Universiteit verwacht beperking van logelijkheden jongerenhuisvesting Er bestaat geen beroep waar je zo'n contact hebt met de mensen' EZWAARSCHRIFT TEGEN PLAN PIETERSWIJK 3volkingsonderzoek ïBC wordt gestaakt Loco-burgemeester Waal opent kantoor Gebroeders Schouls b.v. Promotie Sleutelstad met motto Leiden Leeft9 Pianorecital David Ward: een unieke ervaring Instructiebad sluit na ingebruikneming 'Het Wedde' ORPSDOKTER VAN DONGEN 25 JAAR HUISARTS IN NIEUWVEEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 1980 PAGINA 3 i IEN De universiteit vreest dat, j leer de plannen van de gemeente ianzien van de Pieterswijk door de huisvestingsmogelijkheden jongeren in dit gedeelte van Lei- lanzienlijk terug zullen lopen. Te- deze beperking maakt zij ernstig aar. De gemeente zegt in haar be- mingsplan de verdere uitbreiding de Stichting Studentenhuisvesting te willen gaan. Voor het verster- an de woonfunctie in de Pieters- denkt zij voornamelijk aan ge- Volgens de indieners van het bezwaarschrift is de gemeente onzorgvuldig te werk gegaan om dat zij niet alle studentenhuizen in particulier eigendom in de plankaart heeft opgenomen. Dit leidt automatisch tot een terugloop van de mo gelijkheden. Hierbij komt nog dat de bestaande capaciteit reeds afneemt doordat de kamers van de Stichting Studenten Huisvesting vergroot worden waardoor het kamerbestand afneemt. Bovendien vindt elke keer wanneer een pand door de eigenaar aan een woningbestemming wordt onttrokken een vermindering in de wooncapaciteit plaats. In het plan wordt niet aangegeven hoe een dergelijk verloop opgevan gen moet worden zodat de mogelijkheden voor jongerenhuisvesting op z'n minst gelijk blijven. De indieners betwijfelen overigens of de plan nen van de gemeente ten aanzien van de huis vesting van gezinnen wel zo reëel zijn. De grote huizen die de gemeente voor dit doeleinde wil bestemmen zijn volgens de indieners te duur om door een gezin bewoond te kunnen worden. Zij zijn van mening dat de vraag wie een wo ning mag bewonen een kwestie van huisves tingsbeleid is en niet in een bestemmingsplan behoort te worden vastgelegd. De universiteit maakt verder bezwaren tegen de bestemming die het gebouw van de universi- teitsbibiotheek heeft gekregen. De universiteit wil dat het gebouw een bestemming krijgt die flexibel genoeg is voor het geval het gebouw niet meer voor universitaire doeleinden zou worden gebruikt. De gemeente houdt er reke ning mee dat het gebouw wordt afgebroken om er meergezinshuizen of bejaardenwoningen neer te zetten. De universiteit twijfelt aan de haalbaarheid van die plannen omdat belangrij ke gedeelten van het pand onder de monumen tenwet vallen. Zij wil een mogelijkheid open houden om centrale diensten van de universi teit in het pand onder te brengen, iets wat vol gens het bestemmingsplan niet gewenst is. Tenslotte maakt de universiteit bezwaar tegen de bestemming openbaar groen aan de tuin van de universiteit. Door de tuin is een voetgan gersverbinding gepland. De indieners van het bezwaarschrift zijn bang dat er vervuiling en vernieling in de tuin zal plaatsvinden. EN De Stichting 'Fonds tot opsporing van tubercu- Leiden' zal met ingang van 1 juli haar bevolkingson- -oi ek in Leiden staken. Het is gebleken dat de belangstel- 'oor het onderzoek steeds meer afneemt terwijl met de e rne geneesmiddelen de ziekte ook in een later stadium porden bestreden. ndere reden van de staking van het onderzoek is dat er benemende onrust is te constateren over mogelijke stra- isico's bij een dergelijk onderzoek. Het aantal gedurende iderzoek geconstateerde tuberculose-gevallen liep de laat- en sterk terug. Wel werden er bij dit onderzoek gevallen jngkanker geconstateerd. De aiaatssecretaris van Volksge- leid heeft aan de gezondheidsraad advies gevraagd over de Rijkheden van een regelmatig terugkerend