Burgemeester Bonnike: Geen reden tot paniek, wel voor controle...' Vakantiegangers nemen afwachtende houding aan en hopen op „morgen" Tal van aktiviteiten rond Voorsch o tense Paardenmarkt Wel chemisch gif elders in Alphen Voorschotense telefonistes willen wel antwoorden maar hebben de centrale tegen En je blijft hopen op wat zonniger klanken uit De Bilt, hoewel het vertrouwen in dat instituut danig aan het wegebben is. Ook dat is vakantie 1980 De klaterende fontein. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. VOORSCHOTEN Loco-burgemeester Marselis van Voorschoten verricht maandag 28 juli om 10.00 uur de officiële opening van de Voorschotense paar denmarkt, daarmee het startsein gevend voor tal van aktiviteiten die die dag zullen plaatsvinden. Hij doet dit door een kruis in de daarvoor bestemde marktpaal te plaatsen. Voorschoten heeft de enige kruismarkt in Nederland. In de middeleeuwen betekende dit dat de schout en zijn rak kers nimmer iemand gevan gen mocht nemen die onder bescherming van het kruis stond. De Voorschotense paar denmarkt werd rond 1200 voor het eerst gehouden opge richt. Na de tweede wereld oorlog liep de aanvoer van paarden sterk terug en werd de markt een soort braderie van de middenstand waarbij slechts één' paard werd aange voerd door de plaatselijke groenteboer die bleef geloven in een Voorschotense paarden markt. In 1960 werd het comi té tot instandhouding van de paardenmarkt opgericht en werd gestart met een show- markt. De laatste jaren is de markt gaan bloeien en vindt er een levendige handel plaats. De gemiddelde aanvoer van paarden en ponnies bedraagt thans 400 stuks. Gedurende de paardenmarkt wordt in de Schoolstraat een standwerkersconcours gehou den. De drie beste standwer kers zullen een prijs ontvan gen. Van half elf tot half één bestaat de mogelijkheid de to ren van de dorpskerk te be klimmen. In de kerk wordt een loop-in concert gegeven door de heer H.Walvaart. In het pand aan de Molenlaan 3 zal de gehele dag een kunst markt van keramiek, grafiek en schilderijen worden gehou den. Tenslotte is de kermis op het terrein aan de Treubstraat de gehele dag geopend. Zij die het bestaan van de Fraaie prijzen te winnen tijdens Kortebaan- draverij VOORSCHOTEN De organisatoren van de Kortebaandraverij in Voorschoten, zijn zeer verheugd met de door verschillende bedrijven beschikbaar gestelde ere prijzen. De prijzen wor den van 14 tot 28 juli uit gestald in de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. De traditionele Korte baandraverij wordt ge houden op 28 juli op de Prins Bernhardlaan in Voorschoten. Het evene ment begint 's middags om half twee. De ere-prijzen bestaan onder meer uit enkele waardevolle kunstvoor werpen, een dagtocht naar de paardenkoers in Parijs, een kleren-waar debon en een paardede- ken. Paardenmarkt financieel wil len steunen kunnen voor 10 gulden lid of voor 5 gulden do nateur worden. Opgave bij de heer A.H.Kempen, Koningin Julianalaan 21 in Voorschoten. A$TAD/ REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1980 PAGINA 5. De Ingang van de in 1973 gesloten Katwijkse vuilnisbelt. Controle noodzakelijk. JOORDWIJK Hele- al brandschoon is de Noordwijkse grond jèlegen Katwijkse belt jiet. Bij boringen zijn oren gevonden van be- rijdingsmiddelen, wel- in de landbouw ge kt worden, alsmede verdunningsmate- al uit de lak- en ver- ndustrie. De inspecteur de volksgezonheid milieu-hygiëne heeft |it deze week in een ief aan het gemeente- uur laten weten, in chting van een na- rapport, dat binnen- ort zal verschijnen. i W- is het schrijven jan de inspectie aanleiding tot ïemen van enkele preven- maatregelen. Eén er van regelmatige controle iet oppervlaktewater t nemen van monsters. pit gebeurt door het Hoog- lemraadschap van Rijnland", r. Bonnike. „Het is de het waterschap", tweede maatregel is het fckken van watermonsters het gemeentelijk water- dingbedrijf. „Dit blijven we en", verklaarde de Noord- iijkse burgemeester, „bij wijze lan voorzorg". De monsters [orden genomen binnen een raai van dertig meter rond p vuilnisbelt en in zuidooste- richting zelfs tot honderd leter. ondertussen in opdracht van de gemeente een volledig bo demonderzoek uitvoeren-. Men wil weten waar men aan toe is. „Maar dat gaat wel geld kosten", merkt mr. Bonnike op. De vuilnisstortplaats in kwes tie ligt aan de 's-Gravendijkse- weg tussen de Zwarteweg en De Krom binnen de Noordwijkse gemeentegrenzen op een perceel weiland, dat destijds door de