Krokodillen lusten Mel Ferrer niet Aziatische kunst in „De Schakel" DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN En verder LEIDSE COURANTVRIJDAG 4 JULI 1980PAGINA1?! 's Werelds grootste jeugdkoor in Noordwijk Het "All Ohio State Fair Youth Choir", 's werelds grootste jeugdkoor, geeft morgen een concert in de Grote Kerk in Noordwijk. De groep is voor enkele maanden op tournee in Europa, daarna brengen zij een bezoek aan de volksrepubliek China. De toegang tot het concert, dat 's avonds om acht uur begint, is gratis. Kramers twaalfde.. Trianon: The great alliga tor (12). Met Barbara Bach en Mel Ferrer. Re gie: Sergio Martino. De 62-jarige Mel Ferrer heeft niet veel geleerd van Tobe „Texas chainsaw maccabre" Hooper's „Death trap" toen hij als hotelgast bij Neville Brand bijna voor de kro kodillen werd gegooid. In „The great alligator" van Sergio Martino opent hij zélf een hotel in de binnen landen van Shri Lanka. Het luxueuze paradijs op aarde voor rijke toeristen wordt al spoedig een oord der verschrikking als een reusachtige kaaiman bo ten gaat vernielen en Mel's cliëntéle en perso neel decimeert De opstandige inheemse be volking helpt de kaaiman daarbij flink, totdat het monster la „Jaws" met (natte!) dynamiet tot ontplof fing is gebracht en de rust in het oerwoud wederkeert. Ook dit keer lust de kaai man de taaie Mei niet; hij sneuvelt door een brandende speer. waar bloedbad van gemaakt met vrolijk krakende botten, waarbij al van het begin af ■duidelijk is dat ex-Bond-girl Barbara Bach, een fotograaf en een eigenwijs klein meis je beslist tot de - weinige - overlevenden zullen beho- Ook al kijkt Barbara nu veel angstiger dan destijds als Russisch spionne in „The spy who loved me". Maar Sergio Martino is dan ook een meedogenlozer regisseur dan Lewis Gilbert. Als vrij wel de hele rolbezetting „op" is, is voor Martino de film uit. MILO Een aan „Jaws" herinnerend beeld. Barbara Bach is zojuist door „The great al ligator" in het water gekieperd. Film geënt op de gelijknami ge televisieserie die indertijd veel succes had. Boordevol sciende-fiction effecten en met de cast van de televisie ploeg. (tweede week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Thunderbali (12) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Kramer versus Kramer (16) zie Ca mera. EUROCINEMA III (Alphen aan den Riin) De sheriff ziet ze vliegen (a.l.) Met krachtpatser Bud Spencer (twede week) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) -- Roller Boogie (a.l.) GREENWAY (Voorschoten) Pas op of we slaan erop (a.l.) Ook: Manhattan (a.l.) en Herbie, het volkswa gentje (a.l). Herman van Vliet op orgel van Noordwijk- se Grote Kerk NOORDWIJK Herman van Vliet, organist te Oudewater, geeft vanavond een concert in de Grote Kerk te Noordwijk- Binnen. Het is het tweede con cert, dat de Stichting Orgel- centrum in samenwerking met de Evenementencommis sie van de VW in de serie zo meravondconcerten organi seert Van Vliet voert op het Knip- scheer-instrument onder meer de volgende werken uit Pre ludium, fuga en chaconne in C van D. Buxtehude; een tweetal koralen van Johann S. Bach; het Scherzo en Allegro uit Sui te voor een mechanisch orgel van L. van Beethoven; de Toc cata van Th. Dubois; Pastorale en Allegro vivace van L. Vier- né; uit Suite Bretonne Berceu se en fileuse van M. Dupré de Fantasie-Toccata over een ko raal van Haydn (A. Sandvold) en tot besluit een Finale over de Avondzang van de concert- gever zelf. Het concert begint om 20.15 uur. Addiede Jong in USA VOORSCHOTEN De be kende Voorschotense beiaar dier Addie de Jong verzorgt van 30 