rente krijgt pension ijiet „natuurvoeding" „De dienaar van Dracula" Franse vrijwillige brandweer bezorgt zichzelf jaarlijks handenvol werk itsbergen Expeditie or de derde keer aar het koude Noorden it ra arda rdbe ermee, garint 1 tot eel oil onen, I 2 dl. i epels i irselie ippeieÊRSMILDE Dren- en, 0,3\ ef een nieuwe re- 45 gr. ,ve en culturele ^roorti«ter bij. Op een met üorp afstand van het de ^afedorp Diever wordt dagen een natuur- nfsgspension annex Jaar ilenlrum fleopend. i Doé'ande,''ke Pr'meur ok pi! eigenaar Jan Lan- af m"P uit sPaarndam» en irJ0? ten met zijn echt- dit bedrijf gaat lei- t- Gat met oj len g; pension „Zonne- kunnen aanhan- in natuurlijke voe- min.-IWOOnJen (d® ma" m'"fliek b.v.) ook tij- Hn vakantie natuur- tdsel voorgescho- t roetfi»8"- dj de „Zonnewende' nk h^eer gebeuren. In zijn in het pitoreske dding, Spaarndam bij pen qn vertelt provinciaal en. Triaar Langenkamp pr©at pension moet je slagrqi middel zien om in 2n!). )e blijven. Mijn vrouw i tw^n ik willen de men d»oral in contact bren- lievqet de achtergronden r citjn zo natuurlijk moge- eel vilevensstijl. Daarom dl. hqi wij het studiecen- P in «jrbij waar wij cursus- sMHen gaan geven over Ie aambeeld de macro-bio- i de si zonne-energie". sng a Netty Langenkamp vrucen enkele jaren gele- i contact met de ma- s, alsotiek. Macrobiotièk, len. Ijk kunst om lang te ling Belangrijk onderdeel eien voedingsleer, waarin igd wordt alle onder- J van het voedsel met in evenwicht te bren- 'in en Yang). Kenmer ken: veel granen en eiwit ten, geen vlees en in het al gemeen erg sober. Hij werkte toen (en nu nog een paar dagen) als ambtenaar bij de Provinciale Water staat van Noord-Holland en zij als lerares. „Beiden voelden wij ons niet hele maal happy", legt Jan Lan genkamp uit. „Je weet dat twee-derde van de wereld honger lijdt, je ziet de ellen de van de bio-industrie, leest hoeveel gif er in voed sel gestopt wordt, enfin noem maar op. Voor ons kwam het keerpunt toen wij ons realiseerden hoeveel graan een dier opeet alvo rens hij geschikt is voor de slacht. Van die hoeveelheid kunnen heel wat mensen in leven blijven. Voor ons was er maar één mogelijkheid: stoppen met het eten van vlees". Levensstijl Jan is zich daarna met echtgenote Netty verder gaan verdiepen in de alter natieve voedingswereld. Onder het motto „verbeter de wereld, begin bij jezelf" probeerden zij zich zo na tuurlijk mogelijk te voeden, gingen lezen over soberder leven en kwamen op een gegeven moment in contact met de macro-biotiek. „Die visie op het leven en de daar aan gekoppelde le vensstijl paste ons erg goed en steeds meer kwam bij ons het idee naar boven ons nog meer in te zetten op dit gebied. Zo kwam het moment waarop wij ons realiseerden dat mensen die leven zoals wij in de va kantie vaak in de proble men komen. Het bereiden van natuurlijk voedsel is vaak niet eenvoudig en als je in een vreemde omge ving verblijft weet je ook niet waar de juiste produk- ten te koop zijn. Eerst heb ben we nog overwogen een camping te beginnen voor mensen die alternatief wil len eten maar dat is uitge mond in de idee het in een pension te zoeken", aldus Jan Langenkamp. Het echtpaar ging vervol gens op zoek naar een der gelijk bedrijf, waarbij de af spraak was dat het er een in Drente of Brabant moest zijn. „En wij vonden het in Hoogersmilde", vertelt Netty. „Een pracht van een voormalige boerderij aan de Rijksweg, waar wij een capaciteit hebben van 26 bedden. Het woonhuis gaan wij als eigen woning gebruiken en de voormalige deel wordt ingericht als pension". Telefoon "Ik ben er van overtuigd dat er een schreeuwende behoefte is aan een natuur- voedingspension. Netty heeft onlangs meegewerkt aan een radiouitzending en daarna heeft de telefoon niet meer stil gestaan. Wij hebben al verschillende boekingen en hopen - hoe wel het erg kort dag is - de zaak nog vol te boeken voor deze