Johan van de Velde opvolger Zoetemelk? 3 Jack van Meer in zijn elemei Hennie Top laat zich niet weer aftroeven Zes renners al zeker van wereld kampioenschap GuiseppeSaroml opvolger van Francesco Mosei SPORTTRIBUNE Geen straf voor ThurE' 11 Johan van de Velde wordt geflankeerd door Jos Schipper en Theo de Rooy, twee "individuelen", die naast het goud grepen. GEULLE Johan van de Velde, de nieuwe kampioen van Nederland bij de beroepswiel- renners, bewees niet alleen tijdens de titel strijd klasse te bezitten. Onmiddellijk na zijn geslaagde greep naar de macht bedankte hij zijn ploegmakkers voor het in hem gestelde vertrouwen. En ook zijn stralende ploegleider Peter Post werd niet vergeten. Belangrijker nog dan zijn correcte optreden was echter het feit, dat Johan van de Velde op het beslissen de moment het kopmanschap waardig bleek. Hij droeg de „last van de wedstrijd" met allu re. Hij durfde zelfstandig te beslissen waar de definitieve aanval moest worden ingezet en demonstreerde na het achterlaten van zijn vier medevluchters met een solo van onge veer 20 kilometer ook in de slotfase van de ruim 226 kilometers tellende slopende koers nog voldoende macht over te hebben. Terecht mocht hij na afloop dan ook stellen: „Ik zal me als kampioen wel bewijzen. Daarvoor ben ik niet bang". Achter Van de Velde legden Jos Schippers en Theo de Rooy beslag op de res terende ereplaatsen. De knappe triomf van het grote talent uit Rijs- bergen maakte de dag voor Tl-Raleigh een beetje goed. Enkele dagen voor de aanvang van de Tour de France werd namelijk duidelijk dat Joop Zoetemelk nog steeds niet in de gewenste vorm stak. Na pakweg 120 kilometer koers ver liet hij de wedstrijd. Voor velen reden genoeg te stellen, dat Zoetemelk's opvolger reeds was op gestaan. De nuchtere nieuwe titelhouder en on langs winnaar van de Dauphinè Liberé liet zich niet verleiden tot hei doen van opvallende uit spraken. „Ik ga de Tour in als de knecht van Joop Zoetemelk en als mocht blijken dat het hem door zijn darmstoornissen niet lukt, dan moet er maar eens gepraat worden. Volledig stel ik me er op in eerst iets voor de ploeg terug te doen". Het samenballen van de krachten om de natio nale trui voor de formatie te behouden, ken merkte ook dit jaar inderdaad weer de kam pioensrace. Het was voor de minder sterk be zette formatie van HB en de in buitenlandse dienst rijdende Nederlanders een nagenoeg on begonnen zaak het koersverloop daadwerkelijk te beïnvloeden. Daarom was de prestatie van vooral Jos Schipper, Theo de Rooy en Arie van Houwellngen te prijzen. Ze waren attent toen een kleine 30 kilometer voor het einde de defini tieve schifting tot stand kwam. De door Tl-Ra leigh vooruitgestuurde twee weken „oude" prof Ad Wijnands werd na een solo van ruim 45 kilo meter door een nog vijftien coureurs tellend pe lotonnetje ingehaald. Enkele ogenblikken later werd de beslissende ontsnapping geforceerd. Drager Van de Velde kreeg er met Van Houwelingen, Schipper en De Rooy de vrijheid. Ook al omdat de tweevoudige nationale kampioen Henk Lubberding in de remmen kneep om de goed marcherende ge vaarlijke outsider Kuiper kansloos te maken. Een uitstekende samenwerking van de Post- coureurs stond garant voor een goede ontkno ping. Alle inspanningen ten spijt mocht niet van de drie overgebleven „individuelen" worden verwacht, dat ze nog lang tegenstand konden bieden. Zinloos Theo de Rooy, de sterk debuterende neo-prof uit het Drentse Erica, bracht dat nog het beste onder woorden. „Toen Van de Velde weg kwam was het zinloos om hem nog te achterhalen. Dan zou Raas op zijn gemak naar de eindstreep zijn gebracht en was hij kampioen geworden. Ik zat gewoon in mijn eentje te vechten. Als het plan van de Raleigh-coureurs echt zou zijn ge- MAANDAG 23 JUNI 1980 PAGII GEULLE Voor het wereldkampioenes roepsrenners in Sallanches in de Frans.