Huiveringwekkend gegil aan de waterkant Zwitserland gaat schuil achter facade van kaas chocolade en koekoeks klokken genaam ifinitief te concluderen vis pijngevoel heeft, braakliggend terrein dus nader onderzocht moe- irden. Prof. dr. F. J. Ver hoogleraar aan de rijks- iiteit van Utrecht, is be- geweest met een voor een onderzoek naar jingen van de vis. Dit on- Iiek moet min of meer in [aantonen wat relatief on- •naam is voor vissen, mderzoek naar pijnerva- bij vissen zegt hij: „Zo'n :oek is te vergelijken met onderzoek naar het be- i van Onze Lieve Heer! Er i alras verondersteld dat fngen van mensen ana- izijn met die van dieren, i inziens is dat weten- opelijk moeilijk vast te n. Daar komt nog bij, dat °®bij de mens, ondanks veel )rökch en psychologisch on- "Jjek. ons inzicht in de aard 'oteroorzaking van pijn nog 'vo onvolledig is". zegt dat men- het geluid dat vissen brengen niet kunnen ho- ,Dat mensen het een ple- e tijdpassering vinden om le waterkant een haak in ia\er te laten bengelen naast hen de eerder ge- "jLfen vissen langzaam liggen te gaan, is eigenlijk al- 7 omdat vissen niet zo kun- ^ichreeuwen of janken dat „ipt kunnen horen". is de hoogleraar zijn er -nwijzingen dat de vis het gjigen worden als onaange- ervaart. Als voorbeeld t hij dat afhankelijk van issoort en van het aas mee gevist wordt, een vis a eenmaal te zijn gevan- is teruggezet zich een de maal moeilijker laat herhalen van bepaalde l|j elingen is één van de wei AAG Medio 1978 riep 'jerlandse Vereniging tot jrming van Dieren de '""•oep „Dierenbescher- Sportvisserij" in het erop toe te zien dat nodig beschadigen van zoveel mogelijk wordt ^Mmen. De werkgroep ^it nu door de uitgave oorlichtingsfolders met grondinformatie. De Ie vraag daarin luidt: jijnlijk is het voor een vis jen te worden aan een Maar om die vraag te i beantwoorden dient onderzoek te worden it naar pijnervaringen bij Eerst dan kan een juis- ining worden gevormd it de waarde van sport- als vorm van openlucht- tie. j wordt uitgegaan van de 5 de Dierenbescherming i bepaalde misdragingen b mens ten aanzien van strafbaar worden ge- Eèn daarvan is het zon- lodzaak veroorzaken van 'if-kif letsel. De Dierenbe- IL/hing vraagt zich af. of in ook niet zou moeten voor de snoek, karper, aal etc. De voorzitter e werkgroep, de Hage- b. van Haarlem: „Het uit- van visvergunningen en |vorderen van de hengel- als openluchtrecreatie i y$e overhe'd« zonder dui- I gedragsregels en ethi- P I doorlichting, betekent dat icrheid medeverantwoor- •\s voor het beschadigen 6 levende natuur." Aan de waterkant... Troebel water, een dobber gaat onder, de strijd begint... Verbeten trekken op het gezicht en koortsachtig trekken aan de hengel. Ophalen en weer neer. De tweekamp lijkt beslecht, een enkele ruk nog, en dan weerklinkt het huiveringwekkend gegil van de opge haalde vis. De plaats waar de scherpe haak door zijn bek is gegaan, is door het tegenspartelen van de vis tot een gescheurde, bloederige wond geworden. Een fragment visserslatijn? Vissen schreeuwen immers niet! Hoe dan ook, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren stelt dat het beschadigen van dieren voor menselijk plezier de keerzijde van de hengelsport is. BERN Jaloerse buitenlanders hebben zich een beeld van Zwitserland gevormd, dat lang niet altijd aan de werkelijkheid beantwoordt. In Zwitserland is de situatie niet zo rooskleurig als men vaak denkt. Achter de fagade van kaas, chocola en koekoeksklokken gaat een complex ge heel van regionale, godsdienstige en cultu rele verschillen schuil, waarin Zwitserland zich onderscheidt van de haar omringende landen. Er zijn sinds enige tijd tekenen die wijzen op een groeiend ongenoegen onder de bevolking. De onlusten van een paar weken geleden, toen jongeren en politie tijdens een „Kunstoproer" gedurende twee dagen en nachten verbitterde ge vechten leverden, zijn hiervan wellicht het duidelijkste bewijs. De neutraliteit en de compromissen die bepalend zijn voor het beeld van Zwitser land in het buitenland, worden in eigen land onzichtbaar maar zorgvuldig voorbe