bevolkingson- ijek naar longkanker. Een advies hierover wordt pas in 1981 icht. nen die, nu het bevolkingsonderzoek wegvalt, zich toch willen laten onderzoeken kunnen in overleg met hun huis- '9costeloos een longfoto laten maken op het consultatiebu- ter Flora '80 in Rijnsburg in SBURG Ir W. van Soest, directeur van de directie voor en tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visse- pent 15 juli de 'Zomer Flora '80'. Deze bijzondere tentoon- ng met een keur van bloemen die duurt tot en met 19 juli, vinden in de kassen aan de Oegstgeesterweg, ter hoogte van ieuwbouwcomplex van de Veilingvereniging Flora, opening door de heer Van Soest is de expositie voor het ik opengesteld van 's avonds zes uur tot tien uur. De toe- prijs voor deze expositie bedraagt voor volwassenen drie n en voor 65-plussers en kinderen tot 12 jaar één gulden l Van 15 tot en met 19 juli is de'tentoonstelling dagelijks nd van 's ochtends tien uur tot 's ^avonds tien uur. Er zijn ?rden soorten bloemen te zien maar ook een groot aantal i msoorten. Vorig jaar trok de expositie zeer veel belangstel- n uit binnen en buitenland. Loco-burgemeester mr. C.J.D. Waal heeft gistermiddag het nieuwe kantoor van het aannemersbedrijf van de Gebroe ders Schouls b.v. uit Leiden officiéél geopend. Tevens werd gememoreerd aan het feit dat het bedrijf, dat werken uit voert in de sector van de grond-,weg- en waterbouw, dit jaar vijftig jaar bestaat. De loco-burgemeester opende het kantoor door een hek voor de ingang van het gebouw met een graafmachine te verwijderen. In zijn toespraak zei de heer Waal bijzonder verheugd te zijn over de groei van het bedrijf Schouls dat aan zoveel Leidenaars en mensen uit de regio werk biedt. Oud directeur Schouls bood de locoburgemeester en zijn vrouw een miniatuur zilveren stratenmakershamer en - straatsteen aan. De heer Schouls bood verder het college een klok aan die op een door b en w te bepalen plaats neergezet kan worden. Hij zag de klok als een symbool voor een slagvaardig beleid, omdat met een klok op de juiste tijd beslissingen genomen kunnen worden die ook weer op de juiste tijd kunnen worden uitgevoerd. LEIDEN De Commissie Leiden Promotion, onderdeel van de Stichting Leidse Binnenstad, wil dit en volgend jaar onder de noemer 'Leiden leeft' de Sleutelstad gaan promo ten. Op het programma staat een aantal aktiviteiten dat be doeld is om de Leidenaar, maar ook de mensen uit de regio, over te halen naar de Leidse binnenstad te komen. De com missie wil door middel van verschillende aktiviteiten pro beren aan te tonen dat de stad Leiden 'leeft'. De Commissie Leiden Promotion, waarin onder andere zitting hebben André de Jong, directeur van de Groenoordhallen en Ton Menken, directeur van de Ton Menken Ijsbanen, Kees Hu- gens van het Leidse stadhuis en de heer Dekker, directeur van het VVV, heeft een aantal aktiviteiten gepland dat in juli start met 'Leiden Bloemenstad'. De aktiviteiten zullen inhaken op het bloemencorso dat op 2 augustus door de stad trekt. Voor 1981 heeft 'Leiden Promotion' haar programma al gereed. Zo zal in februari '81 de Sleutelstad in het teken staan van 'Lei den Jazz-stad'. Dit in verband met een jazzfestival dat dan wordt gehouden. In februari is het thema 'Leiden Vriendschapsstad', in maart wordt het 'Leiden Modestad' en in april wordt Leiden 'Sportstad'. Tijdens de maanden mei, juni, juli en augustus wordt het 'Vakantiestad'. Er zullen dan aktiviteiten te verwachten zijn in het kader van Leiden Bloemenstad, Vrijstad, Grachtenstad, Muziekstad, Kaasstad en Marktstad. In september heet Leiden 'Studentenstad'. Dit in kombinatie met de Jumilage met Oxford. In oktober wordt de Sleutelstad een week 'Leiden 3-oktober- stad'. In november staat Sint Nicolaas centraal terwijl in decem- ber Kerstmis de aandacht krijgt. De leden van de