lutsbedriiven samenvoegen ier Nederlandse teisjes bij (rand omgekomen Vermist Haags meisje blijkt vermoord Bijna heel gezin uit Hazerswoude in Frankrijk verongelukt ISmmissie bepleit doelmatiger verdeling Met 127naar de Spelen Israel definitief niet naar Moskou URZEE IN WOONTOREN IN LGISCHE BADPLAATS t'ptYvon Berlin Roeistersnietin vorm Ster van Assen Jockey slaat jockey rochure. Norma t overi anen, i w C[ Maandag 30 juni 1980, 70e jaargang no. 21694 Western Western „Posse" om 20.20 uur op Ned. I en om 22.15 uur do cumentaire „Clepatra's naal den". Op Ned. II om 21.15 uur „Kaz" en om 21.55 uur „Olympische Spelen voor Gehandicapten 1980". Buiig Koel en buiig. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest Morgen zon: 5.20 - 22.03. Schev. hoogw.: 5.29 en 18.09. Laagw.: 1.36 en 13.48. DEN HAAG Met een ploeg van 127 personen zal Nederland vertegenwoordigd zijn in Moskou: 84 atle ten en 43 begeleiders. Als de hockeyploegen, dames en heren, ook zouden zijn gegaan plus de ruiters zou Nederland met meer personen dan in Montreal zijn aangetreden. De verdeling per tak van sport is: atle tiek 10 deelnemers en 3 officials, handboogschieten 2 en 1, judo 2 en 1, kanovaren 6 en 4, roeien 12 en 5, schieten 4 en 1, waterpolo 11 en 2, wielrennen 9 en 3. zeilen 16 en 4, zwemmen 12 en 3. Voorts zendt het NOC nog 16 officials, onder wie 3 artsen, 3 fysiothera peuten en 2 masseurs. TEL AVIV Met 12 tegen 3 stemmen heeft het Israëlisch Olympisch Comité het besluit beves tigd niet naar de Spelen van Moskou te gaan. Er moest nogmaals gestemd worden omdat een lid van het comité een ver zoek had ingediend het eerder genomen besluit te vernieti gen. Voorts Is bekend geworden dat 14 van de 13 Westeu- ropese landen die naar Moskou gaan tijdens de openings- en sluitingsceremo nie niet onder eigen vlag zullen opko men. Indien het organisa tiecomité daarmee niet kan instemmen, zal men niet deelne men aan de opening en sluiting. Zweden, Denemar ken, Griekenland en Oostenrijk zijn de vier landen die nog een beslissing hier omtrent moeten ne men. Terwijl de grote mannen elkaar in de gaten hielden en elkaar geen duimbreed toegaven... ..wist de Belg Rudi Pevenage een ruime voorsprong te ne men. ■i lijk nat ersdljk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas 0 per nfacleur: Wlm Bul|teweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lol 19.00 uur) nenten: kwartaal 46,30; laar 173,70; losse nummers: 60 cent. ENDE Vier Neder- meisjes (van 17, 18 en oud) zijn in de nacht aterdag op zondag bij een in een woontoren in de sche badplaats Westende leven gekomen. Drie meisjes, 18 (2x) en 19 jaar oud, wisten het gebouw op tijd te verlaten. De zeven vriendinnen vierden sinds za terdagmiddag met een vakan tie in Westende het behalen van het middelbare schooldi ploma. idweer kon pas na lange tijd de totaal verwoeste kamers, n de Nederlandse meisjes verbleven, bereiken. De zeven meisjes deelden een vierkamerflat op de zevende verdieping van de tien etages hoge woontoren. De brand ont stond toen in de woning naast het appartement van de meisjes een elektrische radiator over verhit raakte en de gordijnen in vlammen zette. De bewoner vluchtte weg maar vergat de brandvrije deur te sluiten, waardoor de naastgelegen ap partementen door het vuur werden bedreigd. Een van de omgekomen meisjes, gealar meerd door de binnendringen de rook, moet eveneens verge ten zijn de brandvrije deur te sluiten, waarna het vuur vrij spel had. In de grote paniek die ontstond vergaten velen naar de in het gebouw