gemeente Kat wijk werd aangekocht. Vanaf 1960 tot 1973 heeft Katwijk daar vuilnis gestort. Daarna werd de belt gesloten. De buurgemeente draagt de ver antwoordelijkheid voor het toezicht op de stortplaats. In 1973 werd door de politie een onderzoek ingesteld, omdat er vermoedens bestonden, dat een loonbedrijf uit Valkenburg restanten van bestrijdingsmid delen op de vuilnisbelt zou hebben gedeponeerd. Dit on derzoek is toen op niets uitge lopen, deelt de Noordwijkse burgemeester mede, die er nog aan toevoegt, dat het niet z'n bedoeling is dit bedrijf als de boosdoener aan te wijzen. Tegenwoordig wordt het huis vuil van Katwijk en Noord- wijk, evenals dat van vele an dere plaatsen uit de regio afge voerd door de VAM. In de jaren na de sluiting van de stortplaats maakte het Rijksinstituut voor de Drin kwatervoorziening een oriën terende studie over de invloed op de bodem van verzakkende vuilnisbelten. Deze studie richtte zich speciaal op de stortplaatsen van Delden en Noordwijk. De verkregen meetresultaten waren in 1977 aanleiding tot voortzetting van het onderzoek in het kader van de komende Wet Bodem bescherming. Er bleek name lijk te weinig inzicht te be staan omtrent het voorkomen en het gedrag van vuilnisstort plaatsen en hun afdekking. Dit maakte een verdere studie noodzakelijk. Daarbij werd vastgesteld dat de stortplaatsen gaan lekken in de bodem. Dit proces voltrekt zich heel lang zaam en is in de ene richting sterker dan in de andere, zo blijkt uit de toelichtig van bur gemeester mr. Bonnike. De lekkage van de Katwijkse vuilnisbelt beweegt zich vooral in zuidoostelijke richting - dus van 't Heen - met een snel heid van ongeveer drie meter per jaar. Daarbij dient nog in ALPHEN AAN DEN RIJN Na de gis teren afgelegde verklaring van het Alp- hense College van Burgemeester en Wet houders waarin mededeling werd gedaan dat er zich in de grond van de vuilstort plaats in de Coupépolder geen chemisch afval bevindt, is nu wél afval van ondui delijke samenstelling gevonden in het ter rein van een boer aan de Westkanaalweg in Alphen. Landbouwer T. de Lange had hier eind mei al melding van gemaakt. Met zekerheid wist hij toen al te vertellen dat er acht jaar geleden zo'n veertig vaten in de grond waren begraven. Het land was toen nog eigendom van het polderbe stuur Oudshoorn, welke aan het storten haar goedkeuring zou hebben verleend. De heer de Lange was voorts van over tuigd dat ook het gemeentebestuur van Alphen op de hoogte was van deze gang van zaken. Voorts wist hij nauwkeurig dat het afval van de firma Biersterfeld kwam en dat het gedumpt was door Jannes de Vos. Beide bedrijven ontkennen met stel ligheid hun betrokkenheid in deze gif- zaak.Dét er zich in de vaten gevaarlijk chemisch afval bevindt. Dat met een aan zekerheid grenzende stelligheid worden aangenomen daar de landbouwer voorts zegt een document te bezitten waarin pre cies staat aangegeven om welk chemisch afval het gaat. Het document zou hem zelfs door de firma Biesterfeld ter hand zijn gesteld. De bewuste brief is nog niet gevonden. Wél de vaten met het afval dat naar boven werd gehaald door onderzoe kers van de gemeente- en provinciale wa terstaat. De vaten die in uiterst slechte staat verkeren, hebben mogelijk een ver regaande bodemverontreiniging tot ge volg. Over een zeer breed vlak liggen de vaten vrij dicht aan de oppervlakte begra ven. Monsters uit de vaten zijn genomen en voor onderzoek naar laboratoria over gebracht. Ook zijn grondmonsters geno men. Over enkele weken zal bekend wor den gemaakt om welk chemisch afval het gaat. Ook zal dan worden nagegaan wat de gemeente te doen staat met het veron treinigde gebied. Nog steeds zal in Alphen het laatste woord nog niet zijn gezegd over het mogelijke gif. Na de opluchting van de officiële stortplaats, is de nieuwe vinding hier een domper op. Blijkt het in derdaad te gaan om verontreinigend gif, zal zowel het college van burgemeester en wethouders, als de beide genoemde bedrij ven het zwaar te verduren krijgen. aanmerking te worden geno men, dat de stoffen zich steeds meer verdunnen. De stortplaats aan de s'-Gra- vendijkseweg ligt vele kilome ters van de waterwinning. „Daar zijn we bar gelukkig mee", zegt burgemeester Bonnike. Dat niettemin door het waterleidingbedrijf m sters worden getrokken, dient om elk risico uit te sluiten i besmetting, door welke oc zaak ook, direct te onderken nen. „Het Rijksinstituut v de Drinkwatervoorziening zal niet alleen een bodemonder zoek