99Heroes of Rock 9n Roll vroeger is altijd leuker PLATEN Concertagenda KLASSIEK Twee symfonieën van Otto Ketting -cNL Stones Stones fans opgelet! Vol gende week vrijdag ver schijnt de nieuwste Stones elpee „Emotional rescue" in de platenzaken en mis schien komen zij midden oktober naar Nederland. Veronica onderhandelt daar momenteel nog over. Yes De Engelse symfo-rock- formatie Yesis uit el kaar. Rick Wakeman en Jon Anderson, de man nen van het eerste uur van Yes, zien meer brood in een solo-carrière. De resterende helft gaat nu verder met Trevor Horn en Geoff Downes. Dit tweetal maakte het afge lopen jaar een aantal hits onder de naam „The Bug gies". Summer Een special rond de Ame rikaanse Donna Summer, de Marilyn Monroe van de soulsisters, is aanstaan de woensdag in Count down te verwachten. Emerson De soundtrack „Inferno" waarvoor Keith Emerson, ex-lid van Emerson, Lake and Palmer, de muziek componeerde is in Italië tot de beste sound-track van het jaar uitgeroepen. Emerson schreef deze muziek voor de horror film van §alvatore Ar- gentos, die in de loop van de zomer in roulatie gaat. De :Vijs Rob de Nijs is aardig in zijn knollentuin. Zijn nieuwste LP-experiment „Met je ogen dicht" blijkt namelijk een geweldig succes te zijn. In Neder land zijn daarvan al zes tigduizend exemplaren over de toonbank gegaan en in België twintigdui zend. Een niet gering aan tal, wanneer je bedenkt dat het momenteel niet zo te best gaat met de platen- markt. McCartney Paul McCartney, die goed is voor een omzet van zo'n honderd miljoen gul den per jaar, heeft in het Londense Grosvenor House Hotel een onder scheiding in ontvangst mogen nemen voor, zoals dat genoemd wordt, „de buitengewone diensten voor Britse muziek". Bob Geldof, leider van de Boomtown Rats, kreeg een onderscheiding voor zijn compositie „I don't like mondays". Mike Batt kreeg twee prijzen. Eén voor zijn album „Cara van" en één voor zijn compositie „Bright Eyes", die door Art Gartfunkel gezongen is. Cliff Richard werd bekroond voor de internationale hit van het jaar „We don't talk any more". Bootsman De samenwerking met The New Adventures-gi- tarist Peter Bootsman be viel Herman Brood zo goed, dat die momenteel alles op alles zet om Peter voor The Wild Romance te strikken. Of dit hem lukt, is nog de vraag. Pe ter heeft het best naar zijn zin bij The New Ad ventures. Muzikale berinneringen blijken vaak de meest hel dere die een mens weet te bewaren. Hij zal ze vaak kunnen verweven met die minder tastbare momenten van klein geluk. De eerste dans, de eerste liefde. Bij weer anderen staan ze op zichzelf en nog jarenlang in de platen bak. Muziek van toen is immers altijd leuker. Dat maakt de mu ziek zo eigen, zo dierbaar een herinnering die blijft. Muziek is tijdloos en tege lijk tijdgebonden. De jeugd heeft zijn eigen muziek, de muziek heeft zijn eigen jeugd. Voor iedereen komt het moment van afhaken, terugvallen op het verle den. Een deel van de herin neringen aan dat verleden liggen in zwarte groeven bewaard. En op film. Alleen al vanuit dat oogpunt is het Veronica-programma „Heroes of Rock 'n Roll" bij voorbaat een succes. Van zoiets als creativiteit bij de programmamakers is nauwe lijks sprake. De vijfdelige se rie, die de maand juli wordt uitgezonden, is op geen enke le wijze aangekleed en geeft evenmin een verantwoord overzicht van de ontwikke ling van de populaire mu ziek. En dat is niet eens een verwijt. De kracht van de se rie schuilt in de veelheid van het materiaal en in de fraaie beelden. De samenstellers verdienen dan toch waarde ring voor hun succesvol speurwerk in de archieven, voor de rest wordt het pro gramma gemaakt door de rock 'n roll-helden zelf. En hoe. Het is wervelende show geworden waarin de sterren nog eens schitteren. Chuck Berry waggelt weer met zijn „eendeloopje" over het podi um en in Liverpool begint de Beatles-victorie opnieuw. Ook de hedendaagse