boodschapper^ Giscard ïkt irritatie in Venetië Gondelier en ijscoman 007 waken over Jimmy Carter Conservatieve winst in Japan Gematigde kritiek op OPEC-landen ~tibare .lager F ome lUSoord Gorleben ongeschikt voor opbergen van kernafval Rellen in Antwerpen bekorten bezoek van Boudewijn en Fabiola Inland LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JUNI 1980 PAGINA 7 Deze bejaarde Japanner, bewoner van een tehuis voor bejaarden, brengt met kennelijk plezier zijn stem uit in de ver kiezingen, die afgelopen weekeinde in Ja pan zijn gehouden. TOKIO Bij de gisteren in Japan gehou den parlementsverkiezingen lijkt de con servatieve liberale democratische partij (LDP) op een forse overwinning af te ste venen. Toen meer dan de helft van de uitslagen be kend was had de LDP, een coalitie van con servatieve groeperingen, die Japan sinds 1955 bestuurd heeft, 189 zetels veroverd in het 511 leden tellende lagerhuis. De opposi tiepartijen beschikten toen over 94 zetels. Om te kunnen blijven regeren moet de LDP 256 zetels hebben. Alle drie LDP-politici die worden be schouwd als mogelijke kandidaten voor het premierschap werden in hun kiesdistricten herkozen. Het zijn oud-minister van defensie Jasuhiro Nakasone, oud-minister van handel Toshio Komoto en de vroegere minister van buitenlandse zaken Kitisji Mijazawa. De op komst van de kiezers was groter dan bij de vorige verkiezingen. 74,5 procent. Bureau Begin naar Arabisch Jeruzalem JERUZALEM Premier Be gin van Israël zou overwegen zijn bureau van West-Jeruza- lem naar het door Israël bezet te oostelijke Arabische deel van de stad te verplaatsen, wat een demonstratieve poli tieke daad zou zijn, die zeker op massale internationale kri tiek zou stuiten. Een adviseur van Begin, Ja- chiel Kadischai, bevestigde desgevraagd, dat al enige tijd overwegingen in die richting bestaan, doch dat nog geen de finitieve verhuisdatum vast staat. Een gebouw voor de vestiging van het bureau van de pre mier is volgens dezelfde bron nen al jaren in aanbouw en het zou nadat het als het, naar wordt verwacht binnenkort, wordt voltooid, ook het Israë lische ministerie van woning bouw moeten huisvesten. Het enige Israëlische ministerie in het geannexeerde oostelijke deel van de stad is tot dusver re dat van justitie. Botha: hardere aanpak van onlusten JOHANNESBURG Pre- mier Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren de waarschu wing laten horen, dat de re gering nu genadeloos verde re rassenonlusten in het- land zal onderdrukken. Botha zei dit in een t.v.-uitzen- ding in zijn eerste officiële uit lating over de recente onlusten in het land, die volgens offi ciële politiecijfers 32 doden en 171 gewonden veroorzaakt hebben. „De staat moest geweld gebruiken en de staat moest de orde handhaven", zo zei Botha. Het geweld van de afgelopen week heeft zware schade toegebracht aan de eco nomie. „Als de economie wordt getroffen, kunnen wy de levensomstandigheden van de mensen niet zo verbeteren als wij zouden willen", zo zei hij. Naar zijn zeggen zijn som mige van de grieven van de niet-blanke bevolking in het land gerechtvaardigd en legi tiem, maar dit wordt uitgebuit rpvolutionair#» elementen. ^R EN SCHMIDT RUIMEN PROBLEMEN UIT DE WEG gemeld het bericht over de Russische terugtrekking in Venetië bekendmaakte, had „gecoquetteerd" met zijn Rusland-politiek. Gisteren werd ook bekend dat de Russische regering de me dedeling al afgelopen vrijdag aan het Elysée had verstrekt via haar ambassadeur in Pa rijs. President Giscard was toen al naar Venetië vertrok ken. Pas enkele uren voor de aanvang van het topberaad lichtte Giscard echter zijn bondgenoten over de medede ling in. Korte tijd