licante (nog) iet onder idruk van omaanslagen Verkiezingskoorts vertroebelt verhouding Washington-Bonn kANKRXJK BESCHIKT OVER NEUTRONENBOM Giscard tegen plan Carter voor Afghanistan oordzeerapport steunt actie van strijders tegen milieuvervuiling 'ENLAND LEIDSE COURANT - -"VT' vrijdag 27 juni 1980 pagina 11 :VEN ZIJN AL GENOMEN, OVER TWEE JAAR DEFINITIEF BESLUIT OVER AANMAAK President Giscard •Ag heeft gisteren op een iferentie verklaard dat jjk een of meer neutron- n tot ontploffing gebracht heeft en dat binnen twee tot drie jaren de beslissing genomen zal worden dit kernwapen in serie te bouwen. Het is voor het eerst dat een land bekend maakt met neutronbommen geëxperimenteerd te hebben en de bedoeling koestert dit controversiële wapen in serie te bouwen. In 1976, zo verklaarde de president, was be sloten om een onderzoek naar de neutronenbom in te stellen en zon der dit nadrukkelijk te verklaren gaf de president te verstaan dat dit onderzoek ertoe heeft geleid dat in het Franse kernproefcentrum in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan neutronbommen met succes getest zijn. De Franse president waar schuwde eveneens dat elke kernac tie jegens Frans grondgebied tot een onmiddellijke kernrepliek zal lei den en dat Frankrijk rechtstreeks bekommerd is over de veiligheid van zijn Europese buurlanden. Het terugtrekken van een eerste Sovjet- -contingent uit Afghanistan zag hij als een gevolg van zijn recente be sprekingen met Brezjnjev in War schau. Het terugtrekken moet vol gens hem gezien worden als een er kenning van Moskou dat er een ein de gemaakt moet worden aan de verslechtering in de internationale situatie als gevolg van de interven tie in Afghanistan (zie ook elders op deze pagina). jjrtfr not oek ttlezl '6 IQ 12 15 25! 3e n toen 29 lB®nze speciale verslagge ver f André Horlings) rlCJQNTE „Er wordt 35 £ezaai(b Het is alle- Vg overdreven". Aldus van een woord- jq gen die militaire tak Baskische afschei- eweging ETA afgelo- f n ioensdag pleegde aan •ita Blanca en de drei- ten dat er nog meer a £en zuMen volgen. Zij - voorlopig gelijk sen. De aanslagen, één cante en drie in het CS avea, stelden in feite fjartl voor- Met name in 'bleef de schade zeer Op Vit en er geen persoon- ntalf561, |g er zijn wel een paar te- jes over geweest, van iegangers die wilden of het nu verstandiger IWgens anders heen te aloiaJdus de ANWB, „maar e 'ste informatie werd ge- u i over het weer, dat in 25,öb rden van Spanje tot niet was om over naar schrijven." Wie aan de Costa Blanca rond kijkt merkt wel, dat de politie eigenlijk op alles is voorbereid. Er zijn opvallend veel agenten op straat, met even opvallende vuurwapens en in het holst van de nacht overtreft hun aantal ruimschoots dat van de toeristen. Volgens de Nederlandse con sul in Alicante, Manuel Igna- cio Campos del Fresno, heeft de ETA woensdag uit het oog punt van de publiciteit een van de bommen in hotel „Me- lia" in Alicante laten ontplof fen. „Het was de naamdag van de heilige Johannes de Doper, naar wie een voorstadje van Alicante is genoemd. Traditio neel barst de stad dan van de festiviteiten, waar duizenden mensen op af komen. Alicante was overvol en de ETA daar door verzekerd van een maxi male publiciteit. De ETA was duidelijk uit op paniek onder de vakantiegangers". Bij het Nederlandse consulaat heeft men echter weinig paniek on der de toersiten gemerkt. Er kwam geen enkel telefoontje; er was geen onrust te bespeu ren. Illustratief in dit verband is wellicht de reactie van een van die Nederlandse vakantie- gangersde, Henk de Vries uit Assen: „Ik hoorde het toeval lig 's avonds in een bar. Maar volgens mij kom je hier eerder onder een auto. Ik laat mijn vakantiepret niet bederven door een dreigement". Het is overigens niet druk aan de Spaanse oostkust. „Het toe risme is door de aanslagen van vorig