degering zoekt compromis loor motie over olie-embargo Oppositie; van uitstel aftrekbaarheid komt afstel QeldóaOowuwt Voor werkers in gedeeltelijke baan geen minimum fondspremie weer Jluim vijftig procent zeevarenden wil betrekking aan land REGELING WORDT TE DUUR Zeilers vermist iderzoek leert: Stere prestaties Ej deeltijdarbeid Terechte kritiek op onverwachte benoeming #ÏAAKT VOORAL JONG NEDERLAND OP ZEEMANSLEVEN UITGEKEKEN? -NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1980 PAGINA 13 onze parlementaire redactie) JAAG Het is vrijwel zeker [regering, zij het met grote te- de Tweede Kamer tegemoet Vien op het punt van een olie- 0 tegen Zuid-Afrika. Bij het 1 de VVD gaat men ervan uit brief hierover van minister Klaauw (Buitenlandse Za- Inminste een soort principiële ring zal bevatten. Waarschijn- Ibrdt daar dan de voorwaarde inbonden, dat de meest betrok ken zwarte landen in Afrika, met name Zimbabwe, instemmen met een dergelijke maatregel. Op deze manier zou men dat gedeelte van de CDA-fractie, dat nu een embar go eist op straffe van een kabinetscrisis, tevreden kunnen stellen zonder dat er voorlopig daadwerkelijk iets behoeft te worden gedaan. De regering heeft na melijk het voordeel, dat premier Muga be van Zimbabwe zich net momenteel niet kan veroorloven openlijk voor zijn mening (pro embargo) uit te komen. Dit omdat zijn land economisch sterk afhankelijk is van Zuid-Afrika. Allerlei goederen, waaronder olieproducten, kunnen Zimbabwe alleen bereiken via Zuidafrikaanse havens. Ook hebben veel Zuidafrikaanse bedrijven de laat ste jaren fors geïnvesteerd in Zimbab-, we, waardoor zij ook op directe wijze invloed kunnen uitoefenen. Kenners gaan er vanuit dat Mugabe daarom niet gereageerd heeft op de (te lefonische) pogingen van de CDA'er Jan Nico Scholten, de indiener van de embargo-motie, hem tot een uitspraak te bewegen. Wel zijn er contacten tus sen de' ministeries van Buitenlandse Zaken van Nederland en Zimbabwe. I Vorige week tijdens het debat in de Tweede Kamer verklaarde minister' Van der Klaauw met grote nadruk dat de regering van Zimbabwe hem (desge vraagd?) had laten weten hoezeer zij economisch afhankelijk is van Zuid-Af rika. D wil trits (ij ven ïemen RDAM - Vroom en lann voert besprekin een groep bedrijven i nemen in de detail- de uitgeverij en de dienstverlening, om de postorderbe- ^f^ihet Nederlandse Keur iet Belgische Concordia it Franse Interselection |n West-Duitsland, Oos- en Zwitserland werk- urfurst, de uitgeverij ma, alsmede het Ne- |s Talen Instituut, en *tlgische „International beide instellinmgenm hriftelijk onderwijs, jokken vakorganisaties Ijdernemingsraden, de issie en het mi- van Economische Za- i ingelicht, aldus V en DEN HAAG De Ziekenfondsraad zal donderdag beslissen over het voor stel het kabinet duidelijk te maken, dat voor parttimers geen minimum-zie kenfondspremie moet worden inge voerd. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) had een suggestie in die richting gedaan omdat er steeds meer mensen voorkomen, die slechts een gedeeltelijke baan hebben, daar door weinig ziekenfondspremie betalen maar toch recht hebben op het totale ziekenfondspakket Volgens de commissie is een regeling met een minimumpremie administratief-tech- nisch zeer moeilijk uit te voeren, terwijl de jaarlijkse baten (op zijn gunstigst bruto 55 miljoen gulden) de kosten (voor de zie kenfondsen 25 a 30 miljoen plus een onbe kend bedrag aan extra kosten voor de werkgevers) niet duidelijk zullen over treffen. Volgens de Ziekenfondsraad behoeft de premie voor de AWBZ (verzekering tegen bijzondere ziektekosten) volgend jaar niet omhoog. Ze zou zelfs volgens de jongste ramingen iets omlaag kunnen en wel van 3,2% van het premieplichtig inkomen naar 3,1763%. In 1979 zijn de kosten nogal mee gevallen en ook dit jaar lijkt een voordelig saldo waarschijnlijk. De AWBZ-premie wordt door