S)ok YYD bereid tot crisis Heel Nederland moet aan KNILuitkering meebetalen Topsalarissen pas 1 januari gekort I V Mentens naam niet in Russische dossiers (vergeet Ie zonnebril foch zeker ook niet! Je ueroeet ie paspoort toch zekerook niet! Ê&idóeSou/ta/nt weer PAU ENLAND LEIDSE COURANT RA [Vervolg van de voorpagina) tAG Voor de andere zes A zeven êgom die bereid zijn de motie van afkeu- 1/15646 steunen, speelt niet alleen de hou- i de regering in deze zaak mee, maar in tal van andere zaken. Hierbij jrden gedacht aan onder meer de ig om geïsoleerd de aftrek van hy- •ente te beperken en nog voor het in dit jaar te snoeien in de salaris- topambtenaren en (semi-)politieke w agers. In beide gevallen is de weige- itrijd met de mening van tenminste e meerderheid in de Tweede Kamer. Ook zit het sommige CDA'ers niet lekker dat premier Van Agt geen Nederlander wen ste voor te dragen voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. „De maat is nu wel vol." Voor de ARP'ers in deze tweede groep (Faber, De Kwaadsteniet, Borgman. Van Houwelingen, Couprie en Buikema) geldt bovendien, evenals voor Scholten, De Boer en Beinema, dat zij nog niet vergeten zijn hoe zij in de zaak van de nieuwe NAVO-kernwapens voor het blok wer den gezet. „Ik laat me niet voor de tweede keer ontmannen", zo merkte één van hen vastbeslo ten op. Andere CDA'ers neigen ertoe een motie van wantrouwen te steunen om vooral zakelijke re denen. Zij menen dat dit kabinet niet capabel genoeg is om de gigantische (sociaal-) economi sche problemen van deze tijd op een goede ma nier aan te pakken. Voor deze christen-demo craten speelt ook een rol. dat naar hun mening het kabinet, met name de VVD-ministers, het bewust laat aankomen op een krachtmeting met de Tweede Kamer. Dit omdat deze be windslieden zeer zouden twijfelen aan de mo gelijkheid ongeschonden door de onderhande lingen over de begroting te komen. In de fractie van de liberalen wordt deze me ning niet weersproken. Men erkent daar dat het de eigen partij niet onwelkom is, „als het toch moet de zaak te laten breken in de Ka mer". Op die manier zou namelijk de ver scheurdheid in het CDA zichtbaar worden, wat wellicht weer rechtse confessionele kiezers (te rugdrijft naar de VVD. Enige electorale winst kan deze partij wel gebruiken, omdat zij vol gens de meeste opiniepeilingen op een verlies van zo'n zes zetels moet rekenen. Bovendien kan politiek leider Wiegel dan, aldus enige VVD'ers, met „recht" zeggen dat slechts een klein groepje CDA'ers een einde wil van de zo „prettige en goede" samenwerking tussen con fessionelen en liberalen. Nieuwersluis lorporaal Kroes M De krijgsraad heeft gisteren de korporaal Max }t Den Haag wegens |k veroordeeld tot één 1 Nieuwersluis en uit militaire dienst. ad zich tot tweemaal juurling gemeld bij de van majoor Haddad in ibanon. Tegen de kor- 5!as twee maanden de list en ontzegging van Tt ooit nog dienst te het leger. Kroes had tact tot 1983 als tech- lecialist in het leger. 1 hij Haddad zijn dien- ibood. had hij ook al probeerd als huurling ;sië te komen. De kór- verklaarde uit verve- endeld te hebben. JEEFT TOE hoging hrijfgeld Pesteld (Van onze em ent a ire redactie) HAAG Minister inderwijs) heeft on- ge druk van de gehe ide Kamer besloten ioging van het in- WA,0" reld voor universitei- ■^v_ Jiogescholen van hon- ^^^Aar hondervijftig gul- »n jaar uit te stellen. - vond dat de minis- Ite laat gekomen is met tswijziging. Pais zelf gisterenavond met de ing dat hij vandaag xwe nota zal indienen, zesdejaars en oudere n die al ingeschreven dit