Illegale vuilstortingen door omkoping Alphense ambtenaar Houding ziekenhuisbestuur Rijnoord wekt irritatie op Caravanstalling Roelofarendsveerf moet sluiten ALPHENS RAADSLID METAAL fa C Musical van zesdeklassers ACTIE VOOR BEHOUD STALLINGRUIMTE I Officier van Justitie onderzoekt boekhouding jeugdcentrum Madonna Overweldigende belangstelling bij afscheid adjudant ÏJtsma KORTUVEI REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUNI 1980 P/ Ai Raadslid H. Metaal. ALPHEN aan den RIJN Aan de en kele weken geleden opgekomen vraag of ook in Alphen a/d Rijn chemisch af val is gestort, is gisteravond tijdens een roerige vergadering van de Alphen- se gemeenteraad een flinke dosis onze kerheid toegevoegd. Gemeenteraadslid H. Metaal (PvdA) deed zijn collega's versteld staan door mede te delen dat hij over informatie beschikt die er op neer komt dat de functionaris die be last is met het toezicht op de vuilstort plaats geregeld wordt omgekocht Hierdoor zou afval zijn gestort door be drijven die daarvoor geen vergunning hebben en tevens zou dat afval kunnen bestaan uit chemische gifstoffen. De heer Metaal voegde hier nog aan toe dat op wijze „ook bij andere vuilstort plaatsen wordt gewerkt". Na zijn mededelingen, die als een bom in sloegen, schorste burgemeester Paats de vergadering voor nader overleg. Na het oponthoud stelde het college de heer Me taal voor de keuze om óf zijn bevindingen en informatie ter hand te stellen van de officier van Justitie óf zijn verdachtma kingen terug te trekken. Metaal kondigde aan dat hij geenszins van plan was om zijn informanten bekend te maken en zich zou beraden over de beide keuzemogelijkhe den. Eerder had het raadslid schriftelijke vragen gesteld aan het college, die daar ook schriftelijk op had geantwoord. Ant woorden die hem geenszins hadden be vredigd. Met name was het Metaal opge vallen dat de chef van de dienst reiniging de laatste weken veelvuldige bemoeienis sen heeft met de werkzaamheden in de Coupépolder waar de vuilstortplaats is ge vestigd. Ook viel het hem op dat de con- i en- tróle strenger was en dat vaker vuilver- over een zeer zware beschuldiging: „Dit is tróle strenger was en dat vaker vuilver voerwagens werden teruggestuurd. Bij een door hem ingesteld onderzoek bleek dit laatste tevens de oorzaak te zijn van het gegeven dat het vuilaanbod in Gouda sinds enkele weken vier maal zo groot is als voorheen. Ook was Metaal ter kennis gekomen dat bij het vuiloverlaadstation van de AVR (Afvalverwerking Rijnmond) wagens met vaten geweigerd zouden zijn. Deze wagens zouden hun lading daarop wél in Alphen a/d Rijn hebben kunnen lozen. Tenslotte wist Metaal mede te delen dat er een groot aantal sleutels van het vuilstortterrein in omloop was. Reden waarom het raadslid zich afvroeg of er misschien buiten de normale openingstij den van het terrein ook vuil wordt ge stort. De gehele gang van zaken bracht hij in verband met de stank die van tijd tot tijd wordt geconstateerd. In zijn brief aan het college vraagt Metaal zich af of de toezichthoudende ambtenaar wel voldoende chemische kennis heeft om te kunnen beoordelen welke zaken nu wel tot verboden stoffen mogen worden gerekend en welke niet. Tijdens de verga dering bestempelde Metaal het college tot een gedèsinteresseerd bestuur en deed de vlam in de pan slaan door mede te delen dat de betrokken controle-ambtenaar geld zou aannemen van de afval- toevoerbe- drijven - en dat dit voorts een „normale zaak is bij vuilstortplaatsen". Het College nam de zaak zeer hoog op en wees de heer Metaal op zijn verantwoordelijkheid om deze beweringen tezamen met harde be wijzen over te brengen aan de officier van Justitie. De heer D. W. F. van der Schilden, raads lid voor de VVD, sprak in dit verband over een zeer zware beschuldiging: „Dit is het zwaarste misdrijf dat een ambtenaar bij de uitvoering van zijn functie kan be gaan". Ook burgemeester Paats was zicht baar aangeslagen door het geleverde vuurwerk en drong aan op nadere gege vens: „Hier zijn mensen in het spel, men sen