aar uwehand ilelderse VVV maakt zich sterk bor betere dienstverlening ederland |ijzondere aandacht voor „gewone Braziliaan" tijdens 0.000 km lange reis van Johannes Paulus II ANWB neemt fietsimperial uit de handel Spelen en speel goed in een Afrikaans dorp kerk wereld Religieuzen: Individualisering in eiigieuze leven goede ontwikkeling SIEKE UITSTAPJES Overijssel boos op ANWB Nieuw kampeer terrein in IJsselmeer- polder Korte metten ENLAND Zwerven op de fiets over Zuidwest Veluwe inci 'gin zui inds Dierenpark heeft n toegevoegde waar rond aan de vesti- lats „op de Grebbe- luizenden sehoolkin- it de lage landen za- halzend uit naar de ning van deze heuvel rijn de Rijn. Waar elders uI. en een dierentuin met p e nde uitzichthoogten Koningstafel, Koer- r(j en Westerbouwing? 0f log heeft een rouw- jiehecht aan de flank Grebbeberg. Sinds- ordt een pelgrimage Is nationale erebe- jn'c «ta vaak gecombi- net het bezoek aan de iticht door de legen- 9 heer C. W. Ouwe- in. Zijn levenswerk is i de geschiedenis van derlandso dierentuin- i van de oudere col- n Artis en Blijdorp was de tweede dier- buiten de grote ste- 1932, zeven jaar nadat nabij Arnhem (waar n_.jns op safari kan) de 5" voltooid had, deed „van zich spreken. Een lt< imende sigarenfabrl- |de de grondslag voor Ouwehands Dierenpark In Rhenen vraagt een entree prijs van 8,-. Het kaartje geeft ook recht op gebruik van of bezoek aan aquarium, dolfinarium, speeltuin, mon- keyrail, volière, enz., alle at taches dus. Ouwehands Dierenpark, dat sindsdien een begrip is geble ven. De slagzin „Heel Nederland naar Ouwehand" werd op alle stations omwolkt door de rook van locomotieven. Recla me-auto's reden toeterend door het land en reeds vier jaar na de opening werd een sensationele krokodillenshow (met duizend exemplaren!) het gesprek van de dag. Ook al dank zij de soms heroische strijd om het voortbestaan, is Rhenen's dierentuin een uit zonderlijke en klassieke loca tie gebleven. Twee keer voltrok zich er een schokkende tragedie. De ver woesting van 1940 was nau welijks gevolgd door de we deropbouw of in 1944 werd de dierentuin opnieuw door de oorlogshandelingen wegge vaagd. De heer Ouwehand gaf Ouwehand. modern en klassiek. Een monorail boven het schip der woestijn. zelf tal van gewonde dieren het genadeschot. In een her tenpark te Doorn trotseerde een klein restant van zijn le vende have de hongerwinter. Maar in 1946 volgde de vierde (her)opening. De man die siga ren had geëxporteerd en be broede eieren uit zijn pluim veefokkerij. een meelfabriek had laten draaien en tenslotte diergaarde-exploitant werd omdat hij uit liefhebberij pau wen, parelhoenders en ander gevogelte was gaan verzame len, beheerste met ijzeren wilskracht de Grebbeberg, tot zijn dood in 1951. Zijn standbeeld siert het park en een nazaat van C. W. Ou wehand Azn. voert nog mede de directie. Hoe handhaaft men de klassieke reputatie, nu zoveel pretparken hun elek tronisch geweld over Neder land uitstorten, fotosafari's populair zijn geworden en dol- finaria hun shows presente ren Aanpassing met behoud van eigen stijl, is het antwoord van de directie. Vandaar die nog altijd plechti ge entree van „Ouwehand", met de papegaaien op hun stokje, theeconcerten soms, rondritjes op de ezel. Ander zijds suist hoog boven het ge dierte een met kinderen bela den monorail door de tuin. „Ouwehand Cultureel" organi seert exposities en lezingen, aansluitend op de actualiteit. Getuigde de opening van een modern zwembad in 1955 reeds van deze aanpassings politiek, er dartelen nu ook Japanse tuimelaars in hun dolfijnenbassin. Lampjes regi streren het voltage van zes reusachtige sidderalen in het vorig jaar geopende aquari- um-nieuwe-stijl. In 38 bakken is de schoonheid van vormen en kleuren in tropische wate ren te bewonderen. Een Zuid amerikaans oeveraquarium behoort tot de pronkstukken. Het jaar 1932. Bruine foto's in de hal, van mensen die zich verdringen bij een poort, kne vels, bontkragen. Nu hangen er parkeerautomaten aan de muur. Vogels krijsen in één van de grootste volières van ons land, zeshonderd bejaar den nuttigen hun lunch in een modern restaurant. Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg blijft, zelfs nu al lerlei andere uitbreidingsplan nen nog niet verwezenlijkt zijn, een oord, waar zowel het jeugdsentiment als de behoef te aan moderne attracties be vredigd worden. Intussen is de eerste gezinsuitbreiding van 1980 al wereldkundig ge maakt. Een lama aanschouw de het levenslicht. LEO J. LEEUWIS ïn M yj ker kort start in Gelder- n onderzoek om knel- in de toeristische en eve sector boven wa- rijgen. Met de resulta- deze studies wil de gereorganiseerde tale VVV in Arnhem bereiken dat de werk- iheid in deze branche L^iT'wgroot. Toerisme en zijn in Gelderland recente gegevens 'cx voor 30.000 arbeids- j n. Landelijk ligt dat Ie3in de buurt van de dai De werkgelegenheid in de toe ristische industrie in Gelder land is de afgelopen jaren op ongeveer hetzelfde peil geble ven. In de hotellerie zijn niet temin zware klappen gevallen. Een groot aantal hotelbedrij- ven in de provincie is al ge stopt. Een noodgebied is bij voorbeeld de Achterhoek, waar een bezettingspercenta ge van nauwelijks 30 procent in de hotels wordt gemeten. Een bezetting van 60 procent is nodig voor een rendabele exploitatie. Ook op de Veluwe is in het verleden in een aantal plaatsen het hotelbestand aanzienlijk gekrompen. De Gelderse VVV-organisatie overkoepelt zes streek-VVV's en 70 plaatselijke. In het be stuur van de provinciale VVV wordt plaatsgemaakt voor een consumentenvertegenwoordi ger, die wordt aangewezen door de ANWB. Het is de eer ste keer in Nederland dat de consument min of meer direkt kan meebeslissen over het be leid van een VVV. Datzelfde geldt voor de wijze waarop de medewerkers straks invloed uit kunnen oefenen in het be stuur. De Gelderse WV nieuwe stijl maakt zich volgens directeur J. van Dalsen sterk voor een agressieve bevordering van het binnenlands toerisme, nieuwe wervingsakties in het buitenland en verbetering van het toeristisch produkt. Spe ciaal wordt aandacht besteed aan het optrekken van de dienstverlening in het toeris tisch bedrijfsleven. Daarbij ko men straks de resultaten van de aangekondigde studies goed van pas. Die worden uit gevoerd door het Economisch Technologisch Instituut en de Landbouwhogeschool in Wa- geningen. Over anderhalf jaar wordt de eindrapportage van de onderzoeken verwacht. De WV in Gelderland Is ui terst optimistisch gestemd voor het komende vakantie seizoen. „Gelderland zal kun nen delen In de gestegen be langstelling in eigen land", al dus Van Dalsen. Van een „vol- situatie" is in Gelderland geen sprake. Met name in de hotels is ook voor het hoogseizoen nog voldoende plaats". De ANWB heeft de imperials waarmee fietsen op een auto kunnen worden vervoerd, tij delijk uit de handel geno men. Bij de laatste zending, die na 1 januari dit jaar is afgeleverd, zitten exemplaren die aan de zijkanten van de dakgootsteu- nen scheurtjes ter hoogte van de zwarte knop vertonen. Die scheurtjes kunnen tot een breuk leiden, aldus de ANWB. ANWB-leden die na 1 januari zo'n imperial hebben gekocht kunnen hem bij een bijkantoor van deze organisatie omruilen voor een goed exemplaar. Vanaf 1 juli zal de ANWB al leen goede imperials verko pen. Overigens is er van onge lukken met fietsimperials nog geen sprake. TENTOONSTELLING MIOHEZO: Wat bi] ons in het westen achteloos in de vuilnisbak verdwijnt, vormt in Afrika de basis van veel kindervreugd. Het is verbazingwekkend om te zien hoe een Afrikaans jongetje of meisje zich weet te vermaken met de allereen voudigste middelen. Van een lige vim-bus, twee stokjes