.IEDER ZIJN EIGEN MUSEUM" Vorstelijke en andere hotelvakanties Leden-kerken Raad van Kerken zeggen voorbeden bij landelijke benedictijnse vesperdienst Zeeland informeert kampeerders Tips voor het weekeinde Waddeneilanden hebben nog plaats voor late boekers Rotterdam vanuit de bus <ORTE METTEN kerk wereld INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1980 PAGINA 9 leder mens zit een verhaal hoe meer herinneringen bewaart, des te meer valt te. zien en te bepraten. En »je wilt, kan je met die rineringen een museum mi, waarvan je zelf het K>tste stuk bent. Aldus cht publicist ir. drs. Hans ™Tèe in Willeskop (Monl- iea'rt). ongeveer, passend in I filosofie dat communica- m. tussen de mensen steeds iér wordt verdrongen door nsumptie. Toen hij in april «lig jaar werd en zijn fami- een spaarzaam gebruikte I met bovenverdieping bij Ins1l woonhuis versierde met ns' persoonlijke herinne- rar1 gen, bleken die herinne gen het begin te worden een museum-achtige imeling. „Laat zo maar ngen", zei Hans spontaan, maak er een museum van en de mensen mogen voor twee gulden komen kijken; alleen op zondag als ik toch thuis ben en na afspraak, want ik hoor erbij". Hans stuurde ongeveer 200 zelfgemaakte uitnodigende krantjes met zijn mening en bedoelingen naar mensen die ook Hans heetten en verklaar de zichzelf tot conservator van zijn „Musée Hans Ferrée", dat daarmee tevens werd geo pend. Ferrée: „De mensen gaan zelfs naar Poona in India om te zoeken naar iets dat meer bevrediging geeft dan narcisme en oppervlakkige koopmansbetrekkingen. Waarom? Daarom: je moet je angst overwinnen om af te gaan, je moet jezelf laten zien. En dat kan je doen, door van jezelf en wat je hebt, een mu seum te maken. Ik geef toe dat ik dat gemakkelijk kon doen, door mijn werk en met de ruimte waarin ik leef, maar als de gedachte maar over komt bij mijn bezoekers, dan ben ik al een heel eind". Een museum In strikte zin is het Musée Hans Ferrée niet, al komen er stukken in voor, die in een gebruikelijk museum niet zouden misstaan. Het gaat ook niet zo om de stuk ken zelf, zoals de bezoeker spoedig merkt, maar om de man die voor de inrichting zorgde: Hans zelf. Hij geeft toe de grenzen van het super ego te hebben overtreden. In dit museum treft men slechts aan, wat in verhalende binding met Ferré staat, niet meer, maar vooral niet minder. Men komt alles tegen wat Fer rée de afgelopen 50 jaar leuk en aardig vond, boeken, kle ren, familiefoto's, cadeautjes Hans Ferrée: zelf museumstuk. en slordige vondsten "op straat, krantekoppen, artike len in tijdschriften, schokken de en leuke foto's, opschriften en alle mogelijke vormen waarin het woord Hans voor komt. Ferrée: „Je moet leren je angst te overwinnen om af te gaan. Als je dat kunt, als je durft te laten zien wie en hoe je bent, dan maak je kans op een leuk, ontspannen leven". Hans Ferrée durfde dit aan en maakte van zichzelf een mu seum. „Maar iedereen kan dit doen. Meer of minder. Ik kan laten zien hoe ik dit deed en men kan elke zondag tussen 12 en 18 uur komen kijken, in Willeskop A 134, bij Mont- foort. Of na een telefonische afspraak. Dan moet men bel len 03484-1796". FRITS BROMBERG De omgekeerde wereld De herfst, die ons in Juni reeds verraste en ons op storm en natte kou vergastte heeft, naar wij uit gedegen bron vernemen, zijn plaats in 't najaar niet meer willen claimen en maakte met de zomer laatst een deal dat laatstgenoemd seizoen heel best beviel. Zij wisselden als jaargetij van plek zodat de zomer eind'lijk uit kon slapen en herfst zich aan toeristen kon vergapen, aan bloeiend loof en menig groene stek. 