rockers ontbreken niet: Fleetwood Mac, Kiss, The Police. Revolutie Tussen Chuck Berry en The Police ligt zo'n vijfentwintig jaar muziekgeschiedenis. Het fenomeen rock 'n roll wordt nog altijd niet of nauwelijks vermeld in de geschiedenis boeken. De ongetwijfeld grij ze heren geschiedkundigen gaan voorbij aan het feit dat de rock 'n roll een uiting was van de grote maatschappelij ke onvrede bij de jeugd, een spreekbuis voor het brede verzet tegen gezag en moraal. De Rock 'n roll-cultuur zou leiden naar nieuwe waarden, een nieuwe levenshouding. Over de invloed van de zesti ger jaren op onze huidige sa menleving is iedereen het wel eens. Vergeten wordt vaak dat die roemruchte ja ren een voortzetting waren van een ontwikkeling die met de rock 'n roll in de vijf tiger jaren al was ingezet. Bo vendien werd de beweging van zestig gestuurd, geleid en geïnspireerd door de muziek. Want het waren helden, die „heroes of rock 'n roll". Ido len zijn ook leiders, gewild of ongewild. Zonder een echte protestbeweging te zijn werk te rock 'n roll ook buiten de muziek vernieuwend en doorbrak zij taboes. De be staande waarden en normen voorzagen immërs niet in dat „wilde gedoe". Een televisie- registratie van Buddy Holly's •'Peggy Sue" schokte het pu riteinse Amerika. Voortaan mocht alleen het bovenlijf van Holly op de buis ver schijnen, omdat het „geheup- wieg" strijdig was met de ze delijke normen. Maar rock 'n roll was niet meer te stuiten. De in Amerika veroorzaakte vloedgolf overspoelde Euro pa, de wereld. In de Verenig de Staten waren rock 'n roll en Amerikaanse cultuur sy noniem geworden. De schrij ver Joseph Conrad noemde de oorlog in Vietnam een „rock and roll war". Geen wonder, de Amerikaanse sol daten namen de rock 'n roll niet mee, zij waren het. Basis Wie nu de eerste echte rock 'n roll speelde, blijft het eeu wige twistpunt. Bedenk daar bij dat rockmuziek een men geling was van diverse be staande muzieksoorten. De basis is vooral de rhythm Vanaf 2 juli aanstaande zendt Veronica de tv-serie „Heroes of rock'n roll" uit, een van oorsprong Amerikaans programma waaraan Nederlands en Engels materiaal is toegevoegd. Deze serie bestaat uit vijf afleveringen van ieder vijfentwintig minuten en geeft chronologisch een indruk van de ontwikkeling van de rock and roll. blues geweest Fats Domino), maar ook de blues en gospel muziek (Muddy Waters, Ray Charles), de soul (James Brownen zelf de country (Hank Williams) waren van invloed. Feit is dat Bill Haley als eerste het fenomeen van de rockster introduceerde. „Rock around de clock" werd een wereldhit. Het nieuwe evangelie bereikte eind vijfti ger jaren Europa. Even viel er een windstilte na het over lijden van Buddy Holly. Maar rock 'n roll ging door. Eigen bodem Al werd Nederland dan wat later wakker, de vloedgolf spaarde ook onze dijken niet. Grateful Dead Go To Heaven klinkt als een goedmoedige verwen sing. Het is echter de titel van de laat ste elpee van Grateful Dead. Op de hoes blikken zes in witte kledij gesto ken dertigers in de lens, alsof zij het hemelrijk op aarde hebben beërfd. Er is een hoop veranderd sinds Grateful Dead in de jaren '60, gestimuleerd door LSD, acid-rock maakte. In de jaren '70 brak de realiteit door dat er eindelijk eens brood op de plank moest komen. De bandleden kwamen toen op het idee country-rock te brengen, zoals en kelen van hen met The New Riders Of The Purple Sage in het voorprogram ma van hun concerten hadden gedaan. Jammer alleen dat elke opeenvolgende plaat een herhaling werd van de vori ge. De weinige personeelswisselingen deden daar niets aan af... of toe. Zorg den Keith en Donna Godchaux nog voor enige afwisseling op de laatste el pees (zoals op de door Lowell George in 1978 geproduceerde Shakedown Street), op Go To Heaven (Arista) zijn zij vervangen door Brent Mydland, die ook tekent voor composities als „Faom Me" en „Easy O To Love