^adlooptocht liep voor uitenlanders fataal af ZUIDAFRIKAANSE POLITIE SLUIT STAD AF VOOR JOURNALISTEN Steun aan Swapo van W ereldraadconf erentie Èibbers: aking IBOP We mogen niet vergeten wat er in Afghanistan gebeurt Kabinet kiest (voorlopig) voor inpoldering van Markerwaard gering verzet zich nog tegen itvoeren van motie-Scholten p!lf gewonden bij zelfverbranding roltrap kRDE WIND EN HOOG WATER NOODLOTTIG «ïjuist Holland-Festi val steeds meer in trek Genland/buitenland LEIDSE COURANT .fcWcf,i.GF ZATERDAG 21 JUNI 1980 PAGINA 7 (Van onze correspondent) IRIJS - Elf personen liepen vrijdagmor- n op een Parijs spoorwegstation ernstige SJJ ndwonden op toen een 25-jarige jonge- n die zich met benzine overgoten en in nd gestoken had zich in lichterlaaie en Ischreeuwend op een druk bezette rol trap stortte. Het voorval deed zich om acht uur in de morgen voor, het tijdstip waarop" de drukte op het Gare St. Lazare, dat meer forensenverkeer verwerkt dan enig ander station, het grootst is. De gewonden zijn al len in een ziekenhuis opgenomen. Negen van hen verkeren in zorgwekkende toe stand. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse politie heeft de stad Uitenhage, 32 kilometer ten westen van Port Eliza beth, volledig voor journalisten af gesloten nadat 1000 stakende zwarte arbeiders van de Amerikaanse ban denfabriek Goodyear een protest mars hadden gehouden voor hoger loon. Een fotograaf van het blad „I?ort Elizabeth Evening Post" werd door de politie gearresteerd. De de monstranten zouden met stenen naar huizen van blanken hebben ge gooid, zo meldden journalisten voor dat zij uit de stad werden gezet Donderdagavond had de politie met ge weervuur en traangas al slag geleverd met niet-blanke demonstranten in Kaapstad, Port Elizabeth en Uitenhage. In enkele zwarte woonwijk?p van Port Elizabeth moesten politieagenten zich al schietend een weg banen langs opge worpen barricaden, zo heeft de poliie verklaard. Twee personen zouden door schoten hagel van de politie zijn ge wond. De onrust in het gebied rond Port Eli zabeth begon toen de fabrieken van Volkswagen en Ford door stakingen van zwarte arbeiders hun poorten moesten sluiten. De stakingen voor ho gere lonen hebben zich nu uitgebreid naar nog acht andere ondernemingen. Het officiële dodencijfer na de rellen deze week in Zuid-Afrika bedraagt 32, zo heeft een woordvoerder van de poli tie meegedeeld. 30 doden zouden zijn" gevallen in Kaapstad en omgeving en 2 in Bloemfontein. Niet-officiële bronnen spreken vrn 60 doden. Koningin in Drenthe Ministers: politie schoot terecht DEN HAAG De politie heeft niet onjuist of onmen selijk gehandeld bij een bankoverval op 10 december vorig jaar in de Amsterdam se Van Baerlestraat, waarbij twee mannen zijn doodge schoten. Dat hebben de ministers Wie gel van binnenlandse zaken en De Ruiter van justitie geant woord op schriftelijke vragen van PPR. CDA en D'66. Wel hebben de politiemannen zich een onjuist beeld gevormd van de aard van de verwondingen van één van de overVallers. Een verwijt valt hen met het sectierapport in de hand daarover niet te maken, aldus de bewindslieden NOORDWIJKERHOUT De voorlopige verwachting van de leden van het cen traal comité van de Wereld raad van Kerken is dat de consultatie over Tacisme een sterke aanbeveling zal doen aan de leden-kerken tot uit breiding van de steun aan het programma tot bestrij ding van het racisme. Op'de zitting, gewijd aan Zuid-Af rika en Namibië, stemde de vergadering unaniem voor een aanzienlijke gift aan Swapo, de bevrijdingsbewe ging van Namibië. De verbannen bisschop Colin Winter had reeds eerder dui delijk gemaakt dat de Swapo de enige is die geaccepteerd door het volk van Namibië dit land vrij kan maken. De We reldraad-consultatie vraagt echter niet alleen om een uit breiding van financiële steun. De grote betekenis die aan het programma gehecht wordt, be tekent ook, zó verklaarde me vrouw Elisabeth Adler, lid van de commissie PCR, een