m „Het meisje op de zwaardwalvis" Naar Hilton Brussel in het jarige België Grootste vakantie-AAc drukte va"™ 12 juli tot^ 3 augustus JeudeBoulc volksdansen in Noordwijl™ SCHOTSE VLISSINGEN 28 juni t/m 5 juli I9j* y BEROEPEN IN HET MASSATOERISME ANWB wijzigt de informatietijd BENT U IM HET U/EEK. END NIET THUIS 65-pluskaart NS in buitenland beperkt geldig Buitenlands bezoek aan Amsterdam toegenomen 'n Veilig uitje BINNENLAND LEIDSE COURANT Exclusieve weekend-tour van Uw krant België is jarig. Het is 150 jaar geworden. Daarom houdt het beide armen wijd open om uitermate gastvrij bezoekers te verwelkomen. Uw krant wil u daartoe in de gelegenheid stellen en doet dit in samenwerking met Maaskant-tours en het Hilton Hotel in Brussel. In het weekeinde van zaterdag 19 en zondag 20 juli 1980 kunt u in dit luxueuze hotel logeren. Bovendien biedt de Belgische hoofdstad zoveel bezienswaardigheden 's avonds is er op de Grote Markt het feeërieke Son et Lumiè- re (Klank en lichtspel) dat men zich geen moment be hoeft te vervelen. Zondags wordt een bijzondere rit door het schone Vlaamse land gemaakt met onder meer bezoeken aan Gent en Brug ge (Begeynhof, Gezellehuis). En tenslotte gaat het via Zeeuws-Vlaanderen en de Zeelandbrug terug naar huis, maar niet voordat in restaurant 'De Blauwe Keet' in Ooster- land op Schouwen en Duiveland het afscheidsdiner is ge bruikt. Een heerlijk ontspannend weekeinde gaat u tegemoet als u op zaterdagochtend om kwart over negen in Den Haag (voorzijde Centraal Station) of om kwart voor tien in Rotter dam (Coolsingel, gebouw Rotterdams Nieuwsblad) in de airconditioned touringcar stapt. Via Baarle Nassau (waar gelegenheid is om koffie te drin ken) gaat het naar Antwerpen om u de mogelijkheid tot lun chen te bieden. Omstreeks half twee bent u In het rijzige Hilton Hotel in Brussel, waar u uw bijzonder comfortabele kamer krijgt toegewezen. Bovendien ontvangt u een map vol informaties over Brussel, compleet met een plattegrond. In de middag bent u vrij om te winkelen of bezoeken te brengen aan het Koninklijk Paleis, musea of de antiek markt. Na het diner in Hilton staat een grote stadstour op het programma, die eindigt op de Grote Markt, waar in de avonduren (entree ter plaatse te betalen) het fantastische klank en lichtspel wordt opgevoerd. Zondag wordt een grote rondrit door het fraaie Vlaamse land gemaakt. Via de slagvelden van Waterloo gaat de reis naar Gent (koffiestop) en vervolgens naar Brugge, waar ge legenheid is om te lunchen. U kunt daar een rondwandeling maken door dit bijzonder fraaie en rustieke stadje met o.m. het Begeynhof en het huis waar de beroemde dichter Guido Gezelle heeft gewoond. Vervolgens gaat het langs de Noordzeekust (Oostende, Knokke) naar Zeeuws-Vlaanderen voor de oversteek met de grote veerpont van Breskens naar Vlissingen. Dwars door Walcheren en via de kilometerslange Zeelandbrug wordt u naar Oosterland gereden waar u een afscheidsdi ner wordt aangeboden. Omstreeks tien uur is de bus terug in Rotterdam en om half elf in Den Haag. De prijs van deze weekend-tour bedraagt 139 per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Inbegrepen hierbij is: de bustocht, diner, ontbijt en overnachting in Hilton Ho tel en het slotdiner in Oosterland. Informaties en boekingen uitsluitend bij Sijthoff Pers Reisorganisatie in Den Haag, tel. 070-635918. Minimum aantal deelnemers: 50. Bij voldoende belangstel ling herhaling 26/27 juli. jeluk Zo lat d racht Do Stichting Recrerf1 wacht dat dit jaar dPan! sta vakantiedrukte zè