Geluidoverïast Be vrij dingsplein maakt omgeving voor bewoners 'onleefbaar' Studentenhuisvesting schaft hospiteren af 'Aannemer ontdekt olieresten in Prinsestraat Venezolaans bezoek aan universiteit Jongetje (10) geen koperdief Leidse moord later voor de rechter Uitslaande brand aan Noordeinde Vliegers maken «STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Een aanzienlijke hoeveelheid olie is in de Prinsestraat te voorschijn geko- op de plaats waar de bouw van acht woningen is gepland. De gemeente werd gis teren door de aannemer van het project op de aanwezigheid van de olieresten geatten deerd. De aannemer weigert te bouwen zo lang de olie nog in de grond aanwezig is. Vermoed wordt dat de olie indertijd ge dumpt is vanuit een garagebox die hier vroeger stond. De bouwers stuitten op de olie, toen zij de grond aan het afgraven waren. Daarop werd bureau Milieuzaken van de gemeente ingescha keld. De mogelijkheid bestaat, dat als op de 'olievlek' gebouwd wordt, er na verloop van tijd stankoverlast zal ontstaan. De heer In 't Veld van de afdeling Milieuzaken: „De olie is in contact gekomen met het grondwater. Als het grondwater gaat stijgen, stijgt de olie mee en dat kan tot stank leiden." Vanzelfsprekend weigerde de aannemer verder te gaan voordat de olie is verwijderd. Nu kunnen nog maatrege len getroffen worden. Dat zou aanzienlijk moei lijker zijn geweest, indien het euvel pas tijdens de bouw of na oplevering van de huizen ont dekt zou zijn. Het met olie vermengde zand wordt grondig af gegraven totdat de kwade vloeistof geheel ver dwenen is. Om dat te bereiken is het nodig, dat twintig tot dertig ton zand wordt verwijderd. Aanvankelijk waren er problemen over de vraag wat er met het weggehaalde vuile zand gedaan moest worden. In 't Veld: „We hebben eerst contact opgenomen met de Afval Verwer king Rijnmond (A.V.R.), maar dat bleek te duur. Daar wordt uitsluitend chemisch ver brand. Dat kost te veel, omdat er per ton be taald moet worden. En omdat een groot deel van het door ons geleverde verbrandingsmate riaal zand is, vonden we 240 gulden per ton te duur." Uiteindelijk werd overeengekomen, dat de vracht vandaag naar de Leidse Vuilverbran ding gaat. De olie wordt verbrand en het zand blijft over. Overigens bleef de schade voor de bouw door de tijdige ontdekking beperkt tot een dag vertraging. GEMEENTE GAAT ACTIE ONDER NEMEN LEIDEN De gemeente gaat actie onder nemen om de geluidsoverlast, die de bewo ners van het Bevrijdingsplein/Vijf Mei laan dagelijks, zowel overdag als in het holst van de nacht, ondervinden zoveel mo- lijk uitbannen. „Onze geest komt nooit tot rust," en „We kunnen niet telefoneren en naar het nieuws luisteren," zijn veelge hoorde klachten van de bijna wanhopige bewoners. Een carillon, het laden en lossen van vrachtwagens, ventilatoren van een supermarkt, het geraas van verkeer en het geluid van een glasbak, die geleegd wordt, zijn de voornaamste oorzaken van de over- ast. KR Een deel van de bewoners en directe omwonenden van het Bevrijdingsplein alsmede het personeel van het aldaar ge- estigde gezondheidscentrum kwam gisteren in het Stads- bouwhuis bijeen om bezwaar t in te dienen tegen toename pin het geluid, dat door de su- lermarkt op het plein 'zou gaan worden veroorzaakt'. Achteraf bleek er sprake van isverstand, omdat het ging om de reeds bestaande si tuatie, terwijl de aanwezigen meenden, dat de geluidsover last wederom toe zou nemen. Maar dat de gang naar het Sladbouwhuis niet voor niets geweest, bleek vooral na afloop van de hoorzitting, toen de bewoners zichtbaar tevre den over de te nemen maatre gelen naar hun lawaaierige flats terugkeerden. Maatregelen Het in nacht en ontij laden en lossen van vrachtwagens bij de aan het plein gesitueerde win kels, bleek vele bewoners van hun welverdiende nachtrust af te houden. De heer H.R. Troost van bureau milieuza ken zag een oplossing door aan de desbetreffende bedrijven werktijdbeperking op te leg gen. Bijvoorbeeld van zeven tot zeven. Het Bevrijdingsplein (archieffoto). .