jaar alsnog college neten gaan betalen. f weken tot laandenvoor en gooien ERDAM De Am- nse politierrechter heeft gisteren van iet gooien van stenen e politie op 30 april, §een 18-jarige zes we- aarvan drie voorwaar- Jgeëist, tegen een 19-ja- jer weken en tegen een zes maanden, om- „zeker vijftien ste- de politie had ge- L. zal, nu zij niet wordt door het openbaar schadevergoeding i wegens onterecht on- e voorlopige hechtenis, zeven dagen in de vrou- ■en van de Bijlmerbajes ze op een muur de leus aan de Vondelstraat" ispoten. I u rectiefout lt geen rol oting HAAG r— Eindexamen- laten voor het VWO, die volg van een correctie- n het biologie-examen ger cijfer voor dit vak i gekregen, zullen daar- [een nadelige gevolgen vinden bij de loting voor udierichting met een nu- fixus. Dit heeft minister an onderwijs en weten- Jen gisteren de Tweede ir toegezegd. Premier Van Agt heeft gistermiddag in Almere Stad de sleutel overhandigd aan de eerste van de straks 90.000 in woners die de stad straks gaat tellen. Mevrouw Meyer was de gelukkige. ROTTERDAM In het Russisch archief-materiaal over nazi-misdrijven in het toenmalige Polen, komt de naam Pieter Menten niet voor. Ook bevinden zich in de dossiers geen verslagen van massa-executies in Pod- horoce of Urycz. Dit heeft de slavist prof. W. Veder gisteren meegedeeld aan de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse recht bank, waarvoor Pieter Menten terecht staat. Het onderzoek dat de hoogleraar begin deze week in Moskou heeft ver richt, betreft verslagen die de Russen in de jaren '44 - '46 op WIEGEL VRAAGT „SOLIDARITEITSOFFER" Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet gaat ak koord met de wens van de Tweede Ka mer, de ex-krijgsgevangenen uit de tijd van de Japanse bezetting van het voor malig Nederlands-Indië (voornamelijk KNIL-militairen en ambtenaren) elk een éénmalig uitkering van ƒ7500 te geven. Het totale bedrag dat met de achterstallige „ereschulden" is gemoeid, ongeveer ƒ250 miljoen, zal echter door het gehele Neder landse volk moeten worden opgebracht, omdat de staatskas het geld niet kan mis sen. Minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) denkt onder meer aan een éénmalige extra belastingheffing, die bij wijze van „solidariteitsoffer" aan de Nederlanders zal worden opgelegd. Wiegel stelde voor, de eenmalige uitke ring aan de ex-krijgsgevangenen vast te leggen in een wet, die per 1 januari in werking moet treden. In het wetsontwerp zal nauwkeurig omschreven worden, aan welke voorwaarden men moet voldoen om voor de uitkering in aanmerking te komen. Als één der mogelijke voorwaar den noemde Wiegel een periode van mini maal zes maanden, die in krijgsgevangen schap moet zijn doorgebracht. De Kamer wil overigens dat die termijn op drie maanden wordt gesteld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Topambte naren en (serai)-politieke ambtsdragers zullen op z'n vroegst op 1 januari 1981 ex tra in hun salaris worden gekort. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) heeft dit de Tweede Kamer in een brief laten weten. Hij ziet geen kans de wens van de Tweede Kamer, al per 1 juli in deze topinkomens in te grijpen, te honoreren. In een unaniem gesteunde motie van het CDA was hier een week geleden om gevraagd. Het CDA zal vandaag minis ter Wiegel opnieuw over deze zaak aan de tand voe len. Binnen de fractie vindt men de argumenten van het kabinet onvoldoende over tuigend. Men houdt daar vast aan een beperking van de topsalarissen, eerder dan 1 januari 1981. Een van de redenen deze mo tie niet