de werkgevers betaald. Ook komt donderdag het advies aan het kabinet aan de orde over het invoeren van een maximum voor de eigen bijdrage in de kosten voor het vervoer van fonds patiënten. Er ligt een voorstel op tafel dit maximum te bepalen op honderd gulden per jaar per verzekerde en zijn medever zekerden (dus doorgaans per gezin). De ei gen bijdrage geldt voor zowel openbaar vervoer, taxi als particuliere auto. Ambu lancevervoer wordt helemaal gratis. Van de nieuwe regeling wordt een kostenbe sparing van 40 miljoen gulden (niveau 1980) verwacht. AMSTERDAM Al zes da gen zoekt de rijkspolitie naar twee Amsterdamse zei lers die op 18 juni niet terug keerden van een zeiltochtje op het IJ-meer. Het gaat om twee mannen van 27 jaar, van wie er een de Por tugese nationaliteit heeft. Van hen is nog geen spoor gevon den. Hetzelfde geldt voor de boot die in principe onzink- baar is. Wellicht zijn de man nen overboord geslagen en is de boot door iemand geborgen zonder dat de politie daarvan op de hoogte is. Interpellatie over benoeming van Scholten DEN HAAG PvdA-frac- tievoorzitter Den Uyl zal morgen premier Van Agt en minister Wiegel van binnen landse zaken interpelleren over het plan minister Scholten (defensie) voor te dragen als vice-voorzitter van de Raad van State. Den Uyl wil van de regering weten of met de Raad van Sta te over de voordracht is ge sproken en wat de uitkomst van dit overleg is. De „ra zendsnelle spoed" van de rege ring, het passeren van andere kandidaten en het ontbreken van overleg met de andere fractievoorzitters zitten Den Uyl niet lekker. uil ^tSRDAM Uit een onderzoek van het Amsterdamse Itingbureau Indis, uitgevoerd in opdracht van het Eco- :h Dagblad, kan geconcludeerd worden dat bedrijven varing met deeltijdarbeid hierop positiever reageren 6 zondier ervaring: van de 17 der bedrijven mét oor- 6 positief en 17 negatief; van de bedrijven zon- i ervaring oordeelt 7 positief en 31 negatief. Op- A is het grote aantal bedrijven dat geen oordeel durft %preken, nl. meer dan 50 De voordelen die door de i?en welke positief reageerden werden genoemd, wa- ig Vooral betere motivatie, minder ziekteverzuim en betere relligties. [Sm(is het onderzoek van het Amsterdamse marketingbureau '?yr®,at ongeveer 70 van de industriële bedrijven in ons land e jaren '80 en '81 investeringsplannen heeft. Dit is een gejke stijging in vergelijking met vorig jaar, toen 55 van Hf ijven investeringen deed. Verwacht wordt dat er met die ^Hringen een bedrag van ca. 17 miljard zal zijn gemoeid. ^^1 dat grote bedrag niet meer dan ongeveer 13.500 nieuwe >laatsen opleveren. ■Bderzoek werd uitgevoerd met medewerking van 547 be- Wa in o-a. de takken transport, chemie, bouw, metaal en an- fflr zal relatief meer geld dan voorheen gestoken worden in Ben. Alleen in de wat kleinere bedrijven, met tussen de 50 ^^verknemers, zal in „geheel nieuwe activiteiten" geïnves- Amrden. Bij die bedrijven, en dan vooral in de sectoren T Jen chemie, zullen meer arbeidsplaatsen gerealiseerd wor- De blikseminslag gisteren in bedrijfsgebouwen op het industrie terrein te Groot-Ammers heeft volgens de brandweer aanzienlij ke schade veroorzaakt. Twee bedrijfspanden werden door de ontstane brand geheel verwoest, een derde bedrijf liep veel schade op. Zeven brandweerkorpsen moesten opgeroepen wor den, om de vuurzee te kunnen bestrijden ™ndst'" Pais Rt kort geding HAAG De bonden ^Vhoolbesturen van kat- en protestants-chris- J onderwijs hebben in )rt geding het besluit ninister Pais (onder- en wetenschappen) rochten om, uit bezui- soverwegingen, de dasting en sociale pré- per 1 juni een maand tit te betalen. Hiermee de minister dit jaar niljoen uit. adsman van de eisers, jrendrecht, betoogde dat lor een aantal scholen in kheden dreigen te ra- »rwijl het niet eens een bezuiniging is, maar een „boekhoudkundige waarvan de nadelen die scholen blijven