aanse „Costa V' gaan oeilijke tijd tegemoet ^hina waarschuwt egering ietnam Onschuldige Cambodianen weer slachtoffer spel der grootmachten Moskou wijst plan-Carter niet zonder meer af imissip nu zeker "j'zitter Europese DUITSE ARRESTANT NIET DE KOFFIE-KNOEIER" NAVO sceptisch over Russische terugtocht •NLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUNI 1980 PAGINA 9 PAGir -AAG-ALICANTE „We ;eluk gehad. Als de bom een \/Onuten was ontploft, V dfle ramp niet te overzien zijn Zo luidden gisterenmor- fnf ^acties in de Oostspaanse iplaats Alicante toen daar, Ut de politie het sein „vei- ICfl gegeven en de honderden *0ILJ die de nacht buiten hadden racht net weer op weg waren Roerei hamers, op de vijfde ver* I jaar dPan hotel „Melia" een krach- rukte zi ontplofte. U <U#S8friële schade was groot, maar er ch geen persoonlijke ongeluk- heeft UT hetzelfde geldt voor het voortg?avea> even ten "oorden van regio's i waar 'ater °P de dag drie ouw- er explodeerden. In alle vier de el ons lj's de verantwoordelijkheid op- ikte wof°r Epische afscheidings- at velen ETA, die enige uren voor lijven, 'loffingen telefonische waar gen door had gegeven aan m^HHaus. En wanneer men de ETA oven - en dat dóet men in |q ij Inmiddels wel - dan staan de "centra aan de Spaanse Middel- ekust de komende zomer nog inse aanslagen te wachten. j «indaag precies een jaar geleden JWllSTA voor de eerste maal een J pleegde op de ruggegraat van kan mlse economie: het toerisme. Een ni, dinfl°ffing op het strand van Beni- augu8vena's Alicante aan de Costa igustus luidde een periode van drie let «pf1- waar'n de Baskische afschei- veging enige tientallen bom- t ontploffing bracht. De drijf- yordentlter deze acties was, naast het uur tot nar een totaa' onafhankelijk len ze and, de weigering van de rtorenp regering om Baskische mili- it men he in de gevangenis verbleven 'eldersk—— Zo zag een van de kamers van hotel Melia in Alicante er uit,nadat de bomaanslag van de ETA gepleegd was. op vrije voeten te stellen. Toen op 19 juli bij aanslagen op het vliegveld en stations in Madrid negen doden en hon derden gewonden vielen, besloot de ETA haar terreur-campagne te staken. De slachtoffers, zo werd in ETA-krin- gen gezegd, waren het „gevolg van fou ten" en werden „ten zeerste betreurd". De waarschuwingen vooraf, die men gewoon was te geven, waren uitgeble ven. Het heeft er sinds gisteren echter alles van weg dat de ETA op de vorig jaar ingeslagen weg wil voortgaan en dat de „Costa's" een moeilijke tijd tegemoet gaan. En weer ligt de vrijlating van een aantal leden van de organisatie aan de terreurcampagne ten grondslag. Verle den week al eiste de ETA dat de rege ring in Madrid voor afgelopen maan dag twaalf uur 's middags 19 „politieke' gevangenen" zou vrijlaten. Premier Su- arez heeft echter van meet af aan ge weigerd om ook maar over deze eisen te praten en heeft de gevangenen, die in Baskenland werden vastgehouden, naar elders laten overbrengen. Dinsdagavond laat was het dan zover dat de ETA de eerste gerichte aanslag van dit jaar op de „toeristenindustrie" aankondigde. Op een twaalftal plaatsen in en rond Alicante zou de bom kun nen liggen. Hotels, restaurants, bars, pleinen en stukken strand werden on truimd en onder scherpe bewaking ge steld. Gisterochtend om 8 uur liep het ultimatum af zonder dat er wat was ge beurd. Pas een uur later ontplofte de bom en het scheelde maar weinig of er had zich een soortgelijke ramp als op 19 juli van het vorig jaar voorgedaan. De overige drie bommen, twee in het villa park in Javea en de andere in een ten nispark, gingen wel op het aangekon digde tijdstip af. De toeristenindustrie aan de Spaanse oostkust haalde opgelucht adem: de bommen waren weliswaar afgegaan, maar er waren geen slachtoffers geval len en er was geen paniek uitgebroken. De vraag is echter of ook de komende aanslagen - want die zullen ongetwij feld volgen - een even „gelukkig" af loop zullen kennen. Maar zelfs als de komende maanden van echt grote aan slagen gevrijwaard blijven valt het nog te betwijfelen of de Spaanse kusten het geliefde vakantie-oord