commissie wil len bij de invulling van dit basisprogramma bewerkstelligen dat het motto 'Leiden Leeft' ook werkelijkheid wordt. LEIDEN Een talrijk publiek, waaronder niet al leen Leidenaren, vulde gisteravond de Stadsgehoorzaal om één van de twee Mozart-reci- tals te beluisteren die de Engelse pia nist David Ward dit seizoen in Ne derland geeft. De inleiding die het zeer informatieve programmaboekje gaf, bleek nodig want Wards vertol kingen wijken af van de gangbare visies op Mozart, zoals ik die ken van bijvoorbeeld Anda, Haebler of Brendél. Overheerst bij hen de heldere en ver fijnde klank, Ward grijpt diep in de toetsen en gaat uit van een sterk ge bonden klank. Hij benadert de mu ziek vanuit een persoonlijke visie die niet alleen door de filosofie, maar vooral met het to neel van Shakes peare verbonden is. In zijn spel ligt de nadruk dan ook op de dramatiek in de dubbele beteke nis van het woord. Het is vol bewe- ging, want Ward werkt met forse klankvolumes en een sterk geva rieerde dynamiek en laat de bassen door royaal pedaal- gebruik stevig doorklinken. Ook tempowisselingen laat hij optreden. Zo wordt de mu ziek dramatisch in de zin van tragisch en krijgt het een geladenheid die de zaal herhaaldelijk in haar ban hield. Een belangrijk middel hiertoe is ook zijn grote tech niek. De beweeg lijkheid leidde an derzijds tot een ui terst verfijnde toonvorming en verstilde expressie zoals'in de twaalf variaties K.V. 353. Het is een overmij- delijk dat zo'n ster ke visie enkele zwakheden kent. Sommige passages vond ik door hun donkere klank te onduidelijk klin ken. Het sterke le gato verhinderde nogal eens dat de snelle loopjes zo helder klonken als men bij Mozart ge wend is. Dit gold met name voor de sonates in D groot en C groot, hoewel de grote lijn van de vertolking goed aansloot bij het or kestrale karakter van beide werken. De nogal zware muzikale aanpak verveelde nooit, maar bleef door zijn consequentie en kracht tot het einde toe boeien. David Ward is een volgroeide musicus met inzichten die afwijkend zijn, maar niettemin diepe bewondering afdwingen. Dirk Vooren VOORSCHOTEN De raad van Voorschoten gaat ak koord met de sluiting van het huidige Instruktiebad bij de ingebruikneming van het nieuwe zwembad „Het Wed de". Dat zal omstreeks half augustus zijn. In overleg met de Vereniging Gezondheids zorg zal een deel van de hy- drotherapie patiënten, die geen extreem hoge watertem peratuur nodig hebben, ge bruik kunnen maken van het nieuwe zwembad. Voor rond 60 patiënten, die watertempe raturen nodig hebben boven de 30* C, is overeenstemming bereikt met het Sportfondsen- bad in Wassenaar. Zij zullen gebruik kunnen ma ken van een apart basin dat aangelegd is voor polio-patiën ten. Uitgewerkt zal nog wor den een kostenberekening. Vast staat wel dat weinig pa tiënten een zogenaamde medi sche indicatie hebben, welke zwemmen voorschrijft. Juist het ontbreken van die medi sche noodzaak maakt regio naal overleg uiterst moeilijk, aldus voorzitter Marselis. Het openhouden van het oude In struktiebad is een onmogelijke zaak. De installatie is volledig versleten en daarnaast worden de kosten extreem hoog. De raad besloot de grondver- kopen aan de Vereniging Ge zondheidszorg en de ProL Christelijke Kerken goed te keuren. Beide instanties zullen in gezamenlijk overleg aan de Abraham van der Hulstlaan in de wijk Noord-Hofland een gezondheidscentrum en een kerkcentrum gaan realiseren. De voormalige boerderij „Cor- nelishoeve" aan de Leidseweg wordt verkocht aan de heer A. J. Kokhoorn. De boerderij zal gerestaureerd worden en dienst gaan doen als woonhuis en opslagruimte voor zijn am bachtelijk bedrijf. De verkoop sprijs van 275.000 gulden ligt ver beneden de eerder gedane begroting. De raad kan echter akkoord gaan gezien de huidi ge prijsdaling van het onroe rend goed in het