelfs op het Binnenhof petities overhandigd, waarin gevraagd wordt op het besluit terug te komen. Zij vinden dat het genezen van patiënten hoger moet worden aangesla gen, dan het falen van wetenschappers om de werking van het medicijn te ver klaren. Onder druk van al die mensen zegt de staatssecretaris toe te bekijken of Vasolastine niet alsnog als goedgekeurd geneesmiddel kan worden toegelaten. Zij heeft namelijk die mogelijkheid, omdat in de Wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning een clausule is opgenomen, waarin staat dat de minister gemachtigd is een verbodsbepaling per algemene maatregel van bestuur ongedaan te maken. Dat voornemen van de staatssecretaris, dat Enzypharm de mogelijkheid bood om het middel op de markt te blijven bren gen, ontlokte College ter Beoordeling van Verpakte Geneesmiddelen, de Raad van State en alle wetenschappers, die bij de onderzoeken betrokken zijn, nogal wat commentaar. Veel van de mensen die met succes met Vasolastine behan deld worden, zijn haar echter dankbaar voor de toezegging. Discrediet Het is begrijpelijk dat Enzypharm niet erg is ingenomen met deze hele geschie denis, temeer niet nu ze gedwongen is het middel voorlopig uit de handel te ne men. De mensen die met het middel be handeld worden, zijn bang dat de ver koop van het geneesmiddel voorgoed verboden zal worden. Ze vonden het al een betreurenswaardige zaak dat Vaso lastine niet erkend werd, als gevolg waarvan veel mensen die ermee gehol pen zouden kunnen worden het middel niet door de arts krijgen voorgeschreven. Des te verwonderlijker is dat, volgens hen, omdat in het buitenland, maar ook in Nederland, al heel veel mensen baat hebben gevonden bij Vasolastine. ik Enkele ampullen van het geneesmiddel. Zowel samensteller/fabrikant van Vaso lastine, de heer Van Leeuwen, als de art sen en apothekers die met het middel ge werkt hebben en positieve resultaten hebben geboekt zijn al jarenlang veront waardigd over „de pogingen om Vasolas-, tine in diskrediet te brengen". Van Leeuwen schrijft het feit, dat hij steeds door allerlei wetenschappers wordt te gengewerkt, toe aan afgunst: „Ze zijn ja loers, dat een niet-wetenschapper als ik dit wondermiddel heeft gemaakt". Een andere reden om alles in het werk te stellen Vasolastine verboden te krij gen, zou het enorme bedrag zijn dat met een eventuele goedkeuring van Vasol; tine gemoeid is. Momenteel zijn er meliik heel wat geneesmiddelen op markt die vaatvernauwing en aderve kalking bestrijden. Die geneesmiddel kosten echter allemaal rond de twint gulden, terwiil een ampul Vasolasti ongeveer f 2 kost. Voor al die Dharm IR' ceutische bedrijven zou de markt insto ten wanneer Vasolastine wordt erkei en meer artsen het voor hun patiënt voorschrijven. Volgens de Commissie ter Goedkeur» van Verpakte Geneesmiddelen zijn genezingen met Vasolastine terug te vo tija ren tot zelfsuggestie. Dat zou blijken i We het onderzoek van het Rijksinstituut* voor de Volksgezondheid, waarbij p lev tiënten werden ingespoten met een ne we, medicijn. Van Leeuwen weerlegt dat a Po: gument door te wijzen op gevallen waa act. in mensen in coma met Vasolastine g\sec nazen. Ook hebben dierproeven volgeiRci Van Leeuwen aangetoond dat ei zelfsuggestie geen sprake kan zijn. Wonderlijk Intussen is er een zeer wonderlijke situ u tie ontstaan. Aan 'de ene kant was Vasaf' lastine officieel verboden, maar omdr de staatssecretaris van volksgezondhev een algemene maatregel van bestuur mna' terugwerkende kracht had aangeko digd werd de verkoop toegelaten. Als gy?' volg van de bacteriologische besmettii^3 is het middel nu weliswaar voorlopig i de handel genomen, maar door deze a faire zal de kans op een definitieve goe J' keuring van het product ongetwijfer ernstig worden geschaad. Volgens wr heer