aus in üoeren Brazilië: rechten van moeten worden erkend Nederland zegt Zimbabwe uitgebreide steun toe onn onderzoekt Mekken van Sheime notulen Beroering rond „handleiding''' voor zelfdoding Salarisverhoging Britse ambtenaren beknot Franse campings hanteren te hoge tarieven Geschuif met asielzoekers in Bondsrepubliek -ITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JULI 1980 PAGINA 11 Homofielen uit Cuba naar de VS WASHINGTON President Fidel Ca stro van Cuba heeft, volgens de Washing ton Post, met de gro te vluchtelingen stroom van de laatste weken ook zeer vele homofiele Cubanen naar de VS laten gaan. Naar verluidt is ongeveer de helft van de nog in Ameri kaanse vluchtelin genkampen verblij vende Cubanen ho mofiel. Ex-sjah gaat langzaam vooruit CAIRO De gezond heidstoestand van de ex-sjah van Iran, die enige malen is geope reerd, gaat langzaam vooruit, aldus een in Cairo uitgegeven me disch bulletin. „Hij voelt zich beter en kan weer normaal eten", aldus de verkla ring van de deskundi gen. Er werd niet ge zegd, wanneer hij uit de „Intensive Care" ontsla gen zal worden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher is van oordeel, dat de politieke afgevaardigden en hoge ambtenaren van haar land het goede voorbeeld moeten geven inzake salarisverho gingen. Ze heeft dan ook besloten, om de Lagerhuisleden een opslag toe te kennen van niet meer dan 9,6 procent, of 5 procent minder dan wat ze volgens een speciale commissie van onderzoek zou den moeten krijgen. Hoge ambtenaren, chefs van genationaliseerde industrieën en rechters, moeten zich tevreden stellen met een salarisverhoging van 12,5 procent. Oorspronkelijk verwachtten zij meer dan 19 procent extra. Eerbetoon President Giscard d'Es- taing die voor een vijf daags staatsbezoek in W-Duitsland is, legde gisteren kort na aan komst een krans voor oorlogsslachtoffers in Bonn. Tijdens een galadiner beklemtoonde Giscard dat de tijd van de ver zoening in Europa voor bij is en dat de tijd van het gezamenlijk hande len is aangebroken om Europa weer invloed in de wereld te verschaf fen. nge dan wel onderzoekende gezichten ogwaardigheidsbekleders, respectievelijk ïidsmensen omlijsten dit tafereeltje in de |de)nwijk Alagados, waar paus Johannes II het naar hem toegestuurde meisje op >rp neemt. RECIFE Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Recife, het bisdom van Dom Helder Camara, de ellendige levensomstandigheden van boeren in het arme noordoosten van Brazilië veroordeeld en gezegd, dat zij recht op land hebben. „Land is een gave van God, die hij geeft aan alle menselijke wezens", zo zei hij tot een me nigte van honderdduizenden. „Omdat het niet volgens Gods plan is, is het niet juist deze gave op zodanige manier te beheren, dat de voorde len daarvan slechts aan enkelen ten goede ko men, terwijl de rest, de enorme meerderheid, daarvan uitgesloten blijft". Allen, die verantwoordelijk zijn voor het wel zijn van de mensheid, openbare machthebbers. groepen, organisaties en de kerk met haar ei gen missie moeten echte, passende en doelmati ge maatregelen zoeken en toepassen om de rechten van de boeren te honoreren en hen te helpen, aldus de paus. Doen zij dat niet, dan la ten zij ruimte open voor andere initiatieven, die geïnspireerd worden door haat en geweld. Eerder had hij, tijdens een bezoek aan de krot tenwijk Algados van de stad Salvador de Bahia, opgeroepen tot het geven van hulp aan de dui zenden slumbewoners. „Ik doe een beroep op allen die kunnen of moeten helpen om de echo van de pijn in uw harten tot hun eigen harten te laten doorklinken wanneer ze zien hoe u ge brek heeft aan voedsel, kleding, behuizing, on derwijs, werk en alles wat u nodig heeft voor een menswaardig bestaan", aldus de paus, die pleitte voor „een dialoog van liefde die door da den van hulp en delen onder broeders tot uit drukking wordt gebracht". In Alagados, een krottenwijk van Salvador da Bahia gebouwd op palen, heeft paus Johannes Paulus II ook gesproken met de bewoners, on der wie twee vrouwen, die hem kleine geschen ken aanboden. tal ubnze correspondent Ami re