The Fellows: twintig jaar allround klanken en „live" in „town" en touw o] uitenlandse kenhuizen pctioneren iciënter jeidenaars in radioprogramma de bres voor hun stad 1 :rv-programma over het lijden van leiden act' 1 ~M j V REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1980 PAGINA 5 LS: CHIRURG PROFESSOR MANS IN ORATIE: rder y :ijnsraa^ il func id zo >et kui dron| komer urele i sen sta >k ïre g< As me k waè O irschiji i stee( Ie raaf mt te „Het systeem van de Nederlandse zie- v^gV,ti met zijn goede sociale voorzieningen ,w jei de hand dat er niet zo efficiënt gewerkt ast pjen als in het buitenland met zijn free en- e lede Dit zei professor Huysmans, gewoon afweten- op het vakgebied van de thoraxchirur- dezeriiddag tijdens een oratie waarmee hij zijn need*) de Leidse universiteit openlijk aanvaard- verfSs01" Huysmans ging in zijn redevoering ijk za op de drie hoofdproblemen van de Neder- op wirtchirurgie: een sterk toegenomen behoef- in ^Wetenschappelijk onderzoek, een toenemen- lisatie en het tekort aan operatiecapaciteit. levoering drong professor Huysmans er op aan dat jkheid komt in de verdere ontwikkeling van de fgie in Nederland omdat het anders onmogelijk is lingsplanning voor nieuwe hartchirurgen te ma- I "Wïstaat momenteel nog steeds een tekort aan opera- •it. Het streefgetal van 4000 open-hartoperaties is ^^Lari 1980 bijna gehaald. Daartegenover staat dat de r operaties is gestegen van 6200 tot 6700 per jaar, i verborgen behoefte nog niet meegerekend. „Zo- tafelen politieke uitspraak bestaat dat de kosten van de Vrdszorg worden gebonden aan een maximum heeft Jetbaiënt recht op optimale zorg en moet aan de volledi- dslefte worden voldaan", aids de professor, tallu rancl i HJtbi1* Huysmans noemde de vraag naar onderzoek het ote probleem van de hartchirurgie. „Eén van de voetfken die hierbij aan de orde komt, is de mogelijk- Ospke prognose van de patiënt na de operatie te bein- ;t rol van verschillende geneesmiddelen zoals an- Benmiddelen en plaatjesremmers is zeer omstreden, rengs'er bestrijding van risicofactoren als hypertensie, doel.roken nog te weinig bekend is. Ook de invloed van ■ing, idatie-programma is nog nooit goed onderzocht", al- J. jtssor Huysmans. Hij stelde dat het beschikbaar stel- oortgen databank ten behoeve van de Nederlandse hart- igenche centra een hoge prioriteit dient te krijgen want De himogelijk de grote hoeveelheid informatie te ver- er ujonder de hulp van automatische gegevensverwer- ;n tweede probleem zag de hoogleraar in het aantal it.jps binnen de hartchirurgie. „Het is noodzakelijk 1;n ieder centrum twee chirurgen per specialisatiege- wezig zijn om een goede verzorging van de verschil leden te waarborgen". r Huysmans zei niet te verwachten dat met het op- in de drie problemen de hartchirurgie zonder zorgen „De hartchirurgie verkeert in een overgangsfase, genblik ontbreekt door de niet aflatende druk van ntenaanbod, de rust om de samenwerking rnet ande- lines goed van de grond te laten komen*', aldus pro- uysmans. LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Li LEIDSE AMATEURGROEP DIE DE „SEIZOENEN" OVERLEEFDE Twintig jaar alle kanten uit kunnen met muziek, in harmonie, van crazy- rockers tot nog steeds de Shadow-sound; twintig jaar lang reizen, voornamelijk in de weekeinden, twintig jaar optreden in een keurig pak, smetteloos wit en met grote vlinderdas („niet in spijkerbroek, want daarmee kun je je niet in alle kringen begeven", vindt Henk Doove jr.); twintig jaar gein en ontspanning, G O. Kortom: twintig jaar „The Fellows": een goudeerlijk Leids orkest van vier man: amateurs die het samen lang hebben volgehouden en tot