Extra stimuleren vrouwen bij werving van personeel roept irritatie op. NS gaan nieuwe stalling bouwen voor2.000 fietsen Feestelijke braderie op Nieuwe Rijn licht op kruising Gif in hondevlees STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1980 PAGINA VOLGENS COLLEGE VAN B EN W: Het kruispunt Voorschoterweg-Churchilllaan is sedert enkele dagen voorzien van een zo genaamde verkeersregelinstallatie, in de volksmond kortweg stoplichten genoemd. Het kruispunt stond al enige jaren op de 'black- spot" lijst van de provincie, een lijst van plaat sen waar regelmatig ernstige verkeersonge lukken gebeuren. De installatie wordt vermoedelijk op vrijdag 11 juli in werking gesteld. De kosten van het geheel bedragen 225.000 gulden. Daar het om een kruising van een provinciale weg en een gemeentelijke weg gaat wordt verwacht dat de Provincie 2/3 van de kosten voor haar re kening neemt en dat de gemeente Leiden de rest betaalt. LEIDEN Het lezen van gemeentelijke personeelsadvertenties kan binnen de betreffende afdelingen van de gemeente aanleiding geven tot ir ritatie, als in de advertenties te veel de nadruk wordt gelegd op de extra mogelijkheden van vrou wen bij het vervullen van vacatures. Dit antwoord geeft het Leidse college van b en w op vragen van de raadsleden H. van Dongen-Van der Linden (PvdA) en de heren B. Oosterman (D'66) en N. Langerak (WD). De drie gemeenteraadsleden vinden, dat het college bij het plaatsen van personeelsadver tenties naar hun mening onte recht gebruik maken van de volgende formulering: „Bij de gemeente Leiden staan alle functies open voor mannen en vrouwen. Ieder die aan de ge stelde eisen voldoet wordt daarom verzocht te sollicite- Volgens de vragenstellers zou uit een en ander niet blijken, dat juist vrouwen extra wor den gestimuleerd om op be paalde functies te solliciteren. In een tijdens de begrotingsbe handelingen door de gemeen teraad aangenomen motie, de cember vorig jaar, zou voor het aanbrengen van dat extra accent in advertenties zijn ge pleit. Sinds januari echter, al dus de raadsleden, heeft de ge meente geen enkele adverten tie in de dagbladen geplaatst waarin dit tot uitdrukking komt. De gemeenteraad vindt het een goede zaak ernaar te streven dat vrouwen de kans moet worden geboden te solli citeren naar functies die tot nu toe over het algemeen alleen door mannen worden uitgeoe fend. Dat vrouwen hiervoor een drempel moeten nemen, waar mannen makkelijker overheenstappen is voor de in dieners van de motie een uit gemaakte zaak. Een deel van de tekst van de nieuwe adver tenties zou dan ook moeten luiden: „Vrouwen die belang stelling hebben voor deze functie worden met klem ver zocht te solliciteren." Juist Het college deelt deze opvat ting geenszins: „Onze tekst geeft onzes inziens op een juiste wijze uitdrukking aan het streven om de kansen van vrouwen te vergroten." Verder zegt het college, dat een wijziging van de tekst in de zin als in de motie is be doeld tot irritaties kan leiden en dat zou dan weer ongunsti ge gevolgen kunnen hebben voor het emancipatiestreven bij personeelswerving. B en w stellen de gemeente raad daarentegen wel in het vooruitzicht er binnenkort in de advertenties op te zullen wijzen, dat bij dienstonderde len waar aanzienlijk meer mannen dan vrouwen werk zaam zijn, vrouwen de voor keur genieten als zij voor wat betreft de gestelde functie-ver eisten tenminste gelijkwaardi ge kandidaten zijn. Naar de praktische uitvoerbaarheid hiervan is en onderzoek inge steld. Dit onderzoek heeft uit gewezen, dat er in de praktijk weinig problemen zijn te ver wachten. Ook stelt ht college, dat er een voorstel in voorbe reiding is om aan de loopbaan mogelijkheden van vrouwelij ke ambtenaren extra aandacht