van Vree vaa nuN- De Bondsregering tieten onderzoek in naar tei£ die uit "oneerlijke ;n (ven" geheime notulen w^e gesprekken in Mos- tact tussen Schmidt en tjev in handen heeft ge il van het dagblad "Die J, volgens welke notu- iaal Brezjnjev gewaar- ®"£d zou hebben tegen op- ng van nieuwe leden _Üe) in de NAVO. traj el het volgens de rege- ^voordvoerder niet om laanbtelijke, officiële proto- z<an de Duits-Russische iser^ting ging, zei hij niet ,e 't bericht inhoudelijk on- s du zijn. n®£lijk nieuwe of onbeken- ^J'fcichtspunten komen uit Jajjbdetailleerde publicatie van de gesprekken. na Schmidts verklaring in het Duitse parlement, niet naar voren, of het moest de reeds genoemde waarschuwing zijn. Daarnaast blijkt uit het proto col nog eens duidelijk dat de Sovjet-Unie voorlopig alleen met de Verenigde Staten over de middellange afstandsraket ten wil praten en dat het het wapenarsenaal van Frankrijk en Engeland pas in een later stadium (Salt-III) bij de ont wapeningsgesprekken wil be trekken. De Sovjet-Unie heeft gisteren verder de VS en hun NAVO- bondgenoten gewaarschuwd, dat het plaatsen van nog meer Amerikaanse kernraketten in Europa voor de Sovjet-Unie een aanleiding 'is om het „evenwicht te herstellen". Deze waarschuwing was giste ren te lezen in het officiële partijblad de Pravda. fjSE AMATEURMETEOROLOGEN: janden augustus en ffiember bloedheet ikj, s v iaT\onze correspondent Ro- aar ëer Simons) i h?EN Sla maar een om voorraad bier en fris- anin, want in augustus en ober wordt het bloed- Laatstgenoemde maand rpuwens een nieuwe pe- r wan grote droogte kun- ;zelrengen. Dit wordt voor- ar door enkele Britse ama- lelweerkundigen, die een ies ge naam genieten. idei e tavid Houghton, adjunct- aarjr van het Weerbureau ijnlfkshire dat voorspellin- dpet op lange termijn, is eë>rdeel dat het in augus- ;zePoi weer zal zijn. „Alle i zijn gunstig", zegt hij. uidige nare weer wordt fzaakt door een lage- .jjjebied dat pal boven de iejpkou blij met ■nsliase enning rfring Tiibodja nkou/NEW DELHI Hrkenning door India Ie pro-Vietnamese rege- rn Cambodja is gister door het Sovjet-pers- llü Tass met ongewone i jifid bekendgemaakt, r- ms waarnemers is dit in eken van de grote vol- eiflg van het Kremlin de Indiase stap. eds lang verwachte stap [enomen op een tijdstip, landen van Zuidoost- ^Terdeeld en aarzelend lij- zijn over de houding 3bltij tegenover Vietnam aannemen. Het Krem- nu hopen, dat de in- fan India die landen er- brengen zich langza- id neer te leggen bij het igen feit van het Vietna- he land dat het pro- jimese bewind van Cam- 111 erkent. De stap werd I fn door de Indiase minis- ®n buitenlandse zaken, ha Rao, in het parle- 'kendgemaakt. Britse eilanden hangt en daar kennelijk niet meer weg wil. Maar de vissers van de Engel se Zuidkust verbergen hun op timisme voor de toekomst niet. „De bruinvissen komen dich ter dan ooit bij de kust van Sussex", zeggen ze. „Dat is een betrouwbaar teken voor lek ker weer". Hoewel men voor de rest van juli wat zon en warmte mag verwachten, zit er volgens Britse professionele en ama teur weerkundigen nog nattig heid in de lucht. Pas na de 15de wordt het echt beter. Willy Foggitt is een 67-jarige natuurkenner uit Thirsk, in het Noord-Engelse graafschap Yorkshire. Hij zegt: „De hoe veelheid regen in juni is meestal een betrouwbaar te ken voor wat we tijdens de rest van de zomer mogen ver wachten. Foggitt maakt gebruik van weerkaarten, die door zijn fa milie sinds 1880 bijgehouden worden. „Mijn overgrootvader is er mee begonnenzegt hij. „Het weer volgt geregeld het zelfde patroon. Tot ongeveer de vijftiende nili wordt het warmer. Dan krijgen we een korte periode van naar weer, met felle stormen. Daarna gaat de temperatuur opnieuw om hoog. Ik ben er zeker van, dat het in augustus bloedheet zal zijn en dat we een heerlijke nazomer krijgen". De gepensioneerde bankbe diende Arthur Mackins van de Engelse badstad Bognor Regis beweert, dat zijn voorspellin gen betrouwbaarder zijn dan die van professionele weer kundigen. Hij steunt op oude weerkaarten, de temperatuur van het zeewater en