aanwezige noodtrappen te vluchten, de brandvrije deuren te sluiten of de mogelijkheid om via de bal kons te ontsnappen. De brand weer is vele uren bezig geweest met blussen, de schade beloopt ruim een miljoen gulden. De vier omgekomen meisjes zijn Alexandra Habrika (19), Jean- nette Jepbrink (17) en Anja Mertens (18) uit Breda en de 18-jarige Dymphina van Cuyck uit Rijsbergen. De Belgische familie die de brandweer waarschuwde en wier kamer eveneens door het vuur werd bedreigd, lopen voor de Westendse woontoren op straat. ymK| Savornin hman noemd voor fensie HAAG De scheiden- s_(Jnspecteur-generaal jhr. p. de Savornin Lohman, van de CHU, wordt ge- nd als de nieuwe minis- van Defensie. In rege- skringen is zijn naam patste dagen sterk naar in gekomen als opvolger mr. Scholten, eveneens' ran de CHU, die zoals he ld benoemd is tot vice- t Jfident van de Raad van Wel jhr. De Savornin Loh- 67 jaar is meent men dat 'oor de laatste etappe van tabinet-Van Agt de aange- 'n kandidaat is. Hij kent de verschillende functies, hij als militair heeft be de defensie-aangelegen door en door. „Hij heeft inwerkperiode meer no- aldus ingewijden. Boven- is hij binnen de CHU, na korte onderbreking als lid DS 70, jarenlang actief in 'litiek bezig geweest. IN DUINGEBIED „HET ZANDJE" DEN HAAG De 7-jarige Maitrie Koeldiep, die afgelopen vrijdagmiddag in het duingebied „Het Zandje" bij de Pluvierstraat zoek raakte, is daar za terdagmorgen om vijf over half twaalf door de Haagse politie levenloos aange troffen. Het kind bleek door wurging en een een tiental messteken in het boven- en onderlichaam om het leven te zijn ge bracht. Volgens de Haagse politie is het meisje opzettelijk tussen het daar dichte struikgewas verborgen. Maitrie Koeldiep was afgelopen vrijdag- De zevenjarige Maitrie Koelman, waarvan het li chaam zaterdag gevonden werd. middag met een groep van veertig me deleerlingen en vijf leerkrachten van de Haagse Terwestenschool voor een speel middag naar het duingebied bij de Plu vierstraat gegaan. Vermoedelijk bij een verkleedspelletje kreeg het meisje ruzie met twee andere schoolkinderen, waar na zij wegliep. Omdat zij, vanwege het groepsgewijze spel, niet onmiddellijk door de leerkrachten werd gemist, ging men pas een uur na haar eigenlijke ver dwijning op zoek. Dit overigens zonder resultaat. Pas na twee grootscheepse zoekacties van de politie werd het stof felijk overschot van het kind gevonden. PARIJS Bij een verkeersonge val op de snelweg Straatsburg-Pa rijs zijn zaterdag de 29-jarige Bas- tiaan Bourquin uit Hazerswoude, zijn vrouw en hun 1-jarig dochter tje om het leven gekomen. Een dochtertje van drie jaar raakte le vensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een 60- jarige Fransman de macht over het stuur verloor en frontaal botste op de auto van het gezin uit Hazerswoude. De Fransman kwam eveneens om het leven. Het verkeer in Nederland heeft dit weekeinde zeker zes mensenlevens geëist. Een van hen was de tweejarige Bozenka Berdowski uit Leiden. Zij reed mee in een auto die zaterdagmid dag op de Hoge Rijndijk in Hazers woude betrokken raakte bij een bot sing tussen vier wagens. Het meisje bezweek 's avonds in het Academisch Ziekenhuis in Leiden aanhaar ver wondingen. Bij dit ongeluk raakten vier mensen zwaar gewond. Een per sonenauto had voorgesorteerd op de Hoge Rijndijk en werd geramd door een autobus. Twee gemoetkomende auto's reden op deze twee wagens in. De andere verkeersslachtoffers waren afkomstig uit Schiedam, Rozenburg, Ospel (L.), Tilburg en