Kerken ingericht als museum, maar ook als badhuis, pakhuis of atheïstisch instituut Love Canal en Lekkerkerk: topjes vansnel groeiende chemische afvalbergen IN LENINGRAD BEGON DEREVOLUTIE... Marge Ba tea' baby werd dood geboren. Ondanka een volwaardige zwangeracHap van negen maanden woog de baby 22 pond. „Mijn dokter had er geen verklaring voor, het moeten chemicaliën zijn", aldua mevrouw Batea. Phillia Whitenight, moeder van vijl kinderen, ia in 1975 geopereerd aan boratkanker. Bij buren in vijftien nabijgelegen huizen hebben zich de laatate jaren zeven gevallen van kanker voorgedaan. Bij Phillia en haar man ia recentelijk een ingrijpende chromoaomen- afwijking geconstateerd. „We hadden geen idee hoe het kwam dat mijn vrouw epilepaie kreeg. Niemand in haar familie had het ooit gehad", aldua Harry Tolli. „Ik twijfelde er eerat aan of het ieta met de chemicaliën te maken had, totdat de troep de kelder in kwam druppelen". Achtjarige Jon Kenney overleed vorig jaar aan. een nier aandoening. Jenny Puccetti, zijn grootmoeder: „Hij was opgeblazen ala een ballon toen hij dood ging. Hij apeelde vaak op de plek, waar al die rommel gevonden ia". Voor wie de eigenlijk nood! ke meer drastische maatf wil nemen is het echter w op een aanzienlijke ment! verandering onder de bev Nu is het nog veel te vaak het publiek zich pas bij hl bleem betrokken voelt w het gif de eigen kelder t druppelt. De verandering ook moeten komen bij de die het te druk hebben m in de markt liggende on pen èn bij het bedrijfsle volgens Brown nog altijd de obsessie koestert puur economische kant chemische industrie. DICK NIAGARA FALLS Grote aan tallen geboorteafwijkingen, be schadigingen van lever en nieren, ernstige ademhalingsproblemen en diverse vormen van kanker hebben van de wijk Love Canal in het Amerikaanse stadje Niagara Falls (New York) een begrip ge maakt voor onbeschrijfelijke angst. Een angst voor de aarde die begint uit te stoten wat er in loop van vele jaren aan chemi sche troep is ingestopt. Tussen 1947 en 1952 heeft de chemische fabriek Hooker Corpo ration tal van giftige stoffen ge stort in het nooit afgemaakte stukje kanaal, dat meneer William Love er in de vorige eeuw wilde aanleggen. Sinds twee jaar gele den de grond rond Love Canal letterlijk begon te borrelen zijn bijna duizend gezinnen geëvacu eerd. Elk ziekteverschijnsel veroorzaakt in Love Canal grote angst. En dat is niet verwonderlijk. Naast alle afschuwelijke gezondheidsproble men die zich al hebben gemani festeerd bracht een particuliere studie onlangs aan het licht, dat veel inwoners van het gebied een opmerkelijke afwijking vertonen van het chromosomenbestand, de celdeeljes die de dragers zijn van de erfelijke eigenschappen. Een ander onderzoek toonde vrij wel tegelijkertijd belangrijke af wijkingen aan in het zenuwstelsel. Zonder chemicaliën zou het leven zelf onmogelijk zijn, aldus de in verschillende toonaarden aange boden boodschap die de laatste tijd door een aantal grote chemi sche industrieën in de Verenigde Staten intensief via de televisie wordt verspreid. Deze boodschap wordt onderstreept met allerlei aangename toepassingen van chemicaliën. Maar de boodschap in omgekeerde zin is minstens even concreet aan het worden. Het chemisch afval, dat de laatste tientallen jaren her en der werd gestort, begint het leven op tal van plaatsen niet alleen onaange naam maar steeds vaker onmo gelijk te maken. De gifschandalen die zich in het verleden hebben voorgedaan hebben slechts onrust teweegge bracht, geen werkelijke paniek. Ook nu nog is Love Canal, zelfs voor de direct betrokkenen, in de eerste plaats