de win drichting. Mackins verwacht dat het volgende week - of rond die tijd - warmer wordt, maar dat het zal stormen, ver moedelijk tussen 14 en 20 juli. Voor augustus voorspelt hij temperaturen „in de 80". Vol gens onze begrippen is dat tus sen 26 en 32 graden. „Alle te kens wijzen daarop", zegt hij. „Bovendien is het een gang van zaken, die historisch be wezen wordt. Een zachte fe bruari wordt bijna altijd ge volgd door een ongewoon war me augustus. Dat is onder an dere gebeurd in 1932 en 1973. Minister David Smith van Zimbabwe voerde gisterenmiddag be sprekingen met minister Van der Klaauw. DEN HAAG Minister Van der Klaauw heeft gisteren in Den Haag de minister van handel en industrie van Zimbab we, David Smith, toegezegd dat Nederland een bijdrage zal leveren aan het verbeteren van de verbindingen tussen Zim babwe en omringende landen. Een dergelijke toezegging had hij reeds in het vooruitzicht gesteld tijdens het parle- mentsdebat over een olieboycot van Zuid-Afrika, die vol gens de regering thans een loos gebaar zou zijn en Zimbab we grote schade zou toebrengen. Minister Smith, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, herhaalde wat hij zondag bij aankomst in Nederland verklaarde, namelijk dat een olieboycot van Zuid-Afrika hij sprak niet over een specifiek Nederland se boycot voor Zimbabwe „rampzalig" zou zijn. Beide minis tère waren het er over eens dat indien „het experiment Zimbab we zou slagen, dit van invloed „kan" zijn op het beleid van an dere landen in dit deel van de wereld. Verder zijn Nederland en Zimbabwe, zo deelde het ministerie van ontwikkelingssamenwerking maandag mee, het eens ge worden over de besteding van de 20 miljoen gulden die Neder land enkele maanden geleden heeft aangeboden voor de weder opbouw van het door de onafhankelijkheidsoorlog zwaar getrof fen land. De helft, in de vorm van een schenking, zal worden gebruikt voor hulp bij de hervestiging van vluchtelingen (aan koop van zaden, kunstmest en pesticiden), de andere helft, in de vorm van een lening tegen zachte voorwaarden, wordt besteed in het kader van een vijfjarenplan voor de bouw van dammen, kliniekjes, scholen, ontsmettingsbaden voor vee en het slaan van waterputten. (Van onze correspondent) PARIJS - Geregeld komen in Franludjk klachten over te hoge tarieven op campings voor die in een aantal gevallen gerechtvaardigd blijken te zijn. Zo baseren bepaalde campinghouders ten onrechte hun ta rieven op het aantal mensen dat zich op een camping be vindt. Waar dit gebeurt, kunnen slachtoffers zich, indien zij hun klachten met kwitanties of deugdelijke ontvangstbe wijzen of andere documenten kunnen staven, tot de prefec tuur van het betrokken departement wenden. In dat geval wordt een administratief onderzoek ingesteld dat tot verba lisering van een campingexploitant kan leiden, hoewel res titutie van het teveel betaalde onwaarschijnlijk lijkt. Misverstanden over wat betaald moet worden vloeien eveneens voort uit het feit dat een aantal campings die aan nieuwe over- heidsnormen beantwoorden, thans in de categorie vrije prijzen vallen. In een aantal departementen is het desbetreffende de creet nog niet van kracht, maar het zal in beginsel vanaf maan dag 14 juli in heel Frankrijk gelden. Indien vrije tarieven ge hanteerd worden, moeten deze duidelijk en openbaar aan de in gang van de camping aangebracht worden. Tot dusver waren de prijzen voor een zogenaamde 4 sterren-camping gemiddeld 28,50 per dag voor twee personen en autostalling. Op campings van minder hoge kwaliteit worden bijvoorbeeld tarieven toegepast van 2,95 franc per persoon per dag, plus eenzelfde bedrag voor een auto, en nog geen 2,30 franc als men een zogenaamde „ge nummerde plaats" wenst. Het komt evenwel voor dat aan kam peerdere meegedeeld wordt dat er alleen nog maar plaatsen voor drie personen beschikbaar zijn, waarop de gegadigden de keus hebben heen te gaan ofwel voor drie personen te betalen, terwijl zij maar mei zijn tweeën zijn of zelfs als er eventueel maar één gegadigde is. Maar ook hier moeten de prijzen in elk geval dui delijk aan