Leids dierenasiel zit barstensvol Dieren te leen bi Alpben se stieh ting in alz'n glorie Leids museum toont vuursteen hond zoekt; huis 1 üi -... epubli Vatica ilomat te km leursq tbben wij nog enige latie tot vuursteen Als van die gedachte betrekking k iii*1 moeten afwegen tegen 'b HI,t gebruik van het of de scus lursteen in de benzine- !S|Ur .•Visteker, zou ik moeten bij it, eerst^, ie leijid, ntie 'en: nauwelijks. Maar ÜP (t is toch wel anders, naar vaucjgebleken. Men geeft er de Jflfs vrij hoog van op. Ga ..X kar eens ^'jken in het ïjke Md-limburgse, waar de ^jf^Jlkstenen huizenhoge avingen doen denken de krijtrotsen langs de 5ei?*inaalkusten. In het idelijk uiteinde van ons j, zo tegen de :utabele Vlaamse perstreek aan (toch een BBiuurstreek"?), is vuursteen ^Hen familiair als de slager de bakker. Maar dan HHP in het gesteente, dat fgehakt moet worden. Er zelfs nog een t zan^ursteenmijn, bij het u' 'katsje Ryckholt, )nengesmolten met het )ogmUeer dan mderdduizendjarige iheel, dat tegenwoordig tatkundig door 45 ederlands-Belgisch-Duitse "tnzen doorsneden wordt, wisst) >seient vuursteenmijn bij fckholt is te bezichtigen. iS, zc' kunt er bijna in afdalen, rk'zaant bet is van huisuit een ijn die door de meest •imitieve en .00 ulrSpronkelijke lidlimburgse bewoners jit werd geëxploiteerd: "nsen met aapachtige Jrukkingen op de bolle en in onze tijden tlgens een vondstnummer en tftiteld met de naam Is. L^anderthaler, beitelend, 10 «ikkend, snijdend en id: ge NPB. lidl ■t" Hens Htdr IKte )lge levend bijna 1UU.VUU jaar geleden. Het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, aan de Hooglandse kerkgracht in Leiden, weet er veel meer van. Zoveel, dat er tot 29 september een tentoonstelling is ingericht, die onder de aanduiding „Vuursteen" een fossiele wereld op ons afstuurt in vitrines en in verduidelijkende teksten en met foto's. Een expositie, gebaseerd op het verzamelenthousiasme van meneer en mevrouw Velder „oet Mastreech", die een vuurstenen hart hebben en hun collectie ter beschikking hebben gesteld van „Leiden" namens het Natuurhistorisch Museum in Maastricht. Bij de officiële opening van de Leidse tentoonstelling door Geologische en Mineralogische museum directeur prof. dr. P. C. Zwaan, hoorde ik deze week een levend Limburgs uit de mond van meneer Velder, die, naar later bleek, nog wel meer in petto had voor een keihard vervolg van de uitgebeelde story. Maar daar gaat het nu niet om. In één van de zalen van het rijksmuseum (gelegen rond een zonnige renaissance binnenplaats, als een „quadrangle"), vinden we een uitstalling, een overzicht van de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het. nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Brokken 'Silex' belangrijkste vindplaatsen van vuursteen in Europa aan de hand van materialen en foto's; voorzover je die vondsten „aan de hand" kunt houden dan. Bij wijze van introductie moet ik nu vertellen, dat vuursteen een verbinding is van silicium (daarom heeft men het ook uitentreuren over Silex, zodat het als een wasmiddel op ons overkomt) met zuurstof. Een harde steen die gevonden wordt op veel plaatsen, waar zich kalk bevindt. In Zuid-Limburg laat vuursteen zich zien in knollen, platen en „buizen", in de meest fantastische, onregelmatige vormen. Vuursteen heeft en had een hardheid waardoor het geschikt was als grondstof voor gereedschap dat door prehistorische mensen Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. mammoeten, die nog veel ouder zijn dan de Neanderthaler met z'n „beestachtig" voorkomen. Het is nu waar te nemen in de opstellingen van „Vuursteen" in