later kwam het Russische persbureau Tass met zijn verklaring. De woordvoerder van de Franse president liet weten dat de door Moskou gekozen „route langs Parijs" het resul taat is van de ontmoeting die de Franse president vorige maand in Warschau heeft ge had met Sovjet-president Brez- jnjev, waar onder meer werd afgesproken de „communicatie over de kwestie Afghanistan te verbeteren". Desondanks is niet bekend wat het Russische voorstel precies inhoudt. De grote vraag is hoeveel eenheden van het naar schatting uit 80.000 tot 100.000 man tellende Sov jet-leger uit Afghanistan zul len vertrekken en welke een heden dit zullen zijn. De scep tische blik waarmee in wester se kringen naar de Rusische plannen wordt gekeken, wordt nog versterkt door de in Brus sel (NAVO) en Washington le vende opvatting dat de Sovjet troepen in Afghanistan de af gelopen weken juist zijn ver sterkt. In Washington verklaarde Zbigniew Brezinski, Carters adviseur voor nationale veilig heid, dat het nog te vroeg is om van een Russisch vreden- soffensief te spreken. In Brus sel verklaarde de NAVO dat de stap van Moskou moet wor den gezien als een poging de meningsverschillen binnen het westerse bondgenootschap verder te verdiepen. Bij de NAVO gelooft men trouwens niet dat het om een belangrij ke terugtrekking gaat omdat het vooral soldaten lijken te zijn die toch niet worden inge zet. In Venetië heeft president Giscard in een gesprek onder vier ogen met zijn Amerikaan se collega Carter overigens nog wat .nadere bijzonderhe den verstrekt over de Russi sche boodschap. Carter en Gis card zijn toen overeengeko men dat de Westerse rijen in elk geval gesloten zouden moeten blijven en Moskou's gebaar inhoudelijk als volsla gen onvoldoende dient te wor den bestempeld. Aan de vooravond van de eco nomische topconferentie had den de Amerikaanse president en Bondskanselier Schmidt in een anderhalf uur durend ge sprek enkele „misverstanden" opgeruimd die er de afgelopen weken tussen waren ontstaan. In de eerste plaats ging het om de brief die Carter een week geleden aan Schmidt schreef over de plaatsing in West-Eu ropa van 572 raketten voor de middellange afstand waartoe de NAVO vorig jaar december heeft besloten. Bondskanselier Schmidt had tijdens een ver kiezingstoespraak het plan ge lanceerd om de tijd totdat de raketten in West-Europa ge plaatst kunnen worden (1983) te benutten om met de Russen te onderhandelen over weder zijdse vermindering van de aantallen kernwapens. In Washington was daaruit de conclusie getrokken dat Schmidt van de NAVO-af- spraak afwilde en wanneer hij eind van de maand naar Mos kou reist afspraken zou willen maken over een soort van „kernwapenpauze". Een brief op poten van president Carter om een nadere toelichting zet te in Duitsland nogal wat kwaad bloed. Hoewel er in Venetië de nadruk op is gelegd dat deze kwestie al voor het gesprek van Carter met Scmidt uit de wereld geholpen was, hebben de Duitsers aeze gelegenheid opnieuw aange grepen om nogmaals duidelijk te maken dat Schmidt, die eind deze maand naar Moskou reist, zich volledig aan de NA- VO-afspraak gebonden acht Schmidt wil dat de aanmaak van de NAVO-raketten en de voorbereiding voor de plaat sing ervan doorgaan en tegelij kertijd met de Russen onder handelen over vermindering van de Russische SS-20-raket- ten. Aan het slot van de verklaring die de regeringsleiders giste ren publiceerden werd eens te meer een krachtige veroorde ling uitgesproken van de ge vangenhouding van het Ame rikaans ambassadepersoneel in Iran en beloofde men alles in het werk te stellen om deze verkrachting van het interna tionale recht uit de wereld te helpen. In dit verband werden