Suriname eist nieuwe relatie met Nederland ^eer kraakrellen n Amsterdam Politie rolt drugsbenden op Üloord op Haags neisje opgelost „Koekje van eigen deeg" Amerikaanse kerncentrales doorgelicht Ploeg Peter Post maakt faam waar WINTIG AGENTEN GEWOND Oostenrijk verleent politiek asiel aan gevluchte Roemenen S&SSS/WL j Ceidóe <2owta/nt lothekersdljk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLLAND Vrijdag 4 juli 1980, 70e jaargang no. 21698 Worzel Gummidge Nieuwe tv-serie „Worzel Cum- midge" op Ned. I om 18.59 uur en om 19.50 uur muziekpro gramma „De Papendal-revue". Om 23.05 uur praatprogramma „Albumbladen". Op Ned. II om 18.59 uur „Zo vader, zo zoon" en om 22.00 uur documentaire „Trooping the colour". Veel bewolking Af en toe regen, weinig veran dering in temperatuur. Zon op 05.23, onder 22.01 uur. Hoogwater Scheveningen 08.49 en 21.34 uur, laagwater 04.33 en 16.57 uur. ize politieverslaggever) EN HAAG De Haagse recherche eft gistermorgen een 22-jarige man ngehouden die heeft bekend vrij- gmiddag het 7-jarige meisje Maitrie jeldiep in speeltuin „Het Zandje" in duinen te hebben vermoord. De a, in opdracht van de dienst Ar- idsvoorziening werkzaam bij de antsoenendienst, kwam tot zijn daad een vlaag van volledige verstands- rbijstering. Doorslaggevend resultaat het onderzoek naar de dader was n keurig afgeknipte tak waarmee hij lijkje verborgen had. Amerikanen houden van Hollands bier NEW YORK Neder- land is verleden jaar de grootste bierleverancier van de Verenigde Staten geweest. Dit blijkt uit een gisteren in New York ge publiceerde statistiek. Met een totaal van 227 miljoen liter bezette Ne derland de eerste plaats onder de bierleveran ciers. Van alle Neder landse merken was Hei- neken de grootste. Deze brouwerij nam in totaal 45 procent van de onze export naar de VS voor haar rekening. KEULEN Jongeren in Keulen hebben gisteren op een ludieke manier geprotesteerd tegen de ver vuiling van de Rijn. Voor het gebouw waar de Westduitse werkge vers kantoor houden, stortten zij vele teilen met vervuild Rijnwater leeg. Dit „koekje van eigen deeg" was bedoeld als protest tegen de door de industrie ver oorzaakte vervuiling 1/an de Rijn. „Wij willen jullie teruggeven wat de industrie dagelijks in de Rijn stort" aldus de beto gers, die vervolgens, op verzoek van de werkgevers, door de politie werden ver spreid. Volgens de betogers ging dit op een „correcte" wijze. Statiegeld op alle frisdrankflessen DEN HAAG Volgend jaar zal op alle glazen en kunststof flessen van koolzuurhoudende frisdranken statiegeld geheven worden. Momenteel staat op kunststof verpakkingen geen statiegeld, terwijl de glazen flessen met frisdranken slechts voor een deel met statiegeld zijn belast. Het idee om op ge noemde verpakkingen statie geld te heffen is afkomstig van minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne). De bewindsman wil daarmee de afvalstroom van drankver pakkingen indammen en het hergebruik van de verpakkin gen bevorderen. NAM: Nog miljarden kubieke meters aardgas ROTTERDAM De Ne- derlandse Aardolie Maat schappij (NAM) denkt in de komende tien tot twin tig jaar nog enkele hon derden miljarden kubie ke meters gas te vinden in de Nederlandse bodem en in het Nederlandse deel van de Noordzee. Dat zegt NAM-directeur Hooykaas in een inter view in het blad „Shell venster". Maar geen van de velden is, volgens hem, zo groot als dat van Ame land of Slochteren. WASHINGTON De Ameri kaanse kerncentrale-inspectie in Washington heeft gisteren de di recties van alle 24 reactorcentra van General Electric in veertien staten opgedragen zich voor te bereiden op tests die de installa ties gedurende drie dagen zullen stilleggen. Men is er namelijk nog steeds niet in geslaagd een mankement te verhelpen aan het controlesysteem in een van deze centrales. Dal de ploeg van Peter Poel de ploegen, tijdrit zou winnen wae voor honderden d ooinemer» aan onze Wufprijevraag