Eeidóe (Soufta/rit Lonen en uitkeringen j aarliiks 1 procent omlaag Vijfhonderd kampeerders moeten tenten opbreken Plotselinge vraag naar vliegvakanties Sovjets eisen bescherming ambassade Q Lastallo av COMMISSIE SER-DESKUNDIGEN: SOCIALE PREMIES VOLGENDJAAR FORS OMHOOG Ihekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. Iel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 9 juli 1980, 70e jaargang na 21701 Documentaire Documentaire „De wonderlij ke celwand" om 21.55 uur op Ned. I en om 18.59 jeugdfilm „Stormboy". Op Ned. II om 20.27 uur tv-se- rie „De Sullivans" en om 21.40 uur BBC-serie „Leven op aar de". Buiig Veel bewolking en af en toe buien. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtige wind uit zuidwest Later zwakke veran derlijke wind. Morgen zon op: 5.27. Zon on der. 21.58. Schev. hoogw.: 1.03 en 13.41. Laagw.: 9.02 en 21.47. et de •anse v(s)lag 1 HAAG Onder gebruikers de Nationale Strippenkaart ken steeds luider protesten op n het gebruik van de Franse als vignet op deze kaart. Nationale Strippenkaart is re- elijk ingevoerd voor het stads- streekvervoer in heel Neder- Waarom een Franse vlag ge kt als in de propaganda voor de iwe kaart zo uitdrukkelijk de lacht wordt gevestigd op het onale karakter ervan zo vra de tram- en busreizigers zich an hiZ'J vinden dat de makers van vignet met de Franse slag te zijn gegaan. Moord op oude vrouw opgelost AMSTERDAM De moord op de 73-jarige campinghoudster Aukje Dikkerboom-Pasma is volgens de Amseter- damse politie opgelost. boot in Schardam, ten zuiden van Hoorn. Zij was om het leven geko men door slagen op het hoofd. De politie heeft nu twee Amsterdam mers aangehouden die van de moord worden verdacht. Stierenloop In Pamplona is gisteren ter ope ning van de jaar lijkse zomerfees ten de beruchte stierenloop ge houden, waarbij de beesten wor den losgelaten in de straten van het stadje. In te genstelling tot voorgaande ja ren, brachten alle toeschou wers het er le vend af. Kritiek op gepeperde nota 's Hoge Raad DEN HAAG Het WD- Tweede Kamerlid Nijpels meent dat de Hoge Raad - het hoogst rechtsprekend college in ons land - te veel in reke ning brengt voor fotokopieën van arrresten. In schriftelijke vragen aan de regering rekent Nijpels voor dat de Hoge Raad voor iedere gekopieerde bladzijde van een arrest 3,15 in rekening brengt. Hij vindt dat zo'n ge peperde prijs moeilijk is te rij men met het openbare karak ter van de rechtspraak in ons land. Doodstraf uit militair strafrecht? DEN HAAG De regering wil de doodstraf uit het mi litair strafrecht schrappen. Dit heeft miniter De Ruiter van justitie meeggedeeld in ant woord op vragen uit de Tweede Kamer. De herziening van het militair straf recht wordt in sept- meber aanhangig ge maakt bij de minis terraad. Cees Priem zet successenreeks voort D«t hst in Bordeaux weer een ouderwet» „Hollands- dagje werd, deer zorgde de meesterknecht van Jan Baas, Cees Priem voor. Het wae het zoveelste suc ces voor de Nederlanders en de Tour te nog meer op de helft Ook bi) onze deelnemer» waren de va derlandse renners torenhoog favoriet ge tuige de vete melen dat de neem Raee, Knetemann en Zoetemelk voorkwam op de formulieren. Helaas voor Ceee Priem en onze deelnemers had niemand aan hem gedacht Geen punten duet De op lossing voor vraag 13 (Op welke plaats eindigt Johen vuLVetde in de 12e etap pe?) kan tot morgenochtend 10-00 uur ingeleverd worden. us kterste lumc Nederlandse Astronaut ian GdNederlandse rratiioiiurkundige Wubbo rels rechts op de foto) at zich in het pidingscen trum van de WBerikaanse itevaartorganisatie NASA Ie stad Houston in de it Texas over een model de Space Shuttle. Ockels de Zwitser Nicollier (links de foto) zijn de twee enige opeanen die deel taken van een groep van kandidaat-astronauten, er wie twee vrouwen, die ir de NASA worden M Ieleid voor het vliegen met Space Shuttle. De kosten de opleiding van de twee ppeanen worden betaald |r het Europees pteagentschap. De groep heen 21 is gekozen uit de io®" \r dan 3.400 gegadigden, q kleerste instantie als 9 yQdidaat-astronaut waren ;hgemeld. strippenkaart (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Als Nederland in de komende jaren z'n uitgeholde con currentiepositie weer een beetje wil versterken zullen de lonen en uitke ringen jaarlijks minstens een vol procent in koopkracht achteruit moeten. Tot deze conclusie komt de gezaghebbende commissie voor Eco nomische Deskundigen uit de SER, de Sociaal-Economische Raad, in een vanochtend gepubliceerd rap port De commissie vindt dat de binnenlandse be stedingen jaarlijks één procent ten opzichte van de groei van het nationaal inkomen moeten verminderen. Maar omdat de bedrij ven juist geld nodig hebben voor hun inves teringen en dus niets kunnen missen, en de overheidsuitgaven moeilijk verder omlaag kunnen zal dit offer vrijwel geheel op de schouders van de loon- en uitkeringstrek kers tercht moeten komen, aldus de SER- commissie. De economische deskundigen, die onder voorzitter staan van de PvdA-econoom prof. De Galan, constateren dat Nederland de laatste jaren in snel tempo aan concurrentie vermogen inboet, ondanks de opbrengst van onze aardgasexport. Dat manifesteert zich onder meer in een steeds groter tekort op de betalingsbalans. Volgens de SER-deskundi- gen schiet de Nederlandse uitvoer dan ook op tal van punten tekort. Sectoren met on gunstige groeiperspectieven zijn oververte genwoordigd, de export is veel te energie-in tensief en de winstmarges zijn te klein, zodat er onvoldoende wordt geïnvesteerd en ver nieuwd. Bovendien wordt de betalingsbalans steeds sterker nadelig beïnvloed door het geld dat de Nederlander in het buitenland (Vakanties!) of aan in eigen land ingevoerde goederen besteedt. De SER-commissie vreest dat deze situatie blijvend wordt als het roer niet omgaat, vooral nu de nationale export- motor, het aardgas, in de naaste toekomst steeds zwakker zal worden. (zie verder pag 9) LUYKSGESTEL Ruim vijfhonderd kampeerders van het vakantiecentrum „de Zwarte Bergen" in Luyksgestel moeten op last van Gedeputeerde staten van Noord-Brabant vóór morgen hun tenten opbre ken. Doen ze dat niet dan zal de politie ingrijpen. Woordvoerder Van den Heu vel van het vakantiecentrum zegt dat er sprake is van een juridische blunder. Hij voor spelt een complete veldslag tussen bewoners en politie als inderdaad tot ontruiming overgegaan wordt. „De Zwarte Bergen" huurt sinds '73 van de gemeente Luyksgestel vijf hectare .grond die voor recreatief kamperen worden gebruikt en aansluiten op het al be staande kampeerterrein. Eni ge jaren geleden wilde de provinciale kampeerraad geen nieuwe vergunning voor dit terrein verlenen om-, dat er milieubezwaren waren ingediend. De Raad van State vond de milieubezwaren ech ter niet steekhoudend, maar weigerde toch een vergun ning, omdat het bestem mingsplan voor de vijf hecta ren het bouwen van toilet-en wasgelegenheid niet toe stond. Het vakantiecentrum wilde daar echter niet bou wen, omdat het al bestaande kampeerterrein al over extra ruime voorzieningen be schikt. De Raad van State er kende dit, maar schreef dat de uitspraak toch niet meer veranderd kon worden. Het vakantiecentrum heeft inmiddels telegrammen ge stuurd aan koningin Beatrix, de commissaris van de ko ningin en de minister van binnenlandse zaken. Daarin wordt gevraagd om al het mogelijke te doen om ontrui ming van het kampeerterrein te voorkomen. Nog staan er tenten op de „Zwarte Bergen". HAARLEM Het aantal 'boekingen voor een buiten landse vliegreis neemt de laatste dagen „gigantisch" toe. Vooral Spanje en an der Zuideuropese zijn ge liefde bestemmingsplaat sen, waarschijnlijk omdat het weer daar wat beter is dan in de rest van Europa. Aldus een woordvoerder van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureau's, de ANVR. Overigens moeten Spanje- reizigers er wel rekening mee houden dat de stran den rond Valencia, wegens ernstige vervuiling door de plaatselijke gezondheids dienst „gevaarlijk" zijn verklaard Het Nationaal Bureau voor Toerisme zegt dat er nog steeds veel belangstelling is voor vakantie in Nederland. Het aantal mensen dat die vakantie afzegt is nog niet zo groot. Het weer in de rest van Europa is de afgelopen 'tijd ook niet zo