een griezelverhaal. Tegelijkertijd begint echter lang zaam het besef te groeien dat Love Canal niet op zichzelf staat. Topjes De giframp in ons eigen Lekker kerk heeft ook de Amerikaanse kranten bereikt. Love Canal en Lekkerkerk zijn twee topjes van een in hoog tempo groeiende chemische afvalberg. Chemische tijdbommen tikken op talloze plaatsen in de geïndustrialiseerde wereld. De Verenigde Staten bij voorbeeld herbergen al ruim der tigduizend chemische stortplaat sen, waarvan zeker een kleine duizend accuut gevaar opleveren. Maar ondanks Love Canal wordt dat gevaar, zo is de mening van Michael Brown, de journalist van de Niagara Gazette die zich twee jaar geleden in het schandaal vastbeet en niet rustte voordat het hele drama in zijn volle ernst aan het licht kwam, nog steeds gruwelijk onderschat. Brown heeft zijn onderzoekingen echter niet tot Love Canal, zijn geboorteplaats, beperkt. Hij heeft onlangs een lijvig boekwerk ge publiceerd, waarin een oneindig lijkende reeks gruwelijke gif schandalen in het hele land wordt beschreven. „Laying Waste", met als ondertitel „De vergiftiging van Amerika door chemicaliën", is een imponerend standaardwerk, een angstaanjagende „giff-ency- clopedie". Vrijwel alle miljarden tonnen che misch afval, die tot nu toe in de wereld zijn geproduceerd zijn of wel illegaal ofwel zorgeloos ge stort. En het staat vrijwel vast dat deze chemicaliën op de een of andere manier op ons milieu zul len inwerken, aldus Brown. Dat gebeurt volgens hem meestal zó langzaam en geleidelijk dat er zel den accute gevaren ontstaan en er direct slachtoffers vallen. Wat wel gebeurt, zo schrijft Brown, is een sluipende maar onmiskenba re aanslag op onze gezondheid. Schokkende opsom ming Zijn opsomming van 351 pagina's giftige chemicaliën is een schok- .Gevaarlijk? Wat kan haar nu nog gebeuren? Haar man is in het buitenland, haar zoon Igor in een kamp, zelf is ze ziek, de telefoon is afgesloten en we worden zeker uit ons huis gezet. Nee, slechter kan het ons niet meer gaan". Dit antwoord kreeg onze verslaggever Leo van Vlijmen, die ondanks alle weigeringen aan niet-sportjournalisten toch in Rusland wist door te dringen, te horen van Ba- LENINGRAD In Leningrad Is het on miskenbaar allemaal begonnen, bijna 63 jaar geleden. Vanuit mijn kamer in hotel Leningrad, „Ljoeks" en uitzonderlijk slecht schoongemaakt, doch prachtig gelegen aan de breedste arm van de Neva, kan ik elke ochtend om acht uur zien hoe de vlaggen gehesen worden aan boord van de pantserkruiser Aurora. Op 25 oktober 1917 werd vanaf deze oor logsbodem een schot met kruit gelost. Het was het sein tot de bestorming van het winterpaleis en het begin van de ok toberrevolutie. Enkele uren nadien, toen de bolsjewieken de macht in het toen malige Petrograd hadden overgenomen, seinde de marconist van de Aurora Le- nins boodschap „aan de burgers van Rusland" de hele wereld over. boesjka Kortsjnoj, de moeder van de schaakmeester, op zijn vraag of het niet gevaarlijk was Bella, Kortsjnojs vrouw, in het ziekenhuis op te zoeken. De medicijnen, vitamine, chocolade en onderbroeken, die onze verslaggever uit Nederland had meegenomen, zullen pas in augustus hun weg vinden naar Igor In het Siberische strafkamp. Want dan pas mogen Bella en Igors verloofde Natasja hem weer bezoeken. Sindsdien is de Aurora voor buitenlandse toeristen een bezienswaardigheid en voor Sovjetburgers een bedevaartplaats. En Lenin, de oktoberrevolutie en de vroegste geschiedenis van het bolsjewisme zijn niet meer uit het huidige Leningrad weg te denken. Maar hoewel Leningrad na Moskou de meest communistische stad