jaar (toen zeven mensen om het leven kwamen red.) ingestort", vertelt een taxi chauffeur. „Tóen stond ik nog geen vijf minuten stil; nu moet ik vaak een half uur op klan ten wachten". Hij schat dat de Costa Blanca op het ogenblik slechts de helft van het aantal vakantiegangers herbergt van vorig jaar. „En die zijn ook nog een stuk zuiniger", is zijn ervaring. Maar als de ETTA, door de Spanjaarden steevast met „ter- roristos" aangeduid, ook de komende weken met de aan slagen doorgaat, zal het toeris tenaantal de komende maan den en zeer zeker in 1981 nóg minder zijn. De Britse reisor ganisatie Cosmos bijvoorbeeld heeft haar boekingen voor de komende weken al geannu leerd. Abe Lenstra (Vervolg van de voor pagina) Abe Lenstra, de 59-ja- rige Fries die 44 keer in het Nederlandse elf tal voetbalde, heeft tij dens zijn ontspannen de vakantie in Califor- nië onder andere zijn vriend en oud-teamge noot van Heerenveen Paul Bruinsma opge zocht, die hij in geen twintig jaar had gezien en die zoals hij ook ge dwongen is zich voort te bewegen in een rol stoel. Als oud-voetbal lers ging hun aandacht in Ghost Town Knotts Berry Farm vooral uit naar benen (foto bo ven). In dit openlucht museum van het wilde westen demonstreerde de sheriff van Ghost Town „üs Abe" onder meer hoe met een couwboypistool om te gaan (foto onder). „Geen overgangs- maar een definitieve regeling PARIJS/MOSKOU/ANKARA De Fran se president, Giscard d'Estaing, heeft zich gisteren op een persconferentie nadrukke lijk gedistancieerd van de eerder deze week door president Carter voorgestelde „over gangsregeling" voor de kwestie-Afghanis- tan. Een dergelijke oplossing zou volgens Giscard betekenen dat de Russische troepen in Afghanistan blijven en de gevechten doorgaan. Hij wil juist vasthouden aan defi nitieve oplossing, waarbij alle troepen zou den verdwijnen. Op een vraag of de Frans-Amerikaanse betrek kingen op de westerse top van het afgelopen weekeinde in Venetië zijn verbeterd, ontweek de Franse president een antwoord. Hij ver klaarde alleen dat er „openhartig was gespro ken". Verder noemde hij de door de overige bondgenoten als „onvoldoende" gekwalificeer de terugtrekking van een Russische divisie uit Afghanistan „een stap in de goede richting". Giscard kondigde aan het slot van zijn perscon ferentie nog aan dat hij in september weer naar Warschau zal gaan om zijn „nuttige dialoog" met de Sovjet-Unie gaande te houden. Gisteren heeft ook het Russische persbureau Tass zich tegen het voorstel van president Car ter voor Afghanistan gekeerd. In een opmerke lijk vijandig klinkend commentaar werd Carter beschuldigd van „opzettelijke leugens". De har de kritiek van Tass wordt algemeen beschouwd als een poging om alle hoop dat het Kremlin ontvankelijk zou zijn voor de voorstellen van de Amerikaanse president teniet te doen. De kwestie-Afghanistan is ook het hoofdthema geweest van het NAVO-overleg van de afgelo pen dagen in de Turkse hoofdstad Ankara. In het slotcommuniqué hebben de deelnemers nogmaals de totale terugtrekking van de Sov jet-Unie uit Afghanistan geëist. Secretaris-ge neraal Luns noemde de vergadering „succes vol". Alleen over het Midden-Oosten had men geen overeenstemming kunnen bereiken omdat de Amerikaanse minister Muskie zich tegen het noemen van het zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden had gekeerd. 