geen enkel geheim. Vraag 8 bezorgde dan ook onze mensen aan hal ecorebord handenvol plezierig werk. T-shirts gaan naar P. l'Ami uit Hazerewoude-Dorp, J J.M.Borat uit Rijpwetering en Karina v.d.Berg uit Hoogmade. De oplossing van vraag 10 (Welke ploeg etaat er bovenaan in hat ploegenkleeeement?) kan tol zon dagmorgen 10.00 uur ingeleverd worden in verband met de rustdag morgen. PARAMARIBO Suriname is nu definitief losgekomen uit een relatie met Nederland. Een rela tie, die de ontplooiing van Suri name als een volwaardige en zelfstandige natie tegenhield. Dit zei de Surinaamse premier Chin a Sen gisterenmiddag in een reactie op het vastlopen van het overleg met Nederland over het waardevast maken (aan de inflatie aanpassen) van de 2,7 miljard gulden Nederlandse ontwikkelingshulp aan Surina me. De relatie van Suriname met Nederland zal volgens de premier opnieuw moeten wor den bekeken maar de hele kwes tie zal, als het aan hem ligt, geen invloed hebben op het lo pende ontwikkelingsprogram- Volgens minister De Koning, die vanmorgen op Schiphol uit Suri name terugkeerde, is zijn missie „geëindigd met bebloede koppen aan beide zijden". De minister be nadrukte in zijn toelichting op het afbreken van de onderhandelin gen nogmaals, dat hij pas afgelo pen vrijdag, bij aankomst in Suri name, op de hoogte werd gesteld van de Surinaamse wens de ont wikkelingshulp waardevast te ma- Ifen. Hij verklaarde verder dat van ministerieel overleg met Suriname over de ontwikkelingssamenwer king voorlopig geen sprake zal zijn. De verdere besprekingen zul len volgens hem moeten lopen via de Commissie Ontwikkelingssa menwerking Nederland-Suriname (CONS), die op 14 september weer bijeen komt. Afgesproken is dat alle punten die tot ernstige onenig heid aanleiding kunnen geven van de agenda voor die commissiever gadering zullen worden afgevoerd. De Surinaamse premier Chin a Sen zei dat met het afbreken van de gesprekken een buitengwone daad was gesteld. „Het was onmo gelijk door te gaan met het buigen voor Nederland zonder ernstige schade toe te brengen aan de na tionale waardigheid en het zelfres pect", aldus minister-president Chin a Sen, die verder zei dat zijn regering zich, bij het voortzetten van de onderhandelingen, als be delaar zou hebben gedragen. „Wij zijn niemands slaaf meer en nie mand is onze meester. En alleen wij zullen over onze eigen toe komst beslissen". Hij beschuldigde minister De Koning ervan, de be- spreingen niet te hebben gevoerd op basis van wederzijds respect. (zie verder pagina 11). nuit een zijstraat van de Heerengracht werden de manschappen van de mobiele eenheid door helmde reilenschoppers met stenen bekogeld. Een met verf besmeurde ME'er neemt even een momentje om (via het gasmasker) uit te blazen. ;n onzer verslaggevers) MSTERDAM De Am- irdamse politie heeft gis- ren tot tweemaal toe een tnplex gekraakte panden q de Heerengracht De eer- tide hand. In de directe ogeving van de panden le erden in de namiddag sym- ithisanten van de krakers üg met de Mobiele Een- tid. De agenten werden be ngeld met straatstenen en ottoirtegels. Van hen raak- Q er twintig gewond; allen noden na behandeling in 4 ziekenhuis weer naar lis. Drie krakers moesten in het zikenhuis blijven. De politie verrichtte zestien aanhoudingen; zes van de ar restanten zijn gisteravond vrijgelaten. De eerste ontruiming gebeurde in de ochtenduren en verliep kalm. Maar wèl juist op het moment dat het kort geding diende tegen de krakers van de luxe flats aan de hoofdste delijke Prins Hendrikkade. De president van de rechtbank moest schorsen toen het nieuws van de ontruiming in de rechtszaal doordrong, zó ru moerig werden de in groten getale opgekomen krakers en sympathisanten. Aan de Heer engracht werd daarna het on truimde pand „heroverd". In de middaguren verscheen ver volgens de ME, die de grach ten afzette. De agenten wer den vanaf de daken bekogeld met dakpannen en verf. Sym