Disse, verkoop-manager Enzypharm, zal de afkondiging vai algemene maatregel van bestuur zek1 minstens een jaar worden uitgesteld, j aflevering van Vasolastine zal pas goedkeuring door de Inspectie voor Geneesmiddelen worden hervat. Het b drijf overweegt zelfs de productie zon°,a dig ergens anders onder te brengen. s Maar wanneer de algemene maatreg* van bestuur van staatssecretaris Vede. Smit om het verbod op Vasolastine ong daan te maken wordt goedgekeurd, dc zich een belangrijk precedent voor. 1 van voorstanders van alternatieve g neesmiddelen en geneeswijzen dringi immers aan op officiële erkenning hit j, van. bsm AMERIKAAN (20) FAVORIET IN TENNISTOERNOOI OP METS SCHEVENINGEN Vijf jaar geleden stond de Ame rikaan John McEnroe (thans 21) in een tennistoer nooi tegenover zijn één jaar jongere landgenoot Scott Lipton en won. Verschil in leeftijd en misschien talent waren toen niet de enige re denen van de nederlaag van Lipton, die deze week als één van de favorieten geldt voor de eindzege van het in ternationale tennistoernooi in Scheveningen. Ondanks zijn vijftien jaar bezat de scholier uit San José (Cali- fornië) de geringe lichaams lengte van 1.52 meter. Hoe wel daarin pas in zijn acht tiende levensjaar verande ring optrad, heeft Scott Lip ton daar geestelijk niet on der geleden. Dit jaar bereik te hij de finale van de Ame rikaanse kampioenschappen op gravel (tot 21 jaar) en op de Amerikaanse junioren- ranglijst neemt Lipton de vijfde plaats in. Scott Lipton: „Ik ben nu 1.75 meter en doe veel aan kracht training. De laatste twee jaar ben ik pas lichamelijk in staat om erg hard te slaan. Geluk kig maar, want met techniek alleen kom je er niet. Aan dat laatste heeft het mij nooit ont broken. Ik kreeg mijn eerste tennislessen toen ik acht was, een jaar later behoorde ik tot de topjeugd van Californië". De huidige student politieke wetenschappen heeft een stijl ontwikkeld a la Björn Borg: muurvast, veel topspin en een dubbelhandige backhand. Is linkshandig net als zijn grote voorbeeld Guillermo Vilas. „Ik kan het opbrengen om een slagenwisseling heel lang vol te houden, totdat mijn tegen stander zich verslaat of totdat ik de bal zeker kan afmaken. Als je achter staat, moet je blij ven vechten. Als een tegen stander ziet dat jij je meer in spant dan hij, raakt hij toch onder de indruk. Negentig procent van de tennissers ge looft niet in zichzelf, ik wel en dat levert mij al de halve zege op". Scott Lipton zegt het niet op schepperig, hij is eerder erg realistisch met tennis bezig, heeft er ook alles voor over. Gaat nooit later dan elf uur naar bed, slaapt dan tien uur achtereen, rent iedere dag vijf kilometer en traint verder met zijn gewichten en op de ten nisbaan. Meisjes en uitgaan hebben zijn grootste interesse, maar hij geeft er niet aan toe. Zijn gebruinde gezicht en don kere krullen trekken ook hier op de Metsbanen de aandacht van veel jonge vrouwen, maar dapper zet hij hen uit zijn ge dachten. Scott Lipton: „Om te winnen moet je je op het ten nis blijven concentreren. Iede re avond denk ik minstens een uur hevig na over het duel van de volgende dag. Als ik dan toch verlies, weet ik zeker dat de ander beter was, want ik heb er dan alles aan gedaan. Ik ga hooguit een keer 's avonds dansen als de finale achter de rug is of wanneer ik voortijdig heb verloren. De dag na een nederlaag train ik altijd vijf uur extra om af te leren wat ik fout heb gedaan". Zonder ATP-punten begon Scott Lipton aan het Neder lands satellietcircuit, moest zelfs kwalificatieronden spe len. Na Tilburg en Zuidwolde (winnaar) voert hij het klasse ment aan. Scott Lipton: „Ik ben met weinig geld naar Ne derland gekomen en had iets sterkere tegenstanders ver wacht. De overwinningspre- De 20-jarige Amerikaan Scott Lipton bereikte dit jaar de