Documenten Heilige Stoel gepubliceerd over hulpverlening door PiusXII in wereldoorlog Archeologen: „Uittocht uit Egypte" niet door noordelijk deel van Sinaï Verklaring Vaticaan jj over euthanasie: Vuurstenen in Leids museum BINNENLAND Zwolle 750 jaar: hele zomer feest Zendtijd voor vakantiegangers bij Wereldomroep Weekeinde-tips Open dag Stoomtram Hoorn-Medemblik Een dagje Hoge Zwerven met de huifkar LEIDSE COURANT Paus Pius XII en zijn medewerkers heb ben in de oorlogsjaren 1944/45 vele men sen, ongeacht hun godsdienst, ras en poli tieke overtuiging uit de greep van de na zi's proberen te redden en ook gered. Dat blijkt uit het tiende deel van de „Acten en documenten van de Heilige Stoel betref fende de Tweede Wereldoorlog", dat dezer dagen is gepubliceerd. Onder de titel ,,De Heilige Stoel en de oor logsslachtoffers, januari 1944-juli 1945" bevat het deel ongeveer vijfhonderd geheel of uit voerig geciteerde stukken uit het Vaticaanse geheime archief over het charitatieve werk van de Heilige Stoel in de laatste fase van de tweede wereldoorlog. De documenten zijn uitgegeven door drie hoogleraren in de hedendaagse geschiedenis: de Fransman Pierre Biet, de Italiaan Angelo Martini en de Amerikaan Robert A. Graham, alle drie jezuieten. De stukken laten de steeds weer herhaalde pogingen zien van Pius XII en zijn medewer kers om in oorlog en vervolging mensenle vens te redden en verwoestingen te verhin deren. Vooral ook heeft de Heilige Stoel zich ingezet voor het oprichten van een informa tiedienst over krijgsgevangenen, weggevoer den en vluchtelingen en voor het sturen van hulpgoederen aan krijgsgevangenen en geïn terneerden. Daarbij werd nauw samenge werkt met de „Mission Catholique" in Zwit serland en de charitatieve organisaties „Se- cours Catholique" in Frankrijk en „National Catholic Welfare Conference in de Verenig de Staten. Een reeks van documenten uit Slowakije, Hongarije en Roemenië toont aan, dat de Hei lige Stoel zich indertijd via zijn diplomatieke vertegenwoordigers steeds weer inzette voor de vervolgde joden en voor duizenden van hen de weg kon effenen naar Palestina of naar Amerika. De redacteuren doen uitko men, dat er voor talrijke interventies geen schriftelijke getuigenissen voorhanden zijn, omdat Pius XII vooral in dringende geval len veelvuldig van.de diensten van ver trouwenspersonen gebruik maakte, zoals zijn neef prins Carlo Pacelli en de generaal van de salvatorianen, de Duitser Pankratius Pfeiffer, die zijn wensen persoonlijk voorleg den aan het Duitse „Oberkommando" in Rome. Met hun interventie in opdracht van de paus hebben zij de vrijlating van een groot aantal mensen onder wie vele verzetsstrij ders bewerkstelligd en hen daarmee het leven gered. Protest bij kardinaal over uitblijven van dispensatie celibaat De besturen en stafleden van het Diocesaan Pastoraal Centrum in het bisdom Utrecht, van de pastorale werk groep „Oost-Gelderland en van het pastoraal centrum „De Zwanenhof" in Twente hebben er bij kardinaal Wil- lebrands, als aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie, over ge klaagd, dat paus Johannes Paulus II de aanvragen voor dispensatie inzake de celibaatsverplichting niet behan delt In een brief aan de kardinaal wijzen zij op de persoonlijke problematiek, die door het uitblijven van een antwoord voor de aanvragers ontstaat. Het gaat om duizenden aanvragen uit de gehele wereld. De briefschrijvers constateren, dat het beleid ten aanzien van de dispensatieregeling bij de amb tsaanvaarding van paus Johannes Paulus II plotseling