te schenken. B en w hopen hiermee een samenhangend beleid in gang te hebben gezet, dat ge richt is op betere kansen voor vrouwelijke ambtena ren in de gemeentelijke or ganisatie. Tour de Frats De vijfenveertigste editie van de oudste jeugdronde van ons land, de Tour de Frats, gaat op maandag 21 juli in Utrecht van start Finish is op 30 juli op het Stadhuisplein in Leiden. De Tour de Frats bestaat uit tien etappes over in totaal zeshonderd kilometer. De jaarlijkse deelname schommelt rond de honderd jon gens en meisjes van tien tot vijftien Jaar. Het gaat bij deze jeugdronde niet in de eerste plaats om de presta ties, maar om hulpvaardigheid en kameraadschap. Wel wordt af en toe een tijdritje of een tussensprint verre den, maar de uitslagen zijn niet van doorslaggevende betekenis. Het snelheidselement overheerst niet; van daar dat ook een wedstrijd langzaam rijden wordt ge houden. De etappeplaatsen zijn dit jaar behalve Utrecht en Leiden, Arnhem, Cuesfeld (Duitsland), Goor, Apeldoorn, Hilversum, Amsterdam en Sassen- heim. Jongelui uit de Leidse regio die aan deze toer willen deelnemen kunnen zich opgeven en meer infor maties verkrijgen bij de penningmeester Joop Vervoorn, Van Hoogendorpstraat 36a, Leiden. Pelgrimstocht Ardennen Het Diocesaan Banneuxsecretariaat/bisdom Rotterdam or ganiseert woensdag 16 juli een ééndagspelgrimstocht naar Maria's Genadeoord in de Belgische Ardennen: Banneux- Notre-Dame. Er wordt onder meer vertrokken vanuit Lei den en Noordwijk. Kosten voor deelname bedragen 64 gul den (inclusief koffiemaaltijd). Het thema voor de dag luidt: 'Hier ben ik; Gij hebt mij toch geroepenDe geestelijke lei der is pastor drs. Hendriks uit Pijnacker. Na aankomst te Banneux wonen de de pelgrims een eucharistieviering bij. In de namiddag is er bidweg naar de bron en zegeningen van de zieken van het Heilig Sacrement. Aan alle pelgrims wordt een scapulier-medaille uitgereikt. Opgave voor de pelgrimstocht dienst zo spoedig mogelijk te gebeuren bij aan een van de volgende adressen: Diocesaan Banneuxse- cretariaat, postbus 16 in Nootdorp; Zr Theodora, Haagweg 49, tel. 071-310415, mevr. Volgering in Langeraar, tel. 01722-2674 en mevr. Van Houten, Jeroenspark 3d in Noordwijk, tel. 01719-16706. LEIDERDORP Hondenbezitters in Leider dorp wordt door de rijkspolitie aangeraden op te letten dat de huisdieren geen vreemd vlees op straat eten. Nabij de Resedastraat is deze week voor de tweede maal verdacht vlees aan getroffen. Het vlees is voor nader onderzoek verstuurd naar het Ge- rechterlijk Laboratorium in Rijswijk, maar de politie ver moedt dat het vlees is vergiftigd. Een hond uit de Reseda- straat is onlangs ernstig ziek geweest na het eten van op straat liggend vlees. Dit bleek te zijn vergiftigd. LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan nog dit jaar een begin te ma ken met de bouw van een grote fietsenstalling naast het station in Leiden. De NS heeft de gemeente Leiden enige jaren geleden al bena derd over de ontoereikende stallingsmogelijkheden in en rondom het stationsge bouw. De oplossing voor dit probleem zou de bouw van een 54 meter lange, 12 meter diepe en zes meter hoge fiet senstalling moeten zijn, die plaats biedt aan circa 2.000 rijwielen. De nieuwe stalling is door een dochteronderneming van de NS, B.V. Servex, gepland aan de noordzijde van het Leidse station, vanaf de stationshal tot aan het Rijnsburgerwegvia- duct. Het is de bedoeling, dat de fietsenstalling wordt door verbonden met de oude be staande stalling onder het NS- gebouw, die hierna speciaal als stallingsruimte voor bromfiet sen dienst gaat doen. De be heerder van de huidige fiet senstalling zal tevens het toe zicht krijgen over het aange bouwde deel. De NS hoopt