politieke problemen domineren >p economische top Benelux-overleg over nieuwe voorzitter Europese Commissie Mansion Hous e Scotch Whisky mieuwd Rust keert terug in Zuid-Afrika ...zoals kenners hi het liefst hebben. Aanslagen inKaboel aan orde van de dag Hoessein spoort aan tot erkenning van bestaansrecht Israël OpstandWestZimbabwe REGERINGSLEIDERS „GROTE ZEVEN" BIJEEN IN VENETIE :aak ^ÏTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1980 PAGINA 15 lappers van Je Herrema i vrijlating £onze correspondent Roger Simons) IN Eddy Galbur* Marian Coyle, de A-ledcn die in Ier» de gevangenis zitten 11 het in 1975 kidnap» honden van industrieel willen vrijge- Callagher tot 20 jaar en baseert het ver- vrijlating op de belof- commissaris van de zou hebben tij- belegering van het rin Herrema gevan- gehouden. Commis- larvey zou Gallag- hebben beloofd meer dan vier jaar zitten als ze en ze gijzelaar deden, op grond heeft het toen aan de politie De advocaat van heeft nu bij het van Dublin ingediend om de tussen de kid- en de voormalige hij is inmiddels als rechtsgeldig te •prde samenstelling: I Zlnaak, minder Jfn Nu 10 halorieèn ;|fn5 tegen 100 in deze5 èew°ne frisdrank. KANSEN ALBEDA OP..EUROPESE SOCIALE ZAKEN" STIJGEN BRUSSEL De Belgische premier. Mar» tens, en zijn Luxemburgse collega Werner hebben vanmorgen in Brussel overleg ge voerd over de mogelijkheid om de landen van de Benelux één kandidaat aan te laten wijzen voor het voorzitterschp van de Euro pese Commissie. Later vandaag of morgen zullen Martens en Werner ook contact zoe- voorzitter van de het «dagelijks bestuur van de gemeenschap". Zoals bekend zijn de EG-lidstaten het verleden week in Venetië niet eens kunnen worden over de nieuwe voorzitter van de Europese Commis sie. Wel besloot men dat de Benelux de eerste gegadigde is om een kandidaat voor deze func tie te leveren, maar de direct naar voren ge brachte en door Nederland en België gesteunde kandidatuur van de Luxemburgse liberaal Thorn werd nog op de conferentie door een Frans veto getroffen. Toch lijken zijn kansen nog niet geheel verkeken, onder meer omdat de Nederlandse regering heeft laten weten géén kandidaat te kunnen leveren en er in Brussel, Bonn en Parijs met nogal wat argwaan wordt gekeken naar een mogelijke kandidatuur van de Belgische ex-premier Leo Tindemans. Mocht Thorn, een uitgesproken Europeaan, de nieuwe voorzitter van de EG-commissie wor den, dan is het heel goed mogelijk dat de huidi ge Nederlandse minister van sociale zaken, Al- beda, op 1 januari 1981 Europees commissaris voor sociale zaken wordt De voor Nederland gereserveerde Europese post zou bij de benoe ming van de liberale Thorn namelijk aan een christen-democraat moeten toekomen, waar door de kansen van de VVD-kandidaten voor „Europa" onder wie staatssecretaris van ver keer Smit-Kroes zouden zijn verkeken. Over de Europese commissariaten wordt overigens pas later dit jaar beslist. JOHANNESBURG In de zwarte woongebieden in Zuid-Afrika, die de afgelo pen weken het toneel zijn geweest van hevige onlus ten, begint de rust terug te keren. Onzekerheid bestaat nog over het aantal slachtoffers van de gewelddadigheden. De Zuid- afrikaanse pers houdt het voolopig op 42 doden en 200 gewonden. Volgens de politie zijn er 29 doden en 141 gewon den. De rellen deden zich, zoals bekend, voornamelijk voor in de Kaapprovincie. Deze jongeman heeft tijdens gevechten tussen politie en stenen gooiende jongeren in Kaapstad een kogel in zijn schouders ge kregen. Hij wordt hier weggebracht naar een zienehuis. t|rnn£ ambassade aangevallen in Irak de AD Iraakse veiligheidstroepen hebben gisteren e verkende mannen gedood die gewapend met geweren 1 doejaten waren binnengedrongen in de Britse ambassa- in vQagdad, zo is in de Iraakse hoofdstad officieel be- 1 Goumaakt. iverdjkse minister van informatie, Latif Nassif Jassim, ver- I© vil 0p een persconferentie dat de mannen nadat zij het am ir njgebouw waren binnengegaan twee handgranaten hadden n er en jn het wilde weg waren gaan schieten. Niemand van imer^assadepersoneel werd gewond, aldus de minister. 3 fan i/eel VS leveren uranium aan India WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft het Con gres gisteren laten weten dat zij uitvoering geeft aan haar plan verrijkt uranium te leveren aan India. De regering passeert hiermee een advies van haar eigen Nuclear Regulatory Commission (NRC), het uranium niet te leveren om dat India weigert in te stemmen met nieuwe garanties rond de levering. Onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher zei dat president Carter de belofte van India aanvaard heeft dat de brandstof voor de kerncentrale van Tarapoer alleen voor vreed zame doeleinden gebruikt zou worden. 