zomer. Veel be langstelling is er vooral van kankerpatiënten die het zo genaamde Moerman-dieet volgen", aldus Jan. Het unieke van pension „Zonnewende" zit hem overigens niet alleen in het aparte eten maar ook in de prijzen. Er wordt met drie tarieven gewerkt, afhanke lijk van het inkomen van de pensiongasten. Jan Lan genkamp licht toe: „Wij vinden dat het eten van vol waardig en zo min mogelijk bewerkt voedsel nooit fi nancieel onmogelijk mag zijn. Veel mensen die zich natuurlijk voeden zijn juist jonge mensen met een klei ne portemonnee. Daarom hebben wij voor hen een goedkoop tarief. Wij noe men dat het A-tarief en dat is voor mensen met een bruto-inkomen onder de 1400 gulden per maand. Die betalen voor logies en ontbijt 22,50 gulden per nacht. Half pension kost 27,50 gulden voor die cate gorie en vol pension 35 gul den". „Gasten die een inkomen hëbben tussen de 1400 en 2000 gulden betalen een rijksdaalder meer en zij die meer dan 2000 gulden ver dienen vijf gulden meer per overnachting. Dit alles op vrijwillige basis", aldus de aanstaande pensionbaas. Voor dat geld krijgen de gasten o.m. twee warme maaltijden, die afhankelijk van de richting waartoe de gast in de alternatieve we reld behoort, verschillend worden klaargemaakt. Maar vlees, suiker en dier lijke vetten zijn in ieder ge val taboe in „Zonnewen de". Veel maaltijden zullen voornamelijk bestaan uit granen, groenten, peul vruchten, fruit en noten. Dit alles bereid door het echt paar Langenkamp dat zich voorlopig verzekerd heeft van de hulp van twee erva ren krachten. SJOERD POST DE STOOMLOC DOOR BRABANT ens gezellig ouderwets door rabantse landschap wil reizen, toch eens een rit met de Itrein maken. Deze vertrekt van eenitation Tilburg-West en gaat aods(andgoed Schaluinen. ana jigte van het traject is ongeveer vanl. De reis gaat met een snelheid uden van 30 km/u. en leidt langs de dorpen Riel en Alphen, via Baarle-Nassau naar het landgoed Schaluinen. Onder weg kan men kennismaken met de Brabantse natuur, oude agrarische dorpjes, en met Baarle-Nassau, de Nederlandse gemeente die het Belgi sche dorp Baarle-Hertog omsluit. Een retourtje kost tien gulden, kinderen van 4 tot en met 9 jaar en 65-plussers betalen de helft. Kaartverkoop op het station Tilburg-West, vanaf een uur voor vertrek en in de trein. Inlichtingen over rijtijden en reserveringen: Stoom treinmaatschappij Tilburg-Turnhout, tel.: 013-673811. BEROEPEN IN HET MASSATOERISME Wijnand Konings, oppercere- moniemeester van Europa's grootste spookslot. KAATSHEUVEL De onbe sproken huisvader Wijnand Ko nings uit Sprang Capelle heeft zijn ziel aan de duivel verkocht. Deze transactie voltrok zich in 1978. Hij werd toen oppercere- moniemeester van het grootste spookslot in Europa. Terwijl honderden mensen zich ver dringen voor de spiegelruiten van een gigantische vitrine, re guleert deze Brabander de ha- des van „De Efteling". In dit ontspanningspark te Kaatsheu vel is bijna vier miljoen gulden ten koste gelegd aan het soort burcht, waarin Dracula meestal ten tonele wordt gevoerd. De lijkkleurige bouwval met een 20 meter hoge toren vol scheuren en barsten, bezit een ruimte, waarin alle denkbare gru welen zijn geconcentreerd. Een dal der verschrikkingen. Vanaf een ruime balustrade zien de toeschouwers hoe geraamten zich uit hun tombe verheffen, heksen jammerlijk in de vlam men omkomen en doorzichtige spookverschijnselen voorbij zwe ven. Deze griezelshow gehoorzaamt aan de wetten van de electroni- ca. Computers zorgen tijdig voor de ijselijke jammerklachten en zovoort via twaalf versterkers en 116 luidsprekers. Angstaanja gende lichteffecten, het slingeren van een gehangene aan de galg, er wordt niets aan het toeval overgelaten. Wijnand Konings, de dienaar van Dracula, behoeft alleen maar toezicht te houden en eventuele storingen op te heffen, met zijn staf van een man of vier superk nutselaars. Technici