van de Sov jet-Unie is, ademt het toch nog de sfeer van het oude Rusland. De monumentale gebouwen die tsaar Peter heeft laten op trekken en de protserige paleizen en ker ken die Catharina de Grote heeft laten bouwen vormen nog steeds het decor van Poesjkins vertellingen, Gogols novellen en Dostojevski's romans. Hier heeft Raskolni- kov uit „schuld en boete" rondgelopen en het hoertje Sonja leren kennen. Leningrad kent nu officieel geen hoertjes meer. De Duitsers hebben Leningrad tijdens de Tweede Wereldoorlog negenhonderd da gen lang belegerd, daarna moesten ze af druipen. Leningrad is daarom een van de elf Sovjetrussische heldensteden, zo leert Ljoedmilla ons in het vliegtuig dat ons in veertig minuten van Tallin naar de baker mat van de oktoberrevolutie brengt. Nadat ik er ijverig blijk van heb gegeven dat ik bij vorige bezoeken aan Leningrad alle bezienswaardigheden heb bekeken, beveelt Ljoedmilla me een bezoek aan Pa- vlovsk aan, een plaatsje, dertig kilometer buiten Leningrad, waar Catharina de Gro te een enorm paleiscomplex heeft laten neerzetten. Ze legt me precies uit hoe ik met de bus naar het Witebsk-station moet -komen en vandaar met een boemeltje Pa- vlovsk kan bereiken. Op bezoek bij Bella De metro voert me de andere richting uit, naar het Vasiljevsky-eiland. Hoewel ik vier kilo medicijnen, vitamine, chocolade en onderbroeken in mijn tas heb. besluit ik, omdat de trams en bussen uitpuilen, de rest van het traject toch maar te lopen. Om half elf bel ik aan bij „kwartioera" 44 van „dom" 19 in de Gavanskystraat. Flat 44 van blok 19 bevindt zich op de vijfde verdieping en de lift is niet buiten dienst. De deur wordt opengedaan door een oude dame die direct doorheeft dat ze met een buitenlander te doen heeft. Bella Kortsj noj, de vrouw van de schaakmeester, ligt in het ziekenhuis, vertelt ze. Baboesjka (opoe), Kortsjnojs moeder, is momenteel bij haar schoondochter op bezoek. Zelf is ze een vriendin des huizes. Of ik kan wachten. Dat kan ik niet, want ik heb Ljoedmilla beloofd om één uur weer in het hotel te zijn voor het diner. Morgen om half elf kom ik terug, beloof ik, nadat ik mijn „waar" heb afgegeven. Aan het diner vertel ik Ljoedmilla lyrisch over mijn bezoek aan Pavlovsk. Ik ben er Met Ljoedmilla tussen de Russen(4) Na zijn terugkeer uit de Sovjet- schreef onze verslaggever een aan de schaakmeester Viktor Ki noj over de ontmoeting, die hij ii ningrad had gehad met Korts) io vrouw Bella en zijn moeder. Kortsjnoj, die op het ogenblik in 2 i seriand woont, schreef onder het volgende aan onze hoofdrt^ teur terug: p"'- l Ka net „Inde sombere tijden die t hj beleven moet het bezoek itds uw redacteur Leo van Vlijmcto aan mijn gezin in Leningrad als een waarlijke prestatie i*)" worden beschouwd. Maar opnieuw wil ik samen met Solzjenitsyn dezelfde gedachte uiten: doormijn gezin te helpen strijdt u voorde onafhankelijkheid van uw eigen land. En, helaas, schande over de Nederlandse sportlieddpM die een gebrek aan burgen hebben getoondJj viktor korts4 wohlen. zwitserla drie jaar geleden geweest en de paleizen zullen er wel nog net zo bijstaan als toen. In het ziekenhuis Omdat ik nog nooit het Leningrader Lenin- museum heb bezocht wordt dit het vol gende project dat Ljoedmilla voor mij uit denkt. Precies om half elf de volgende ochtend bel ik weer aan bij de Kortsjnojs. Baboesjka is nu thuis en heeft de tafel vol geladen met zoetigheden in allerlei scha keringen. Een fles wodka moet ik meene men en of ik tijd heb om mee te gaan naar het ziekenhuis om Bella te ontmoeten. Ze bevindt zich daar sinds anderhalve week vanwege haar hoge