Nederland verbaasd overvrijlating^an mogelijke koffiemaniak pesten niet akkoord et Russisch aanbod Drie maanden uitstel inzake hypotheekrente TOURPRIJSVRAAG fieidaeSowta/nt Noodweer raast over Leidse regio Ié an JUGTREKKING TROEPEN UIT rHANISTAN VERRAST TOPBERAAD Zoon Indira Gandhi bij vliegongeluk omgekomen Politieman mishandeld WATMOETUDOEN? Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen ~leidóQ,€ouna/ntWË 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas i ziekpcteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) t binn^enten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 23 juni 1980, 70e jaargang no. 21688 Concert „Yannis Markopoulos en zijn orkest" om 21.15 uur op Ned. II en ora 20.27 uur „Kaz". Op Ned. I om 19.25 uur „De natuur en de mens" en om 21.55 uur „Park Avenue '79". Koel Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige zuidwesten wind. Morgen zon: 5.16 - 22.04. Schev. hoogw.: 0.42 en 13.08. Laagw.: 8.41 en 21.22. ighoudster rdam rd IG De 73- zenares van ping in het llandse n, Aukje of>om-Pasma ivond in de CCUjer van haar aad door baar d aangetrof- Sens de poli- vermoord, plijk door /an lep het hoofd, de rarie had van" l geen aan- 2772' over de da_ het motief aardé11001^- Twee zusjes in auto ?estikt IEL De twee Tielse zusjes M. en W. Duijts van 4 en 5 jaar zijn za terdag bij een brandje in een auto door verstik king om het le ven gekomen. Volgens de politie hebben de kinde ren in de auto, die geparkeerd stond op de binnen plaats van hun huis, vermoede lijk met lucifers gespeeld. BLIKSEMINSLAG VERWOEST TELEVISIETOESTELLEN LEIDEN Het officiële begin van de zomer is in de Leidse regio ge paard gegaan met een indrukwek kend noodweer. Urenlange onweers buien mét slagregens en hagelstenen met de afmetingen van knikkers zorgden op tal van plaatsen voor overlast. Door de blikseminslag in de antenne van een 27 Mc toestel op een woning aan de Obrechtstraat in Leiden Zuidwest, werden tal van te levisietoestellen, radio's en andere electrische apparaten in de buurt vernield. In Sassenheim sloeg de bliksem in in een hooiberg. In de Leidse binnenstad en Leiden Noord alsmede in Voorschoten kon de rio lering de watervloed niet verwer ken. De brandweer moest vele malen te hulp komen. De radio-zendamateur in de Obrecht straat had zijn 27 Mc-installatie aange sloten op het centrale antenne systeem. De blikseminslag in de antenne van zijn zendinstallatie kwam via de cai te recht in het lichtnet en vernielde alle electrische apparatuur in de naburige woningen. De schade loopt in de tien duizenden guldens. In Voorschoten werd vooral de wijk Noord-Hofland door de wateroverlast getroffèn. Tal van huizen aan het Sa- vornin Lohmanplantsoen, het Van Beuningenplantsoen en de Thorbecke- weg moesten door de brandweer leeg gepompt worden. In Sassenheim sloeg gistermorgen om zeven uur de bliksem in de hooiberg van de firma Rotteveel aan de Hoofdstraat. Ook de verkeers lichten van kruispunt 'Noord' in Sas senheim werden door de bliksem ge troffen. Fordpersoneel moet Ford rijden BRUSSEL Wie bij Ford werkt, moet ook in een Ford rijden als hij zich een auto aanschaft. Dit onverbloemde „ad vies" wordt gegeven in het personeelsblad van de Fordfabrieken in Genk (België). „Het zou onverantwoord en kort zichtig zijn als perso neelsleden vreemde wa gens kopen. Het rijden met eigen produkt is de beste reclame en tevens een bewijs van loyaliteit ten opzichte van het be drijf", aldus het perso neelsblad. 3aarn< rpleei he mb—iiiiiiniiriuBa— De politie van Düssel- dorf heeft aan de hand van de laatste gegevens een nieuwe compositie foto gemaakt van de man die verdacht wordt van het vergiftigen van kopjes koffie in Amster dam, Rotterdam, Ant werpen en Düsseldorf. RDAM De recherche In lam, Rotterdam en Ant- zijn er nog lang niet van fd dat Frea Detlev Gaster .koffiemaniak" is, ook al Duitse politie hem vrijge- vrijdagavond zelf 'n verbinding gesteld, ,jj had gehoord dat er naar Le,(rd gezocht. Volgens dé politie in in Düsseldorf wist hij echter voor de dagen dat hij geacht werd in Rotter dam, Amsterdam of Antwerpen te zijn, getuigen op te noemen die hem in Duitsland hadden gezien. Overi gens was de man niet ontsnapt uit de psychiatrische inrichting in Kiel; hij was eruit ontslagen. Een woordvoerder van de recherche in Amsterdam zegt vooralsnog aan te nemen dat de Duitse politie zorgvul dig het alibi van Gaster heeft onder zocht. Het wachten is echter op een afschrift van het proces-verbaal dat zeer kritisch zal worden bestudeerd. Wanneer