'P Vl 3 VO onze correspondent Ami van Vree) Het rapport, dat de deskundi- ver de toestand van de Noordzee- n uitgebracht, heeft de bedoeling, Chart onder de riem van degenen en, die zich teweer stellen tegen trdere vervuiling van de Noordzee en die zich met name de laatste tijd bij zonder actief hebben getoond, onder an dere door het blokkeren van schepen met giftig afval. Woensdag kondigde kottervissers in Ham burg aan dat zij half juli het uitvaren van schepen, die per jaar 340.000 kubieke meter afval van zuiveringsinstallaties in de Noord zee dumpen, zullen blokkeren. Zij zijn er, volgens de vissers, mede voor verantwoor delijk dat dertig procent van de gevangen vis wegens allerlei ziektes niet meer bruik baar is. Deze week werd tevens bekend dat niet alleen het chemische concern Bayer duizenden tonnen zogenaamde „dunzuren" met toestemming in de Noordzee dumpt, maar dat de firma's Kronos-Titan en Pig- mentchemie onder andere via Nederland veelvouden hiervan in de open zee storten. De Bondsregering heeft zich bij monde van minister Baum van Binnenlandse Zaken in grote lijnen achter de aanbevelingen van het rapport van deskundigen gesteld. Behal ve internationale besprekingen kondigde deze aan dat de dumping van 235.000 ton ij zersulfaat en andere vaste stoffen afkomstig uit de produktie van titaandioxide geleide lijk zal worden verminderd. de goede (d'66): „Europarlement is veel te duur" LUXEMBURG Arie de Goede, Europees parlemen tariër voor D'66, heeft tij dens de gisteren gehouden vergadering van het Euro pees Parlement (EP) be zwaar aangetekend tegen de kosten van het parlement. „Hoewel het Europarlement twee maal zo groot is als ons nationale parlement in Ne derland, is het tien maal zo duur", aldus de Goede. De gisteren gepresenteerde be groting van het EP voor vol gend jaar beloopt 540 mil joen gulden, een stijging ten opzichte van 1980 met ruim 12 procent. De D'66-parlementariër be pleitte op de eerste plaats een vaste vergaderplaats voor het parlement. Momenteel reist men nog tussen Luxemburg en Straatsburg heen en weer. Verder stelde De goede de personeelsuitbreiding, bijna 1.000 man in twee jaar, en de hoge kosten van de verschil lende fracties aan de kaak. Zo hebben de fractievoorzitters voorgesteld de kredieten voor die fracties met 29 procent te verhogen. Het Europees Parlement boog zich gisteren ook nog over de nieuwe Europese begroting. Zoals bekend werd de eerste begroting verleden jaar ver worpen. Hoewel men momen teel nog niet geheel tevreden is, zijn de Europarlementariërs bereid tot een compromis te komen. Verder uitstel van de aanvaarding van de begroting zou de EG in grote problemen brengen. Massale kindermoord bij grens van El Salvador SAN SALVADOR Woord voerders van het revolutio naire democratische front in El Salvador hebben beves tigd, dat in El Salvador 75 kinderen door Salvadoriaan- se legereenheden zijn ver moord, toen zij de grens met Honduras probeerden te overschrijden. De kinderen, wier ouders al eerder de dood hadden gevonden, va rieerden van de leeftijd zes tot twaalf jaar. Dit is de derde massamoord, waarvan, in luttele dagen tijds, het Salvadoriaanse leger is be schuldigd. Twee eerdere be schuldigingen van het doden van zeker 600 en nog eens 3000 mensen door het leger zijn officieel tegengesproken door het Salvadoriaanse minis terie van defensie. Volgens de woordvoerder werden de kinderen door sol daten vermoord bij de grensri vier Rio Sumpul, toen zij de grens met Honduras wilden oversteken. Het Hondurese le ger is hier in zoverre mede plichtig aan, dat zij de kinde ren heeft belet, de grens over te steken. ran n EINIG \nt[ vee£SULTATEN ÏRWACHT JSKOU-REIS ^HMIDT id-Hi 'n,h(\ndag en dins- ?rkee| bezoekt de ttduitse Bonds- je Her Helmut JO*kfnidt de Sov- ndajfe/<ters in het nd> 4nlin. Hij is de Mo westerse iet otringsleider die ilcgcfs de inval in a 45 tan is tan naar kou reist. Con- hu bite resultaten dagi de beeprekin- Lmak worden nau- iks verwacht; voof?' Baat het de verstopte orekskanalen 'visifc/i Oost *n nnelf van onge- bez\ Migheden te 'eren en de we- 'ijdse stand- ü- ten open en ers >t op tafel te ten. Schmidt irgeif zonder echt Ier 1 'daat van zijn lelijke bond- oten, maar tij- 3 hun topcon- ntie van begin e week in Ve- |f'Kf hebben zij wel hun steun even. Onze 'espondent in n, Ami van