ITips om uw vakantie te veraangenamen yyyy [|y|g y|| Verfrissen op niveau... Havuc corbasi Kortrijkse Bel Wentelteefjes Snel en lekker(?) een Vegetarisch alternatief Herenschoenen In extra grote maten ^NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 11 dere iddaM ok 20^^ 45 Door Tiny Francis ^jaar- ersiersels r Vor het grote diner in het >te hotel een grote speld it twee knotsen van kno- !'»i^ die van (half)lang ar, dat overdag wappert lltjule wind, dat nat wordt in |li|T zwembad of slordig B«t zitten door sporten, in ipntJ ommezien een sjiek psel maakt! De tekenin- i tonen hoe u dit moet i geleide: draai het haar het in een pluk recht tlffjhoog geborsteld te heb- in een stevige papillot. :,tek die vast bovenop de 4jtin, vlak op de hoofd- #d; blokkeer de speld met W- tweede afdraaibare op. De spelden zijn in >-^in, medium en groot for- in verschillende vor- '^:Mn en kleuren te krijgen, ior feestjes goudkleurig schelp- of bladervorm, taf 12,-; in goud vanaf ||p|4,-. (Christiaan te Den en Amsterdam). De hond mee Evenals voor kinderen zijn lange autoritten voor de hond een moeilijke opgave. Maar een goede baas neemt zijn hond toch mee op vakantie. (We willen hier niet gewagen van mensen die voor de va kantie hun hond aan een boom in het bos vastbinden of hem uit de auto smijten. Voor hen ontbreken woorden om in de krant te zetten...) Ten einde wagenziekte bij de hond te voorkomen is het raadzaam het dier vooraf, maar ook tij dens de reis, geen eten te ge ven. Wel moet hij of zij on derweg regelmatig drinken; vocht is van vitaal belang. In de hondebagage horen thuis: een volle fles water, een drink- en eetbak, een kunst- bot, borstels, een halsband, een lijn, een middel tegen darmstoornissen, wondpoeder en -zalf. En natuurlijk aan de halsband een kokertje met naam en adres erin. Muggen een plaag... Danka Chemie heeft groen licht gekregen voor het op de markt brengen van een spray tegen vliegende insecten. De werkzame stof daarin is tetra- methrin (merknaam luidt: Neo-pynamin). Tetramethrin heeft een snelle knock down- werking en lage giftigheids graad. In combinatie met de synergist piperonyl butoxide heeft het een sterk dodende werking op insecten. Pyrisect is een nieuwe samenstelling van het reeds bekende Py- rethrum extract, dat bij men sen met bronchiale aanleg echter in kleine ruimtes bij- zijn enkele nieuwe zomerse geuren op de Jiarkt gekomen, die alle dezelfde boodschap febben...: verfrissen op niveau! Allereerst de au de Rochas, in Parijs beschreven als iymbool van de vakantietijd". Een eau de ilette als een teug water op een beschaduwd ekje na een inspannende bergwandeling. 3? en parfum om mee uit te rusten na actie... en andere nouveauté is het parfum van stee Lauder, dat zoals zij zegt: „de vrouw hgerept fris moet houden op het groen be- auwde gras". Het is volgens Lauder de geur an wit linnen (het parfum heet dan ook White Linen") en wil een verkoelende bries aar de kroon steken. Evenals Rochas brengt stee met haar geurtjes een gehele lijn. De arijzenaar vult zijn parfum aan met een se- e badprodukten. werkingen gaf. Door de her nieuwde mix is het insecten- dodende middel nu juist zeer geschikt gemaakt om te wor den gebruikt in beperkte ruimtes als tenten, caravans (en thuis in de huiskamer). Het spuitmiddel is niet persis tent, blijft niet lang hangen en dient gebruikt te worden volgens de voorschriften van de EEG (dus niet spuiten in brandende toestellen en bui ten bereik van kinderhandjes houden). De spray bevat geen omstreden gas. (Te koop bij de drogist). Probeer eens ander haar Vakantie is het meest ont spannend als men in een an dere omgeving een ander mens wordt! Zelfs in sommige gevallen uiterlijk. We kopen veelal speciale kleren voor de vakantie, maar wat denkt u ervan speciaal „vakantiehaar" mee