uitvoeren, we zullen ook advies vragen hoe de lekkage van de belt tot stilstand kan worden gebracht. We weten nog niet alles", aldus de burge meester van Noordwijk. Na het ontvangen van de brief van de inspecteur van de volksgezondheid, hebben de gemeentebesturen van Noord wijk en Katwijk de situatie be sproken met het Hoogheem raadschap van Rijnland provinciale instanties. Alarme rend is de ontwikkeling niet „Er is geen reden tot paniek", verklaarde mr. Bonnike met nadruk, „maar wel tot contro le." De aktiviteiten van het ge meentebestuur bepalen zich voorlopig tot de Katwijkse vuilnisbelt. Over de ook reeds lang gesloten stortplaats de Achterweg heeft het zich nog niet beraden, maar ook deze belt zal zeker aandacht krijgen, deelde de burgemees ter mede. „Lekkerkerk heeft geleerd, dat gemeentebesturen goed naar vuilnisstortplaat sen moeten kijken." IN AFWACHTING VAN EEN NIEUWE INSTALLATIE NDERZOEK NAAR BODEMVERONTREINIGING OR KATWIJKSE VUILNISBELT: Het is feitelijk een beetje triest allemaal, en de zoveelste afgedrukte foto van het aanzien van een devaluerende zomer roept alleen maar nog weer eens zo'n schriel beeld op van een beginnend vakantieseizoen dat als een somber tijdvak in de annalen zal worden opgetekend. Misschien, dat de lucht opgeklaard zal zijn op het moment dat u dit plaatje van wat sombere berusting onder ogen krijgt, maar op het ogenblik dat deze regels ter verwerking aan de drukpersen werden toevertrouwd was de hemel nog verduisterd door een weinig goeds belovend wolkendek. Ter plaatse - een kil aandoend Vuurtorenplein in Noordwijk aan Zee, met de branding op geluidsafstand - kregen we gisteren de indruk van: hè, hè, alweer een dag bijna voorbij. Alleen de klaterende fontein zorgde voor een vrolijk spel tussen waterval en monument, ofschoon het beeld boven de plassende bokaal een grimas leek te maken. Daaromheen namen vakantiegangers een afwachtende houding aan, bij een temperatuur van amper 16 graden Celsius. Wat moet je verder in die omstandigheden Je kijkt hooguit met verbazing naar alweer een touringcar met een verse lading Ruhr- slachtoffers, die „am Meer" steeds weer een „reines Luft Paradis" vinden; geen ellende rond het strand is hen dof genoeg. Je eet je patat-met of een broodje kaas, leest onverstoorbaar The Daily Telegraph, of je trekt je trui toch maar even uit omdat het nu eenmaal juli is. Het is geen onwil van de dames; ze zitten ook niet uitgerekend op dat moment een kopje koffie te drinken, zijn ook niet „even naar achteren" of op de babbeltoer met collega's, het is geenszins waar dat ze niet gestoord willen worden in hun breiwerkje. Geen enkele verdenking is gerechtvaardigd. een aanwezige instantie opbelt en dat er dan niet gereageerd wordt. Ook bij de gemeente Voorschoten is men zich daarvan bewust. Gemeente-Voorlichting geeft dan nu ook uitsluitsel: „Indien u mocht constateren, dat het langer duurt dan normaal voordat de telefoniste zich meldt, dan adviseren wij u de telefoon neer te leggen en direct opnieuw het nummer van het gemeentehuis te kiezen. De kans is namelijk dan zeer groot dat er wordt opgenomen De storing doet zich vooral voor als het telefoonverkeer in het raadhuis buiten z'n oevers treedt en alle lijnen in het gebouw bezet zijn. In plaats van de „in-gesprek- toon" hoort men (en daardoor ontstaat vaak die irritatie) de telefoon gewoon overgaan. Volgens Voorlichting is er inmiddels al een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe telefooninstallatie, maar het zal nog enige maanden duren voordat deze in gebruik kan worden genomen. Hoe dan ook, de Voorschotense gemeentelijke telefonistes zijn tijdens hun kantooruren, van half negen tot half zes, altijd op hun post. Ook al hadden ze tot nu toe de schijn soms tegen. Het is domweg te wijten aan een „moeilijk te verhelpen technische storing in de telefooncentrale", als u het gemeentehuis van Voorschoten belt en „er steeds maar niet wordt opgenomen". Ter verdediging van zijn telefonistes is het gemeentebestuur van Voorschoten in het geweer gekomen, nadat gebleken is dat menige „beller" de dood erin heeft gekregen omdat het raadhuis vaak niet thuis geeft. Het college van B en W heeft de telefonistes van het gemeentehuis geëxcuseerd: men kan de dames niet van nalatigheid betichten als er tijdens de kantooruren niet door hen wordt opgenomen. Alleen de centrale is danig aan vernieuwing toe. Het kan behoorlijk wrevel opwekken als je

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5