Alkemadese basketballers in het nau üke pc Zouterwoudt begint aan welzijnsplan ;b Nieuwkoop gereed met welzijnsplan OpperW. Quist verlaat Zevenhovense rijkspolitie Jeugdraad wordt uitgehol Verbouwing Madonna te duur ill1 Jan Dolle winnaar Rijnegom Leimuiden laat bejaarden 33 procent meer betalen Keuken?' van] REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1980 TREC ZEVENHOVEN In verband met het be reiken van de gestelde leeftijdsgrens van 60 jaar zal opperwachtmeester W. Quist per 1 juli afscheid nemen als postcomman-' dant van de rijkspolitie in Zevenhoven, na 10 jaar in deze gemeente werkzaam te zijn geweest. De heer Quist begon zijn politieloopbaan in het jaar van de bevrijding, 1945. Voor de oor log was hij werkzaam bij het staalbedrijf Hoogovens als machinist-walser-staalprofie- ler. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij gearresteerd en heeft hij een jaar in de con centratiekampen van Amersfoort en Vught doorgebracht. Na zijn vrijlating volgde een noodgedwongen onderduiktijd tot het einde van de oorlog. Hij had zich altijd al aange trokken gevoeld tot het politiewerk en na de oorlog kwam hij al spoedig in dienst bij de P. O. D. (Politieke Opsporings Dienst). Daar werkte hij een jaar als rechercheur op de af deling Haarlem/Velzen. In 1946 werd hij aangenomen bij het korps Rijkspolitie in het gewest Amsterdam en ge plaatst in Mijdrecht. Hij verrichtte er veelzij dig werk; was groepsrechercheur, motorrij der, deed antecedentenonderzoeken en gaf voorlichting op scholen in het voortgezet on derwijs. Hij haalde er zijn politiediploma's en volgde de opleiding archiefverzorging. Aangezien in Mijdrecht geen bevordering in het vooruitzicht gesteld kon worden, werd hij op 16 februari 1970 benoemd als postcom- mandant te Zevenhoven in de rang van op perwachtmeester. De heer Quist is met de laatste lintjesregen onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het gemeentebestuur zal op dinsdag 24 juni in dorpshuis 't Trefpunt in een officiële bij eenkomst aandacht schenken aan zijn af scheid, waarna van 16.30 tot 18.00 uur een re ceptie wordt gehouden. Opperwachtmeester W. Quist. WD-RAADSLID VAN AS: c ALPHEN AAN DEN RIJN De Jeugdraad wordt meer en meer uitgehold. Het is een li chaam zonder armen en benen en fungeert alleen als door geefluik aan de Alphense so ciaal-culturele instellingen. Deze zware kritiek werd gis teravond tijdens een vergade ring van de Alphense Jeug draad geuit door raadslid Ge rard van As. Van As was van mening dat de jeugdraad te veel en te vaak voor een voldongen feit wordt gesteld en discussie te weinig plaatsvindt. Ook vond het VVD-raadslid dat er te veel blijft liggen als gevolg van het feit dat de aan de jeugdraad gestelde taken en bevoegdheden werden uitge hold. Bekend is dat de kort ge leden opgerichte Welzijnsraad op langere termijn de taken van de jeugdraad en de Cultu rele raad gaat overnemen. De heer Bijl, CDA-raadslid haakte in op de opmerkingen van zijn collega en meende dat op kor te termijn beraad zou moeten plaatsvinden. „We moeten ko men tot een goede en gezonde evaluatie", aldus de heer Bijl. Hij was verder v dat de Welzijnsraa^ niet optimaal func de Jeugdraad zo mogelijk moet kui werken. Hij dronj om in het kornet ook de Culturele t' trekken, om samer wat nu te doen sta ander zou ook m< tot een betere g< heid van de De heer Van As me deze duidelijk wai O afneemt. Waarschij» -« volg van de stee< II functionerende raat haalde voorts aan d* draad langzamerhai duiventil begint te doelde op de veelvi, dende leden. De "V" van een nieuw jei ae "r wordt een vast pien _ali agenda. Talloze lede Dit na korte tijd afweten op meende dat op deze^iddag valt verder te we' mening waarmee dJ raad zich kon verf55*" spoedig mogelijk za Op Q< den overlegd op wjrtchi dient te worden gelyetens lisatit ZOETERWOUDE De onder linge wedstrijden van biljart vereniging Rijnegom zijn gis teravond in het voordeel van Jan Dolle beslist. Voordat het echter zover was werden er eerst een aantal zeer enerve rende partijen op het groene laken