Moskou laat voorwaarden voor onderhandelingen vallen Vier mensen doodgestenigd in Iran jjEngelsen willen (Engelse) eieren voor hun geld Italiaanse overheid pakt belastingontduikers aan Nieuwe troepen vervangen oude Onrust in Polen over verhoging van vleesprijzen Splitsing in Afrikaanse statenbond dreigt Vakbonden wel klassenstrijd niet UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1980 PAGINA 11 tjONDEN Naar aan- eiding van klachten (over bedrog met geïm- iporteerde Nederlandse en Franse eieren, wordt op last van het kabinet ■Thatcher door het Britse zogeheten „Eier-inspecto- raat" een onderzoek in gesteld. Britse eierprodu- centen beweren, dat de huisvrouwen van Groot- Brittannië ertoe worden gebracht miljoenen eie ren te kopen waarvan ze denken dat ze inlands zijn, maar die in werke lijkheid uit Frankrijk en Nederland komen. De toetreding van Groot- Brittannië tot de EG leidde er namelijk toe, dat op Britse eieren niet meer het merkteken „Brits" wordt aange bracht. De geïmporteerde eieren kosten 20 tot 25 cent minder per dozijn dan de Britse. Britse producen ten beweren dat zij op die manier zelfs hun kos ten niet kunnen dekken. Bovendien zouden sommige gevallen de geïmporteerde eieren verkocht worden aan de zelfde prijs als „verse'" inlandse. Groot Brittan- nië beschuldigt Neder land en Frankrijk ervan met opzet teveel te pro duceren, omdat het geen probleem is het overschot goedkoop te verhandelen in Groot-Brittannië. Britse boeren hebben aan het ministerie van Land bouw in Londen bewijs materiaal overgemaakt, waaruit zou blijken dat sommige Franse produ centen over dozen be schikken, waarop Britse namen en adressen voor komen. Zij zouden er zelfs niet voor terugdein zen de legdatum van de eieren te vervalsen om ze te doen schijnen. Keith Pullman, woord voerder van de Vereni ging van Britse Eierpro- ducenten, zegt daarom dat er dringend een ein de gemaakt moet worden aan het dumpen in Groot Brittannië van Neder landse en Franse eieren. sporadische inspecties uit te voeren bij importerus, grossiers, winkeliers en supermarkten. Woord voerster Mavis Mayo van de Britse Nationale Vere niging van Eierverpak- kers reageert laconiek, „Een ei is een ei", zegt ze. „Wie kan raden waar het vandaan komt, als je het uit de doos genomen hebt". Opnieuw anti- Nederlandse demonstraties n Paramaribo (Vervolg van voorpagina) 9^ ^PARAMARIBO Het On- fhankelijkheidsplein in Pa- amaribo was gisteren, voor en na het vertrek van minis ter De Koning, opnieuw het toneel van felle anti-Neder- landse demonstraties. Het o- penbare leven in de stad was nagenoeg lamgelegd, scholen, kantoren en win kels waren gesloten. Aan de betoging deden ook le den van de Nationale Militaire Raad (NMR) deel. Zij uitten ?ich in buitengewoon ielle be woordingen over de „uitbui ting door Nederland geduren de 300 jaar koloniaal bestuur". Ook minister De Koning moet het in de toespraken ontgelden en kreeg van NMR-lid Abra hams te horen, dat hij Surina me maar beter kon verlaten. nu '7aenStaat van beleg El SSalvador maand tion» 1 1 uit^verlengd geluSAN SALVADOR De Jun- I. ta van El Salvador heeft de stelstaat van beleg in dit land et biverlengd met dertig dagen, at Gisterochtend werd in El p aaSalvador een verklaring van ag nde junta gegeven, waarin stig bwerd meegedeeld dat de vaiktaat van beleg is verlengd, erd (jwegens gewelddadig verzet t laajtegen de landhervorming, g a3De staat van beleg werd vier and maanden geleden in El Salva- beëidor afgekondigd. De junta be- e trooogde daarmee het geweld te- den ken te gaan dat