You". Zijn zwakke en emotieloze stem leidt de andere bandleden in deze nummers in een niet geslaagde imitatie van The Eagles. De rest is al niet veel beter. TvR Peter Gabriel Met zijn nieuwe solo album, evenals de vorige t\vee eenvou dig genaamd „Peter Gabriel", maakt Peter Gabriel zich definitief los van zijn Genesis-periode. Waren zijn eer der verschenen elpees nogal chaotisch door hun experimentele karakter, „Pe ter Gabriel III" is duidelijk een geheel en geeft hem een nieuw en eigen ge zicht. Dat is een positief punt natuur lijk, alleen kun je je wel afvragen of de breuk met Genesis niet wat al te dras tisch is doorgevoerd, gezien de schrij nende verschillen. De composities zijn niet meer als bij Genesis vanuit een melodie gegroeid, maar heel duidelijk vanuit het ritme. Dat maakt de num mers zeker helder, maar ook minder fantasierijk. Een eigen geluid is er ze ker, maar binnen de composities is weinig ruimte voor verrassingen. Slechts „Family Snapshot" en „Lead a normal life" voldoen aan de muzikale eisen die je aan iemand als Gabriel mag stellen. Iemand die zo nadrukke lijk zijn stempel heeft gedrukt op een groep met zulke verrassende, monu mentale en bij voorbaat klassieke mu ziek, komt op „Peter Gabriel III" toch wat mager uit de verf. J.V., Phonogram 9124054. The Beat I Just Can't Stop It van de Engelse Beat (niet te verwarren met Paul Collins' Beat) lijkt op een snelle auto, waarvan de remmen het begeven hebben. Zonder te stoppen gaat het in hoog tempo maar door. Veertien songs lang klinkt feest- en dansmuziek uit de speakers. De zesmansformatie uit de industriestad Birmingham weet nauwelijks van ophouden, waarbij de metalig klinkende stemmen van de 23- jarige blanke David Wakeling en de 19-jarige zwarte Rankin Roger voor het unieke en opgewekte Beat-geluid zorgen, aangevuld met de swingende sound van de ruim twee en een half maal zo oude saxofonist Saxa. Voortgekomen uit het zogenaamde 2- Tone-label van The Specials heeft The Beat zijn debuutelpee uitgebracht op Ariola. De plaat bevat alle hits, van „Tears of a clown" en „Ranking full stop", de tweede topper „Hands off... she's mine" en de B-side „Twist and crawl" tot de meest recente „Mirror in the bathroom". I Just Can't Stop It is het voorbeeld van een debuutalbum, dat nooit meer verbeterd kan worden. Deze plaat kan gerust verkocht wor den met de „niet goed, geld terug"-ga- rantie. TvR Alive And Kicking moet kennelijk be wijzen dat groepen als Herman Broods Wild Romance, The Bintangs en Sweet d'Buster nog lang niet dood zijn. Be richten over opheffing en uit elkaar gaan van The Wild Romance en Sweet d'Buster hebben inmiddels wel bewe zen dat de patiënten zo al niet dood, dan toch wel zwaar ziek zijn. Of het ongeneeslijk zal ziin, moet de tijd uit wijzen. Wat Ariola voor heeft gehad met het uitbrengen van live-opnamen van met name Brood en Sweet d'Bus- ter is niet helemaal duidelijk. De „le vende" opnamen op respectievelijk „Cha Cha"en „Gigs"klinken heel wat beter dan op Alive and Kicking. Wat The Bintangs betreft werd het inder daad eens tijd dat de dampende rhythm and blues van deze groep live werd vastgelegd. Is Alive... met al deze bedenkingen nu echt zo slecht? Het antwoord is nee. Het beste bewijs hier voor levert Bert us Borgers op kant B, die op zijn onmiskenbare wijze laat hó ren dat de saxofoon nog steeds de beste uitvinding is die ooit in Belgiëf. is ge daan. TvR Bill Haley, de eerste „echte" rockster. Het is aan de Veronica-re- dacteuren Bart van Leeuwen en Cees Baars te danken dat we niet verstoken blijven van een stuk vaderlandse pophistorie. Omdat „Heroes of rock'n roll" sterk op Ame rika was gericht, dook men hier in de archieven van de verschillende omroepen waar een aantal tamelijk unieke opnamen uit het stof werden gehaald. Trea Dobbs, Rob de Nijs, Shocking Blue en Gol den Earring, om maar een paar te noemen, waren hier de pioniers en hebben