flotor- Wossers pelen van de eenvoud an start in reugheliaanse sfeer 99Spo@k- vlueht" boven Papendal Huub Rothengatter boektknappezege Stroom records bij zwemmen PORTTRIBUNE n S Oostenrijkse baancommissaris doodgereden hier en Mulle llpfpn LE1DSE COURANT MAANDAG 23 JUNI 1980 PAGINA 13 Het Oostenrijkse zijspanteam Bruno Schneider op weg naar de zege in de eerste manche. LO De vierde zijspanmotor- meetellend voor het wereldkam- nschap, is gisteren op het circuit het Belgische Tremelo voor de Ne- andse rijders geëindigd in een regel- hte teleurstelling. zijspancombinatïes werden getroffen anJr ongekend veel materiaalpech. In de lo, ite manche konden Cor den Biggelaar ïJCor van der Bijl nog beslag leggen op. 3de plaats achter de Oostenrijkse jdfbinatie Schneider/Langele. In de fede reeks werd Rein van Gastel en Erik kmans de beste Nederlandse combi- [ie met de zevende plaats. In de eind- flschikking om de Grote Prijs van Bel- zorgde dit duo voor de beste prestatie r het Nederlandse contingent met de jtjde plaats. De dagprijs ging naar de eerste in de tweede manche. Wil van der Laan, Ton van Heugten, Cor den Biggelaar (in de tweede). Jan Bakens, de Nederlandse coryfeeën op zijspan* crossgebied, allen werden het slachtoffer van materiaalpech en konden geen rol van betekenis spelen. Jan Bakens moest in de eerste seance afhaken na een valpartij, waarbij zijn bakkenist Piet van Deutekom een gebroken pols opliep. In de tweede reeks deed zich opnieuw een valpartij voor. De Brit Fox wilde de ravage ontwij ken en reed tijdens die manoeuvre die uit gevoerd werd tijdens een hevig noodweer, tegen de omheining op. Met zeer zware verwondingen werd hij in een ziekenhuis in Leuven opgenomen. Peter Herlings Is winnaar geworden van de nationale motorcross 500 cc-klasse, die op circuit De Vrijenberg in Loenen werd oehouden. De Maico-rijder uit Gemert heeft beide manches op zijn naam weten te brengen. Toon Karsmakers, die in de eerste manche op de tweede plaats beslag legde, zag zich in de tweede manche de overwinning ontgaan. De coureur uit Waal- re finishte als eerste maar werd gediskwa lificeerd omdat hij een stuk van het circuit had afgesneden. De Japanner Tetsumi Mitsuyasu won in Dalecin met een Yamaha de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije tellend voor het wereldkampioenschap motorcross 125 cc- klasse. In de tweede manche eindigde de Nederlandse Honda-rijder Peter Groene-, veld als vijfde. Dinant Zijlstra, die met een Yamaha reed, werd in deze manche zeven de. Na acht wedstrijden voert de Italiaan Michele Rinaldi de ranglijst van het Euro pese kampioenschap aan met 108 punten. Groeneveld staat met 54 punten op een aedeelde. zevende plaats. ?7"! Je Si koe naar EM Op het Olympic Plaza hing lagmiddag kort nadat prinses pesl iet de beschermvrouwe van de ^fIe lische Spelen voor Gehandicapten esde Olympiade voor geopend had '°e,e ard min of meer een Breugheliaans pp™ je. Terwijl in de biertent de pinten y' and tot hand gingen, het Nijmeegse draaiorgel oer-Hollandse klanken iceerdc, de koek en zopiekramen oete en hartige waren danig zagen DIJK()n, en ook de schiettent op volle draaide hipten en hopten er twee se folkloristische dansgroepen ihilderachtige pleintje op. Er ging >ek op voor een show, die niet in akke draaiboek van de regie, dat jeningceremonie in het Olympische Feye 5n op Papendal vooral had bepaald ontr aerd stond. Alleraardigst was het tste kijken naar de in boerenkledij ge- ron<dansers en danseressen, die zeer we' san met de beentjes van de vloer ir afmet onder andere de meisje van 'eze oninklijk Nederlands Gymnastiek- van nd, die pakweg een uur eerder op >t h oene grasmat van Papendal een otte ;te demonstatie hadden gegeven, d me manier waarop een jazz-gym en m lening ook kan worden uitgevoerd. jeningsceremonie was ofschoon 10 is nu en dan grimmig zijn tanden >otte, een even kleurig als fleurig Hl uren, met bomvolle tribunes waarop ruwe schatting om en nabij 12.000 en hadden plaatsgenomen om niets van het schone schouwspel was op de eerste plaats de opmars etb% 42 naties die met zo'n 2.000 atle- Pas >rde Ze# zwemmers in de komende dagen als team of als pure individualist(e) toppen van de Olympus zullen be- e r#n. In de toch wel verbeten jacht om de het eremetaal. Voorafgegaan door turn sters, die de bordjes met daarop de na men van de landen droegen, rolden de at leten en atletes in hun stoelen naar de voor hun bestemde vlaggemasten. terwijl klaterend applaus als schrille yells - waarin vooral zuiderlijker gelegen landen erg sterk zijn, maar waarin ook de Polen en de Scandinaviërs opperbest hun mannetje staan - de bonte stoet begeleidden. Daar na: de afwerking van het voorprogramma, ofwel het acteren op de muziek van stads- draaiorgel de Corsicaan uit Nijmegen door drie Gelderse folkloregroepen: „de Can- nenburger boerendansers" uit Vaassen, „De Meulenvelders" uit Doesburg en het ,,'t Olde Getrouw" uit Varsseveld. Vervol gens: het marcheren en musiceren door de Koninklijke Militaire Kapel en door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, dan: het aanvliegen van twee legerhelikopters met aan boord beschermvrouwe Margriet en haar man mr. Pieter van Vollenhoven, de landing van de toestellen midden in het stadion, de begroeting (onder andere door mr. W.J. Geertsema, de Gelders commis saris van de koningin en burgemeester Drijber van Arnhem) De prinses nam na het obligate bloemetje in ontvangst te hebben genomen, plaats op de eretribune waarop ook minister-president Dries van Agt intussen al wachtte op de komende gebeurtenissen. De duizenden hoorden het woord voeren door Anton van Emden, de voorzitter van de Stichting Olympische Spelen voor Gehandicapten 1980 en door dr. Robert W. Jackson, de waarnemend president van de International Stoke Man- deville Games Sport Organization for Disa bled, (ISOD). Van Emden stipte aan dat deze Spelen de grootste zijn, die tot dus ver in Nederland zijn gehouden. Hij bena drukte dat ze zullen plaats hebben over eenkomstig de principes van de in maart overleden sir Ludwig Guttmann, de grond van de 100 meter heren voor geamputeerden. De Westduitser Will (rechts) "wint. r v.l.n.r. Kanazashi (Jap), Grinninger (Oos) en Yosje (Egy). legger van de Internationale Sportbeoefe ning door Gehandicapten. „Ik wens elke sportman en sportvrouw veel succes toe en ik vertrouw erop dat de Spelen zullen plaats hebben in de geest van vriend schap, eenheid en sportiviteit", zo besloot Van Emden zijn toespraak. Dr. Jackson besteedde aandacht aan de rol die prof. Guttmann, die op 80-jarige leeftijd stierf, in het internationale wereldje van de gehandicapte sportbeoefenaren heeft vervuld, „Sir Ludwig was de verper soonlijking van de sport voor de gehandi capten". Prinses Margriet sprak daarna de woorden: „Vandaag, 21 juni 1980, verklaar ik de Olympische Spelen voor Gehandi capten voor geopend". Weer klaterde ap plaus en klonken er Olympische hymnes en werd er ruim baan gemaakt voor Hil- versumse Show en Drumband „Beatrix- band", de Europese kampioen en was ein delijk het moment aangebroken waarop de keurgroepen van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond in actie kwa men. Na de ceremonie van het hijsen van de 42 landen vlaggen (er werden geen volkslie deren gespeeld) ontstak beschermvrouwe Margriet de Olympische toorts, waarvoor algemeen O.S.