Steun voor college bij ontruiming wisselwoningen BWWWi Marine-complex in commercieel gebruik Kunst voor drie knaken in huis Bliksem laat in Obrecht- straat spoor van vernieling achter Kluis gekraakt: buit 18 mille .GEEN PREMIE OP KRAKEN Inbraak clubhuis „DE VLAMMEN SLOEGEN UIT DE MUUR" '\rstoktc Sociale zekerheid ruilen voor woningen 30 ftD LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Kunstliefhebbers kunnen in de na bije toekomst voor 7,50 gulden (drie knaken) drie maanden lang een kunstwerk van hun keuze aan de muur hangen of op tafel zetten. De gemeenteraad heeft gisteravond ingestemd met het plan aan de Leidse Lammermarkt een kunstuit leen te starten. Hiervoor zijn in elk opzicht de finan ciële drempels geslecht. Het gebouw is er. de kunst werken zijn er (nu nog in de magazijnen van de La kenhal) en het animo van het publiek is er naar men veronderstellen mag eveneens. Belangrijkste stap was alleen nog het tarief vast te stellen waartegen men een artistiek produkt in bruikleen op de markt zou brengen. Een eenheidstarief van 7,50 gulden lijkt de gemeente uiteindelijk het beste. Dit in tegenstel ling tot een eerder voorstel om het leenbedrag te fixeren op één percent van de verzekerde waarde. Hetgeen nog wel eens op een flink bedrag neer zou kunnen komen. Van een laag uniform leenbedrag zou daarentegen een wervende kracht kunnen uit gaan, veronderstelt men. De bedoeling van de kun stuitleen is de kloof tussen kunstenaar (werkzaam in het kader van BKR) en consument te overbruggen. Het gaat hier voorlopig nog om een experiment met een proefperiode van een jaar. LEIDEN Een overgrote meerderheid van de Leidse gemeenteraad, staat achter het beleid van het college van burgemeester en wet houders om aanstaande don derdag (en ook op nog vol gende data) tot de ontrui ming van de gekraakte wis selwoningen aan de Van Huisweg over te gaan. De PSP en de CPN houden er een min of meer afwijkende mening op na. De fracties van de PSP en CPN zien de noodzaak van de ontruimin gen eveneens in, maar dan wel met de toevoeging, dat voor alle bewoners tijdig on derdak beschikbaar moet zijn. Over de interpretatie van een en ander onstond gisteravond tijdens de laat- gemeenteraadsvergade ring voor het zomerreces een felle discussie tussen wet houder D. Tesselaar (volks huisvesting) en mevrouw A. Ponsen van de PSP. Tesse laar stelde letterlijk „spuug zat" te worden van de verha len van Ponsen en zei niets anders dan „minachting" te hebben voor het karakter van haar betoog inzake de ontruimingskwestie. Vanwege het spoedeisend ka rakter dat het vraagstuk van de ontruimingen van donder dag met zich meebrengt, vol deed de raad gisteravond aan het verzoek van de PSP en de CPN de kwestie als agenda punt in de vergadering op te nemen. Zoals bekend is de ge- Bewoners van de donderdag te ontruimen wisselwoningen aan de Van Huisweg be spreken hun precaire situatie met een aantal fractieleden kort voor de aanvang van de gemeenteraadsvergadering. meente vorige maand overge gaan tot de ontruiming van de eerste vier gekraakte wissel woningen aan de Van Huis weg. Hierbij bleek de assisten tie van de politie min of meer noodzakelijk. In totaal gaat het om een serie van twintig wo ningen, die de komende maan den door de huidige bewoners verlaten dienen te worden. Dit om plaats te maken voor Lei- denaars die in het kader van de renovatie tijdelijk aan de Van Huisweg ondergebracht moeten worden. Ten aanzien van de aangekondigde ontrui ming van donderdag is voor zes gezinnen vervangende woonruimte gevonden. Voor twee andere gezinnen is dat niet het geval. Zij komen op straat te staan. Deze families zullen zich, aldus de gemeente, net als alle andere woningzoe kenden in Leiden moeten voe gen naar het door het gemeen telijk bureau huisvesting (GBH) gehanteerde toewij zingssysteem. De beide gezin nen krijgen een plaats op de wachtlijst van het huisves tingsbureau, samen met nog ruim 5.000 andere woningzoe kenden. Dat de gemeente ten tijde van de leegstand van de wisselwo ningen akkoord is gegaan met het feit, dat de woningen wer den gekraakt en tijdelijk be woond zouden worden, wil evenwel niet zeggen dat de krakers bij een aangekondigde ontruiming recht