gepaard ging Rafaet de confiscatie van 60 pro- 'ent van het akkerland en de lationalisatie van de banken. Autonomie- overleg lc?jop 10 juli hervat (WASHINGTON - Israël er agenrfTP1® hervatten op korte ter- el djoU" h hun besprekingen Autonomie voor de Palestij- at (jgnen in de door Israël sinds j iee19€7 bezette gebieden. )arstjSol Linowitz, de speciale ge- ajjsCzant voor het Midden-Oosten c ov(yan president Carter, heeft be- ram |kendgemaakt dat de twee par- Lajtijen op 10 juli weer gaan pra- kw.ten en wel in Cairo. het Aan de mededeling was een ;n u,tweedaags overleg voorafge gaan tussen de Israëlische mi- nister van binnenlandse, en e" zijn Egyptische ambtgenoot a Van buitenlandse zaken, res- ^pectievelijk Yosef Burg en Ka- J* zmal Hassan Ali. akktBommen- dfpampagne ETA eïSwordt voortgezet ^/iMADRID Baskische sepa- ,or k-atisten hebben gisteren ge- waarschuwd dat zij zullen' ^Wldoorgaan met het plaatsen van bommen in Spaanse bad plaatsen aan de Middellandse Zee tot de regering tegemoet komt aan al hun eisen, inclu sief de terugtrekking van na? tionale politie uit de noorde lijke Baskische provincies. De afscheidingsbeweging ETA verklaarde tevens dat zij haar moordaanslagen zou voortzeg gen, als zij dit „opportuun" zou achtten. De organisatie, die dit v jaar voor meer dan veertig po- y' litieke moorden verantwoor delijk wordt gehouden, gaf haar waarschuwing in verkla- •jp||ringen tot het onafhankelijke 5 ^Madrileense dagblad El Pais. t -Met dagblad meldde niet hoe t&Siet contact met de separatisten '<^lplaatsvond, maar het verklaar- ||^y|de dat de ETA-woordvoerders jj&tóauthentiek waren. Maatregelen tegen stakende vliegers in "Portugal tlSSABON De Portugese regering heeft de nationale luchtvaartmaatschappij van _Portugal, TAP, in „staat van crisis" verklaard, waardoor fle directie speciale bevoegd heden krijgt om de elf dagen ude pilotenstaking te bre- o. maatregel, die gedurende maanden geldig is, staat de |directie van de maatschappij >e salarissen te bevriezen of verlagen, ander werk toe te vijzen, het aantal werkuren te (verhogen en personeel te onts- REGERINGSVERKLARING SCHMIDT: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - De Russen willen met de Amerikanen rond de tafel gaan zit ten om te onderhandelen over een begrenzing van het aantal weder zijdse atoomraketten voor de mid dellange afstand. Zij hebben daar bij de voorwaarde laten vallen dat de NAVO eerst het moderniserings- besluit van december j.l. moet te rugnemen. Dat was het belangrijk ste nieuws uit de regeringsverkla ring van bondskanselier Helmut Schmidt die hij gisteren voor de Bondsdag uitsprak en waarin hij het parlement rekenschap aflegde van zijn recente gesprekken in Ve netië en Moskou. De Sovjet-Unie heeft voorlopig ook een andere voorwaarde laten vallen, namelijk dat het pas wil gaan praten als het Salt-2-akkoord dat het even wicht tussen de intercontinentale ra ketten regelt) door de Amerikaanse Senaat is geratificeerd. Wel moet dit gebeurd zijn alvorens tot een overeen stemming over de Euro-strategische raketten te komen. De Russen zouden met name willen praten over de ver mindering van de SS-20 raketten in ruil voor de inkrimping van het aan tal bestaande raketten van het type Poseidon dat van onderzeeboten wordt afgevuurd. Schmidt beschouwt deze mededelingen die hij in Moskou te horen heeft gekregen als een „nieuw constructief voorstel" dat hij weliswaar geen doorbraak wilde noe men, maar wel een kans om een on geremde bewapeningswedloop te ver mijden. De bereidheid tot praten betekent overigens