Polder Vierambacht moet voorlopig voorzien in behoefte glastuinbouw 'Het wordt tijd dat ik de weg voor de jongeren vrijmaak' Fietspad Nieuwe weg komend jaai een feit Hoogmadese kerk heeft Haan terug... GEDEPUTEERDE STA TEN HOUDT OOK VASTAANVRIESEKOOPSEPOLDER ADJUDANTLIJTSMA VERLAAT RIJKSPOLITIE NIEUWKOOP Kortweg Geestelijken namen afscheid Bolten schiet zwemmers weg REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1060 PAG\[) RIJNSTREEK Polder Vierambacht, gesitueerd bin nen de gemeentegrenzen van Ter Aar, komt voorlopig het meest in aanmerking om te voorzien in de glastuin- houw-behoefte van de Veen- en Rijnstreek. Tot deze con clusie komt Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Hol land nadat is gebleken dat van de 160 hectares in de zo genaamde 'randlocaties' slechts 34 hectares geschikt waren voor glastuinbouw. Voor de overige 170 hectares in de Vriesekoopse Polder bij Leimuiden (in totaal worden 330 hectares in het Streekplan Zuid-Holland Oost voorgesteld) wordt een procedure in overweging ge nomen om alsnog Leimui den te bewegen haar bestem mingsplan voor deze polder in overeenstemming te bren gen met het streekplan; dus tèn behoeve van de glastuin bouw. De notitie waarin de M l«*p| conclusies van GS vermeld zijn wordt vrijdag behan deld in de provinciale com missie Ruimtelijke Orde ning; een delegatie van de commissie Agrarische Aan gelegenheden is daarbij aan wezig. Ten aanzien van de Vriese koopse polder bij Leimuiden stelt GS dat dit jaar een beslis sing genomen moet worden. GS overweegt een aanwijzing krachtens artikel 37 lid twee van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Indien GS gebruik maakt van dit artikel, dan kan alsnog in de tweede fase van het streekplan projectvestiging van glastuinbouw in de Vrie sekoopse Polder gerealiseerd worden. GS wil deze locatie bij Leimuiden graag handhaven gezien de geschiktheid van het gebied voor glastuinbouw en ook uit landschappelijk oog punt vindt GS de locatie ac ceptabel. De polder Zevenhoven, even eens naar voren geschoven als oplossing voor de behoefte van de glastuinbouw in de eerste fase van de uitvoering van het streekplan, wordt door Gede puteerde Staten ongeschikt geacht uit landschappelijke overwegingen. "Gezien de voorkeur voor een beperkt aantal vestigingen - mede door geringere aantasting van het landschap - komen voor de eerste fase nog slechts twee lo caties in aanmerking die elk zouden kunnen voorzien in de behoefte: Polder Vierambacht en de Polder Zevenhoven (ge meente Zevenhoven). Van dit tweetal wordt door de planolo gische Dienst uit landschappe lijke overwegingen de Polder Zevenhoven als onaanvaard baar geadviseerd. Ons College is het daarmee eens. De polder Vierambacht (130 hectares) resteert daardoor. Wij merken hierbij op, dat één grote locatie onder andere betere mogelijk heden biedt voor landschappe lijke inpassing, terwijl meer in fcet bijzonder de Polder Vie rambacht zeer gunstig gelegen is ten opzichte van de bestaan de glastuinbouwgebieden in de Veen en Rijnstreek", aldus de GS-notitie aan de Voor de uitvoering va tuinbouw in dit gebied Stiveen uitgenodigd o gedetailleerd inrichtin verkavelingsplan op te Hierin zal rekening gel moeten worden met di schappelijke aspecten 1 zo'n omvangrijk gebi^J wil dus een tuinbouwkx de Vierambachtpolder! keuren en zal de gemeet Aar vragen om