zouden heb ben op een voorkeursbehande ling van de gemeente. Zo'n premie op het kraken zou, al dus J. Hoekema (D'66), een to taal verkeerde voorstelling van zaken zijn, hetgeen ten strengste afgekeurd moet wor den. L. Beijen (PPR) was het hiermee eens: „De consequen tie van het kraken mag niet zijn dat je voorrang geniet. Hoe vervelend het allemaal ook is." De algemene beleids lijn (van Tesselaar) wat betreft de ontruiming van wisselwo ningen werd door de meerder heid van de gemeenteraad ge steund. Een motie van me vrouw Kessen (PvdA), waarin een en ander nog eens duide lijk uiteen werd gezet, werd door de raad dan ook overge nomen. Uitgezonderd de PSP en de CPN, die vasthielden aan de eis, dat niemand van een ontruiming de dupe zou mogen worden, ook al is de ontruiming op zich een billijke zaak. Groenoordstraa t In buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat wordt vanavond een informatieavond gehouden over de nieuwe inrichting van de Groenoordstraat. De afde ling Stede bouw van het stadhuis heeft voor deze straat een ontwerp vervaardigd, dat na inspraak van de be woners kan worden omgezet in een definitief plan voor herindeling. De herinrichting gaat gelijktijdig ge beuren met de aanleg van een nieuwe riolering. Dit tijdstip is weer mede afhankelijk van de nieuwbouw plannen in de directe omgeving. Diogenes Het geheel gerestaureerde pand aan de Hooigracht 32 wordt op 30 juni officieel overgedragen aan de voorzitter van de Leidse Stichting Diogenes mr D.E. Krantz door de Leidse architect W. Hofman. De stichting Diogenes is een instelling die zich beijverd voor het in stand houden van oude. monumentale, panden. De overdracht vindt plaats om vier uur. Horror-festival Het horror-festival in het Kijkhuis wordt maandag 30 juni besloten met een griezelpersiflage op de rock and roll. Er zijn twee voorstellingen in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 die beginen om acht uur en kwart over tien. Gedurende de zomermaanden wor den geen films vertoond in het Kijkhuis; de voorstel lingen beginnen weer in augustus. LEIDEN Een kluis met daarin 18.000 gulden en enkele cheques is het afgelopen weekeinde uit het bedrijfspand van Grote Vink Watersport b.v. aan de Vinkweg gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door het forceren van een raam. Eenmaal binnen richtten zij een grote ravage aan. Een rek met watersportartikelen werd omgegooid en het interieur werd voor een belangrijk deel vernield. Hoe groot het schadebe drag ten gevolge van de vernielingen is, is nog niet bekend. LEIDEN Clubhuis 'De Er werden voor 3.200 gulden Klinker' aan dc Berlage ?an irllk*" (draaitafels, een boormachine, een koffiezetap- straat is tijdens het week- paraat) gestoIen. De dieven einde door inbrekers be- kwamen binnen door het for- zocht. ceren van een raam. LEIDEN Zondagochtend. De wij zers van de electrische wekker blij ven precies om 09.20 stiltaan. De klap is oorverdovend geweest. De bewoners van de flat aan de Leidse Obrechtstraat zitten allen, hevig geschrokken, rechtop in bed: ze zijn klaarwakker. Het knopje van de electrische deken in een der slaap kamers is van de schakelaar af ge vlogen en ligt op de grond. De heer Cornelis Schimmel, Obrechtstraat 11: „Ik ben nog nooit zo geschrok ken. Een rotslag was het. De steek vlammen sloegen uit de muur. Ik had net voor moe thee aan bed ge bracht om haar te verwennen. Ik was opgestaan om te gaan vissen, maar het was er nu niet bepaald weer voor. De regen kwam in bak ken naar beneden en het onweerde verschrikkelijk. Ik zei tegen mijn De heer en mevrouw Schimmel kunnen, na van de eerste schrik te zijn bekomen, wel weer lachen. De grote wandkast in de huiskamer blijft voorlopig nog een leeg te vertonen. Hier stond hun kleuren-t.v., die nu voor reparatie en onderzoek is meegenomen. vrouw: „Kind we blijven lekker liggen..." Nou ik hoefde mijn zin niet af te maken..." „Toen ik van de eerste schrik was be komen ben ik de huiskamer in gelo pen. Ik dacht dat de ruiten er wel uit zouden liggen. Ik deed het licht aan om te kijken wat er aan de hand was, maar dat deed het niet meer. Toen zag ik ineens, dat de bliksem in de leidin gen was geslagen. Op de muur achter mijn geluidsinstallatie