alleen „diplomatieke" midde len genoemd. Over economi sche boycot-maatregelen tegen Iran werd niet meer gerept. VENETIE Hoewel de nadruk tijdens de „economische top" van Venetië door de verrassende Russische mededeling over Afghanistan nog meer dan verwacht op de politieke vraagstukken is komen te liggen, wordt er ook ook over economische zaken gesproken. Gisteren hebben de rege ringsleiders met name hun grote bezorgdheid geuit over de ontwikkeling van de olieprijs. Zij verschilden echter van mening over de wijze waarop de OPEC-landen (de grote olie-exporteurs) van repliek moeten worden gediend. Vooral president Giscard van Frankrijk en premier Thatcher van Engeland drongen erop aan voorzichtig te werk te gaan om de gematigde OPEC-landen niet voor het hoofd te stoten. De re geringsleiders hebben ook gewaarschuwd voor de gevolgen van de duurdere energie voor de landen in de Derde Wereld. Bondskanselier Helmut Schmidt greep de gelegenheid aan om zijn collega's gerust te stellen over het groeiende tekort op de Westduitse handelsbalans. Daar hoefde men zich geen zorgen over te maken, zo verzekerde hij. Deze mededeling zal alleen de Nederlandse premier Van Agt kunnen verbazen. Tien dagen ge leden, op de Europese top in Venetie, heeft Schmidt, met het oog op de slechte positie van de Duitse handelsbalans, nog bij Van Agt aangedrongen op een grotere Nederlandse bijdrage aan de EG-kas. Vandaag is in Venetië verder gepraat over de economi sche problemen. Belangrijke besluiten worden echter niet ver wacht. UN ÖJ ILAAN In Rome ee mannen vanmor- I een motorfiets de Ind openbare aan- Mrio Amato op straat Boten. Amato was be- Ie onderzoeken naar siten van neo-fascis- tremisten in Rome. zoekt de daders dan te kringen, nlngj i heeft een rechtbank 19 leden van de terro- ïeweging „Prima Li- fnt Linie)" veroor- langdurige celstraf- aximaal 29 jaar. De :n leider van de be- *NGE Corrado Alunni, EN i» hoogste straf opge- de d,Prima Linea" wordt de tweede terroristi- hisatie in Italië na de jades. Het totaal aan- [evangenisstraf waar- ien-pden van de ^nde 'Veroordeeld bedraagt Tf| vierhonderd jaar. ie vindt Têdjérgate" bij htiblikeinen ;rs schIGTON De Ameri- ïn >olitie heeft gisteren at zij niets heeft ge lat erop zou kunnen *t in het kantoor van voorzitter van het da- bestuur van de Repu- Ëte Partij, Mary Crisp, «apparatuur is ge- een politiewoordvoer- ren de loshangende or'die Mary Crisp had n van een intern sy- neraarover achtergrond- Cofcverd uitgezonden. De ovet overigens haar on- 't övoort. lertrisp zei zaterdag dat i TOktronisch onderzoek el#r kantoor bewijs aan SA had gebracht dat zij is ETA dreigt met aanslagen in toeristencentra Van Associated Press in Lon den is achtergelaten, waar schuwt de Baskische separatis tische guerrillabeweging ETA dat zij in Spaanse toeristencen tra bommen heeft geplaatst, die binnen 48 uur tot ontplof fing zullen worden gebracht tenzij een aantal eisen wordt ingewilligd. Volgens de mededeling, een fotokopie van een brief in schrijfmachineschrift, zijn de bommen van dezelfde soort als die vorig jaar werden ge bruikt, toen de ETA bij enkele toeristencentra in Spanje bom men liet ontploffen. Het me rendeel van de getroffen cen tra werd voornamelijk door Britse vakantiegangers be- (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - De onderaardse zoutlagen in de buurt van het Duitse Gorleben zijn vol strekt ongeschikt om er radio-aktief afval van kerncentrales in op te bergen. Dit blijkt uit een officieel rapport van prof. Grimml van het geografisch instituut van de universiteit van Hamburg dat hij heeft opge steld in opdracht van de commissie voor bin nenlandse zaken van het parlement