een b mingsplan voor dit j voor te bereiden. Tevens vermeldt GS d locatie in de Veender kerpolder, ter lenigin de ruimtenood van d< tuinders in de gemeen kemade (die zich toch bedreigd voelen door mars van woningbouw Googerpolder), oven kan worden: 'Tn het dat mogelijkheden eldi beperkt zouden blijket Toen oemai Liber; in hel iverel Engel haddf uchti iverki „The kend< Tsjecl (vadei bm a, ontkc kunn teger dus GS. NIEUWKOOP Het is gezellig in de huis kamer van de heer A. IJtsma, adjudant van de rijkspolitie in Nieuwkoop. Morgen neemt hij afscheid van het korps: hij gaat met functioneel leeftijds ontslag (flo) Onder het genot van een kop koffie met gebak slaat IJtsma aan het vertellen. Hij is eigenlijk het politievak een beetje ingerold, zo zegt hij. Zijn vader was namelijk hoofdagent in Assen, de geboorteplaats van de heer IJtsma. Zo va der, zo zoon dus. Na zijn militaire dienst kwam hij in oktober 1940 bij de marechaussee met als standplaats Emmercompascuüm. Op 12 oktober 1943 werd hij door de Duitsers gearresteerd wegens wei gering van het ophalen van onderduikers. Dit leidde tot zijn overbrenging naar het straf kamp in Amersfoort, waar hij geruime tijd moest doorbrengen. Na 7 maanden werd hij weer vrijgelaten en om het geluk niet al te zeer te tarten besloot hij onder te duiken tot het eind van de oorlog. Na de bevrijding hervatte hij zijn werk bij de rijkspolitie en kwam in de provincie Drente terecht. De nieuwe standplaats heette Ruinen. IJtsma bleef deze provincie enige jaren trouw, zij het op verschillende standplaatsen. Daarna volgen Loosdrecht (8 jaar) en Stellendam. In Nieuwkoop trad hij aan op 1 maart 1966 als plaatsvervangend groeps commandant. In 1977 volgde bevordering tot adjudant en op 1 de cember 1978 werd hij behoemd tot groepscom mandant van het rayon Nieuwkoop, waaron der ook de gemeenten Ter Aar, Zevenhoven en Nieuw veen ressorteren. Een prachtige carrière dus. Maar, heeft IJtsma ook zwarte bladzijden in zijn loopbaan meege maakt? '„Kijk, wat je werk ook is, je moet proberen dat zo goed mogelijk te doen en verder moet je er geen poespas over maken". Nuchtere woorden van een nuchtere man, die toch wel een beetje trots is op de rang van adjudant, die hij bij de rijkspolitie heeft mogen bereiken. „Natuurlijk maak je als politieman wel het een en ander mee in je leven. Vaak ook heel trieste zaken zoals ongevallen en in de Plassengebieden van Loosdrecht en Nieuwkoop nogal eens verdrin- kingsgevallen. Dat grijpt mij erg aan, vooral als het om kinderen gaat". Dat de „opper IJtsma", zoals hij eigenlijk wijd en zijd bekend staat, een groot kindervriend is, is algemeen bekend. Twee onderwerpen waren - of is het nog „zijn" - sterk favoriet bij hem en één daarvan is natuurlijk het jaarlijkse ver- keersexamen. Menig kind werd door hem de eerste elementaire regeltjes van goed verkeers gedrag bijgebracht. Daarbij de lichtelijk ver manende vinger, wanneer op het keurig uitge zette circuit een „overtreding" werd begaan. Zijn veertien jaren Nieuwkoop leidden er toe, dat hij soms de jeugdige verkeersdelinquent ook op latere leeftijd wel eens moest corrige ren. Dan kon men „de opper" aanzien dat hij dit zeer tot zijn ongenoegen deed. Maar ja, de lessen hadden kennelijk niet geholpen en „wet is wet". En het tweede onderwerp...de jaarlijkse bijeen komst van de reservepolitie. Want het was op per