universiteit wil inspecteur lolksgezondheid uitspraak is^er Leeuwenhoek ontlokken ellicht komt er toch ien educatief centrum «In m Lemeentelijke archiefdienst wil uitbreiden BB» Statenlid stelt vragen over herinvoering Leids tramnet Omgeving De Burcht opgeknapt Braderie Nieuwe Rijn I LAND H iserle. fj Jterprodj MededE 10.10 v$ Jlfilm. i} Zomer» HAND 3-15: Zij ).40 Ca icert. Stalker De nieuwste film 'Stalker'van de Russische regisseur Andrei Tarkovsky wordt vrijdag 27 juni vertoond in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Lei den. De film heeft een science-fiction achtige beklem ming. Stalker is de gids, die als enige de weg kent naar een verboden gebied waar alle wensen worden ver vuld. De voorstellingen beginnen om acht en elf uur H.Mis Zijlpoort In de Kapel van de Zijlpoort wordt dinsdag 1 juli een Hei lige Mis gehouden. Aanvang 09.00 uur. Vijftig jaar Schouls bv Het Leidse aannemingsbedrijf Gebr. Schouls bv wege naanleg) werd op 27 juni precies vijftig jaar geleden opgericht. Tevens wordt op 27 juni het nieuwe kantoor van dit Leidse bedrijf officieel geopend door loco-bur gemeester mr C. Waal. Het nieuwe kantoor ligt aan de Kanaal weg 173. Examen De Kynologenvereniging Rijnland sluit zaterdag haar op leidingen af met een examen voor de ruim 100 honden die de laatste maanden deel hebben genomen aan de trainin gen. Het gebeuren, dat duurt van 9.00-16.30 uur, vindt plaats op het terrein achter de Groenoordhallen. Onderde len van het examen zijn gehoorzaamheid en het uitvoeren van apporteeropdrachten. DEN HAAG/LEIDEN Het Statenlid J. Van der Vlist (PvdA) heeft het college van gedeputeerde staten gevraagd naar de mogelijkheden om een eventueel aan te leggen Leids tramnet aan te sluiten op het tramnet in de Haagse agglomeratie. De gedachte van de herinvoering is al een oude wens van het Leidse gemeentebestuur maar kan om fi nanciële redenen voorlopig niet gerealiseerd worden. In Leiden zijn enkele jaren geleden tracéstudies verricht voor tramlijnen o.a. via Wassenaar naar Den Haag, via Voorschoten naar Leidschendam en naar Katwijk. Het onderzoek vond plaats vanuit de gedachte dat het wel eens een verkeerde beslissing kon zijn geweest om in het begin van de 60-er jaren de milieu vriendelijke blauwe tram op te heffen. Het gemeentebestuur be schikt echter niet over de nodige financiële middelen om de aanleg van een nieuw tramnet te bekostigen en beperkt zich vooralsnog tot het reserveren van bepaalde stukken grond voor de eventuele trambaan. Zo werd bijvoorbeeld in het bestem mingsplan Stevenshof grond voor het tramtracé gereserveerd. Het statenlid heeft het college gevraagd om in het kader van een expirimenteerproject een onderzoek in te stellen naar de be tekenis en de mogelijkheden van één of meer tramverbindingen tussen Leiden en Den Haag. De vragensteller is van mening dat er door de aanleg van grote woonwijken in Voorburg, Leid schendam, Voorschoten en Leiden-Zuid een grotere behoefte aan zo'n verbinding is ontstaan. De heer Van der Vlist stelt dat met name tussen de nieuwe woongebieden en het centrum van Leiden verbeteringen in het streekvervoer nodig zijn. 1980 LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1980 PAGINA 3 (MISSIE ONDERWIJS STEMT VOOR |-Sp l. 14 na Fi van) EN De commissie Mfwijs heeft in haar Htezochte vergadering Havond vóór een Leids Htief centrum gekozen. o foorstel van voorzitter ;t jtn Dam, om van het ;hc/dat in het kader van de [Ojjbijdrage-regeling van tiinisterie van CRM te achten valt, 50 procent r/£isteden aan het educa- entrum (ondersteunend en 50 procent voor het erend werk, zoals bij- Ei>eeld projecten, werd "•de meerderheid van de ^jDissie aangenomen. komt. Hoe dit precies zal gaan functioneren is echter nog niet bekend. De