neergelegd. In de eerste partij namen An- dré Vlasveld en Paul Bruines het tegen elkaar op. Via een ij- zersterke eindsprint wist Paul Bruines deze partij op zijn naam te brengen. In de tweede partij in deze finalepoule leek Jan Dolle rechtstreeks op een overwinning tegen André Vlasveld aan te stevenen. Zijn voorsprong van 18 punten werd echter bijna teniet ge daan. Met slechts een verschil van 3 caramboles finishte hij toch nog als eerste. De slotpar- tij tussen Jan Dolle en Paul Bruines moest toen de nieuwe winnaar van de wisselbokaal aanwijzen. Pas op dat moment toonde Jan Dolle, die afgelo pen maandag ook al in een bil jartfinale stond, maar toen ho- pelaas als laatste eindigde, zijn ware gezicht. In elf beurten en dat betekende dat hij driemaal zijn gemiddelde speelde, maakte hij de partij uit. Paul Bruines werd zodoende twee de in deze jaarlijkse onderlin ge kampioenschappen en An dré Vlasveld moest met de derde plaats genoegen nemen. Reconstructie bruggen Burg. Warnaarkade HAZERSWOUDE De com missie voor de openbare wer ken en milieuhygiëne uit Ha- zerswoude is er in principe voorstander van dat de twee bruggen die de Burgemeester Warnaarkade met het zuiden van het dorp verbinden wor den gereconstrueerd. Algemene mening is dat deze bruggen karakteristiek zijn voor genoemde kade. Daarom is men niet voorstander van vervanging van deze oever verbindingen. Omdat de schoolgaande jeugd zeer fre quent de bruggen passeert, ligt het in de bedoeling te zijner tijd, na de aanvang van de werkzaamheden, een nood brug te leggen. ,DUNK INN" DREIGT TRAININGSAVOND TE VERLIEZEN jkheid •gie in lingspl ALKEMADE De basketbalvereniging „Dunk inn" dreigt een trainingsavond kwijt te raken als gevolg van een ver keerde interpretatie van haar aanvraag om in plaats van op vrijdag- op donder dagavond te mogen beschikken over de sportaccommodatie aan de Kerkweg. Dit was een van de kernpunten tijdens de gisteravond, onder grote belangstelling van diverse sportverenigingen gehouden openbare vergadering van de beheers commissie sport- en jeugdaccommoda- ties. De basketbalvereniging had tot nu toe op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdaga vond de beschikking over de sportzaal aan de Kerkweg. Omdat ze op de hoogte is van de beperkte sportaccommodatie in Alkema de, heeft de vereniging voor het komende jaar geen extra claim gelegd op de beschik bare ruimte, maar slechts gevraagd om het zelfde aantal uren. Graag zag men echter de vrijdagavond verruild voor de donderdag avond, omdat de meeste wedstrijden op vrij dagavond zijn, waardoor telkens een trai ningsavond moest vervallen. De beheers commissie had echter begrepen dat men op donderdagavond de beschikking over de sportzaal aan de Kerkweg wilde hebben en niet meer op vrijdagavond. Dico v.d. Meer, voorzitter van „Dunk inn" hield een welhaast dramatisch pleidooi voor zijn vereniging. Hij betoogde dat de gemeen te „onverantwoord hoge eisen" en „onmoge lijke offers" vroeg van een jonge enthousias te groep basketballers. „180 basketballers zijn de inzet van dit voorstel; dit is geen dreigement maar realiteit". De vereniging is in haar 3-jarig bestaan sterk gegroeid en heeft nu al 180 leden en als gevolg van een ledenstop nog 650 aspirant-leden. Het over grote deel (140) van deze leden is jonger dan 18 jaar. Indien zij voor hun training een avond per week minder tot hun beschik king hebben, betekent dat in de praktijk dat bijvoorbeeld kinderen in de leeftijd van 12 jaar van 9 tot 10 uur 's avonds zouden moe ten trainen en dan niet voor 10.30 uur thuis zouden zijn. De beheerscommissie sport- en jeugdaccom- modaties bleek begrip te hebben voor de problemen van „Dunk inn" en deed enige voorstellen om de basketbalvereniging uit de problemen te helpen. Het eerste voorstel hield in dat gymnastiekvereniging „Excel sior" op donderdagavond niet oefent aan de Kerkweg, maar in de sportzaal aan de Po pulierenstraat, zodat de zaal aan de Ker kweg vrijkomt voor „Dunk inn". In dat ge val zijn er wat technische en financiële pro blemen te overwinnen; de parterrebrug