het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. De voormenselijke eeuwen waarin de Fred Flintstones en familieleden ronddartelden en robbedoesden: de hele dag maar jagen en beitelen en hakken en huiden spannen. Shakespeare had de grond der dingen in de gaten. Op de tentoonstelling is z'n oordeel te vernemen: „What's in a name That which we call a rose by any other name would smell as sweet..." Als we een roos anders zouden noemen, zou die bloem net zo heerlijk geuren...! Vuursteen of hoornsteen ruiken en geuren niet. Maar het is alleszins de moeite waard om er een kijk-toestand rond te fabriceren. Onder één naam: silex Waar dan ook gebruikt: in Zuid- Limburg, in België bij Eben Emael), in Duitsland. Kijk op de expositie maar eens rond: je wordt er koud onder.. Vanwege je menselijke kom-af. De opening van de tentoonstelling werd bijgewoond door betrokken lieden: geschatten in het academische vlak, wethouder Schoute namens culturele betrekkingen, en nieuwsgierige andere belangstellenden. Ze namen er kennis van, dat door verwering en infiltratie de silex kleurrijker wordt. Je kunt trouwens op de tentoonstelling ook een ZATERDAG 28 JUNI 1980 PAGINA 5 iZOEKERSAANTAL 'GEOLOGIE 1 J MINERALGIE' IN ER JAAR VERVIJFVOUDIGD LEIDSE COURANT bouwplaat bekomen. Voor een gulden zie je een Neanderthaler bezig in een grotachtig onderkomen, een oude familie van bijna 100.000 jaar geleden die kordaat bezig was met het bewerken van botten et cetera. Pa even frenetiek aan de gang als ma. Er was namelijk iemand bij de hand om die taferelen voor de twintigste eeuwers vast te leggen Alles in eigen beheer uitgevoerd, in dit rijksmuseum, vertelde directeur prof. Zwaan. Vuursteen in kazematten van een geologische evolutie; in lagen die er jonger of ouder uitzien. Geef dat maar eens aan een nageslacht prijs, via een opstelling. Het gebeurt nu in Leiden, tot even na het begin der herfst. Kijk op een versteend eerder gebeuren. Als je niet verder terug kunt kijken dan de byzantijnse mozaïeken, is het bezoek aan „Vuursteen" een twijfelachtige onderneming. Maar het prehistorisch verleden breekt baan. Luister alleen maar naar het hoofd van de educatieve dienst van Geologie en Mineralogie, mevrouw drs. E. van der Wilk: „er is sprake van een popularisering binnen ons museumwezen. Vier jaar geleden hadden we 4000 bezoekers per jaar. Vorig iaar, vier jaar later dus, Kwamen 21.000 mensen naar ons museum. Vooral de jeugd neemt toe. De belangstelling is niet alleen meer op academisch niveau. Zoals mevrouw Van der Wilk zegt: ,je moet je museum interessant maken voor iedereen Werkbezoek mr. Vrolijk aan Noordwijk NOORDWIJK Mr. M. Vro lijk, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, brengt maandag een werkbe zoek aan de gemeente. s Morgens om tien uur arrive ren de commissaris en zijn vrouw bij het raadhuis, waar zij door burgemeester en me vrouw Bonnike worden be groet. Na deze ontvangst, waarbij ook de wethouders aanwezig zijn, brengen de bei de dames een bezoek aan het Kinderziekenhuis aan het Lin- denplein, terwijl mr. Vrolijk met het college van Burge meester en Wethouders gaat vergaderen. Om elf uur maakt het college met de heer en me vrouw Vrolijk een rondrit door Noordwijk aan Zee, waarbij een bezoek wordt ge bracht aan de expositie van schilderijen (Lex Heiligers) en tekeningen (Bittenbinder) in de Kapel aan de Hoofdstraat en aan de museumboerderij van het Genootschap Oud- Noordwijk. Het gezelschap rijdt vervolgens naar het Lan- geveld, waar in „De Witte Raaf' de lunch wordt ge bruikt. 