die zeer zeker in de problemen komen door deze beschuldigingen. Daarom dient met spoed te worden gehandeld. Hier heeft iedereen recht op, aldus burgemees ter Paats. Het VVD-raadslid stelde voor bij stemming de heer Metaal te dwingen reeds nu mede te delen welke stap deze zal zetten: contact opnemen met de offi cier van Justitie of zijn excuses aanbieden ten aanzien van de ambtenaar in het ge ding. Duidelijk hierdoor in het nauw ge dreven verzocht Metaal uitstel van deze beslissing die hem door de raad tot uiter lijk 1 juli werd toegestaan. Vóór deze da tum zal de fractie van de PvdA met de in het vooruitzicht gestelde bewijzen op tafel komen. Na nog twee schorsingen waarin de PvdA en de VVD fractieberaad hielden, deelde een geïrriteerde burgemeester Paats mede dat het college zeker niet gedèinsteres- seerd was in deze actuele zaak. Wethou der Van Leeuwen deed nogmaals een po ging om zijn schriftelijk gegeven antwoor den aan Metaal toe te lichten. Uit zijn be toog bleek dat het college ervan overtuigd is dat geen illegale stortingen plaatsvin den, dat stortingen nauw verbonden zijn aan een ingewikkeld vergunningsysteem dat inhoudt, dat nimmer vaten worden geaccepteerd op het vuilstortterrein en dat dit nauwlettend wordt geobserveerd door de gemeente. Provinciale Waterstaat en het Hoogheemraadschap. Ook wordt geen De Alphense vuilstortplaats rge onverbrandbaar vuil in ontvangst geno- komt voort uit scheurtjes in het op het toekomst te vermijden, aldus de wfk men. Voorts deelde de wethouder mee dat vuil gegoten gipslaag. Deze scheurtjes ont- der die zich er fel tegen verzette, dafe: het slot van het terrein van tijd tot tijd staan bij aanhoudende droogte. Er worden het terrein dingen gebeuren die hfal wordt verwisseld uit voorzorg. De stank thans maatregelen genomen om dit in de glicht niet kunnen verdragen. Actie voor nieuw centrum Hervormde jeugd Koudekerk Koudekerk Tijdens de jaar lijkse kermis, die weer gehou den wordt in Koudekerk aan den Rijn start de Hervormde Jeugdraad van Koudekerk aan den Rijn haar eerste aktie om geld te werven voor een nieuw te bouwen jeugdcen trum. Daar het oude jeugdcentrum wegens ouderdom gesloopt diende te worden is de her vormde jeugd tijdelijk onder- febracht in „De Ridderhof", deaal is dit niet en de Her vormde jeugdraad wil dan ook diverse akties houden om de benodigde gelden voor een nieuw jeugdcentrum bijeen te krijgen. De eerste aktie tijdens de kermis is een rommel markt, die vrijdagavond om 18.00 uur begint en zaterdag ochtend wordt voortgezet tot alle „rommel" van de hand is gedaan, 's Avonds na 18.00 uur zal er eveneens Sateh ver kocht worden. Fancy fair in 'Heerlijkheid' Hoogmade IIOOGMADE De jaarlijk- se fancy-fair in Hoogmade wordt zaterdag 28 en zondag 29 juni gehouden in het cul tureel centrum de 'Schuur' aan de Kerkstraat De ope ningstijden zijn zaterdags van 's middags twee tot vijf uur en 's avonds van acht tot twaalf uur, zondag is de fancy fair geopend van half twee tot vijf uur en even eens van acht uur tot twaalf De opbrengst van de fancy fair komt ten goede aan het plaatselijk verenigingsleven, dat eveneens garant staat voor de organisatie van dit evene ment. Tot de Hoogmadese ver enigingen behoren onder meer de muziekvereniging "De Heerlijkheid" en de handbal en voetbalvereniging M.M.O.. Voor de kinderen draait zater dagmiddag een rad van avon tuur met speelgoed als inzet. Voor de ouderen is er zondag avond een rad van avontuur waar tweëeneenhalf varken te winnen is. De toegang tot de fancy fair is gratis. ALPHEN AAN DEN RIJN Een optreden van de nog vrij recente popformatie Sustayn is zaterdag te verwachten in Jongerencentrum Midas te Alphen aan den Rijn. De groep die uit Z altbommel komt brengt in hoofdzaak rock en newwave muziek. Ook meent de groep jazz door haar mu ziek te mengen. Of de combi natie geslaagd is, zal zaterdag in Midas blijken. Het optreden begint om negen uur. De 36 leerlingen van de 6e klas van de een medley van kinderliedjes die zij ge- basisschool: „Sint Nicolaas" uit