blijven dat zij totnutoe zijn geweest. Na de aanslagen van verleden jaar liep het aantal toeris ten al terug, óók door de sterk gestegen prijzen, en deze zomer verwacht men ongeveer twintig procent minder zo- naanbidders aan de Spaanse „Costa's". Daarnaast meent men in Spanje dat de aanslagen nauwelijks zijn te voorko men. De ETA gaat dermate professio neel te werk, dat het de politie slechts af en toe lukt om een bom voor het ontploffen onschadelijk te maken. Ver der gokt men erop dat de Baskische af scheidingsbeweging tevoren waarschu wingen zal blijven geven over de plaats en het tijdstip van de aanslag. De „ver traging" van hotel „Melia" heeft echter bewezen dat ook die mededelingen van de ETA geen kompas vormen waarop men blind kan varen. Alles bij elkaar genoeg oorzaken voor een zenuwslo pende sfeer onder de vakantiegangers. Maar volgens verschillende Nederland se touroperators, die overigens nauwe lijks klanten in Alicante hebben zitten, trekken de Nederlandse Spanje-gan- gers zich voorlopig weinig van de ge spannen toestand aan. I juli el fenmv^K IN TWEEDE KAMER b Volk aats va orenplDCming 3or zoi i van i enrntot ranca r progr sat uit-g nen HAAG De Luxemburgse buitenlandse zaken, Thorn, van de maand benoemd le Europese Commissie, buitenlandse zaken van de met de NAVOconferen- zijn, hebben gistera- gesproken dat tot de benoeming van f we voorzitter wordt besloten tijdens ^A^enkomst op 30 juni In Brussel. S irdvoerder van het ministerie van bui- e zaken verklaarde desgevraagd dat listers het volkomen eens" waren. De mste oorzaak hiervan is het feit dat litsland zijn verzet tegen de kandida- W/2 Thorn heeft opgegeven. En Frankrijk v/Aeens met Thorn instemmen indien het ^^j)u komen te staan. N^^eede Kamer in Den Haag zijn de rege- zv" cties CDA en VVD, zij het met tegen- loord gegaan met het feit dat het kabi- i. ««I niet sterk heeft gemaakt voor een Ne ll li/K kandidaat-voorzitter van de Europe- Inissie. Tijdens een kort debat naar aan ban dit kabinetsbesluit spraken de frac- l CDA en VVD wel hun teleurstelling r het feit, dat per 1 januari aanstaande ederlander het voorzitterschap van de I te Commissie zal gaan bekleden. Boven- hten ook zij de liberaal Thorn een goede lat. De oppositiepartijen hadden geen bord voor de houding van het kabinet lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Winnaar van solorace over Atlantische Oceaan De Amerikaan Philip Weid is winnaar geworden transantlantische zeilrace van het Britse Ports mouth naar het Amerikaanse Newport. Hij oog stte daarbij de hartelijke gelukwensen van zijn vrouw Ann..Verder nieuws van het zeilfront: het Nederlandse jacht Flying Wilma is uitgeroepen tot officiële winnaar van de Specerijenrace. Het schip van eigenaar Conny van Rietschoten en met Gerard Dijkstra als schipper zeilde op 16 mei over de finsihlijn in Straat Dover. Dat be- teknt een winst van ruim 75.000 gulden. Het Franse jacht Goloises 3 met Philippe Facquet als schipper eindigde op de tweede plaats in het handicapklassement. Daarmee verdiende hij 20.000 gulden lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nederlandse politie geeft toe: 99 ROTTERDAM De Am sterdamse politie is terugge komen op het idee dat de vo rige week in Kiel gearres teerde Duitser Gaster ver antwoordelijk zou zijn voor de recente gevallen van kof- fievergiftiging in Düssel- dorf, Amsterdam, Antwer pen en Rotterdam. Dit valt op te maken uit het gemeen schappelijk communiqué dat de politie van die vier steden vandaag heeft uitge geven. De man heeft een sluitend ali bi voor deze periode, zo heeft nu ook de Amsterdamse poli tie toegegeven. Er is geen nieuwe compositiefoto uitgege ven; wel is een signalement verspreid. De politie kijkt uit naar een Duitssprekende man van ongeveer 35 jaar, rond de 1,75 m lang, slank, met donker haar. Volgens de woordvoer der moet het een nette ver schijning zijn, die een bril of zonnebril draagt. Autoindustrie in Z.