ont tiële ch g< In die periode heeft fff- ter-, basis- en voortgfave derwijs in alle regio's wa en sluiten de bouw- er.e*P bedrijven in heel ons ljls d< lectief. De drukte wof°^ c vergroot doordat velen, in eigen land blijven. Jot" gen In Noordwijk kan nf®*| maandag 30 juni, dinf10" juli, dinsdag 5 augus^en woensdag 6 augustusluu meedoen met het spf1- w de boute". W De wedstrijden worden nter den van 11.00 uur tol na: uur. In juli worden ze and den op het Vuurtorenp',re in augustus moet men 'ie het Plein Langeveldersh* Op donderdag 3 juli delen: het Vuurtorenplü voorts staat er voor zoi juli een optreden van i kloristische zang- en pj] groep „Zespol i Tanca uit Polen op het progr Deze groep bestaat uitwj veer vijftig personen renplein, 20.00 uur). n va Vlissingen j? een week lang in p het kader van de kilt Vlissingen houdt van 8taanden zaterdag 28 ju en met volgende week dag een Schotse week t voor een heleboel et menten zijn georganiset Zaterdag begint het al „Continentale doede bandkampioenschappen" 12.30 stellen de deelnem bands zich voor tijdens optocht door Vlissingen. 13.00 beginnen de kamp schappen die worden ge den op het Stadhuisi waarvan wij aannemen da in het centrum ligt. Op zondag 29 juni begin 14.00 uur een „Open Folk eert" en een talentenjacl de Zeilmarkt. Maandagavond 30 juni tl in een feesttent op de markt de beroemde Scl band Battlefield op. V< voorziet de Schotse wee Vlissingen in optredens va Schotse folkzangers Scot (zaterdagavond 5 jul Davie Fletcher (5 juli) voorts worden in Vlissinge gehele week door i ken Schotse markten g< den, lezingen gegeven Alle evenementen zijn toegankelijk. (Meer informatie: Recref raad Vlissingen, 01» 16874). Aqua Hortus '80 In de Oranjerie van de Hortus Botanicus in Leiden wordt van vanaf vandaag tot en met 10 augustus weer de be kende tentoonstelling Aqua Hortus gehouden. Het is een expositie van de Leidse aquarium- en terrari umhouders in samenwerking met het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden en de Bloemenveilingvereniging Flora te Rijnsburg. De Oranjerie. Rapenburg 73, is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 22.00 uur. Fietsvierdaagse Alphen a/d Rijn Maandagavond (1 juli) gaat in Alphen aan den Rijn de 33e Laura Rijwielvierdaagse van start. De afstanden bedragen' vier maal 100 kilometer of vier maal 150 kilometer. Starttij den 150 km: tussen 8.00 en 9.00 uur; 100 km: tussen 8.15 en 9.00 uur. Finishtijd: tussen 15.00 uur en 17.30 uur. In schrijfgeld: 15 gulden per per soon. Voor verdere inlichtin gen kan men terecht bij de heer D. Verkerk. Alphen aan den Rijn. tel: 01720- 31689/32324. Samenwerking NJHG en NBBS De Nederlandse Jeugdher bergcentrale (NJHC) en het Nederlands Bureau Buiten landse Studentenbetrekkin gen (NBBS) gaan samenwer ken. Resultaat van deze samenwer king is ondermeer dat men voor het winterseizoen '80-'81 met een gezamenlijke reisgids zal uitkomen. Doel van de sa menwerking is jonge vakantie gangers een zo kompleet en goedkoop mogelijke reizen aan te bieden in en buiten Ne- dertend. Ingrid Timmer maakt haar ererondje op de rug van zwaardwalvis Gudrun. In de groei is, heeft de orka het gewicht van 1500 kilogram reeds overschreden. Het reus achtige dier laat zich gewillig knuffelen en neemt na elk kunstje genoegen met de kari ge beloning van een handjevol sprot of makreel. Zij speelt met de bal, springt over het koord, gaat op de staart staan, maakt salto's en een dansje, als voorbereiding op het rondje zwemmen met één van de meisjes. Met haar schitterende