in november met de bouw van de stalling te kunnen starten. Het wachten is alleen nog op een hiertoe noodzakelijke wijzi ging in het bestemmingsplan voor het stationsgebied. Als dit rond is kunnen ben w aan de NS een bouwvergunning ver lenen. De stallingscapaciteit rond het Stationsplein zal met het realiseren van dit plan ver dubbeld worden. Volgens het bureau voorlichting van de NS zal nu definitief een einde komen aan de enorme fietsenchaos voor het sta tion. De verwachting is ook, dat er veel minder fietsen zullen worden gestolen dan tot nog toe het geval was. „Het bou wen van fietsenstallingen door onze maatschappij moet dan ook worden gezien als een vanzelfsprekende tegemoetko ming aan al onze klanten die van de trein gebruik maken", aldus een NS-woordvoerder. Het bouwplan voor de fietsen stalling, dat is opgesteld door de eigen bouwonderneming van de NS, Articon B.V., ligt op dit moment nog tien dagen ter inzage op kamer 108 van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Zes maanden voorwaardelijk voor twee jeugdige Leidenaars DEN HAAG - Twee jeugdige verdachten uit Leiden hebben zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad voor het plegen van ongeveer veertig inbraken en diefstal len niet alleen in hun woonplaats, maar ook in wijde omge ving, die zich uitstrekte tot Alphen aan den Rijn, Voorhout, Sassenheim enz., maar ook in Voorschoten, Bleyswijk. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en ieder van de verdach-, ten veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf geheel voor waardelijk met proeftijd van twee jaar. Dat betrof een 18-jarige scholier en 19-jarige militair. De oudste verdachte kreeg boven dien vijfhonderd gulden boete en de jongste die het meest actief was geweest, duizend gulden boete. Verdachten verklaarden zelf g niet te weten waarom zij de diefstallen pleegden want zij had den geen gebrek aan geld. ■De. Hpt ■voi Hlag waa veel o >1 als vera" diefstallen werden vooral gepleegd in leegstaande woningen, bouwwerken, in opslagplaatsen, kantines enz. Vrijwel iedere ind trok het tweetal per auto er op uit In Leiden werd uit op- igloodsen aan de Produktiekade ongeveer 170 dozen koffie ter aarde van 15.000 gulden gestolen, maar de koffie kon worden opgespoord. BURGERLIJKE STAND ormi ;twij: Wai teen en E. E plice Overbeeke k m ut de Poll" i S. Ritsma; Férid z C Vermeulen: Sam z. Overbeeke i van der Krogt en J. M. A. I; Constantien Pieter z.v. C. oup ran DuIJn en N. C. de Vreugd; Jonk- ouw Merel Henriëtte d.v. Jonkheer I. R. Snouck Hurgronje en M. van de a tu'h Nanette Slljnella d.v. C. A. ïoedhart en J. C. H. Vuljk; Dirk Hul- ^5*° itrtus Jacobus z.v. J. Poot en E. M. die i»n der Wurff; Eefke d.v. C. G. Klaas- kans n Bos en C. T. H. M. van Dril; Karei lens v< R- J- Werkhoven en G. J. Kop- Srs; Laura d.v. J. J. Witkam en M. A. I. Ie Feber; Maurice z.v. H. van Deur- J3» an en B. J. P. Wanten; Tom Gerard itzen .v. R. J. De Rybel en M. A. O. De hij ïuycker; Angelique Annabel d.i «8» rla d.v. P. F. A. Comellsse en H. M. E. van Brussel; Esther Elisabeth Maria d.v. C. C. van der Werken en C. C. Gosseling; Mischa Antonius z.v. J. H. Gossen en A. J. C. M. Roskam; Jessi ca d.v. T. W. Valk en C. A. Zoetemelk; Martijn Immanuel z.v. L Oudshoorn en J. N. Koppier; Ruben z.v. J. Brus- 6ee en W. A. J. Ekkerman; Daniël z.v. J. van Viegen en C. J. Zaadnoordijk; Youri Barnardus z.v. P. M. J. van Res teren en M. C. A. van der Lans; Léo- nard Petrus z.v. P. W. J. van Paridon en M. Zwaan; Suzanne d.v. A. G. Prins en A. J. Hoogervorst. In Leiderdorp gaat de kachel pas op 15 september aan LEIDERDORP De verwarming in alle ge meentelijke gebouwen, waaronder het gemeen tehuis en scholen, wordt 15 september weer aan gezet. De