te nemen naar Lunteren of Lugano? Colorsilk shampoo van Re- vlon heeft een assortiment kleuren gemixt (verrijkt met conditioners) die een span nend effect kunnen sorteren. Men kan het haar per behan deling ongeveer drie tinten lichter maken, maar het ook een diepere tint geven, het dezelfde kleur laten houden, maar ook grijzende lokken bedekken. In de verpakking vindt u: een gebruiksflacon met kleuront- wikkelaar, haarverf, een ge bruiksaanwijzing (niet te ver waarlozen. nauwlettend lezen en volgen) en een sachet shampoo. (Verkrijgbaar bij drogist, parfumerie, waren huis). Drie tinten lichter of toch liever een diepere tint...? Estee Lauder begint de dag met (White Li nen) zeep. Daarna beveelt ze een body lotion aan ter verzachting van de huid. Van rond het middaguur tot diep in de nacht geeft zij de voorkeur aan haar eau de parfum. Maar misschien valt u meer voor Jeanne Lanvin, die met een geur komt waarvan ook zij roept dat hij bijzonder geschikt is voor va kantietochtjes.... Haar eau de toilette, samen gesteld uit kruiden als maijolein, lavendel, salie, vers gesneden grassen, tijm en rozema rijn, is nieuw en verpakt in een ranke glazen flacon waarop een gestileerde smaragdgroene dop met zilveren rand. Op het groene etiket prijkt de naam in zilveren letters. Het klinkt allemaal wel fris, het zweemt naar grasgroen, grasmat, wuivend gras, gras(tennis)baan en- bij al die grassen denk je onwillekeurig aan vakantie. Schoenen kopen kan voor „mannen met extra grote voe ten" een pijnlijke en tijdro vende zaak zijn. Knorrig en toenemend slecht gemutst sloffen ze winkel in, winkel uit omdat juist die leuke vlot te schoenen, waarop zij hun zinnen gezet hebben, niet pas sen. De firma Rockport, oor spronkelijk uit Zuid-Amerika, zag heil in de „magnum-voe ten" en stelde een markton derzoek in naar de behoefte aan „extra large" modellen. Uit dit onderzoek bleek over duidelijk, dat er een behoorlij ke vraag is naar sportieve, comfortabele herenschoenen in extra grote maten. Roek- port haakte hierop in. met als resultaat dat op het ogenblik een indrukwekkend aantal detaillisten de puur natuur Buffox lederen, extra grote, herenschoenen verkoopt. Er was dus kennelijk een gat in de markt voor zo'n schuit, die loopt tot de maten 47, 48, 49 en zelfs tot 50. De dealers pronken graag met het hoorn-brandmerk op elke schoen uit de Zuidamerikaan- se stal, waaruit nu Europese trendsetters galloperen. Rock- ports zijn onverslijtbaar, qua „voorkomen" vergelijkbaar met Roost, maar hebben wel een heel andere pasvorm. Talrijk zijn de Nederlanders die voor voeding en maagvulling eens naar iets anders verlangen dan naar de be kende door de gastronoom verfoei de en dikwijls allerbelabberdst berei de biefstuk-friet-doppertjes. In de jaren zestig kon deze behoefte nog al leen bevredigd worden in Chinese en/of Indische restaurants. Nu er zo veel buitenlanders in Nederland wo nen en de Nederlanders zelf talrijke reizen naar even talrijke vreemde landen hebben gemaakt, kan er hier ook Grieks, Bulgaars, Turks, Marok kaans of Israëlisch gegeten worden. En niet alleen buiten de deur. De bereiding van vreemde gerechten in de eigen keuken hoeft wat betreft de aankopen geen moeilijkheden op te leve ren. Er zijn genoeg winkels waar men zich min of meer exotische ingrediënten kan aanschaffen. Alleen komt dan nog het klaarmaken. Maar daar zijn weer kookboeken voor. Een béétje kookboek telt al recepten van vreemde bodem. Het aardigste kookboek tot nog toe, dat hele maal gewijd is aan recepten uit vreemde en verre landen is het Midden-Oosten Kookboek van Claudia Roden. Niet al leen omdat het een keur van recepten (ingewikkelde en eenvoudige) biedt, maar vooral ook omdat de schrijfster op een zeer heldere manier de achtergron den van de kook- en eetcultuur