Vreedzame bntruiming .gekraakte -woningen Huisweg a» iBUPa Acht maanden geëist tegen jeugdige dief öteids onderzoek naar straf op Haagse scholen ^ouw nieuwe brandweer- zerne begonnen Anderhalf jaar cel fantaserende Jan Kortweg LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUNI 1980 PAGINA 3 22 1 HAAG/LEIDEN Van het •rwijzend personeel vindt dan de helft (60,3 pet.), dat' inderen in de rij de school bin- moeten gaan. Tijdens de pauze :n de kinderen op het school blijven (100 pet.). In de mag niet gesnoept worden pet.). Dat kinderen hun mond |en tijdens de les verlangt 73,9 Als kinderen tijdens de les willen zeggen of vragen moe- ze hun vinger opsteken, stelt pet. Kinderen moeten zoveel elijk zelf herstellen wat ze hebben - 96 pet. Kinderen ten met twee woorden spreken pet. Kinderen moeten wach- net praten tot een ander is uit roken zegt 98 pet Dit zijn enkele resultaten van een door de Leidse Universiteit ingesteld onderzoek naar regels en straffen op lagere scholen. Hiervoor werden uit het telefoonboek van Den Haag 19 scholen uitgekozen, waarvan 5 open bare, 4 prot.-christelijke, 3 rooms-kat- holieke, 1 neutrale, 2 montessorischo len, 1 vrije school en 3 LOM-scholen. Het blijkt, dat op de openbare scholen de meeste regels bestaan en het meest wordt gestraft, evenals op de LOM- scholen. Chaos Over het algemeen zijn de kinderen het wel eens met de regels in de klas, omdat het anders een chaos wordt. Met sommige regels hebben zij echter moeite, zoals dat ze moeten vragen naar de wc te mogen, dat de straffen soms te zwaar zijn en dat soms ie mand wordt gestraft waarvan men niet weet of hij schuldig is. Als ze te gen een beschuldiging ingaan lopen ze het risico brutaal gevonden te worden. Het komt voor, dat de hele klas straf krijgt als er maar een paar kinderen vervelend zijn. Meestal zegt de leerkrcht niet waarom de kinde ren straf krijgen. Over het algemeen zouden de kinderen als ze zelf mees ter of juf waren net zo straffen als nu gebeurt. Ze zouden echter niet zulke zware straffen geven, ze zouden de kinderen niet behandelen als babies en ze vinden het overschrijven van regels niet zinvol. Onderwijzers(essen) belonen kinde ren met een waarderend woord (100 pet.), een aai over de bol (75,9 pet.) of geven plaatjes/stempeltjes (64,8 pet.). Als nut van regels en straffen ziet men orde, rust, harmonie en regel maat. Regels verschaffen de kinde ren ook meer zekerheid vindt 23 pet., terwijl 21 pet. daarin een betere sti mulans ziet van de sociale gevoelens t.a.v. medeleerlingen en 15 pet. het houdt op het beter functioneren van het kind in de klas. Door het geven van straf kan men de kinderen ongewenst gedrag afleren, aldus 42 pet. van de ondervraagden, maar slechts eenvijfde deel ziet die correctie inderdaad optreden. Het ef fect van de straf verschilt overigens per kind. Als straffen komen regelmatig voor: iets overschrijven, op de gang staan, door elkaar schudden en het niet la ten doorgaan van leuke lessen. Als straffen worden niet of weinig ge hanteerd het in de hoek staan en het schoonmaken van dingen. Soms moe ten kinderen hun tafeltje apart zetten van de groep, zij mogen in de pauze niet naar buiten of moeten nablijven. Steekproef De samenstellers van het rapport te kenen bij deze bevindingen aan, dat de door het onderwijs toegezegde me dewerking in te geringe mate werd nagekomen om van een goede steek proef te kunnen spreken. Bovendien ontbrak de tijd om de gegeven ant woorden te controleren op de werke lijke toestand op de scholen. L, J 23. Ie EI DEN In een gespannen sfeer maar 1!jnder al te veel werkelijke problemen erd vanochtend een wisselwoning aan de an Huisweg ontruimd. Het huisje maakte eel uit van een zestal wisselwoningen die anochtend ontruimd zouden worden. De verige vijf waren echter door de bewoners cds vrijwillig verlaten nadat 4 van hen in de gemeente alternatieve woonruimte ngeboden hadden gekregen. Eén bewoner >d zelf woonruimte gevonden. De overge- leven wisselwoning werd sedert 10 