'n Kolfje naar uw hand! VERSLAGGEVER VAN DE TIMES: LONDEN „Moordaanslagen zijn aan de orde van de dag in Kaboel", zo meldt de speciale verslaggever van de Times uit de Afghaanse hoofdstad. Het schieten, dat na het ingaan van de avondklok voortdurend gehoord wordt, houdt waar schijnlijk verband met de onderlinge strijd tussen de lei ders van de „Partij van het Volk", die in Kaboel aan de macht is. Tien leden van het Afghaanse Olympische basketbalteam zijn naar Pakistan gevlucht om te protesteren tegen de aanwezigheid van Sovjettroepen, nu al zo'n 100.000 in getal, in hun land. Vol gens aanvoerder Dadkahn haten de Afghanen de Sovjet-Unie en biedt het „op heroïsche wijze weerstand". Islamitische guerrillastrijders hebben deze week een mislukte poging gedaan om de televisiezender van Kaboel te vernietigen. Daarmee hebben zij geprobeerd hun belofte na te komen om voor het begin van de Spelen in Moskou de Afghaanse televisie het zwijgen op te leggen. Ondanks een twee uren durend ge vecht met Sovjetmilitairen en Afghaanse meelopers, hadden zij geen kans gezien om bij de televisietoren te komen. Sedertdien is de wacht bij de toren versterkt. Verkiezingen'in Irak BEIROET Voor het eerst sinds ruim twintig jaar worden vandaag in Irak algemene verkiezingen gehouden voor een parlement. Ongeveer 6 miljoen stemgerechtigden kunnen 250 afgevaardig den kiezen voor een ambtstermijn van vier jaar. Voor de 250 ze tels zijn in totaal 840 kandidaten. De volksvertegenwoordiging krijgt onder andere de bevoegd heid wetten te ontwerpen, de begroting goed te keuren en het ratificeren van internationale verdragen. WASHINGTON Koning Hoessein van Jordanië heeft de Palestijnen opgeroepen het bestaansrecht van Israël te er kennen, nadat hij eerder er bij de Amerikaanse regering op Koning Hoessein waarschuwde de Amerikanen, dat zij anders zich vervreemden van een volk, dat in wezen vriendelijk is, dat zij op deze wijze de gematigden radicaal maken en de normale uitwisseling van belangen op de belangrijke terreinen als han del, energie en cultuur verstoren. Volgens koning Hoessein begrijpen de meeste Arabieren wel het vasthouden van de VS aan het bestaansrecht van Israël, maar tij begrijpen niet hoe Israël zich voorstelt het Palestijnse volk op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza voor onbepaalde tijd aan zich onderworpen te houden. Hoessein zei verder te verwachten, dat hij van de VS het laatste model van de M-60 tank zou kri> gen om de oudere te vervangen. Deze tanks zijn voorzien van infrarood vizier. Jordanië is het eerste land dat dit type van de VS zal ontvangen. Robert Mugabe: LUBUMBASHI Premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren gezegd dat er in het westen van het land een op stand aan de gang is tegen, de regering. Naar zijn mening zijn de rebellen aanhangers van Joshua Nkomo, die het niet kunnen verkroppen dat hun voorman een ondergeschikte positie (die van minister van binnenlandse zaken) inneemt in de regering- Mugabe. De eerste-minister kondigde verder aan dat de diplomatieke vertegenwoordiging van Zuid-Afrika in Salisbury spoedig zal moeten sluiten. Het is voor Zimbabwe, aldus Mugabe, onmoge lijk politieke betrekkingen aan te houden met het apartheidsbe wind in Pretoria. De economische banden wil Zimbabwe niet verbreken. Protest Israël tegen EG-steun voor PLO JERUZALEM (AP) Israël heeft gisteren de ambassa deurs van zeven Europese naties op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden om formeel te protesteren tegen de steun van hun regeringen aan de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie. De directeur-generaal van het ministerie, Yosef Ciechanover, deelde de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Denemarken en Groot-Brittannië tijdens af zonderlijke ontmoetingen mee dat een resolutie van de EG-lid staten waarin wordt opgeroepen tot deelneming van de PLO aan de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten, volledig door Israël wordt afgewezen. Saoedi-Arabië vindt de verklaring van de negen EEG-landen over het conflict in het Midden-Oosten geen basis voor een rege ling. Bomaanslag op Grenada ST. GEORGES Bij een bomontploffing tijdens een mani festatie van de regeringspartij op het Westindische