Golf van bijval voor Khomeiny Spaanse douane: toeristen bang an Agt speurt naar „de duiten voor spreiding PTT Mr. Goekoop nieuwe burgemeester van Leiden Kabinet eens over snoeien top-salarissen DISCOTHEEK MATCH VERONICA DRIVE-IN-SHOW Zaterdag 5 juli 1980, 70e jaargang na 21699 Toneelstuk Duits toneelstuk „Een middag op het Rode Plein" Op Ned. II om 20.15 uur tv- film „Een schreeuw om hulp" en om 21.55 uur documentaire „Het beleg van Leningrad". Morgen om 19.05 uur op Ned. I „Concert: Vivaldi en Tele- mann". Op Ned. II om 21.20 uur documentaire „Hitier". Af en toe zon Vanmiddag af en toe zon. Mid- dagtemperatuur omstreeks achttien graden. Matige wind uit zuidwest tot west, aan de kust nu en dan vrij krachtig. Morgen zon op: 05.24, onder: 22.00. Hoogw.: 10.00 en 22.42. Laagw.: 05.30 en 18.05. 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. in juli ment. Geheime politie gegevens op de vuisnisbelt DEN HAAG De Hiagse hoofd commissaris van politie dr. C.N. Peyster heeft van de burgemeester instructies ontvangen om bij het overbrengen van vertrouwelijke stukken nog nadrukkelijker toezicht te laten houden. Deze opdracht heeft het college gegeven, nadat is geble ken, dat bij de verhuizing onlangs van politiepersoneel uit verschilende gebouwen naar het hoofdbureau, ge heime politiële gegevens op de vuil nisbelt terecht zijn gekomen. Radio-actief lek na15 jaar ontdekt TOKIO Op een afdeling voor kernonderzoek van de universiteit van Kyoto ,in Ja pan, is een radio-actief lek ontdekt dat vijftien jaar onop gemerkt is gebleven. Alle vier verdiepingen van de afdeling bleken besmet te zijn tot een maximale graad van 0,051 rems, nog ver onder het toegestane niveau van 25 rems. De honderden studenten die de afgelopen jaren aan de straling zijn blootgesteld is niettemin aangeraden zich me disch te laten onderzoeken. Financiële hulde voor gewonde ME-ers AMSTERDAM Vijftien man- nen van de Mobiele Eenheid die op 30 april in Amsterdam ge wond zijn geraakt, krijgen elk een bedrag van tweeduizend gulden. Het geld is ingezameld door een comité uit de hoofdstad dat een betere verstandhouding tussen politie en burgerij nastreeft. Het comité zegt in totaal 42.000 gul den te hebben ontvangen van 1600 mensen. De 12.000 gulden die overblijft wil men besteden aan projecten op langere termijn. Koningin naar Italiaanse zon DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zijn gis termiddag met hun drie zoons voor een vakantie van enkele weken vertrokken naar hun buitenverblijf in het Italiaanse dorpje Tavernelle bij Florence. De meeste ministers hebben hun vakantie-plannen inmid dels ook rond. Een opmerke lijk lange vakantie is aange kondigd door minister Albeda van sociale zaken. Hij gaat er zes weken tussenuit. In de week van 28 juli tot en met 3 augustus zullen maar liefst 13 ministers afwezig zijn. 'Van onze parlementaire redactie) !N HAAG De uitvoering van de 'innen tot verhuizing van 3400 icties van de Centrale Directie der T vanuit Den Haag naar Gronin- 3 en Leeuwarden hangen - vooral geldgebrek bij de rijksoverheid, t heeft premier Van Agt na afloop van de ministerraad laten weten, plan in de PTT-tarieven zouden kun- Zoals bekend kosten de plannen 1,5 nen worden verwerkt een suggestie miljard. Daarvoor ontbreken het rijk de middelen. „Het kost allemaal centen", aldus Van Agt over de uit voering van de plannen. In een reactie op dé veronderstelling dat de kosten van uitvoering van het staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat) zei de premier „Mensen draag ons duiten aan, draag ons duiten aan". Hiermee lijkt dit plan, dat in het kabinet besproken is, van de baan. Van Agt zal de spreidingsoperatie begin volgende week onder de loep nemen met minister Van der Stee (financiën) en staatssecretaris Koning (binnenland se zaken) daarna met staatssecretaris Smit-Kroes. Inmiddels is bij de vak bonden de indruk ontstaan dat de PTT van 600 functies tot 1985 wegens ge brek aan geld bij de rijksoverheid. Overplaatsing van 600 man zou neer komen op 100 per jaar. Dit is nog min der dan de stroom die nu, in afwach ting van definitieve overplaatsing, jaar lijks al naar het noorden verhuist. Die alleen besloten heeft tot