West-Duitsland. DEN HAAG Wie had ooit ge dacht dat de Fransman Yvon Bertin nog eens In de gele trui zou rijden? Geen van de deelne mers aan de Tourprijsvraag van onze krant In leder geval. Zijn leidende po sitie na de twee de etappe van zaterdag leverde dan ook nie mand een punt voor het klasse ment op. De derde vraag (hoeveel Nederlanders bij de eerste tien In Luik?) zorgde voor heel vrat minder pro blemen. Tientallen Inzenders hadden het juiste aantal Ingevuld. Peter Janmaat uit Nieuwveen, Jaap Beltman uit Alphen a.d.RJjn en C.V. Velzen uit Leimuiden krij gen eenT-shlrt toegezonden. De inzendingen voor vraag zes (welke Nederlander staat het hoogst In het algemeen klassement na de vijfde etappe?) moeten morgen voor 10.00 uur In on9 bezit zijn. 3449. lische actie ianon Israëlische militai- •n afgelopen nacht een aanval uitgevoerd in het ran Libanon en daarbij een ld aantal guerrillastrijders De Israëliërs vernietigden bases ten noorden van Hun doelen waren onder opleidingskamp en een ;is voor acties in Noord-Is- e Israëlische militairen zijn teruggekeerd. Hittegolf in Zuidwesten VS DALLAS De tol aan mensenle vens, die het gevolg is van de hitte golf, die sedert een week het zuid westen van de VS teistert, is gisteren tot 28 opgelopen. Van hen overleden er 23 in Texas, de zwaarst bezochtste staatSedert zeven dagen worden temperaturen gemeten van tussen de 40 en de 50 graden Celsi us. Het aantal bosbranden in Colorado en Arizona is legio. In Oklahoma bars tte een deel van een autoweg door de hitte open. Boeren en veehouders lijden veel schade door de droogte. Dierenminnnaars hestonnen laboratorium CAMBRIDGE Tweehonderd dieren liefhebbers in Engeland zijn gisteren een agrarisch studiecentrum in Cambridge binnengedrongen, om foto's te nemen van dieren, die aan proeven onderwor pen worden. Zij braken deuren open, sloegen ruiten stuk en vochten met de inmiddels toegesnelde politie. Er zijn achttien arrestaties verricht. Een van ae dierenliefhebbers: „Wij wilden op de film vastleggen, dat dieren weerzinwek kende proeven moeten ondergaan". Treinstaking in België BRUSSEL Reizigers, die vandaag met de trein naar België willen, moeten reke ning houden met vertragingen als gevolg van een 48-uurssta king van het Belgische spoor wegpersoneel. De staking is vanochtend begonnen en eindigt morgenavond te mid dernacht. De Belgische spoor wegmaatschappij zal proberen met het niet stakend personeel de treinenloop zoveel mogelijk op gang te houden. Lichte muziek leidt tot misdaad PEKING Het luisteren naar lich te muziek werkt misdaad in de hand, zo meent bet Chinese Volks dagblad en geeft het voorbeeld van twee Chinezen, die afgegeleden wa ren tot de status van „bourgeois" door bet luisteren van „weke chan sons". Zij hadden daarvoor een bandapparaat aangeschaft en dat moest uiteraard betaald worden, maar wel met gestolen geld. zwem bal jaar geoi,nze parlementaire redactie) ïl. 09-4! AAG De ruim 300 bedrij- zich in ons land met verde- levering van gas, water en citeit bezig houden moeten samengebracht tot elf pro- e bedrijven. Aansluiting, in- li an rekeningen en controle aurant, t les moeten worden geregeld i week v districtskantoren. Hiermee et alleen 200 miljoen wor- spaard maar kan ook de op- lanleg van nieuwe netten en Jrlichting aan de burger, bij- ik $g$teld op het gebied van bespa- reel beter tot zijn recht ko men. De verbruiker kan op deze manier in de toekomst slechts één rekening krijgen, waarbij de tarie ven landelijk gelijk worden. Er komt slechts één opname van alle meters