niet dat de Sowjet-Unie zijn standpunt ten aanzien van de bewape ning heeft gewijzigd. Het Kremlin heeft de Bondskanselier er nogmaals op gewezen dat er geen Salt-3 komt zolang er nog geen duidelijkheid over Salt-2 bestaat. Dat het NAVO-besluit moet worden uitgesteld en dat de Rus sen niet bereid zijn tot een eenzijdige wapenbeperking, ook niet voor een bepaalde tijd zoals Schmidt had ge vraagd. Afghanistan Wat betreft Afghanistan zijn de beide partijen in Moskou geen stap dichter tot elkaar gekomen. „De verschillen zijn niet overbrugd", zei de Bondskanselier. Wel heeft de Sowjet-Unie erkend dat er een politie ke oplossing voor dit vraagstuk moet worden gevonden, maar hoe die eruit zou moeten zien, blijft ongewis. Des ondanks meent Schmidt dat zijn reis naar Moskou is geslaagd en dat het doel ervan is bereikt, namelijk dat er nuttige gesprekken zijn gevoerd waarin enerzijds aanzetten voor nieu we oplossingen zijn gekomen en an derzijds de bereidwilligheid om el- kaars argumenten in overweging te nemen aan de dag is getreden. Kandidaat voor het kanselierschap Strauss die niet tevoren van de in houd van Schmidts rede op de hoogte was gesteld (zelfs het kabinet was pas vlak ervoor over de details ingelicht) bestempelde het Russische aanbod als „een oude hoed". De reis van Schmidt noemde hij „overbodig en gevaarlijk", het tijdstip ervan zes maanden na de inval in Afghanistan „instinctloos" en de verklaring erover „mager en op pervlakkig". De NAVO in Brussel heeft gisteren voorzichtig gereageerd op aanwijzin gen dat de Sovjet-Unie bereid is tot onderhandelingen over een beperking van de rakettenopstelling in Europa. Secretaris-generaal Luns zei dat het westers bondgenootschap zich nu ver der over deze kwestie zal buigen. Vol gens Luns is het thans in ieder geval duidelijk dat de Sovjet-Unie het on derhandelingsaanbod van de NAVO, dat gekoppeld was aan het modernise- ringsbesluit in december heeft aan vaard. De secretaris-generaal onderstreepte op een persconferentie dat de door Schmidt geconstateerde bereidheid tot een kerngesprek in hoge mate de gel digheid versterkt van het tweezijdig NAVO-besluit (modernisering van de kernwapens in Europa en het aanbod tot onderhandelen, red.) van vorig jaar. Luns uitte kritiek op die landen in de NAVO die aarzelen de Ameri kaanse middellange afstand raketten op hun grondgebied te plaatsen. „Deze landen moeten nu toch beseffen dat zij het aan het verkeerde eind heb ben", omdat zijn inziens juist het be sluit om die raketten te produceren en te plaatsen tot gevolg heeft gehad dat Moskou thans de bereidheid toont aan de aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. De Amerikanen hebben verklaard dat de nieuwe voorstellen constructief zullen worden onderzocht. Waar schijnlijk zullen zij binnenkort een af gezant sturen naar de bondgenoten om de voorstellen nader te bestude- Amerikaanse ambassadeur Moskou onder censuur MOSKOU Tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten is ernstige onenigheid gerezen over de redevoering die am bassadeur Watson vandaag zou houden ter gelegenheid van de vierde .juli, de dag waarop in Amerika Onafhankelijk heidsdag wordt gevierd. Al jaren spreekt de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie de Sovjet-kijkers toe, maar dit zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid niet doorgaan omdat de ambassadeur passages in zijn redevoering had staan die de Russen onwelgevallig zijn. De Sovjet-autoritei ten willen dat de ambassadeur bepaalde passages wijzigt. De ambassadeur had in