IJtsma, die steeds de dubbeltjes en kwar tjes bijeenschraapte om er een gezellige avond voor deze vrijwilligers van te maken. En wat was hij trots als hij kon zeggen dat hij zelfs nog wat over gehouden had en dus weer een be ginnetje had voor het volgende jaar. Wat denkt IJtsma te gaan doen met zijn pen sioen? „Gewoon genieten" zegt hij vlotweg; met vrouw en kinderen. „Ik ga het ervan nemen, daar ben ik met mijn 60 jaren nog jong genoeg voor". De invulling is nog niet helemaal be kend, maar het is duidelijk dat de heer IJtsma niet verwacht er enige moeite mee te zullen hebben. Nieuwkoop zal hem echter niet hoe ven te missen, want hij heeft verkozen in de plaats waar hij het langste heeft gestaan, te blijven wonen. „Mijn kinderen wonen hier en ik heb het er best naar mijn zin", zo zegt hij. Morgen om 15.30 uur wordt de heer IJtsma een afscheidsbijeenkomst aangeboden in het gemeentehuis van Nieuwkoop. Eerst een bij eenkomst voor genodigden en dan volgt van 17.00 tot 18.30 uur een receptie, waarbij er voor een ieder gelegenheid is om persoonlijk af scheid te nemen van „opper IJtsma" en echt genote. Opvolger van de heer IJtsma is adjudant Lep pink, die reeds tot de Nieuwkoopse groep be hoort. „Het wordt tijd, dat ik de weg vrij maak voor de jongeren", meent IJtsma. TONY WAGENAAR ZOETERWOUDE Vol gend jaar zal het fietspad langs de Nieuweweg er lig gen. Als de gemeenteraad donderdag akkoord gaat zal er een krediet van ruim een miljoen gulden voor de aan leg van het fietspad, dat langs de noordkant van de weg geprojecteerd is, be schikbaar gesteld worden. Dit bedrag zal niet helemaal voor kosten van de gemeente komen. Als de 250.000 gulden die voor het fietspad gereser veerd is ook daadwerkelijk voor dit doel worden aange- kosten bijdraagt, zal er' geen enkele jaarlijkse last op de ge meentebegroting vanwege het fietspad drukken. Overigens wordt aan de votering van het krediet van 1.039.500 gulden de voorwaarde verbonden dat de provincie Zuid-Holland voor 75% in de kosten bij draagt. Telefonische informa tie bij de Pronviciale Water staat heeft echter al geleerd dat de provincie bereid is 75% van de totale investeringskos ten, waaronder de grondaan kopen, voor haar rekening te nemen. Dat een fietspad langs de Nieuweweg, de verbinding tussen dorp en Weipoortseweg, geen overbodige luxe is heb ben een aantal ernstige en minder ernstige ongelukken met vooral naar school fietsen de kinderen, de afgelopen ja ren wel bewezen. gaan luch Ome essei In september 1978 vormd^^ voor het vrouwengilde aaj^m ding genoeg om een handiSqU£ ningenaktie te beginnen. grjt wel er langer plannen Lesc een fietspad langs deze geitel lijke weg, waar automobilour vaak harder dan 100 kn^im den, waren raakten de g(eer voornemens pas toen in jat stroomversnelling. Tot de acü leg van het fietspad mo€juci veiligheid van schoolkind het en ander langzaam verj wa£ gewaarborgd worden door onlangs ingesteld inhaal De bod voor auto's. gesi Jsch Bar WOUBRUGGE Met in( éér van het nieuwe seizoen hl de E.H.B.O.-afdeling M 311 brugge een drietal nieuwe we sussen. Op 16 september w val een cursus jeugd-E.H.B.O; op start. Cursisten dienen tu ?n' elf en veertien jaar te zijn gevorderde E.H.B.O.