en een rubberzooi ma ken ze een racewagen; van stukken ijzerdraad en bamboe wordt een vrachtwagen ge knutseld. Maar ook voor het spelen van allerlei spelletjes hebben de kinderen niet meer nodig dan zand, stokjes en steentjes. Het Afrika Museum in Berg en Dal (bij Nijmegen) toont tot 1 oktober een verzameling spel letjes en speelgoed uit een dorpje in Oost-Afrika. De ten toonstelling, genaamd Miche- zo, is samengesteld door Truus Nijhuis. Zij heeft gedu rende een driejarig verblijf in Kenya een uitgebreide studie gemaakt van de spelletjes die er zijn en de wijze waarop de kinderen spelen. De inhoud van de tentoonstelling is vast gelegd in een instructief en rijk geïllustreerd boekje en is voor zes gulden verkrijgbaar. Het Afrika Museum is dage lijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur; op zon- en feestda gen van 11.00 tot 17.00 uur. (Afrika Museum, Postweg 6, Berg en Dal, tel. 08895-2044). De VW-Overijssel is boos op de ANWB vanwege wat zij noemt „de tendentieuze be richtgeving als zou er in Ne derland geen hotel-accomo- datie meer vrij zijn". Het tegendeel is waar, aldus de VVV-Overijssel. De bezet ting van de hotelbedden is kleiner dan vorig jaar. Er is nog plaats genoeg. Ook op de campings is nog ruimte in overvloed, zelfs in de periode van de bouwvakvakantie. Voor nadere informatie kan men terecht bij de Provinciale WV, Postbus 500, 7600 AM Almelo, tel. 05490-18765. De Stichting Op Wielen orga niseert dit jaar zes fiets- zwerftochten over de Zuid west Veluwe. Morgenochtend om tien uur gaat de eerst zwerftocht van start. De tochten staan onder leiding van een gids die toelichting kan geven op de beziens waardigheden die men te genkomt. Vertrekpunt is het VW-kan- toor in Otterlo aan de Arn- hemseweg. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder per persoon. Dat is alles wat er bekend is. De te volgen route weet niemand van tevoren. De deelnemers weten alleen dat ze 's middags om vier uur weer terug zullen zijn op het punt van vertrek. Meegeno men proviand zal in de open lucht worden genuttigd. Lunc hpakket en drinken dus niet vergeten. Om teleurstelling te voorkomen kan men zich het beste van tevoren opgeven want de groepen zullen niet groter zijn dan veertig perso nen: WV Otterlo. tel.: 08383- 254. De vijf volgende fietstochten worden gehouden op de woensdagen 2, 9, 16 en 23 juli en de laatste op 20 augustus. De Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders zal morgen het natuurkampeerterrein „De Dasselaar" in Holster- wold (Zuidelijk Flevoland) openstellen voor het publiek. Het kampeerterrein heeft een oppervlakte van ongeveer vijf hectare en een capaciteit van maximaal vijftig standplaat sen, waardoor volgens de rijksdienst de rust op het ter rein wordt gewaarborgd. Het kampeerterrein is bedoeld voor kampeerders die genoe gen nemen met eenvoudige voorzieningen. Alleen bezitters van het kampeerbewijs van de ANWB hebben toegang tot het terrein. De maximale ver blijfsduur is drie weken aan eengesloten. De sanitaire voorzieningen op „De Dasse laar" zijn gedeeltelijk geschikt voor minder-validen. moetingen met de gewone Braziliaan, de eiders, de krotbewoners, de kinderen en de feren vormen het bijzondere accent van de i. die paus Johannes Paulus II volgende tk gaat maken naar het op vier na grootste i van de wereld, Brazilië. Langs een route ongeveer dertigduizend- kilometer de m sste reis tot nu toe zal de paus van 30 hu i tot 11 juli in twaalf dagen dertien grote be tiliaanse steden bezoeken. zie vliegtuig van de paus, waarin ook nu weer ste tig journalisten, tv-mensen en fotografen reizen, zal maandag 30 juni in alle vroegte uur) uit Rome vertrekken en om twaalf uur 's middags in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia aankomen. Daar draagt de paus 's middags in de openlucht een heilige mis op. Des