Noodmaatregel zou schatkist zeven tot twaalf miljard opleveren Britten willen goedkoper vliegen op Amsterdam Inkomen in landbouw drastisch achteruit Premier wil spreidingsplan PTT eerst met collega's doorpraten PLAN ALBEDA-DE GRAAF: SCHAF AFTREK SOCIALE PREMIES AF Lekkerkerkers eisen periodiek medisch onderzoek Stichting wonen kweekt meer interesse voor woningbouwkunst uueer -BINNENLAND LEIDSE COURANT Besmeurders van koninklijke auto veroordeeld ZWOLLE De zes perso nen, die op 19 juni j.l., toen koningin Beatrix en prins Claus een bezoek aan Zwolle brachten, met verf en rook bommen naar de koninklij ke stoet hebben gegooid zijn gisteren door de rechtbank Zwolle veroordeeld tot voorwaardelijke gevan genisstraf van drié weken met een proeftijd van twee jaar. Verder moeten ze een boete n f 250,- betalen en dienen gezamenlijk de schade te rgoeden aan een moeder en dochter uit Kampen, die tij dens de actie geraakt werden lidoor een bus verf. onnis, opgelegd door de iolitierechter mr. B. J. A. iprey was conform de eis van ff icier van Justitie mr. Ph. C. 'ideman. Deze had het zestal ipenlijke geweldpleging en ipzettelijke belediging van de ngin ten laste gelegd. Dat ,te werd nog tijdens de zit ting ingetrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het afschaffen van de be lastingaftrek voor de premies van de volksverzekeringen AOW, AAW en AWBZ zou een van de mogelijkheden zijn om het financiële gat in de komende begroting te dichten. Minister Albeda en staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken hebben dit plan bedacht als oplos sing voor de ernstige financiële proble men die dreigen te ontstaan tijdens de samenstelling van de begroting voor 1981. De maatregel zou de schatkist onge veer 7 miljard aan bruto belastingvoor deel opleveren. Wanneer premies voor de werknemersverzekeringen zoals WAO, WW en ZW op dezelfde manier behan deld zouden worden, dan kan dat het Rijk nog eens vijf miljard opleveren. Het plan van de beide bewindslieden kan gezien worden als een reactie op de eerdere uitlatingen van premier Van Agt, waarin deze sprak over een mogelijke korting van de sociale- uitkeringen. Albeda en De Graaf voelen niets voor een dergelijke oplossing! Dit plan zal zowel binnen het kabinet als ook in het parlement op grote weerstand kunnen rekenen van'VVD-zijde. Maar ook CDA-minister Van der Stee voelt voorals nog weinig voor een verdere herverdeling van de inkomens. De midden- en hogere in komens zouden op basis van dit plan name lijk fors kunnen worden aangepakt, terwijl de lagere inkomens via een compenserende maatregel kunnen worden gespaard. Afschaffing van de belastingaftrek betekent wel een lastenverzwaring van ongeveer vier procent én dat heeft geleid tot grote bezwa ren bij beleidsambtenaren in het voorover leg op het departement. Het plan heeft ook belastingtechnische bezwaren, want in dat geval zou over de uitkeringen ook geen be lasting meer kunnen worden geheven. Staatssecretaris De Graaf heeft al in de pe riode dat hij nog secretaris van het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) was, met deze gedachte gerspeeld. Destijds wilde hij het zogenaamde solidariteitsbeginsel (meer inkomen, hogere premie) larten toepassen. Nu is het zo dat de premieheffing stijgt tot aan een inkomen van vijftigduizend gulden. Over het meerdere hoeft geen premie meer te worden betaald. Het CNV heeft die ge dachte echter nooit overgenomen. Op het departement van Sociale Zaken wordt dit nu wel weer ter tafel gebracht als een van de mogelijkheden om uit de financiële, pro blemen te komen. De meerderheid van het kabinet vindt, zo blijkt uit het intern overleg, dat loon- en uitkeringstrekkers het leeuwendeel mooety- en