't Gevolg van deze ruil laat zich wel raden: al vallen in het najaar alle bladen, toch zal het dan een graad of dertig worden en vallen mussen dood van 't dak bij horden terwijl de lucht naar zonne-olie geurt; want.....dan is pas de zomer aan de beurt. DICK VAN RIETSCHOTEN. BBENDIJKE Zeeland t er vandaag een infor- epost voor kampeerders ekregen. De post is inge- langs rijksweg 58 ter tóï gte van Krabbendijke. kan er gedurende de jand juli terecht van vrijdag én met maandag tussen jOO en 22.00 uur. Het idee is fomstig van de Recron (re creatie-ondernemers) en de post wordt beheerd door de Zeeuwse VW. De bedoeling is het zoeken naar kampeer- ruimte te voorkomen en de beschikbare capaciteit zo goed mogelijk te benutten. Langs de Zeeuwse toegangs wegen staan borden die de richting naar de post aange ven. Veel mensen die besloten hebben om niet met vakantie te gaan, krijgen daar spijt van. Is er voor hen dan nog plaats in de herberg? Dat zou best eens kunnen. Niet alle hotels bijv. zijn het hele seizoen al volgeboekt, zoals velen veronderstellen. Zelfs in het nu weer favoriete va- kantieland-binnen-de-eigen- grenzen, wil er nog wel eens een bed voorhanden zijn. Zo liet de provinciale WV Overijssel nog medio juni we ten, dat de bezetting van de hotels achterliep bij vorig jaar. En zelfs voor de bouwvakantie was er nog plaats op de cam pings. Men legge dus niet meteen het hoofd in de schoot, als dat onverwachte erfenisje of an dere meevallers toch nog een (hotel)vakantie mogelijk ma ken. Overijssel noemt zich sa men met Gelderland de mooie achtertuin van 't volle westen. Een flink aantal eerste klas hotels biedt er zomerreductie aan, tot 30 procent. In het hoogseizoen! Het succes van deze arrangementen was vo rig jaar zo groot, dat zich nog drie nieuwe hotels voor deel name hebben aangemeld. Vergeleken met '79 zijn de prijzen niet gestegen. En er is keus uit 23 gerenommeerde huizen* waaronder vijf Postil jon-Motels, De Kuiperberg in Ootmarsum, Rijnhotel Arn hem. Het Roode Koper in Leu- venum. Boekelo, Groot Warnsborb, De Mallejan enz. De halfpensionprijzen variëren van 45 tot 75 gulden per dag en per persoon, minimaal voor drie nachten, in een tweeper soonskamer met bad of douche en toilet. Gratis ge bruik van fiets voor een dag, prijzen inclusief, kinderkortin genaanbod geldig in juli en augustus, 't Zou nog te probe ren zijn. Allerlei hotels hebben bovendien eigen hun arrange menten, waar de VW's meer van kunnen vertellen. Het Duits Reis Informatiebu reau te Amsterdam houdt een „vorstelijke vakantielijn" in re serve, voor goedgesitueerden die zich een Steigenbergerho- tel kunnen permitteren. On- iangs zijn 65.000 landgenoten via een persoonlijk schrijven attent gemaakt op deze hotel- groep en het telefoonnummer van deze prestige-communi- catie. Artsen, apothekers, rechtsgeleerden, specialisten enz. Dit wekt ten onrechte de In druk, dat Steigenberger er een elitair selectiesysteem op nahoudt. In de kuur- en va kantiehotels (waartoe trou wens ook het Kurhaus in Scheveningen behoort) vindt iedereen die het betalen kan zijn bedje gespreid. Merkwaardigerwijze blijkt bij inspectie van allerlei dure fol ders, dat de prijzen, verhou dingsgewijs dan, best meeval len. Twee weekendovernach tingen in ons sjieke Kurhaus, inclusief buffet-ontbijt, diner dansant, toegangsbewijs voor Casino en Golfslagbad, kosten 178,- per persoon. Veel Steigerbergerhotels, voorzien van elk denkbaar comfort, zijn te vinden in West-Duitsland, waar zij de „klassieke Europe se hotelcultuur" in ere hou den. Maar in de Park-Hostellerie te Freudenstadt (Schwarzwald) kan men een week terecht vanaf 73 DM per persoon per dag voor overnachting, uitvoe rig buffet-ontbijt en diner plus deelname aan allerlei activitei ten. Zo zijn er meer voorbeel den van prijzen die meevallen, gelet op de zeer gedistingeer de wervingstechniek en de ambiance ter plaatse, deze twee voorbeelden