men van mening is dat een en ander niet kan kloppen, zal de Duitse politie worden verzocht de man opnieuw aan de tand te voelen. De foto van de vermeende gifmenger is inmiddels aan een aantal ooggetui gen voorgelegd. In Rotterdam en Antwerpen heeft men nog niemand kunnen vinden die- zegt dat de gif menger en Fred Gaster dezelfde man zijn. In Amsterdam echter is een aan tal getuigen van mening dat hij het wel degelijk kan zijn geweest. De verdenking viel op Gaster, omdat hij indertijd als werknemer van een galvanisch bedrijf een grote hoeveel heid gif aanschafte die in het bedrijf niet werd gebruikt. Daaronder was ook de stof scopolamine, die in de koffie werd teruggevonden en waar van een gram dodelijk kan zijn. Bo vendien zijn in de omgeving van Gaster vijf mensen onder verdachte omstandigheden gestorven. Volgens de Nederlandse politie zal Gaster de toegang tot ons land niet worden ont zegd, maar de kans is dan groot dat hij „extra aandacht krijgt" van de Nederlandse recherche. i/ord oep< •hannes Paulus II heeft zaterdag president Carter in audiëntie ont- et b Zij hebben gesproken over internationaal-politieke en humanitai- In zijn officiële toespraak tot president Carter zei paus Jo- Paulus onder meer, dat de VS zich dienen te Onthouden van elke an manipulatie in Mldden-Amerika en evenmin mag Noord-Amerl- in verlenen aan de repressieve systemen van de militaire Junta's, foto: paus Johannes Paulus schenkt de dochter van president Ann, een aantal medailles, terwijl Carter en zijn vrouw Rosalynn (Van onze correspon-. dent Marc de Koninck) VENETIE De po litieke leiders van de zeven voornaam ste geïndustriali seerde landen van de wereld, gisteren en vandaag voor de jaarlijkse „econo mische wereldtop" in Venetië bijeen, nemen geen genoe gen met het Russi sche aanbod om een gedeelte van de troepen uit Afgha nistan terug te trek ken. De zeven, on der wie de Ameri kaanse president Carter, lieten gister avond weten dat al leen een volledige aftocht van alle Russische militai ren uit Afghanistan de Oost-West-ver- houding weer ge heel kan herstellen. Kort voor het begin van hun eerste besprekingen poseerden de westerse leiders voor de fotogra fen. Van links naar rechts de Canadese premier Trudeau, Bondskanselier Schmidt, president Gi9- card, de Italiaanse premier Cossiga, president Carter, premier Thatcher en de brit Roy Jenkins, die als voorzitter van de Europese Commissie de vergadering mocht bijwonen. Op de foto ontbreekt de leider van de Japanse delegatie, minister van buitenlandse zaken Okita. Het gisterenmorgen door Moskou bekend gemaakte bericht dat alle „niet meer nood zakelijke troepen" uit Afghanistan zullen worden teruggeroe pen, heeft op een na alle westerse rege ringsleiders in Venetië de Franse president Giscard d'Estaing was afgelopen vrijdag al op de hoogte volledig verrast. En als gevolg daarvan ook de be raadslagingen groten deels beheerst. Verder heeft met name de -wijze waarop de Russi sche boodschap door de Franse president aan de overige bond genoten werd meeg- deeld bij hen tot grote irritatie geleid. Toch heeft deze irritatie niet geleid tot een breuk in het westerse kamp waar het de Af- ghanistan-verklaring betreft In hun officië le reactie verklaarden de regeringleiders Carter, Giscard, That cher, Schmidt, Cossi ga, Trudeau en de Ja panse minister van buitenlandse zaken Okita dan ook, dat de gedeeltelijke Russische terugtrekking alleen een „nuttige bijdrage kan leveren aan de Afghanistan-crisis als ze blijvend is en voort gaat tot de complete terugtrekking". De ze ven verklaarden bo vendien in de „moedi ge weerstand van de Afghaanse bevolking het bewijs te zien van de Russische onder drukking". (Zie verder pagina 7.) ker. :hy ,EET WAT ER IN 2rr^ aaeen bedrijf werkt, moet »rrr!ten van z'in ei9en werk- arrxoDen. rd in Genk is al een ar- Jerkorting in verband [lj?t teruglopen van de ver- NEW DELHI Sanjay Gandhi, de 34-jarige zoon van de In diase premier mevrouw Indira Gandhi is vandaag bij een ongeluk met een zweefvliegtuig om het leven gekomen. Even nadat hij over het huis van zijn moeder bij New Delhi was gevlogen, dook het zweefvliegtuig plotseling naar bene den en sloeg te pletter. Sanjay Gandhi en een andere inzit tende kwamen om het leven. De ambitieuze Sanjay werd door velen beschouwd als iemand, die een grote loopbaan voor de boeg had sedert zijn moeder in januari weer aan de macht Was gekomen. Hoewel hij geen offi ciële functie had, speelde hij een belangrijke rol in de door zijn moeder afgekondigde noodtoestand van juni 1975. Hij werd een controversiële figuur toen hij de uitvoering van het regerings programma voor geboortebeperking leidde. Hij werd toen be schuldigd van corruptie en van gedwongen sterilisaties. Smokkel Egyptische oudheden CAIRO Interpol, de internationale po litieorganisatie, on derzoekt momenteel de smokkel van 61 kunstschatten uit het oude Egypte naar de Verenigde Staten. Gebleken is dat de 3300 jaar oude voor werpen door een Brit naar New York zijn gesmokkeld. De voorwerpen zijn uit de tijd van farao Echnaton, de „ket ter". ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige Alp- hense politieman is gister middag door drie baldadi ge knapen in de leeftijd van 17 tot en met 20 jaar ernstig mishandeld in het winkelcentrum Ridderhof. De Alphenaar werd met di verse verwondingen voor onderzoek overgebracht naar het Rijnoord zieken huis. De politieman maakte enige aanmerkingen tegen de kna pen over hun baldadige ge drag in de snackbar. Daarop werd de Alphenaar door één van hen van achteren aange vallen en werd hij onder meer met een mes bedreigd. Twee van de drie hebben hem terwijl hij op de grond lag in het gezicht geschopt. De drie jongemannen zijn aangehouden en ingesloten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00' uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt do krant alsnog bezorgd. HILVERSUM De CDA-fractie In de Twee de Kamer is bereid met haar definitieve stand punt over de beperkte rente-aftrek voor hypo theken boven vier ton te wachten tot de komende miljoenennota. „De rege ring moet dan in sep tember wel klare wijn schenken", aldus drs. M. van Rooijen zaterdag voor de VARA-radio. Van Rooijen is vandaag na mens zijn fractie woordvoer der in het debat over de Hof- stra-belastingvoorstellen, waarvan ook de aftrekbaar heid van hypotheekrenten deel uitmaakt Hij wil het ka binet drie maanden respiit ge ven, in welke tijd de zaak be sproken moet ziin in het kader van een totale herziening van de tarieven in de inkomsten belasting. Van Rooijen zei „er niet somber over te zijn", dat ook de VVD het kabinet zal vragen de zaak nog eens te overdenken. Van Rooijen liet weten dat de zaak hem geen kabinetscrisis waard is, maar dat de regring wel de bereidheid moet tonen mee te denken over een oplos sing van dit probleem. Het CDA zal van zijn kant dan niet al te star aan ziin stand punt blijven vasthouden. (Zie verder pagina 5) Toernooi zonder werkelijke topploeg ROME - West Duitsland is Eu ropees kam pioen. Belgie, dat zo verras send in de finale was gekomen, dolf met 2-1 het onderspit. Kwali tatief gezien misschien te recht, maar ook West Duitsland toonde in de meer spannende dan fraaie finale opnieuw aan dat er op Europees voetbal- gebied sprake is van een enorme nivellering. Ook de formatie van bondscoach Jupp DerwaJI is geen echte topploeg, anders zou West Duitsland na de snel ver worven 1-0 wel zijn doorgegaan om de Rode Duivels met aanvallend voetbal op de knieen te krijgen. Er werd echter gekozen, zeker na de rust, voor meer voorzichtigheid, wat door Belgie bijna afgestraft werd, in een finale waar weer eens duidelijk aangetoond werd dat het maken van doelpunten niet meer het hoofddoel Is. De komende weken organiseert uw dagblad een prijsvraag die betrek king heeft op de Tour de France. Vanaf vandaag kunnen lezers van deze krant meedingen naar de hoofdprijs: een geheel verzorgde weekendreis naar Parijs voor twee personen. De rebus oplossen die tijdens één van de laatste etappes In uw krant wordt gepubliceerd. Dagelijks een vraag beantwoorden op de daarvoor bestemde bon. Per goed antwoord wordt één punt toegekend. Degene die de meeste goede antwoorden heeft ge geven en de rebus heeft opgelost wint de hoofd prijs. Naast de hoofdprijs zijn nog meer prijzen beschik baar. De tweede prijs is een racefiets, de derde prijs een Instamatlc fotocamera, de vierde prijs een binnenwater-hengelset, de vijfde prijs een luxe werphengel, de zesde prijs een quartz horloge met alarm, de zevende prijs een quartz horloge zonder alarm, de achtste prijs een horeca-cheque ter waarde van 100 gulden, de negende prijs een por table radio en de tiende prijs een originele Chinese palelslantaarn. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord zenden naar dagblad Leidse Courant, ant woordnummer 349, 230Ö VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG 1 Wie wint de proloog (8 km) op donderdag 26 juni. Antwoord:.. INZENDER: Naam: Postcode:.. Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1