opbrengen van de miljardenombuigingen in de begroting voor 1981. Doorgaans be trouwbare Haagse ingewijden menen te we ten dat het kabinet bij het vinden van de ze ven tot tien miljard bezuinigingen voor het volgend jaar nauwelijks meer mogelijkhe den ziet nog verder op de afzonderlijke be grotingen te beknibbelen. Deze zijn volgens de meeste ministers door de recente moei zaam tot stand gebrachte extra ombuigings ronde van drie miljard al tot op het bot uit gebeend. Daarom vinden steeds meer bewindslieden dat het geld maar uit de overdrachtsuitga ven moet komen, het geld dat de overheid besteedt aan lonen en salarissen, uitkerin gen en subsidies. Concrete beslissingen in die richting zijn echter nog niet genomen en kunnen de eerst komende weken ook zeker niet worden verwacht. Pasgeborenen onderzoeken op hersenletsel" GRONINGEN Neu- rologisch onderzoek bij pasgeborenen, d.w.z. het observeren van houding, motoriek en beweging van de ogen tijdens en vlak na de bevalling, moet een routineonderdeel wor den bij elke geboorte, omdat dit soort onder zoek een betrouwbaar middel is om vroegtij dig kinderen op te spo- .en die een grote kans hebben op een duurza me hersenbeschadiging en blijvende invalidi teit. Dat is de conclusie van een Groningse pro jectgroep van het Gro ningse academisch zie kenhuis. Door het onderzoek, dat vanaf '75 bij 1500 pasgebo renen is gehouden, kwam iaan het licht dat vroegge boorte. te laag geboortege wicht en zuurstofgebrek, de drie voornaamste facto ren zijn die schade aan het zenuwstelsel of de herse nen kunnen aanbrengen. Vroegtijdig onderkennen hiervan kan eventueel .herstel bevorderen. LEKKERKERK De bewoners van de Lekker- kerkse gifwijk willen in aan merking komen voor periodiek medisch onder zoek. Ook de (ex- )leerlingen en leerkrachten van de vlakbij de wijk gelegen Aalscholver- school moeten desgewenst pe riodiek worden gekeurd. Deze eis hebben de gedupeerden, thans tijdelijk elders on dergebracht, giste ren geformuleerd op een druk be zochte bewoners- vergadering. Een regelmatig terug kerende - controle wordt noodzakelijk geacht naar aanlei ding van uitspra ken van deskundi gen op het gebied van bloedonder zoek. Zij zeggen dat een stof als to lueen in sommige gevallen na twee maanden in het bloed te constate- dere gevallen pas na twintig jaar. Volgens voorzitter Ben van Veen van de bewonersvere niging is het nood zakelijk dat het medisch onderzoek wordt aangepast aan wat bij de ont graving van de wijk nog aan mo gelijk andere scha delijke stoffen ge vonden wordt. 19 Vervolging xtreem-rechts [9 van de baan DEN HAAG Het Openbaar Ministerie beschikt niet over 'oldoende bewijs voor het in stellen van een strafvervol- |ing tegen de Nederlandse Tolksunie en het Nationaal éugdfront in verband met n drietal pamfletten met een luidelijk racistisch discrimine- nde inhoud. inister De Ruiter van justitie leeft gisteren laten weten dat ?e extreem rechtse par ijen iedere betrokkenheid bij pamfletten ontkennen, herkomst kon niet langs iridere weg worden vastge- iteld. (Van parlementaire redactie) Vier maanden geëist voor doodsteken I mede-scholier ALMELO De officier van lustitie bij de rechtbank in Almelo, mr. Hazewinkel, meeft gisteren vier maanden gevangenisstraf geëist, [waarvan twee voorwaarde lijk, tegen de 19-jarige scho llier uit Almelo. Deze doodde r^l2 december van het vorig 1 '(jaar met een stiletto een oude mede-scholier tij een ruzie. Het drama heeft zich afgespeeld in de protestants-christelijke ieao-school in Almelo. )p de zitting kwam naar vo- n dat beide jongelui al jaren ng met elkaar overhoop la- •n. Op de morgen van 12 de- üember raakten beide'jongens ipnieuw in gevecht, waarbij de verdachte, omdat