steun voor de vele minderheidsgroe pen die er in de wereld blijken te zijn. Vooral door de landelij ke en regionale bijeenkomsten waar een dialoog heeft plaats gehad met minderheidsgroe pen uit alle hoeken van de we reld, is men zich gaan realise ren dat de problematiek in Zuid-Afrika niet wezenlijk verschilt van die van minder heidsgroepen in India, Latijns- Amerika of Australië. verbaai kkeiijk tanleyi p van >ningini ansteej INE Sk 2140- Volgens CDA- let koVoorzitter Lubbers was 210. ierdag gehouden onder- aking van de Algemene el 767^n Onderwijzend Per- ABOP overbodig. Op •A-bijeenkomst in Maa- zei Lubbers vanoch- UT deze staking het on- oog 2.,' en 'n het bijzonder behang van de leerlingen 75(ieschaad. 14 uur.t dat de beide christelij- onderwijsorganisaties en PCO) niet tot een zijn overgegaan heeft legen hun inzet voor BfltfUnied onderwijs „geloof- illdderf» gehouden, aldus de imjfactievoorzitter. 1 jkendeS bepleitte invoering Tabtfn meerjarenplan voor Mkgelegenheid in het on- Combl, het tijdelijk inzetten op scholen v.a. jte knelpunten en tijde- soires,aatregelen voor het ko- iravan cursusjaar om de wer- jn het kleuter- en inderwijs terug te drin- VANS gartoj oas»er ^libabwe itra rebellen —JBURY Dc lucht- j van Zimbabwe is gis tra» in staat van paraat- lv( ebracht. Eenheden van en politie zijn ingezet en int einde te maken aan irdt reewapende opstand in Zimbabwe van leden et opgeheven guerilla- van Josuah Nkomo.' ingers van Nkomo zijn """"""•eden over de onderge- p rol van Nkomo, die in lering van preisdent Mu- ninister van binnenland en is. Mugabe beschouwt tand als een ondermij- an zijn gezag en heeft de rebellie met alle jke middelen te zullen aaan. Vermoed wordt de kampen wegelopen a's zich tot eren opstan- p hebben samenge- Carter in Rome ROME De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren in Rome verklaard dat de Verenigde Staten „zich resoluut zullen tonen" tegenover de Sowjet interventie in Afghanistan, zelfs wanneer sommige bondgenoten de militaire interventie geen ernstige bedreiging van de wereldvrede vinden. „Het mag niet worden toegestaan dat de wereld vergeet wat er daar geschiedt", al dus Carter. Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten de sancties die tegen de Sowjets zijn genomen, zal handhaven. „Enkele van onze bondgenoten hebben ons gesteund, enkele niet, maar wij zullen ons standvastig tonen", aldus de Ameri kaanse president. Carter's woordvoerder Jody Powell ver klaarde dat de president deze opmerkin gen had gemaakt tegenover de Italiaanse president Allesandro Pertini en premier Francesco Cossiga. Carter ontmoette beide Italianen in het luisterrijke Quirinaal, de- officiële presidentiële residentie. Vanavond vliegt Carter naar Venetië voor bijwoning van de economische topconfe rentie die daar morgen begint. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft een principebesluit geno men tot inpoldering van de Markerwaard. Het voornemen zal in de komende vier jaar de procedure volgen van de Pla- nologiosche Kernbeslissing, hetgeen betekent dat er volop inspraak mogelijk is. Na verzameling van alle standpunten vanuit de maatschappij zal de Tweede Kamer zich over het beleidsplan uitspreken, waarna de regering een definitieve beslissing zal nemen. Mocht de inpoldering doorgaan, dan zal de inrichting van het drooggelegde gebied op z'n vroegst in het jaar 2005 kunnen beginnen. In totaal wil het kabinet 40.000 ha. van het Markerwaardgebied - laten inpolderen. Tussen de kust van Noord-Holland en de nieu we polder zal nog ongeveer 20.000 ha. aan randmren overblij ven. De geraamde kosten van het project zijn f 1,5 miljard. Het kabinet wil de polder voor een belangrijk deel inrichten ten be hoeve van de landbouw, woningbouw en recreatie. Een betrek kelijk klein gedeelte zal bestemd worden voor de bosbouw. Ook zal er ruimte komen voor natuurreservaten. Het bestaande na tuurreservaat de Oostvaardersplassen op de grens van Zuidelijk Flevoland