best geweest. Maar wel constateert het overkoepeldend orgaan van campings en bungalowpar ken, Recron, een duidelijk kleiner aantal vakantiegan gers dat op de gok probeert nu nog een kampeerplaats in Nederland te krijgen. Cam pings in Zeeland, die nor maal helemaal vol zitten in de week voor de bouwvak, zijn maar voor 90% bezet. „Iedereen zoekt de zon op; het land van bestemming is minder belangrijk". Aan de bijkantoren van de ANWB komen de laatste da gen steeds meer mensen om informatie, „waar die men sen naar vragen is ons hiér niet bekend, maar we kun nen gerust aannemen dat het niet om vakantie in eigen land gaat. Dan zouden ze de VVV wel bellen", aldus een woordvoerder van de ANWB. Brand bij Humanistisch Verbond na omstreden tv-uitzending UTRECHT In het gebouw van het Humanistisch Ver bond in Utrecht is afgelopen nacht door brand voor tien duizenden guldens schade aangericht Onbekenden hadden zich door middel van inbraak toegang tot het pand verschaft aldus de Utrechtse politie. Enige tijd na de brand heeft het Algemeen Nederlands Persbureau in Den Haag een anoniem telefoontje van een man gekregen die zei dat het gebouw van het Verbond was opgeblazen „in verband met de tv-uitzending van het ver bond op zondagavond". In die uitzending werd een fotore- portgage getoond die moest aantonen dat de Arabische be- volkingsgroe achtergestelc Tijdens een tweede telefonisch contact met het ANP deelde de anonieme man mee dat de „aanslag" was gepleegd door de Joodse Defensie Liga. Dijkdoorbraak langs de IJssel EPE Ter hoogte van Epe is gisteravond over een leng te van 12 meter dé zomer dijk van de IJssel weggesla gen. Ongeveer 100 koeien die in de uiterwaarden graasden, oesten ijlings in veiligheid worden gebracht. Een aantal caravans liep waterschade op. Vanmorgen is met de re paratie van de dijk begon nen. ADVERTENTIE MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een beroep gedaan op Iran te voorkomen dat haar ambassade in Teheran wordt bezet door „vijandige elementen". Moskou is bang dat haar ambassade hetzelfde lot ondergaat als de Amerikaanse am bassade in november vorig jaar. Volgens de Russische ambassade in Teheran zouden bepaalde Iraniërs van plan zijn tegen de ambassade provocerend op te tre den en haar zelfs te zullen bezetten. De verklaring vestigt de aandacht van de autoriteiten op het gevaarlijke karakter van deze handelingen en eist dat alle maatregelen worden genomen om ze te voorkomen. Minister Sadeq Ghotzbadeh heeft beloofd dat alle vereiste maatregelen zullen worden genomen. Bij de Iraans-Iraakse grens zijn dezer dagen opnieuw zware ge vechten uitgebroken tussen Iraanse revolutionaire gardisten en eenheden van het Iraakse leger, zo is gisteren in Teheran ge meld. In Teheran zijn vanmorgen zeven mannen die waren schuldig bevonden aan handel in narcotica, gokken en gewapende roofo vervallen, terechtgesteld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. DEN HAAG In 1981 zal niet te ontkomen zijn een stijging van de totale premiedruk van zeker 13 procent Tot nog toe is steeds uitgegaan van een gemiddelde stijging van ongeveer 04 procent De ziekenfondspremie alleen al sal volgens jaar met een half procent omhoog Het NCW, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, al deze week hierover een aantal cijfers publiceren. Door het toenemend beroep op de sociale verzekeringen zijn de fondsen, waaruit de uitkeringen betaald worden, helemaal leeg. Er dreigt zelfs een tekort van 3 tot 4 miljard gulden. Daarom is een aanzienlijke verhoging van de premies, die werkgevers en werknemers betalen voor deze voorzieningen onvermijdelijk. De miljarden tekorten van de sociale fondsen zijn een direct ge volg van het toenemend aantal inactieven. Niet alleen de wer kloosheid stijgt snel, maar ook komen er steeds meer mensen in de WAO. De uitkeringen die zij krijgen moeten worden opge bracht door de mensen die nog werken en die daar premies voor betalen. Voor bouw en interieur; Barentszstraat 19, Leiden, tel. C71-134541 eukens - open haarden - tegels sanitair - alle verbouwingen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1