moet nl. verhuizen en vastgezet worden en een aantal andere toestellen en wat matten moeten een bergplaats vinden. Mocht de ruil niet door kunnen gaan, dan probeert men de judovereniging van de vrijdagavond naar de zaterdag te verhuizen; dit geeft ech ter schoonmaakproblemen. De judovereni ging kan niet in de Populierenstraat onder gebracht worden vanwege weer de beperkte bergruimte voor de matten. Voorzitter Van Duikeren veronderstelde dat de seniorleden van de judoclub hun bezwaren en proble men wat aangedikt hadden en hoopte op een goede afwikkeling van een en ander. Hij dankte voor de positieve opstelling en medewerking van de leden van de beheers commissie. Sportmanifestaties Bij de ingekomen stukken en mededelin gen zat een brief van de zaalvoetbalvere niging van „Jipi's Tweesprong", waarin verzocht werd om in de nacht van 29 au gustus van 9 tot 5 uur een sportmanifes tatie te mogen houden, ten behoeve van de Nederlandse Hartstichting (er worden nog sponsors gezocht). Het programma, dat overigens nog niet helemaal vastligt, begint met een minivoetbalwedstrijd met het militaire elftal (aftrap waar schijnlijk door Piet Keizer), vervolgens, ALPHEN AAN DEN RIJN Verbou wing van het Alphense jeugdcentrum Madonna zal tenminste 350.000,- kos ten. Hiermee wordt de begroting met 100.000,- overschreden. Dit is onaan vaardbaar. De hogere kosten houden verband met technische voorzieningen waarmee jongerencentra als Madonna te maken hebben. In een rapport over de door het Madonnabestuur geëiste verbouwing wordt gesteld, dat de enige juiste oplossing nieuwbouw is. Een op lossing waarmee het Alphense college van burgemeester en wethouders niet a cc oord kan gaan. Hiervoor is geen geld. Daar komt nog bij dat ook de jeugdraad, die in dit soort gevallen een doorslaggevende stem heeft, dit niet nodig vindt. Uit de prioriteitenlijst van de jeugdraad blijkt dat tal van andere sociaal-culturele instellingen zich in een veel moeilijker parket bevinden dan Madonna. Een stel ling waarmee het Stichtingsbestuur van het jongerencentrum niet kon meegaan. In een rapport eiste het bestuur verbete ring en uitbreiding van de huidige accom modatie en eiste zelfs dat de verbouwing nog dit jaar zou aanvangen. Om het de jeugd- en gemeenteraad „ge makkelijk" te maken had Madonna zelf een bouwtechnische begroting op laten stellen en overhandigd aan het college van B W. Deze overhandigde het ver zoek aan de jeugdraad die zich tijdens de vergadering van vorige maand reeds uit sprak tegen het gevraagde krediet van f 250.000,- uitsprak. Reeds op dat moment meende de jeugdraad dat hier sprake was van „doordrijverij" omdat Madonna op de prioriteitenlijst nog lang niet aan de teurt was. Wethouder mevrouw Donker stelde daar op voor om in elk geval na te gaan welke klachten er leefden ten aanzien van de huidige accommodatie en of verbetering c.q. uitbreiding inderdaad een kwart mil joen zou opslokken. Zij meende dat er na dit onderzoek dan alsnog tijd genoeg was om het verzoek van het jongerencentrum in overweging te nemen. Gezien de ge noemde kosten werd het rapport niet be handeld tijdens de jeugdraadvergadering gisteravond. Zowel jeugd- als gemeente raad menen dat er geen geld is voor nieuwbouw. Daar het overleg tussen ge meente en bestuur van Madonna hierdoor in een patstelling dreigt te geraken, acht het college het noodzakelijk om in augus tus een hoorzitting te houden waarin alle partijen aan het woord komen. Het be stuur van Madonna zal voor dit gesprek worden uitgenodigd, evenals de medewer kers en deelnemers aan activiteiten van Madonna, de jeugdraad en bewoners uit de omgeving van Madonna. Voorzitter Fröling van de jeugdraad kon gisteravond niet aangeven welk alterna tief besproken kon worden tijdens de aan gekondigde hoorzitting, nu er geen geld kan worden uitgetrokken voor nieuw bouw en verbouwing te duur blijkt. Het gesprek mag dan ook meer gezien worden als wrange pleister op de woride waarvan genezing binnen een termijn van jaren niet mogelijk lijkt. LEIMUIDEN De bejaarden in de gemeente Leimuiden