's Middags om twee uur gaat men camping De Wit bezichti gen en daarna staat een be zoek aan het psychiatrisch zie kenhuis „Sancta Maria" op het programma. Daarbij zal spe ciaal aandacht worden ge schonken aan de muziekthera pie onder leiding van de Noordwijkse musicus Van Gel der. De tijd die over is, zal worden gebruikt voor een ron drit door Noordwijks mooiste buitengebied, waar mr. Vrolijk enige tijd geleden de uitgebrei de jeugdherberg „De Duinark" opende. In de middaguren is mevrouw Vrolijk gaste in de burgemees terswoning, waar zij samen met mevrouw Bonnike een aantal vertegenwoordigsters van Noordwijkse vrouwenor ganisatie ontvangt. Om vier uur heeft commissaris mr. Vrolijk in de raadzaal een „on derons" met de raadsleden. Men heeft voor deze vorm ge kozen, omdat acht van de ne gentien raadsleden als gevolg van vakantie of andere om standigheden niet aanwezig kunnen zijn. Het gesprek vindt plaats achter gesloten deuren. VOOR PUK KWAM NIEMAND OPDAGEN ALPHEN AAN DE RIJN Met een cavia lopen te „leuren" omdat zoon- of dochterlief er bij nader inzien toch geen zin in heeft, hoeft nu niet meer in Alphen. Stichting Rijnstreek Actief, de stichting die tevens de Alphense die renambulance beheert, is aan een uniek project begonnen. Vanaf eind au gustus kan men bij de stichting terecht voor een klein huisdier. Niet om te ko pen wel te verstaan. Men kan een ca via, tamme rat of muis lenen! Er be hoeft voorts geen geld te worden uitge geven aan voedsel of kooien. Men krijgt het dier mee, kosteloos. Komt men tot de slotsom dat het kind er na enkele dagen niet meer naar omkijkt, het dier niet „behoudt", kan het zonder meer aan de stichting worden terugge geven. Dit idee is van initiatiefnemer Arie de Graaf gekomen die meende dat het dier niet het slachtoffer mag worden van de wisselvallige stemmingen van het kind dat dan graag een dier koestert en er een volgend moment niet meer naar omkijkt. Woordvoerster van de stichting Joke Spruyt legt uit dat het kind op deze wijze het best met zichzelf kan uitmaken of het nu wel of niet een dier wil verzorgen. Valt het tegen, dan wordt het dier niet aan de kant geschoven met alle gevolgen van dien, en zijn de ouders geen geld kwijt. Het diertje*in kwestie gaat gewoon terug naar de stichting en wacht daar op een nieuwe misschien dan vaste verzor ger. Joke Spruyt: „In principe mag het kind het dier houden voor een periode van twee weken. Heeft hij of zij, dan nog niet besloten het dier te houden, wordt de proeftijd gewoon verlengd. Besluit het kind dat het diertje mag blijven, dan ver wacht de stichtinjg een bijdrage ten hoogte van een kostprijs". Een uniek initiatief van de stichting die al eerder in het nieuws kwam met ideeën om het kind vertrouwd te laten raken met het dier. Op d;t moment geeft Ane de Graaf onderwijs in een zaaltje bij de Alphense kinderboer derij in het Bospark. De jeugd vanaf tien jaar wordt op luchtige en speelse wijze ge leerd hoe omgegaan moet worden met het dier, wat bijvoorbeeld het verschil is tus sen een marmot en een cavia etc. Voor de allerkleinsten wordt ook gezorgd en op speciale dagen mogen ook zij met De Graaf en de beheerder van de kinder boerderij dieren bekijken en vasthouden. De Graaf meent dat de liefde voor het dier niet vroeg genoeg kan worden bijge bracht. De stichting heeft zojuist een nieu we (tweede) dierenambulance in gebruik genomen. Het aanbod van dieren in nood is thans zo groot dat dit een dringende noodzaak werd. Reden voor een groot aantal vrijwilligers oud papier op te halen en het bedrag voor ambulance (prijs 20.0000,-) beetje bij beetje bij elkaar te sparen. Robert J. Blom honderden eeuwen gebruikt is. De oudste vuursteenmijn