Nieuw- durende de zes schooljaren geleerd veen hebben gisteren vele aanwezigen hebben. Het hoogtepunt van de avond een leuke avond bezorgd met hun af- was de musical „Spionnen in het cir- scheidsfeest. Zij openden de avond met cus", geschreven door Benny Vreden. De kinderen hebben met hun onderwij zer C. J. Alberts, maanden voor dit af scheidsfeest geoefend en het resultaat was er ook naar. ét In do: ROELOFARENDSVEEN Rob Klein, eigenaar van de enige caravanstalling van formaat in Alkemade moet op last van de gemeente deze ruimte ontruimen, nadat men 7 jaar lang oogluikend heeft toegelaten dat een groeiend aantal inwoners zijn of haar caravan stalde in de anders toch leeg staan de kas van de heer Klein. De heer Klein heeft in 1971 noodgedwongen het grootste deel van zijn bedrijf moeten verkopen, omdat de Stichting Borgstellingsfonds voor de ALPHEN AAN DEN RIJN Tot gro te irritatie van meerdere raadsleden, is er nu na maanden uitwisseling van correspondentie nog geen klaarheid in de houding van het Alphense zieken huisbestuur van Rijnoord gekomen. Al jaren probeert de gemeenteraad een zetel te bemachtigen in het bestuur. Dit ter controle van de financiële gang van zaken bij dit door de gemeente gesubsi dieerde verpleeghuis. Deze financiële wandel geeft reden tot bezorgdheid. On danks dit gegeven heeft het zittende be stuur zich warrig uitgelaten over de wens van het gemeentebestuur van Alphen. Dan deed het ziekenhuis voorkomen als zou er geen enkel bezwaar bestaan tegen gemeentelijke inmenging, dan weer pro testeerde het bestuur met felheid tegen de plannen en wenste geen enkele bemoeie nis. De heer Waagmeester (PCA) uitte zich geïrriteerd ten aanzien van het zieken huisbestuur. Deze had in een brief om uit stel verzocht van een te nemen beslissing in deze slepende zaak. De heer Waag meester noemde het uiterst irritant dat het bestuur op deze wijze reageert en her innerde de raad eraan dat de zaak nu al zes iaar lang loopt. „Dit is ongepast en de wethouder dient het bestuur nu zeer dui delijk te maken dat uitstel hier niet geto lereerd kan worden en het bestuur spoed dient te betrachten". Wethouder Haanstra vergoelijkte de houding van het zieken huisbestuur en merkte op dat de indruk het bestuur hautain reagererde, een on juiste indruk was. Hij betreurde deze ten dens en meldde dat indien de raad deze mensen zou kennen, de helft van de irri tatie al zou zijn opgelost. Hij refereerde aan de problemen waar Rijnoord nu mee kampt. Er zijn accommodatieproblemen, financiële problemen, bestuurswijzigingen en een directeurswisseling. Hij vroeg de raad het Rijnoordbestuur de kans te geven eerst de eigen zaken op te ruimen en deze zich daarna te laten uitspreken over de ja renlange wens van de gemeente te mogen meepraten over de door de gemeente geïnvesteerde gelden. Vooralsnog kon de raad zich met de smeekbede van wethou der Haanstra verenigen. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering liet wethouder Haanstra zich terug houdend uit over de oorzaak van het in schakelen van de Offi cier van Justitie in het onderzoek naar de financiële gang en wandel van het Alp hense Jongerencen trum Madonna.Deze ontwikkeling is het ge volg van een onderzoek van de werkgroep fi nanciën, die enkele maanden lang gepoogd heeft om de boeken van Madonna te doorgron den. De werkgroep kwam na maanden speurwerk met twintig pagina's tellend rapport. Hieruit blijkt dat uitga ven van de diverse stichtingen waaronder Madonna valt, niet on derlegd zijn met reke ningen en dat de stich tingen elkaar over en weer voorzien van re keningen. Hier boven bleek Madonna maar weinig zin te hebben in het onderzoek, zo bleek herhaaldelijk uit op merkingen gedaan door wethouder mevrouw Donker. De Stichting Club-Buurt en Jonge renwerk die Madonna en het Buurtcentrum Westerhaven beheert. ontvangt jaarlijks subsi dies tot circa f 500.000. Deze subsidies komen van de gemeente, het ministerie van CRM, het Nationaal Jeugd- fonds en het Koningin Julianafonds. Wethou der Haanstra haastte zich gisteravond