juli tot en met 14 au gustus een reeks concerten in de Verenigde Staten van Amerika. Hoogtepunt van het tournee is een concert op het Laura Spelman Rocke feller Memorial Carillon in New York. Addie de Jong geniet in bin nen en buitenland een grote bekendheid. Onlangs won hij tijdens het internationale bei aardconcours van België de in terpretatie en improvisatie- prijs. Poolse dans en zanggroep in Noordwijk NOORDWIJK De Poolse dans- en zanggroep 'Zespol Piesni I Tanca Plock' ver zorgt morgen een optreden op het Vuurtorenplein in Noordwijk. De groep ver blijft voor 10 dagen in ons land om diverse gemeenten met een optreden te vergas ten. Het optreden in Noord wijk begint om 20.00 uur. De groep heeft in binnen- en buitenland al verschillende prijzen in de wacht gesleept Naast Poolse zang en dans beeldt zij een aantal authentie ke Poolse gebruiken uit Het gezelschap bestaat uit dansers, danseressen en muzikanten en wordt geleid door de choreo graaf Stanislaw Krzeminski. LIDO I Heft laatste ulti matum (12) Onderhoudende en best spannende film met Roger Moore in een geheel andere rol dan we van hem gewend zijn (tweede week) LIDO II - The spy who lo ved me (12) Een van de re centere Bond-films met Ro ger Moore als agent 007. (re prise, vierde week) LIDO III Mysterie in triplo (16) Voortreffelijke drie-in-een film met Brigitte Bardot en Alain Delon in het eerste deel, Jane Fonda en Terence Stamp in het tweede deel en Peter Fonda en Francoise Prevost in het laatste deel. De regie is in handen van Fellini. Het is een rolprent uit 1969. (repri se, vierde week) STUDIO Kentucky fried movie (16) Volslagen dolle parodie op de Amerikaanse film- en televisiewereld, (derde week) REX Dat is niet het ein de (16) Pornofilm (eerste week) CAMERA Kramer ver sus Kramer (a.l.) Rijkelijk met Oscars overladen film met voortreffelijk acteer werk van o.m. Dustin Hoff mann. Het verhaal gaat over een jong echtpaar dat uit el kaar gaat en strijdt om het zoontje, (twaalfde week) LUXOR Star trek (aJ.) Van 5 juli tot en met 22 au gustus is in het centrum „De Schakel" in Leidsen- hage een zeer gevarieerde collectie van kunstwerken uit verschillende Aziati sche landen te zien. Behal ve schilderijen van ver schillende jongere kunste naars uit India en Indone sië, is er ook oude kunst te zien in de vorm van bron zen en houten beelden, ge maakt door anonieme kunstenaars uit onder an dere China, Thailand en Burma. Verder zijn er en kele fraaie voorbeelden van meubelkunst uit Ko rea en Indonesië en ikat- doeken, kunstnijverheid- sprodukten van de eilan den Timor en Roti in Indo nesië. De decoratieve ikat- doeken zijn gemaakt in een techniek, waarbij de scheringdraden voor het weven, door het plaatse lijk insnoeren tijdens het verven, gaan bestaan uit gedeelten die verschillend van kleur zijn. Door het weven met deze in patroon gekleurde draden, ont staan de bekende decora tieve doeken die vroeger dienst deden als slendang (draagdoek). De primitie ve weeftoestellen zijn er de oorzaak van dat de breedte van het weefsel meestal tot ongeveer veer tig centimeter is beperkt. Om bredere doeken te ma ken, naaide men meerdere banen aan elkaar. Bij de schilderijen zijn tradi tionele voorbeelden als Per zische miniaturen, een tanka uit Tibet en enkele schilde rijen in de karamasan-stijl van Bali. Over het ontstaan van laatstgenoemde stijl gaat het verhaal dat de koning van Klungkung op Bali een schilder opdracht gaf een wajang-schilderij te maken. Over de wijze waarop aan de opdracht was voldaan, was hij zo tevreden dat hiermee de aanzet werd gegeven tot wat later uitgroeide tot de