beschrijft te ashtergron- van de racen- rritaties tussen Miington en BONN Aan de vooravond van zijnf veelbesproken be zoek aan Moskou heeft Bondskanselier Helmut Schmidt op de economische wereldtop van vorig weekeinde dan toch de steun gekregen van zijn westerse partners. Maar of dit bij allen zo van harte is gegaan blijft de vraag. De vriendelijke atmosfeer van de Venetiaanse lagune's hielp de kloof die de Atlantische Oceaan steeds meer gaat vormen tussen Amerika en zijn westelijke bondge noten voorlopig te overbruggen. In ieder geval is naar buiten de indruk gewekt dat het tussen president Carter en Bondskanselier Schmidt weer alles pais en vree is. In werkelijkheid ligt aan de recente conflicten tussen Bonn en Rome, door de media opgeklopt en door diplo matieke kortsluitingen verscherpt, een fundamenteel ver schil van benadering ten grondslag. Dit is niet iets van vandaag of gisteren en kan evenmin bij een kopje thee kan worden opgelost. Vervreemding Ondanks alle niet te onderschatten overeenstemming in principiële zaken is er tussen de beide bondgenoten een zekere vervreemding ontstaan, die de laatste maanden tot uiting kwam in boze brieven, bitse reacties, harde inter views en tal van pogingen om deze misverstanden weer ongedaan te maken. Het was vooral de Russische inval in Afghanistan en de reacties daarop die de verschillen duidelijk aan het licht brachten. Carter, bijgestaan door zijn veiligheidsadviseur Brzezinski, volgde de harde lijn. De Sovjet-Unie moest „bestraft" worden. Een oproep om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten ging over de wereld en ook eco nomisch moest het Kremlin worden geïsoleerd. Intussen zag men in Bonn met angst in het hart toe hoe de Ameri kaanse olifant door de porceleinkast van de ontspanning banjerde. Tien jaar détente hebben de Duitse politici na melijk geleerd dat met krachtpatserij in Moskou weinig valt te bereiken en alleen moeizame, taaie maar onophou delijke gesprekken tot enig resultaat kunne leiden. Het grootste gevaar voor de verhouding tussen Oost en West Schmidt heeft het onophoudelijk betoogd is immers dat die gesprekken ophouden en men niet meer weet wat er aan de andere kant kanten gaande is, met alle gevaren voor een onherstelbare kortsluiting vandien. Centraal in dit alles staat de bewapeningskwestie in het „Bravo" lijkt de Russische president en partijleider Brezjnjev te zeggen tegen de Westduitse Bondskanse lier Schmidt. Of hij tijdens en na de komende top-ont- moeting in Moskou even enthousiast zal zijn is echter nog de vraag. algemeen, de modernisering van de NAVO-kernwapens waartoe in december werd besloten in het bijzonder. Wel iswaar staat Bonn nog altijd volledig achter dat moderni- seringsbesluit, maar tegelijkertijd houdt het onvoorwaar delijk vast aan het supplement van dit besluit, namelijk om direct met de Sovjet-Unie over een vermindering van de bewapening te gaan onderhandelen. Over deze zaak zijn de grootste onenigheden ontstaan. Een (opzettelijk?) onjuist geïnterpreteerde uitlating van de Bondskanselier over de mogelijkheden voor een soort pas-op-de-plaats wat betreft de plaatsing van nieuwe raketten in de ko mende drie jaar, leidde in Washington tot de verdenking dat West-Duitsland op eigen houtje het NAVO-besluit wilde ondermijnen. Men was er bang voor dat Schmidt zich in Moskou voor het Russische karretje zou laten spannen. In Bonn daarentégen groeide de vrees dat de „haviken" in het Pentagon alleen nog maar aan de bewa- penings-paragraaf dachten en het daarmee verbonden ontwapeningsgesprek het liefst wilden vergeten. In West duitse ogen een levensgevaarlijke ontwikkeling, temeer omdat het voor het behoud van de vrede uitermate be langrijke Salt-II verdrag tussen Rusland en de Verenigde Staten nog altijd niet is geratificeerd door de Amerikaan se Senaat. Bedreigd bestaan Bij