finale van de kampioenschapen van zijn land (tot 21 jaar) en geldt als één van de favorieten voor de titel in Scheveningen. mie van afgelopen zondag mocht ik niet eens aannemen, wel een onkostenvergoeding". Het echte wonderkind van de Verenigde Staten is de 18-jari- ge naamgenoot Scott Davis, die zeventien nationale titels bezit. In een seniorentoernooi liepen de beide Scotts elkaar mis, doordat Davis een ronde te vroeg Werd uitgeschakeld. Lipti n versloeg vervolgens de triomfator van Davis. Met een' paar jaar vertraging lijkt Scott Lipton niet ver van de grote doorbraak te'zijn. Hijzelf geeft zich nog even de tijd. „Nog twee iaar, dan moet het luk ken als beroepstennisser". HERMAN JANSEN Larry Holmes behoudt titel BLOOMINGTON De Ame- rikaan Larry Holmes heeft voor achtduizend toeschou wers geen moeite gehad zijn wereldtitel boksen in het zwaargewicht (versie WBC) voor de zevende achtereenvol gende maal met succes te ver-' dedigen. Uitdager Scott Le- doux, negende op de lijst van uitdagers, was een moedige doch kansloze tegenstander, die in de zevende ronde door de scheidsrechter uit de strijd werd genomen. Holmes bleef ook in zijn 35e gevecht als prof ongeslagen en kwam op gelijke hoogte met de legenda rische Joe Louis die ook zeven maal op rij zijn wereldtitel met succes verdedigde. Oud-wereldkampioen Muham mad Ali zorgde in Blooming- ton nog voor opschudding door enkele malen in de minuut pauze tussen de ronden in de ring te komen en het publiek' op schaduwboksen te tracte- ren. Ali, die onlangs aankon digde in oktober in Egypte te-- gen Holmes te willen boksen in een poging voor de vierde maal wereldkampioen in het zwaargewicht te worden, riep naar Holmes: „Zo moet je het doen". Larry Holmes ver klaarde na afloop van het ge vecht tijdens een persconfe rentie totaal geen behoefte te hebben aan een gevecht met de 38-jarige Ali. De volgende tegenstander van Holmes zou de oud-wereldkampioen Leon Spinks zijn. VIERDE ZEGE IN RONDE VAN LOOSDUINEN LOOSDUINEN De naam Van Rossem heeft een bekende klank in de regionale wielersport. De laatste lichting bij de amateurs, de eerste jaars Jan van Rossem lijkt het he lemaal te gaan maken. In drie we ken tijd ging de negentienjarige vier keer als eerste over de eind streep. Eerst in Zwijndrecht en in de Rotterdamse wijk Blijdorp, af gelopen weekeinde in Zuidland en gisteren in de jaarlijkse Ronde van Loosduinen. Half koers was Jan van Rossem met de Scheveninger Piet Spaans, Wim Luchtenburg en Peter van der Knoop vertrokken uit het peloton en bouwde een be hoorlijke voorsprong op. Het was een duidelijk zaak twintig ronden (van de 58 ronden) voor het eind, het viertal was met een kleine mi nuut voorsprong niet meer te be dreigen. Jan van Rossem: „In de laatste bocht sprong Peter van der Knoop weg. Ik ging met hem mee en hem later voor bij. Het ging echt niet moeilijk. De vorm is er op het ogenblik. Voor De Markthof reed ik mee in Olympia's Tour. Dat heeft mij goed gedaan, veel kilometers in de benen gekregen. Daarna ging het even door een ver koudheid wat minder, maar op het ogenblik kost het niet veel moeite om te winnen". Jan van Rossem fietste in de kleuren van zijn eigen vereniging De Spartaan. Bij de huldiging deed hij echter professioneel gauw een trai ningshirt aan van de racefietsenzaak van zijn broer. „Ik werk enkele dagen in de week bij hem. Aanbiedingen van sponsorploegen zijn er al genoeg geweest. Dit jaar had ik al voor De Markthof kunnen rijden". Jan van Rossem maakte die stap echter niet, Jan van Rossem wordt ge lukgewenst door de rondemiss. omdat hij dan op een fiets van een Westlandse firma had moeten rijden. „Daar gaan we voor het volgend sei zoen toch een oplossing voor vinden", aldus de ploegleider van De Markthof, Hans Jansen. Negentig renners kwamen er in