- op 31 augustus zijn reeds NederlandeilJ van deelneming. Het zijn titelverdedige Zoetemelk, Knetemann, Van de Velde, 1 ding en Kuiper. De overige zeven rennnn den na de Ronde van Frankrijk en de pJ.J van Nederland geselecteerd. De volgent ners komen daarvoor nog in aanmerkiit Vliet, Priem, Den Hertog, Pronk, Oostel Piet van Katwijk, Schipper, Pirard, De1 Maas, Langerijs, Stamsnijder, Van dei1 Lammertink, Havik en Nieuwdorp. De pre^ zal 70.000 gulden bevatten, als er tenminL a Nederlander wereldkampioen wordt. De i(ng moet dertigduizend gulden betalen, de lal vijfduizend, de organisatoren van het If" lands kampioenschap in Geulle vijtduizfjr voor dertigduizend gulden zoekt men n| sponsor. DEN HAAG Giuseppe Saronni is opvolg Francesco Moser geworden als Italiaans i kampioen op de weg. Saronni won gistel titelstrijd in Arezzo met tien seconden sprong op Battaglin, Baronchelli, Chine Beccia. De Franse wielertitel kwam in heb, van Pierre Raymond. Zijn ploeggenoot Ba Hinault werd tweede door in de sprint Ra£. Martin te verslaan. Juan Fernandez is de mw Spaanse kampioen op de weg geworden. ge Luxemburger, Lucien Didier, heelt gii twintig Westduitse profs en negentien Zwil verslagen in het gezamenlijke wielerkamrv schap van West-Duitsland en Zwitserland, gor Braun werd tweede en daarmee DuitS)£ pioen. Met zijn vierde plaats werd Godi Sctt0: kampioen van Zwitserland. fin icn al LE LOCLE De Zwitserse commissie va if beroepswielrennen heeft besloten geen La; zaak tegen de Duitser Dietrich Thurau aaial gig te maken. Zoals bekend werd Thurau b^ei op het gebruik van doping. toe De West-Duitse bond heeft Thurau wel eeifcoi stige waarschuwing gegeven. wa GEULLE - De Zuidlimburgse heuvels zijn het domein van Jack van Meer (22). Daar voelt de lichtgewicht uit het Brabantse Wouw zich in zijn element. Na de door hem gewonnen „Koninginrierit" in Olympia's Ronde van Ne derland zei Van Meer zelfs: „Ze hadden de rit nog veel zwaarder moeten maken. Ze zouden ons bijvoorbeeld wat vaker over de Keute- berg moeten jagen. Dan kun je pas zien of de renners een beetje kunnen klim men". De organisatoren van het nationaal kampioen schap kwamen vrijwel ge heel aan de wensen van Van Meer tegemoet. In Geulle hadden zij voor de tweede keer een parcours uitgezet met als grote attractie maar liefst 29 beklimmingen van de venijnige Slingerberg. Vorig jaar had Van Meer on der die voor hem vrijwel ideale omstandigheden nog ruimschoots naast de inzet gegrepen - hij werd slechts achtste - maar zaterdag maakte hij geen fout. Toen de strijd om de vetste prijzen in de slotfase werkelijk ontbrandde, was Van Meer op zijn hoede. Nadat de ploeg van Jan van Erp zijn pogingen om de koers open te breken door een solo van Johnny Broers had zien stranden omdat de voornaamste troef Adrie van der Poel „onderweg" naar bruggehoofd Broers was uitge schakeld door een- valpartij, zag Jack van Meer wel wat in een door Wim Jennen opgezet avontuur. Peter Damen, enorm gepikeerd door het feit dat hij was gepasseerd voor de Spe len van Mpskou, deed ook mee en de basis voor een succes volle vlucht was gelegd. Het drietal bouwde met ge zwinde spoed een voorsprong van anderhalve minuut op, voelde in de laatste ronde nog wel de hete adem van Steef Rooks en de ontketende Peter Winnen (een ploegmaat van Peter Damen) in de door regen en zweet kletsnat geworden nek, maar zorgde er toch voor dat de strijd om de plaatsen Jac van Meer nog in actie tijdens een ontsnapping met Damen en Jennen. op het erepodium tussen de drie koplopers werd uitgevoch ten. Uiteindelijk bleek Jack van Meer het sterkst, maar de marge met Peter Damen be droeg hooguit twintig centime ter. Van Meer: „Ik wist dat Ik het in de eindsprint moeilijk zou krij gen. Ik was dan ook van plan in de laatste klim nog een aan val te plaatsen. Maar dat kon niet doorgaan omdat Winnen en Damen mij de koppositie opdrongen. Van kop af demar reren was zinloos. Daarom heb ik het maar op een sprint laten aankomen. Trouwens, echt