is veranderd. Deze verandering ervaren zij als onrecht. De laksheid van het Vaticaan veroorzaakt volgens de brief schrijvers een ernstige stagnatie in de voortgang van het pastorale werk. Veel pastoraal talent wordt teniet gedaan, omdat mensen door het uitblijven van dispensatieverlening belemmerd worden functies te aanvaarden. In de brief aan de kardinaal wordt tegen de gang van zaken ernstig protest aangetekend. De kardinaal wordt gevraagd alles in het werk te stellen de dispensatie-aanvragen zo gauw mogelijk behandeld te krijgen. Bij hun „uittocht uit Egypte" kunnen de Israëlieten zeker niet door het noordelijk deel van de Sinaï getrok ken zijn. Tot deze conclusie is profes sor Eliezer Oren gekomen na een on derzoek in dat gebied door archeolo gen van de Israëlische Negev-univer- siteit in Beersheba. Als Oren gelijk heeft dan kan een van de drie moge lijke routes, die de Israëlieten bij hun tocht door de woestijn hebben ge volgd, worden uitgeschakeld. De archeologen zijn bij hun onderzoek uitgegaan van de oudste „kaart" ter we reld, in steen uitgehouwen in een tem pelmuur in het Egyptische Xarnak, als mede van de „oudste Baedecker", een reisbeschrijving door het noordelijk deel van de Sinaï uit de tijd van de farao Ramses II. Met behulp van luchtfoto's en minutieus onderzoek van elke afzonder lijke zandheuvel hebben de archeologen meer dan 1100 archeologische vindplaat sen geregistreerd. Daarbij zijn ook grote vestingen, zoals die bij Charuvit, tien kilometer ten zui den van de huidige grensplaats El Arish. De vier meter dikke muren daarvan, op getrokken uit leem, waren eens tien me ter hoog. Nu hebben regen en wind en het slijpende zand de hoogte terugge bracht tot enkele centimeters. Tenminste tien van dit soort vestingen hebben langs de „weg van Horus", de klassieke heirweg tussen Egypte en Pa lestina gestaan, zoals ook op genoemde tempelkaart staat aangegeven en nu door de archeologen proefondervindelijk kon worden aangetoond. Deze vestingen hebben zo dicht bij elkaar gelegen, dat nauwelijks een weggelopen slaaf, laat staan een hele stam heeft kunnen passe ren, volgens professor Oren. Hij heeft ook nog een andere opmerkelij ke vondst gedaan, namelijk een pul van aardewerk, voorzien van de hiëroglyfen van farao Sethi II, die leefde tussen 1214 en 1208 voor Christus, ongeveer in de tijd, dat Mozes met de „kinderen Israels" uit Egypte wegtrok. Sethi II is door de wetenschappers altijd als een soort „spookfarao" gezien, omdat er van hem geen concrete aanwijzingen bestonden. Professor Uren heeft nu niet alleen kun nen aantonen, dat de farao echt bestaan heeft, maar ook, dat diens rijk zich moet hebben uitgestrekt tot aan de grenzen van Palestina. Anders is de vondst van de pul in een grenspost niet te verkla ren. De vondst zou ook tot de conclusie kunnen leiden, dat de Egyptenaren nog altijd delen van Kanaën beheersten in de tijd, dat het land door Josua werd in genomen. Het menselijk leven is vol gens de katholieke leer on aantastbaar tot het op na tuurlijke wijze dood gaat. Het leven is voor de chris ten een geschenk van God waarover niet naar wille keur kan worden beschikt. Daarom heeft niemand het recht een mens „uit barm hartigheid te doden tenein de extreme pijnen defini tief te beëindigen of om kinderen met geboorteaf wijkingen, ongeneeslijk zieken of geestelijk ge stoorden uit hun lijden te helpen, dat misschien nog ettelijke jaren duurt en voor de familie en de maat schappij een te zware last kan zijn". Deze officiële leer van de katholieke kerk is terug te vinden