door- #V- De landsadvocaat, mr. ajer Does, zei dat alleen tfBiolen in moeilijkheden die het geld al its anders hadden uitee- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens PvdA-woord- voerder Wöltgens betekent het compro mis over de aftrekbaarheid van de hy potheekrente tussen CDA en VVD niet alleen uitstel van enige beperking, maar zal het onvermijdelijk tot afstel leiden. Hij acht het uitgesloten dat de studie over de hervorming van de in komstenbelasting en de daarbij beho rende herbezinning op de aftrekposten binnen afzienbare tijd zal kunnen wor den afgerond. Van al het geroep om duidelijkheid en het nu invoeren van de inflatieneutrale belasting (het weg werken van de invloed van de geldont waarding op de belasting), waar voor al het CDA zich voor heeft ingespan nen, komt volgens Wöltgens niets meer terecht. Minister Van der Stee hield inderdaad op merkelijk de handen vrij. Hij begroette het CDA-VVD-compromis Weliswaar met instemming, maar weigerde de uitvoering van de voorstellen ook maar enigszins te garanderen. Hij sloot ook bepaald niet uit dat meer aftrekproblemen in de beschou wing moeten worden betrokken. VVD- woordvoerder Portheine noemde in dit verband expliciet het opnieuw invoeren van de aftrek van de onderhoudskosten van de eigen woning. (Dat laatste werd ook door vice-premier Wiegel naar voren gebracht in een interview met deze krant, vorige week). Het CDA-VVD-compromis vermeldt trouwens op verscheidene pun ten letterlijk de formulering die Wiegel daarin bezigde. Het ziet er overigens naar uit dat van de invoering van andere inflatieneutralise- rende maatregelen, waarbij vooral het be drijfsleven gebaat is, evenmin veel terecht zal komen. Volgens minister Van der Stee en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort is er absoluut onvoldoende geld om alle wensen van de Kamer te honoreren. Het kabinet houdt vast aan zijn voorne men de renteaftrek op leningen die niet worden afgesloten voor de aankoop van een eigen huis te beperken tot globaal 5000 gulden per jaar. CDA en VVD willen dat hier wel de nodige uitzonderingen op mogelijk worden gemaakt. De oppositie kwam gisteren met verder gaande voorstellen. De PvdA wil de af trek van hypotheekrente ook al per 1 ja nuari 1981 beperkt zien en wel vanaf een bedrag van 300.000 gulden. D'66 gaat nog verder en wil naast een inflatieneutrale belastingheffing ook een inflatieneutrale woningfinanciering realiseren. Op de ont vangen en betaalde rente in de privé-sfeer zou elk jaar een volledige inflatiecorrectie moeten worden toegepast. Het inflatiedeel van de alle hypotheekrente zou dus niet langer aftrekbaar zijn. Ziekenfondsraad besnoeit salaris psychotherapeut (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN - De Zieken fondsraad wil drastisch in grijpen in de salarissen bij de Instituten voor Multidis ciplinaire Psychotherapie (IMP's). In maximaal 3,5 jaar en in 7 etappes zullen die salarissen moeten wor den gebracht op het niveau van de beloningen bij verge lijkbare hulpverlenende or ganisaties. Dit kan voor sommige medewerkers van de IMP's uiteindelijk een halvering van de salarissen betekenen, soms nog meer. De ingreep is een gevolg van het feit, dat de IMP's sedert 1 januari worden gefinancierd volgens de wet bijzondere ziektekosten (AWBZ), de Zie kenfondsraad moet dit verzor gen. HeT besluit van het kabinet tot de snelle benoeming van de minister van defensie mr. Scholten tot vice-voorzitter van de Raad van State als opvolger van dr. Ruppert heeft politiek Den Haag op zijn minst geschokt. En dat is goeddeels terecht Het kabinet-Van Agt ziet door deze beslissing voor de tweede maal zijn minister van defensie vertrekken. In het vroege voorjaar van 1978 ging minister Kruisinga na een conflict heen, nu minister Scholten. Dat is ronduit slecht voor de continuïteit van beleid. DAT is met nadruk het geval op een