algemeen. Nog voordat Mr. Cannegieter officieel in funktie treedt als burgemeester heeft de ge meenteraad hem gisteravond benoemd in een regionale funktie als lid van het alge meen bestuur van de centrale post Ambulancevervoer Lei den. STjEUWVEEN Dokter A. van Dongen zal dinsdag juli zijn zilveren jubi- als huisarts van inieuwveen vieren. Het zal on grote feestdag worden. :1e Nieuwveners zijn al laandenlang in stilte be- 7-02 j om deze dag tot een on- 4a?aJrgetelijke te maken voor familie Van Dongen. pian )kter Van Dongen is in de jaar dat hij in Nieuwveen erkzaam is, een begrip ge- prden voor de inwoners. aast het huisarts zijn, waar- ■rij hij dag en nacht voor zijn ^Htienten klaar staat, weet hij M>g tijd vrij te maken voor Ubdere bezigheden. Hij is bij- lorbeeld sinds 1976 ook lisarts van de zwakzinnige- if jnrichting Huize Ursula, n 0 aar hij tevens de verpleeg- Dp #rs die de opleiding „Z" ,get »or zwakzinnigenzorg vol- tal n, lesgeeft in de vakken ekteleer en neurologie, aarnaast in leidt hij eens in twee weken het zuigelin- nbureau, geeft hij om de 'ee jaar een beginnerscur- s EHBO en een jaarlijkse irhalingscursus voor de ge- plomeerden en houdt dan ;tuutijd over om zich in te zet- tgein voor ^et behoud van de ^ez»otheken voor de artsen op jg :t platteland. Dinsdag zal jloz dereen de gelegenheid krij- jn :n onm eindelijk eens iets var rug te doen. t p zijn zestiende jaar, na het inst balen van het middelbare doo hooldiploma, liep hij al met oe_ t idee rond om arts te wor- nin :n en ^an ^et liefst huisarts en het platteland. Dit werd tijd im vooral door de oudere Bov teen afgeraden omdat hij voj 'lgens hen nog veel te jong sen u z'jn om bier nu al over te te(:slissen en er zouden al te- *el doktoren rondlopen. I- toen hij in 1940 met zijn stu die wilde beginnen, brak de oorlog uit. Iedere student werd verplicht een loyali teitsverklaring te tekenen en werd bij weigering hiervan op transport naar Duitsland gesteld. A. van Dongen bracht drie oorlogsjaren door als onder duiker bij familie in Brabant. In 1945 kon hij eindelijk met de studie medicijnen begin nen aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, waar hij 7 jaar later afstudeerde. Van sollici teren kon nog geen sprake zijn, want er lag een oproep voor de militaire dienst klaar. De eerste drie maan den hiervan bracht hij door in Juliana van Stolkazerne te Amersfoort, waar elke arts naar toe ging om een aparte opleiding te volgen. Piloten Na deze opleiding werd hij bij de luchtmacht ingedeeld waarna hij in het luchtvaart geneeskundig centrum te Soesterberg betrokken werd bij het keuren van piloten. Na een half jaar werd hij overgeplaatst naar Volkel, een straaljagerbasis, waarna hij in 1945 op 28-jarige leef tijd en met de rang van kapi tein-arts het leger verliet. Het was in die tijd moeilijk een praktijk over te nemen en hij begon dan ook met hier en daar waar te nemen. „Dat ging erg gemakkelijk in die tijd. Je kwam 's middags aan, de zaak werd snel aan je overgedragen, waarna de arts 's avonds voor een vakantie van zo'n 3 of 4 weken ver dween en jij moest maar zien hoe je het zou rooien". Hij bleef naast het waarnemen solliciteren voor een eigen praktijk. In mei 1955, nadat hij in 1953 getrouwd was met verpleegster P. D. Lamme- De ouderwetse woning aan de Kooistrastraat. rink en vader was geworden van een dochter, leek €r schot in de zaak te komen. „Het was op een zondagmor gen dat ik ee telefoontje kreeg van ene dokter W. van der Wind uit Aarlanderveen, of ik nog interesse had voor het plaatsje Nieuwveen. Ik wist helemaal niet waar het datlag enzocht he snel op in de atlas. Na lang wikken en wegen besloot ik het aan te nemen". Later bleek hij uit 90 solicitanten te zijn geko zen. Het bestuur van de Jo hannes Stichting had in deze zaak ook zeggenschap omdat de Nieuwveense huisarts