verschillende be langhebbende partijen zijn het namelijk over de invulling niet helemaal eens en gaan hierover nog praten. Wel zul len ze voor december van dit iaar de besprekingen moeten nebben afgerond. Het is bedoe ling dat het centrum in januari '81 echt gaat draaien. Het edu catieve centrum moet een soort centrale functie krijgen, waarop de verschillende groe peringen, die projecten hebben in het volwassenen onderwijs, een beroep kunnen doen. Het is niet de bedoeling dat nu het werk in de wijken wordt opge heven. Het werk gaat gewoon door, maar wordt wat meer gecoördineerd vanuit het edu catief centrum. Een benaming overigens waarmee Annelies Ponsen, als lid van de commis sie het niet zo eens was. Zij vond de benaming educatief centrum voor de doelgroep (de volwassenen die niet veel op leiding hebben en daarvoor nu juist bij het centrum moeten aankloppen) veel te moeilijk. In de gisteravond gehouden vergadering bleek dat door de nieuwe subsidieverdeling van CRM een soort concurrentie strijd is ontstaan tussen de ver schillende educatief, sociaal en culturele werkers. Elke groe pering kwam gisteravond op voor zijn eigen clubje. In eer ste instantie was men bang dat het geld dat bij het educatief centrum terecht komt, van de pot van andere clubs zou wor den afgehaald. Enkele aanwe zigen meenden dat over deze financiële consequenties te weinig was vermeld in de nota 'Volwassenen Educatie'. Een mening die door enkele com missieleden werd gedeeld. Wel was echter voor de meesten duidelijk dat toch maar voor een dergelijk experiment ge kozen moest worden om een bijdrage van CRM niet mis te lopen. Over een definitieve in vulling van het educatief cen trum wordt dan nog gespro ken, zodat zoveel mogelijk be langhebbenden mee kunnen werken en om ervoor te zor gen dat er geen touwtrekkerij over de financiën ontstaat. snog proces verbaal wegens discriminatie ÖEN De politie kt alsnog proces verbaal k&en de eigenaars van feetcafé 'De Pijpenla* in prouwensteeg, die zich [discriminatie schuldig gemaakt Dat ge- t naar aanleiding van nlangs gehouden verga- van de commissie voor politionele aangelegen beden, waarin afkeuring werd uitgesproken over het niet in behandeling nemen van de klacht door de poli tie. Aangifte van de discriminatie door enkele van de slachtof fers werd door de politie aan vankelijk niet in behandeling genomen omdat 'het allemaal weinig uithaalt'. Na overleg met de officer van justitie werd besloten toch proces ver baal op te maken om de discri minerende praktijken niet verder te laten escaleren. LEIDEN De winkeliersve reniging „Op de Nieuwe Rijn" houdt vrijdag 4 juli op het ge deelte van de Nieuwe Rijn, tussen Hartesteeg en Burcht- steeg, een braderie. Aan de ge meente is toestemming ge vraagd de winkels en de kraampjes tot 21.00 uur 'S a- vonds voor het publiek geo pend te houden. Zoals bekend zijn de walmuren en de riole ring van dit deel van de Nieu we Rijn onlangs hertsteld. Het nu nog onder bouwmaterialen schuilgaande monument De Burcht in Leiden gaat na tijden van herstelwerkzaamheden weer een culturele en recreative functie krijgen. Na de restauratie van het Heerenlogement en het Koetshuis, dat zijn voltooiing nadert, wordt ook het Burchtplein en de trap naar de Burchtheuvel opgeknapt. Behalve deze verbeteringen rond het monument wordt tevens een wandelroute aangelegd van het Burchtcomplex naar de Oude Rijn. De route loopt over het historische trace van de Oude Burchtgracht. Een paar zogenaamde Leidse palen zorgen 's nachts voor verlichting van de wandelroute. In principe Is het de bedoeling deze route 's nachts af te sluiten, maar om het petit-café-restaurant in het Koetshuis echter in voorkomende gevallen ook 's avonds goed bereikbaar te houden is de route wel