reid. De vraag is echter of de prijs die de Zwitsers voor hun politieke en sociale sta biliteit moeten betalen niet te hoog is. Hoe lang blijven de Zwitsers nog zwijgend instemmen? Zwitserse bewindslieden vragen zich met zorg af of het veel geprezen maar om slachtige democratische systeem dat Zwit serland hanteert, niet inboet aan populari teit en belangstelling, vooral bij de jonge ren. Zoals het systeem op dit moment functioneert zijn de resultaten weinig be moedigend. Soms is de opkomst bij de verkiezingen zo laag, dat de uitslag niet representatief is voor de wil van het volk. Een andere keer is de uitslag zo verwar rend, dat de regering niet meer slagvaar dig kan optreden. Doodgelopen De Zwitsers president Georges-André Chevallaz geeft toe dat „de directe demo cratie in zekere zin is doodgelopen". Maar ^och heeft hij liever dat 30 procent van de mensen vrijwillig gaat stemmen dan dat 90 procent onder dwang naar de stembus trekt. Kenmerkend voor de Zwitserse directe de mocratie is het referendum. De Zwitserse bevolking trekt vier of vijf keer per jaar naar de stembus om haar mening uit te spreken over federale of landelijke aange legenheden. Het onderwerp van een refe rendum kan variëren van de prijzen van het openbaar vervoer tot de positie van de gastarbeiders. In de afgelopen jaren heb ben de Zwitsers onder meer een rege ringsvoorstel inzake de invoering van BTW verworpen en zich negatief uitgelaten over de invoering van de zomertijd, hoewel in alle grote Europese landen in april de klok verzet wordt. Hoewel de wens tot een centraal beleid de laatste jaren is toegenomen en steeds meer jongeren uit de onderbevolkte berg streken naar de grote steden trekken, is de rol van gemeenten en kantons nog steeds van groot belang. In maart ver wierp de bevolking van Hagendorf, een gemeente in het noord-oostelijk gelegen kanton Solothurn, een voorstel van de door de staat gesteunde maatschappij Na- gra om aldaar nucleair afval op te slaan. Hagendorf telt slechts 2.500 inwoners, maar de beslissing kan van beslissend be lang zijn voor de toekomst van kernener gie in geheel Zwitserland. Een nationaal referendum heeft uitgewezen dat er tot 1983 geen nieuwe kerncentrales gebouwd mogen worden, tenzij er voor die tijd ge schikte afvalplaatsen gevonden worden. De kans is groot dat vele andere gemeen ten het voorbeeld van Hagendorf volgen. Toch is Zwitserland voor 80 procent van zijn energietoevoer afhankelijk van het buitenland; de overige 20 procent is af komstig van de waterkrachtcentrales. De campagne in Hagendorf ging gepaard met een bomaanslag op de plaatselijke burge meester, Herbert von Arx, en had een na tionale actie tegen kernenergie tot gevolg, waar volgens regeringsfunctionarissen ook Duitse en Franse actiegroepen de hand in hebben gehad. Verder woedt in de Jura, Zwitserlands nieuwste kanton, een taalstrijd. Een strijd, waaraan een land met Frans, Duits. Ita liaans en Raeto-Romaans als officiële ta len eigenlijk niet kan ontkomen. Ook spe len in de Jura godsdienstige verschillen een rol. De onenigheid in de Jura heeft in maart van dit jaar al tot onlusten geleid, waarna de voorzitter van een van de af scheidingsbewegingen de politie van Bern ervan heeft beschuldigd partij te hebben gekozen in het conflict. Voor Zwitserland een weinig voorkomende zaak, want de politie staat zelden bloot aan kritiek. De Zwitsers hebben een diepgeworteld besef van allerlei wetten, zowel geschreven als ongeschreven en elke Zwitser wordt wel zijn eigen politieman genoemd. Een goede burger rapporteert verkeersovertredingen aan de politie en klaagt schriftelijk als een van de flatbewoners zich schuldig maakt aan geluidsoverlast of teveel gebruik maakt van de gezamenlijke wasmachines. Onderling oneens Een veel gehoorde vraag is hoe Zwitser land het al zo lang met het huidige politie ke systeem heeft kunnen uithouden. Het enige antwoord is. hoe vreemd het ook klinkt, dat de Zwitsers het onderling zo slecht met elkaar kunnen vinden en daar om moeilijk kunnen instemmen met door anderen voorgestelde veranderingen. Slechts