zwart wit tekening en een decoratie als van parelsnoeren op de schedel, is deze jonge zwaard walvis onbetwist de beauty van het Dolfinarium, hoe mooi haar begeleidsters ook zijn. Joke Vosse, aan de wal als trainster, tezamen met Ankie Caspers, heeft de orka vaak bereden. De vraag waarom je daaraan begint kan zij, even min als de andere amazones, beantwoorden. Op zekere dag zwem je er naar toe en pakt zijn vin. Je voelt dan, dat Gudrun geen extra hapje uit dij of boven arm zal toevoegen aan haar dagelijkse portie haring, in ktvis, sprot en makreel, teza men 35 kilogram. Alle bij de show betrokken jonge vrou wen zijn overigens wars van alles wat zweemt naar dit soort sensatie. Zij spreken met een zekere vertedering over het 4,20 meter lange ge vaarte, dat zo pijlsnel door het water kan schieten. Gudrun wordt omschreven als intelligent, vrolijk en speels. Wie geduldig met haar om gaat ontwikkelt een soort ra dar voor haar luimen en gril len. Het staat wel vast, dat zij mensen herkent en de meisjes aardig uit elkaar kan houden. Achter de schermen van het Dolfinarium hebben de hoofd trainers Teun Dokter en Arie v.d. Vaart Harderwijkse schippers, van origine de meisjes duidelijk gemaakt, dat Gudrun's speelsheid het grootste gevaar vormt. Zij is zich niet bewust van haar ge weldige kracht. Een jolig duw tje harerzijds tegen de rand van het bassin, zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor de beknelde. Maar ook dat valt mee. De verzekering eiste, na inspec tie, geen extra gevarenpremie voor deze personeelsleden. Dank zij het feit dat de orka een gewoontedier is, zijn haar reacties voorspelbaar gewor den. De kleinste verandering in de show of entourage kan Gudrun echter van haar stuk brengen. Als zij zich uit het water ver heft voor een presentatie op de wal, openbaart zij zich in de volle glorie van haar schoonheid. Het publiek, in tussen toch al verwend met de spectaculaire show van dolfij nen en zeeleeuwen zendt dan een oorverdovend gejuich om hoog naar de koepel. De meisjes zijn niet. zoals in veel Amerikaanse dolfinaria, in gehuurd, om de aandacht af te leiden van het dier. In Harder wijk worden dan ook geen bi kini's gedragen. LEO J. LEEUWIS Het Dolfinarium ook te bereiken via Dagtocht 27 van de NS is geopend van 1 maart tot 27 okto ber, dagelijks van 09.00- 17.30 uur. De grote shows worden om de anderhalf uur gegeven, de eerste om 10.00 uur, de laatste om 17.30 uur, zes in getal dus. Zondags begint de eerste show om 11.30 uur. Na 7 september shows van 11.30-16.00 uur. Toe gangsprijs 7,-, kinderen onder 13 jaar 4,75, on der twee jaar gratis. Be jaarden en gehandicapten 5,75. Ook toegang tot robarium, expositie, on derwaterpanorama en „Nova Zembla", op het zelfde kaartje. Honden niet toegestaan. HARDERWIJK In de mach tige arena van het Dolfinari um (2500 zitplaatsen) te Har derwijk wordt de show zes maal per dag besloten door de zwaardwalvis Gudrun en een vedette in badpak. Teza men stuwen zij de vertoning naar een hoogtepunt, dat ex clusief wordt genoemd voor Europa. Het kolossale zoog dier laat zich gewillig berij den door een meisje, wier enige houvast bestaat uit een rugvin. De van nature roof zuchtige zwaardvis of orka eist geen van haar ledema ten voor zich op. Gudrun's kracht is toereikend, om haar gezellin met één klap van de staart tussen het publiek te slingeren. Ook daar ziet zij van af. Vorig jaar hebben 680.000 mensen grotendeels kinde ren de moedige jongeda mes met een ovatie beloond. Moedig? In de Atlantische Oceaan het