„.i de omwonenden werken. Men beschreef het als een 'monotoon achter grondgeluid'. De klachten heb ben tot resultaat, dat de ge meente geluidsmetingen gaat verrichten. Indien mocht blij ken, dat het geluid de wette lijk vastgestelde normen over schrijdt, wordt de supermarkt gelast geluidsisolerende maat regelen te nemen. Troost: „Dat is makkelijk te realiseren door een isolerende overkapping over de ventilatoren te plaat- Ook het gerinkel van glas werkt de totale overlast in de hand. Met name als de glaswa gen door kuilen rijdt, is het la waai volgens de bewoners groot. Het legen van de bak maakt vanzelfsprekend zij het kortstondig eveneens het nodige lawaai. Dat het le gen van de glasbak om half vier in de morgen moet gebeu ren, gaat er bij de omwonen den niet in. De gemeente gaat proberen de leegtijden te ver anderen en verzoekt de chauf feur van de wagen iets voor zichtiger te rijden. Wat er met de zich voortsle pende kwestie rond het caril lon op het plein gaat gebeuren, is vooralsnog niet geheel dui delijk. Het carillon speelt ieder kwartier een deuntje. De om wonenden hadden nogal wat kritiek over de muzikale kwa liteiten van het instrument, maar erger vond men het alles overstemmende geluid. Behal ve flatbewoners, die verklaar den ernstige last te ondervin den, deden ook de personeels leden van het gezondheidscen trum hun zegje: „Door het harde lawaai hebben we voor al veel hinder bij het gehoors- creenen van zuigelingen, maar ook tijdens vergaderingen on dervinden we geluidoverïast." Ook bleken Leidenaars, die nachtdienst hebben gehad en die overdag willen slapen het carillon te verafschuwen. Er bestaat een mogelijkheid, dat het ieder kwartier spelen van het apparaat wordt veranderd. „Het nare van de zaak is, dat het carillon niet in de hinder wet betrokken kan worden. Het valt er buiten," aldus Troost. Maar er wordt gewerkt aan een mogelijke oplossing. Het voorbijrijdende verkeer, waaronder veel vrachtwagens, bleek eveneens een hinder paal, maar tegen die overlast kan naar alle waarschijnlijk heid niets ondernomen wor den. Vrijwilligers gezocht In de verschillende buurt- en clubhuizen worden gedu rende de zomervakantie allerlei aktiviteiten georgani seerd voor jongeren. Om dit werk echter te kunnen uit voeren is een flink aantal vrijwilligers nodig voor de organisatie en uitvoering. Nog steeds zijn er helaas te weinig vrijwilligers om al het werk tijdens de vakan- tiedrukte aan te kunnen. Daarom doet de Vrijwilli- gerscentrale aan de Langegracht 246a in Leiden een dringend beroep op geïnteresseerden om het vakantie werk toch allemaal mogelijk te kunen maken. Opge ven kan via tel. 071-149064. Ohi Do De Japanse grondlegger van het Oki Do-Zen-Yoga hcudt op zaterdag 5 juli een lezing in het museum voor Volken kunde, Steenstraat 1 in Leiden. De Engelstalige lezing han delt ondermeer over de verschillen tussen Oost en West in lichaam-geest-spirituqliteit en de raakvlakken tussen Ja pan en Nederland. Centraal staat de mogelijke bijdrage van Zen-Yoga tot bewustwording van de oorspronkelijke eenheid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt 3 gulden. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel van Rijnland heeft het af gelopen jaar uitstekend geboerd. Hoewel het met het bedrijfsleven in de regio wat minder ging, ging het de vereniging naar den vleze. Aan het begin van het afge lopen jaar had men nog een tekort van 176.600 op de begroting staan. Het jaar werd echter afgesloten met een overschot van 165.921 gulden. Dit overschot ont stond doordat de Kamer onder meer hogere bijdragen, een groter bedrag aan retributies en rentemeevallers ontving dan was verwacht. Ook hoefde minder geld te worden uitgegeven door lagere automatiseringskosten en besparingen op drukwerk en papier. Een aanzienlij ke meevaller was bovendien de post personeelskosten, die in de rekening ruim 189.000 gulden beneden het ge raamde bedrag bleef. Recordopbrengst oud papier Het ophalen van oud papier in Meerburg verloopt zonder meer uitstekend. In de afgelopen maand werd niet minder dan