zijn toespraak met name willen zeggen dat hij het betreurde dat de hoop op goede betrekkingen in beide landen niet in vervulling is gegaan. Afghanistan: KABOEL Het Rode Leger trekt enige dui zenden manschappen uit Afghanistan terug, maar stuurt naar dat land nieuwe eenheden toe bestaande uit anti-guerrilla specialisten, aldus is gisteren in Kaboel vernomen. Die eenheden beschikken over speciale wa pens en uitrustingen voor de strijd tegen „re bellen". „De Sovjets verminderen hun aantal eenhe den niet, maar herzien de samnenstelling van hun troepen", aldus is vernomen in goed in gelichte kringen in de Afghaanse hoofdstad. De activiteit van met name de luchtmacht is de laatste weken veel groter geworden. Ooggetuigen hebben meegedeeld dat zij deze week gedurende twee dagen 20 vrachtwagens met soldaten en 50 met nieuw materieel had den gezien die zich van de luchthaven naar de stad begaven. Het aantal troepen dat wordt teruggetrokken zou niet meer bedragen dan de helft en be staan uit militairen die bewezen hebben niets tegen de partizanen te kunnen uitrichten. Een Afghaanse reiziger die juist uit Kaboel was aangekomen in New Delhi, India, ver klaarde dat in Kaboel en omgeving militaire eenheden te hebben gezien „die het aanschijn hadden van commando's. Het was duidelijk, zei hij, dat dat zij deel uitmaakten van de eli tetroepen. „NATIONALE SPORTITALIë IN DE VERDRUKKING (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Alle winkeliers in Italië worden binnen afzien bare tijd verplicht tot het aanschaffen van kasregis ters met een verzegeld in gebouwd systeem, dat alle ontvangsten registreert en dat slechts geopend mag worden voor controleurs van de belastingen. Op deze manier hoopt de fiscus het ontduiken van de BTW te- WARSCHAU In twee Poolse fabrieken is arbeidsonrust ontstaan nadat de Poolse regering zonder voorafgaande aankondiging de vleesprijzen had verhoogd, zo is uit krin gen van dissidenten vernomen. Dinsdag trad een nieuw systeem voor vleesprijzen in werking, dat geheel past in het soberheidsprogramma van de Poolse pre mier, Edward Babiuch. Pas woensdagavond werden de Polen hierover officieel geïnformeerd. Volgens „Kor", het Comité voor Maatschappelijk Zelfverweer, hebben arbeiders in een traktorenfabriek in Warschau en een fabriek voor auto-onder- delen in Tczew bij Gdansk het werk onderbroken uit protest te gen de prijsstijging. Het nieuwe prijssysteem houdt in, dat meer vlees zal worden aangeboden in „vrije" winkels, waar prijzen worden gevraagd die soms wel twee keer zo hoog zijn als die in de winkels van de door het rijk gesubsidieerde slagers. De prijzen voor voedings middelen worden in Polen al meer dan tien jaar kunstmatig laag gehouden door enorme subsidies, die volgens premier Babiuch moeten worden verlaagd. Al twee keer, in 1970 en 1976, werd de Poolse regering door stakingen en onlusten gedwongen plannen voor verhoging van voedselprijzen op te geven. Het systeem van subsidies leidt echter steeds vaker tot grote distributieproble men. Door het grote tekort aan vlees ontstonden de laatste maanden grote rijen voor de slagerswinkels. gen te gaan. Binnen een overgangstermijn van vijf jaar moeten alle winkelbe drijven in het bezit zijn van zulke kasregisters. Het ontduiken van belastingen is in Italië uitgegroeid tot een nationale sport. Alleen al aan BTW derft de Italiaanse staat jaarlijks een bedrag van 50 miljard gulden als gevolg van het ontbreken van een sluiten de belastingcontrole. Met dit bedrag zou Italië meer dan 70 procent van zijn huidige be grotingstekort