avonds brengt hij een bezoek aan de president van Brazilië en daarna ontvangt hij in de apostolische nuntiatuur het corps diplomatique. Na een bezoek aan de gevangenis van Papuda vliegt de paus op dinsdag 1 juli verder naar Belo- Horizonte, waar hij rondom het middaguur de eu charistie met jongeren viert. Daarna vliegt hij naar Rio de Janeiro, waar hij tegen vijf uur plaat selijke tijd zal arriveren en dan in de openlucht weer een mis zal opdragen. Woensdag 2 juli is de paus de hele dag in Rio. Des ochtends bezoekt hij de favela „Vidigal", een van de krottenwijken rondom de voormalige Brazi liaanse hoofdstad. Ook heeft hij dan een ontmoe ting met de raad van Latijnsamerikaanse bis schoppen (CELAM). Des middags gaat hij de Cor- covado, een van de bergen bij Rio, op en later wijdt hij, tijdens een heilige mis in het stadion van Rio, een groep jonge mannen tot priester. Op donderdagochtend 3 juli vliegt Johannes Pau lus II verder naar Sao Paulo, waar hij eerst de eu charistie viert. De middag is geheel gevuld met ontmoetingen: kinderen, vrouwelijke religieuzen, arbeiders, priesters, orthodoxe christenen en de joodse gemeente. In de bedevaartsplaats Aparecida wijdt de paus op vrijdag 4 juli de nieuwe basiliek. Vervolgens vliegt hij naar de havenstad Porto Alegre, waar 's avonds een oecumenische ontmoeting is ge pland. Zaterdagochtend 5 juli draagt hij voor de bevolking van de stad een heilige mis op. 's Mid dags gaat hij dan naar Curitiba, waar hij des a- vonds een ontmoeting heeft met Poolse immigran ten. Na een mis op zondagochtend vliegt hij naar Salvador de Bahia. Daar bezoekt hij maandagochtend 7 juli een lepro- serie, zegent kinderen en gaat dan naar de „alaga- dos", de paalbewoners in de lagune van Salvador. Na een dienst vliegt hij verder naar Recife, waar hij weer een mis in de openlucht opdraagt en ver volgens gast is van aartsbisschop Dom Helder Ca- mara. Dinsdagochtend 8 juli vliegt hij naar Belem, de havenstad aan de zuidelijke rand van de Ama zone-delta, met een tussenlanding in Teresina, waar hij bewoners van de staat Piaui ontmoet. Woensdagochtend 9 juli komt de paus aan in For- taleza, waar het nationale eucharistische congres wordt gehouden, dat door hem zal worden geo pend. Donderdagochtend 10 juli is er de officiële ontmoeting met de bisschoppen van Brazilië. In de middag gaat de paus naar Manaus in het Amazo negebied en op vrijdag 11 juli'om 17.00 uur plaat selijke tijd (23.00 uur Europese zomertijd) vertrekt de paus weer naar Rome, waar hij zaterdagmiddag 12 juli moet aankomen. ijflïs meer religieuzen blijken een QRle voedingsbodem en veel inspira- je vinden buiten de eigen groep en «ten de eigen congregatie. Deze ten- tjs beperkt zich niet tot uiterlijke "igsvormen als manieren van Ie- wonen, werken en ontspanning, strekt zich ook uit tot de bele- van evangelische waarden en het en naar religieuze verdieping. de tt dit als uitgangspunt hebben onge- l tweehonderd bestuursleden van ngregaties van mannelijke en vrouwe- ïif ke religieuzen zich verdiept in de indi- e< *ualisering die zich steeds duidelijker ^«nen het religieuze leven begint af te tekenen, met name waar het de „actieve religieuzen" betreft. Zij komt tot uiting in de gedragspatronen van alleen of in kleine groepen wonende religieuzen, in de vrije keuze voor gevarieerde vormen van gebeds- en meditatieleven en ook in de vrije keuze van een werkterrein. Tijdens de bestuursdagen werd vastge steld, dat de individualisering, die een algemeen maatschappelijk verschijnsel weerspiegelt, over het algemeen als een goede ontwikkeling wordt ervaren, vooral, omdat daarmee aan alle religieu zen de kans op volwaardige ontplooiing wordt geboden. Dit betekent uiteraard wel, dat congregaties zich zeer uitdruk kelijk moeten afvragen wat de conse quenties van die ontwikkeling zijn en op welke