-Afrika koopt moeilijkheden af JOHANNESBURG Volkswagen, Ford, General Motors, de Zweedse kogellagerfabrikant SKF en acht Zuidafrikaanse staal-, leder- en auto-onderdelenbedrijven hebben door een akkoord over een loonsverhoging met hun zwarte arbeiders voorkomen, dat er een explosieve situatie zou kunnen ontstaan in de steden Port Elizabeth en Uitenhage. Gisteren hebben de zwarte stakers in dit industriegebied van de Oostkaap, waar eind vorige week nog fel werd gevochten met de politie, het werk hervat. Weer massagraf ontdekt in Tripura NEW DELHI In de Indiase deelstaat Tripura is in het dorp Athara Card een nieuw massagraf met 1.000 lijken ge vonden. Kort geleden was in bet dorp Mandi een ander ge val van genocide ontdekt Er waren ca. 400 immigranten uit Bangladesj ter dood gebracht Officiële kringen zeiden dat slechts 18 van de 448 in Athara Card wonende gezinnen aan de dood hadden kunnen ontsnap pen. Volgens in New Delhi gepubliceerde schattingen zijn er sedert begin juni meer dan 2.000 slachtoffers van geweld in Tripura. „OVERGANGSREGELING" BRENGT WELLICHT SCHOT IN KWESTIE-AFGHANISTAN Moskou/Madrid/Kaboel De Sowjet- Unie heeft het idee van president Carter over het instellen van een „overgangsperi ode" ter oplossing van de Afghaanse crisis „opzettelijk vaag" genoemd. Moskou ziet in Carters idee een bewijs dat de Verenig de Staten niet geïnteresseerd zijn in het beëindigen van de crisis. De reactie van Moskou kwam in de vorm van een com mentaar van het persbureau Tass. Waar nemers in de Russische hoofdstad wijzen er echter op dat Moskou de verklaring van Carter niet categorisch veroordeelt en ze zien er haast het begin in van een dia loog. Het Amerikaanse staatshoofd'had dinsdaga vond in Belgrado verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn in te stemmen met de in stelling van een „overgangsperiode" in Af ghanistan. Een hoge functionaris van het Witte Huis verduidelijkte gisteren dat deze periode bedoeld is om de Russen in de gele genheid te stellen hun troepen uit Afghanis tan terug te trekken, onder de garantie van de zijde van Washington dat de Russische „le gitieme veiligheidsbelangen" in dat land zul len worden gerespecteerd. Zijn (Carters) voorstel voor overgangsregelingen is van een opzettelijk vaag karakter en de inhoud is ab soluut onduidelijk, zo schreef Tass-commen- tator Joeri Kornilow gisteren. „De feiten tonen aan", aldus het commentaar, „dat de Verenigde Staten niet van plan zijn een eind te maken aan deze agressieve acties, maar dat ze daarentegen een beleid voortzet ten om deze acties te intensiveren". Aan het slot van het commentaar heet het dat „die kringen in Washington, die nog steeds hopen de revolutionaire verworvenheden van het Afghaanse volk te ondermijnen, uiteindelijk het feit zouden moeten aanvaarden dat de wijzigingen die plaatsvinden een onherroepe lijk karakter hebben en dat alle pogingen om dit proces terug te draaien uiteindelijk tot mislukken zijn gedoemd". Nog voordat dit commentaar in Moskou was gepubliceerd verklaarde een hoge Ameri kaanse functionaris aan boord van Carters vliegtuig tussen Belgrado en Madrid „voorlo pig niet over aanwijzingen te beschikken die doen geloven dat de Russische leiders hun besluit tot interventie in Afghanistan hebben heroverwogen". De functionaris bleek ver volgens bereid de verklaring van Carter aan zienlijk te verduidelijken. Hij wees er in eer ste instantie op dat het Amerikaanse voorstel al op 16 mei aan de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko was. voorgelegd door Edmund Muskie tijdens hun ontmoeting in Wenen. 'De Amerikaanse diplomaat beklemtoonde dat de Sowjet-Unie in de ogen van de Amerika nen „legitieme veiligheidsbelangen" heeft in Afghanistan. Washington heeft er begrip voor dat Moskou Afghanistan niet veranderd wil zien in een „anti-Russische voorpost" zo dra de Russische troepen het land hebben verlaten. President Carter had al op 13 febru ari van dit jaar de mogelijkheid geopperd van een „overgangsfase" die tot een geleidelijke terugtrekking van de Russische troepen kon leiden en uiteindelijk moest resulteren in de instelling van een „neutraal, niet-gebonden regime, aanvaardbaar voor het Afghaanse volk". Dinsdag in Belgrado had Carter dit voorstel slechts