tonen aan, dat er nog hoop is voor men sen die zich een hotelvakantie kunnen permitteren, ook als zij aan de late kant zijn met hun aanmeldingen. Informatie: Voor de Steigen berger hotels Duits Reis Infor matiebureau, Spui 24, Am sterdam, tel. 020-241293. Steigenberger Touristik Servi ce, Postfach 16440, 6000 Frankfurt am Main 16. Boekin gen Hoogzomer-vakantiear- rangement Gelderland en Overijssel via ANVR-Relsbu- reaus, ANWB, VVV of (ook in formatie) Provinciale VW's Gelderland en Overijssel, Postbus 552, 6800 AN Arn hem, tel. 085-45.29.21. In Ubachsberg (bij Voerendaal, ten zuiden van Heerlen) doen 150 schuttersverenigingen zondagmiddag mee aan het Oud-Um- burgs Schuttersfeest. Een kleurig schouwspel dat om twee uur begint met een optocht, gevolgd door schietwedstrijden, vendel- zwaaien enzovoort. De open Limburgse kampioenschappen Sjoelbakken kan men zaterdag vanaf 10 uur bijwonen in Beesei (in het noorden van Limburg. Het Friese kampioenschap mastklimmen voltrekt zich zater dagavond vanaf 7.30 uur op het sportterrein in Akkrum. Het dorpje Krommeniedijk bij Krommenie zet de viering van het 700-jarig bestaan dit weekeinde voort met onder meer een demonstratie handboogschieten (zaterdag om 10 uur), een „polder-putrace", volksdansen en wagenspelen (zaterdag 14.00 uur), ringrijden en een middeleeuws steekspel (zondag om 14.00 uur). In Noordwljk wordt zondagavond om 8 uur op het Vuurtoren plein een show gegeven door de Poolse zang- en dansgroep Zes pol i Tanca Plock. In Vlist wordt zaterdag de tweekamp polsstokverspringen gehouden tussen Holland en Friesland. De wedstrijd begint om twee uur. Morgenavond Is het alweer de slotavond van Rotterdam Folk '80, die gisteren in de Doelen is begonnen. Morgenavond (maar ook vanavond) treden er vele internationale groepen op en de manifestatie sluit zondagochtend in de hele vroege uurtjes. Scheveningen krijgt dit weekeinde bezoek van een heieboel beren en daarom zijn er veel evenementen georganiseerd op en om de boulevard, waaronder een teddyberenparade en een fakkeloptocht. Maar daarover hebben we van de week al uit gebreid geschreven. Wilt u er op de valreep toch nog een weekje uit? Op de Waddeneilanden is hier en daar nog plaats voor late boekers. Voor wat de hotels en pen sions betreft ziet de situatie er voor de komende week (tot 12 juli) als volgt uit: Op Texel, Terschelling en Ameland is er voldoende ruimte; Op Vlieland zijn nog een paar bedden vrij en Schiermonnikoog is zo goed als volgeboekt. Bij particulieren kan men nog ruimschoots terecht op Texel, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog; Vlieland is bijna vol. Op Terschelling, Texel en Ameland zijn nog maar een beperkt aantal bungalows of appartementen te huur, en op Vlieland en Ameland is alles al verhuurd. Verder is er op de campings op Texel en Ter schelling nog voldoende ruim te, op Vlieland en Ameland zijn de mogelijkheden beperkt en op Schiermonnikoog is nog maar een enkel plaatsje vrij. Voor uitvoerige informatie kan men terecht bij de reserve ringscentrales van de eiland- VVV's: Texel: 02220-2844, Vlieland: 05621-666, Terschelling: 05620-8800, Ameland: 05191- 2020. Schiermonnik- oog:05195-233. Het wil maar geen mooi weer worden. Het strand is er niet bf| en dan is een aardig alternatief misschien eens een rondrit door de stad Rotterdam. Tot 30 september kan dat dagelijks om 13.30 uur vanaf de Cool- singel tegenover het stadhuis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV, Stadhuisplein 19 tegen de somma van 16,50 (kinderen tot en met 14 jaar en 65-plussers betalen 8,25). Zo'n rondrit duurt 2Vi uur en in de prijs is inbegrepen een bezoek aan het museum De Dubbelde Palmboom en aan de Tingieterij in het Zakkendra gershuisje. Als u het rondrit-kaartje