tienduizend kilo vergaard. Dit meldt de stichting Meerburg in het maandblad. De baten van deze recordop brengst zijn weer bestemd voor de drumband Matilo en het gelijknamige majorettenpeloton. Door de vakantieperiode is de volgende ophaaldag pas op maandag IS augustus. De stichting verzoekt de buurtbewoners de oude kranten tot die dag te bewaren. Indien nodig kan het oud papier tus sentijds bezorgd worden bij de fam. Van Dijk, Roombur- gerweg 22 Watersport Roomburg) LEIDEN De minister van de 'Ontwikkeling van het ver stand' van Venezuela, Louis Alberto Machado, heeft van daag een werkbezoek gebracht aan de Leidse Universiteit. Hij werd hierbij vergezeld door de Venezolaanse ambassa deur in Nederland, dr. Boris Bunomov-Parra. De minister bracht het bezoek om zich te oriënteren omtrent moderne onderwijsmethoden en onderwijskundige systemen om het verstand te stimuleren. De minister sprak op de universiteit met de Leidse hoogleraren prof. G.A. Kohnstamm, gewoon hoogeleraar in de ontwikkelingspsychologie en prof, dr. A.G.H. Bachrach, gewoon hoogleraar in de Engelse letterkunde. ua Hkc LEIDEN Uit een on derzoek dat gistermid dag door de Leidse poli tie werd gehouden blijkt lat, het 10-jarige Leidse ngetje bij wie een zak oper werd gevonden, dit koper niet heeft ge stolen. In eerste instantie werd door de politie aangenomen dat het tiv jongetje het koper uit de reno- dig vatiewoningen aan de Borneo- eei straat had gestolen. Uit nader onderzoek blijkt echter oi dat de jongen de zak re per had gevonden i 'i huis had genomen :on ouders te laten zien. Ook blijkt het technisch onmogelijk dat de jongen de vernielingen en diefstallen in de renovatiewo ningen heeft gepleegd (alt Vrouw vernielt ruiten van bureau I huisvesting LEIDEN Een 23-jarige woedende vrouw uit Lei den heeft gistermiddag teven ruiten van het bu reau huisvesting aan de Langegracht ingegooid. Op deze wijze trachtte zij haar ;ongenoegen te uiten o feit dat zij en haar vriend nog steeds geen woning via het bu reau hadden gekregen. De Leidse politie kon de vrouw lorte tijd later op de Lange- |racht aanhouden. De schade an de gebroken ruiten be- Ireagt 3000 gulden. LEIDEN De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) wil de „vrije coöp tatie"; een systeem waarbij studenten in stichtingshuizen nieuwe medebewoners zelf mogen selecteren, voorgoed afschaf fen. In een aantal panden van de SLS zal hiertoe op korte termijn worden overge gaan. Aan het eind van het nieuwe colle gejaar zal het zogenaamde hospiteren in Leiden tot het verleden moeten behoren. De afschaffing van de vrije coöptatie wordt in fasen uitgevoerd. Het kamerbureau van de SLS houdt de eerste tijd rekening met een grote toename van het aantal toewijzin gen. Het is de bedoeling, dat ingeschreven studenten voortaan gewoon via de noterin gen op de wachtlijst van de SLS aan een ka mer worden geholpen. Dit systeem is heel wat rechtvaardiger dan het hopiteersysteem dat tot nog toe in de meeste studentenhuizen wordt toegepast. Hierbij mogen de bewoners zelf beslissen wie zij op hun afdeling willen hebben. Zelfs nog in het recent verleden is hier door diverse huizen misbruik van ge maakt. Totvoorkort was het met de vrije coöptatie zelfs mogelijk afdelingen samen te stellen, die louter bestonden uit vrienden of geest verwanten. Vaak werd bij de keuze van een nieuwe medebewoner/ster louter geselec teerd op het „leuke uiterlijk" of op de poli tieke kleur van de persoon in kwestie. Dik wijls ook werden er bij het hospiteren door de betreffende afdeling allerlei spelletjes be dacht, die de kandidaten danig op de proef dienden te stellen. De geruchtmakende Klikspaanweg-affaire medio verleden jaar, die landelijk de aandacht trok vanwege de veroordeling van een aantal studenten door de Haagse rechtbank, heeft de afschaffing van het hospiteersysteem zeker versneld. Zoals bekend ging het hier om studenten die wegens het uiten van allerlei „fascistoïde" opmerkingen en het ernstig verstoren van het leefklimaat van hun medebewoners er toe werden veroordeeld hun