zat een grote schroeiplek. Mijn pick-up en mijn bandrecorder waren naar de maan. Later bleek, dat mijn twee kleuren- t.v.'s ook naar de knoppen waren. Bij sommigen buren hebben ze ook flinke schade opgelopen. De bliksem was rond half tien in geslagen. Dat weet ik van de buurvrouw, want daar was de wekker om die tijd opgehouden met tikken." In zeker vijf flatwoningen aan de Obrechtstraat heeft men afgelopen zondag schade ondervonden van de blikseminslag. Vijf kleurentelevisies, kostbare geluidsapparatuur, wekkers en radio's werden door de inslag be schadigd. De bliksem is vermoedelijk via een antenne op het dak in het lichtnet terecht gekomen. De juiste toedracht is overigens nog niet be kend. De buren veronderstellen zelf. dat de bliksem is opgevangen door een hoge antenne op het dak, die hier is geplaatst door een verwoed zenda mateur. Deze zendmast staat naast de cai-antenne opgesteld, waarop de fa milie Schimmel nog als enige is aan gesloten. De rest van de bewoners ontvangt beeld en geluid van het stadskabelnet. Volgens een installa teur zou de bliksem via de pick-up van de familie Schimmel in het licht net terecht zijn gekomen, waarop de stroom verder zijn weg vond in het circuit van een aantal andere wonin gen. Bij het energiebedrijf Rijnland (inspectie van de storingsdienst) heeft men de zaak in onderzoek. Een woordvoerder van de installatieafde ling aldaar zegt, dat in de buurt van de Obrechtstraat al eerder op ver schillende plaatsen de bliksem is inge slagen. Of de gevolgen van de inslag ook hier te wijten zouden zijn aan on deskundige dan wel illegale, aanslui tingen van de betreffende antennes kon men evenwel niet zeggen. Des kundigen van verschillende verzeke ringsmaatschappijen zullen deze week over het voorval in de Obrechtstraat aan de gedupeerde bewoners verslag uitbrengen. UAMAN-LEIDENB.V. KlJLSINGEL 2, LEIDEN LEIDEN De gemeente Leiden geeft er de voorkeur aan, dat het voormalige Ma- rinecomplex aan het Noordeinde wordt verkocht aan een commerciële instantie. Ook al gaan er in de politieke fracties stemmen op het gebouwencomplex een sociaal-culturele bestemming te geven, ziet de meerderheid van de raad in, dat de gemeente zelf het gebouw niet kan handhaven. De restauratie zou bijna twee miljoen gulden bedragen. Dat be drag kan de gemeente niet opbrengen. Het raadslid L. Beijen (PPR), D. Hoeven (CPN) en J. van der Putten (PSP) zeiden er gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering niet onvoorwaardelijk in te geloven, dat het Marine-complex moet worden opge doekt. Liever zagen zij de oude zeevaart school gerestaureerd en beschikbaar gesteld aan de sociaal-culturele instellingen die er nu nog huizen, maar gedwongen zijn aan stonds hun biezen te pakken. Mevrouw M.A.F.C.J. Koning (PvdA) verlangde van het college de garantie, dat de toekomstige koper bij de inrichting van het complex zou moeten voldoen aan een aantal voorwaar den, neergelegd in een zogenaamd program ma van eisen. Wethouder C. Waal (stadsver nieuwing) zei het moeilijk te vinden nu al met voorwaarden te gaan schermen, maar hij beloofde mevrouw Koning er in ieder geval op te letten, dat het pand in goede handen terechtkomt- In een exploitatie voor eigen rekening zag de wethouder geen brood, omdat er meer geld in zou moeten worden gestopt dan er ooit uitgehaald zou kunnen worden. De gemeente heeft het plan de bijgebouwen van het complex te slo pen en het hoofgebouw overeind te houden voor de verkoop. Het Marine-complex maakt deel uit van de Academiewijk, waarvan de raad gisteren zonder al te veel discussie het verbeterings plan heeft geaccepteerd. Daar wethouder Waal betwijfelde of het gehele plan nog voor 1990 in verband met de financiering in uitvoering kan worden gebracht, ging hij akkoord met het voorstel van enkele frac ties om voorlopig de geplande bruggen tus sen Langebrug en Groenhazengracht en een nabij de Hortus Botanicus van het lijstje te schrappen. serie. 1( ridivist alten Z OEN Achter het 'ck1'20 van het snowpr^ongerccht verscheen iren een nogal 3 3 èleerd gezelschap. 