klassieke karamasanstijl. Hierin werden vooral oude, soms nog uit India stammen de, verhalen afgebeeld en werden klassieke kalenders gemaakt. Een mooi voor beeld hiervan is het schilde rij van Nvoman Rupini, dat enkele scenes laat zien van het oude Javaanse verhaal „Aijuna Wiwaha" dat geïn spireerd is op het Indiase epos Mahabharata. Arjuna zou zich voor een ascetische meditatie hebben terugge trokken in een grot om zich voor te bereiden op zijn op dracht om tegen de demo nenkoning te strijden. De goden testen dan zijn stand vastigheid door enkele beeldschone nimfen op hem af te sturen. Na eerst in de rivier bij Arjuna's grot te hebben gebaad en zich, na de lange reis te hebben ver frist, maken zij zich mooi op en proberen dan Arjuna met hun charmes te verleiden. Kramer versus Kramer gaat in Leiden alweer zrt twaalfde week in. Hereniging - van moeder (Jane Alexander) en kind (Meryl Streep). Hij weerstaat die echter, waarna hij in staat wordt geacht de strijd met de de monenkoning aan te binden. Hierbij wordt hij door de zelfde nimfen geholpen, die de koning het geheim van zijn kwetsbare plek weten te ontfutselen. Uiteraard wint Arjuna nu de strijd en als feeerde held trouwt hij met én van de nimfen, die eerst zijn meditatie probeerde te verstoren. Warmte Behalve de traditionele schilderkunst zijn in „De Schakel" ook goede voor beelden van moderne schilderkunst te zien. Bij voorbeeld werk van de In diase schilder Alphonso, waarvan vorig jaar al werk in Leidschendam was. Met sommige onderwerpen van zijn schilderijen sluit zijn werk aan bij de traditio nele schilderkunst. Ook hij gebruikt soms mythologische onderwerpen, maar dan op moderne wijzen verwerkt. Zo schilderde hij het gevecht van Rama om Sita te bevrij den uit handen van de de monenkoning Rawana, be kend uit het Indiase epos, dat ook bekend is van schil derijen uit Bali. Bij Alphonso zijn de mythologische figu ren echter minder fantas tisch en dichter bij de men selijke maat en vorm, met meer warmte geschilderd. Die maat ziet men ook bij de andere moderne Indonesi sche schilders en zij treft evenzeer als de soms exoti sche onderwerpen. Opval lend is, dat bij de schilders uit Indonesië van dezelfde leeftijd, de wegen waarop zij zich hun vak hebben eigen gemaakt, zo verschillend zijn. Jeihan, waarvan werk in „De Schakel" is te zien, volgde de beeldende kunst opleiding aan het Technolo gisch Instituut te Bandoeng, maar onttrok zich later aan die invloed en bouwde zijn eigen identiteit op. Tohny Yoesoef is gevormd door een opleiding in Jogjakarta en richtte in Bandoeng de „Li- gar Sari 64 Studio" op, dat zich ontwikkelde tot een op leidingsinstituut voor jonge ren en volwassenen. Aan dit instituut zijn ook de kunste naars Loeckman en Har- kandy verbonden. De eerder genoemde Nyoman Rupini werd door haar directe om geving op minder schoolse wijze in de tradities van Bali bekwaamd. Volgens Victor van der Lee, die ook deze tentoonstelling in Leidsenhage weer heeft georganiseerd, zal men op deze expositie de soms schokkende ontwikkelingen in de westerse beeldende kunst kunnen vergelijken met de liefde en de warmte waarmee Aziatische kunste naars hun materiaal verwer ken om het leven uit te beel den. De opening van de ten toonstelling vindt plaats op zaterdag 5 juli, 's middags om 2 uur. De tentoonstelling van Aziatische kunst is zoals gewoonlijk gratis toeganke lijk en geopend op maandag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur, de overige dagen (behalve zondag) van 10.30 tot 16.30 uur en op de koopa vonden van 7 tot 9 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7