-directeur Cees Dekking zelf een vlammetje erbij hield, waarna het Olympisch vuur, de eeuwige vlam, werd ontstoken, nadat NIS-atleet De Groen het ingenieus geconstrueerde ontstekingsme chanisme voor het aardgas in werking had gesteld. Dat ging gepaard met het lossen van 10.000 duiven, een activiteit van de Nederlandse Postduivenhouders Organi satie. Namens alle atleten legde tafeltennister Irene Schmidt en namens de jury-leden legde Henk Boersbroek de Olympische eed af, en kon tot besluit het défilé van de landenploegen beginnen. VEENENDAAL In het Olym pische water van Veenendaal zal het gaan wemelen van de recordverbeteringen. Dat is niet zo'n moeilijke voorspel ling na de eerste wedstrijden, gisteravond gezwommen in het Valleibad, waarbij meteen al zeven nieuwe Olympische en wereldrecords werden ge vestigd. Een van de opval lendste nieuwe recordhou ders was de Brit Muirhead, die in de categorie 100 meter vrije slag voor volledig blin den uitkwam op een tijd van 1.04.69. De enige Nederlandse deelneemster, Marianne Huy- ben slaagde er niet in om zich bij de eersten te klasse ren. Verder waren er gisteren groepswedstrijden basketbal. De uitslagen daarvan zijn: groep A: Spanje-Verenigde Staten 45-79, Japan-ltalië 83- 52. (Van onze verslaggever) ARNHEM Wie gaf opdracht voor de vlucht van twee reclamevlieg- tuigjes, die zaterdagmiddag boven Papendal bij Arnhem circuleerden, en die de tekst „Zuid-Afrikaanse invaliden blank en zwart, Neder land houdt U apart" achter zich aansleepten? Vast staat dat de toestelletjes vanaf de luchthaven Teuge bij Apeldoorn zijn opgeste gen. Maar Air Service Holland het luchtreclamebedrijf - noch de luchthaven Teuge zelf weet wie de opdrachtgever(s) geweest is (zijn). Chef-vlieger Eddy Volman (42) van de reclamefirma: „Het enige dat ik weet, is dat het om een anonieme opdracht ging, die contant zou worden betaald. Maar wij hebben hem niet geaccepteerd. Wie de beide vliegtuigen toch de lucht heeft laten ingaan, daarover tast men volledig in het duister." Volgens mr. W.J. Geertsema, de commis saris van de Koningin in de provincie Gel derland, waren de toestellen zonder toe stemming van de Rijksluchtvaartdienst op gestegen. De dienst Luchtvaart van het corps Rijkspolitie op Schiphol liet desge vraagd weten, dat het in Nederland ieder een vrij staat om te vliegen en dat ieder een die bereid is om daarvoor te betalen, reclameteksten door de lucht mag laten slepen, mits deze niet beledigend zijn. Hans van Zijl, de vroegere voorzitter van de stichting „Wij horen erbij", die zich beijverde om Zuidafrikaanse sportlui niet alleen als deelnemer, maar ook als sup porter naar de Olympische Spelen voor Gehandicapten te Arnhem te laten overko men, meldde van de vluchtopdracht niet op de hoogte te zijn. „Ik wou dat ik het wist, want dan zou ik best met de betrok kene een gesprek willen hebben. Overi gens ben ik een erg goeie verliezer, en dank ik mr. Geertsema voor zijn bemoeie nis met de Zuidafrikaanse affaire". De Gelderse commissaris van de Koningin was gistermiddag in het Olympisch Dorp in de Oranjekazerne te Schaarsbergen. Aan een tafeltje in het Sir Ludwig Guttmann- centrum deelde hij mee, dat zowel de pilo ten als de opdrachtgevers tot de vlucht kunnen rekenen op forse geldboetes. Om dat zij, volgens hem, illegaal in de lucht waren. Over de tekst die de vliegtuigjes over het bomvolle Papendal trokken, had mr. Geertsema dit oordeel: „Op zichzelf een juiste stelling, die de Tweede Kamer ter harte moet gaan. Ik betreurde de be slissing van het parlement om Zuid-Afrika van deelneming aan de Olympische Spe len uit te sluiten. Ik heb er mijn uiterste best voor gedaan, om die mensen hier naar toe te halen." Cees Dekking, de algemeen directeur van de Olympische Spelen, deelde mee dat er zaterdagmiddag tussen twee en vier uur met het oog op de aankomst per helicop ter van prinses Margriet en vanwege de (overigens afgelaste) landing van 130 pa rachutisten boven Papendal, een vliegver bod van kracht was. Dekking stelde ook nog dat het 107e verbindingsbataJjon van de Landmacht hem de informatie over het vliegverbod had verstrekt. Commentaar van de Rijkspolitie op Schiphol: „Daar t9 ons niets van bekend". Prinses