tegelijk en men is af van vaak twee tot drie telefoontjes als men gaat verhuizen. Dit staat in een rapport over de con centratie van de openbare nutsbedrij ven in ons land dat de ministers Van Aardenne (economische zaken), Gin jaar (volksgezondheid en milieu) en staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) dit vandaag aan de Kamer hebben gestuurd. Op dit moment is er in ons land één gaswinningsbedrijf, de Gasunie, die gas levert aan 400 grootverbruikers en 135 distributiebedrijven. Er zijn daarnaast 101 waterleidingbedrijven waarvan er 78 drinkwater winnen en 99 drinkwater verdelen. De produk- tie van elektriciteit is in handen van elf, voornamelijk provinciale, bedrij ven terwijl er nog 85 bedrijven zijn die elektriciteit verdelen. Volgens het rapport is het nu zaak al deze bedrijven samen te brengen in provinciale bedrijven waarin alle drie de functies, gas, water en elek triciteit, samenkomen. De opstellers van het rapport dringen erop aan dat de provincie een plan maakt voor verdeling van gas, water en elektra Daarvoor dienen provinciale, dan wel regionale bedrijven te worden opgezet die minstens 400.000 mensen bedienen. Aansluitingen voor ver bruikers, vaststelling en inning van rekeningen, controle op en advies aan verbruikers zal dan moeten ge beuren via op te richten districtskan toren die tenminste 30.000 mensen omvatten. Het rapport gaat ervan uit dat de Gasunie verantwoordelijk blijft voor winning van gas. Levering van ande re soorten gas aan het openbare net zal aan een vergunning moeten wor den gebonden. Ten aanzien van de watervoorziening pleit het rapport voor het onderbrengen van winning, hoofdtransport en zuivering van op pervlaktewater in West Nederland in eén organisatie. Westwater. Produk- tie en hoofdtransport van elektriciteit moet samen worden gebracht in een nieuwe maatschappij Protrans. Voor alle plannen zijn ook nieuwe wetten nodig, een Wet Electriciteitsopwek- king en Wet Distributie Nutsvoorzie ningen. De Waterleidingwet biedt voldoende mogelijkheden de zaak op dit gebied om te vormen. AMSTERDAM De twee zonder stuurman Joke Dier- dorp en Jacqueline Stefels hebben na de wedstrijden die op de Bosbaan werden geroeid besloten niet naar Moskou te gaan omdat de vorm ontbreekt. Na de Rotseeregatta waren ze al van plan dit besluit te ne men maar op aandringen van de roeibond stelden zij de definitieve beslissing uit tot na dit weekeinde. Na een zee van ellende te hebben doorworsteld, kroonde motorcoureur Jack Middelburg zich zaterdag tot koning van Assen door in grandioze stijl en met overmacht de race In de 500cc te winnen. Na een abominabele start rukte Middelburg in enige ronden op naar de koppositie en breidde zijn voorsprong zo uit dat hij ver voor de concurrentie over de finish vloog. Met zijn race was hij de ster van de TT. WASSENAAR De Haagse jockey Rob Wetemans ging gisteren op de Wassenaarse baan Duindigt lelijk in de fout. Hij kon zich niet beheersen en sloeg met zijn zweep naar zijn vrouwelijke collega Clara Meltzer. Wetemans ondervond gelijk na de start met zijn paard King hinder van Captain's Treasure met Clara Meltzer. Het paard van Clara Meltzer deed pogingen om Wete mans te bijten. Captain's Treasure bleef tot ongenoe gen van de Haagse jockey in zijn kielzog. Vlak voor de eindstreep sloeg Wetemans met zijn zweep in de rich ting van Clara Meltzer. Dit ontging het rencomité niet. Voor bestraffing wordt Rob Wetemans nu voorgedra gen bij het hoofdbestuur van de NDR.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1