van De Efte ling hebben met deze ingenieuze combinatie van electronica, pneumatische leidingen, pomp jes, kabeltjes, veertjes, zuigertjes en kleine motoren, zichzelf over troffen. Het effect is dermate overrompe lend, dat het spookslot inder- .,,De Efteling" te Kaatsheuvel (ook bestemming van een NS Dagtocht) is geopend van 6 april tot 6 okto ber, dagelijks van 10.00-18.00 our. De toegangsprijs bedraagt f 8,50, voor het hele scala van attracties (dus ook het spookslot) met uitzondering van het zwembad. Kinderen tot en met 3 jaar gratis. Parkeren kost twee gulden. Het lugubere uiterlijk van de spookruïne. daad al Europese vermaardheid heeft gekregen. Vooral in Duits land spreekt men er de gewenste schande van en hebben de ad vertentiecampagnes succes. Als een nachtuil blijft de toezichthou der een onzichtbare rol spelen. Hij ziet inderdaad zelden het da glicht. Tientallen voorstellingen per dag vereisen zijn aanwezig heid in de helse machinekamer met een batterij van computers en in allerlei gewelven, waar de mechanieken hun geesten klaar hebben hangen aan een mono rail, spiegels staan opgesteld en rukwinden in reserve worden ge houden. Wijnand Konings voelt zich ge rustgesteld, als de keltische graf zerken prompt op tijd beginnen te schudden. Hij denkt soms aan de balconscène uit de Muppet- show, als de spots gericht wor den op drie macabere geesten, die vanuit hun loge neerzien op de gruwelen daar beneden. Een duivelsmis bijvoorbeeld, opge dragen door een stoet wankelen de kloostergeesten met hun pa rodie op gregoriaanse zangen. Het vervult hem met trots, dat al lerlei geluiden een natuurlijke herkomst hebben, zoals het ge brul van krododillen in de spook- vestibule, waar de mensen op hun beurt wachten. Daar klinkt ook echt kattegejammer. Een reusachtige kroonluchter begint plotseling heen en weer te zwaaien en wrikt zich los uit het plafond, maar blijft op het nip pertje hangen, aan de hand van een geraamte. Er is aan alles gedacht. Onweer en bliksem, klepperende deuren, ruïnes met gotische bogen en balustrades, spinnewebben, dra ken, schedels en skeletten, twij gen en giftige bloemen. In deze entourage, met tien kilometer elektrische leidingen, verkwisten de spookgestalten heel wat ener gie. Als Wijnand Konings de aarde laat beven, worden de graven geopend en bewenen alle gees ten hun rampzaligheid. Geen do minee kan na volbrachte dag taak meer tevreden zijn, dan deze handlanger van het kwade met soms 12.000 „slachtoffers" per dag. In een speelse bui kan hij het soms niet laten, om een luikje te openen en een ijzing wekkende kreet te slaken, die de wachtende schare het bloed in de aderen doet stollen. LEO J. LEEUWIS üfeVl lenjiERDAM Zes weken regen, ï^ien kou; tenten die dreigen te gaan :n; kleren die niet meer droog wil- vorden. Dat staat de twaalf man P5 e Spitsbergen Expeditie te wach- wanneer zij voor de derde keer :un het hoge noorden trekken om meer aan de weet te komen over :venswijze van de Nederlandse isvaarders uit de zeventiende Maandag aanstaande vertrekken MHtmaal met een eigen boot, de e ju cius, die voorheen onder de naam ix de loodsdienst van IJmuiden lienste stond. Het schip, dat op de m natie stond om afgevoerd te wor- wis speciaal voor de expeditie om- do. iwd. 1! als de voorgaande keren staat de ex- *9 ie onder leiding van drs. L. Hacque- 1 Verder doen er aan dit project van Arctisch Centrum, dat is verbonden j0de universiteit van Groningen, we- dappers mee van de universiteiten m Amsterdam, Leiden en Utrecht en jjjde landbouwhogeschool in Wagenin- De Leidse universiteit wordt verte genwoordigd door de archeoloog M.L.P. Hoogland en de antropobioloog dr. G.J.R. Maat. Fotograaf B. Bekooy, die ondermeer met infrarood zal proberen te ontdekken wat voor het blote oog verborgen blijft, komt eveneens uit Leiden. Verder wordt aan de expeditie deelgenomen door een aantal Noren. Het