bang was ik ook weer niet, want ik voelde dat ik een goe de dag had. Rijden in slecht weer ligt mij wel. Bovendien was ik in een goede vorm uit Olympia's Ronde gekomen". Eerst Moskou Met de nationale wegtitel op zak heeft Van Meer natuurlijk een uitstekende mogelijkheid om onderdak te vinden in een profploeg. „Ik loop al lang met profplannen rond. Maar op dit mo/nent moet ik daar geen gezeur over horen. Eerst wil ik in Moskou nog een goe de prestatie leveren. Ik vind dat ik nog een schuld heb in te lossen. Ik heb al twee keer het vertrouwen van bonds coach Rini Wagtmans gehad, maar zowel bij de WK op de Nürnburgring als vorig jaar in Valkenburg was ik niet tevre den. Ik wil me nu in Mfp goed laten zien." Jack van Meer is geen md bang geweest dat zijn pla in Geulle zouden wordefl dwarsboomd, zo sterk 1 hij zich. "Ook toen Broers zo lang vooruit fif ben ik niet bang geweest" een gegeven moment h<| ik dat Broes één minui vijftien seconden voorsj had. Toen ben ik in de b€ ming van de Slingerberg eens op kop gaan rijder I de top bleek het verschil t Ito verkleind tot 40 secoi lan ten zijn? Trouwens, niet Broers maar Van der de belangrijkste man wa: Jan van Erp. Het is natu ER jammer voor v.d.Poel da viel, maar toen het er ech aankwam, miste zijn ploeg weer de slag, zoals dit sei il zo vaak is gebeurd", zei Meer, die behalve Van Poel ook Jacques Haneg 's en Peter Winnen had vreesd. fr9 Peter Damens teleurste IH over de sprintnederlaag tl - Van Meer kende nauwi k? grenzen. Hij had via de ni f nale titel willen bewijzen Jfc bondscoach Rini Wagtn S hem ten onrechte buiten^ ploeg voor de Spelen had houden. Ook na de tweede plaats Damen in deze titelstrijd i Wagtmans nog volledig acL zijn beslissing om Damen tl te laten. „Ik heb Damen paar keer meegenomen buitenlandse wedstri Geen enkele keer heeft I mij een sterke indruk gerti Nu kan Damen wel zeggen ik hem niet zo goed kan r veren als zijn ploegleider r ik ben toevallig wel de bon coach en Henk Steevens n .Ik peins er niet over Steev mee te nemen naar het buit land om Damen te motivei Jan Zwartkruis laat de tras van Ajax toch ook thuis als met het Nederlands elftal triji V Hennie Top tovert een een glimlach op het gelaat: de zege en de titel zijn binnen. (Van onze verslaggever) GEULLE - In één jaar heeft Hennie Top (23) veel bijgeleerd. Liet ze zich vorig jaar in de finale van het NK wielrennen in Geulle nog aftroeven door de geroutineerde ex-wereld- kampioene Koole-Fopma, zaterdag nam ze zelf het initiatief, met als ge volg dat ze nu wel kreeg waar ze vo rig jaar net naast had gegrepen, de nationale damestitel. Toen de Wekeromse in gezeléchap van Leon- tien van de Linden en Mary Barendregt defini tief buiten bereik van het verbrokkelde pelo ton was geraakt, kon Hennie Top het geduld opbrengen om pas één kilometer voor het einde te demarreren. „Ik had wel eerder kun nen aanvallen, maar dat leek me niet zo ver standig, omdat er veel wind stond. Daarom heb Ik gewacht tot net onder de top van de Slingerberg, waar de beschutting van de bo men ophield", meldde de oostelijke vyielren- ster, die al haar kracht in de beslissende atta que had gelegd. Voor Leontien van de Unden (tweede) en Mary Barendregt (derde) was er eenvoudig geen houden meer aan. Henny Top, dit jaar al winnares van een crite rium in Culemborg en het kampioenschap van Gelderland, profiteerde ten volle van de stren ge bewaking die de grote favoriete Anne Möhlmann-Riemersma ten deel viel. „leder een hield Anne in de gaten. Er werd haar geen meter ruimte gegund. Maar toen Leon tien van de Linden en Mary Barendregt een paar ronden voor het einde in de aanval gin gen, hield iedereen de benen stil. Ik zag wel wat in die ontsnapping en deelde maar eens een stootje uit. Toen er niemand reageerde, wist ik dat ik goed zat", opperde Henny Top, die op dat moment nog onkundig was van het feit dat wereldkampioene Petra de Bruin in de slotfase