bloeddruk en wil graag even met me praten. Bella ligt in het Lenin-ziekenhuis en Ba boesjka, die een eind in de zeventig is, brengt me er naar toe. Onderweg praat ze luid en als een waterval, maar ze loopt nog sneller dan ze spreekt. Ik kan haar nauwe lijks bijhouden. Is het niet gevaarlijk voor Bella wanneer ik naar het ziekenhuis toe ga? Baboesjka blijft even staan. „Gevaar lijk? Wat kan haar nu nog gebeuren? Haar man is in het buitenland, haar zoon zit in het kamp, zelf is ze ziek, de telefoon is af gesneden en na de Olympische Spelen worden we zeker de woning uitgezet, want we mogen maar 9,2 vierkante meter per persoon hebben en onze woning is dus veel te groot voor ons. Nee, slechter kan het ons niet meer gaan". In het ziekenhuis blijf ik in de tuin achter wanneer Baboesjka naar binnen gaat om Bella te halen. Ik ken haar slechts van fo to's, maar kan constateren dat ze er inder daad slecht uitziet. Ze is aan haar ver pleegsters ontsnapt en we kunnen slechts een minuut of tien praten. Ze wil weer zo gauw mogelijk uit het ziekenhuis weg, want de geneesheer die haar behandelt is De pantserkruiser Aurora gaf op 25 oktober 1917 het sein tot de oktoberrevolutie. Deze oorlogsbodem is nu een bedevaartplaats. een anti-semiet. In april heeft ze haar zoon Igor in het Siberische strafkamp bezocht. Een hele dag kon ze met hem praten, sa men in een kleine kamer. Igors verloofde Natasja die ik later in Moskou ook op zoek mocht slechts via een telefoon en gescheiden door een glaswand met Igor spreken. Hij moet twee en een half jaar zit ten, omdat hij dienstweigeraar is. En hij is dienstweigeraar omdat hij anders vijf jaar na zijn diensttijd pas in aanmerking zou zijn gekomen voor een uitreisvisum uit de Sovjet-Unie, dat hij waarschijnlijk toch nooit gekregen had. Hij heeft er nu een half jaar opzitten en op 13 augustus mo gen Bella en Natasja hem weer opzoeken. Dan krijgt hij zijn warme onderbroeken, zijn vitamine en zijn medicijnen. Volgens Baboesjka eet Igor 's ochtends in water gekookte grutten, 's middags en 's a- vonds alleen maar kasja. Het Leninmuseum in Moskou Is indruk- Bella Kortsjnoj zal zeker niet op de tribune zitten bij het olympisch voetbal- gebeuren Bella Kortsjnoj samen met „Baboesjka" in de tuin van het Leninziekenhuis te Leningrad. wekkender dan dat in Leningrad, zeg ik 's middags tegen Ljoedmilla. Op het kerkhof Het Alexander Nevsky-klooster aan de oostelijke kant van Leningrad is een van de mooiste plekjes van de oude Tsaren- stad. Omdat de excursie naar de beroem de Peter en Paulsvesting voor ons groepje uitvalt (het is, tot verontwaardiging van mijn vijf reisgenoten, schoonmaakdag), stel ik voor met zijn allen dit klooster te bezoeken. We komen er met de metro en na een fikse wandeling, omdat we bij het verkeerde station uitstappen. Ljoedmilla leidt de anderen rond door de klooster kerk en de overige gebouwen. Ik blijf ach ter om op de twee kerkhoven de graven van Russische beroemdheden te bezoe ken. Tsjajkovsky en Glinka liggen hier, alle vrienden van Poesjkin zijn hier bijgezet, dichters als hij, de componist Borodin, die behalve musicus ook scheikundige was en een wetenschappelijk leven lang gewerkt heeft in het gebouw dat naast hotel Lenin grad staat, onderdeel van de Sovjetrussi sche academie van wetenschappen, die Borodin heeft hier zijn laatste rustplaats gekregen. Het langst blijf ik staan bij het graf van Dostojevsky, niet alleen uit eer bied voor deze grootste aller Russische romanschrijvers, maar ook omdat ik pre cies daar wordt aangesproken door een jongeman in blue jeans en met de aanzet van een blonde baard. Afgezien