moeten per ingang van 1 juli van dit jaar 33 procent meer gaan betalen aan service-kosten voor hun bejaardenwoning. Het voorstel van het Leimuidens college wordt 26 juni in de gemeenteraad behandeld. Het voorstel van het college is gebaseerd op de te verwachten uitgaven over de periode van 1 juli 1980 tot 1 juli 1981 aan servi ce-kosten voor bejaarden woningen. In de service-kosten zijn on der meer het verbruik van gas, water en electriciteit opgeno men. Het college schrijft de aanzienlijke stijging van de service kosten grotendeels toe aan de forse verhoging van het gastarief. Op het ogenblik betalen de bejaarden 72,15 gulden per maand voor hun woning. Als de raad met het voorstel van burgemees ter en wethouders instemt, dan komt de maandelijkse bijdrage van de Leimuidense bejaarden op een bedrag van 96 gulden. lit. He jari 191 r oper t verb< alweer waarschijnlijk, een tafelen pol monstratie door Bettine Vridszorg Daarna het Veronica zaalvoetbaiënt re gen een team gemeenteraadslede woi komt er een roLstoelbasketballu vervolgens een handbalrevancLK tegen Hellas), weer zaalvoetbal klap op de vuurpijl een echte 1tj11v<; strijd. Tijdens de vergadering bleek Verdv Rabobank op 20 augustus gaat voeti, gen een artiestenelftal met o..a Osccf p Bolland Bolland. Albert West, Fre Mirella), de Havenzangers en Beniml°. op het DOSR-terrein. De opbrengs'er de een nog onbekend plaatselijk doel.f0^11 Aan het einde van de vergadering, idatie heer Klein (voorzitter van S. J. Tssor I gymnastieklokalen van het voortgen da derwijs niet aan sportverenigingen che c< baar gesteld kunnen worden. De himog Duikeren zegde toe een en ander usonde ken. »n tw ties 1 ZOETERWOUDE De eerste aanzet om te ko men tot een welzijns- plan voor Zoeterwoude is gisteravond tijdens een informatieavond voor de verenigingen in het gemeentehuis gege ven. Na de informatie avond meldden 6 aanwe zigen zich aan voor een werkgroep die zich met het opstellen van een welzijnsplan zal gaan bezighouden. wetnouder Van der Heijden opende de informatieavond met een uitleg over het hoe en waarom van een welzijnsplan. De ruim 50 aanwezigen, voor namelijk afkomstig uit groe pen en verenigingen binnen Zoeterwoude, kregen van hem alle informatie over de ge schiedenis en de toekomst van het welzijn en vooral de subsi dieregels die daarmee samen hangen, te horen. Zo verklaar de hij dat het opstellen van een welzijnsplan voor een kleine gemeente als Zoeter woude nu eigenlijk nog niet nodig is. Vooruitlopend op de kaderwet specifiek welzijn, die over enkele jaren in zal gaan heeft de gemeenteraad echter besloten toch een volledig wel zijnsplan op te stellen. De eer ste stap om tot de opstelling ||i ied .vezig iiede Huj in de „De genb Intens lines uysm van een welzijnsplan te komen is de instelling van een werk groep die zich hiermee gaat bezighouden. Deze werkgroep bestaan uit 1 wethouder, 3 raadsleden en 3 vertegenwoordigers uit de .burgerij plus een secretaris. Eind juli zal de raad de werk groep installeren. In het najaar moet dan een verordening op gesteld zijn die de te volgen procedures beschrijft. Daarop volgend zal eind van het jaar een subsidieverordening ge reed moeten zijn. Na een vol gende hoorzitting zal de ge meenteraad deze verordening begin 1981 vast kunnen stel len. Tussentijds zal de werk groep een nieuwè lijst naar het ministerie van CRM moeten inzenden die alle acti, binnen Zoeterwoude bi clusief de begroting v| vereniging. 1 Inmiddels zal de wei zich ook bezig moeten I met het opstellen van h zijnsplan. De bedoeling dit plan zo vroeg mogi Wl 1981 ter inzage komt te' waarna het nog in deÊ~ helft van het jaar door I goedgekeurd kan worde hier zal een hoorzitti^md vooraf gaan. In oktobe. w zal er weer een derge^jeJ penbare avond komen j jaarprogramma voor l9iL^ stellen met de subsidies gen voor de vereniginP groepen. Op die manie n dan een welzijnsplan w jaren 1982 tot en met 191 staan. Oft hfter Leeflanq overhandiqt het welzijnsplan aan burqemeester Selnstra. NIEUWKOOP Gisteravond werd in Nieuwkoop het Wel zijnsplan officieel