een enkeling waagt het om kritiek op het systeem uit te oefenen. Zoals de socialistische professor Jean Ziegler, die een handjevol bankiers en multinationals, die alleen uit zouden zijn op winstbejag, ervan heeft beschuldigd de macht in han den te hebben. Zij zouden volgens Ziegler veel meer macht hebben dan de federale autoriteiten. In hoeverre dit waar is, is niet makkelijk te controleren. Duidelijk is wel, dat ofschoon buitenlanders vaak menen dat Zwitserland een land zonder politieke of sociale moeilijkheden is, deze waas van clichés het land vaak mooier maakt dan het in werkelijkheid is. COPYRIGHT THE GUARDIAN „Dat mensen het een plezierige tijdpassering vinden om aan de waterkant een haak in het water te laten bengelen terwijl naast hen de eerder gevangen vissen langzaam dood liggen te gaan, is eigenlijk alleen omdat vissen niet zo kunnen schreeuwen of janken dat wij het kunnen horen." nige criteria ip de natuurweten schap die doet veronderstellen dat een dier iets prettig vindt of niet. Bij het genoemd voor beeld heeft de vis de haak als onaangenaam ervaren en pro beert daarom de haak te ont wijken. Men kan zelfs stellen, dat als gevolg van dit leerver mogen van de vis het ook in het belang van de visser Is, het vissen zo aangenaam mogelijk te doen voor de vis. Dan wordt de kans immers vergroot dat de vis zich een volgende maal weer laat verschalken", aldus de hoogleraar, die het betreurt niet wat meer tijd te hebben voor de beoefening van de hengelsport. De hengelliefheb- bende wetenschapper hoopt met zijn op stapel staand on derzoek 'een bijdrage te kun nen leveren aan de discussie wat wel en niet te tolereren is bij het sportvissen. Grote boosdoener Hoe zou de sportvisser zelf te gen het pijnprobleem van vis sen aankijken? Per slot van re kening is hij volgens de Die renbescherming de grote boosdoener. Deze vraag, voor gelegd aan enkele ervaren hengelfanaten langs het IJssel- meer, levert het volgende com mentaar: „Moet je je eens voorstellen zo'n haak door je mond. Tuurlijk zullen die bees ten wat voelen. Wij proberen het in ieder geval zoveel moge lijk te voorkomen; dus geen ij zeren leefr.etten om maar wat te noemen, want daar bescha dig je het dier mee. Het moet wel een sport blijven. Het stei geren ligt je na als je die knul letjes bezig ziet met van die grote haken, dat is nergens voor nodig. Het is een goede zaak dat de vereniging zich be zighoudt met het behoud van een gezonde visstand." Met die vereniging wordt ge doeld op de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfede raties (NWS). De NWS is de overkoepelende organisatie van 20 landelijke hengelsport federaties, bestaande uit ruim 900 hengelsportverenigingen. Van de twee miljoen henge laars die Nederland telt zijn er ruim 500.000 aangesloten bij de hengelsportverenigingen. Deze verenigingen zijn tevens de beheerders van het viswa ter, totaal 300.000 ha, en dra gen daarmee alle verantwoor delijkheid voor de visstand in dat water. Door de toenemen de recreatieve betekenis van de hengelsport ziet de NWS als belangrijke taak de water vervuiling te bestrijden. Ook de bescherming van bepaalde vissoorten en de verbetering van hun leefmilieu krijgen de hoog ste prioriteit. Een samenwer king tussen de werkgroep van de Dierenbescherming en de NWS ligt daarom voor de hand. „Een noodzaak", formu leert de werkgroep bondig. Van Haarlem van de werk groep hierover: „De NWS heeft primair ten doel de sportvisserij te bevorderen en de sportvissers in de gelegen heid te stellen hun sport opti maal te kunnen beoefenen. Wij zetten ons in voor het belang van de vis als individu. Voor de NWS is het niet zo leuk dat wij hun op de vingers hebben ge tikt onder het motto „Waar zijn jullie mee bezig?" Dierenmishandeling De NWS ziet dit anders en met name de achtergrondin formatie van de werkgroep bij de opening van het visseizoen vorig jaar, is de vereniging in het verkeerde keelgat gescho ten. NWS-woordvoerster An nie Schoen hierover: „De sportvisserij werd compleet uit zijn verband gerukt. Het kwam erop neer, dat de werkgroep vond dat