toegankelijk en zal een extra hek tussen het Koetshuis en de bibliotheek het achterstuk beveiligen. Op deze manier kan de Burchtpoort 's avonds geopend blijven terwijl het hek bij het Koetshuis wordt gesloten. Het Burchtplein wordt herbestraat en er zal een boom worden geplant met een zitje. Ook de trap naar de Burchtheuvel wordt gerestaureerd. De kosten voor de uitvoering van al deze plannen bedragen 870.000 gulden. Werzqnes tussen huizen en laboratoria rnaal 1 n NOR: li JL Kleuteri YO-Nahï lendare I 1 11 1 0.25 Jc 980: J»N De leden van de com- iiass. voor de gemeentelijke ar- ""'"^enst zijn enthousiast over nnen voor uitbreiding van hiefdienst Het is de bedoe- at er een studiezaal voor de faHo^rzameling gebouwd gaat ck eni, alsmede een fotografische n 21tg, die tussen de tweeëneen- :n drie ton gaan kosten, egebrek en betere conserve ring van de prenten zijn de voor- naaste drijfveren voor de uitbrei ding. Het nieuw te bouwen gedeelte van de archiefdienst is gepland tussen drie wanden, op de binnenplaats van het reeds bestaande gebouw. Voordeel van deze locatie is, dat het energie verbruik van het gebouw af zal ne men doordat drie wanden vervangen worden door één. Momenteel is het zo, dat de bezoe kers, die bepaalde prenten willen be kijken, moeten wachten totdat de prenten vanaf de derde etage naar de begane grond zijn getransporteerd, alwaar zij in de studie-zaal bekeken kunnen worden. Dit vervoer is scha delijk voor de vaak bijzonder oude prenten. In het nieuwe vertrek kun nen eveneens werkgroepen terecht en het kan gebruikt worden als lees zaal. Momenteel gebeurt dat in de tentoonstelllingszaal, indien er toe vallig geen tentoonstelling wordt ge houden. De directie van de archiefdienst acht het aanbevelenswaardig ook een tweede verdieping te bouwen. Aldaar zou de fotografische afdeling gehuis vest kunnen worden. Momenteel worden de micro-fiches bijvoorbeeld in de depots gemaak, terwijl de be schikbare ruimte eigenlijk niet toe reikend is. Men verwacht, dat, als er geen aanbouw komt, in de toekomst de ruimte nog benauwder zal wor den. Mevrouw M. Koning (PvdA) verwacht enige strubbelingen omdat op de geplande plaats van aanbouw zich momenteel een tuin met daarin onder meer hoge populieren bevindt, die bij uitvoering van de plannen uit eraard zou moeten verdijnen. LEIDEN Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) wil de Inspectie van de Volks gezondheid en Milieuhygiëne in Zuid- Holland op korte termijn een uit spraak ontlokken over de nadere in richting van het Leidse stadsdeel de Leeuwenhoek. De bestuurders van de universiteit denken dit te bereiken door de inspectie op de hoogte te stel len van alle verschillende ideeën en uitgangspunten, die de universiteit en de gemeente inmiddels over de fel om streden bouwlocatie naast elkaar op tafel hebben gelegd. Op grond van de nieuwste plannen is er in ieder geval weer discussiestof te over. De RUL heeft bijvoorbeeld kritiek op het feit, dat de gemeente met de aanwijsstok de locaties aangeeft van een aantal ge bouwen die de universiteit in de Leeu wenhoek wil neerzetten. De gemeente Leiden daarentegen vindt de suggestie van de RUL om tussen toekomstige woningen en huidige labarotaria uit veiligheidsoverwegingen bufferzones met een breedte van 150 meter aan te brengen op haar beurt weer erg discu tabel. Bij de gemeente zijn de plannen voor een nade re invulling van de Leeuwenhoek een stuk dui delijker dan bij de universiteit. De RUL neemt wat de verdere uitwerking van het terrein be treft, naar men zelf toegeeft, een enigzins af wachtende houding in. In een brief aan de in spectie doet men hooguit een paar suggesties over het aanbrengen van de 150 meter zónes rond de laboratoria, hetgeen uit oogpunt van veiligheid voor de