maan- tn bewoond door een vrouw en een klein ind. Onder het wantrouwend oog van een tventigtal sympathisanten zette de politie _le vrouw, het kind en het meubilair op traat. De sympathisanten die zich in het uis bevonden werden, met behulp van een olitiehond, op soms hardhandige wijze uiten de deur gezet. een maand geleden ontruimde de politie »k al twee wisselwoningen aan de Vkn Huis weg. Bij deze ontruiming werd de Mobiele Eenheid ingezet en gingen drie sloopauto's in vlammen op. Twee weken geleden ontvingen de 'krakers' van zes andere wisselwoningen woningen van de deurwaarder de mededeling dat zij vandaag hun huizen zouden moeten verlaten. De gemeenteraad stelde zich afgelo pen maandag achter de ontruimingsplannen. Alleen de PSP en de CPN waren van mening dat alle bewoners vervangende woonruimte aangeboden dienden te krijgen. Vanochtend verliep het allemaal heel wat ge makkelijker dan enkele weken geleden. Rond 9 uur hadden een honderdtal sympathisanten zich rond de woning verzameld en toen na een kwartier de deurwaarder in gezelschap van 4 politiemannen arriveerde, trok een deel van hen de woning binnen om aldaar passief ver zet te bieden. De vier agenten gingen daarop de woning binnen om de mensen te verwijde ren. Toen bleek dat enkele sympathisanten het huis via een raam aan de achterzijde weer bin Sympathisanten worden de woning uitgedragen. nenklommen werd versterking opgeroepen en een politiehond in het huis gehaald. Behoudens enkele scheldpartijen verliep de ontruiming vrij rustig waarna de mensen van gemeente werken het meubilair uit de wisselwoning konden verwijderen. De vrouw kwam na een bezoek aan de sociale dienst vanmorgen rond half elf bij het Leidse politiebureau, omdat zij naar haar zeggen niet wist waar ze anders naar toe moest. De vrouw werd vergezeld door sympathisanten. De poli tie probeerde daarop te bemidelen in het vin den van woonruimte. In de suggestie van de afdeling Huisvesting om zich maar bij de Stichting Cortona te vervoegen zag zij weinig heil. Zij beklaagde zich vooral over het feit dat haar situatie niet door de huisvestingscommis sie was getoetst. Naar schatting staan aan de Van Huisweg nog een zestal huisjes die door krakers bewoond worden. Als de plannen van de gemeente doorgang vinden zullen ook deze wisselwonin gen op korte termijn ontruimd worden. Schoonheidsfoutje De voorpagina van de Leidse Courant van gisteren be vatte een schoonheidsfoutje. Slechts weinigen zullen het hebben bemerkt, maar het was er toch wel heel duidelijk aanwezig. Een pijnlijk foutje was het voor Michelle de Vries uit Leiden. Zij is uitgeroepen tot Ro- zenkoningin in Den Haag en zal in die functie gedu rende de komende weken op tal van gelegenheden ver schijnen om roosjes uit te delen en terloops de toeristi sche kwaliteiten van de hofstad accentueren. De Ro- zenkoningin heet dan ook de meest geslaagde VVV-ac- tie van de residentie te zijn. Spijtig voor de Leidse Mi chelle (waarom moest men in Den Haag eigenlijk schoonheid van 'buiten' aantrekken, waren er geen aardige dames meer binnen de eigen grenzen te vin den?) dat er achter haar naam het aantal 37prijkte als leeftijd. Michelle is heel wat jonger. Ze is dertig. Langegracht Voor de toekomstige bewoners van de nieuwbouw op het terrein Oostdwarsgracht. Langegracht en Pelikaanstraat wordt maandag 30 juni een voorlichtingsavond gehouden in de Pancrat op het Ir. Driessenplein, aanvang acht uur. Aan de orde komen mededelingen over de toewijzing van huizen, de hoogte van de huren en ontwerpen van de wo ningen. Het is de bedoeling, dat de bewoners een inspraak- groep gaan vormen om zo nauwer betrokken te zijn bij de vorderingen in het bouwplan. Promotie De heer K.J.Van Zwie ten uit Leiderdorp is deze week tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universi teit gepromoveerd op het proefschrift: 'The extensor assembly of the finger in man and non-human prima tes'. De heer Van Zwieten is als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan het Embryologisch Laborato rium van de Rijksuniversiteit in Leiden. Promotor was Prof. J.M.F.Landsmeer, hoogleraar in de anatomie en embryologie Patroonsfeest Komende zondag wordt het feest gevierd van Petrus en Paulus, het Patroonsfeest van de stad Leiden en de Petrus- parochie. Om half elf zal een plechtige viering plaatsvin den in de Petruskerk aan de Lammenschansweg, waarbij het dames- en herenkoor onder leiding van Thijs Kramer de Krönungsmesse van W.A. Mozart ten gehore brengt met medewerking van een aantal solisten. De feestpreek wordt gehouden door oud-pastoor P. de Lange. Promotie Samenwerking tussen haringvissers in vlootverband in plaats van onderlinge concurrentie is voordelig voor de vangst. Vissers zijn tot de samenwerking be reid, maar dan moeten de voorwaarden daarvoor wel geschapen worden. Tot deze conclusies komt Herman Kuiper in zijn proefschrift 'Van concurrentie naar sa menwerking' waarop hij vrijdag aan de Leidse Univer siteit hoopt te promoveren tot doctor in de Sociale We tenschappen. De samenwerking werkt kostenbespa rend. Apparatuur, die momenteel op ieder schip is geïnstalleerd, behoeft volgens het plan van de promo vendus dan niet door alle schippers angeschaft te wor den. Kuipers acht het het beste, dat een vloot van tien tot vijftien schepen bestaat uit een aantal zoeksche- pen, uit schepen, die zich uitsluitend met vangst bezig houden en uit pendelschepen voor het vervoer van de vangst naar de wal. Momenteel is het zo, dat al deze deeltaken door één schip worden verricht. De op brengst van de vloot zal onder de schepen worden ver deeld. vrouw Vis slaat, met de nodige assistentie, vaardig de eerste paal in de grond. inu ENMevrouw G.S. Vis-Hommes, de iw van Leidens oud-burgemeester dr. Vis, heeft gistermiddag de eerste paal igen voor de nieuwe brandweerkazerne de Gooimeerlaan. Het gebouw wordt inderkomen van zowel de Leidse als de male brandweer. De verwachting is, dat nieuwbouw over anderhalf in gebruik i worden gesteld. I slaan van de eerste paal, een lang gekoes- ie wens van mevrouw Vis-Hommes, genoot L1 te belangstelling van provinciale, gemeente- e en buurgemeentelijke vertegenwoordigers. de verschillende speeches die er werden ge- IC 'den werd andermaal het belang onder- iept van de regionale samenwerking tussen brandweerkorpsen, die uit de nieuwbouw «tvloeit. De plaatsvervangend voorzitter t de regionale brandweer Rijnland, de Kat- kse burgemeester mr. Bos, stelde, dat deze nenwerking nu een concreet gezicht krijgt, bouw en inrichting van de kazerne is voor percent een regionale en voor 70 percent een idse aangelegenheid. Zoals bekend zal op de eerste verdieping van de kazerne een grote alarmcentrale worden ge vestigd, die de hele regio kan bestrijken. Ook alle ambulancediensten worden vanuit dit punt gecoördineerd. Commandant Broekman van de Leidse brandweer lichtte desgevraagd toe, dat de huidige kazerne aan de Langebrug, minus twee kleine bijkantoren, gewoon gehandhaafd blijft. Het gebouw krijgt zelfs een flinke op knapbeurt. Het is de bedoeling dat de brand weer wat Leiden betreft vanuit twee posten zal opereren: de Gooiemeerlaan en de Langebrug. Een en ander zal een gunstig gevolg hebben op de uitruktijd van de brandweer. Tussen het melden en het bestrijden van een brand zal met het betrekken van de nieuwbouw uiterlijk nog slechts zes minuten gepaard gaan. Commandant Broekman, die zich zeer verheugd toonde met de eerste aanzet tot de bouw van de kazerne, verwacht binnenkort ook de levering van een hoog op het verlanglijstje geplaatste commando- verbindingswagen en die van een groothulp- verleningsvoertuig. LEIDEN/DEN HAAG „Verdachte kent het klappen van de zweep", zo moest de officier van justitie bij de Haagse rechtbank constateren. Het betrof een 19-jarige verdachte uit Leiden die terecht stond wegens het plegen van inbraken en diefstallen. Gezien de jeugd van verdachte wilde de officier nog geen al te zware straf eisen en volstond met acht maanden waarvan vijf voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. Tot de misdadige ac tiviteiten zoals die in de dagvaarding werden vermeld, behoorde op 18 april een inbraak in een noodwinkel aan de Molenstraat, waar ongeveer 1000 pakjes sigaretten, een fototoestel en 250 gul den werd gestolen. Hieraan voorafgegaan was inbraak in een school aan de Gabriel Metsusstraat waar 550 gulden, stopwatch en radiotoestel werd gestolen. Vervolgens op 25 april inbraak in de kantine van zwembad de Zijl met als buit pakjes sigaretten, paar dozen drop en 150 gulden. Dat alles had verdachte gedaan met medewerking van nog en kele vriendjes. Het waren in totaal tien inbraken. Hij is reeds vaker met de rechter in aanraking geweest. De officier had hoop en verwachting dat verdachte door de voorwaardelijke straf een andere levensweg zal volgen. Vonnis op 8 juli. OPLICHTING MET COMMERCIËLE TELEVISIE STATION BOLLENSTREEK LEIDEN/DEN HAAG De 60-jarige Jan uit Noord- wijk is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. De Noordwijker had vele mensen opgelicht door hen deelname in een commerciële televisiezender voor de Bollenstreek toe te zeggen. De Noordwijker Jan verkocht aandelen in het t.v.station. Van het eilans Sicilië zouden beelden met een laserstraal naar de bolenstreek worden gestuurd. Een Noordwijker raakte zo tienduizend gulden kwijt, een weduwe uit Amersfoort werd bijna veertig mille lichter gemaakt. De verdachte verscheen gisteren niet voor de rechtbank. Hij liet verstek gaan, uit angst een beroerte te krijgen bij het vernemen van het vonnis. •In het huwelijksbootje Marian Schalks (20) en Jos Schomper (25) stapten gisteren daadwerkelijk in het huwelijksbootje. Familieleden van de bruidegom hadden op hün dag van hun leven de gang naar het stadhuis per auto of koets gemaakt. Weliswaar is 'trou wen per koets' al een uitstervend begrip, 'trouwen per boot' komt echter nog minder vaak voor. Ongeveer veertig brui loftsgasten staken bij het Utrechts Jaagpad van wal om ver volgens, na een tochtje door Leidens mooie grachten, aan de Vismarkt weer grond onder de voeten te voelen. Na de gang naar het Stadhuis ging het vrolijke gezelschap weer over het water naar de Utrechtse Veer; bij Verbumdei aan de Plantage had de kerkelijke inzegening plaats, 's Avond werd het feest in Warmond voortgezet. Het nieuwbakken echtpaar en ove rige feestvierders gingen daar overigens met de auto naar toe, maar het restaurant lag wel aan het water. Fietser 20 meter meegesleurd LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar kwam gistermor gen tussen een auto en aan hangwagen terecht. De fiet ser werd meer dan twintig meter meegesleept, pas toe bemerkte de automobilist het ongeval. De fietser reed op de Heren straat nabij de kruising met de Koninginnelaan en wilde rechtdoor rijden. Een auto, be stuurd door een 57-jarige man uit Benthuizen, sloeg rechtsaf en merkte de fietser niet op. Deze viel en bleef hangen op de dissel. Vierentwintig meter verder merkte de autobestuur der de fietser op. Het letsel bleef beperkt tot zware ontvel lingen op beide benen. De man is voor behandeling naar het Diaconessenhuis overgebracht. Diefstal 11.000 meter kabel LEIDEN Voor achtduizend gulden aan electriciteitsdraad is gestolen van een nieuw bouwproject aan de Zuidsingel. Uit 23 panden werd niet min der dan elfduizend meter draad gestolen. Oegstgeest Tijdens een feestweek hebben leerlingen, onderwijsteam en ouders in de Jenaplanschool te Oegstgeest veel tijd en zorg gestoken in een fancy-fair annex rommel markt. Gisteravond stond de school volgens traditie op z'n kop om door middel van de meest vreemde zaken geld in te za melen voor een vantevoren bepaald doel. Ditmaal was het voor broeder Servaas in Indo nesië, die op Java een schooltje wil starten. Oegstgeest heeft zich van zijn goede kant laten zien: men telde tegen sluitings tijd een bedrag van rond drie duizend gulden. In minder dan twee uur bijeengebracht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3