uit te voeren is volgens Wiegel het feit dat veel van de betrokken salarissen bij wet worden vastgesteld. Dat ver eist een zorgvuldige en lang durige procedure en sluit het treffen van tijdelijk voorzie ningen in de vorm van een voorschot of maatregelen met terugwerkende kracht abso luut uit. Vooral het CDA hecht aan een tijdelijke maatregel, liefst per 1 juli, als voorschot op een definitief snoeien in deze inkomens. Wiegel stelt echter in zijn brief dat het hem al de grootste moeite kost op 1 januari 1981 de herstruc turering van deze salarissen door voeren. Hij belooft de Tweede Kamer z'n uiterste best hiervoor te doen. Vanaf 1 januari zullen de topsalarissen versneld moeten worden af gebouwd naar het nieuwe ni veau. Wiegel wil die operatie in vijf jaar voltooid hebben. \!f Niemand op vakantie zonderslof. Energie anders Mr. Maarten Vrolijk heeft gistermiddag in Hoek van Holland het energie-voorlichtingscentrum geopend. Het centrum is opgezet door de onafhankelijke stichting Energie Anders. OP BINNENHOF Uit huis gezet Moluks gezin protesteert Den Haag Een Zuid- moluks gezin heeft sinds gisterochtend zijn bivak opgeslagen in een auto op het Binnenhof. Het paar is in Leerdam uit hun huis gezet. De heer Lemassian en me vrouw B. Tomasoua zijn pas van plan het Binnenhof te verlaten als de regering hun huisvesting geeft in barakken. Omdat het paar liever in kampverband wil wonen, heeft het een jaar geen huur betaald. Daarop kwam woens dagmorgen de deurwaarder met een bevel tot uitzetting. Het gezin wordt op het Bin nenhof bijgestaan door enkele in KNIL-uniform gestoken le den van een Zuidmolukse ver eniging „Ex Knil Ama". Vrouw verhuurt niet-bestaande kamer 32 maal GRONINGEN De Gronin- ger politie heeft een 44-jari- ge vrouw uit Groningen aan gehouden, die er van ver dacht wordt een niet-be- staande kamer in haar huis 32 maai te hebben verhuurd. Zij benaderde mensen die middels advertenties ka mers zochten. Die mensen moesten een be drag vooruit betalen, maar hoorden daarna niets meer van haar. Zo streek zij de afge lopen maanden vijfduizend gulden op, waarvan geen cent meer over was. Vorig jaar hield zij zich met dezelfde acti viteiten bezig; toen lichtte zij 33 mensen op. Volgens de Groninger politie zijn er nog enkele Groningers die zich op dit moment op dezelfde ma nier verrijken aan de kamer- nood. grond van getuigenverklarin gen hebben opgemaakt van de nazi-wandaden. De rechtbank heeft prof. Veder destijds ver zocht dit onderzoek te verrich ten, nadat de verdachte zelf en diens verdediger mr. E. de Liagre Böhl hierop sterk had den aangedrongen. De Nijmeegse hoogleraar zei gisteren dat hij alle relevante dossiers heeft kunnen inzien. Daarnaast beklemtoonde hij dat hem hieruit is gebleken dat het na-oorlogse Sovjet-on derzoek gekenmerkt wordt door een „zeer wisselende diepgang". Daarmee sugge reerde hij dat een massa-exe cutie in Podhoroce onder lei ding van Menten, heel goed kan hebben plaats gehad zon der dat dit door de Russen is geboekstaafd. Officier van justitie mr. L. Meijers heeft al laten weten dat wat hem betreft het resul taat van prof. Veders onder zoek, niets afdoet aan het be wijsmateriaal dat naar voren is gekomen uit het nu lopende proces tegen Menten. Op grond van dit materiaal heeft hij vorige week 20 jaar cel geëist tegen de Blaricummer. Morgen, de laatste zittingsdag van het Rotterdamse proces, zal de verdediger ingaan op de beschuldiging tegen zijn cliënt. Begrafenisbedienaar stal eigendommen overledenen DORDRECHT Een 41-ja- rige begrafenisdienaar uit Dordrecht