-ers ^ai ook niet vergeten. Met inj 3 van 17 september kunnej op herhalingsoefeningen. lr? iong-volwassenen is er ook legenheid te over zich te ee kwamen. Eveneens op 17 i ?r, tember start voor hen de i sus. Alle cursussen worden geven in gebouw Jeugdlan aan de Van Hoogstratenli re Aanmelden bij familie B denburg, Van Wassenaarst| 5 in Woubrugge. HOOGMADE Met het plaatsen van de haan op het zogenaamde „kleine toren tje" van de katholieke kerk aan de Kerkstraat te Hoog- made heeft dit kerkgebouw langzamerhand weer haar oude aanzien teruggekregen. Met man en macht is er ge durende de laatste zeven we ken door velen, waaronder een aantal vrijwilligers, ge werkt om het uit 1932 date rende bedehuis een groot scheepse onderhoudsbeurt te geven. Geen overbodige luxe, want grote delen van met name het dak en de go ten waren totaal verrot. Het omvangrijke werk begon met het plaatsen van de stei gers aan beide zijden van de kerk. Daarna werd eerst het dak aangepakt. Alle pannen zijn er af geweest om vele plaatsen te kunnen repareren. Het dak van de absis (dak bo ven het priesterkoor) was ern stig beschadigd. Afgelopen winter waaide de haan van zijn plaats, nam in zijn val eni ge dakpannen mee, beschadig de de zinken goot en landde vervolgens, ernstig verbogen, op de grond achter de kerk. Verrotting „Met de vlucht van de haan werd het voor ons duidelijk dat er snel iets aan het onder houd gedaan moest worden", zegt pastoor F. Schoonebeek. „Was er aanvankelijk het plan om alleen de absis op te knappen, na gedaan onder zoek bleek het toch maar be ter om méér werkzaamheden uit (e voeren aan de daken. Naast de absis moest ongeveer twee meter dakbeschot ver nieuwd worden. Om verdere aantasting van het dak te voorkomen moest het bespoten worden tegen houtworm. Er kwam een flinke hoeveelheid vogelnesten voor de dag die natuurlijk allemaal wegge haald zijn. Alle gaten in de go ten zijn nu gedicht en alles is opnieuw gelood". De haan - die voor het laatst een jaar of acht geleden van zijn hoge standplaats is ge- Het exterieur van de Hoogmadese kerk. Gisteren werd met vereende krachten de waaraan de afgelopen weken door vele koperen en opnieuw vergulde haan door krachten intensief gewerkt is in het kader smid Deckers weer op zijn hoge post ge- van groot-onderhoud-werkzaamheden. plaatst. Op deze foto de kerk kort na de bouw in 1932. weest - werd door de plaatse lijke smid Wim Deckers on derhanden genomen, waarbij hij gedresseerd werd. Daarna volgde een nieuwe vergulding van het koperen beest. Dat werk werd verricht door part time koster Aad van Mil, die schilder van beroep is. „Al met al heeft de onfortuin lijke vlucht van de haan wel een kostenpost van ongeveer 9.500.- met zich meege- racht, maar deze schade is verzekeringswerk", licht de pastoor toe. Vrijwilligers Met alle beslommeringen en werkzaamheden aan het Hoogmadese kerkgebouw heeft zich een speciale Com missie Groot Onderhoud bezig gehouden. De door deze com missie opgetrommelde vrij willigers hebben in het verle den al meer werkaaaaüwdwB •aan kerk en pastorie uitge voerd. Aan de ongeveer vijfenveertig meter hoge torenspits waren reeds vorig jaar belangrijke onderhoudswerkzaamheden verricht Bij die gelegenheid werden de klimijzers ver nieuwd, het kruis op de spits behandeld, het lood op de to ren vastgezet en tenslotte wordt nog een siliconenbehan- deling gegeven. Dit werk kost totaal 32.000.