nog toe nergens zijn gestrand. Zo zijn er niet veel, op het plaatselijke liefhebbers-vlak. Henk Doove jr. (36) wil daar graag iets over kwijt. „Twintig jaar geleden: een turbulente toestand op het gebied van de amusementsmuziek, waarin de stijlen én patronen zich steeds meer afwisselden. In die tijd richtte A.Steenbergen, die een eigen theaterbureautje had, de band op en nam veertien jaar lang de zakelijke leiding op zich als manager. Zoon Johan en neef Ben Steenbergen waren er ook bij en speelden mee. Dat was het begin. Naderhand heeft de groep veel wisselingen meegemaakt. Zelf zit ik er nou ook een jaar of dertien in. In het begin o ja, dat was mooi traden we op in De Zevensprong, in Leiden- Noord, voor het clubwerk van pater De Ponti, weet je wel. Cabaret. Zanger Carlo kwam erbij, zo'n Italiaantje. En ook zangeresje Xandra (ja, die Sandra van Andres van het songfestival van vorig jaar; die zong ook bij The Fellows). En nog meer zangeressen. Mijn vrouw bijvoorbeeld, familiair bekend als Duifje Gout, die toen Daniella heette en zelfstandig is gaan werken, totdat de kindertjes kwamen. Ze trad ook op in de Nederlandse film „10.32 uur". De laatste zangeres, zo in '76, was Natasja. Daar hebben we een singletje mee gemaakt: „Victoria Regia". Dat deden we onder de naam „Bluebird" om de naam The Fellows te sparen. Dat was goed gezien. Het nummer was wel leuk, maar de produktie en de mixage waren niet zo prettig". Maar goed, The Fellows zijn nu met z'n vieren: Gerard Burgerhout (36), sologitaar, Henk Doove jr. (36), slagwerk, Adrie Leest (33), basgitaar, en Walther Veenstra (32), rithme-gitaar. Uitgebalanceerd voor, hoofdzakelijk, bar- dancingmuziek en voor feestavonden en eventueel diner-dansants. Ontbijtpartijtjes zijn er nog niet bij. Van bossa-nova en cha cha cha tot Top 40-werk en een ontaarde Poolse polonaise, als 't moet. Henk Doove jr: „Een paar jazz- nummertjes maken we ook, met het grootste plezier, en klassiek werk in een modern jasje. We zijn allround, geen blèrende popgroep. Ach, af en toe iets wilders ertussen door, dat ligt eraan waar je speelt. Dat kan geen kwaad. Overal en ergens hebben we opgetreden. En met veel succes, mag ik wel zeggen. Ook in Duitsland (we hebben een paar keer ons de beroerte gelachen met Rita Corita: ze ging vóór ons staan en je zag meteen bas „The Fellows": twintig jaar in slagorde, op het moment in de volgende c (v.l.n.r.): Gerard Burgerhout, Henk Doove jr, Adrie Leest en Walther Plaats van samenkomst: Meerrust in Warmond, zondagse tempel van sions. en drum niet meer; een hartstikke leuk wijfie is dat), in Hilton Amsterdam, Treslong Hillegom, in Meerzicht, Rijnsaterwoude (met Ted Easton samen), in Grave (met 's nachts op de terugreis stomweg pech met een verbrande kopklep)". Ook de Leidse Hutspotten kennen The Fellows erg goed. Gehos en van die carnavaleske dingen, daar zijn de kerels niet te beroerd voor. „O ja, we hebben vreselijk leuke en ook nare dingen meegemaakt. Zoals het vroeger was is het niet meer. Wat we meemaakten in Duitsland, waar de meisjes om je handtekening aan de binnenkant van hun regenjas vroegen. Dat was grappig. Tegenwoordig zijn ze een stuk nuchterder, althans wat die handtekeningen betreft. Ja, dat was een tijd. Er zijn in Leiden erg weinig orkesten meer die dit genre doen. Ik ken hooguit een stuk of twee, drie. Je krijgt dan meer bruiloft-orkesten en zo, hè, met een drummertje en een orgeltje, hè. Vroeger waren er veel en veel meer in Leiden. In de jaren '60 O jee, het waren er wel tachtig, met al die soorten muziek die je had. In een bandje spelen was toen een ware rage. We zijn één van de weinigen die nog over zijn. Nog