departement als dat van defensie, waar momenteel veel politiek-gevoelige beslui ten moeten worden genomen of juist genomen zijn. Daarbij moet bijvoorbeeld gedacht worden aan de rol van dit depar tement in de bezuinigingsrondes, maar vooral ook aan de procedures rond de afwerende Nederlandse houding inzake het NAVO-besluit tot stationering van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand. NAAST dit bezwaar over de continuïteit op defensie, moet nadrukkelijk ook een reeks vraagtekens geplaatst worden bij de door het kabinet gevolgde procedure. Want bij een zo ge voelige topfunctie als het vice-voorzitterschap van de Raad van State is het toch zaak dat een kabinet zo veel mogelijk de schijn van een politieke keuze vermijdt. Dat heeft men door het doordrukkerige karakter van de beslissing nagela ten. Daardoor wordt de kwestie nu in het partij-politieke vlak getrokken, hetgeen te betreuren valt. TOCH moet uiteindelijk, ondanks deze vrij grove schoon- heidsfouten, de keuze van het kabinet worden ondersteund. En dat in de eerste plaats omdat de persoon van de heer Scholten, los van zijn huidige functie, een zeer goede keuze genoemd moet worden. Daarnaast: gedane zaken nemen geen keer; we mogen hopen dat het kabinet en vooral de premier geleerd heeft van de kritiek op de procedure. Buit en daders gevonden na tip LEIDSCHENDAM Uit de katholieke scholengemeen schap Veurs College aan het Fruitpolderplein in Leidschen- dam is in de nacht van zondag op maandag voor zevendui zend gulden aan geluidsappa ratuur gestolen. Na een tip heeft de politie gisteren de buit teruggevonden en de da ders kunnen arresteren. Het bleken twee Leidschendamse jongens te zijn van 17 en 18 jaar. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Herbestrating LEIDEN Door en wijzi ging van eerdere voorns mens kan de dienst gemeen tewerken morgen al begin nen met de herbestrating van de Rijnstraat Morgen wordt begonnen met het gedeelte tussen Utrechtse Veer en Hoge woerd. Aanslui tend wordt het deel Hoge- woerd/ Levendaal herbestraat. Het hele karwei neemt drie weken in beslag. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIfl WEEROVERZICHT - KOEL EN WISSELVALLIG DE BILLT - Het weer in grote delen van Europa is geheel van slag. In Frankrijk, Duits land, het Alpengebied en onze omgeving vallen een groot aantal buien. Er komt boven dien onweer voor. Plaatselijk valt er 10 tot 20 mm regen. Aan de zuidkant van de Alpen is gisteren overdag hier en daar 30 tot 35 mm gevallen. De temperatuur is voor de tijd van het jaar te laag. In de meeste gevallen komt het kwik ten noorden van de Al pen niet boven de 18 graden. Warmer was het gisteren in Polen, Finland en West-Rus- land, aan de Middenllandse Zee, met name in Spanje, Ita lië en Griekenland komen temperaturen voor van 25 tot 35 graden. In de komende dagen zijn voor onze omgeving geen gro te veranderingen in zicht. Het blijft koel en wisselvallig met enkele buien en slechts nu en dan wat zonneschijn. De mid- dagtemperaturen blijven onge veer 16 graden. Dit is circa 5 graden onder het gemiddelde voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor donder dag: Af en toe een bui, ook zonnige perioden. Middagtem- peraturen ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 9 gr. Max. temp.: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië, Finland: Enkele regen- of onweersbuien, 12 tot 17 graden. Benelux, Noord-Duitsland: Wisselend bewolkt, enkele buien, 14 tot 18 graden. Frankrijk, Midden- en Zuid- Duitsland: Af en toe regen of buien, 16 tot 20 graden. Britse eilanden: Enkele buien, maar vooral later ook flinke zonnige perioden, van 13 gra den in Schotland tot 18 graden in Zuid-Engeland. Alpengebied: Wisselvallig, 13 tot 17 graden, nul-graden-cel- cius-niveau op ongeveer 2000 meter. Noord-Spanje en Noord-Italië: Af en toe regen of een bui, ook opklaringen, 17 tot 22 