overplaatsing bedraagt tussen 150 krant van vandaag pagina 3 een groot interview t de nieuwe burgemeester van den. Het overige actuele nieuws iet eerste en tweede deel van krant. de wekelijkse bijlage Finale de de aflevering in de exclusieve ie over Rusland en de Olym- che Spelen, vandaag gewijd aan verdrievoudiging van de Mos- i8e politiemacht. Een groot ver- il ook over de „duivel" in ndhaard Zuid-Afrika. Uit eigen d een reportage over het Sküts- ilen. Port-Bou, Spanje Het toeristisch wegverkeer aan de Frans-Spaanse grens bij Port Bou in het noordoosten van Spanje is de afgelopen week met 75 verminderd, zo is gisteren van Spaanse dou ane-zijde meegedeeld. In de meeste gevallen blijven de vakantiegangers die Spanje binnen gaan in Port-Bou hangen, doen er in kopen en gaan terug naar Frankrijk. Volgens de dou ane kan het niet anders of de bomaanslagen die de ETA, de militante Baskische afscheidingsbeweging, in Spaanse toeristenoorden pleegt, zijn hiervoor verant woordelijk. Het nieuwe doelwit van de ETA is Puerto Banus aan de Costa del Sol, die een populaire jachtha ven heeft waar vooral veel toeristen komen die een dubbeltje te verteren hebben. Ook gisteren was hier een krachtige bom geplaatst, die evenwel niet afging omdat het mechanisme verkeerd was afgesteld. Zoals gebruikelijk had de terreurorganisatie van tevoren gewaarschuwd voor de helse machine en waren in verband hiermee honderden personen geëvacueerd. Voor hedenmorgen had de de ETA een nieuwe bom aanslag in hetzelfde gebied aangekondigd. Behalve talloze portretten van de ayatollah Khomeini werden tijdens de demonstratie ook ook afbeeldingen van de eveneens orthodox georiënteerde ayatollah Hossein Ali Montazeri meegedragen Onophoudelijk scandeerden de betogers de aanroep „Allah-O-Akbar" Allah isa groot. TEHERAN Zeker een half miljoen mensen hebben gisteren in Teheran betoogd vóór een orthodoxe koers van de Islamitische revolutie. Volgens de Iraanse radio hebben in heel Iran mil joenen mensen hun steun betuigd aan de Islamitische republiek in massale demonstraties die een duidelijke waarschuwing inhielden voor linkse en liberale groepen. De schatting vol gens welke bij de betoging in de Iraanse hoofdstad 500.000 personen op de been waren, is afkomstig van bui tenlandse waarnemers. Sommige loca le politiefunctionarissen spraken van wel twee miljoen demonstranten. In een manifest van 16 punten dat aan de me nigte in Teheran werd voorgelezen, wordt de ontbinding geëist van de twee belangrijkste linkse bewegingen, een strenger optreden van revolutionaire rechtbanken en een verdergaan de zuivering van contra-revolutionairen uit overheidsfuncties. Er werd niet gesproken over de ex-sjah noch over de 53 Amerikaanse gijze laars. De demonstraties, die herinneringen oproepen aan de massale betogingen vorig jaar na het af zetten van de sjah, volgen op een stormachtige -maand waarin de toekomstige richting van de Islamitische republiek 'soms onduidelijk leek. Straatgevechten in Teheran, een staking van artsen en de veiplichting tot het dragen van Is lamitische kleding door vrouwen, waren bij voorbeeld zaken die de controverse tussen ort hodoxe en progressieve krachten aanwakker den. Het vertoon van gisteren wordt dan ook uitgelegd als een duidelijk signaal aan de tegen standers van ayatollah Khomeiny, die heeft op geroepen tot een terugkeer naar de basis-prin cipes van de revolutie. Iraanse jongelui in Parijs gaven gisteren even eens blijk van hun trouw aan de ayatolloh en wel door de ambassade van hun land te bezet ten. De jongeren uitten kritiek op onder ande ren minister Ghotbzadegh van buitenlandse za ken die zij verweten het bewind van de geeste- Zondag 6 juli Aanvang 20.30 uur. MEERHOEVE OUD-ADE en krant ontvangen? I tussen 18.00 en 19.00 r nummer 122248 en per eciale koerier wordt de int alsnog bezorgd. VANAVOND m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur MEERHOEVE OUD ADE 1—«1» ~iit r«s „Leonardo da Vinei" uitgebrand Het voormalige luxe passagiersschip „Leonardo da Vinei", ooit de trots van de Italiaanse koop vaardij, is vrijdag een prooi van de vlammen geworden. Het schip lag in de baai van Fezzano, bij La Spezia, om te worden ontmanteld. Nadat de pogingen om de vuurhaard in te tomen waren mislukt, werd de boot naar zee gesleept, waar het is uitgebrand. PTT blij met zonnepraatpalen DEN HAAG De PTT gaat door met het toepas sen van zonne-energie bij praatpalen langs de auto wegen. De proef die hiermee is genomen tussen Zoeter- meer en Noordorp, langs de snelweg Utrecht - Den Haag, heeft zo'n succesvol resultaat gehad, 'dat de PTT besloten heeft vol gende week in Zeeland dertien soortgelijke palen te installeren. Krachtsexplosie Bert Oosterbosch Wareldkampioen achtervolging Bert Oosterboseh prolongeerde in de echt ste etappe naar St.