steeds Shadow- muziek maken we; dat wordt weinig meer gedaan. Maar wij doen het nog goed, heel behoorlijk, vind ik zelf". In Hilton konden The Fellows met rijke binken uit de bouwwereld champagne meedrinken, elders (bij studenten kwam dat wel voor) at het gezelschap.dat de groep ingehuurd hadt/ delicieus en kregen Doove 'c.s. een uiensoepje voorgezet, of aangelengde gin. Henk Doove jr, als spreekbuis van de knapen: „We spelen nog steeds met plezier en in een goede verstandhouding onderling. We hopen in elk geval de 25 jaar nog te halen. Dat zou al geweldig zijn, voor een amateurgroep. Wat een zorg voor ons is steeds meer, dacht ik is dat we ons als „live" groep waar moeten zien te maken in deze tijd van play-back. Dat is een kwaliteits-test, die we tot nog toe (nogmaals: als amateurs) uitstekend hebben kunnen doorstaan in twintig jaar met steeds veranderende muziek". Henk Doove jr blijft z'n slag slaan en Gerard, Adrie en Walther roeren hun gitaren onder een gunstig gesternte. Dat wil zeggen: zolang de publieke belangstelling ervoor bestaat. En wat de drie Leidenaars en één Leiderdorper betreft, mogen dat nog vele jaren zijn. Vanavond vieren The Fellows hun vierde lustrum in besloten kring van genodigden die gebouw „Morschwijck" aan de Topaaslaan zullen bevolken. Een man of honderdveertig. Met zeer gewaardeerde medewerking van de buurtvereniging, „want", aldus Henk Doove jr, „vindt maar eens een gelegenheid, een zaaltje dat niet al te duur mag kosten. Het wordt een avondje met de ouwe hap van '60 en de lui daaromheen. De Toekomst Nou, ik kan alleen maar zeggen, dat we elke kans om een singletje of een elpee te maken met viermaal twee handen zullen aangrijpen. Als de gelegenheid zich voordoet zijn we er als de kippen bij ling rde Lei denaar is een 'md mens. Gewoon- wordt door aktie- fers en buurtkomi- geen gelegenheid eslagen om bij de ieen te tegen van alles nog wat te proteste maar deze 'natuurlij vijanden vormen \tseling één front als _temde snuiters' aan n stad komen. Dat 'k gistermiddag, toen \sen van het NCRV ioprogramma 'Glo- wilden uitvissen wat er nu allemaal waar was van de vele negatie ve verhalen over deze ge meente. Het radioteam maakte een zitje, eerst onder de luifel van het Stadhuisplein en later, omdat het orgel en het gehei op de achtergrond te overheersend wetd, in de leeskamer van het stadhuis en vroegen de Leidenaar te komen en te reageren op die verhalen die over de Sleutelstad de ronde doen. Een programma over Leiden in last en het lijden van Lei den dus. Gezegd werd dat het een stad was met heel veel echtscheidingen, een door werkzaamheden on leefbare en onbegaanbare binnenstad, een stad met be woners die het laagste intel ligentie-quotiënt van Neder land zouden hebben, een stad met een opvallend groot drankmisbruik, een stad met de meeste krotten en een stad met het grootste begro tingstekort van heel Neder land, waardoor deze ge meente onder curatele van het Rijk staat. Deze laatste kresentatrice/redaktrice Kirsten Klijnsma in gesprek met rasechte Leidenaar H. wontagne. opmerking hadden de pro grammamakers Imre S. So- mogyi en Kirsten Klijnsma in de studio Gerard van dei Berg niet in hun rijtje staan, maar daar maakte onze loco- burgemeester Cees Waal het radioteam terloops nog even op attent. Toch ondanks al deze, ogenschijnlijk, vreselij ke problemen bleven de reakties van het Leidse volk opzienbarend positief over hun Sleutelstad. Aktievoer- ders die doorgaans geen goed woord over hebben voor het gemeentebeleid verdedigden in de microfoon hun stad te vuur en ook bij na te zwaard. Een enkeling die het waagde iets negatiefs te vertellen, werd door