zal in ieder geval worden uitgebreid. Overigens wil het kabinet ook nog steeds rekening houden met de eventuele aanleg van een tweede nationale luchthaven in de Marker waard. Ook is de inrichting van een militair oefenterrein ter ontlasting van de Veluwe niet uitgesloten. AMSTERDAM Het Holland-Festival heeft dit jaar onge veer honderdtwintigduizend bezoekers getrokken. Vorig jaar waren dat er nog negentigduizend. In totaal werden er 325 evenementen gehouden. Volgens de organisatoren was de opkomst in Amsterdam en Utrecht zeer goed, in Rotter dam gelijk aan het jaar ervoor, maar in Den Haag duidelijk beter dan in 1979. Aan de avondkassa's was veel verkoop, hetgeen volgens de or ganisatoren wijst op een enthousiaste mond tot mond-reclame en op de belangstelling van een jong publiek, dat minder ksnel dan oiuderen geneigd is vooraf te reserveren. De kinder- en jeugd theatervoorstellingen zijn goed bezocht. De inbreng van Nederlandse kunstinstellingen beweegt zich volkgens de organisatoren van het Holland Festival op een „zeer hoog kniveau". Dat zóu niet alleen blijken uit de vergelijking met buitenlandse gastoptreders. Maar ook uit kde reacties van de negentig buitenlandse critici. STEUN VOOR CHRYSLER WASHINGTON Het in moeilijkheden verkerende automo bielconcern Chrysler krijgt regeringssteun ter grootte van ruim 1 miljard gulden. De laatste twee banken stemden gisteren in met uitstel van betaling. Er is haast bij de lenirig. Volgende week al moet het concern de nog openstaande rekeningen beta len van ongeveer 19.000 toeleveringsbedrijven. De bank staat ook nog in het krijt bij meer dan 400 banken en verzekerings maatschappijen. Die schuld is inmiddels opgelopen tot een be drag van negen miljard gulden. Wubben blijft in voorarrest AMSTERDAM De 28-jari ge Henk Wubben, de woens dag gearresteerde bewoner van het geëxplodeerde huis aan de Amsterdamse Quel- lijnstraat, blijft in voorar rest. Dit is gisteren meege deeld door de rechtercom missaris in Amsterdam. Reden hiervoor is de verden king van brandstichting dan wel ontploffing, en het in bezit hebben van explosieve stoffen en munitie. Een deel van de explosieve stoffen is gevonden in de fietsenbox van de flat in Amersfoort, waar de man is gearresteerd. Vier jaar en tbr in dubbele moordzaak ZUTPHEN De rechtbank in Zutphen heeft gisteren de 23-jarige R. van W. uit Apel doorn conform de eis veroor deeld tot vier jaar en tbr. De jongeman had bekend op 17 maart van dit jaar zijn vriend Bart van Houten in diens flkat te hebben ge wurgd. Dit zou zijn gebeurd omdat de vriend van de veroordeelde hun beider vriendin ook had gewurgd. Van W. heeft steeds ontkend iets met die zaak uit staande te hebben. De offcier van justitie, die aanneemt dat Van W. beide moorden heeft gepleegd, maar dat niet kon bewijzen, heeft gezegd dat mochten er nog bewijzen ko men Van W. alsnog voor de tweede moord vervolgd zal worden. VWO-examen biologie had schoonheidsfoutje DEN HAAG VWO-lera- lingen die dit jaar eindexa men biologie en na herkan sing zijn gezakt, hebben toch nog een kansje op een diplo ma. In een van de vragen hande lend over de lichte vacht van een ijsbeer, was namelijk een schoonheidsfoutje geslopen. Leerlingen die geen natuur kunde in hun pakket hadden, zouden door foute beantwoor ding van de vraag over de lichte vachtkleur van< de ijs beer benadeeld kunnen zijn. Staatssecretaris De Jong heeft nu besloten het eventueel fout gegeven antwoord ook goed te rekenen. Het was giste ren in Drenthe een beetje wisselvallig weer. Daarom had koningin Beatrix voor alle zekerheid haar paraplu bij zich, toen zij tijdens haar werkbezoek voor het pro vinciehuis In Assen naar een „histori sche" stad somroeper luisterde. Naast haar de commissaris der Koningin, mevr. mr. A. Schilthuis. Opvarenden vaft Rainbow Warrior nog in arrest AMSTERDAM De organisatie Greenpea ce heeft bekendgemaakt dat de opvarenden van het schip Rainbow Warrior nog steeds door de Spaanse politie