5 Maech verstokte (ivisten tot een ,1Jidelijke bromfietser /erraeteieftijd "iet een )tte, keurig ipoetste bel als |js van onschuld. De ir. I8.35te voelde zich r. 19.05 imcn oindat hij een n Morgonder binnenwerk r&ekocht. kennen elkaar al heel jaartjes," aldus pette kantonrechter at 1. 20,'Dijke een 18-jarige lijsvogetachte, die dit bezoek 'eriiefdehet kantongerecht te fen had aan rijden er rijbewijs (twee I), het rijden zonder oar1?^ eringsbewijs en Weerbotte aan het riJden lagen, ier geldig 20.00 ekenbewijs. Dat was 1p9lites|n°g maar een te 22.25 |raariozen aantal van ^^vertredingen, die de te pas en te is pleegt te begaan. t is uw beroep," wilde weten, li de verdachte geen iep bleek uit te Mnen, rees de vraag hoe ojan aan het geld voor .15 'Dl(benzineverslindende j^ieler kwam. „Van de ale Dienst," luidde het voord. „En hoe betaalt if bekeuringen?," gazine'S de rechter. „Van de ale Dienst, voor een antwoordde de gdmagap eenzijdig. Rechter i Dijke stelde de vraag iet de verdachte niet leek in het volg een logeerpartijtje iet gevang te verkiezen en het betalen van een Ibedrag uit de toch al i^^ig gevulde beurs, officier van justitie /rouw Tam, was niet plan ook deze keer genade voor recht te •n gelden. Voor de vier „grijpen eiste zij in Modaal vierhonderdvijftig JE^Ipen boete subsidiair lek of dagen hechtenis. rens kreeg hij voor se vergrijpen met ne het rijden zonder te zijn, werd (sn kwalijk genomen voorwaardelijke v 'angenisstraf van vier ■M^ten met een proeftijd twee jaar. De iitonrechter vonniste ,'fform de eis. Dat justitie maal weinig isideratie had, scheen n bioi'oordeelde nauwelijks te r 1?en; Met een brede mlach om de mond m rliet hij voor de 03 (Geelste maal het itongerecht. De (S)sgdige delinquent zal irlopig ongetwijfeld tot kennissenkring van de era.' 1lonrecbter blijven etsbel sten n dik ingepakte en he Ke i verontwaardigde imfietser verscheen ge- ipend met een blinken- fietsbel voor de rechter. man had de verbalise- nde agent laten weten it wel even aan de witte achter de grclenen ta- te zullen uitlegggen en ir kreeg hij dan ook de rg.ns voor. Veel baatte het 8»hter niet. De man was ïgehouden omdat zich zijn bromfiets geen igdelijke bel bevond, verdachte meende, dat niets aan kon doen, de bel vrijwel was en hij op grond verwachtte, dat T niets aan mankeerde. _Joen de kantonrechter de él nader bekeek, bleken p nogal wat onderdelen an te ontbreken. De offi- ier raadde de bromfietser en volgende bel eerst I iven uit te proberen. Deze treeg vijfentwintig gulden i ét eern dag hechtenis voor Ijjijn kapotte bel. Kamerlid De Korte in De Bierdeghel. VVD-ER DE KORTE: LEIDEN „Een deel van onze uitmuntende, duurbetaalde sociale zekerheid zou moeten worden ingeruild voor een be ter verzorgde woningvoorziening". Dat idee lanceerde de so ciaal-economisch specialist van de VVD-Tweede Kamerfrac tie, dr. Rudolf de Korte, gisteravond tijdens een matig be zochte partijbijeenkomst in Leiden. De Korte wil met dit idee geld vrij maken voor de woningbouw en zo voorkomen dat de bouwmarkt nog verder in elkaar zakt wat een cala miteit zou betekenen voor de werkgelegenheid. Volgens het VVD-Tweede Kamerlid staan nog steeds duizenden arbeidsplaatsen in de bouw en toeleverende bedrijven op de tocht. De overheid zou veel meer geld in de bouw moeten steken om werkloosheid te voorkomen en de economische groei te sti muleren, maar dat geld is er volgens De Korte niet meer. Daar om moet het mes in andere uitgaven gezet worden om voor dit doel geld vrij te krijgen. Het liberale Kamerlid wees daarbij op het „uitnemende stelsel van sociale voorzieningen" dat Neder land kent en dat het beste van de wereld genoemd kan worden. Wanneer een deel van die sociale zekerheid ten behoeve van de woningbouw zou worden ingeruild zou daarmee een noodplan voor de woningbouw kunnen worden gefinancierd. De Korte liet doorschemeren dat zijn partij zich bij de begrotingsbespre kingen voor 1981 voor dit idee zal inspannen. „Extra ombuigin gen in de overdrachtssfeer (lonen, salarissen subsidies en uitke ringen die het rijk betaalt) en het handen en voeten geven aan het profijtbeginsel zul:len financiële ruimte geven voor een flin ke verhoging van de subsidievergoeding per woning, zowel in de woningwet- als in de premiesfeer", aldus het plan van De

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3