manieren er op moet worden in gespeeld, wil worden voorkomen dat in dividualisering leidt tot het afbrokkelen van de gemeenschappelijke idealen en het gemeenschapsleven dat een van de kenmerken is van het leven als religieu zen. Een van de bestuursleden omschreef de basisvoorwaarden aldus: „Als de bood schap van Jezus Christus maar doorge geven blijft worden, als de ontwikkeling in de individualisering maar tot heil van de medemensen en de religieuzen zelf leidt, als de ontwikkeling zich maar voortzet in de lijn en op de weg van het evangelie." Meer dan honderd leden van Duitse solidariteits- en actiegroepen, die in Bad Boll de situatie in Zuidelijk Af* rika na de onafhankelijkheid van Zimbabwe hebben besproken, hebben een telegrafische dankbetuiging ge zonden aan de synode van de Neder* landse hervormde kerk voor de steun aan het parlementsvoorstel voor een olie-embargo in Zuid-Afrika. „Uw standpunt bemoedigt ons om aan de raad van de Evangelische Kerk in Duitsland te vragen om overeenkom stige initiatieven", aldus het tele gram. Paus Johannes Paulus II heeft zondag vijf mannen en vrouwen zaligverklaard. Het zijn de „lelie der mohawks", de In diaanse martelares Katharina Tekakwit- ha, die leefde van 1656 tot 1680, de „apostel van Brazilië", José de Anchieta, ook wel beschouwd als de stichter van Sao Paulo, de stichter van de Bethlehe- miterorde in Guatemala, Pedro de Be- tancour, zuster Maria de Incarnation uit Canada, alsmede de stichter van de r. k. kerk in Noord-Amerika, Francois de Montmorency-Laval. Zij leefden allen in de zestiende of zeventiende eeuw. Mgr. P. K. Ojong, uitgever en hoofdre dacteur van het in Djakarta verschij- nende katholieke weekblad „Com pass" is na een kortstondige ziekte overleden. Door zijn jarenlange in spanningen is „Compass" een blad ge worden met een van de grootste opla gen van Indonesië. Mgr. Ojong was een van de bekendste katholieke pu blicisten in Zuidoost-Azië. De Chinese regering heeft het graf van de Italiaanse jezuiet en missionaris Mat- teo Ricci (1552-1610) laten restaureren. Het graf in Peking werd tijdens de cul turele revolutie beschadigd. Ricci, die in het Chinees Li Ma Tow heette, vestigde zich in 1601 definitief in Peking. Door zijn grote kennis van de Chinese taal en de Chinese cultuur en door het aanne men van .de levenswijze van de geleer- denstand van het toenmalige China ver wierf hij zich toegang tot de hoogste kringen. Hij was zelfs welkom aan het keizerlijke hof. Hii schreef wetenschap pelijke werken in het Chinees en in zijn missiemethode paste hij zich sterk aan de Chinese gewoonten en gebruiken aan. De hoofdredacteur van het Hongaarse katholieke persbureau „Magyar Ku- rir", Laszlo Markus, is op staande voet ontslagen door de Hongaarse bis schoppenconferentie, die daarbij, vol gens goedingelichte kringen, onder zware druk van de Hongaarse rege ring stond. In het Vaticaan wordt de maatregel gezien als een nieuwe aan wijzing voor de verdere vrijheidsbe perking van de kerk in Hongarije. „Magyar Kurir" is het enige katholie ke persagentschap, dat nog achter het ijzeren gordijn bestaat. Laszlo Mar kus probeerde de beperkte vrijheid van handelen steeds volledig te benut ten. De regering van de staat Singapore heeft bijbelonderricht tot verplicht vak aan o- penbare scholen verklaard. Binnenkort zullen ook de godsdienstleraren door de staat worden betaald. Het aandeel van de katholieken in de totale bevolking is maar 3,5 procent, maar de invloed van de kerk is veel groter. Tien procent van alle afgevaardigden bijvoorbeeld is kat holiek. De regering van Singapore ziet de morele nood van de jeugd als het grootste probleem van. deze tijd, waar voor meer hulp dan alleen materiële is vereist. LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1980 PAGINA 9

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9