zeker hun invloed gehad. Ook heb ben de Amerikaanse samen stellers de ontwikkelingen in en vanuit Engeland op z'n zachtst gezegd nogal ver waarloosd. Ook die leemte werd door' Veronica opge vuld door gebruik te maken van opnamen uit het befaam de Engelse programma „Echoes of the sixties". Kwaliteit Een stroming binnen de mu ziek ontstaat nooit vanzelf, maar is altijd een voortzet ting van een ontwikkeling. Putten de eerste rockers hun inspiratie uit de rhythm blues, deze kwam op haar beurt weer voort uit de gos pel en bluesliederën, waar van de wortels in Afrika lig gen. Vanaf het moment dat de eerste mens met zijn knots op een boomstam sloeg, was de basis voor de verdere ont wikkeling van de muziek ge legd. De rock 'n roll ivas dus muziek-technisch gezien echt iets nieuws. In de ji zeventig werd die muzij „logika" in de rockmu min of meer verstoord, I onder' andere de Beatles composities niet langer uit het "ritme maar van ui* p mehodie begonnen op te wen. En dan zwijgen wed over de mogelijkheden ïrlail de electronica die later de ri den en zullen worden be ook de synthesizer, de co/nP(-*pnet de chip. De muziek werd volwa!c" en spontaniteit maakte p/.Cn V voor kwaliteit. Song te Zei dal werden soms tot ware pot toet groepen speelden klassiek §CJ1( schoolde popmuziek en, rockopera deed zijn int A ve De nieuwe helden confC&CI teerden met complete sy/tabil nieorkesten. Reusachtige m< dia rezen op. Lichte ffec\\ 20 play-back, diaprojecties. 1. good old rock 'n roll? De r Jv 'n roll was stervende. De neratie van zestig drafc WC Weemoedig de „gouwe ouS Str en keerde zich tegen de ven komende, ingeblikte muz, stfjlen. De nieuwe Senerp,n n groeide echter op met c vernieuwde vormen. pfl&KG kWam op en bleef. Don ÏOen Lean zong het het al een „The music died". Maai dat wel zo? De disco-fans len ooit hun kinderen iel, v: meer begrijpen en hun bij di tellen van de tijdên warzitte: er nog échte muziek w woo gemaakt. Zij zijn de oajst h zakken van morgen. jimte JOS VISSCHin d€ 21 juni Led Zeppelin, Ahoy' in Rotterdam. 23 juni Bob Marley and the Wailers, Ahoy' in liotterorr 27 juni Gruppo Sportivo, Exit in Rotterdam. :nepj 28 juni Rod Stewart, Ahoy' in Rotterdam. 4 ft 28 juni Devo, Theater Carre in Amsterdam. n k 1 juli Marvin Gaye, De Doelen in Rotterdam. 2 juli San tana, IJsselhal in Zwolle. [F.0? 19 juli De Continental Singers, Ahoy' in Rotterdam. 25 augustus Julio Iglesias, Hou trusthallen in Den Hat ?r gei Wie belang stelt in de ontwikke ling van onze componeerkunst, werd sinds het einde van de jaren vijftig geregeld geconfronteerd met muziek van Otto Ketting. Na zijn studie aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag speelde hij - een jaar of vijf trompet in het Resi dentie-Orkest. Daarna was hij in tensief bezig als vrij componist die bovendien soms les gaf, soms prik kelend over muziek schreef en vooral de laatste tijd nogal eens op trad als dirigent van ongebruike lijk repertoire, hetzij van actuele muziek, hetzij van verwaarloosde werken uit. een nabij verleden. Met dat al is componeren voor Otto Ketting hoofdzaak gebleven. Met een voor buitenstaanders natuurlijk ge mak bleek hij als componist verschil lende kanten op te kunnen. Voor bla zers schreef hij muziek die is te ka rakteriseren als ontspannende speel- muziek-op-ni veau. Deze muziek vond niet alleen in ons land maar ook in de Verenigde Staten nogal aftrek. Voor ballet en film maakte hij veel muziek die de visuele beweging leek te stimuleren of te illu streren en er in elk geval op de een of andere manier een sluitend comple ment mee vormde. Tenslotte compo neerde hij flink wat concertzaalmu- ziek die voor hemzelf het zwaarst tel de en waarvoor hii nu en dan opmer kelijk veel weerklank kreeg. Toch manifesteerde zich in zijn com posities bepaald geen man die zo maar even vlotweg muziek uit zijn mouw schudde. On- of slechts halfbewust er vaart de