eiland Grenada zijn verscheidene leden van de links-georiënteerde regering, onder wie premier Maurice Bishop, ongedeerd ge bleven. Bij de explosie vonden twee kinderen de dood en raakten meer dan 20 mensen gewond, zo heeft de plaatsvervangend minister van voorlichting donderdag meegedeeld. Mevrouw Phyllis Coard zei dat de bom van afstand tot ontploffing was gebracht. Wijzigingen in kabinet Suriname te ver wachten PARAMARIBO Een aantal ministers uit het Surinaamse ka binet van premier Chin A Sen zal binnenkort aftreden. Dat heeft regeringswoordvoerder Petzoldt donderdag in Paramaribo meegedeeld. jevoi ïn n« ar t< Mm tan 6 I HAAG Als het politieke kli- I voor een echte topconferentie van even voornaamste industriestaten slecht is geweest, dan is het nu wel I feval. Wie twee dagen voor het be- u tan deze jaarlijkse top de toestand I wereld in ogenschouw neemt kan ilijk tot een andere conclusie ko- Aanstaande zondag zijn er ver ingen in Japan, in het najaar in ^Duitsland en de Verenigde Staten, end jaar gaat Frankrijk naar de fbus en er is een Italiaanse rege- wier bestaan ernstig wordt be- fd door een schandaal rond pre- a J? Cossiga. Verder zijn er de steeds jter wordende wereldeconomie, de ipn\Clurende crises rond Afghanistan eu tan en last but not least de toegeno- spanning binnen het Westerse genootschap zelf en de twijfels die I va,gerezen over de kwaliteiten van j er|dent Carter als Leider van de rker Westerse wereld", ditl schiPP-ontmoeting in Venetië is de eerste epe# 1974 die naast economische ook poli- vof agendapunten telt. Het is zelfs zo dat rkei laatste categorie de besprekingen zal Bieren, onder meer omdat de grote breP van het gemeenschappelijke econo- iturPe beleid al geruime tijd op papier .lot»- Alle problemen op dit gebied zijn langdurend aan de orde binnen tal van )0r^nationale organisaties en worden ch3 door werkelijke specialisten behan- De[ Vandaar dat algemeen wordt ver niel dat de regeringsleiders zich meer voJyoorheen zullen vastleggen op ener- ggésparing en kredietbeperking om de d^omie uit het slop te halen. Alle deel- e rlers zijn er verder van overtuigd dat de vraag naar olie moet beperken en >ek moet gaan naar alternatieve ener- "onnen. Ingrijpende beslissingen op omisch gebied worden in het geheel (verwacht, temeer niet daar de huidi- ntt banningen in de wereld zo nauw ver- t houden met al dan niet beschikbaar den van de kurk waarop de hele wes- economie drijft: de olie. ieke problemen zullen, zoals gezegd. De Amerikaanse president Carter arriveerde gisterenavond met vrouw en dochter in Rome, de startplaats voor een acht dagen durende rondreis door Europa. De Ameri kaanse president wordt verder vergezeld door onder meer minister van buitenlandse zaken Muskie. de beraadslagingen in Venetië domineren, waarbj de meeste aandacht uitgaat naar de kwestie-Afghanistan en de verkoeling in de verhouding tussen de VS en haar bondgenoten. Over de twee andere hete politieke hangijzers, de gijzeling in Iran en het Midden-Oosten valt immers niet veel te praten. Zo wordt verwacht dat president Carter er bij de bondgenoten nogmaals op zal aandringen geen initiatie ven te ondernemen die de Camp David- vredesakkoorden schade zouden kunnen berokkenen. Wat dit onderwerp aangaat hoeft de Amerikaanse president, na de EG-verklaring van verleden week over het Midden-Oosten, weinig tegengas te verwachten. Over Iran zal, naar in confe rentiekringen verluidt, nog veel minder worden gesproken. Hooguit zal president Carter vragen om het stringenter toepas sen van de economische sancties tegen Te heran. Er is dus volop tijd en gelegenheid om diep op de eerder genoemde problemen - Afghanistan en het bondgenootschap - in te gaan. Bij de besprekingen van deze punten zal president Carter op zijn minst twee regeringsleiders tegenover zich tref fen die grote vraagtekens zetten bij het Amerikaanse beleid met betrekking tot de ontspanning tussen Oost en West in het algemeen en de verhouding tot de Sovjet- Unie in het bijzonder: bondskanselier Schmidt en president Giscard d' Estaing. De overige deelnemers aan het gesprek, Japan, Italië en Canada, stellen zich in deze -veel meer op achter de VS. Ook Groot-Brittannië zou in dit rijtje kunnen worden geplaatst, ware het niet dat het de Amerikanen bijzonder heeft gestoken dat de Britten als eersten de economische sancties tegen Iran hebben laten verwate ren. En dat terwijl premier Thatcher eni ge maanden tevoren, bij haar eerste be zoek aan Washington, nog