kunnen dek ken. Ook de controle op de in komstenbelasting wordt ver scherpt Artsen, tandartsen, kappers, garagebedrijven en kleine ambachtslieden mogen voortaan geen werkzaamhe den meer verrichten zonder afgifte van een kwitantie, waarvan een kopie wordt ge houden. Elke klant is bij net verlaten van de arts of de werkplaats verplicht de origi nele kwitantie bij zich te dra gen. Evenals dat sinds het be gin van dit jaar het geval is bij de Italiaanse restaurants, kan het dus voorkomen dat een klant op straat wordt aange klampt door een belastingcon troleur die zijn „ricevuto fisca le" wil zien. |]g] Akelei»"**'35 Te, 0704»6260 FREETOWN Acht Afrikaanse staten, waaronder Marokko, hebben gisteren aange kondigd dat zij de Organisatie voor Afrikaanse Een heid die mo menteel verga dert in de Westaf- rikaanse kust staat Sierra Leo ne zullen verla ten als een meer derheid zou be sluiten de fel be twiste .Democratische Republiek Arabi sche Sahara toe te laten tot de Afri kaanse staten bond. De repu bliek is de naam die het door Alge rije gesteunde front Polisario geeft aan de vroe gere Spaanse Sa hara. Het Polisa rio vecht al vier jaar tegen Marok ko die het gebied heeft ingelijfd. Zeker 26 landen* waaronder Alge rije, Ethiopië en POLISARIO SPLIJTZWAM Angola hebben aangekondigd dat zij tot erkenning van de Sahara-re- publiek zullen overgaan. Behalve Marokko hebben ook Tune sië, Egypte, Soe dan, Kameroen, Senegal en Ivoor kust gedreigd de organisatie te ver laten. De president van Kameroen heeft gewaarschuwd dat wanneer de mili tante meerderheid van Afrikaanse staten zijn zin doordrijft, dit tot instorting van de organisatie kan lei den. De erkenning door de OAE zou voor het Polisario een stroom van materiële, financië le en politieke hulp betekenen, zoals ook zeven jaar ge- leden aan het Pa triottisch Front van Zimbabwe werd gegeven. Paus Johannes Paulus II bewierookt het altaar tijdens de pontificale heilige mis, die hij gisteren in het stadion van Sao Paulo celebreerde. Er viel een miezerige, koude regen, oorzaak wellicht van de heesheid, die zijn stem later bij zijn preek kenmerkte. PAUS JOHANNES PAULUS II SAO PAULO Paus Johannes Paulus U heeft giste ren in Sao Paulo het recht van de arbeiders verdedigd zich in vakbonden te verenigen. Vakbonden, aldus de Saus, zijn nodig om de belangen der arbeiders te verde- igen en om op verantwoordelijke wijze tot het alge meen belang bij te dragen. De kerk ondersteunt de rechten van de arbeiders, omdat de menselijke waar digheid op het spel staat. Tegelijkertijd echter wees hij de 150.000 arbeiders tot wie hij sprak erop, dat „de klassenstrijd niet de weg is die tot een nieuwe sociale orde leidt". Het gevaar bestaat, dat de onderdrukten zelf de nieuwe onderdrukkers worden. Met haat en verwoesting kan niets nieuws worden opgebouwd, aldus de paus. In een toespraak tot enkele duizenden vrouwelijke reli gieuzen plaatste hij zich onder voorbehoud achter nieuwe vormen van religieuze gemeenschappen. Hij zei de kleine communiteiten midden tussen de mensen te waarderen, maar voegde er aan toe, dat dergelijke experimenten alleen in een „klimaat van gebed" kunnen bloeien. Dat voorkomt de verleiding tot particularisme en oppositie, tot sociaal-po litiek radicalisme en verlies van religieuze identiteit. Het bezoek van Johannes Paulus II gisteren aan Sao Paulo, de grootste industriestad van Brazilië, heeft een gespannen sfeer gekregen, doordat de vroegere voorziter van de com-, missie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) en een van de juridische