in gezelschap van Anne Möhlmann een poging om de drie-koploopsters te ach terhalen, had zien verstoren door een valpar tij, waarbij ze een sleutelbeen brak. Anne Möhlmann kreeg vervolgens wel steun van Tineke Koole-Fopma, maar de achter stand op het leidende trio kon niet meer wor den weggewerkt. Intussen is voor Hennie Top de keuze tussn wielrennen en schaatsen weer actueel gewor den. „Schaatsen doe ik nog steeds het liefst, omdat je daarin minder afhankelijk bent van anderen. Maar misschien ga ik, nu ik Neder lands kampioene wielrennen ben, wel kiezen voor de wielersport", aldus Henny Top. LEIDSE COURANT dwarsboomd, en alles zou weer zijn samen ge komen, dan waren ze achter ons weer beginnen te koersen en was alles voor niets geweest." Er bleef voor de voor IJsboerke rijdende prof dan ook weinig meer over dan te sprinten om de tweede plaats. Een strijd, waaraan de rege rende wereldkampioen niet meedeed. Jos Schipper werd uiteindelijk tweede en De Rooy derde. Van TI-Raleigh-zijde bestond er met name voor De Rooy een zekere angst. Johan van de Velde: „We wisten dat hij goed reed. Hij kon een lasti ge klant worden. Zijn aanwezigheid in de kop groep was er dan ook de reden van waarom ik al zo vroeg in de aanval ging. In de laatste ron de had ik hem zeker niet meer uit het wiel ge kregen." De wijze waarop Van de Velde zich uit eindelijk van zijn laatste rivaal ontdeed was knap. Na eerst lek te hebben gereden, maakte hij zijn achterstand snel goed en demarreerde meteen over zijn medevluchters heen. De Rooy haalde hem terug en weerstond ook de tweede aanval. Daarna was het gebeurd. Van de Velde vertrok onweerstaanbaar en werd pas na de fi nish teruggezien. Ongelijk Ondanks de ongelijke krachtsverhoudingen was Theo de Rooy niet al te zeer teleurgesteld. Hij accepteerde de situatie. Realistisch stelde hij: „Als individu heb je nagenoeg geen kans. Bo vendien kwam ik vrijdagnacht pas laat uit Zwit serland terug. Ik moest alles alleen doen en had amper tijd om me goed voor te bereiden, laat staan me te concentreren." De voorbereiding van Johan van de Velde was uiteraard aanzien lijk beter. „Ik was met Knetemann en Zoetemelk een beetje beschermd. Aan de andere kant be tekende dat ook niet zoveel, want met een één- dagskoers weet je nooit hoe de strijd zal verlo pen. Maar ik had een goede dag. al kreeg ik in de slotfase van mijn solo wel last van kramp." Rustig Terwijl de nieuwe eigenaar van het rood-wit- blauwe tricot rustig zijn verhaal deed, verbleef Joop Zoetemelk al lange tijd in zijn hotelkamer. Een opmerkelijk opgeruimde Zoetemelk overi gens. Hoewel hij erkende, dat de grote vorm er niet was, straalde hij toch een zeker zelfvertrou wen uit. „Ik heb nog steeds last van mijn maag. Morgen ga ik naar Parijs, waar ik door dokter Fuchs, mijn huisarts, helemaal zal worden on derzocht. Het is natuurlijk niet geweldig, want alle reserves zijn verdwenen, maar ik heb die el lende liever nu dan in de Tour de France. Ik weet niet wat er met mij aan de hand is. Maar ja, vorig jaar was ik in topvorm en lukte het in de Tour niet. Misschien is het nu andersom. De Tour is toch altijd iets heel aparts." En hij ver volgde: „Ik voel wel dat de mensen denken dat het niets wordt, maar laten we maar op een goede afloop hopen!" Overtuiging De „kroonprins" van Hinault was overigens vol overtuiging aan het Nederlands kampioenschap begonnen. Hij had het idee de titels wel te kun nen grijpen, hoewel hij merkwaardig genoeg te vens ventileerde er rekening mee te hebben ge houden, de eindstreep niet te zullen halen. „Ik stapte vooral af, omdat de groep waarin ik zat elke ronde één minuut achterstand meer opliep. Nou, dan is het zinloos om door te koersen." Een voortijdig vertrek, dat in de Tl Raleighploeg toch wel enkele gezichten deed betrekken. De opkomst van Van de Velde werd mede daarom nog eens extra bejubeld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16