de ingang van het kampeerterrein aangebracht zijn. Over de zogenaamd „vrije prijzen", die thans op een groot aantal bedrijfstakken in Frankrijk van toepassing zijn, kunnen geen bijzonderheden medegedeeld worden, omdat immers elke ex ploitant in dat geval naar eigen goeddunken de prijzen vaststelt. Maar deze moet tevoren ondubbelzinnig kenbaar gemaakt wor den en desgewenst kan er bij voorbaat een bewijs voor geëist worden. Rijnmondbevolking blijft groeien ROTTERDAM De bevol king van Rijnmond is in het eerste kwartaal van dit jaar met 1277 mensen toegeno men, tot ruim een miljoen Rijnmonders. Deze cijfers heeft het openbaar lichaam Rijnmond gisteren bekend gemaakt De groei is voornamelijk ver oorzaakt door eén verdubbelde toename in Voorne-Putten en Rozenburg, terwijl bovendien veel minder mensen uit Rot terdam wegtrokken. Begin april had de Maasstad 578.500 inwoners. Nog nooit heb ik Johan Cruijf in het echt zien voetbal len en nog nooit had ik de Tour de France zien langsko men. Die laatste leemte in mijn opvoeding heb ik on langs echter goed gemaakt. En hoe! Als u di( leest is de naam Rudi Pevenage misschien al lang weer uit de krantenkoppen verdwenen, maar ik zal nooit meer de flits vergeten waarin ik hem aan het werk zag. Op tien kilometer ten zuiden van Brussel in het stadje Waver, op de derde dag dat de 26-jarige knaap uit het Vlaamse Moerbeke het begeerde gele breiwerk om het bovenlijf droeg. Het was in de vijfde etappe van Luik naar Rijssel, om kwart over twaalf in een bocht naar het marktplein, waar de tentzeilen van de nog gesloten kermisattracties klapperden in de natte storm. November zou meer genade hebben gekend dan deze eerste juli. In afwachting van de vedetten raakte ik ondanks de bar re omstandighe den in ongewone opwinding. Zou ik Bernard Hinault herkennen, die in de tijdrit van de vorige dag als een form ule-1 -piloo t over de omloop van Francor- champs had ge raasd? Hinault die soms in de afzink als subtiele onder streping van zijn kracht één hand op de rug legt ge lijk de schaatsers?. Zou de Breton ook vandaag weer in zijn racewagen stappen om de mannen van Peter Post verder van zich af te schud den? Met een stevige door nevel Maar wie ik zeker zou onderscheiden in de vertraging van het kruispunt waar ik me had opgesteld, was de held van Moerbeke, waar ze de straat en het voetpad voor de Velo- - winkel van schoonvader Borremans helemaal geel hebben geverfd. Rudi Pevenage heeft veel te danken aan pa Bor remans. Niet alleen diens dochter Vera, die hem een twee ling schonk, maar vooral diens vader (grootvader Gustav achter wiens bromfiets Rudi ontelbare oefenkilometers af legde. Samen deed hij dat met Dik Waeyenberg, de ploeg genoot bij IJsboerke, die in oktober aanstaande in het hu welijk zal treden met Vera's zusje Lieve. Intens gelukkig had de schuchtere Rudi nu al drie avon den in de Tour-hotels temidden van feestende supporters zijn fles melk geledigd. Zou ook vanavond nog de droom voortduren van de man die in 1978 zijn eerste profjaar zo triest zag onderbroken door een aanval van dikoor en een botsing tegen een auto in Zottegem? De tocht van vandaag leidde naar de hel van Noord-Frankrijk over de kasseien, die de alles verslindende Bernard Hinault meestal moeilijk verteert, dus Rudi had een kans! Minutenlang keek ik de straat in Waver af, die alleen nog maar bereden werd door auto's met luidsprekers en moto ren met agenten. Om me heen bracht het komende mo ment de zenuwachtige jeugd op verschrikkelijke gedach ten. Een hield er een kleine katapult in de aanslag en twee anderen beraamden een onverhoedse beweging die het hele peloton tegen het asfalt zou doen slaan. Ik had de renners niet het rechte stuk zien opdraaien. Plotseling kwam de deinende kudde van heel dichtbij uit de nevel van de regen opdoemen. Er was geen geluid. Ik zag even hoe ruim 40 jaar geleden de eerste Duitse kust wacht in het grijze ochtendgloren de landing op Norman- dië heeft zien naderen. Ze waren meteen al bij de bocht. Heel langzaam reden ze daar, zoals ook gewone mensen door de stad fietsen. Ik zag hun prachtig gebruinde en afgetrainde gezichten. Enkelen droegen een plastic regenjasje. Ik moest aan mijn vader denken zoals hij vroeger, nog bruin van de vakantie, door de Tilburgse regen fietste. Opeens schreeuwde een man naast me: „De gele trui!". Midden in de schuin hangende groep fietsers zag ik een lichte vlek onder de matte glans van een regenfrakje. Rudi Pevenage, ging het door me heen. „Zag je die pedaaltrap?", riep mijn buurman opgetogen. Ik had het niet gezien. Ik had niemand gezien, althans herkend. Geen Hinault, geen Kneel, niemand. 