in ons land, bij Ryckholt, werd ongeveer 5000 jaar geleden al gebruikt voor de ontginning van vuursteen (hard, o zo hard) die door heel Noord- en West- Europa verhandeld is. Ons wordt onderwijl geleerd, dat het gebruik van vuursteen als bouwsteen zeldzaam is (een paar kastelen in België zijn er overigens uit opgetrokken, dicht bij de Nederlandse grens). Op de expositie wordt ons verder verteld, dat vuursteen, ondanks z'n hardheid, prachtig rond grind kan worden. Dat is trouwens ook te zien in de permanente tentoonstelling van het museum op verdieping twee: „Processen aan de oppervlakte van de aarde". Dat is een onderdeel van de, ook gisteren, 'geopende zaal „Systematische mineralogie en petrologie", die in het kader van de voortdurende renovatie van de permanente tentoonstelling opnieuw werd ingericht. Vlak in de buurt van Vulcanologie, waar je als argeloze bezoeker ook even van staat op te kijken; zo boeiend is dat Terug naar „Vuursteen", de doorgroefde display rond een era die telt in honderdduizenden jaren. Plaatjes en „vuurpijlen" van culturen; een puntig stukje (vuur)steen uit een onmenselijke tijd her. De tijd ook, waarin (nu) fossiele olifanten en botten van jachtdieren als werktuigen om de hoek kwamen kijken; en ook LEIDEN Het Nieuw Leids Dierenasiel aan de Besjeslaan waar de familie Tiele de scepter zwaait, zit op het ogenblik barstensvol prachtige honden die door niemand worden op gehaald. Vooral in deze vakantieperiode worden heel wat zwerf- of loslopende honden naar het asiel gebracht, terwijl de dierenliefhebbers het, voor wat betreft de aanschaf van een huisdier, al weken laten afweten. Het gevolg is dus dat de familie Tiele het extra druk heeft om het alle viervoe ters naar de zin te maken. Nog meer naar de zin zouden de honden het natuurlijk hebben als zij een echt thuis zouden krijgen en Wil Tiele vraagt daarom aan hen die toch van plan zijn een hond te nemen eerst even een kijkje te komen nemen in het asiel aan het Besjeslaantje. Er verblijven op het ogenblik een aantal herdershonden, wat bastaards die op herders lijken, wat bouviers, zes lieve jonge hondjes van een paar maanden, een echte Ierse setter en wat schapedoesachtige bastaards. Voor 'Puk', de hond van vorige week kwam niemand zelfs maar kijken. Ook voor Dino de hond van de week-voor-Puk, had nie mand interesse en daarom willen de Tiele's nu maar eens een jonge hond proberen te 'slijten' via deze rubriek. „Eigenlijk ho ren de oudere honden vóór te gaan, maar als er steeds zo weinig belangstelling is voor deze honden, is het misschien verstandiger het eens met een jonge hond te proberen. Ik begrijp niet waar om ze Puk niet zijn komen ophalen het is echt een vreselijk leu ke hond. Ik vermoed dat het de vakantietijd wel zal zijn. Mis schien dat een jonge hond het beter 'doet'", aldus Wil Tiele. Die jonge hond van deze week heet Karim. Een teefje van 3 maanden. Zij is een speels, nog niet helemaal zindelijk beestje dat op 5 juni naar het asiel werd gebracht door de dierenambu lance. De vorige eigenaren van de jonge speelse viervoeter, kon den er door omstandigheden niet langer voor zorgen. Karinj heeft een beetje langharige zwart met bruine vacht en lijkt een een beetje op een Gordonsetter, maar is het niet. De Tiele's hou den het op een kruising van een setter en misschien een herder. De jonge Karim zal dus nog flink groeien. Aandacht en begelei ding is voor haar een noodzaak. Het beestje moet tenslotte nog worden opgevoed. Reden van de stichting Rijnstreek actief, bij de nieuwe dierenambulance V "1eudige Karim.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5