adviseurs van de aartsbisschop van de stad, kardinaal Arns, bij een aanslag ernstig gewond is ge raakt. Dollari, die in de afgelopen jaren herhaaldelijk de wille keurige arrestaties en martelingen van politici, studenten en vakbondsleiders heeft gehekeld, zou gisteren tijdens de heilige mis, die de paus in de openlucht opdroeg, een lezing verrichten, hetgeen wellicht als een provocatie is be schouwd. Een regeringsfunctionaris verklaarde, dat de aanslag waarschijnlijk is gepleegd door mensen, die Brazi lië willen demoraliseren tijdens het bezoek van de paus. Zoals bekend is de situatie in Sao Paulo gespannen na de staking van de metaalarbeiders, voor wie de aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Arns, zeer openlijk partij heeft gekozen. Geheimzinnigheid rond ongeval in Italiaans atoomlaboratorium ROME Naar eerst nu bekend is geworden, hebben twee wetenschappelijke medewerkers van het centrum voor atoomonderzoek in Frascati bij Rome op 18 juni van dit jaar blootgestaan aan radioactieve straling. Ze hebben ern stige verwondingen opgelopen aan handen en armen. Rond het ongeval wordt door de leiding van het atoomcentrum de grootste geheimzinnigheid betracht Gebleken is dat de beide slachtoffers, Emilio Burattini en Adolfo Esposito, in het geheim zijn overgebracht naar het ziekenhuis Curie in Parijs. Dit ziekenhuis staat in de hele wereld bekend als het gespecialiseerdste op het gebied van behandeling van door radioactiviteit veroorzaakte verwondingen. Het centrum in Frascati staat onder atoomgeleerden in de hele wereld bekend als een van de geavanceerdste, waar verschillende belangrijke ontdekkingen zijn gedaan. De beveiliging heet er optimaal te zijn. Staking zwarte Zuidafrikaanse buschauffeurs JOHANNESBURG Enkele honderden zwarte Zuidafri kaanse buschauffeurs zijn gis teren in staking gegaan. Een heden van de oproerpolitie zijn naar de garages gestuurd waar de stakende chauffeurs bijeen zijn gekomen. De chauffeurs eisen een loons verhoging van vijfendertig rand (bijna honderd gulden) per week. De politie is later met wapen stok en traangas opgetreden tegen forensen, die boos wer den toen hun werd meege deeld dat hun bussen niet re den. De menigte bij een busstation niet ver van het beursgebouw van Johannesburg kreeg van de politie opdracht weg te gaan. Toen zij dat weigerden gingen de agenten tot een charge over. Op andere haltes gooiden vergeefs wachtende mensen met stenen naar bus sen voor blanken en politieau to's.... TEHERAN Vier mensen, twee mannen en twee vrouwen zijn giste ren in het zuiden van Iran gestenigd. Voor het eerst sinds mensenheugenis is deze vorm van executie in Iran uitgevoerd. De vier waren ter dood veroordeeld door een revolutionaire rechtbank wegens seksuele misdrij ven. De twee vrouwen werden ver oordeeld wegens prostitutie en het verleiden van jonge meisjes tot on tucht. Een groot aantal Iraanse vrouwen heeft gisteren in Teheran voor de pre sidentiële residentie in Teheran gepro testeerd tegen de verplichting voor .werkende vrouwen om met ingang van morgen gesluierd op het werk te ver schijnen. Khomeiny had zich den opgeroepen tot herinvoerini de islamitische kledingsvoorschriften. De Iraanse minister van Binnenlandse Zaken heeft de politie opgeroepen niet- gesluierde vrouwen te beschermen te gen agressie. Uit de Iraanse grensprovincie Ker- twee dagen gele- manshah worden hevige gevechten ge- meld tussen Iraakse en Iraanse troepen. Daarbij zouden 21 Iraanse soldaten en burgers zijn gedood.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11