-. De rekeningen van de werk zaamheden zijn uiteraard nog niet binnen, maar toch kan de pastoor al globaal becijferen wat één en ander gaat kosten. „De kerk is nog niet zo oud om voor een bijdrage van Mo numentenzorg in aanmerking te komen. We hebben ons daarom gewend tot het ge meentebestuur van Woubrug ge en daarvan hebben we 16.000.- toegezegd gekregen voor de opknapbeurt van de toren. Ook de andere kosten, die ongeveer in zijn totaliteit een ton zullen belopen, kun nen vrijwel allemaal bestreden worden. Zo is er een kapitaal van 60.000.- beschikbaar, verkregen door verkoop van fronden. Zoals gezegd, een leine tienduizend gulden wordt uitgekeerd door de stormschadeverzekering. Re paraties aan het kerkdak 16.000.- - kunnen betaald worden dank zij het tweemaal reserveren van een post van achtduizend gulden. Al met al is er een tekort van ongeveer 15.000.-, een bedrag dat er door diverse akties ook nog wel komt". Mensenleeftijd De werkzaamheden - onder su pervisie van de Hoogmadese aannemer Hein Verbij - zullen eerdaags worden afgesloten. Het is de bedoeling dat het kerkgebouw er dan weer een mensenleeftijd tegen kan. Het werk aan het interieur wacht nog op afronding. „Al enkele jaren ligt er een plan om met behulp van een paar oude beelden een Calva rieberg in te richten. De hou ten beelden die daarvoor ge bruikt zullen worden moeten echter nog een behandeling ondergaan. Ook een nieuw al taar staat nog op het verlan glijstje", vertelt pastoor Schoonebeek. „Ook dat zal door vrijwilligers gebouwd worden. Die jongens hebben pas een nieuw huis gekocht en zijn thuis nog druk doende om hun woning af te werken. Maar dat altaar komt er be slist". Alkemade Burgemeester Botten gat in het zwembad van sportcomplex „De Twee sprong" te Roelofarendsveen het startschot voor het oplaten van ballonnen, waarmee de vijfde zwemvlerdaagse werd geopend. De organiserende Zwemen Poloclub Alke made was dik tevreden, want maar liefst 820 deelnemers trokken hun baantjes. Onóf hen, velen uit Rijnsaterwoude en Lelmuldi bevinden zich ook twee sportieve Alkemat se raadsleden, namelijk de heren v. Duykei en v. Nugteren. Omdat nog steeds gesti kan worden, verwacht men de dulzends deelnemer vanavond flink in de bloemetjes kunnen zetten. TER AAR/AARLANDER- VEEN Twee geestelijken in de gemeente Ter Aar heb ben het afgelopen weekeinde tijdens bijzondere' kerkdien sten afscheid van hun kerk genomen. In Aarlanderveen was dat pastoor P. Zoutenbier, die de laatste zeven jaren van zijn loopbaan de parochie van de H. Petrus en Paulus heeft geleid. Zijn afscheid tijdens een bij zondere viering van de H. Eu charistie werd bijgewoond door familieleden en tal van gelovigen uit de Aarlander- veense parochiegemeenschap. Pastoor Zoutenbier vertrekt omdat hij met emeritaat gaat Na acht jaar werkzaam te zijn in de Gereformeerde Gemeen te van Ter Aar nam daar zon dagmiddag ds. J. Bezemer af scheid. Ds. Bezemer preekte tijdens zijn laatste dienst in de Gereformeerde kerk aan de Westkanaalweg naar aanlei ding van 1 Joh. 4:19. Er v veel belangstelling voor het i )e laatste maal voorgaan v ej deze predikant; niet alleen vi de zijde van gemeenteled at maar ook kollega-predikantt kerkelijke functionarissen i vertegenwoordigers van li Ter Aarse gemeentebestu (U! gaven van hun belangstelt *Vi blijk. Morgenavond is er Wvei gelegenheid in het Dorpshi ty. van Ter Aar om de scheiden^ predikant de hand te drukke

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4