te mel den dat het onderzoek van de Officier van Justitie niet in de straf rechtelijke sfeer moest worden getrokken. Ju ridisch echter gaat de bemoeienis van het O- penbaar Ministerie ten minste over ernstige verdenkingen van wan beheer, welke indien bewezen onherroepe lijk afzetting van het huidige bestuur bete kent. Wethouder Haanstra meende dat hij vooruit lopend op het onder zoek mets kon en mocht zeggen om zo doende geen verkeerde conclusies naar buiten te brengen. De uitkom sten zullen voorlopig nog geheim blijven tot het onderzoek volledig is afgerond. Hij beloof de wel indien de raad daaraan behoefte zou hebben om de ontwikkeling in een be sloten vergadering toe te lichten. Ziin in mist gehulde verklaring viel in minder goede aarde bij raadsleden Van As (VVD) en Van Geest (D'66) die er op aan drongen om te horen welke conclusies had den geleid in het aan hangig maken van de zaak bij de officier. Van As wilde voorts weten wanneer de gemeente raad nader geïnfor meerd zou worden door het college van burge meester en wethouders. Op beide vragen wilde de wethouder, hangen de het onderzoek niet ingaan. Onder overweldigende belangstelling is gisteren afscheid geno men van adjudant IJtsma, groepscommandant van de rijkspoli tie te Nieuwkoop. Aanwezig waren ondermeer de naaste fami lieleden van de heer IJtsma, de burgemeesters van Nieuwkoop mr. T. R. Seinstra en Zevenhoven J. S. Wagenaar alsmede wethouders en secretaris van Ter Aar, kolonel Paul van de Rijkspolitie en vele vakgenoten van de scheidende adjudant. Burgemeester Seinstra bracht met vele anderen de heer IJtsma hulde voor het vele, dat hij voor de groep Nieuwkoop (waaronder ook Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven ressorte ren) heeft gedaan en bood hem namens de 4 gemeenten een 'luie' zonnestoel aan. De collega's van de groep verwenden hun afscheid nemende baas met een radio. Eerder hadden de leden van de groep Nieuwkoop hem al met een oude T-Ford en bege leid door acht wachtmeesters op de fiets in triomf door Nieuw koop gevoerd. Vooral ook tijdens de receptie maakten velen van de mogelijk heid gebruik om de heer en mevrouw IJtsma persoonlijk de hand te drukken en hen het allerbeste toe te wensen voor de \rprH<*r<* tooVnmct landbouw te Den Haag zjo rantieaanvraag afweesnc grond van het feit dat vofce grootte van zijn percee^r voldeden aan de eisen d»o een moderne ondernemiiiei steld dienden te worden 4r vendien omdat er totaal Ik u i tbreid i ngsmogelijkhedeflij ren. Toen de heer Klein |g na het grootste deel vail bedrijf aan de buurman kocht, kon deze de tuss gende sloot dempen, waa kostbare tuinbouwgrond gewonnen. Voor een grol (1100 m2), gelegen acht grenzend aan zijn huis, b dien vanaf de weg niet te had deze buurmn echter belangstelling. Omdat geen enkele wet verplicht de kas voor bouwdoeleinden te gebn heeft de heer Klein er een betonnen vloer in storten. Langzamerhand men er steeds meer Vee hun caravan stallen in d Nu zijn het er al 26, die i enorm gedupeerd gaan den als ze voor de kon winter een ander onderk moeten zoeken. De heren Venderbos en Hoorn, woordvoerders va aktiegroep van 26 caravj zitters vinden dat in deze anderde maatschappij, w mede met behulp van gen schapsgelden alles ge wordt een vrijetijdsbeste de liefhebber van het ka 1 ren per caravan er bekaai komt. „Sport wordt ges dieerd, muziekuitvoeri kunnen op alle mogelijke dewerking van het geme bestuur rekenen en zelfs bootst^lling zijn volop faci ten beschikbaar, maar al# voor onze caravan een oi 1 komen willen hebben, m< we maar een of andere bo 1 schuur in Lisse zoeken", de heer Venderbos, die wi de enig aanwezige stall) ruimte in Roelofarendsvec stand wordt gehouden. Maandag doet de gemö raad uitspraak. AARLANDERVEEN - Speeltuinvereniging, houd terdagavond 28 juni in speeltuin aan de Jacob Damstraat, haar jaarlijkse becue-avond. Aan deze ac teit die om half acht bf verlenen de muziekveren D.S.S. en de discotheek Ball" hun muzikale mede

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4