dit alles moet worden bedacht dat de positie van de Bondsrepubliek een geheel anders is als die van de Vere nigde Staten. West-Duitsland is een deel van een land dat in tweeën gedeeld is en dat door zijn ligging aan het Ijze ren Gordijn als eerste door oorlogshandelingen in zijn be staan zou worden bedreigd. Hetzelfde geldt trouwens voor het andere Duitsland, de DDR, dat tot het War- schaupakt behoort en waarmee Bonn in de loop van de afgelopen tien jaar een moeizame verbetering van de be trekkingen heeft bereikt. Verbeteringen, die niemand meer ongedaan zou willen maken. Economisch gezien is de Bondsrepubliek bovendien een land dat sterk afhan kelijk is van buitenlandse grondstoffen en daarom bij een stabiele situatie in de wereld gebaat is. Dit alles geldt veel minder voor de Verenigde Staten: een land dat het zon der de rest van de wereld zou kunnen stellen, dat nooit op eigen bodem een oorlog met een buitenlandse mogend heid heeft moeten voeren en een land dat zich traditio neel opwerpt als de verdediger van het vrije Westen. Daarnaast worden de recente irritaties tussen Amerika en de Bondsrepubliek natuurlijk ook in hoge mate beïnvloed door het feit dat de in beide landen de komende herfst verkiezingen worden gehouden. Helmut Schmidt toont'zich voortdurend de staatsman die behoedzaam laveert tussen de beide grootmachten, Ame rika en de Sovjet-Unie, en die de beide staten weer tot normale contacten wil terugvoeren. Het is een rol die hem bijzonder goed afgaat en die door de bevolking (lees de kiezers) ook nadrukkelijk wordt gehonoreerd, zoals opinieonderzoeken bewijzen. De Westduitse oppositie on der leiding van Franz Josef Strauss al sinds Adenauer voor honderd procent op de Amerikaanse koers weet hier weinig anders tegénover te stellen dan verdachtma kingen. Schmidt zou onder druk van de „Moskou-frac tie", zoals de linkervleugel van de SPD door Strauss wordt genoemd, bezig zijn de Bondsrepubliek los te we ken uit het Atlantisch bondgenootschap en aankoersen op een neutralistische politiek. De CDU spreekt in dit ver band over „een knieval voor Moskou", en van „een Fin- landisering van de Bondsrepubliek, geïnspireerd door het trio Willy Brandt, de vroegere Bondskanselier; Egon Bahr, de vroegere staatssecretaris voor Oost-West-betrek- kingen en Herbert Wehner, de SPD-fractievoorzitter in de Bondsdag." Zij worden gezien als de archtitecten van de „Ostpolitik" waarmee Willy Brandt in het begin van de jaren zeventig furore maakte. Dergelijke uitlatingen en opinies, die met name door de „Frankfurter Allgemei- ne Zeitung" en door de Springer-bladen worden onder steund, vinden ook in delen van de Amerikaanse pers gretig aftrek. In de Verenigde Staten i§ vooral sinds de gijzeling in Iran het nationalisme en patriotisme toegeno men. In een dergelijke sfeer past het gevoel door ontrou we partners in Europa allen te zijn gelaten. Krachtige leider Met het oog op de komende Amerikaanse presidentsver kiezingen kan president Carter zich moeilijk aan deze stemming onttrekken. Hij moet zich daarom ook (weer) voordoen als de resolute, krachtige leider die in de we reld orde op zaken stelt. En daarmee belandt men in een vicieuse cirkel: de Duitse houding „oppositie" zeggen anderen stimuleert het Witte Huis om een houding aan te nemen die op geen enkele manier overeenstemt met wat Bondskanselier Schmidt voor ogen staat, waardoor het conflict weer scherper wordt en de Amerikaanse pre sident voor een nog hardere opstelling zal kiezen enz. enz. Tegen deze achtergrond is het daarom niet te verwachten dat de gespannen verhoudingen in de wereld tot rust zul len komen voordat de kiezers in de Bondsrepubliek en in de Verenigde Staten naar de stembus zijn geweest. Te ho pen is alleen dat men daar ook in het Kremlin begrip voor heeft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11