kamers op te zeggen. De SLS introduceert het nieuwe toewij zingssysteem de komende maanden om te beginnen in haar huizen ten westen van het Leidse station, ondermeer aan de Rijnsbur- gerweg, het Flanorpad en de Boerhaave- laan. De stichting hoopt in dit gebied zoveel ervaring op te doen, dat de als „moeilijk" omschreven huizen in de binnenstad met tertijd probleemloos kunnen worden over geschakeld. Als douceurtje voor het ver dwijnen van de vrije coöptatie wil de SLS voor haar studenten een beter systeem voor interne verhuizingen gaan invoeren. Hierbij wordt het mogelijk, dat studenten die een maal op een toegewezen kamer zitten toch nog door interne kamerruil naar het huis of de afdeling van hun keuze kunnen verhui zen. Een speciale commissie van de SLS, die de hele operatie begeleidt, verwacht vóór de zomer van 1981 het hospiteersysteem in Lei den te hebben afgeschaft. LEIDEN De behandeling van de rechtzaak tegen een 30-jarige Leidenaar die op 19 januari van dit jaar zijn voormalige echtgenote Nancy F. Geluk om het leven bracht, is aangehouden. In verband met het uitbrengen van diverse rapporten wordt de rechtzaak eerst op 16 september behandeld. De man had zijn voormalige echtgenote 's nachts in een café in de Leidse binnenstad ontmoet en bracht haar naar huis. Dicht bij haar woning in Leiden Zuid-West vermoordde hij haar met drie pistoolschoten en trok haar lichaam in een bossage. Hij wist te ontkomen aan de snel aanwezige politie. Een dag later werd hij in zijn woning gearresteerd. LEIDEN In een voormalig winkelpand aan het Noor- deinde 21, waar thans kamers worden verhuurd aan studen ten en werkende jongeren heeft gistermiddag om vijf uur een uitslaande brand gewoed. De brand werd ontdekt door surveillerende politieagenten. Het vuur vernielde een kamer van een Leidse studente die thans op vakantie in Frankrijk is. Hoe de brand is ontstaan is nog niet be kend. Ook van de grootte van de schade kon nog geen raming worden gemaakt. De kamer van studente brandde geheel uit en andere kamers liepen rook en waterschade op. Twee poezen zijn in het vuur omgekomen. Burgerlijke stand r Zeeuw: C. P. L. van den Han del en J. G. M. Wolsky; W. M. Jong man en J. F. van der Hout; F. Kamp- Iraat en E. van het Veld; R. F. A. Klui vers en J. T. M. M. J. Verhoeven; R. V. Merièn en F. E. E. Tjon Ajong; E B. ïijs en r :r Ploe< boom; E. F. Polak e Tuijl; C. Boon i hoek; E. Snijder en I. M. Ciernia; I M. Wansink en J. den Outer; A. P. c Bree en C. M. Olivier; H. J. van d( Scheun en W. J. Mars; R. J. van Di ren en M. J. Houthoff; J. L. N Schamper en M. J. M. Schalks; t van Dijk en A. J. Sieval; Z. Kroglu e A. Lepelaar; H. A. L. Righart van Ge Arends. G. Mink en L. M. Massaar; R. E. van Hugten en C. K. Rombaut; Y. de Jong en W. M. Langezaal.. Geboren: Maria Theodora Agnes, d.v. G. J. M. J. van den Aardweg en M. A. G. Knots; Fedor, z.v. F. M. Lange en D. M. J. ter Borg; Nils Kristian, z.v. H. M. van der Niet en W. J. van Leeu wen; Jacobje, d.v. G. Vlieland en L. J. Sip; Chantal, d.v. J. Brandt en M. G. J. van Cleef; Rogier Erwin. z.v. N. van der Gugten en J. G. Barendsma; Lid- wina Catharina Maria. d.v. J. P. J. Bot en E. M. C. van Werkhoven; Gertjan Hamdaoui; Gerrie, d.v. W. Guijt en ft E. de Mol; Fabiano, z.v. F. Cossu R. Melis; Fransje Elisabeth, d.v i Judith, d.v. R. F. Main en L H. Ruim dertig kinderen uit de wijk Groenoord waren gistermorgen in het clubhuis Groenoord aktief met het knippen, plakken en timmeren van vliegers. Dit alles onder leiding van jut José, die er veel moeite mee had de dertig kinderen en hun vliegers allemaal in het gebouw te houden. Enkelen moesten uitwijken naar gang en toilet om daar de werkzaamheden voort te zetten. Het grote lokaal van het clubhuis zat namelijk zo vol met groepjes kinderen die met stukken hout, draad en rollen papier de omgeving onveilig maakten, dat meer ruimte noodzakelijk was. 's Middags om twee uur werden de zelfgemaakte vliegers opgelaten op het terrein achter de Groenoordhall^n.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3