in Bonn en dat gisteren door het weekblad Stern in de openbaarheid is gebracht. Na een evaluatie van de eerste afgesloten proefboringen bij Gorleben is de hoogleraar tot de conclusie gekomen dat deze plaats de slecht- stp vonr het hereen van atnnmafval. Dick Wama overleden AMSTERDAM - Na een acu te ziekte, waarvoor hij in een Amsterdams ziekenhuis was opgenomen, overleed Dick Wama (64), die jaren lang samen met Wim Wama als duo vrolijke avonden beeft opgeluisterd. Dick Wama was al geruime tijd niet meer actief als artiest. Hij was niet meer in staat te werken na een auto-ongeluk, dat hem in een rolstoel deed belanden. Zijn maat Wim be gon aan een nieuwe carrière op het toneel. Dick Wama stond in de artiestenwereld goed aangeschreven vanwege zijn collegialiteit en de serieu ze opvatting van zijn werk, waarbij hij aan zichzelf hoge eisen cdacht te stellen en toch naar buiten vrolijkheid uit- China bereid grensgeschil met India te regelen NEW DELHI China wil haar grensgeschil met India oplossen door de huidige grens te accepteren. De Chinese vice-premier, Deng Xiaoping, heeft deze oplossing gesugge reerd in een vraaggesprek met het officiële Indiase defensie blad „Vikrant". Uit het vraag gesprek wordt geciteerd door het Indiase persbureau „united news of India". China zou haar aanspraken op Noordoostelijke Indiase deel staat Arunachal Pradesj willen opgeven. India zou dan het verlies moeten accepteren van het gebied in het noorden van Kasjmir dat door China in de grensoorlog van 1962 is De Italiaanse politie heeft bij de beveiliging van de westerse regeringleiders niets aan het toeval willen overlaten. Zo werden bij voorbeeld de boten waar mee naar het conferentie eiland werd gevaren voort durend door kikvorsman nen onderzocht. van voorpagina) - Hoewel de re- ;rs van de zeven te westerse indu- in hun gisteren- ibliceerde Afgha- laring een grote leid hebben ge- de eis tot terug-, an de Sovjet-le- fghanistan, heeft vaarop deze zaak inferentie aan de steld de verhou- Frankrijk en de ndgenoten meer goed gedaan. In »d president Car- Bondskanselier :rd gezegd dat de esident Giscard, p de voorpagina AMERIKAANSE VEILIGHEIDS DIENST: „LIEVER BELACHELIJK ZUNDAN RISICO'S NEMEN (Van onze correspondent Mare de Koninck) VENETIë De toeristen die gisteren op het San Marcoplein in Venetië hun bolletje ijs wat onhandig op het hoorn tje gedeponeerd kregen, hadden waar schijnlijk geen echte ijscoman voor zich maar een Amerikaans geheim agent. En de vakantieganger die tever geefs een stuntelig met de spaan ma noeuvrerende gondelier naar de oever wenkte, had vermoedelijk eveneens met een 007 te doen. Aan de overkant van het water immers bevond zich op het eiland San Giorgio Maggiore nie mand minder dan de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter en volgens welin gelichte bronnen had de verantwoorde lijke presidentiële veiligheidstaf beslo ten om „liever belachelijk te zijn dan enig risico te nemen". Een aantal van de 60 veiligheidsagenten die president Carter vooruit waren ge reisd naar Venetië had daarom aan een spoed-omscholingscursus in de toeristische sfeer moeten geloven. Carters „security-s- taf" is in omvang overigens maar een fractie van het leger van duizenden Ita liaanse agenten in uniform en in burger, die de gevreesde terroristische aanslagen op de deelnemers aan de economische wereldtop gisteren en vandaag in Ve netië moeten voorkomen. Bij duizen den patrouilleerden ze zowel in de lucht (helicopters), als op het water (behalve tientallen patrouilleboten verzorgen ook twee oorlogsbodems het cordon rond St. Joriseiland) en onder water (kikvorsman nen). Desondanks kon de bedrijvigheid van het