de Loosduinse hoofdstraat aan de start voor een afstand van tachtig kilome ter. Door de regen waren er veel val partijen en daardoor was de groep snel terug gebracht tot de helft. Favo rieten van De Wit/Vrolijk Harry de Boer en Cor Schuurman hielden het al snel voor gezien. Wim Hus deed met Bonnie Maas een poging om weg te springen, maar werd terug gebracht door het peloton. Bij de dames zegevierde over 40 kilo meter Corrie Verhoeven uit Berkel Enschot voor Leontien van der Lien- den uit Bosch en Duin en de Ameri kaanse Peterson. Truus van der Plaat- (Geldermalsen) moest genoegen ne men met een vierde plaats voor Els Oomen(Schijndel, Henny Lieverse- (Hillegom), A.Möhlmann(Apeldoorn) en Nel Streef( Nieuw Lekkerland). ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslag amateurs: 1. Jan van Ros- sem( Den Haag), 2. Peter van der Knoop(Haarlem), 3.Wim Lugtenburg- (Zuidland), 4.Piet Spaans(Schevenin- gen), 5.Pim Bosch(Gorinchem), 6. Nico Toussant(Naaldwijk), 7. Ron Borst(Zwanenburg), 8.Theo van Tol- (Poeldijk), 9.Krijn Sint Nicolaas, 10.Wim Hus(Scheveningen). ZAMORA-PRIJS 2000 m: 1. Rodin (A. de Regt) 1.23.2. 2. Siors Bloemlust. 3. Tromp Bestevaer. TOTO: Winn. 7,60, pl. 3,50, 4,30, 3,20, kopp. 110,60, trio 1162,50 ZANELLA-PRIJS 2000 m: 1. Tindemans W. (J. de Leeuw Jr 1 24 0, 2. Shilling, 3. Sjalom Anto- le TOTO: Winn. 5.90, pl. 1,50, 1,80, 1,40, kopp. 24,20, trio 131,50. Niet ge start Roel Noordlandia. ZAHIR B-PRIJS 2000 m: 1. Tindy Hollandia (W. H. Geersen) 1.26.1, 2. Sitames, 3. Sjonny. TOTO: Winn. 3,70, pl. 1,80, 3,10, 1,50, kopp. 52,60. Niet gestart: Thabor ZANTO-PRIJS 2440 m: 1. Talon Beroona (M. Bouwhuis) 1.22.7, 2. Olaf Rodney, 3. Spencer K TOTO: Winn. 1,80, pl. 1,20, 2,80, 3,00, kopp. 12,30, trio 113,60. ZAIDA-PRIJS 2020 m 1 The Whistler (Mej M. S. Poort) 1.23.2, 2. Tara Fortuna, 3. Thunderbird. TOTO: Winn. 5,00, pl. 1,50, 2,00, 2.20, kopp. 10,50, ZEFA- -PRIJS 2000 m: 1. Samirow N. (A. J v.d. Hoek) 1.21.6, 2. Refin Buitenzorg, 3.Rayteres. TOTO: Winn. IJ 2,50, 2,70, 7,10, kopp. 25,31 1608,90. ZIGANE-PRIJS 29» Susanne Belwin (M. Bou t 1.25.9, 2. Onno van Assum, 3. D. TOTO: Winn. 1.40. pl. T,1 kopp. 1,20. Niet gestart: Royi dit oe Peter "g regor.6 zi PPORaI n. 9 m: 1. Padisjah (P. Dei tljl 1.19.8, 2. Rosella, 3. Pern ijlt TOTO: Winn. 6.40. pl. 2,40, 4.C 00 .p. 110,10. trio 1495,80. ZI 1TER-PRIJS 2000 m: 1 Buitenzorg (J. Wagenaar) 1. 1 Ottolina B., 3. Kamiel. TOTO: n pl. 1,50. 1,90, kopp. 7,30. 1 eei t: Nant Buitenzorg. ZILV S-PRIJS 2000 m: 1. Primeur.-. (B. Dapper) 1.20.5. 2. Petra I" Orient Hollandia. TOTO: Winzw pl. 1, 44,40. Sanjos Carbonari (C. P. M. Rific rijs) 1.23 8. 2. Sir Nimble. 3. ~c Pride TOTO: Winn 4.90. p UN 1.40, 1,50, kopp. 9,00. Niet Theo Rodney. TOTALISATOROMZET f 402 Sportwereld DEN HAAG Gerard Tebro-' ke is door de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie offi cieel aangewezen voor de 10.000 meter in Moskou. APELDOORN Van de 1572 gestartte wandelaars in de Apeldoornse vierdaagse heb ben drie deelnemers op de eer ste dag moeten opgeven. ZURICH De FIFA het dens een vergadering de mumhoogte van boete^ej 50.000 Zwitserse francs veer 60.000 gulden) be Het was 5.000 francs. AMSTERDAM De sch Robert Hübner en Lajos tisch spelen hun partijen halve finale van het kaï tentoernooi voor het kampioenschap in de Ita se plaats Abano Terme. Met het aanbrengen van een nieuwe abonnee schiet u midden in de roos. De kleine moeite voor het aanbrengen wordt namelijk graag beloond met een compleet dartspel. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijvi «1 per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een compleet dartspel. Postcode/Plaats_ f Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. )r^ IN FEITEN DE BESTE ,«i.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14