's Avonds om half zeven zag ik ze wel, in een rechtstreeks televisieverslag. Ze ploeterden nog steeds door de hel. Van o zo nabij zag ik hun pedaaltrap, soms zelf in de poësie van de slow-motion. Maar het bleven toch maar plaatjes. Ik wist hoe de Tour in het echt was. Ik had het meegemaakt, rillend onder de parapluie, met de dood in de vingers. MARC DE KONINCK (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De aanhoudende stroom men sen, vooral uit Aziatische en Afrikaan se landen, die in de Bondsrepubliek asiel zoekt, begint nu te leiden tot een onverkwikkelijk geschuif met deze vluchtelingen. Nadat de stad Frank fort vorige week had besloten om de verdere opname van asielzoekers stop te zetten, stuurde het gemeentebestuur 114 Afghaanse en Ethiopische vluchte lingen die al vijf dagen in de ruimte voor doorgaande passagiers van het vliegveld hadden doorgebracht door naar het opvangcentrum Zirndorf bij Neurenberg. Dit is echter al geruime tijd gesloten voor nieuw aankomenden aangezien het kamp al overvol is. Aangezien men de vermoei de, teleurgestelde groep vluchtelingen echter moeilijk kon terugsturen, werd zij voorlopig in een noodbivak van tenten in de open lucht ondergebracht. Frankfort is de tweede Duitse stad na Es sen die weigert nog nieuwe asielzoekers op te nemen omdat er geen ruimte meer is om hen onder te bengen. Daarmee wordt in wezen de grondwet aangetast die stelt dat elke vluchteling recht heeft op poli tiek asiel. Volgens de wet op de buitenlan ders heeft een gemeentebestuur echter formeel het recht om in bepaalde omstan digheden vluchtelingen te weren. Inmiddels is in de Bondsrepubliek een he vig politiek gevecht ontstaan over de com petenties van de regering in Bonn, van de verschillende deelstaten en van de ge meenten waarbij de uitleg van wets para grafen een grote rol speelt INVAL SCOTLAND YARD BIJ BRITSE VERENIGING VOOR VRIJWILLIGE EUTHANASIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Detectives van Scotland Yard hebben huiszoeking verricht in het Londense kantoor van Exit, de Britse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Ze legden beslag op be paalde documenten, die naar het hoofdkwartier van de Yard werden meegenomen. Er is de afgelopen we ken nogal wat beroering rond Exit ontstaan, omdat deze vereniging op het punt staat een handleiding voor aspirant-zelfmoordenaars te publice ren. Scotland Yard schijnt deze orga nisatie te verdenken van medeplich tigheid inzake de dood van een dozijn mensen, onder wie de 60-jarige me vrouw Hetty Crystal van Hendon in Noord-Londen, die leed aan een onge neeslijke ziekte.. Nicholas Reed, de algemene secretaris van Exit, werd voor ondervraging naar het bureau ge bracht De politie heeft hem een nacht vastge houden. Reed werd pas vriigelaten, nadat hij een lange verklaring afgelegd had. Daarin heeft hij gezegd, dat mevrouw Crystal bij hem te rade was gekomen. Ze wilde de handleiding voor aspirant-zelfmoordenaars kopen. Reed vertelde haar, dat hij niets voor haar kon doen, omdat het bij de wet van 1961 verboden is hulp te verlenen aan mensen die een einde willen maken aan hun leven. „Ze was radeloos", zei Reed. „Alle andere per sonen over wie de politie mij ondervroeg, wa ren mensen die contact opgenomen hadden met onze vereniging of die er lid van zijn". Wat de dood van Hetty Crystal betreft, heeft de politie een andere man beschuldigd van ongeoorloofde hulpverlening en raadgeving. Voor dit vergrijp kan hij tot 14 jaar gevangenisstraf krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11