in een „verklaring over de euthanasie", die de congregatie voor de geloofs leer gisteren heeft gepubli- cerd. Zij is door paus Johan nes Paulus II goedgekeurd en dient als antwoord op vra gen, gesteld door een aantal bisschoppenconferenties. Het document benadrukt, dat juist in het uur van de dood de waardigheid van de mens en de christelijke betekenis van het leven moeten wor den gegarandeerd. Volgens H 'jk de congregatie voor de loofsleer is het „recht o)JK dood" niet het recht vaian mens om zich door eigde P andermans hand aan de fijk: over te geven, maar nm recht om overeenkomsti D< menselijke of christelslid waardigheid te kunnen <)jn lapen". »f ei Als de dood van een z<van zieke door geen enkellen, neesmiddel en door geerise kele behandeling meer iftje gen te houden, mag men* o gens de katholieke leeitoch zien van pogingen daaPr fc Met toestemming van deïem ke zelf mogen, zo meen congregatie, nieuwe gefln IJ middelen worden gebn vei „als alle bekende midcter 1 geen succes hebben. Oohet i die nieuwe middelen nogi fr< goed zijn getest en „nietier c gevaarlijk ziin". Door fionc toestemming kan de ziekjj ni mensheid een dienst bwooi zen, aldus de verklaring.oor ictie VRIJDAG 27 JUNI 1980 In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht te Leiden kan men tot en met 28 september de tentoonstelling „Vuur steen" bezichtigen. In deze expositie wordt een overzicht ge geven van de belangrijkste vindplaatsen van vuursteen in Europa aan de hand van materialen en foto's. Vuursteen Is een harde steen die gevon den wordt op veel plaatsen waar zich kalk bevindt. In Nederland is vuursteen bekend uit Zuid-Limburg, waar het In knollen, platen en „buizen" de meest fantastische onregelmatige vormen laat zien. Zijn hardheid maakt het geschikt als grondstof voor gereedschap dat door prehistorische mensen honderden eeu wen gpbruikt is. Voorbeeld van vuurste nen werktuigen zijn op de tentoonstelling te zien, waarbij vooral aandacht is be steed aan materiaal uit de Nederlandse vuursteenmijn bij Rijckholt (Zuid-Lim burg). Deze oudste mijn in Nederland werd ongeveer 5000 jaar geleden al ge bruikt voor de ontginning van vuursteen die door heel Noord- en West-Europa verhandeld werd. Het gebruik van vuur steen als bouwsteen is zeldzaam. Toch zijn in Begië twee kasteeltjes te vinden die uit dit gesteente zijn opgetrokken. De tentoonstelling laat hiervan foto's zien. Het museum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Zaterdags is het gesloten en op zondag is het museum geopend tussen 14 en 17 uur. De toegang is gra tis. ZWOLLE De Hanzestad Zwolle is dit jaar 750 gewor den en viert daarom de hele zomer feest. Een rijstebrij berg van activiteiten met als hoogtepunt een internationa le Hanzebeurs in de IJsselhal van 23 tot en met 27 augus tus. Daar tonen Nederlandse, Westduitse, Zweedse en Noorse Hanzesteden wat ze waard waren en nog zijn. Na een Hanzevergadering of „dagvaart" in de historische Schepenzaal van de hoofd stad van Overijssel op zater dag 23 augustus, wordt een Hanzedefilé gehouden waar aan in een indrukwekkende stoet alle vertegenwoordigde Hanzesteden met veel vertoon meedoen. En er is nog veel meer te beleven in het fees tende Zwolle. Om een paar dingen te noemen: Een avondvierdaagse van 23 tot en met 27 juni; een Jongeren- manifestatie met live popmu ziek en avant-gardetheater in part De Weezenlanden op 28 juni; een voetbalwedstrijd van PEC-Zwolle tegen Arsenal op 9 augustus; een internationaal folkloristisch festival van 21 tot en met 30 augustus; natio nale dahliashow 1980 op 5. 