is bovendien voor de eerste keer dat er vrouwen aan het project deelnemen. Twee wel te verstaan en bei den houden zich bezig met het onderzoe ken van skeletresten. Hacqebord en de zijnen willen met Fun onderzoek ontdekken hoe de zeventiende- eeuwse Hollanders op Smeerenburg, een van de Nederlandse nederzettingen, heb ben geleefd. Zij willen het beeld recon strueren van de ontwikkeling van de wal visvaart. Zij willen weten waar die Hol landers precies vandaan kwamen, wat voor achtergronden zij hadden en of die achtergronden invloed hebben uitgeoe-" fend op hun verblijf op Amsterdam-ei land, waarop de nederzetting Smeeren burg was gevestigd. Ook willen de onderzoekers antwoord op de vraag waarom men juist in een ongun- De twaalf le den sterke Spitsbergen Expeditie on der leiding van ■drs. L. Hac- quebord voor hun schip de „Plancius". stige klimaatsverandering naar het noor den is getrokken in een periode die wel de kleine ijstijd wordt genoemd. (Toen moet het op Spitsbergen moordend koud zijn geweest). Hebben de mensen uit de 17e eeuw iets van die ontberingen geleerd, hebben zij hun kleding weten aan te pas sen en zo ja hoe; welke speciale voorzie ningen hebben zij getroffen om de kou de baas te blijven; wat waren de medische consequenties van het klimaat? Allemaal vragen waarop de onderzoekers nu en tij dens een volgende expeditie volgend jaar een antwoord willen vinden. De reis zal acht weken uit en thuis gaan duren, waarvan er zes op Spitsbergen worden doorgebracht. Op Amsterdam-ei land zal een basiskamp worden ingericht van waaruit de onderzoekingen zullen worden gedaan. Eerdere verkenningen hebben geleerd dat er resten van woon verblijven zijn, van loodsen, een stenen vesting, een kerk en een kerkhof. Daar naar zal men tijdens deze expeditie dieper gaan graven. De opgravingen worden overdekt met een broeikas, om onder alle weersomstandigheden aan het werk te kunnen blijven. Op het schip, dat in de buurt zal blijven, zijn twee laboratoria ingericht waar vond sten meteen kunnen worden geconser veerd. Ook is er een donkere kamer voor de fotograaf, zodat deze onmiddellijk kan bekijken of zijn infrarood-foto's iets aan het licht hebben gebracht. En als de expeditie dan, koud, nat en ver kleumd weer is teruggekeerd in Neder land, dan zullen alle vondsten en ontdek kingen worden vergeleken met wat ons schriftelijk uit de tijden van toen is nage laten. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Met het op gang komen van de jaarlij- ke toeristenstroom naar en in Frankrijk groeit in het zuiden van het land de jaarlijkse angst voor bos branden, die met ontmoedi gende regelmaat uitge strekte gebieden teisteren. De autoriteiten hebben wel hun maatregelen genomen; het afgelopen jaar is een aantal DC 6-toestellen verbouwd nadat een expe riment verleden jaar had uitgewezen dat deze vlieg tuigen als blustoestellen, onder meer door hun grote blus-capaciteit, zeer doel treffendheid zijn. Het wa ter-tanken moet weliswaar op luchthavens gebeuren de tot nu toe gebruikte Ca- nadair-toestellen scheerden over zee en „schepten" dan het water op maar dit nadeel weegt ruimschoots tegen de voordelen van de DC 6-vliegtuigen op. Een tweede maatregel om het vuur de komende zomer ef fectief te kunnen bestrij den was de verhoging met 80 procent van de vergoe dingen die aan bosbrand- bestrijders worden betaald. De zomer van 1979 was in het zuiden van Frankrijk de droogste sedert mensenheu genis. In die zonnige, droge en warme maanden gingen meer dan 50.000 hectaren bos in vlammen zien op. Men wil er alles aan doen om een her haling van dit drama te voor komen. Twee uitvoerige on derzoeken moeten hier hun bijdrage aan leveren. Een van die rapporten heeft be trekking op een parlementair onderzoek, waarin nogal scherpe kritiek wordt uitoe fend op de organisatie van de bluswerkzaamheden. Het tweede rapport is opgesteld in