Margriet overhandigt de olympische fakkel aan de Nederlandse at leet Hans Venema (foto boven), die even later het vuur ontsteekt, bijgestaan door drie sportgenoten (foto onder). KNITTELFIELD De 20-jari- ge Oostenrijkse baancommis saris Siegfried Lerchbacher is tijdens een 1000 kilometer motorrace op de Oosterrei- chring om het leven geko-. men. Hij stak in een onover zichtelijke bocht de baan over toen de Oostenrijkse coureur Manfred Obinger aan kwam rijden. Lerchbacher overleed in de he licopter die hem naar het zie kenhuis vervoerde. Obinger liep slechts een sleutelbeen- breuk oo. ZOLDER Huub Rothengatter, leider van start tot finish, heeft gisteren op het circuit van Zolder met zijn Toleman de zevende wed strijd tellend voor het Europese kampioen schap formule 2-renwagens gewonnen. De coureur van het Racing Team Holland ver dreef de Italiaan Teo Fabi, snelste in de trai ning, direct na de start al van de eerste plaats. De Brit Brian Henton, leider in het klassement van het kampioenschap, vergrootte zijn voor sprong. Hij werd tweede en heeft 40 punten, dat is veertien meer dan zijn landgenoot Derek Warwick, die tweede staat in de rangschikking voor de titel. In de tweede fase van de race vormde Henton een bedreiging voor de coureur uit Naarden. Na 33 van de 50 te rijden ronden bedroeg het ver schil slechts luttele seconden. Rothengatter liep vervolgens weer van zijn voornaamste rivaal weg om met een voorsprong van een kleine twintig seconden te winnen. Door zijn eerste zege bezet Rothengatter, die voor het tweede seizoen in deze klasse rijdt, een gedeelde vijfde plaats in het klassement voor het Europese kampioenschap formule 2- renwagens. Uitslag: 1. Huub Rothengatter (Ned.) met Toleman de 50 ronden (213,1 km.) In 1 uur, 13 min., 44.61 sec. (gemid deld 173,385 km/u); 2. Brian Henton (Gbr.) met Toleman 1.14.03.63; 3. Siegfried Stohn (Ita.) met Toleman 1.14.04.73; 4. Derek Warwick (Gbr.) met Toleman 1.14.35.04; 5. Angel Guerra (Col.) met Minardi 1.14.36.90; 6. Mike Thackwell (NwZ.) met March 1.15.00.75. Stand Europees kampioenschap na zeven wedstrijden: 1. Henton 40 pnt.; 2. Warwick 26 pnt.; 3. Fabi 21 pnt.; 4. Andrea de Cesaris (Ita.) 16 pnt.; 5. Stohr en Rothengatter beiden 15 pnt. De achtste wedstrijd tellend voor het Europesè kampioenschap formule 2-renwagens is de gro te prijs van Zandvoort, die zondag 20 juli wordt gehouden. Jan Lammers is gisteren tweede geworden tij dens de vierde wedstrijd van de pro-car serie, die op de Norisring bij Neurenberg werd ge houden. De Nederlander voert na vier van de acht wedstrijden voor het pro-carkampioen- schap de ranglijst aan met 50 punten. De zege was voor de Westduitser Hans-Joachim Stuck, die tweede staat in de rangschikking met 40 Huub Rothengatter. De Zwitser Marc Surer, die na zijn ongeval In de Grote Prijs van Zuid-Afrika in maart voor het eerst weer in een race startte, was snelste in de training. Hij werd derde in de wedstrijd. Stuck, die slechts tot een zevende trainlngstijd kwam, nam halverwege de race van BMW's M-1 de leiding om die niet meer af te staan. Uitslag: 1. Hans-Joachim Stuck (WDI.) 45.46.72 (gsm. 150,7 kilometer per uur); 2. Jan Lammers (Ned.) 45.51.05; 3. Marc Surer (Zwi.) 45.59.59; 4. Manfred Schurli (Ue.j 46.07.33; 4. Alan Jones (Aus.) 46.14.06; 6. Dieter Questor (Oos.) 46.15.23. Stand: Pro-car kampioenschap van vier races: 1. Lam mers 50 pnt.; 2. Stuck 40 pnt.; 3. Jones 34 pnt.; 4. Schurtf 33 pnt. Arie Luyendijk werd in de race voor de Europe se beker super formule Vee-renwagens zesde. Hij voert na vier wedstrijden de ranglijst van de competitie aan met 42 punten. De tweede plaats is voor Person met 32 punten. In de training kwam de Nederlander tot een achttiende trainingstijd, waarna besloten werd voor de wedstrijd zeil de reservemotor te ge-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13