wordt vastgehouden na de actie tegen de walvisvangst. Iedereen wordt op het schip in voorlopige hechtenis gehouden. Niemand mag van boord. Kontakt met de buitenwereld is onmogelijk, omdat de boordradio verzegeld is. Journalisten die ook aan boord zijn, mogen het schip verla ten, op voorwaarde dat zij foto's en aantekenin gen overhandigen aan de Spaanse marine. De autoriteiten hebben nog steeds niet bekendge maakt op welke gronden de opvarenden van de Rainbow Warrior worden vastgehouden. OVERLEG OVER OLIE-EMBARGO »ze jparlementaire redactie) IAAG Met name de VVD-mi- maar ook een aantal van hun >llega's, verzetten zich ertegen 5 regering de motie-Schol ten, gevraagd wordt om een olie- lesjes tegen Zuid-Afrika, uitvoert, lierdoor ligt de zaak zó moeilijk ministerraad er gisteren nog it is gekomen. Maandag wordt erleg op dit en andere punten, iftrekbaarheid van hypothkeek- rente en uitkeringen aan ex-KNIL-lers voortgezet. Na afloop van de ministerraad verklaarde vice-premier Wiegel tegenover onze krant met nadruk dat de regering „ook in deze zaak een wijs en consistent beleid zal voe ren". Dit wijst erop'dat de meerderheid in het kabinet er vooralsnog niet voor voelt van de tot nu gevoerde lijn af te wijken. Deze komt erop neer dat de regering het in elk geval op dit moment niet verstan dig vindt een olie-embargo in te stellen. Volgens Van Agt is het niet zeker dat het kabinet maandag een definitieve beslis sing zal nemen. Hij herinnerde eraan dat de Tweede Kamer de regering tot en met donderdag de tijd heeft gegeven. Dit ge beurde op initiatief van de CDA-fractie, die minister Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) in overweging gaf nog eens" heel goed na te denken over de argumen ten waarmee hij de otie-Scholten had af gewezen. Een wadlooptocht Ameland is giste- twee buitenlanders noodlot- Naar de. politie van eemt, is de 27-jarige .A. Hashim door een golf en verdronken. Tang uit China is in het ziekenhuis te Dokkum bezweken. behoorde tot een groep van man. Ze waren allen verbon- van het Internatio- Centrum in Ensche- om half negen gistermorgen, voor laag water, was de groep bij Hol werd de oversteek naar Ame land begonnen. De groep stond onder leiding van de heer Van der Zee, die als docent aan het centrum in Enschede is verbonden. De man, die als ervaren wadloper bekend staat, vond de toe stand op de Wadden vrijdagmorgen zo danig, dat een overtocht haalbaar leek. Onderweg kwamen de zeventien wad- lopers al vrij gauw in moeilijkheden. De harde zuidwestenwind had voor hoog water gezorgd op de Waddenzee. Het nemen van de eerste vaargeul was dan ook al moeilijk en zwaar. Bij het doorkruisen van een tweede vaargeul werd de Irakees Hashim meegesleurd door de sterke golfstroom. Hij is, naar de politie aanneemt, in het koude wa ter verdronken. Het steeds sterker stijgende water was voor Van der Zee aanleiding de men sen voor te stellen om terug te keren naar Holwerd. De groepsleden besloten echter door te gaan naar een mossel- bank. Daar aangekomen ontdekte kapi tein De Bruin van een toevallig passe rende boot van Rijkswaterstaat het groepje verkleumde wadlopers. Hij pik te de zestien op en bracht hen terug naar Holwerd. Onderweg had de kapi tein met mond-op-mond-beademing de heer Tang in leven weten te houden. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed de Chinees echter. De mislukte wadlooptocht heeft in het noorden nogal beroering gewekt. De heer Van der Zee, die tegenover de po litie verklaarde een ervaren wadloper te zijn, had twee weken geleden de route nog onderzocht. Hij is echter niet aangesloten bij de wadloopcentra in Pietersburen, Wierden en Holwerd. In dat geval had hij namelijk te horen ge kregen dat gezien het sjechte weer en de hoge waterstand de tocht niet ge maakt had mogen worden. De niet-of ficiële gids was niet in het bezit van een radio. Hij kon dan ook niet radio grafisch hulp inroepen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7