6 en 7 september, enz. enz. enz. Stadsrondritten door Utrecht De VVV Utrecht houdt van 3 juli tot en met 22 augustus elke donderdag- en vrijdag middag busrondritten door de stad, onder leiding van VVV-gidsen. Er is een route van ongeveer een uur samengesteld, die leidt door diverse stadsdelen; via de singels en de oude bin nenstad gaat de rit naar de hoogst gelegen bar in Neder land (70 meter boven de grond) waar een consumptie wordt aangeboden. Men vertrekt vanaf het Smak- kelaarsveld om 14.30 uur. Deelname kost volwassenen vier gulden (inclusief con sumptie) en kinderen mogen mee voor een rijksdaalder. Reserveren is dringend ge wenst en dat kan telefonisch via telefoonnummer 030- 314132. De kaarten zijn tot een half uur voor vertrek af te halen bij de WV, Vredenburg 90. In juli en augustus kunnen vakantiegan gers zendtijd krijgen bij Radio Neder land Wereldomroep om tips aan ande ren door te geven. Deze unieke regeling is ondergebracht in de „Wereldomroep retourlijn", waarvoor dagelijks in de programma's, afhankelijk van het aanbod aan ANWB-oproepbe- richten, maximaal vijf minuten zendtijd beschikbaar zal zijn. Naar schatting van de Wereldomroep zullen in die tijd ongeveer tien reacties per dag worden opgenomen. Het is in de eerste plaats de bedoeling dat vakantie gangers in het buitenland naar aanleiding van situaties die zij meemaken de tele foon pakken en gedurende een minuut een relaas op een dag en nacht aan staande band bij de Wereldoi1^ spreken, maar wie dat te koste en bovendien geen haast boodschap, kan ook thuiskomst (035-48588). Via kunnen de luisteraars ook spellen welke Nederlander dag het hoogst in de dan te van de Ronde van Frankrijk Alles over cactussen dit weekeinde in de Jochum Hof in Steijl. Het dorpje Krommeniedijk bij Krommenie in Noord-Holland viert zijn 700-jarig bestaan morgen onder meer met een op tocht en demonstraties van oude handwerken, wagenspelen en volksdansen. In het Nooidlimburgse dorp Heijen (gem. Gennep) wordt van vandaag tot en met 6 juli voor de negende keer een internatio naal volksdansfeest gehouden. Vijf nationaliteiten werken mee aan het programma, waartoe ondermeer een Vlaamse kermis behoort (zondag), internationale volksdansuitvoecingen (5 en 6 juli, 14.30 uur) en een folkloristische optocht (6 juli, 13.30 uur). Vandaag, morgen en zondag wordt in Hilvarenbeek voor de tweede keer een Interland Totaal Theater Festival gehouden. Ruim dertig gezelschappen uit Nederland en Vlaanderen doen mee aan het gebeuren van toneel, muziek, dans en andere theatervormen. In Margraten (tussen Maastricht en Vaals) wordt zondag van af 14.30 uur een boogschuttersfeest gehouden. Hulst op Zeeuws-Vlaanderen viert zijn 800-jarig bestaan mor gen ondermeer met ringrijden, demonstraties van oude hand werken. een wagenspel en een taptoe. De Jochum Hof in Steijl (bij Tegelen) wordt morgen en over morgen een „cactussenweekend" gehouden met onder meer een tentoonstelling in een tropische kas (beide dagen van 10 tot 15 uur). Het stadsbeeld van Blokzijn (Noordwest-Overijssel) wordt morgenmiddag verlevindigd met een optocht (14 uur) en volks spelen (15.30 uur). De modelbootvereniging Nautilus 75 houdt zondagochtend vanaf 11 uur open wedstrijden op de vijver van het recreatie park De Merwelanden in Dordrecht. Assen staat bol van de festiviteiten die al dagen voor de 50ste jubileum TT beginnen. Hoogtepunt is vannacht de TT- nacht met een groots opgezet feestprogramma waarna morgen om 10.15 uur de eerste wedstrijd begint. Aqua Hortus '80 LEIDEN De