de sportvisserij hele maal moest verdwijnen, omdat vissen pure dierenmishande ling zou zijn." Dit leidde tot een breuk in de samenwerking. In mei dit jaar echter is er een geslaagde po ging ondernomen de banden te herstellen. Hoe kijkt de NWS aan tegen de mogelijkheid van pijngevoel bij vissen? Een vlot pratende woordvoerster Schoen zegt er het volgende over: „Wij zijn blij met eventuele onderzoeken in die richting, dat is alleen maar goed voor het verantwoord be zig zijn tijdens het vissen. Wij geloven echter niet in pijnerva ringen van de vis in dezelfde vórmen als die voorkomen bij de mens. Dieren worden vaak menselijke gevoelens toege dicht, maar het is nog maar helemaal de vraag of de dieren ook zo'n belevingswereld heb ben." Wat dat betreft zit mevr. Schoen dus op dezelfde lijn als prof. Verheijen. Weifelend ver kondigt zij verder dat schrik reacties wel te zien zijn bij vis sen als ze gevangen worden, maar in hoeverre dat weer te maken heeft met pijn of met het gegeven dat een vis uit zijn natuurlijk element wordt ge haald blijft volgens haar gis sen. De NWS stelt het belang van de mens boven het dier. „Twee miljoen actieve henge laars is niet niets", luidt het droge commentaar. Er wordt een visje uitgegooid naar wat de NWS zou doen als onomstotelijk blijkt dat vis sen bij vangst verschrikkelijke pijnen lijden. De woordvoerster antwoordt: „We zouden ons er dan op moeten bezinnen welke koers er geva ren moet worden, met in het achterhoofd „is dit nog wel verantwoord". Misschien zou den sommige hengeltechnie- ken verboden moeten wor den." Onbeantwoorde vraag Vooralsnog lijkt het een on denkbare zaak dat de sportvis serij gedeeltelijk of geheel zou verdwijnen. De Dierenbescher ming lijkt zich bij dit gegeven neergelegd te hebben. Het sa menwerkingsverband met de NWS zal er in de toekomst op gericht zijn, de sportvisser op timaal te informeren over de gedragsregels tijdens het vis sen en een discussie uit te lok ken onder de sportvissers wat wel en niet door de beugel kan. De NWS neemt dan de voorlichting over de verschil lende vistechnieken voor haar rekening. Voor de Dierenbe scherming zou het een ideale ontwikkeling zijn als bij de vis- kaarten van 1981 een folder met gedragsregels wordt bij gevoegd. „Dat zou zeker een hoopvolle ontwikkeling zijn. Verder zouden eigenlijk alle hengelaars verplicht aangeslo ten moeten zijn bij een hengel sportvereniging. Dat zou de NWS geld in het laatje bren gen voor betere voorzieningen ten aanzien van de visstand en de achtergrondinformatie nog vruchtbaarder maken", meent de werkgroep. Feit blijft dat op de vraag „in hoeverre heeft een vis pijnge- voelens" op dit moment geen passend antwoord te geven is en volgens prof. Verheijen zal dit antwoord ook nog wel lang op zich laten wachten. Een po sitieve ontwikkeling rond deze probleemstelling is, dat door de stroom van informatie de sportvissers meer zullen stil staan bij hun doen en laten. Zij wijzen de jeugdige, niet-aange- sloten hengelaars aan als de grote boosdoeners van het on nodig letsel toebrengen aan vissen. Voorlichting op scholen ligt in de lijn die de Dierenbe scherming wil volgen om de resterende haken en ogen aan de huidige vissituatie weg te nemen. Wellicht zou het pijngevoel bij vissen het thema kunnen zijn voor een thriller in navolging van Alfred Hitchcock's „Birds. (Een film over de opstand van vogels tegen de mensen.). De Dierenbescherming zou hem dan kunnen gebruiken als voorlichtingsfilm. Zó bloederig en schokkend - de scène waarin twee snoekbaarzen vechten om de ingewanden van een achteloze visser is niet ondenkbaar - dat een B-film als „Jaws" verbleekt, nietszeggendheid. Tussen twee haakjes, nu we het er toch over hebben ge had, wat valt er te zeggen over pijnervaringen bij wormen en maden? LEO BLOEMHAND Het „Kunstoproer" onlangs in Zürich was een van de duidelijkste bewijzen van een groeiend ongenoegen onder de Zwitsers met het huidige politieke systeem. Beschadigen van dieren voor menselijk plezier keerzijde van hengelsport

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17