opdracht van de „intermi nisteriële missie voor de be scherming en planologie van het Middellandse Zeegebied", maar is niet openbaar ge maakt. En gezien de „verbij sterende" punten die inmid dels zijn uitgelekt is dat niet zo vreemd. Pyromanen Zo was het bijvoorbeeld alge Blussen van bosbranden wordt per uur betaald meen bekend dat een groot aantal bosbranden wordt aangestoken. Ieder jaar wor den pyromanen aangehou den. Uit de onderzoeken is nu echter gebleken dat de grootte van de beroeps- brandweerkorpsen niet vol doende is om in de topmaan- den de vuren doeltreffend te kunnen bestrijden. Als ge volg hiervan moet vaak een beroep worden gedaan op vrijwilligers. De moeilijkheid hierbij is dan weer dat het vaak moeilijk is om voldoen de vrijwilligers te vinden, juist omdat de streken waar de bosbranden hoofdzakelijk woeden grotendeels ontvolkt en verlaten zijn. Overigens is het predikaat „vrijwillig" voor die brand weerlieden louter symbo lisch; zij krijgen er een ver goeding voor van 9 gulden tot 14 gulden per uur. Voor de mensen in de verarmde gebieden is een dergelijk be drag echter niet te versma den. Vooral als men bedenkt dat de vergoeding voor het werken op zon- en feestda gen met 50 en voor nachtar beid zelfs met 100 procent wordt verhoogd. In het rap port wordt erop gewezen dat de vrijwilligers onder de „gunstigste omstandigheden" niettemin in een zomer 6.500 tot 10.000 gulden kunnen verdienen. Vandaar dat, al dus het rapport, een dergelijk betalingssysteem voor be paalde mensen gewoon een soort aanmoediging is om tij dens het werk overdreven ij ver te vermijden of zelfs moedwillig brand te stichten. Deze theorie wordt met fei ten uit de praktijk gestaafd. De ervaring heeft uitgewe zen dat de bosbranden in ze kere zin voorspelbaar zijn. Zo staat vast dat de vuren meestal tussen 12 en 15 uur ontstaan en vrijwel nooit 's avonds en 's nachts. Maar in het département Alpes- -Maritimes heeft een onder zoek aan het licht gebracht dat daar juist uitzonderlijk veel branden in in de tijd tussen acht uur 's avonds en zeven uur in de morgen ont staan, met een opmerkelijke voorkeur voor de nachten van vrijdag op zaterdag, juist de dagen dat de bezoldiging voor de vrijwilligers het hooste is. Daarnaast zijn er nog de meer „klassieke" vormen van brandstichting zoals die van de schaapherders, die bijna per traditie bosbranden aansteken om voor hun die ren betere weidegronden te verkrijgen en bovendien de halfjaarlijkse schapentrek te vereenvoudigen. Met name op Corsica gebeurt dit nog re gelmatig. Andere schuldigen zijn de verwoede Franse ja gers, die branden stichten om het schaarse wild uit te drij ven. Voorts doen zich nog branden voor die uit wraak worden gesticht. Tenslotte zijn er de „moderne brand stichters", de aannemers en projectontwikkelaars die branden (laten) stichten om dat op „kale" terreinen ge makkelijker en goedkoper gebouwd kan worden dan op bosgrond. Getolereerd In het rapport wordt dan ook gesteld dat het niet verwon derlijk is wanneer in een „ty pisch dorp van het achter land van het Middellandse Zeegebied vrijwel de gehete bevolking de bosbranden to lereert: de herders, de jagers, de grondeigenaars, de aanne mers, de vrijwillige blussers en de bosbrandweerlieden". Uiteraard zullen er voorstel len worden gedaan om de aanwerving en de betaling van de vrijwillige brandblus sers te veranderen, bijvoor beeld door seizoensarbeiders tegen een vaste beloning aan te trekken. Toch zitten er volgens de parlementaire on derzoekscommissie ook aan een dergelijke handelswijze wel negatieve kanten omdat, zo werd de commissie verze kerd, bij een te plotselinge vermindering van hun in komsten de vrijwillige brandweerlieden moedwillig nog meer branden zouden gaan stichten. 28 JNENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 1380 PAGINA 11

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11