-Malo de succes* senreeka van de Poet-brigade. Geen enkele deelnemer een onze prijsvraag voorspelden dit antwoord. Oplossin- gen voor vreag 10 (Welke ploeg staat er na de 3e etappe eerste in het alge meen ploegenklassemenl?) tol mor genochtend 10.00 uur en vraag 11 (Welke renner wint de 10e etappe Ro- chefort-Bordeaux?) tot maandagoch tend 10.00 uur inleveren. LEIDEN Mr C.H. Goekoop (46) uit Amsterdam is be noemd tot nieuwe burgemees ter van Leiden. Hij is de op volger van de half februari vertrokken dr A.J. Vis. De heer Goekoop is lid van de WD. De voordracht van het kabi net werd gistermiddag door Koningin Beatrix met haar handtekening bekrachtigd. De heer Goekoop kent Leiden nog uit zijn studententijd. Zijn mr. h. Goekoop loopbaan wordt gekarakteri seerd door een veelheid van functies en commissaria ten. Hij was onder meer adjunct-hoofd commerciële en juridische zaken en hoofd marketing van N.V. Luchthaven Schiphol. Van 1976 tot 1978 was hij wet houder voor de VVD in Amsterdam. Ook is hij presi dent van 'Sail Amsterdam 1980' en plaatsvervangend kantonrechter in deze gemeente. De nieuwe burge meester zal wellicht op 18 augustus worden geïnstal leerd. Komende maandag zal hij voor de eerste maal kennismaken met het huidige Leidse college. Voorzitter dr. F.J. Kuijers van de VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad toonde zich „zeer verheugd" met de benoeming. In de reacties van zijn PvdA-col- lega mr. Jit Peters en in die van de CDA-nestor de heer M. Ham klonk een wat gematigder optimisme door. Tot burgemeester van Zwolle is per 1 augustus be noemd mr G. Loopstra, eveneens lid van de VVD en thans burgemeester van de gemeente Noordoostpol der. (zie verder pagina 3) Toch stortplaats kernafval bij Gorleben HANNOVER De regering van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft het groene licht gegeven voor de aanleg van een stortplaats voor kernafval bij het dorp Gorleben. Ze negeerde hiermee de felle protesten van de milieubeschermers. De bij Gorleben genomen proeven hebben geleid tot een reeks betogingen van tegenstanders van de produktie en het gebruik van kernenergie. De premier van Nedersaksen, Hans Albrecht, heeft laten weten dat er op 6 hectare land bij Gorleben een voorlopige opslagplaats komt voor 1.500 ton uraniumafval (de uitgewerkte splijtstofelementen van kerncentrales). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het eens over de manier waarop de inkomens van topambtenaren en (semi-)politie- ke ambtsdragers moet worden beperkt. Volgens premier Van Agt heeft de ministerraad hierover deze week een ak koord bereikt dat in de komende dagen met afgevaardigden van de betrokkenen zal worden besproken. Het is echter twijfelachtig of de beperking van deze salarissen al per 1 oktober zal kunnen ingaan, zoals door met name het CDA in de Tweede Kamer is geëist. Minister Wiegel zei toen zijn ui terste best te zullen doen, maar uit de aarzelende glimlach van de premier toe hij gisteren naar de haalbaarheid daarvan werd gevraagd kan worden opgemaakt dat de datum van 1 oktober hoogstwaarschijnlijk niet zal worden gehaald. lijk leider te ondermijnen. De bezetting had een handel in verdovende middelen. Volgens het vreedzaam karakter en werd 's avonds door de Franse weekblad L'Express is op 17 juni de di- Parijse politie beëindigd. rectrice van een ziekenhuis in de stad Chohada In Zuid-Iran zijn gisteren 14 mensen om het le- terecht gesteld omdat een interview met haar ven gebracht op beschuldiging van ondermeer in dit blad was opgenomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1