hij zich bedreigd voelde, zijn stiletto [reep. Hoe het' slachtoffer ïiermee werd geraakt is niet rikaa duidelijk geworden. De offi- cier van justitie was van me- jr ïing dat verdachte het slacht- U uffer niet met opzet heeft neergestoken. DEN HAAG Het defini tieve uitvoeringsplan voor de verhuizing van de Centra le Directie van de PTT van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden zal voorlo pig nog niet afkomen. Pre mier Van Agt wil het door de PTT-directie opgestelde plan eerst nog eens doorpra ten met zijn collega's. Giste ren had hij er een eerste ge sprek over met mevrouw Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, belast met PTT-zaken. Zij konden echter niet tot een vergelijk komen. Voor een goede besluitvor ming vindt de premier het noodzakelijk zijn collega's te raadplegen. Hij wil nu eerst praten met staatssecretaris Ko ning van binnenlandse zaken (coördinator van de sprei dingsoperatie) en minister Van der Stee van financiën. Het valt te verwachten, aldus krin gen rond het kabinet, dat men er deze week niet meer uit zal komen, want daarna moeten de premier en mevrouw Smit- Kroes pog tot overeenstem ming komen. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het plan. vóór 1 juli bij de Tweede Kamer heb ben moeten zijn. Maar overleg tussen Smit-Kroes en de mi- njster-president was niet mo gelijk door het langdurige olie boycot-debat afgelopen vrijdag en het bezoek van de premier dit weekeinde aan West-Duits- land. En het gesprek van gis teren leiddp niet tot resultaat. De premier is zich persoonlijk met de zaak gaan bezighou den, nadat mevrouw Smit- Kroes in januari het kabinet een nota had aangeboden, waarin stond dat de overplaat sing van de PTT (3400 arbeids plaatsen) gepaard zou gaan met 1800 ontslagen. De heer Van Agt stuurde daarop een brief aan de Kamer waarin hij beloofde dat er voor 1 juli een definitief uitvoeringsplan op tafel zou liggen. Vast staat dat de PTT-directie er inderdaad in is geslaagd een tot nu toe zorgvuldig geheim gehouden spreidingsplan voor de genoemde datum af te ron den. De vakbonden zijn, zacht gezegd „niet gelukkig" met het uitstel van publikatie. Volgens een woordvoerder van de ABVA/KABO (FNV- bonden van ambtenaren, die zich overigens geruime tijd ge leden uit het overleg hebben teruggetrokken) verhoogt het niet nakomen van deze toezeg ging alleen maar de spanning onder het personeel. Een her opening van het overleg tus sen bonden en Centrale Direc tie over invulling van de spreiding wordt erdoor ge blokkeerd. Ook bij de christe lijke bonden van overheids personeel is men woedend over de gahg van zaken. Zon der het plah is men immers niet in staat de belangen van de eigen leden te behartigen. Men wijst verder op de over belasting die nu binnen de PTT is ontstaan omdat men door de onduidelijk toekomst plannen geen personeel meer kan krijgen. De politienmensen die met de knokploeg wilden praten, konden het pand aan de Prinsengracht al leen via de eerste etage en het dak van een politiebusje bereiken. Politie praat knokploeg uit kraakpand AMSTERDAM de Amster damse politie heeft gisteren na een kleine twee uur een knok ploeg uit een kraakpand ge praat. Dat gebeurde een kwar tier voor het aflopen van het ultimatum dat de krakers van het huis en tientallen te hulp geroepenen hadden gesteld. Gisterochtend drong een aan tal mannen de tweede verdie ping van het pand aan de Prinsengracht binnen, waar zij de drie bewoners verwijder den. Naderhand hielden tien tallen krakers buiten de wacht, maar tot een confronta tie kwam het niet omdat de knokploeg uiteindelijk via de achterkant van het pand ver dween. (Van c correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië onderhandelt met Nederland en België over een forse ver laging van het tarief van de luchtverbin- ding LondenAmsterdam en Londen Brussel. Als beide landen er mee instem men, zou British Caledonian, de in Schot land gestichte grootste particuliere lucht vaartmaatschappij van het Verenigd Ko ninkrijk, per 1 november goedkope vluchten kunnen beginnen tussen genoemde hoofdste den. Volgens de Rijks Luchtvaartdienst kan het Nederlandse antwoord op het Britse ver zoek enkele dagen op zich laten wachten. British Caledonian vliegt van Gatwick, Lon- dens tweede luchthaven, te land even gemak kelijk bereikbaar als Heathrow. Het nieuwe ta rief voor een enkele reis LondenAmsterdam of LondenBrussel zou 15,50 pond (ongeveer 70 gulden) bedragen, of bijna zeventig procent minder dan het huidige economy-tarief van 49,50 pond (225 gulden). Deze mogelijkheid om goedkoop te vliegen tus sen Londen en twee belangrijke Europese hoofdsteden hangt evenwel volledig af van Ne derland en België, die het Britse voorstel kun nen afwijzen om hun eigen luchtvaartmaat schappij te beschermen. Soortgelijke besprekin gen, die onlangs door de Britten gevoerd wer den met Frankrijk, hebben inderdaad een ne gatief resultaat gehad. De continentale luchtvaartmaatschappijen en regeringen zijn niet direct te vinden voor een vrije Europese luchtvaartpolitiek. Het ongunsti ge economische klimaat bemoeilijkt de onder handelingen. In vergelijking met Amerikaanse en Sovjetrussische binnenlandse vluchten zijn de normale Europese luchtverbindingen duur (overigens vliegt volgens de KLM slechts 20 procent van de passagiers tegen het dure lijnta- rief, de overigen maken gebruik van charter vluchten of speciale tarieven). )EN HAAG Het gemiddelde in- 'omen van boeren en tuinders is et afgelopen jaar drastisch ach- Tuit gegaan. Het slechtst is de si- lern uatie in de glastuinbouw, zo dijkt uit een onderzoek van het and bou w-economisch instituut LEI). Ir. Luteijn, de voor_itter van het Landbouwschap en van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité (KNLC), tekende daar gisteren bij aan dat boeren voor zo'n inkomen vaak twee keer zo lang moeten werken als een werknemer in het bedrijfsleven, zodat een boer het votfr een half uurloon moet doen. „Het kabinet Van Agt heeft niets waargemaakt van de beloften die het bij ziin aantreden aan de zelfstandi gen heeft gedaan. Het kabinet-Den Uyl, waar we in beginsel helemaal niet zo positief ttgenover stonden, de zelfstandigen ge- de forse heffing van belasting c daan dan dit kabinet", aldus ir. Lu teijn op een persconferentie in Wer- Een van de bedreigingen voor de in komenspositie van boeren en tuin ders is volg*;ns de KNLC-voorzitter ciale premies, die voortkomt uit het feit dat het om zelfstandigen gaat. Als voorzitter van het Landbouwschap zal hij binnenkort bij staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) een gro tere belastingvrijstelling bepleiten. EERSTE BOEKJES UIT A+S-REEKS AMSTERDAM „Woning-Bouwkunst in druk" is de titel van de gisteren in Amsterdam in het pand van de Stichting Wonen geopende overzichtstentoonstelling van 80 jaar schrijven en debatteren over architectuur in Nederland. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het verschijnen van de eerste twee boekdeeltjes van de „A+S- Reeks" (Architectuur en Stedebouw), welke door de Staat suitgeverij onder redaktie van de Stichting Wonen uitgege- Met een diaserie over woningbouwkunst en teksten uit vroegere architectuurtijdschriften zet de tentoonstelling verschillende ar chitectonische zienswijzen van deze eeuw op een rijtje. „De meesten van ons hebben maar heel weinig informatie over vorm en beleving van het gebouwde om ons heen. Vandaar dat bij een bouwopdracht de betekenis en inhoud van de vorm meestal niet zwaar wordt gewogen. Om het gebouwde niet lan ger een gesloten boek voor ons te laten zijn, zijn wij met deze reeks begonnen", aldus Hein van Haaren, directeur van de Staatsuitgeverij, tijdens de presentatie van de boekjes in Amster dam. De A+S-Reeks is een door het ministerie van volkshuis vesting gesteund initiatief van de Stiching Wonen om zoveel mogelijk mensen te interesseren voor architectuur en stede- bouw. „Dankzij onze welvaart zij we armer geworden; arm aan vorm, arm aan omgeving, aan herbergzaamheid", zegt Ben Eerhart in het eerste A+S-boekje, getiteld „Wat heet mooi?". De auteur houdt met vele praktijkvoorbeelden en via beschouwingen over de ontwikkeling van de architectuur en stedebouw na 1900 een pleidooi om meer aandacht te hebben voor vormgeving van onze omgeving. In „Kijk uit, om je heen" lichten enkele auteurs in het andere A+S-boekje verschillende stijlen en stromingen toe, waarmee ze een grove schets geven van de moderne architectuurgeschiede nis in ons land. Door de makkelijke schrijfstijl en overzichtelijke indeling kun nen de boekjes iedereen, die door de hedendaagse stad wandelt, goede achtergrondinformatie geven over de chaotische heden daagse stedebouw. De tentoonstelling in Amsterdam wordt van maandag tot en met vrijdag van 10-17 uur en op zaterdag van 13-17 uur gehouden in de Leidsestraat 5. De twee door de Staatsuitgeverij uitgegeven boekjes zijn voor vijftien gulden samen bij de tentoonstelling of in elke boekhandel te verkrijgen. Steenkamp naar wetenschappelijk instituut CDA DEN HAAG CDA-partij- voorzitter Steenkamp is voor- ■gedragen als voorzitter van het wetenschappelijk instituut van het CDA. De Eindhovense hoogleraar - die in oktober terugtreedt als CDA-partijvoorzitter - heeft zijn benoeming nog in beraad. Het nieuwe wetenschappelijk instituut wordt gevormd door samenvoeging van de drie thans nog apart werkende we-, tenschappelijke instellingen van de betrokken partijen. Om- Perioden met zon DE BILT - In het komende et maal komt er meer zonne schijn en er kan nog maar een enkele bui vallen. Koele lucht "blijft via de Noordzee onze omgeving dat er echter wordt het iets middagtemperatuur ligt rond de 17 graden. De weersverbetering hangt sa men met een hogedrukgebied, dat over Engeland naderbij komt. Verder westwaarts op de oceaan bevindt zich een volgende depressie. Een regen zone ervan kan na morgen Engeland en westelijk Frank rijk bereiken. Ook bij ons ne men dan de regenkansen op nieuw toe. Zonnige- perioden en waar schijnlijk droog. Hogere temperaturen. Weersvooruitzichten, in cijfers. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp. omstreeks 9 gra den. Max. temp. omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse-eilan den: Eerst af en toe buien, la ter tijdelijk weersverbetering, 14 tot 18 graden. Noorwegen, Zweden, Finland: Zonnige perioden, in het zui den hier en daar een bui, 18 tot 22 graden. Denemarken, Benelux, Noord- Duitsland, Polen: Eerst af en toe regen of buien, later van het westen uit ook opklarin gen, 16 tot 20 graden. Noord-Frankrijk, Zuid-Duits- land, Tsjechoslowakije, Honga rije: Af en toe buien, ook op klaringen, 16 tot 20 graden. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Italië: Zonnige perio den, maar ook hier en daar een bui, 20 tot 25 graden. Portugal, Zuid-Spanje, Zuid- Italië, Balkan: In het algemeen zonnig, 24 tot 32; langs de kus ten 20 tot 25 graden. Alpengebied: Af en toe buien, vooral langs de noordhellin gen, 14 tot 18 graden, 0 graden celsius niveau op 2500 tot 2000 meter. Weersgesteldheid van gisteren Kopenhagen regen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13