verwarmings installaties werden be gin juni uitgeschakeld in het kader van de energiebesparing. "Al leen wanneer er in de eerste weken van sep tember extreem koude dagen voorkomen, wor den de instaUaties eer der aangezet", aldus een voorlichter van bet ge meentehuis. Het is het eerste jaar dat Lei derdorp tot een dergelijk ener giebesparende maatregel be sloot. Het plan is om deze maatregel voor de komende Sren te handhaven met een eine uitbreiding van de 'ver- warmingsloze' periode, name lijk van 15 mei tot 15 septem ber. Het initiatief tot deze energiebesparing kwam van de ambtelijke werkgroep die zich bezighoud met de materie rond 'Beperking Energiever bruik in Leiderdorp'. Deze werkgroep bekijkt tevens de mogelijkheid van isolatie van de verschillende gemeentege bouwen en stelt hiervoor richtlijnen op. Binnen enkele maanden wordt er door de werkgroep een folder uitge bracht, hoofdzakelijk bestemd voor de gebruikers van de ge meentegebouwen, met tips voor een doelmatiger energie verbruik. BOEKEN PER KILO, GRATIS SPEENVARKEN EN VOLOP MUZIEK LEIDEN De winke liers en bewoners van de Nieuwe Rijn (bet deel tussen Koombrug en Gangetje) hebben deze week alle reden om feest te vieren. Na bet herstel van de wal- muren en de aanleg van een nieuwe riolering is de fraaie winkelgracht mooier dan ooit tevoren in het historisch stads beeld weergekeerd. Al les bij elkaar een schil derachtige herrijzenis, waarbij nog als finis hing touch over enkele dagen de plaatsing van verschillende rustbank- jes, bloembakken en een flink aantal nieuwe doch „ouderwetse" staatlantarens mag worden meegerekend. Volgende week zaterdag zal op de herstelde wal- lekant een deel van de Leidse warenmarkt te rugkomendie in ver band met alle werk zaamheden tijdelijk naar de Botermarkt was verhuisd. Een groots opgezette brade rie op de Nieuwe Rijn die gisteren is begon nen, maar vandaag en zaterdag nog voort duurt, completeert het geheel Wethouder C. Waal opent de feestelijke braderie op de Nieuwe Rijn. Wethouder Cees Waal (stads- tientallen stalletjes voor het bliekstrekker van de eerste vernieuwing) legde gistera- publiek opengesteld. De win- orde te maken, vond de laatste steen in het keliers hebben werkelijk niets herschapen plaveisel van de nagelaten om de braderie ook (Zratis nrrtfvfrt Nieuwe Rijn. Met deze hande- morgen (tot negen uur 'sa- ling werden tegelijkertijd de vonds) en zaterdag (tot vijf Verschillende winkeliers kade en de braderie met zijn uur 's middags) tot een pu- geven vanachter bun kraampjes, 28 in getal, de monstraties van de ambach telijkheden, die aan hun be- drijf zijn verbonden. Zo kan men zich vandaag en j morgen op de hoogte stellen van bijvoorbeeld origineel riet vlech ten, bon tbe werken glasblazen, broodbakken en suikertrekken. De slager op de Nieuwe Rijn laat een speenvarken aan het spit draaien, waar kosteloos van geproefd mag worden en le vert daarbij ook nog gratis stokjes saté aan de voorbijgan gers, terwijl boekhandel De Kier tegen zeer aanvaardbare prijzen zijn boeken per kilo van de hand doet. De muzikale omlijsting van het geheel wordt dagelijks verzorgd door een boerenka- pel, een Schots doedelzakor kest, een straatzanger en op zaterdag door de Leidse „Mixed Up Band." Het podi um waarop een en ander plaatsvindt is de drijvende muziektent van de gemeente in de Nieuwe Rijn. Om het helemaal af te ma ken hebben de winkeliers de grachtenkant aange kleed met bloembakken en melkbussen waarin co niferen zijn gepland. Voor de kinderen zijn her en der grabbeltonnen ge plaatst en voor iedereen is de mogelijkheid aanwezig om even uit te blazen op de verschillende voor de winkels ingerichte terras jes. I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3