te vens de huisarts van deze in richting zou zijn, wat hij ook zo'n 20 jaar is geweest tot de Johannes Stichting naar Zwammerdam verhuisde. Dokterswoning De familie Van Dongen kam in het grote huis aan de A. H. Kooistrastraat te wonen, dat sinds 1857 toen Willem kap- teyn hier dokter was, al als doktershuis dienst dee. Het was behoorlijk verouderd. Er was geen centrale verwar ming, in elke kamer stond een kachel en het was elke morgen een heel gedoe om die allemaal op te porren. De praktijkruimte was nogal ou derwets. De apotheek en de spreekkamer bevonden zich in één vertrek en de wacht kamer zag eruit als een derde klas treincoupé". Mevrouw van Dongen vertelt een grap pig verhaal van vroeger: „Vroeger waren er maar wei nig mensen in het bezit van ee telefoon. Op dinsdag, don derdag en zaterdag reed de dokter de „Amstelroute", via Blokland naar het Jaagpad. De mensen die hier woon Huisarts Van Dongen: „Een huisapotheker op het platteland is als een admiraal op een veer- den, zetten dan rode vlagge tjes aan de kan van de weg. Dit was een teken dat hier een visite gemaakt moest worden. Stond er een vlagge tje aan de waterkant dan be tekende dit dat de mensen aan de overkant vanhet wa ter hem nodig hadden. Om dat er nog geen brug over dit water was, werd de dokter telkens na enig getoeter met een boot overgevaren. Op een dag stond er een mel kemmer langs de kant met een rood vlaggetje erop. Na wat getoeter van de dokter werd er vanaf de overkant geroepen dat hij niet nodig was, maar dat hij die melk bus mee moest nemen die zo'n 20 liter bleek te bevat ten!" Zo kennen de heer en mevrouw Van Dongen nog vele grappige voorvallen uit hun begintijd in Nieuwveen. Mevrouw Van Dongen heeft haar man in de 25 jaar met raad en daad terzijde gestaan. „Tot 1963 heeft mijn vrouw alles zelf gedaan, de apo theek, de administratie en de opvoeding van onze kinde ren". Een zaak die de dokter op het moment bijzonder hoog zit is het feit dat de apothe kers een scheiding willen van de arts met zijn apo theek, zodat de apothekers deze over kunnen nemen. Hij heeft zelf altijd een apotheek bij zijn praktijk gehad en- hoopt dit zo te houden. „Art sen en patiënten hebben geen behoefte aan een scheiding, alleen de apothekers zelf. Apothekers verdedigen hun standpunt met weinig steek houdende argumenten. De apotheker zegt zichzelf meer geschikt te vinden voor het bereiden van medicijnen. Vroeger was dit misschien het geval, toen alle medicij nen nog door de arts zelf be reid moesten worden, maar tegenwoordig zijn de genees middelen kant en klaar te verkrijgen en wordt er slechts sporadisch een medi cijn door de arts bereid en dan nog niet eens de belang rijkste. Over deze kwestie zijn nog onderhandelingen gaande tussen de huisartsen en de Koninklijke Neder landse Maatschappij der Pharmacie over welke plaat sen eventueel met leedwezen afgestaan moeten worden aan de apothekers zonder pharmaceutische noodzaak". Dokter Van Dongen wordt, naast de hulp van zijn vrouw, al enige jaren bijgestaan door doktersassistente Jannie Hartvelt, die sinds kort op haar beurt weer geholpen wordt door een apothekers assistente. Ook is er een aan tal jaren geleden een arts-as sistente bijgekomen, EJ. As- sink, die een maand geleden is opgevolgd door W. J. Knoppers. Men zou denken dat de heer Van Dongen het nu wat rustiger zou hebben en zich wat meer aan zijn fa voriete sport, het tennissen, zou kunnen wijden, maar hij blijft het druk houden. Dit is voor hem geen enkel bezwaar, want zijn praktijk is ook zijn hobby. Op de vraag wat hij zou willen worden als hij nog eens opnieuw zou kunnen beginnen, antwoordt hij zonder aarzelen: „Weer huisarts, want er bestaat geen enkel beroep waar je zo'n contact hebt met de mensen als dat van huisarts op het platteland".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3