zo had beloofd dat de Engelsen de VS door dik en dun zouden blijven steunen. Wat betreft president Giscard en Bonds kanselier Schmidt liggen de zaken duide lijk anders. Want hoewel de Franse eigen zinnigheid geenszins een nieuw fenomeen kan worden genoemd, heeft de Franse President Carter van de Verenigde Staten is gisteravond aangekomen in Rome, de beginplaats voor een be zoek aan Europa dat acht dagen gaat duren. Tot en met maandagmiddag blijft de Amerikaanse president in Italië, waar hij onder meer een be zoek zal brengen aan de paus. Ver volgens reist hij naar de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado, vanwaar via Madrid en Lissabon naar de Ver enigde Staten zal worden teruggevlo gen. Het voornaamste reisdoel van presi dent Carter is echter de jaarlijkse topconferentie van de zeven voor naamste industriestaten Amerika, West-Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Canada en Japan, de zogenaamde „grote zeven" die zondag en maandag in Venetië wordt gehouden. Hoewel de confe rentie een economische top wordt ge noemd, neemt men algemeen aan dat zij in het teken zal staan van po litieke en strategische vraagstukken zoals de Russische interventie in Af ghanistan, de Iraanse gijzelings zaak, de Oost-West verhouding, het Midden-Oosten en de verslechterde betrekkingen van de VS met de ove rige leden van het Westerse bondge nootschap. De bijeenkomst in Vene tië, evenals de EG-top van verleden week op het eilandje San Giorgio te genover het St Marcoplein, is de eer ste Westerse topconferentie sinds de inval van de Sovjet-Unie in Afgha nistan. president de VS stevig tegen zich in het harnas gejaagd door zonder overleg voor af naar Warschau te vliegeh voor een ge sprek met de Russische leider Brezjnjev. Ook de reis die bondskanselier Schmidt op 30 juni naar Moskou maakt wordt in Washington met de nodige argwaan beke ken. Verwacht wordt echter dat president Carter en de Duitse premier het komend weekeinde hun geschillen over de onder werpen die in Moskou ter discussie mogen worden gesteld uit de weg zullen ruimen. Waarmee echter niet wordt gezegd dat alle problemen en meningsverschillen binnen het bondgenootschap uit de wereld zullen zijn. Het blijft nu eenmaal een on weerlegbaar feit dat Bonn de steven nog steeds naar de ontspanning gericht houdt, terwijl Washington de détente - tijdelijk? - heeft begraven. Alle deelnemers aan de topconferentie zijn zich terdege van deze situatie bewust, ook de Amerikanen. Van daar dat onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher zich begin deze week zeer gematigd uitliet óver de gesprekken in Venetië toen hij zei het een „goede zaak" te vinden dat de geschillen binnen het bondgenootschap besproken kunnen worden. Hij verklaarde verder dat de VS niet uit zijn op een „kunstmatig eenheidsfront", maar wel hopen dat er een grondslag zal worden gelegd voor een „gemeenschappelijk beleid", waarmee hij, naar men zegt, voornamelijk doelde op de pogingen die president Carter het komend weekeinde zal gaan ondernemen om in ie der geval een eensgezind Westers ant woord te geven op de inval en aanwezig heid van de Sovjet-Unie in Afghanistan. Verder ligt het voor de hand dat de Ame rikaanse president zal proberen om zijn collega-regeringsleiders van zijn kwalitei ten als president van de Verenigde Staten van Amerika te overtuigen. Vrijwel alle waarnemers zijn er overigens van overtuigd, dat in Venetië geen be langrijke beslissingen zullen worden ge nomen. De slotverklaring zal ongetwijfeld een communiqué worden waarin de deel nemers aan de topconferentie uiting ge ven aan hun overeenstemming op poli tiek, economisch en strategisch-politiek gebied voor de' jaren tachtig. En zelfs wanneer men tot een opvallende beslis sing komt zal de uitvoering daarvan voor lopig worden opgeschort, omdat de „Grote Zeven" liever eerst de resultaten van de verkiezingen van het komende half jaar en het einde van de gijzeling in Iran ach ter de rug willen hebben. Tot die tijd zul len de huidige verschilpunten blijven be staan en moet het Westerse bondgenoot schap ervoor waken onderwerpen aan te snijden, die tot een verdere breuk tussen de VS en de overige Westerse staten kun nen leiden. Het is, ondanks de heldhaftige taal van grote staatslieden als bondskanse* lier Schmidt en president Giscard nog steeds zo, dat West-Europa de steun van de Verenigde Staten, hoe miniem deze soms ook lijkt, niet kan missen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15