aan burge meester en wethouders aange boden. Dit plan, dat in feite door verenigingen en indivi duele inwoners is samenge steld, omvat een algehele in ventarisatie op het gebied van sociaal-cultureel werk in de gemeente Nieuwkoop. Daarbij is aangegeven wat er zoal is in de plaatsen Nieuwkoop en Noorden, wat er eventueel aan mankeert, alsmede tal van wensen die de verenigingen in de komende vier jaren graag in vervulling zouden zien gaan. Woordvoerder Leeflang, die namens de ruim honderd insprekers het college van B en W over de inspraakactivi teiten inlichtte, vond het met name een groot goed, dat de organisaties in de loop van de inspraakperiode méér naar el kaar waren toegegroeid en vooral meer begrip hadden ge kregen voor eikaars proble men. In zijn inleidend woord be lichtte Leeflang het enthousi asme, waarmee velen aan de inspraak voor de welzijnsplan ning waren begonnen. Dit en thousiasme is tot het eind toe volgehouden. Nadat eerst wat ongestructureerd werd bijeen gekomen, groeide dat uit naar de vorming van deelwerk- groepen per werksoort Uit deze deelwerkgroepen werd steeds één persoon afgevaar digd naar de werkgroep Wol- „DOOR VERENIGINGEN VOOR VERENIGINGEN' zijnsplanning, die onder voor zitterschap stond van wethou der mevr. A. A. van der Most- de Ridder. In deze werkgroep zaten verder twee raadsleden, de heren J. A. Bijker en D. Boonstra, alsmede twee ambte lijk medewerkers, nl. de heren G. Kranenburg en A. M. C. J. van Montfoort. Waarderend sprak de heer Leeflang over de ondervonden ambtelijke medewerking. Vervolgens bood hij het Welzijnsplan aan burgemeester Seinstra aan, waarbii hij de verwachting uit sprak dat de positieve bijdrage van de insprekers resultaten zou mogen afwerpen bij B en, W en de gemeenteraad. Burgemeester Seinstra bracht via de leden van de werkgroep hulde aan al diegenen, die aan dit werkstuk hadden bijgedra gen. „Weliswaar is het stuk niet tot stand gekomen op de wijze, die in de Kaderwet spe cifiek Welziin en He rijksbij drageregelingen wordt ge vraagd" - zo zei hij - „maar juist de manier van werken, zoals deze hier is gekozen, heeft velen bijeen gebracht. En dat is toch in feite de meest wezenlijke bijdrage, die je aan het Welzijnswerk kkunt ge ven". Ook mevr. Van der Most toonde zich zeer ingenomen over de inzet en ijver, die ve len aan de dag legden om wer kelijk een plan tot verbetering van het Welzijn in Nieuwkoop samen te stellen. „Door de verenigingen voor de vereni gingen was in feite het motto, dat aan dit projekt zou kunnen worden meegegeven. Het werkgroeplid Wendel zet te de voorzitster mevr. Van der Most en de ambtelijk me dewerkers Kranenburg en' Van Montfoort nog eens extra in het zonnetje door te zeggen, dat zonder de inzet die zij be toonde, een dergelijk plan niet on tafel zou 7iin gekomen. In hoofdstuk VI van het Wel zijnsplan worden enkele alge mene beleidsuitgangspunten voor de eerstkomende vier ja ren geformuleerd. Tevens worden enkele zeer concrete beleidsaanbevelingen gedaan, zoals het vormen van overleg platforms, het vaststellen van een inspraak- en procedureve rordening, het maken van een subsidieverordening, een alge mene verenigingsagenda om meer te coördineren, het op stellen van een sociale kaart, het uitbreiden van de voor lichting e.d. Ook zijn de finan ciële mogelijkheden bezien en daarbij is de conclusie getrok ken, dat zo'n 25.000,- voor nieuwe activiteiten kan wor den uitgetrokken, welk bedrag nog is te verhogen met een ex tra structurele bijdrage van het ministerie van CRM wan neer deze wordt verkregen. Het Welzijnsplan zal naar ver wachting in de gemeente raadsvergadering van septem ber »n hehanHelint» komen ADVERTENTIE fek Komfort, kwaliteit en do dacht design. Kenmerkt s voor een Poggenpohl keuken. Met veel pral snufjes. Met vele verboi kwaliteiten. Kom eens 1. Ziet u zelf hoeveel extra een Poggenpohl u biedl Zonder dat u meer betai b.v. Gebr. Rolffs Handelmijj Industrieweg 14 De Grote ?<rfê Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 .Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4