hernieuwd. „Wij zijn bereid de mogelijkheid te onderzoeken van een vre desmacht van de Verenigde Naties, of beter nog, van een internationale Islamitische macht", aldus de Amerikaanse functionaris, teneinde te waarborgen dat de overgangspe riode rustig en soepel verloopt. Een eerste terugtrekking van Russische troe pen uit Afghanistan, zondag: een voorstel van Jimmy Carter in een poging de situatie te de blokkeren, dinsdag: een antwoord van Tass, woensdag: er begint iets te bewegen in de Af ghaanse kwestie, zo menen waarnemers in Moskou. Zij wijzen erop dat Tass het voorstel van Carter „opzettelijk vaag" noemt, dat het Washington ervan beschuldigt de hulp aan de Afghaanse „rebellen" zelfs op te voeren, waarmee Tass lijkt te willen zeggen dat de tijd voor echte Russisch-Amerikaanse onder handelingen nog niet gekomen is. Maar dit zelfde persbureau stelde dinsdag al dat „een constructieve en serieuze dialoog zich aan dient". Juist deze dialoog zou kunnen voort vloeien uit een proces van voorstellen en ant woorden, van uitgestoken handen naar vra gen om verduidelijking. Volgens de waarne mers in Moskou moet men hiervan geen wonderen verwachten maar eerder kleine stappen. Moskou heeft nog niet echt op het voorstel van Carter geantwoord. Maar het heeft het ook niet categorisch van de hand gewezen. ANKARA De NAVO-ministers van bui tenlandse zaken, die gisteren en vandaag in Ankara vergaderden, hebben zich sceptisch uitgelaten over de aankondiging dat onge veer 10.000 Russische soldaten uit Afghanis tan zullen worden teruggetrokken. Ver wacht wordt dat in het vanavond te publice ren slotcommuniqué wederom de totale Russische terugtrekking uit Afghanistan zal worden geëist De kwestie-Afghanistan heeft de beraadslagin gen gedomineerd. Secretaris-generaal Luns toonde zich opnieuw somber over de huidige internationale toestand. Volgens hem zijn „posi tieve stappen van de Sovjet-Unie" noodzakelijk om het vertrouwen tussen Oost en West te her stellen. Verder riep hij op tot herstel van de so lidariteit binnen het Atlantisch bontgenoot schap. Op de vergadering in Ankara pleitte mi nister Van der Klaauw voor het vaker houden van NAVO-ministersconferenties wanneer ge beurtenissen zoals de Russische inval in Afgha nistan dit nodig maken. Meningsverschillen zouden zo kunnen worden voorkomen, aldus de bewindsman. KING China heeft de Vietnamese autoriteiten ge- irschuwd voor het ernstige gevaar dat ontstaat als i doorgaan met hun militaire acties. China heeft s Thailand steun toegezegd in zijn „strijd tegen de il triggering van Thailand heeft alle uitvoer naar Cambodja de lucht en over zee verboden. Dat betekent dat de in- itionale hulporganisaties geen goederen meer kunnen ■n naar Cambodja. Deze toestand blijft van kracht tot de -tand weer normaal is geworden. itnamese troepen in Cambodja hebben zich gisteren na de te en bloedige aanval op Thailand opnieuw gegroepeerd lijken gereed voor een nieuwe aanval op schuilplaatsen jljjfn de Vrije en de Rode Khmer langs de grens met Thai- igjid. Volgens diplomatieke bronnen in Bangkok wordt een Hopval op meer dan een front voorbereid. Een Vietnamees {iment, ter grootte van 2000 man zou op weg zijn naar mom Malai, even ten zuiden van de Thaise grensplaats 'nyaprathet, waar zich een groot bolwerk bevindt van de Ie Khmer. De Vietnamese inval in Thailand beeft de kan sen op een internatio naal conflict in Indo- China aanmerkelijk ver groot In onderstaand ar tikel gaat Cuardian-ver- slaggever Martin Wool- lacott die onlangs nog een bezoek beeft ge bracht aan Indo-Cbina, in op oorzaken en ach tergronden. BANGKOK Met de Vietnamese aanval op Cambodjaanse, vluchtelingenkampen in Thailand is alle hoop op een redelijke dialoog over de toekomst van Cambodja nu grotendeels in handen van Vietnam in kruitdamp opgegaan. De Thaise en Vietnamese militairen die elkaar in de groene vallei ten noorden van het Thaise stadje Aranyaprathet beschieten, zijn het levend bewijs dat het conflict om Cam bodja dreigt uit te lopen op een openlijke confrontatie. Hoe smerig het spel is dat in Indo-China wordt gespeeld en waarin