vakantieseizoen in de lagunestad nog re delijk goede doorgang vinden. Alleen het Dogenpaleis bleef gisteren de hele dag ge sloten teneinde bommenleggers te verhin deren het diner te bederven, dat de zeven politieke leiders daar in de avond zouden gaan gebruiken. Het San Marcoplein zelf werd alleen gedurende de uren van de maaltijd voor het publiek afgesloten. Het menu voor president Carter en zijn zes geïndustrialiseerde bondgenoten heeft de directie van het restaurant dat de maaltijd moest verzorgen trouwens grijze haren bezorgd. De dienst Monumentenzorg van Venetië had de kok en zijn maats verbo den om gasfornuizen in het vol met kunstschatten staande Dogenpaleis te ge bruiken vanwege brandgevaar en voch- tontwikkeling. Er moest daarom met elektrische kookplaatjes worden gewerkt De zeven westerse leiders zijn overigens niet alleen in het Dogenpaleis, maar ook in het conferentieoord zelf door fantasti sche kunstschatten omgeven. In de verga derzalen van het Benedictijner klooster, dat in de loop der eeuwen onderdak heeft geboden aan verbannen koningen en pau sen (in het jaar 1800 had er het conclaaf dat Pius VII tot paus koos) prijken mees terwerken van Tintoretto en Carpaccio. En het was in de San Giorgio-basiliek zelf, een werk van de renaissance-bouw- meester Palladio, dat Jimmy Carter, ter wijl zijn vrouw Rosalynn een bezoek bracht aan het museum van Peggy Gug genheim, de zegen ontving van pater Ber nardo. Slechts één voornaam oeuvre ont breekt op San Giorgio-eiland. Een van de huidige gasten, Frankrijks president Gis card d'Estaing, weet daar meer van. Het is de beroemde „Bruiloft van Kana" van Veronese, een schilderstuk dat ooit door de Fransen uit Venetë werd geroofd en nog altijd in het Parijse Louvre hangt volg waarvan enkele betogers gewond raakten. Er werden ook twee politie mannen gewond. Een aantal betogers werd gearresteerd. Het koninklijk bezoek hing samen met het 150-jarig bestaan van België. De Vlaamse militanten met, „Were Di" op de voorgrond, hadden tevoren de orde verstoringen aangekondigd. De politie was hierop voorbereid en had de plaatsen van handeling stevig afgesloten. Dat bleek niet voldoende: de betogers slaagden er toch in door de afzettingen heen te komen. Zij gebruik ten ratels om de plechtigheden te ver storen en deelden stickers uit met het opschrift „België past". Er werden voorts vlaggestokken met Belgische vlaggen neergehaald en men had luid sprekers gemonteerd, die op volle sterkte Vlaamse strijdliederen en leu zen pruduceerden. »i -♦I-.».., J dan i Helmut toen hij bij het arriveerde, op zijn weinig ver in de afloop topconferen- allemaal mee, de had alleen last die in zijn gezicht Vlaamse betogers en Belgische rijkswachten slaan drift op elkaar in, tijdens de onlusten die zich hebben voorgedaan bij het be zoek van koning Boudewijn en koningin Fabiola aan Antwerpen. De betoger mept met een paraplu; de politieman met een wa penstok. ANTWERPEN Een bezoek van het Belgische koningspaar aan Antwerpen, is ernstig ver stoord door onlusten, die door Vlaamse nationalistische groe peringen veroorzaakt werden. Koning Boudewijn en koningin Fabiola keerden een half uur eerder dan de bedoeling was naar Brussel terug. Een aantal onderdelen van het pro gramma, dat het koningspaar in Ant werpen zou afwerken, werd afgelast, zoals de opening van een feestmarkt en een bezoek aan het Rivierenhof. De Vlaamse groeperingen riepen leu zen, zongen liederen en probeerden de plechtigheden te verstoren. De duizend man sterke politie voerde verscheidene charges uit met de wapenstok, als ge iten, arop len te innen en in an sn gtens geeft en it

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7