beest is ge vangen ten zuiden van IJs land zou de naar schatting zesjarige orka zich ontwikke len tot een gevreesde jager. Volwassen soortgenoten laten zich zeehonden en pinguins goed smaken, maar vallen ook de veel grotere potvissen aan. Menige ijsbeer is het slachtof fer geworden van hun agres sie. In Harderwijk versmaadt Gudrun de vier hapklare brok ken, die haar beurtelings wor den aangeboden in de per soon van Yvonne Dirksen, El len Kiers, Ellen Tanger en In grid Timmer. Laatstgenoemde steelt de show in de publici De centrale informatie van de ANWB (070-264426) zal voor het inwinnen van infor maties over toerisme en re creatie in de maanden juli en augustus van zes uur 's mor gens tot tien uur 's avonds bereikbaar zijn. In verband met de overstel pende drukte is het de ANWB onmogelijk om de normale uren (van zes uur 's morgens tot 24.00 's avonds) te hand haven. De verkeersinformatie dienst (070-264455) blijft ge woon dag en nacht bereik baar, aldus de ANWB. teit. Zij rijdt alle voorpagina advertenties binnen als een nimf. gezeten op een strijdros. Sensationeel! belooft het on derschrift. De toeschouwers zien vol spanning hoe Gudrun de meisjes aankijkt met een bek vol hagelwitte en scherpe tanden. Hoewel ze nog volop TIPS TER VOORKOMING VAN MISDAAO «Is u afwezig bent Houders van een 65-plus- kaart van de Nederlandse Spoorwegen genieten sinds enige tijd ook reductie op de tarieven van de spoorweg maatschappijen in Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Spanje en Portugal. Er zijn echter wel een paar be perkingen. De vrouw mag niet jonger zijn dan 60, de man niet jonger dan 65. Wel mo gen paren van gelijk geslacht zijn. De reductie beperkt zich verder tot in Nederland ge kochte retourbiljetten vanaf een NS-station. De korting be draagt in Duitsland en op de Sealink-boten naar Engeland 30 procent, in de andere ge noemde landen 50 procent. Het aantal toeristen vanuit Eu ropese landen nam echter fors toe: Italië 17,7 procent, Oos tenrijk 16,4 procent, Zweden 14 procent, Duitsland 13 pro cent en Groot-Brittannië 12,4 procent. Opvallend was het aantal Argentijnen (plus 56,4 procent) en Mexicanen (plus 25,8 procent) dat Amsterdam met een bezoek vereerde. Bo vendien valt op dat men lan ger blijft dan voorheen. En met dat alles zit Amsterdam toeristisch gezien eindelijk weer in de lift. Het Bouwcentrum in Rotterdam houdt aanstaande zaterdag (28 juni) een speciale informatiedag die aan inbraakbeveiliging is gewijd. Er wordt ondermeer een lezing ge houden ('s morgens om 10.30 uur en 's mlodags om 14.30 uur) door de Rotterdamse politie, aan de hand van ondermeer modellen van ramen «n Gudrun op het droge tijdens de training met twee van haar verzorgsters. Alle meis jes die met haar omgaan zijn opgeleid aan de School voor Dierenverzorging in Bar- neveld. Het buitenlands bezoek aan Amsterdam is vorig jaar toe genomen vergeleken met 1978. Zowel het aantal bezoe kers steeg (2,9 procent) als het aantal overnachtingen (6,1 procent), aldus het Na tionaal Bureau voor Toeris me. Uit vrijwel alle landen kwamen meer toeristen. Slechts de Amerikanen, Canadezen en Zuidafrikanen lieten het, ver geleken met een jaar daar voor, afweten. Let op het verwijde ren van trektouw. tjes etc.van deur. grendels ensloten. Leg sleutels NIET onder de deurmat, deze plaats is te bekend Vertel de buren dat u weg bent en vraag hun op te letten Sluit niet alleen de deuren en ramen goed maar let voor. al op bovenlichten en w. c._ ramen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8