tentoonstelling Aqua Hortus '80. waarvan wij gis teren meldden dat deze vanaf heden gehouden wordt in de Oranjerie van de Hortus Botanicus in Leiden, wordt pas op 26 juli geopend. De tentoonstelling zal vanaf die datum te bezichti gen zijn tot en met 10 augustus. Liefhebbers van aquaria zullen hun bezoek dus nog een maand moeten uit stellen. De medede ling van gisteren berusttg op een misverstand. De Stoomfram Hoorn-Me demblik houdt morgen en overmorgen open huis. Het belooft een groots stoomfes- tijn te worden omdat alle vier de locomotieven en de stoomkraan onder stoom zullen staan. Op beide dagen wordt hetzelf de programma uitgevoerd, dat 's morgens om 9.45 uur be gint en rond 18.00 uur eindigt. Er wordt voortdurend een stoomtramdienst onderhou den tussen Hoorn en Wog- num, terwijl tweemaal per dag wordt doorgereden naar het eindpunt Medemblik. Verder is de werkplaats van de stoomtram in Hoorn voor be zoekers toegankelijk. Kaarten voor deze dagen zijn in Hoorn verkrijgbaar bij de Stoomtram Hoorn-Medemblik en kosten tien gulden voor volwassenen en vijf gulden voor kinderen van 4 tot en met 9 jaar. Deze kaarten zijn tevens program ma en plaatsbewijs voor de stoomtrams die die dag rij den. Elke dinsdag en donderdag vanaf 1 juli tot en met kan men een dagje Hoge Veluwe meemaken. Dat voor negen gulden per persoon (reductie voor met vijftien jaar) een hele dag en een hele avond Zo'n dagje Hoge Veluwe houdt in het maken van een tje door het Nationale Park op de bekende witte bezoek aan het museum Kröller Müller (vijf gulden naast is het bezoekerscentrum „De Aanschouw" en iedereen met een vleugje natuurgevoel zal dit overslaan. Daarna kunt u voor vier gulden p.p. een wildtocht ken. Voor dit laatste is reservëren noodzakelijk. Voor reservering en nadere inlichtingen kan men VVV-kantoor in Otterlo: 08382-254 of de 08380-14444. ^rus en zomerbloemen In het Singer Museum te Laren wordt van 3 tot en met5 k lathyrus- en zomerbloemententoonstelling gehouden) i toonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00*e Singer Museum ligt aan de Oude Drift 1 in Laren enlk foonnummer is 02153-15656. Tentoonstelling over zeilvaart Vooral de rust die ervan uitgaat, maakt een tocht pe... zo aantrekkelijk. 161 In de regio Zuidwest-Veluwe kan men vanaf 1 juli op lende manieren in diverse dorpen meedoen aan een tocht. Zo'n tocht heeft een bijzondere bekoring, men iC op een rustige manier en kan op plaatsen komen die m re middelen van vervoer niet bereikbaar zijn. Maar b< het de rust die van zo'n tocht uitgaat. mq Vanaf 1 juli kan men elke dinsdag zo'n tocht maken vaüJ nekom. Vertrek vanaf het VVV-kantoor aldaar of vanë noramahoeve. In Otterlo worden de huifkartochten altijd op woensdai den. vertrek vanaf de manege De MosseL In Lunteren wordt niet gereden op bepaalde dagen ma* c spraak. en De prijzen variëren van 3,75 tot 5,25 per rit. Voor Le. van 2,75 tot 4,25 per rit. In alle gevallen is het noodzakelijk om vooraf te reserveren bij het VVV-kant^ uiteraard is het aantal plaatsen in een huifkar zeer bep telefoonnummers van de VVV's luiden als volgt: eid Lunteren: 08388-2586; Bennekom: 08389-4741; Otterlo^er 254' ndl lint kou AMSTERDAM In het kader van de maniféstatie Amsterdam wordt in het Paleis op de Dam een gehouden over de ontwikkeling van de Amsterdamse Aan de hand van tekeningen, prenten en foto's wordt zicht gegeven van de Amsterdamse zeilvaart tussen 1940. De tentoonstelling is tot 31 augustus elke een tot vier uur 's middags te bezichtigen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6