luisteraar bij elke compositie van Otto Ketting dat er een musicus aan het woord is die de lijnen van zijn muzikaal betoog weloverwogen uitzet zodat een muzikale idee, welke die ook zijn mag, gestalte kan krijgen. Met uitzondering van de zeldzame ge vallen waarin de muzikale structuur een eigen zeggingskracht opeist, los sen idee en opzet in de muziek als vanzelf op doordat de muzikant Ket ting uiteindelijk altijd triomfeert over de constructeur. Kennelijk heeft hij hooit de behoefte zijn luisteraars op te zadelen met echte luisterproblemen en gaat het hem er altijd om die luis teraar zonder poespas zo direct moge lijk te benaderen. De zojuist verschenen Donemus-plaat waarop twee symfonieën van Ketting zijn vastgelegd, kan die vroegere er varingen alleen maar bevestigen. Vol gens een formule die al eerder voor Peter Schat overtuigend werkte, com bineert de plaat Composers' Voice 8001 een heel vroeg en een heel re cent werk van Ketting. Net als bij Schat is er een sterke emotionele band tussen het oude en het nieuwe stuk. De symfonie in laa t-yoman tische bezetting (maar met afwijkende struc tuur) die Ketting in 1959 als 24-jarige voltooide, herinnert aan Alban Berg zonder dat er van epigonisme sprake kan zijn. Dat is evenmin het geval bij de symfonie voor saxofoons en orkest uit 1978, die een veel moderner bezet ting en structuur heeft maar die her innert aan Bela Bartók. De namen van de grote voorgangers zijn slechts genoemd om enigszins het muzikale klimaat aan te duiden en om de conti nuïteit van de componeerkunst aan te geven want Ketting is natuurlijk Berg noch Bartók. De vroege symfonie is eigenlijk één groot, lyrisch bewogen adagio dat tweemaal wordt onderbroken door snellere episoden die eikaars tegen beeld zijn. Het stuk is onlangs nog in Rotterdam gespeeld maar werd vast gelegd in een uitvoering door het Concertgebouworkest onder Hans Rosbaud die de expressiviteit wel zo goed tot uitdrukking bracht, al moet men de opname uit 1961 in de koop toenemen. De symfonie voor saxofoons en orkest is intussen al twee keer onderschei den: met de tweede prijs van het in ternationale Rostrum of Composers (Unesco) in Parijs en, ook vorig jaar, met de Amsterdamse Matthijs Ver- meulen-prijs. Die laatste prijs is wel heel terecht want zowel bij de jonge als bij de oudere Ketting lijkt er een mentale relatie te bestaan met de ver- ontachtzaamde Nederlander die pas op het eind van zijn leven enigszins in het concertbedrijf aan bod kwam en voor wie ook Ketting als dirigent zich met voorbeeldig resultaat heeft inge zet. Het stuk voor saxofoonkwartet en or kest heet symfonie omdat het hele maal geen concertant karakter heeft. Het saxkwartet exposeert het .mate riaal en houdt als het ware toezicht op de verwerking ervan waarbij twee andere, vaak apart gebruikte instru- mehtengroepen 'zijn betrokken: ko perblazers (6 hoorns, 5 trompetten, 4 trombones, tuba) en strijkers (zo veel mogelijk, met toegevoegd piano, ma rimba en vibrafoon). Bij de strijkers ontbreken de contrabassen omdat deze groep een spiegelbeeld wil vor men van het vierstemmige saxkwar tet. In zijn toelichting op het werk zegt de componist dat een maatschappelijk gegeven is ingecomponeerd: hoe func tioneert een individu of een kleine groep tegenover grotere of zeer grote groepen, en is dan juist het contrast niet interessanter dan de versmelting? Ik geloof niet dat dit ooit zó op welke luisteraar dan ook zal overkomen en het is geruststellend dat Ketting zelf zegt dat hij dit gegeven pas na voltooi ing opmerkte. De saxofoonsymfonie in een weergave door het Concertgebouworkest onder Bernard Haitink is, nét als de vroege symfonie, geen muziek die ongemerkt aan je voorbij gaat. Je zult deze twee symfonieën niet gauw vergeten en dus vaker willen horen. En daarom was het allemaal toch begonnen. JQHN KASANDER Otto Ketting.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8