graden. Zuid-Spanje, Portugal, Mid den- en Zuid-Italië: Vrij zon nig, 25 tot 30 graden, aan de Atlantische kusten 20 tot 25 graden. Balkan: Vrij zonnig, kans op onweer, 27 tot 33 graden. Woersgestetóboid van gisteren Max Waar- Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam r^n Genéve Helsinki Luxemburg Madrid Malaga Stockholm Wenen Zurich Casablanca ijlcsw TTERDAM Raakt Nedei- op het zeemansleven uitge- len? Uit het onderzoek „Wo- 1, werken en leven aan Wd", dat het Nederlands Ma- Jem Instituut te Rotterdam nrnaar heeft ingesteld en dat ^ïdaag is vrijgegeven, zou men •[gen dat de belangstelling mr een zeevarend beroep da- "A aan het verminderen is. Een- "de van de zeevarenden zou beroep nooit meer kiezen. De Ift van de zeelieden verwacht tt tot zijn pensioen te blijven jen. Ongeveer 23 procent wil Uykelijk een betrekking aan land en 12 procent is al op zoek naar een baan aan de vastewai Zo'n baan is het meest in trek bij tweede en derde stuurlieden, dekgezellen, derde werktuig kundigen (machinekamer) en iets minder bij vierde en vijfde werktuigkundigen. Deze groe pen zijn, met ook nog de hof meesters, daarmee ijverig bezig. Men ziet blijkbaar niet zoveel toe komst meer in het zeemansleven. Uit het onderzoek is duidelijk naar voren gekomen dat juist zeelui met een behoorlijke staat van dienst - driekwart van de ondervraagden zelfs - hun zoon niet graag naar zee zien gaan. Meer dan de helft van deze ondervraagden meent zelfs, dat „het aanzien van het zee.- varend beroep, evenals het aan zien van de Nederlandse zee scheepvaart, niet zo positief" is. Maar de inhoud van het werk en de lange verlofperioden zijn voor velen toch nog belangrijk genoeg om te blijven varen. Voor meer dan de helft van de zeevarenden echter zouden het uitzicht op een goede baan aan de wal en het ge brek aan toekomstperspectieven in het huidige beroep redenen kun nen zijn om ermee te stoppen. De onderzoekers kunnen niet aan geven, wat de gevolgen op lange termijn kunnen zijn voor de zee scheepvaart en de zeelieden zelf. Doel van het onderzoek is in ieder geval geweest de ruimte aan te ge ven voor nieuwe vormen van be drijfsvoering. Maar, aldus de on derzoekers, het is niet de juiste weg om de toekomstige ontwikke lingen af te wachten. Er zijn ge noeg aanwijzingen verkregen „om Dat geldt voor een groot deel ook voor de menselijke en werkver houdingen op het schip, die vaak nog archaïsch en patriarchaal zijn, of op zijn minst nog niet overal aangepast aan de moderne verhou dingen aan de vastewai. Daarmee hebben blijkens hun reacties voor al de jongeren in de diverse ran gen en functies, veel moeite. Een van de redenen wellicht, waarom een aanmerkelijk deel van de jon ge stuurlui en jonge werktuigkun digen ijverig uitkijken naar een baan aan de wal. Het dient echter gezegd, dat de si tuatie soms per maatschappij en zelfs per schip van dezelfde maat schappij kan verschillen. De on derzoekers hebben zich daarmee niet diepgaand bezig gehouden. Tekenend is echter wel, dat het overgrote deel van de zeevarenden bijster weinig weet van wat het walkantoor doet of betekent ook voor de individuele zeeman. Hoe wel ook dit per maatschappij te verschilt. De onderzoekers hopen daarom dat de uitkomsten....„zul len bijdragen tot het denken over en ontwikkelen van verbeterings mogelijkheden". Of zoals zij in hun toelichting onomwonden ver klaarden: er zijn mogelijkheden genoeg om actief te werken aan verbeteringen. Desondanks blijft „het verlangen naar avontuur, afvisseling en zelf standigheid, naast een zekere be roepsroman tiek" heel vaak de keuze van het varend beroep be palen. Soms is het ook de vlucht voor alles wat zich op de vastewai afspeelt. Wellicht is daarom 31 procent van alle zeevarenden jon ger dan 25 jaar, waarvan een groot deel enkele jaren later toch weer wil afmeren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13