Cambodja nog steeds alle klappen moet opvangen, valt nauwelijks te beschrijven. Thailand, China en de Verenigde Staten, aar zelend gesteund door de meeste andere niet- communistische landen in Zuid-Oost Azië, willen het de Vietnamese militairen in Cam bodja zo moeilijk maken dat Hanoi uiteinde lijk besluit zijn troepen terug te trekken. Vietnam, dat wordt gesteund door de Sovjet- Unie, is vastbesloten in Cambodja te blijven en, zoals uit de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen is gebleken, aan zijn tegenstanders te tonen dat zij voor hun beleid eveneens een hoge prijs moéten betalen. Niemand lijkt zich erom te bekommeren dat het wederom de ge wone Cambodjanen zijn die met hun leven betalen voor een politieke strijd die op hoog niveau in Bangkok, Hanoi, Peking, Washing ton en Moskou wordt voorbereid. De vluchtelingen die zich in de kampen aan de Thaise grens bevinden, ziin Cambodjanen die tijdens de periode van hongersnood en chaos die volgde op de Vietnamese invasie in Cambodja eind 1978, richting Thailand zijn getrokken waar ze zich aansloten bij hun landgenoten die reeds eerder voor het geweld van de Rode Khmer van Pol Pot waren ge vlucht Ondanks de miserabele levensom standigheden in de kampen voelden ze zich er redelijk veilig. De enorme mensenmassa's stelden de wereld voor een humanitair pro bleem van grote omvang, maar konden, vol gens de tegenstanders van Vietnam, tegelij kertijd uitstekend dienen als bases om van daaruit militaire en politieke acties tegen het nieuwe, door Vietnam gesteunde regime van Heng Samrin in Phnom Penh te onderne men. Het regenseizoen in 1980 was de eerste gele genheid om vanuit de kampen acties tegen Vietnam te beginnen. Gezonde en goed ge voede troepen van de Rode Khmer trokken door het moerasachtige grensgebied naar Cambodja om daar voor het eerst sinds ze in 1978 door de Vietnamezen werden verslagen, een politieke campagne te beginnen. De on verzoenlijke houding die Vietnam met be trekking tot Cambodja inneemt, speelt uiter aard een even grote rol bij het huidige conf lict als het gebruik dat het Westen en China maken van de Rode Khmer en de vluchtelin gen. Het viel te verwachten dat Vietnam ui terst fel zou reageren op een strategie die beoogt zijn controle over Cambodja te onder mijnen. Tijdens het bezoek van Nguyen Co Thach, de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, aan de Thaise hoofdstad Bangkok vorige maand zijn harde woorden gevallen en de ge volgen zijn niet uitgebleven. Thach eiste dat Thailand zijn steun aan de grenslegers van Pol Pot zou staken. De Thais Tieten doorsche meren dat ze hiertoe bereid waren als Viet nam enige concessies zou doen. Maar de Viet namezen zijn niet geïnteresseerd in concessies en met de dag schiet de gedachte dat Cam bodja „onherroepelijk" deel uitmaakt van wat zij de Indochinese landen noemen, dieper wortel. Het repatriëringsprogramma dat was opge steld door het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties was voor Hanoi de druppel die de emmer deed overlopen. De Cambodjanen die terugkeren, zo stellen de Vietnamezen, zijn voornamelijk aanhangers van de Rode Khmer die in wer kelijkheid terugkeren naar de gevechtseen heden aan het front. De Verenigde Naties hebben om het zachtjes uit te drukken heel naïef gehandeld. Het resultaat was dat de Vietnamezen die tot die tijd de grens had den gerespecteerd, overgingen tot een groot scheepse aanval. Binnenkort zullen ze waar schijnlijk ook de aanval openen op de grote bolwerken van de Rode Khmer die nog net op Cambodjaans grondgebied zijn gelegen. Ondertussen is de basis voor operaties, ge richt tegen het regime van Heng Samrin, uit eengejaagd en het systeem dat de internatio nale hulporganisaties hadden opgesteld om de vluchtelingen te kleden en te voeden, ontre geld. Of, om het anders te zeggen, mensen die reeds eerder door een hel van ellende zijn ge gaan, worden wederom het slachtoffer. Maar, zoals Indochina al zo vaak heeft aangetoond, dat is de manier waarop het spel der naties wordt gespeeld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9