zove- len aangevallen dat een snelle terugtocht de beste strategie bleek. Een Leidse metselaar. Koos Lateveer, was bijvoorbeeld heel blij met Leiden omdat er zoveel te vernieuwen en in oude glorie te herstellen was in de binnenstad. Hij was eindelijk in staat zijn werk naar behoren uit te voeren. De heer H. Montag- ne, die als geboren en geto gen Leidenaar al 70 jaar van zijn stad geniet, was dolblij na acht maanden bij de ge meente gezeurd te hebben, nu toch In bad te kunnen. In zijn woning zit geen badge legenheid en het badhuis werd, zoals bekend, gesloten. Vervangende badruimte had de gemeente echter nog niet gevonden. Het koste de ak- tievoerende heer Montagne acht maanden om badgele genheid te krijgen. Hij prees het gemeentebestuur verder om haar renovatie aktivitei- ten in de oude buurten van de stad. Op vragen over het waarom van de vele echt scheidingen werd slechts ge- Niets kwaads over Leiden. gist. „Die studenten trouwen en scheiden wat af. Veel werkloze jongeren gaan scheiden, want dan krijgen ze een dubbele uitkering. Vijf en zestig plussers gaan scheiden voor een dubbele uitkering. De woningnood maakt dat veel jonge stellen geen woning kunnen krijgen en dan bij 'moeders' in moe ten en dat geeft problemen zodat er weer gescheiden wordt", aldus de reakties van het Leidse publiek. De opmerking, dat men in Leiden het laagste IQ van Nederland heeft, schoot veel mensen in het verkeerde keelgat. Gemeentevoorlich- ter J.C. Lelieveldt loofde zelfs 1000 gulden uit voor degene die het rapport bo ven water wist te halen waarin stond dat Leiden een zo laag IQ had. Volgens hem was het gewoon een india nenverhaal, dat nog nooit was bewezen. Een wat oude re Leidenaar begreep het verhitte betoog van de ge meente voorlich ter niet zo. „Wat is dat dan IQ. Die mensen doen maar moeilijk. Ik heb nog nog nooit van die letters gehoord". Uit de reakties van de ra sechte Leidenaar en hen die aan deze stad hun hart heb ben verpand, bleek duidelijk dat men een flinke haat koestert tegen 'De Student' en dan vooral tegen de Corpsbal. Men vond dat „de student veel meer voorrech ten had dan de andere Lei denaars en dat de student net deed of de stad van hem was, terwijl de Leidse arbei der hem eigenlijk van zijn belastingcenten moest on derhouden". Van een buurt werkster kreeg de student wel bijval. „Veel studenten werken als vrijwilliger in buurten mee aan verschil lende projecten en het zijn allemaal aardige jongens een meisjes". Over de stadvernieuwing veel lof. „Als je je huis op knapt heb je ook troep, laat staan als je een stad opknapt. Dat is toch logisch", was een veel gehoorde kreet. Nee, onze loco-burgemeester en wethouder van ruimtelijke ordening heeft zich waar schijnlijk nog nooit zo fijn gevoeld. Van de program ma-makers kreeg Cees Waal halverwege het programma een koptelefoon op het hoofd gezet, zodat hij ook vragen vanuit de studio, door Gerard van de Berg, gelijktijdig kon horen. Het was namelijk mogelijk om naar de studio te bellen met reakties op het programma en van die zijde kwamen nog wel eens negatieve ge luiden. Tussen de 'live' frag menten vanuit het Leidse stadhuis door, was er steeds muziek. Aandoenlijk was het om de loco-burgemees ter, die lange tijd de koptele foon op hield ,ook als het niet nodig was, met een hoofd vol muziek afwezig te zien staren, terwijl boven zijn hoofd een ware burger oorlog woedde over de auto in de binnenstad. Maar mis siën koos hij deze veilige op lossing wel expres. Aan het einde van het programma zei hij „Leiden is typisch een stad waar mensen van hou den en daarom maken ze zich zo druk". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5