toekomstige Leeuwenhoek bewoners van belang wordt geacht. Hoe „vei lig" een bufferzone nu precies zal zijn, kan de universiteit echter niet zeggen, omdat de huidi ge wetenschap nog niet in staat is een bereke ning te maken van de gezondheidsrisico's waar aan mensen blootstaan, die geruime tijd in de buurt wonen van laboratoria waar gassen en andere schadelijke stoffen kunnen ontsnappen. Wat wel vaststaat, is dat een bufferzone (te denken valt aan een groengordel) bij de woon bebouwing een gemiddeld lagere belasting van het milieu zal opleveren. De vrije ruimte rond de laboratoria zou eventueel, aldus de RUL, ge bruikt kunnen worden voor de in de toekomst te verwachten uitbreiding dan wel verplaatsing van diverse universitaire projecten, die in ver band met het goed functioneren van het bedrijf stellig noodzakelijk zijn. Bestemmingsplan De RUL verwacht dat de Inspectie van de Volksgezondheid zeker op een aantal punten in de brief zal reageren. De universiteit hoopt, dat hiermee wat meer zekerheid zal worden ver kregen over de overlevingskansen van alle tot nog toe gemaakte plannen. De Leeuwenhoek is, zoals bekend, het 40 hectare grote terrein ach ter het Academisch Ziekenhuis (tussen Wasse- naarseweg, Plesmanlaan en rijksweg 44), waar zowel de RUL als de gemeente Leiden als eer sten de hand op willen leggen om er naar eigen behoeften te kunnen bouwen. De Rijksuniversiteit wil van de Inspectie van de Volksgezondheid en Milieuhygiëne maar al te graag weten waar de beide partijen zich bij de verdere planvoorbereidingen aan te houden hebben. De vrees bestaat bij de RUL namelijk, dat de gemeente Leiden niet zo lang meer zal wachten met het uitbrengen van een bestem mingsplan voor de Leeuwenhoek. Als dat plan er eenmaal is (de gemeente verwacht het ont- werp-bestemmingsplan aan het eind van de zo mer ter visie te kunnen leggen) zou dit volgens de universiteit de verdere ontwikkelingen bin nen de Leeuwenhoek voor jaren kunnen fru streren, omdat men dan van alle kanten be zwaarschriften tegen het bestemmingsplan zal uitbrengen, die allemaal behandeld dienen te worden. En zelfs ook dan, als dat gebeurd is, weet men nog steeds niet waar men uiteindelijk aan toe is. Een adequate reactie van de Inspec tie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zou in dit geval al direct meer duidelijkheid in de hele materie kunnen verschaffen. Aldus het college van bestuur. Wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening en o- penbare werken) stelde gistermiddag desge vraagd, dat overleg met de Inspectie van de Volksgezondheid waarschijnlijk voor de uni versiteit niet het gewenste resultaat op zal leve ren. Waal zei zelfs te betwijfelen of het gesprek met de inspecteur in dit stadium überhaupt tot iets leidt. Zijn verder commentaar: „Zodra ze weten dat het over iets moeilijks gaat, gaan ze meestal enorm vaag doen." mde B alfllm. 10 Próc Methor' ir, tv> 55 Infc aZIEN EN LEESBAAR 14.45 gar. mnwoordigers van zes Leidse organisaties (ABVA-groep RUL/AZL, Komitee le- io Wil Wonen, LSB, Sichting Vogelwijk, Werkgroep Milieubeheer Leiden en sina -oep Veiligheid Gorlaeus) boden gistermiddag op het stadhuis wethouder mr. üuüi "stadsvernieuwing) en mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de liteit, de herziene en leesbare versie van een studie over de Leeuwenhoek aan. 3 :uwenhoek en het zogenaamde AVIV-rapport (zie ook de Leidse Courant van sikuncjn) staan dezer dagen, vlak voor de vakanties van de universiteit en de ge- Aigob;, Weer volop in de belangstelling. Op de valreep van het zomerreces breken de sies over de invulling van de toekomstige woonwijk met gemeentelijke en uni- ire bestemmingen nog even in alle hevigheid los.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3