heeft tegen de po litie bekend ringen en ande re persoonlijke eigendom men van overledenenen te hebben gestolen in plaats van ze aan de nabestaanden over te dragen. De totale omvang van de ge stolen waar is niets bekend omdat een deel van de goede ren al is verkocht. De zaak kwam aan het rollen toen tij dens een huiszoeking bij de van een inbraak verdachte be grafenisdienaar, sieraden wer den gevonden Tourtoto na overleg met justitie afgelast BERGHEM De tourtoto voor de 5200 inwoners van het Brabantse Berghem gaat niet door, zo heeft ini tiatiefnemer burgemeester B. Straatsma na overleg met de officier van justitie in Den Bosch, besloten. De toto zou in strijd zijn met de wet op de kansspe len. De tourtoto zal nu waarschijnlijk alleen voor gemeenteambtenaren wor den gehouden „in besloten kring". Niemand de grens over zonder vakantieslot. DONDERDAG 26 JUNI 1980 PAGINA 13 Crisissfeer Op het Binnenhof heerst een crisissfeer, omdat op deze laat ste vergaderdag van de Tweede Kamer vóór het zomerreces tussen regering en volksvertegenwoordiging nog aardig wat politieke vuiltjes mooeten worden weggewerkt. Zo moet er nog helderheid komen over de houding van de regering te genover de CDA-wens om begin volgend jaar de tophypothe- ken niet meer volledig aftrekbaar te doen zijn; moet het CDA duidelijk maken of ze de weigering van de regering om niet per 1 juli de topinkomens extra te korten aanvaardt; moet klaarheid komen rond de procedures over de benoe ming van Rupperts opvolger. Maar bovenal moet de Kamer aangeven of ze de bruuske weigering van de regering om een olieboycot tegen Zuid Afrika in te stellen, aanvaardt ALLES bij elkaar opgeteld is dit - ook van buitenaf gezien - een zo indrukwekkend lijstje van geschilpunten tussen rege ring en volksvertegenwoordiging, dat nauwelijks meer van een vertrouwensrelatie kan worden gesproken. Zonder reeds nu, terwijl de debatten nog gaande zijn, een mening uit te spreken over die vertrouwensrelatie, moet wel worden vast gesteld, dat in ieder geval het kabinet de laatste dagen wei nig zijn best gedaan heeft om het de Kamer naar de zin te maken. Op belangrijke punten fietst men langs de wil van de kamer heen; speerpunten hierbij zijn ongetwijfeld de topsala rissen en de olieboycot. IE niet beter wist zou bijna denken dat het kabinet het op een confrontatie op punten als deze met de Tweede Kamer aanstuurt. Dat moet, in een situatie waarin het kabinet toch veel belangrijker zaken als het opstellen van de begroting voor volgend jaar aan het hoofd heeft, zeer bevreemdend ge noemd worden. Een kabinet, dat er op uit is het land ook volgend jaar succesvol door de financiële perikelen heen te helpen, zou er toch op uit moeten zijn om op punten zoals die nu aan de orde zijn vrede met de volksvertegenwoordiging te zoeken. Duidelijk antwoord noodzakelijk De Raad van State heeft zich gistermiddag per brief licht gedistancieerd van de uitleg, die minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken even eerder in de Tweede Kamer had ge geven van de voorkeuren, die de Raad te kennen had gege ven over de keuze van een nieuwe vice-voorzitter van de Raad van State. Dat is een volstrekt unicum in de Neder landse parlementaire geschiedenis. Het is tegelijkertijd een diep ernstige zaak. Daarom is het van het grootste belang dat vandaag, nog vóór het begin van het kamerreces, onomstote lijk komt vast te staan dat er door de minister van binnen landse zaken niet met feiten gemanipuleerd is. Het dient bo ven iedere twijfel verheven te zijn, dat bij een zo belangrijke