op de dag van afstempeling overlegt bij de kassa's van Blijdorp (waar elke zaterdagmiddag een promenadeconcert wordt gegeven), de Euromast of de Spi- do-rondvaartdiensten, krijgt u daar ook nog reductie. De klokken van de Domtoren en ran tal van katholieke en pro testantse kerken in het centrum ran Utrecht zullen zaterdag 12 uli vijf minuten luiden ter mar kering van het feit, dat om vijf iur in de Domkerk de landelij ke vesperdienst begint ter gele- enheid van het vijftiende eeuw eest van de geboorte van de Heilige Benedictus van Norcia. luim 270 monniken en monia- en (slotzusters), afkomstig uit ïegentien communiteiten zullen tan deze dienst deelnemen, lij maken deel uit van de kioosterge- meenschappen in Nederland, die leven volgens de regel van St.-Benedictus: be nedictijnen en benedictinessen, trappis ten en trappistinnen, cisterciënsers en de benedictinessen van het Heilig Sacra ment. De bedoeling van de dienst is mede om op landelijk niveau het koorgebed van de benedictijnen voor één keer toegan kelijk te maken voor een breder publiek. Ook heeft hij een oecumenisch facet. Niet alleen, omdat de Domkerk verwijst naar St.-Willibrord, die het christendom in onze streken heeft geplant of omdat de hervormde gemeente Utrecht dé kerk ter beschikking stelde en alle medewer king bij de organisatie verleende, maar vooral ook, omdat tijdens de vesper dienst de leden-kerken van de Raad van Kerken in Nederland elk afzonderlijk een korte voorbede zullen zeggen. Kardinaal J. Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, zal de groet en het ope ningswoord uitspreken; mgr. J. Bluys- sen, bisschop van Den Bosch, zal de ho milie houden. Naast hen zullen aanwezig zijn kardinaal B. Alfrink, mgr. B. Wüs- tenberg, de apostolische pro-nuntius, mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haar lem, alsmede de burgemeester van Utrecht H. Vonhoff met wethouders en raadsleden. De burgemeester, op zijn beurt, is gast heer tijdens een ontvangst door B. en W. van Utrecht in de aula van het aan de Domkerk grenzende academiegebouw van de Rijksuniversiteit van Utrecht De orde van dienst van de ongeveer één uur durende vespers zal worden geken merkt door soberheid van stijl. Hij is sa mengesteld door de Intermonasteriële Werkgroep voor Liturgie en is gericht op het samen zingen van benedictijnen en cisterciënsers, zowel mannen als vrou wen. Hij is niet in het latijn. Dat was praktisch onmogelijk, omdat benedictij nen en cisterciënsers een verschillende melodische overlevering hebben van het Gregoriaans. Ook leek directe verstaan baarheid geboden. Om afwisseling in de stemmen te hebben zullen sommige gezangen en psalmen worden voorgezongen door een schola van ongeveer vijftig cantores en cantri- ces; de andere tweehonderd monniken en monialen zingen dan na. Op andere momenten zingen de monniken alterne rend met de monialen en andersom. Het gaat hier overigens strikt om een gebe dsdienst en niet om een concert. De een voudige, uitsluitend éénstemmige gezant gen hebben weinig of niets spectaculairs. Voor het „Onze Vader" wordt de oecu menische tekst gebruikt, zoals de Raad van Kerken die heeft aanvaard en ove rigens al vele jaren geleden in monastie ke kring is getoonzet. Na afloop van de dienst, die voor ieder een toegankelijk is, zal een twintigtal monniken en monialen in de Domkerk blijven om eventuele vragen van belang stellenden te beantwoorden. te oecumenische vereniging van Afri- aanse theologen, opgericht in 1977, aat van 24 tot 28 september haar eer- te bijeenkomst houden en wel in Ya- mnde (Kameroen). Het motto is „Het roord van God en de taal van de Qensen". Behalve Afrikaanse theclo- en zullen er ook waarnemers uit tmerika, Azië en Europa zijn. Doel an de vereniging is de