belicht. Niet op een droge en dus saaie manier, maar gelardeerd met tal van anecdotes, geschiedenissen en zelfs sprookjes. Clau dia Roden heeft de recepten bijeenge gaard uit diverse kookboeken, maar ze heeft ze vooral opgetekend uit de mond van de koks en kooksters zelf. En dat biedt altijd voordelen tijdens de berei ding. Een fraai kook- en leesboek, in het Engelse taalgebied doorgaande voor één van de culinaire „klassieken". Zestig jaar lang heeft de Vlaamse Irene Jordaens, oud-regentes aan de Rijksnor maalschool te Herentals, het Vlaamse land doorgereisd. Daar praatte ze met moeders en grootmoeders over potten en pannen, over koken en keukens. Ze heeft ook veel gelezen over het eten in Vlaanderen. Al die gegevens, al die ken nis heeft ze bijeengegaard en kritisch op een rijtje gezet. Zo ontstond De Vlaamse Keuken, een verzameling van 250 recep ten uit het Vlaamse. Er zijn voor Neder landse begrippen gewone en bekende re cepten bij als erwtensoep en omelet met garnalen. Maar wat dacht u van een Wa terzooi op Gentse wijze (zeer smakelijk, zelf uitgeprobeerd) of Hoofdvlakke? (Voor dat laatste moet u dan wel de be schikking hebben over een varkens kop. Opvallend in dit boek is eigenlijk de eer lijkheid waarmee alles is bereid. Een prei is en blijft een prei, selderij blijft selderij en de vis (of dat nu eén paling- in-'t-groen is of een kabeljauw) wordt niet „ondergesneeuwd" door een of an dere saus uit een flesje. Voor de liefheb bers van een keuken-recht-op-en-neer smakelijk aanbevolen. Van een heel ander gehalte is Twaalf maanden koken, uitgegeven door Rea ders Digest. Niet alleen qua uiterlijk, maar ook, zoals de titel al zegt, totaal an ders van opzet. De recepten zijn gerang schikt naar de verkrijgbaarheid van groenten, vlees etc. in de twaalf maan den van het jaar. Tevens worden er dan suggesties gedaan voor de diverse hoog tijdagen als Kerst, Pasen, Oud en Nieuw. Prettig bij dit zeer luxueus uitgevoerde boek zijn niet alleen de fraaie kleuren platen bij de gerechten, maar ook de in leiding en het aanhangsel. In de inlei ding wordt het hoe, en wat en waarop- te-letten verteld van groenten, vlees, vis en vruchten. Achterin is het een echt „kookboek", waarin allerlei foefjes staan die de bereiding van de dagelijkse pot zeer kunnen vergemakkelijken. Alleen is het formaat nogal onpraktisch. Iedereen heeft wel eens te weinig tijd om een uitgebreide maaltijd op tafel te zetten. Omdat met goede organisatie snel en goed toch lekkere dineetjes zijn klaar te maken, heeft Immy Timmerman „Snel en lekker koken" geschreven. De gerechten zijn zó samengesteld dat ze in een minimum van tijd op tafel staan, schrijft ze in de inleiding. Qua organisa tie ziet het er allemaal zeer efficiënt uit. Maar er zijn toch ook nog andere manie ren om snel en smakelijk te koken dan door het geregeld opentrekken van een blik? En dat doet Immy herhaaldelijk. Misschien wel snel, maar toch niet zo ge zond. Lijkt ons. In alle bovenstaande boeken staan vlees- recepten. Logisch. Maar er zijn ook men sen die (al of niet fanatiek) vegetariër zijn. Vic Sussman schreef voor hen (of voor hen die vegetariër willen worden) Het vegetarisch alternatief. Het is niet direct een kookboek, maar meer een soort inleiding tot het vegetarisme. Het boek is zó overtuigend geschreven dat de lezer zich na de laatste bladzijde eigen lijk stante pede tot het vleesloze leven zou willen wenden. En dat, zonder dat uit de bladzijden het bijna religieus fana tisme spreekt waarmee vegetariërs soms behept worden geacht. Het is een bijna wetenschappelijk werk, met uitgebreide literatuurlijst en talrijke voetnoten. Toch prettig om een idee te krijgen. LEO VAN DER MEEL Claudia Roden: Midden-Oosten Kook boek. Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Ant werpen. Prijs 12,90. Irene Jordaens: De Vlaamse Keuken. Uitg. ECI-Utrecht. Prijs 29,90. Readers Digest: Twaalf maanden koken. Uitg. Readers Digest Amsterdam, prijs 69,90. Immy Timmerman: Snel en lékker ko ken. Uitg. Luitingh Laren. Prijs f. 22,90. Vic Sussman: Het Vegetarisch Alterna tief. Uitg. Bosch en Keuning, Baarn. Prijs: 35,-. Aardappels zaaien Wat wij amateur-tuiniers in het klein doen. doen boeren en tuinders in het groot. Met het werk waarmee wij onze vrije uren vullen omdat we dat geploeter in de tuin leuk vinden, verdienen de „be roeps" hun brood. Die mensen kunnen zich dan ook veel minder dan wij veroorloven op het gebied van proeven en experimenten. Mislukt bij ons de kweek van een bepaald ge- wasje of bloemetje dan komen we daar wel overheen, een boer kan met een akker van een nieuw ras een deel van zijn bedrijfskapitaal op het spel zetten. Daarom experimenteren boe ren op zogenaamde proefboer- derijen en in verschillende centra voor tumdersbedrijven. Ook aan de landbouwhoge school in Wageningen worden bepaalde dingen voor de boe ren uitgezocht. En pas als na jarenlang onderzoek en vaak proefondervindelijk is be paald dat een bepaald ras pro- duktiever is dan een oude soort of minder gevoelig voor bepaalde ziekten, gaan de boeren en tuinders ermee aan de slag. Proeven Omdat wij met onze kleine tuintjes minder risico lopen en bovendien niet voor onze boterham afhankelijk zijn van wat we in die tuinen doen, kunnen wij best wel eens leu ke proeven nemen. Wie gewend is aardappelen te poten om daardoor een kleine wintervoorraad aan te leggen zou volgend voorjaar bijvoor beeld eens aardappelen kun nen zaaien. Want dat kan. Daarvoor moet nu wat zaad gewonnen worden dat in de bolletjes zit die aan de plant komen wanneer de bloei voorbij is. Die bolletjes heb ben bij het begin van de aard appelgeschiedenis in Europa (de plant is door de Spanjaar den uit midden-Amerika in gevoerd nadat ze dat land ontdekt en veroverd hadden op de indianen) voor nogal wat stampei gezorgd. Oor spronkelijk meende men dat dat het eetbare deel van de plant was en dat is niet zo vreemd wanneer je bedenkt dat we van de meeste planten de vruchten eten. Die zaad bolletjes zijn niet helemaal onschuldig; de aardappel is een nachtschade en die fami lie heeft nogal wat giftige ele menten. Knol Pas later kwam men erachter dat het bij de aardappel om de knol gaat die in de grond zit. Als u aardappels gaat zaaien krijgt u vrijwel zeker een an dere soort dan die waarvan u de zaden gewonnen hebt. Elk aardappelras is een kunst- produkt waarin bepaalde gun stige eigenschappen van weer andere rassen zijn gebundeld. De knol (de pootaardappel) heeft het vermogen die ge bundelde goede eigenschap pen aan zijn nakomelingen door te geven. Het zaad kan dat niet en uit het zaad van één plant kunnen dan ook verschillende rassen opschie ten. Zekerheid over de hoeveel heid aardappelen die het zaaien oplevert hebben we ook niet; het ene ras is nu eenmaal produktiever dan het andere. Poters Dat is ook de reden dat boe ren alleen maar gebruik ma ken van poters; op proefboer- derijen en onderzoekcentra wordt wel van zaden gebruik gemaakt om rassen te verede len. Ook in gebieden waar het vervoer van pootaardappelen te veel moeilijkheden geeft (in bergachtige streken bij voorbeeld) worden steeds va ker aardappelen gezaaid. Met name in de ontwikkelingslan den kan de aardappel name lijk een belangrijk onderdeel worden van het voedselpak ket Pootaardappelen zijn ech ter vaak te duur of er is dood eenvoudig niet aan te komen. Zaad kan dan een oplossing bieden. Voor ons is het zaaien van aardappelen gewoon een aar dig experiment, waardoor wé wat meer inzicht krijgen in de erfelijkheidsfactoren die bij deze plant zo'n belangrijke rol spelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11