van de jeans zou Aljosja uit de „Gebroeders Ka- ramazov" er precies zo hebben kunnen uitzien. Aljosja Karamazov was novice in een klooster, deze jongeman bij Dostoievsky's graf vraagt of ik geld wil wisselen: twee te gen één. (De officiële koers is drie tegen een en in Riga hebben ze me zwart al één om één geboden). Illegaal wisselen is in de Sovjet-Unie een zwaar delict. Bovendien kun je als buitenlander met Russische roe bels nauwelijks iets beginnen, want de meeste extra kosten, in hotels, voor excur sies of souvenirs, moeten in westerse valu ta worden voldaan. Ik heb dus geen be langstelling en zou het trouwens Ljoedmil la niet willen aandoen dat iemand uit haar kleine kudde misschien wel door een pro vocateur verleid wordt. De jongeman is echter geen provocateur, want ook als de handel niet doorgaat wil hij best een praatje maken, zodra hij merkt dat ik geen Oostduitser ben. maar aan de „goede kant" sta. Hij spreekt zelf behoorlijk Duits, was tot drie maanden ge leden student Germanistiek. Op een avond in maart heeft hij zich vergaloppeerd. In de kring van, zoals hij dacht, vrienden heeft hij gezegd, dat hij eigenlijk geen verschil zag tussen de Sovjetrussische inmenging in Afghanistan en de Amerikaanse be moeienissen met Vietnam. „Ik heb des tijds, als scholier, geprotesteerd tegen wat de Amerikanen in Vietnam misdeden. Maar waartoe worden onze jongens nu in Afghanistan gedwongen?". Nog geen vier entwintig uur nadat hij zijn mening had ge zegd werd hij van de universiteit verwij derd. Kerken Wanneer Ljoedmilla me de laatste] ningrad vraagt wat ik van plan bi haar recht in de ogen kijken en gewoon een beetje wandelen. Miji ling wordt een tocht langs kloosters, althans wat ^ftrvan noi De Lutherse kerk aan de Nevsl peklt is sinds jaar en dag een bai Catharinakerk, enkele tientallen verder, wordt als pakhuis gebruikt! thedraal van de Heilige Moeder G| Kazan, schuin er tegenover, een eus bouwwerk, is een „museum geschiedenis van de godsdienst den, in feite een instituut waarin dienst als achterlijk en het athe'ri vooruitstrevend wordt afgeschilder Het meest triest is eigenlijk de ming van het schitterende in groen ge opgetrokken complex van het f klooster, zes enorme kerken en ta drukwekkende kloostergebouwen, hoofdkerk is het museum van de g denis van Leningrad ondergebra een van de kloostergebouwen is h^®®, tuut voor de geschiedenis van de nistische partij gehuisvest. Vlak bij hotel Leningrad, in de stra het Amerikaanse consulaat zich b staat een mooie kerk. Er is nu e/®el scoop in gevestigd. De film die er f teel draait heet „Babylon". werav Leningrad is nog steeds de stad 'na nin, van het meest consequente a en la en van wat men in de Sovjet-t v „nieuwe mens" noemt. Over enkele" zullen de olympische elftallen hier v1 ®'e len. Bella zal wel niet op-de tribune?eDDf LEO VAN VI rrijk (De eerste drie delen in deze serie 1 gepubliceerd op 7, 14 en 21 juni.) Zoals overal elders in de Sovjet-Unie kent ook Leningrad zijn kolchozmarkten. kend document met voort terugkerende vaste patron sussende autoriteiten, ba serende vertegenwoordige de chemische industrie, or kend geëquipeerde en c opererende overheidsinste en een angstig, misleid p Wat temeer verontrustend dus Brown, is het feit d geen enkele oplossing vc chemische afvalprobleem dit moment ook maar er bevredigend heeft gewerkt verwerkende bedrijven I bijna overal tot nieuwe men geleid. Het is volgens dan ook duidelijk dat een sing nog lang niet in zi Maar, zo stelt hij, alleen scherpe controle zou eei zienlijke verbetering betek

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14