pathisanten gooiden met ste nen. Toen enkele charges om de stenegooiers te verspreiden waren mislukt, gebruikte de ME een mengsel van traangas en braakgas. Hetzelfde spul werd in het „heroverde" pand gebruikt om de krakers eruit te drijven. Na de ontruiming laaiden de vechtpartijen weer op. Maar tegen zeven uur 's-avonds werd het rustiger. EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Joy-riders op de vlucht HAZERSWOUDE Twee Hazerswoudse jongeren zijn gisteravond omstreeks negen uur op de Gemeneweg met hun auto de sloot ingereden De twee zijn later door de poli tie aangehouden op de Voor weg. Ze bleken niet in het be zit van een rijbewijs. De jon gens raakten in de sloot door het spelen met de handrem. De auto is afgevoerd naar de sloper. Drie doden bij instorting bouwwerk LETHBRIDGE In het cen trum van de stad Lethbridge in de Canadese provincie Al berta is gisteren een kantoor pand in aanbouw van vier verdiepingen ingestort Drie bouwvakkers werden hierbij gedood, er worden er nog acht mensen vermist. Naar de ver misten wordt met lasapparaten ■en kranen gezocht. Het puin van het gebouw kwam op straat terecht en vernielde daar een aantal auto's en een boom. Over de oorzaak van de instorting is nog niets bekend. Het vliegtuigje waarmee de Roemenen naar Oostenrijk vluchtten. VLIEGTUIGJE MET 20 PASSAGIERS NAAR WESTEN GEVLOGEN WENEN Aan de 20 Roemenen die gisteren met een vlieg tuigje vanuit Roemenië naar Oostenrijk zijn gevlucht, zal door de Oostenrijkse regering politiek asiel worden ver leend. De vluchtelingen zijn voorlopig ondergebracht in het vluchtelingenkamp Traiskirchen in de buurt van Wenen. De twintig mannen, vrouwen en kinderen behoren volgens de Oostenrijkse politie tot één familie. Het gaat om vier gezinnen met in totaal tien kinderen, van wie er acht jonger zijn dan veertien jaar. De vlucht was zorgvuldig voorbereid. Nadat het toestel bij de Roemeense plaats Arad was opgestegen, vloog de piloot over Hongarije naar Oostenrijk. Omdat laag werd gevlogen kon het toestel niet door de raders van de luchtmacht worden opge merkt. Precies twee uur na het vertrek dwong brandstofgebrek de piloot het toestel bij Feldbach, zo'n 140 kilometer ten zuiden van Wenen, aan de grond te zetten. Het vliegtuigje, een Anatov- 2 die gebruikt wordt voor de besproeiing van gewassen en Roe meens staatseigendom is, zal aan Roemenië worden teruggege- Voor vier miljoen gulden aan narcotica achterhaald AMSTERDAM/EINDHOVEN De Amsterdamse narcoti cabrigade heeft zeker dertig personen gearresteerd en twin tig kilo heroïne met een marktwaarde van 1,8 miljoen gul den in beslag genomen. In de regio Eindhoven heeft de Rijkspolitie achttien personen aangehouden en ruim dui zend kilo hasj met een marktwaarde van 2,5 miljoen gulden in beslag genomen. Onder de gearresteerden in Amsterdam bevindt zich de leider van een Turkse heroïnesyndicaat. Nadat de recherche in maart zes kilo heroïne in een Westduitse auto had aangetroffen, kwam men hem op het spoor. Om meer bewijsmateriaal te krijgen heeft men enige tijd gewacht alvorens tot arrestatie over te gaan. De heroïnehandel leverde de leider, die zich doorgaans voordeed als vrachtwagenchauffeur, o.m. drie vliegtuigen, een nieuwe Mercedes, een caravan en een jeep op. De in Lelystad gevestigde vliegtuigmaatschappij Meral Air, fungeerde als dek mantel van de heroïnesmokkel. Met de aanhouding van 18 personen in het district Eindhoven heeft de Rijkspolitie een Nederlandse hasjbende en een uitvoer- lijn naar Frankrijk opgerold. Het onderzoek kwam op gang toen op 28 april een trailer met een motorboot werd aangehouden. Die boot bleek tweehonderd kilo hasj te bevatten. Later werd in een Franse bestelwagen nog eens 65 kilo gevonden. De arresta ties die daaruit voortvloeiden, leidden naar de organisator van de handel, een 49-jarige aannemer uit de omgeving van Eindho-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1