benoeming als die voor de „onderkoning" van dit land, zui ver geprocedureerd is. Vast staat inmiddels al wel, dat de procedures op zijn minst overhaast doorlopen zijn. Dat is, in dit unieke geval tot daar aan toe. Maar als dat wordt gecombineerd met een niet juiste voorstelling van zaken door de verantwoordelijke mi nister tegenover de volksvertegenwoordiging, dan is er te veel gebeurd. Vandaag daarom nog opheldering. Bij geble ken onjuiste voorstellingen moet de minister van binnen landse zaken daarvoor openlijk de verantwoordelijkheid ne- Wisselend bewolkt DE BILT (KNMI) - Ook mor gen valt er een bui. Nog steeds wordt het weer in grote delen van Europa beheerd door een uitgebreid lagedrukgebied, waarvan de kern donderdag morgen boven Finland lag. Deze depressie heeft zich in de afgelopen dagen van Engeland in noordwestelijke richting verplaatst De wind, die eerst zuidwest was, draait naar het noordwesten. In deze noord westelijke aanvoer stroomt nog steeds koele lucht over West-Europa uit. In deze lucht vormen zich gemakkelijk sta pelwolken, waaruit een bui kan vallen. In het tempera- tuurverloop komt maar weinig verandering. Overdag worden de temperaturen niet veel ho ger dan 16 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden door het KNMI, geldig voor de eerstko mende 48 uur: Skandinavië, Finland: In het noorden van Finland tijdelijk regen, overigens wis selend bewolkt en vooral 's middags hier en daar buien. Middagtemperatuur van 13 graden langs de oceaankust tót 20 graden in het oosten en noordoosten. Britse eilanden: Opklaringen en hier en daar een bui, later vanuit het wes ten regen. Middagtemp. van 13 gr. in het noorden tot 18 gr. in zuiden. Vanuit het westen afnemende buienaktiviteit en tijdelijk meer opklaringen. Middag- temperaturen omstreeks 17 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar later in het westen kans op regen. Middag- temp. 18-23 graden. Zuid-Duitsland, Alpengebied: Veel bewolking en nu en dan regen of buien. Later vanuit het westen enige weersverbe- tering. Temperaturen van 13- 18 gr. Spanje, Portugal: In het noorden wolkenvelden en plaatselijk regen, in het zui den vrij zonnig. Middagtempe- raturen van 18 graden bij de noordkust tot 28 graden in het zuiden. Italië, Balearen, Corsika: Meer naar het noorden veran derlijk bewolkt met onweers buien in het zuiden zonnig. Temperaturen 23-28 graden. DDR, Polen: Veel bewolking en nu en dan buien. Temperaturen van 16 graden in het noorden tot 20 graden in het zuidoosten. Balkan, Griekenland: Veranderlijk bewolkt en nu en dan regen of onweersbuien. In Griekenland echter overwe gend zonnig. Middagtempera- turen van 22 tot 28 graden, in Griekenland tot 32 graden. Canarische eilanden: Aanhoudend matige tot krach tige noordoostenwind. Vooral aan de zuidzijde zonnige perio den. Middagtemperaturen van 22 graden aan de noordzijde tot 25 graden aan de zuidzijde. I Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag 18 uur Zonnige perioden, ook nog een enkele bui. Middagtemperaturen omstreeks 18 graden. Weersvooruitzichten in cijlers. temp. omstreeks 18 gr Kans^op een droge periode van minstens 12 Kans op een geheel droog etmaal 60 procent Voor de temp. geldt voor zaterdag een mar ge van 3 gr. rond de opgegeven waarden. Weersgesteldheid ven gisteren Luchth. R'dam Vhssingen Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbrück Klagen furt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Stockholm Wenen Zürtch Casablanca Beiroet"™*3 Tel Avtv Tunis

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13