samenwer- ing tussen theologen van verscheide- e taalgebieden, streken en christelij- geloofsrichtingen te bevorderen. een eigen Afrikaanse theologie te ont wikkelen en de uitwisseling van theo logische publikaties en ervaringen in Afrika te waarborgen. De vereniging geeft een tijdschrift uit met de titel „Bulletin of African Theology". De Zwitserse theoloog en historicus Au gust Bernhard Hasler (43), wiens boek „Hoe de paus onfeilbaar werd" vorig jaar opzien baarde, is na een ernstige ziekte in een ziekenhuis in München overle den. Hasler werkte van 1966 tot 1971 op Een delegatie van de Duitse bisschop penconferentie zal van 11 tot 15 sep tember een „pelgrimsreis" naar Polen maken op uitnodiging van de Poolse Eriraaat kardinaal Stefan Wyszynski. Iet is een tegenbezoek voor dat wat een delegatie van het Poolse episco paat in september 1978 aan de Bonds republiek heeft gebracht Met derge lijke ontmoetingen tracht men te beantwoorden aan de oproep van het tweede Vaticaans concilie om de be trekkingen tussen bisschoppenconfe renties van verschillende landen te cultiveren, teneinde „de hogere doelen te bevorderen en veilig te stellen". In het Bijbels Müseum aan de Heren gracht 366 te Amsterdam wordt vrijdag 11 juli een tentoonstelling geopend onder de titel „Sinaï". De tentoonstelling om vat een documentatie in kleurenfoto's door Richard Stern, voorts een dia klankbeeld, een bedoeïenentent en voor werpen uit het nomadeleven. De exposi tie duurt tot 1 december. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zon- en feest dagen van één tot vijf uur. Van 3 tot 6 september wordt in Keu «fc h de zevenhonderd jaar geleden gestor ven theoloog en filosoof Albert de Grote. Historici uit de Bondsrepu bliek, de Verenigde Staten, Polen, De nemarken, Egypte en Italië zullen zich daar via voordrachten en discus sies bezig houden met werk en in vloed van de in Keulen begraven ge leerde dominicaan. De Duitse curie-kardinaal Josef Schöffer is door Johannes Paulus II aangewezen als zijn legaat bij de viering van het jubi leum van de dom van Keulen op 15 au gustus. Het is dit jaar een eeuw geleden, dat de bouw van de dom werd voltooid. Hogeschoolweken Salzburg over cultuur tot 2000 Internationaal befaamde wetenschap pers zullen zich tijdens de traditione le jaarlijkse „hogeschoolweken" in Salzburg van 28 juli tot 9 augustus voor een even internationaal gehoor wijden aan het thema' „Cultuur als christelijke opdracht nü". Middelpunt van de discussie zal worden gevormd door het duidelijke aflopende huidige cultuurtijdperk en de zich afte kenende verschijnselen van diepgaande veranderingen aan de vooravond van het jaar tweeduizend. Zij willen daarbij „voor het geestelijk doorlichten van onze situatie een emotievrije discussieruimte scheppen, die noch door pessimisten, noch door optimisten wordt ingenomen". Vooral wil men nagaan welke culturele taak de christen heeft tegen de achter grond van de maatschappij en de staat, de wetenschap en de kunst, de economie en de kerk. De Salzburgse hogeschoolweken worden georganiseerd door de theologische fa culteit van de universiteit van de stad, het Duitse katholieke genootschap van academici, het katholieke hogeschool- werk van Salzburg, de Salzburgse confe rentie van abten, het Görresgenootschap ter beoefening van de wetenschap en het genootschap van Oostenrijkse katholieke academici. Elke zomer wordt gedurende twee weken een serie voordrachten ge geven rond een actueel thema met de bedoeling studerenden aan universitei ten en hogescholen, maar ook afgestu deerde academici, de kans te bieden hun kennis op de verschillende terreinen van de wetenschap in het licht van de chris telijke levensbeschouwing te verruimen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9